TAD LEIDEN Stevenshof krijgt snel eigen markt 'Die Hussein durft hier toch niet te komen' Kunstenaars tegen sloop van school op Kaasmarkt s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 JANUARI 1991 Noorderkwartier en de Kooi over eerste schrik luchtalarm heen LEIDEN - "Nee, bang ben ik niet geweest. Die Hussein durft hier toch niet te komen, we draaien 'm zijn nek om". D. van Soest, een van de kaarters in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade zegt niet on der de indruk te zijn geweest van het luchtalarm in de buurt. Net als de meeste andere bewoners van het Noorderkwartier en de Kooi. Ze hebben weer volop moed. Volgens politie en brandweer was dat gis terochtend anders. Nadat bij werkzaamheden van de PTT in de buurt van de Alexander- straat even na tienen een kabel werd aangesloten, gingen op diver se plaatsen in de stad de luchtalarm- sirenes af. Met name in de omge ving van de Kooi en het Noorder kwartier leverde dit volgens de poli tie en brandweer nogal wat paniek op. Mensen renden huizen en win kels binnen en belden het alarm nummer met de vraag of raketten in aantocht waren. Woensdagmiddag zijn er in de zelfde buurten echter slechts weini gen die toegeven bang te zijn ge weest. "Joh, ik maak me daar niet druk over. Het is zo ver weg, die vent kan nooit zo ver komen met zijn bommen", aldus een bewoner van de Bernhardkade. Een oudere buurman sluit zich aan bij deze woorden. "Er moet heel wat meer gebeuren willen ze mij in paniek krijgen". Spontaan Om de hoek zijn twee medewerkers van het Lopikse kabelbedrijf Ra- vensteijn aan het werk. "Ja, wij heb ben wel het idee dat die hele toe stand door ons is veroorzaakt", mel den ze lachend. Als 'hoofdschuldi ge' wordt A. van Eijk aangewezen. Bij werkzaamheden aan de electri- citeitskabels verbond hij twee draadjes met elkaar. Gevolg was een hels kabaal v; gebeurt wel vaker, ze gaan spontaan af als je ze eerst ontkoppelt en daar na weer aansluit". De herrie heeft volgens het duo zo'n tien minuten geduurd. Toen was het plotseling afgelopen. "De brandweer zal wel hebben ingegre pen". De twee monteurs maken zich niet echt druk over het voorval. "Wij hebben niets fout gedaan. Dus we zijn maar in ons tentje gaan zit ten en hebben ons die tien minuten zitten bescheuren". Dat hun actie zo LEIDEN De proef om op donder dagavond op het stadhuis rijbewij zen, reisdocumenten en paspoorten direct klaar te maken, is geslaagd. Daarom wordt deze extra service binnenkort definitief. Wel wordt de sluitingstijd van de loketten op de donderdagavond vervroegd van 21.00 naar 20.00. LEIDEN De oppositiepartij en D66 en WD willen dat de commissievergadering over de stationsplannen volgende week donderdag wordt uitgesteld nu het college gisteren een geheel nieuw plan voor de verkeersaf wikkeling heeft gepresenteerd. Wethouder Walenkamp wil ech ter van geen uitstel weten. De voorbereidingstijd is te kort geworden, nu het college plotseling heeft gekozen voor een nieuwe variant. Dat zei T. de Graaf van D66 gisteravond te gen wethouder J. Walenkamp van verkeer. "De discussie heeft Oppositie eist uitstel discussie over stationsplan zich de laatste maanden vooral gericht op het wel of niet door trekken van de Marislaan. Nu kiest het college voor een uit de hoge hoed getoverde variant. Wij willen die variant goed be kijken, en vergelijken met alter natieven. In een week hebben we daar niet genoeg tijd voor". Walenkamp bleek echter niet erg gevoelig voor deze argumen ten. "We gaan praten over de afronding van de inspraakreac ties die zijn binnengekomen. Die reacties zijn u bekend, er is een uitvoerige voorlichtingsses sie geweest. Het hoofdpunt van de bezwaren betrof het door trekken van de Marislaan. Dat is nu van de baan, een golf van op luchting gaat door Leiden. Het probleem wordt nu eigenlijk al leen maar eenvoudiger. Het is van groot belang dat er voort gang zit in de zaak", aldus de wethouder. veel commotie heeft opgeleverd, is hen niet bekend. "Maar we kunnen het ons wel voorstellen in deze tijd. eigenlijk wel lachen hè"? Doof De verkoopster in cadeau-winkel Holverda aan de Beatrixstraat kan er pas achteraf de humor van inzien. Ze geeft volmondig toe dat ze wel even bang was. Ze had net in de krant gelezen dat de alarmoefenin gen in het hele land zijn afgelast om onnodige paniek te voorkomen. "Als je 'm dan toch hoort gaan, schrik je wel. Ik ben hier tenslotte wel het enige personeelslid". De angstige minuten heeft ze ge deeld met een mevrouw die bij het horen van de sirene de winkel in vluchtte. "Die was ook behoorlijk bang, we hebben samen even afge wacht. Toen we zagen dat iedereen buiten gewoon doorliep, is ze weer weg gegaan". In de Kooi blijken ook louter hel den te wonen. Niemand die wordt aangesproken, is bang geweest. "Ach, mijn vrouw hoorde wel een geluid, maar ik niet. Blijkbaar is dat het alarm geweest", aldus een be woner van de Driftstraat. Een wan delaar in dezelfde straat weet te melden dat hij mensen die net naar buiten waren gekomen, meteen na het alarm weer naar binnen zag vlie gen. Zelf is hij gewoon buiten geble ven. "Mij maken ze niet gek". Dat zo'n luchtalarm ook z'n voor delen kan hebben, bewijst een be woonster van de Lage Rijndijk. "Nee, ik heb niets gehoord, terwijl de hele buurt erover praat. Ik was toch gewoon thuis, vreemd hè? Mis schien word ik wel een beetje doof, laat ik maar eens naar de huisarts gaan". Fietsster gewond op Maresingel LEIDEN - Een 53-jarige Leidse vrouw is gisterochtend met ver wondingen overgebracht naar het AZL na een aanrijding op de Ma resingel. De vtouw werd omstreeks 9.00 uur gesneden door een automo bilist. Ze verloor hierbij de macht over het stuur, en kwam op de ande re weghelft terecht. Daar knalde ze frontaal op een te gemoetkomende auto die werd be stuurd door een 23-jarige vrouw uit Frankrijk. De automobilist die de fietsster afsneed is doorgereden. De politie vraagt getuigen informatie te verstrekken over de auto, zodat de bestuurder kan worden achter haald. Tel. 258888. 30 maanden cel voor grove mishandeling DEN HAAG/LEIDEN - De recht- bank in Den Haag heeft een 36-jari- ge Arnhemmer wegens grove mis handeling van een inwoner van Lei den veroordeeld tot 30 maanden celstraf. De Arnhemmer ondernam op 8 oktober vorig jaar een strafex peditie naar Leiden waar zijn nicht met haar echtgenoot woont. Het was de verdachte ter oren ge komen dat zijn nicht mishandeld was door haar man en dat moest ge wroken worden. Samen met twee kennissen werd het slachtoffer met een pistool bedreigd, diverse malen geslagen en getrapt en met een heet strijkijzer mishandeld. De officier van justitie, mevrouw Th. Renckens, sprak twee weken geleden tijdens de behandeling van de zaak van 'terreur en martelprak- elkaar: We zijn tijken'. Zij eiste drie jaar (36 maan- (foto Hieico Kuipers» den) tegen de man. Bewoners houden vast aan beperkte bouw op Kaasmarkt LEIDEN Ongeveer 80 wonin gen lijkt het maximaal haalbare op de Kaasmarkt. Wanneer er dat aantal woningen wordt gebouwd, blijft er nog plaats open voor een flinke open ruimte tussen de wo ningen. De architect E. van Reijzen leg de gisteren aan de wijk Pancras- West (de binnenstad tussen stad huis en Hooigracht) voor, hoe de Kaasmarkt er straks mogelijk uit gaat zien. Concrete plannen had de Leidse ontwerper niet, hij wil de de buurt alleen laten zien wel ke gevolgen een bepaald aantal woningen voor het terrein zou hebben. Met de daadwerkelijke invul ling van het terrein heeft Van Reijzen ook niets te maken. De ontwerper Koolhaas heeft van de gemeente de opdracht gekregen om nog deze maand een plan te presenteren. De buurt vreest het ergste. "Het wordt een plan dat er vanuit een helikopter best aardig uitziet, maar niet geschikt is om ook uit te voeren", zei een van de bewoners. De buurtbewoners willen voor al dat er parkeerplaatsen op de Kaasmarkt blijven. Er is nu al te weinig plek voor de houders van een parkeervergunning. Deze eis van de bewoners wordt onder steund door de winkeliers. Leidenaar Barendse presen teerde ook een plan voor de Kaas markt. Hij volgde de rooilijn van de oude bebouwing. Dat betekent dat er in het verlengde van de wo ningen aan de Middelweg en de Koppenhinksteeg (niet aan de kant van het water) gebouwd gaat worden. Sommige buurtbewoners pleit ten ef gisteren voor om helemaal niet te bouwen op het parkeerter rein. Dat lijkt niet voor de hand te liggen, omdat in het bestem mingsplan al rekening is gehou den met de komst van maximaal 130 woningen. "De Kaasmarkt is niet een van de mooiste plekjes van Leiden. Het is logisch dat het gemeentebestuur iets met het ter rein wil", meent architect Van Reijzen. Nu al tekort aan atelierniimte LEIDEN De Kaasmarktschool moet niet worden afgebroken maar behouden blijven voor de Leidse kunstenaars. Daarvoor pleitte Mar- jolijn Groustra, voorzitter van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars in het gewest Leiden, gisteren tijdens een bijeenkomst van de wijk Pancras-West over de toekomst van de Kaasmarkt. Vol gens Groustra is er in Leiden een schrijnend tekort aan atelierruimte en kunnen de 14 ateliers in de school niet worden gemist. De Kaasmarktschool is al enkele jaren in gebruik bij kunstenaars; sommigen werken er niet alleen, maar wonen er ook. Daarnaast wordt het gebouw gebruikt door een toneelvereniging, de groep Vrouwen Oriënteren zich bp de Sa menleving (VOS) en majorettes. De school moet waarschijnlijk plaats maken voor woningen. De bedoe ling van de gemeente is altijd ge weest om het pand tegen de vlakte te gooien. De kunstenaars zijn daar tegen, omdat zij vrezen dat ze de atelier ruimte die verloren gaat, niet terug krijgen. Groustra: "De gemeente kan wel zeggen dat we nieuwe ruim te krijgen, maar die is er gewoon niet". De kans dat de kunstenaars opnieuw een oude school krijgen toegewezen acht zij niet zo groot. "De scholen die leeg komen, wor den bestemd voor kinderopvang". Volgens haar schat de gemeente het tekort aan ateliers verkeerd in. "In de cultuurnota van de gemeente Leiden wordt gesproken over een tekort van tien ateliers. Wij hebben een enqüete gehouden en daaruit bleek al dat er 25 kunstenaars zijn in Leiden die helemaal niets hebben". Zooitje De Beroepsvereniging van Beel dende Kunstenaars komt daarom met een eigen plan voor de Kaas marktschool. Zij wil dat het gebouw opnieuw wordt ingericht. "Klaslo kalen kunnen anders worden inge- r ateliers bij- is de Kaas gebouw. "Er constructies deeld, waardoor komen". Volgens Groustra marktschool een moe zijn fraaie gietijzerei binnen. Het gebouw bevindt zich verder in goede staat Het dak is on langs nog voor 180.000 gulden gere pareerd". De voorzitter van de beroepsvere niging gaf wel toe dat het in en rond het gebouw op dit moment een zooi tje is. "Maar er heerst daar wel een kunstklimaat. Dat het er een rotzooi is, komt ook omdat de kunstenaars weten dat ze er weg moeten. Als ze eenmaal weten dat ze er kunnen blijven, wordt de boel echt wel op geknapt. In het gebouw aan het Plantsoen is bewezen dat een ge bouw met kunstenaars ook best netjes kan zijn". Bezwaren winkeliers van tafel geveegd LEIDEN De Leidse poli tiek komt niet tegemoet aan de bezwaren van de winke liers in de Stevensbloem te gen de komst van een wijk- markt in de Stevenshof. De leden va-n de commissie voor economische zaken drongen er gisteravond tij dens een vergadering op aan zo snel mogelijk te beginnen met dertig tot veertig kra men, waar uiteenlopende produkten te verkrijgen zijn. niet gehonoreerd. De winkeliers willen dat gewacht wordt totdat de afsluiting van spoorwegovergang De Vink voorbij is. Door deze afslui ting ligt de nieuwe wijk nogal geïso leerd. Winkeliers zeggen dat ze daardoor te kampen hebben met daling van de omzet. Als er ook nog een markt komt, verkopen we nog minder, vreest een aantal onderne- Zowel A. Boot (PvdA) als T. van Houten (Socialistische Partij) we zen erop dat de afsluiting van de spoorwegovergang ook een voor deel heeft voor de winkeliers. "Als de overgang weer open gaat, gaan er misschien weer mensen naar hel Vijf Meiplein, waar meer winkels zijn. In het verleden zag je dié ten dens ook", zei Van Houten. Alleen het CDA ontpopte zich aan het begin van de discussie als mede stander van de winkeliers. L. van Velzen zei dat zijn fractie liever zou zien dat de markt pas werd opgezet als de afsluiting van spoorwegover gang De Vink voorbij is. "Het CDA betwijfelt of het nu wel het juiste tijdstip is om met de markt te begin nen", aldus Van Velzen. Koudwatervrees Hij liet zich echter gemakkelijk overtuigen door zijn partijgenoot, wethouder J. Walenkamp. Die om schreef de bezwaren van de winke liers als koudwatervrees. "In het overleg met de winkeliers zullen we proberen die vrees weg te nemen. In de wijk wonen 12.5001 ruim voldoende. Wij denken dat de markt eerder een aantrekkings kracht voor het winkelcentrum zal vormen dan een bedreiging". De bewoners van de nieuwe wijk hebben regelmatig gevraagd om een wijkmarkt, voegde Walenkamp er aan toe. "We hebben de verplich ting tegenover de bewoners om ze niet te lang te laten wachten op een voorziening waarop ze recht heb ben". De wethouder zei het van belang te vinden dat direct wordt begon nen met een flink aantal kramen met een gevarieerd aanbod. "De praktijk leert dat kleine markten minder goed functioneren. We zien dat ook in de Merenwijk. Daar zijn 35 kramen en dat is eigenlijk te wei nig. Maar daar is niet meer moge lijk, de ruimte is te krap om uit te breiden. We streven in de Stevens hof naar een optimale start: een zo groot mogelijke markt. Op die basis gaan we het overleg met de winke liers in. Ik voorspel u dat het een bloeiende en aantrekkelijke markt zal worden, die de positie van de winkeliers in de Stevensbloem eer der zal versterken dan verzwak ken". Verschillende fracties drongen aan om over de branches die op de markt vertegenwoordigd zullen ko men niet alleen te overleggen met de winkeliers maar ook met de be woners. Dat gebeurt, beloofde Walenkamp. Het is de bedoeling dat de markt in het vroege voorjaar be gint. De wijkmarkt wordt op don derdag gehouden. Strop voor dieven LEIDEN - Twee dieven zijn gister nacht met minder spullen thuis ge komen dan waarmee ze op pad gin gen. Het duo reed met een gehuurde auto en gestolen aanhanger een bouwterrein op aan de Maria Rut- gersweg in de Stevenshof. Ze laad den de aanhanger vol met ongeveer duizend steigerklemmen. Door de zware vracht zakten de wielen van de auto en aanhanger echter weg in de grond. Door wat vracht op de grond te gooien, dach ten ze alsnog te kunnen wegkomen. Dit mislukte echter waarna auto en aanhanger werden achtergelaten in clusief de steigerklemmen ter waar de van 10.000 gulden. Het tweetal is zelfs nog een slot kwijtgeraakt. Verbaasde bouwvak kers ontdekten gisterochtend dat de inbrekers met een eigen slot het hek rond het bouwterrein weer heb ben afgesloten. Leidse Houtschool in project opvang mongoloïde leerlingen LEIDEN De Leidse Houtschool gaat deel uitmaken van een project om de opvang van mongoloïde kin deren te ondersteunen. De school krijgt daarvoor extra personeel. Het uitwisselen van ervaringen tussen basisscholen die mongoloïde kinde ren hebben opgenomen, staat cen traal in dit projekt. De laatste jaren gaan er steeds meer mongoloïde leerlingen naar het basisonderwijs. Hun aantal steeg in drie jaar landelijk van 9 naar 71 leerlingen. Het project wordt gecoördineerd door de Vereniging voor een gëlnte- geerde opvoeding van mongoloïde kinderen (V.I.M.). Zij gaat jaarlijks aan het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen rapporteren. LEIDEN - Het jaarlijkse damtoer- nooi voor basischolen is gistermid dag gewonnnen door het team van de Meerpaalschool. De wedstrijden waaraan 14 teams van 7 basisscho len deelnamen, werden gehouden in het gebouw van de Rembrandt Scho lengemeenschap. De finale werd gespeeld tussen teams van de Meerpaal en de Apol- loschool. De winnaars kregen uit handen van A. van der Kwartel van het Leids damgenootschap een be ker. De twee finalisten gaan door naar de provinciale wedstrijden. De heer Van de Burgh, directeur van de basisschool de Roomburg en lid van de schoolsportcommissie, was blij met de grote belangstelling voor het toernooi. "Er doen nu 56 leerlingen mee en dat is meer dan in voorgaande ja ren. Normaal krijg je voor schaak wedstrijden wel voldoende deelne mers, maar ligt het voor dammen wat moeilijker". Dat de jonae soe- lers maar een kwartier voor een partij hebben, is volgens Van de Burgh geen bezwaar. "Het gaat ze er toch om om zo snel mogelijk de ste nen van de tegenstander van het veld te krijgen. Ze denken nog geen drie, wat zeg ik, nog geen twee sla gen vooruit". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13