Plan voor stoomtrein van Leiden naar kust Een cultuur van gewoonten, gemakzucht en politieke druk Forse investeriiig Ovabloe in Leids Bio Science Park DONDERDAG 24 JANUARI 1991 LEIDEN/REGIO Walenkamp ziet nieuwe toeristische trekpleister KATWIJK/LEIDEN - Bij het Pesthuis in Leiden op de stoomtrein stappen. De Plesmanlaan oversteken en langs de Haagse Schouw- weg naar het Valkenburgse Meer rijden. En misschien wel in Katwijk uitkomen. Die toeristische droom moet werkelijkheid worden, vindt de Leidse wethouder J. Walenkamp. Een smalspoorlijn van Leiden naar Valkenburg kost volgens hem zo'n drie miljoen gulden. Het project is al aangemeld bij het ministerie van economische zaken. Een definitieve subsidie-aanvraag is echter nog niet gedaan. "Op de eerste plaats staat nog steeds het doorvaarbaar maken van de binnenstad voor plezier- vaart", geeft Walenkamp de reden Het nieuwe idee om een smal spoorverbinding met Valkenburg en misschien wel Katwijk te maken, ontstond tijdens gesprekken met vertegenwoordigers van de Stich ting Nationaal Smalspoormuseum. De stichting houdt zich momenteel druk bezig met de aanleg van een spoorlijntje rond het meer in Val kenburg en de bouw van een muse um voor het historisch materieel. Al jarenlang rijdt een stoomtrein op een smalspoor door de Katwijk- se duinen. De provincie maakte een einde aan deze toeristische trek pleister omdat die slecht voor het milieu zou zijn. Zodra de spoorlijn rond het meer in Valkenburg is aan gelegd. wordt het spoor in de dui nen opgebroken, zo is de bedoeling. Vatbaar Toen de Leidse wethouder hoorde van de plannen van de stichting om een lijntje rond het meer in Valken burg aan te leggen, vroeg hij zich af of het niet aardig was om dat door te trekken naar het Pesthuis in Lei den. "In het nieuwe natuurhistori sche museum in het Pesthuis ver wachten we honderdduizenden be zoekers. Het zou leuk zijn als je die toeristen vervolgens een rit met een smalspoortreintje kunt aanbieden". Volgens Walenkamp is de aanleg van het smalspoor geen probleem. "Je hebt er helemaal geen dijk of zo voor nodig. Je kunt die rails gewoon neerleggen". Ambtenaren hebben al globaal gekeken of er onderweg obstakels zijn. Maar dat is niet het geval. "Er zijn nergens grote proble men. Je moet alleen de Plesman laan oversteken. Maar stel nu dat die trein eens in het uur rijdt, dan moet je dus ook één keer per uur over de Plesmanlaan. Dat moet kunnen". De stichting heeft vol doende rails in haar bezit, aldus Walenkamp. "Alles bij elkaar kost het een mil joen per kilometer. Van Leiden naar Valkenburg is het drie kilometer. Ik verwacht dat het plan zéér vatbaar is voor subsidies. Niet alleen van economische zaken, ook van de EG Hersenschudding na negeren rood licht LEIDEN - Een 12-jarig meisje uit Noordwijk is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de hoek Willem de Zwijgerlan met de Schipholweg. Het meisje wilde de rijbaan oversteken terwijl het ver keerslicht nog op rood stond. Een 42-jarige Leidse automobiliste kon haar onmogelijk ontwijken en schepte het meisje. Ze is met een hersenschudding vervoerd naar het AZL. Burgerlijke Stand 1903 man, J.M. van Vliet geb 12 juni 1930 man. J. van den Berg geb 10 okt. 1912 ge huwd geweest met E. Dekker, J van Vliet geb 11 april 1922 man. A den Hollander geb 18 ian 1914 vrouw. J.J. Schreuder geb. 14 maart 1912 echtgenote van A.P. Ruigrok, C. Binda- din geb. 26 |uli 1954 vrouw. J. van 't Wout geb 13 |uni 1963 man. S. Barten geb 16 aug. 1964 echtgenote van J. van "t Wout, D M van der Kruk geb 29 |uni 1987 zoon, J Starre geb 18 dec. 1921 echtgenote van J H. Choutoer. W Asmussen geb 11 aug 1930 man. P.J Osinga geb 11 ian. 1910 gehuwd geweest met A Brugman, J Harmse geb. 27 juni 1932 man, D L Veenstra geb. 6 sept 1915 man. J. Mark geb. 14 okt. 1900 gehuwd geweest met H.C. Zwaan, A W van den Burg geb 29 okt. 1931 man, G A. Zwar1|es geb 22 mei 1899 gehuwd geweest met J.J Nederhol, A.M.P Jongeleen geb 28 nov. 1907 echtgenote van W H. Struijs, M.L.B. Platteel geb. 17 leb 1945 echtgenote van C. Bavelaar, M A A Geijsman geb. 18 okt. 1904 gehuwd geweest met H. de Mooij. en van de provincie. Je kunt je zelfs voorstellen dat het lijntje wordt doorgetrokken naar Katwijk. Dan hebben niet alleen toeristen er ple zier van, maar ook Leidenaars die naar de kust willen. Per rit kan zo'n trein namelijk wel 200 Over het plan heeft de Leidse wet houder al gesproken met zijn colle ga's in Katwijk. "Die zijn nog niet zo enthousiast", laat hij weten. De Leidse wethouder wel. Die zou het liefst zien dat het treintje ook door rijdt naar de Leidse binnenstad. Naar Molen De Put of Molen De Valk. "Dat zijn routes die zich daar erg goed voor lenen". LEIDEN Ovabloe Europe BV gaat flink investeren in het Bio Science Park in Leiden. Het bedrijf bouwt een nieuw pand met een op pervlakte van ongeveer 1700 vier kante meter. Er wordt ai rekening gehouden met een verdubbeling van de ruimte binnen vijf jaar Het aantal personeelsleden zal ook groeien, verwacht algemeen direc teur J. Uijlings. Ovabloe houdt zich bezig met de ontwikkeling en verkoop van medi sche produkten. Het bedrijf is voor al gespecialiseerd in nieuwe metho den voor geboortenregeling bij mannen en vrouwen. Voor vrouwen is al een produkt op de markt ge bracht, dat poliklinisch kan worden toegediend. Het effect is te vergelij ken met een chirurgische sterilisa tie. Ook voor mannen ontwikkelt het bedrijf een dergelijk anticonceptie middel. Dat zou door de huid in de zaadleiders gespoten kunnen wor den. Als gevolg van deze ingreep wordt het transport van zaadcellen verhinderd. Het middel zal over drie tot vijfjaar op de Nederlandse markt verschijnen, verwacht Uij lings. "Op dit moment lopen er 12 door ons behandelde mannen op de wereld rond". De komende twee jaar wordt een klinisch onderzoek gehouden waarbij zeshonderd man nen zijn betrokken. Het onderzoek wordt uitgevoerd in Europa en in het Verre Oosten. De Ovabloc-sterilistatiemethou- de voor vrouwen wordt sinds eind 1988 toegepast in verschillende Eu ropese landen. De vraag is groot, er zijn in Nederland momenteel wachttijden van drie tot zes maan den. aldus Uijlings. Spiegel Omdat ook de sterilistatiemethode voor mannen verder moet worden ontwikkeld, heeft Ovabloe meer ruimte nodig. Het huidige onderko men in de Leeuwenhoek wordt ge huurd van bouwmaatschappij De Raad in Katwijk. Het huurcontract loopt af. "We konden kiezen: blij ven huren of een ander pand laten bouwen. We hebben gekozen voor dat laatste", schetst Uijlings de si tuatie. Het nieuwe gebouw aan de Ein- steinweg gaat twee verdiepingen tellen. Op de begane grond wordt de produktie-afdelmg gevestigd, de verdieping is gereserveerd voor la- LEIDEN - Hoe staat het eigenlijk met het Leidse kunst- en cultuurbe leid? Die vraag stond gisteravond centraal in de tweede van een serie debatten georganiseerd door het LVC. Alex Milberg, initiatiefnemer van de Droomfabriek, stelde vast dat het kunstbeleid van de gemeente Leiden volstrekt ondoorgrondelijk is. Daarnaast kritiseerde hij het sub sidiebeleid. "Momenteel worden door de gemeente met name de in stellingen en initiatieven gesubsidi eerd die reeds lang bestaan of die beschikken over effectieve lobbies. De gemeente subsidieert uit ge woonte, gemakzucht en onder poli tieke druk". Milberg's kritiek bleek vooral te rug te voeren naar zijn eigen toko, de Droomfabriek, die door de ge meentelijke subsidiegevers niet is uitverkoren. Subsidies aan geves tigde instellingen als musea, de streekmuziekschool of het LVC zouden nimmer ter discussie staan zodat er voor nieuwe initiatieven als de Droomfabriek geen geld meer is. Behalve aan gevestigde instellin gen die royaal uit de subsidieruif zouden pikken, stoort Milberg zich ook aan het elitaire karakter van het subsidiebeleid. Dat blijkt volgens hem uit het feit dat een klassiek concert voor 200 mensen wel wordt gesubsidieerd maar een optreden van soulband, waar 1000 mensen graag naar luisteren, niet. Ook het LVC brengt, volgens Milberg, geen popmuziek voor een breed publiek. "De gemeente heeft daaraan schuld omdat ze alleen oog heeft voor de elitaire programmering van be staande instanties. Wie buiten het gevestigde circuit zit komt niet aan bod, met als gevolg dat het kunst en cultuuraanbod de gemiddelde Leidenaar onverschillig laat", aldus Milberg. Kwaliteit Yvonne van Baarle, sinds een klein jaar hoofd van de directie cultuur van de gemeente, viel de eer te beurt met Milberg in de clinch te gaan. Zij had voor elk kritiekpunt dat werd aangeroerd wel een ideetje of een plannetje in de maak maar kon daarover nu nog niet concreet zijn. Centraal in haar betoog stond dat over alles wordt nagedacht en dat er een heleboel gaat veranderen. Wat, volgens Van Baarle. over eind zal blijven is dat de gemiddel de publiekssmaak nooit het belang rijkste criterium zal zijn in de kunst wereld. "Dat zal altijd het kwali teitscriterium zijn. En die kwaliteit wordt bepaald door deskundigen die veel van hun vakgebied afwe ten". "Als een subsidieverzoek wordt afgewezen gebeurt dat altijd met ar gumenten", weet Van Baarle. Ver wijzend naar de openbaarheid die de gemeente betracht concludeerde het cultuurhoofd dat het gemeente beleid volstrekt duidelijk is. De top ambtenaar pleitte wel voor een pot waaruit incidentele projecten ge subsidieerd kunnen worden. Dit jaar is daar twee ton voor beschik baar. Maar, op is op, zoals het er nu voorstaat. Van Baarle zei het van essentieel be lang te vinden dat die pot elk jaar opnieuw gevuld wordt. Dat het leeuwedeel van de beschikbare gel den toch zal gaan naar "ons culture le erfgoed" staat volgens Van Baar le buiten kijf. "Voor vernieuwing is altijd minder geld beschikbaar. Dat is een gegeven door de eeuwen Het uitblijven van vernieuwing, of beter gezegd verandering, komt volgens Milberg door de hippies uit de jaren '60. "Die zijn intussen opa en oma geworden en hebben de macht in handen. Zij maken uit wat noodzakelijk is welke instanties al of niet subsidie krijgen. Maar, wat 20 jaar geleden noodzakelijk was, daaraan is nu misschien wel minder behoefte", veronderstelde Milberg. "Vernieuwing krijgt daardoor geen enkele kans". Van Baarle wierp tegen dat de schouwburg, bijvoorbeeld, niet al tijd volle zalen hoeft te trekken. Ook minder toegankelijke voorstellin gen, die vernieuwend zijn, komen aan bod. Over het elitaire karakter daarvan wilde Van Baarle niet kin derachtig doen. "Ik ben niet vies van het woordje elitair", bekende ze. "Elitair hoort bij de kunst. Kunst heeft nu eenmaal iets uitstekends. Het steekt boven de middelmaat uit. anders is het geen kunst. Maar, we moeten er altijd naar blijven streven kunst voor zoveel mogelijk mensen toegankelijk te maken. Dat blijft heel moeilijk te verwezenlij ken. Het omgaan met kunst is ons nu eenmaal niet met de paplepel in gegeven". rlgeb. 24 dec. I920n T.A.G.J v M F.B.M. ven Rooi| H.J. Bante geb 27 dec. 1923 man, H Bloem zaad geb 18 |an 1928 man. A Zuidema geb 18 ian 1950 vrouw. J Nielsen geb 29 aug 1942 echtgenote van F.J.H van der Meulen, M. Huisman geb. 10 nov 1910 gehuwd ge weest met P.F de Boer, C. de Bruin geb. 22 leb 1896 man, B.L M. Schneider geb 8 nov. 1905 gehuwd geweest met H Reeder. P Brit- tijn geb 14 dec 1913 man, C. Bot geb 4 juli 1923 man, F A. Noordtzi| geb 25 nov. 1903 ge huwd geweest met. W.A S. Laurense, J. van den Berg geb 6 mei 1938 man, W Boltendal geb 24 april 1920 échtgenole van E. Mei|er- hol, E. van der Zeeuw geb. 20 maart 1913 ge huwd geweest met T B. van Egmond. J. Sprui- tenburg geb 29 sept. 1902 gehuwd geweest met P Laman, G. van der Henst geb. 18 juni REDACTIE: JAN RIJSDAM. TELEFOON: 161444 Onschuldig I De arrestatie van twee Leidena- ren die verdacht werden van een overval op een postkantoor in de Merenwijk, twee weken geleden, heeft voor veel verwarring ge zorgd. Het aangehouden duo bleek onschuldig maar hield aan het gebeuren wel een flinke kater over. "De hele buurt wijst ons na", verklaarde het tweetal vorige week in deze krant. Volgens de Leidenaren denken veel mensen dat zij de overval wel hebben ge pleegd maar zijn vrijgelaten we gens gebrek aan bewijs. "We zijn door de arrestatie gebrandmerkt als criminelen", aldus het tweetal dat hun verhaal aan de krant kwijt wilde om hun naam te zui- De politie liet vorige week al geen twijfel bestaan over de on schuld van het tweetal. Een poli tiewoordvoerder verklaarde dat men er absoluut zeker van is dat de twee aangehouden Leidena ren niet de daders zijn. "We zaten er duidelijk naast. Deze twee mannen hebben niets met de overval te maken". Behalve arrestanten zijn ook anderen het slachtoffer geworden van de fout van de politie. Het aangehouden tweetal was name lijk op bezoek bij de familie Van de Pol aan de Kiekendiefhorst. Ook deze familie is zich "kapot geschrokken" van het ruim tien man tellende arrestatieteam dat onverwacht hun woning binnen viel. Man en vrouw, beiden ge handicapt, en hun twee kinderen zijn nog steeds ondersteboven van het politie-optreden. "De angst zit er goed in", zegt René van de Pol. Onschuldig (2) De twee mannen kwamen bij de familie Van de Pol langs in ver band met de reparatie van een gokkast. "Ik vind het leuk om in mijn vrije tijd een beetje aan die dingen te knutselen", vertelt Re né van de Pol. "Die twee jongens kende ik helemaal niet. Toen ze die kast hier brachten zag ik ze voor het eerst". De twee dronken nog een kop koffie bij de familie Van de Pol en maakten daarna aanstalten om te vertrekken. "Toen ze de buiten deur openden werden ze plotse ling naar buiten getrokken en meteen op de grond gesmeten. Ze kregen handboeien om en een zwarte kap op, zodat ze niemand van het arrestatieteam zouden herkennen. Het ging er allemaal heel grof aan toe", aldus Van de Pol. "Op hetzelfde moment dat het René van de Pol en zijn doch ter Angelique: "We schrokken ons allemaal ka pot i dat tweetal aan de voordeur in de kraag werd gegrepen stormden ook vijf leden van het arrestatie team via de achterdeur de woning binnen. We hadden twee goede kennissen op visite en schrokken ons allemaal kapot. Ik had geen flauw idee van wat er gebeurde Eén van leden van het arrestatie team wapperde wel even met een papiertje onder mijn neus, maar voordat ik kon zien wat er op stond werden mijn vriend en ik, zonder verdere verklaring, tegen de kast en tegen de muur gezet. We mochten alleen onze naam noemen en moesten verder onze mond houden. Het was net een film". Mevrouw Van der Pol lag op het moment van de inval in bed, omdat ze herstellende is van een restatieteam. Het was net e film". operatie. "Ik zag ineens allemaal vreemde mannen binnenkomen en hoorde een heleboel herrie. Het was vreselijk. Ik stond ge woon te beven en heb er de hele nacht niet van geslapen. Zo erg was ik geschrokken". "Na ongeveer 20 minuten kwam de recherche", gaat René van de Pol verder. "Weer kreeg ik *een papiertje onder m'n neus zon der dat ik kon zien wat er op stond. Ze vroegen of ik wilde meewerken aan een huiszoeking. Ik zei dat ik niets te verbergen had. Alles werd doorzocht, zelf het vriesvak van de koelkast". "Ik heb die rechercheurs tot drie keer toe gevraagd wat er nu eigenlijk aan de hand was. Tel kens zeiden ze dat ik straks uitleg zou krijgen. Maar dat straks kwam nooit. Ik heb de volgende dag alles in de krant moeten le- Onschuldig (3) Ook de familie Van de Pol merkt dat ze na de arrestatie in hun wo ning argwanend worden bekeken door sommige buurtbewoners. "Overal waar ik kom vragen men sen mij: 'Joh, was die inval bij jou thuis'? En, de kennissen die bij ons op bezoek waren zeiden: 'Met wat voor soort mensen ga jij om?'. Nog afgezien van het feit dat die twee jongens er ook niets mee te maken hadden moet ik overal uit leggen dat ik ze die avond voor het eerst zag". "Eén van de rechercheurs heeft nog gezegd dat hü zou terugko men om uitleg te geven over wat er aan de hand was. Die uitleg moet nog komen. Wel hebben die twee jongens die gearresteerd werden hun excuses aan ons aan geboden. Dat vind ik heel netjes van ze, maar uiteindelijk konden zij er ook niets aan doen". Van de Pol zegt er nog steeds mee te zitten dat hij bij een zaak is betrokken waar hij niets mee te maken heeft. De Leidenaar zegt zich nog te beraden over het ne men van stappen tegen het poli tie-optreden. "Ik ben gewoon overvallen. Zonder enige verkla ring en zonder excuses voor de fout die men gemaakt heeft", al dus René van de Pol. Politievoorlichter Graveland laat desgevraagd nogmaals weten dat de politie in deze zaak heeft "misgekleund. We meenden over voldoende feiten te beschikken die deze actie rechtvaardigden. Dat beeld is later gewijzigd. Er rust absoluut geen verdenking meer op het aangehouden twee tal". In het algemeen is het zo dat de politie na een gebeurtenis als deze nog eens langs gaat bij de on schuldig gebleken verdachten of bij de familie waar ten onrechte een inval is gedaan. "Om de zaak uit te leggen en excuses te ma ken", aldus Graveland. "Meestal hebben mensen wel begrip voor de situatie en voor het feit dat po litiewerk niet altijd eenvoudig is. In dit geval zullen ook nog wel be zoekjes worden afgelegd, maar dat duurt soms wat dagen. Hoe eerder hoe beter natuurlijk". boratoria en kantoorruimte. Er werken nu ongeveer 25 men sen bij Ovabloe. Sinds eind novem ber zijn volgens Uijlings 6 nieuwe werknemers aangetrokken. Hij weet niet hoeveel personeelsleden het bedrijf in het nieuwe gebouw zal tellen. "Dat is afhankelijk van de markt" Met de gemeente zijn af- spraken gemaakt over de eventuele uitbreiding van het nieuwe ge bouw. Voor de realisering van de plan nen zijn 'enkele miljoenen guldens nodig'. "We betalen dat niet uit ei gen kas", vertelt de directeur. Een bank en bouwmaatschappij Ge broeders Van Kessel uit Buren ste ken ook geld in het project. Volgens Uijlings past het nieuwe pand in de omgeving. De hele voor kant zal bestaan uit spiegelend glas. Ovabloe hoopt dat snel kan worden begonnen met de bouw. "We moe ten 1 september uit dit pand dus ei genlijk had de eerste paal al in de grond moeten zitten". 'i Baarle, geheel rechts haar Brandweer haalt Leidenaars uit auto na ongeval LEIDEN - Twee Leidenaars (37 en 38) zijn gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding op de hoek van de Churchilllaan met de Kennedylaan. Het tweetal moest door de brand weer uit de auto worden bevrijd. Het ongeval ontstond toen de 38-ja- rige bestuurder niet goed uitkeek toen hij vanaf de Churchilllaan de Kennedylaan wilde inrijden. Uit tegengestelde richting kwam een auto, bestuurd door een 38-jari- ge man uit Nieuwegein. De Leide naar zag deze wagen over het hoofd, waarna de auto's botsten. De Leidse wagen kwam pas op het trottoir tot stilstand. Doordat het voertuig op z'n kant was geschoven, konden de inzittenden er niet meer uit. De brandweer moest het dak van de wagen losknippen om de Leide naars uit hun benarde positie te be vrijden. Het tweetal is overgebracht naar het AZL. De bestuurder liep een lichte hersenschuding op, zijn pas sagier wonden in het gelaat. Voorts wordt gevreesd voor inwendig let sel. De man uit Nieuwegein raakte niet gekwetst. Wel is zijn auto rijp voor de sloop. Egyptoloog en theoloog Zandee (76) overleden LEIDEN De egyptoloog en theo loog prof. dr. Jan Zandee is gisteren op 76-jarige leeftijd in Utrecht over leden. Zandee werd geboren in Lei den, waar zijn vader hoofd was van de Christelijke School met de Bij bel. Hij studeerde aan de Leidse universiteit theologie met als bijvak egyptologie. In Leiden werd hij voor de oorlog hulpprediker bij do minee Riemens in de wijk Pniel. Van 1939 tot 1945 was hij predikant in het Zeeuwse 's-Heerhendrikskin- deren, waarna hij dit ambt tot 1950 bij de Hervormde Gemeente in War mond uitoefende. Hij promoveerde zowel aan de universiteit van Utrecht als aan die van Amsterdam op egyptologische onderwerpen. Aan de laatste uni versiteit werd hij hoogleraar. Zand ee heeft veel geschreven op zijn vakgebied. Enkele publicaties staan nog op het punt van verschij ning. Hertz Het autoverhuurbedrijf Hertz opent een vestiging in Leiden. Het auto verhuurbedrijf wil het aantal vesti gingen in Nederland drastisch uit breiden met agentschappen die dicht bij NS-stations zijn gelegen De NS en Hertz werken samen om mensen na hun treinreis een huur auto aan te kunnen bieden. De nieu we Hertz-vestiging is onderge bracht bij het bedrijf van de Gebrs. de Jong aan de Pesthuislaan 8 in Leiden. Schoevers Het Instituut Schoevers start in fe bruari met een aantal kort lopende avondopleidingen in Leiden: verga dertechniek en notuleren. Public Relations, een basiscursus manage ment en een basiscursus marketing. Voor meer informatie over de acti viteiten in Leiden kan contact wor den opgenomen met de vestiging in Den Haag. Reisbureau In de Merenwijk is zaterdag een nieuw reisburo geopend. Het reis bureau 'Merenwijk aan de Zwarte- meerlaan 42 ontleent zijn bestaans recht aan een marktonderzoek on der bewoners van de Merenwijk. Wapens en drugs bij huiszoeking LEIDEN - Bij een huiszoeking in een woning aan de Peter van An- rooystraat zijn gisteren een 38-jari- ge man uit ter Aar en een 30-jarige Leidse vrouw aangehouden. In de woning werden onder meer gewe ren, revolvers en 15 gram harddrugs aangetroffen. Een politiewoord voerder kon vanochtend niet zeg gen waarom de huiszoeking werd gedaan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14