GEEIMJAAR AUTOBEDRIJF Nissan concurreert met gewijzigde Sunny Hyundai Lantra neemt het op tegen wereldmerken Turkije vraagt om Hawk- raketten Komt u eens binnen en vraag een proefrit. Advocaten stellen acties uit in verband met golfoorlog TURKSE BLOEMKOLEN 1\\ IJl f«3 DONDERDAG 24 JANUARI 19 Na de bijzonder geslaagde intro ductie van de Primera heeft Nissan andermaal een bijkans ondermij nend model voor de gevestigde auto-orde uitgebracht. Voor de zich nog steeds veilig wanende Europe se autofabrikanten moet de totaal gewijzigde Sunny op zijn minst be dreigend overkomen. Huiswerk maken doen de Japan ners als geen ander uitgebreid, duurzaam en degelijk. Ook en voor al bij dit project zijn vele honderden ingenieurs en onderzoekers in Amerika, Europa en Japan doende geweest om het verlanglijstje van de klant aan de weet te komen. Directeur M. Yamazaki van Nis san Nederland zegt het als volgt „Je moet eerst luisteren naar de klant, daarna pasje produkt maken. Wat trekt een Escort-rijder zo aan in de auto, wat is het speciale aan een Golf en wat zi jn de sterkste kanten van een Kadett? Als je antwoord op die en nog veel meer vragen hebt (en dit keer heeft dat vanwege de uitgebreide aanpak lang geduurd) kun je de Sunny gaan maken". 'So-kai-bi' In Europa zijn niet minder dan 145 modellen en hun eigenaars duchtig aan de tand gevoeld. De concurre rende auto's van de Europese mer ken zijn gedurende liefst 3,2 miljoen kilometer uitvoerig getest. En dat allemaal om er achter te komen wat de optimale synthese van 'so-kai-bi' is. Die term staat voor rijprestaties, comfort en aantrekkelijkheid waar het hele Sunny-project bij voortdu ring van was doordrongen. Vandaar dat Nissan binnenkort naast de Primera ook de nieuwe Sunny uit de fabriek in het Engelse Sunderland laat komen. "Je moet de assemblage van je produkt bij de grote markt houden. En verder zor gen we ervoor dat de onderdelen, nu de lonen in Japan zo uitzonder lijk zijn gestegen, uit naburige lan den als Taiwan en de Filipijnen ko- Het is overduidelijk dat Nissan het 'kai-zen'-systeem niet alleen hanteert bij de produktie. Dit, let terlijk vertaald 'verandering beter', komt neer op een constante aan dacht voor verbetering van de kwa liteit. Is men in Amerika nu al dik tevreden met een score van 60 pro cent van de gestelde norm, Japan ners willen een auto alleen afleve ren als die perfect in orde is en zo mogelijk 101 procent van de norm haalt- Niet verwonderlijk dat naast an dere problemen dit een van de hoof doorzaken is dat het in Amerika bij General Motors, Ford en Chrysler slecht gaat. De scherp gestelde stra tegie van Nissan voor Europa is der halve van mondiale betekenis. Na de gedegen voorbereide op mars van Japan krijgen binnen 10 jaar ook de Zuidkoreanen zonder twijfel vaste voet aan de grond. Hyundai heeft heel goed opgelet toen het samenwerkte met Mitsubishi en gaat nu op eigen gele genheid steeds meer inhoud geven aan 'het nieuwste wereldmerk'. Nissan Sunny die in 26 uitvoeringen (vanaf 22.695 tot 42.000) in ons land te leveren is moet dit jaar 18.000 verkochte exemplaren opleveren. In een eer der stadium is al aandacht besteed aan het rijkarakter van deze nieuwe auto. Een model is nog niet op de markt, de Sunny GTI-R die speciaal is bedoeld voor rally's in groep A. De auto heeft een 2 ltr turbomotor van 162 kW (220 pk) en levert een koppel van 267 Nm bij 4800 t/min. De auto is uitgerust met een 4WD- systeem middels twee viscokoppe- lingen en kan een top van 223 km/u behalen. Medio maart is de GTI-R leverbaar. Nissan is door Yamazaki 26 jaar geleden als werkgever gekozen van wege het jeugdige karakter: „Ze zijn meer te vergelijken met een 'ci ty-boy'. Die cultuur van de ondeu gende en sportieve stadsjongen staat me meer aan dan Toyota, dat meer een 'land-lord' imago heeft". Die sprankelende geest bezorgt Nissan in Nederland. België en Duitsland een behoorlijk marktaan deel. „Die markten koesteren we met zorg en we zullen bij voortdu ring zorgen dat er niet aan geknab beld kan worden", zegt Yamazaki. Als je kijkt naar de nieuwe Sunnv is het niet ondenkbaar dat er heel wat Zuideuropese saus over de ont- werptafels is gegoten. En dat is ook niet zo verwonderlijk omdat binnen een aantal jaren landen als Frank De gewijzigde modellen rijk, Spanje en Italië heel belangrij ke markten voor Nissan worden. Het C-segment waar de Sunny thuishoort maakt de grootste hap van de Europese automarkt uit. Ze ker 30 procent van de 13 miljoen au to's die er in totaal in Europa dit jaar verkocht moeten worden valt in die klasse. De Sunny is dus wel degelijk stra tegisch een heel belangrijk model voor Europa, waarmee Nissan de zaak op scherp stelt. „Kijk, die drie zuidelijke landen worden na '92 steeds belangrijker", zegt Yamaza ki. „Maar vergeet ëën ding niet: het organiseren van een dealernetwerk kost wel de nodige tijd. We zijn be slist niet van plan om van onze tota le produktiecapaciteit een dunnere spoeling te maken. Die nieuwe markten gaan dus niet ten koste van het aandeel dat we bijvoorbeeld al in Nederland hebben. De produk- tiekant is geen enkel probleem, dat is simpel een kwestie van geld en je kunt meer produceren". Van onze correspondent Sicm Leeuwenkamp De importeur van Hyundai heeft een probleem. Hoe breng je op de mensen over dat je als merk intus sen best wat voorstelt. Bij de intro ductie van de Lantra werd aan ons als journalisten gevraagd of 'een nieuw wereldmerk' aardig ver woordt hoezeer de Koreanen erbij willen behoren. Eensgezind kwam het schrijvend trio aan tafel op 'Het nieuwste wereldmerk'. Indachtig de niet ondenkbare stap in de nabije toekomst van loka le produktie in Europa, in Canada al een feit, zal Hyundai nog veel van zich laten horen. Nu al zit het merk opeen produktie van 1.1 miljoen au to's per jaar en schaart zich daarmee in de kleine rij van grootste autofa brikanten als GM. Ford en VAG. Om het imago te verbeteren, dat lag tussen Lada en Skoda in, zijn er talrijke verbeteringen aan bestaan de modellen aangebracht. Is de Scoupë recent gelanceerd, kreeg de Sonata een V6-motor en is nu de Lantra uitgebracht. Een middenklasser die Hyundai wil laten penetreren in de klasse van Peugeot 405, Opel Vectra en Volvo 460. Met name het prijskaart je van ƒ25.550 voor de Lantra 1.5i GL is veelbetekenend. Voor dat geld wordt standaard heel wat be hoorlijks afgeleverd. Stuurbekrach tiging, centrale deursluiting, ver stelbaar stuur, elektrische raambe MERCEDES roept, uitgezonderd" de SL, alle auto's met ORIS-trek- haak met afneembare kogelkop te- i rug voor controle. Het gaat om de bouwjaren '85-'88. Het blijkt dat het vergrendelmechanisme kan weige- ren in bepaalde situaties. Klanten die die de trekhaak achteraf hebben laten aanbrengen, kunnen zich mel den bij de dealer die de controle gra tis uitvoert. ISUZU heeft de Campo voor '91 voorzien van een nieuw front met glad verlijmde voorruit. Verder is de vering aangepast, zijn de stoelen verbeterd en is het laadvermogen verhoogd. De Campo-serie omvat de modellen Sportscab, Crewcab, en Pick-up, heeft 'een benzine- of dieselmotor, twee- of vierwielaan- drijving en biedt keus uit een lange of korte wielbasis. LANCIA heeft met de introductie van de Dedra in ons land het tij we ten te keren. Het is met name dit model dat het afgelopen jaar zorgde voor een verkoopstijging van het to tale Lancia-volume met 50 procent. In 1990 werden er 2600 Lancia's ver kocht, voor dit jaar verwacht de im porteur een verkoopstijging van on geveer 2Ó procent. diening. getint glas en radio/casset- te-installatie zijn de zaken die bij de 1.6i GLS van 29.995 inclusief zijn. Tussen de Excel, die voor '91 een wat gestroomlijnder front heeft ge kregen, en de grote Sonata moet de Lantra een voor dit merk nieuw marktsegment zien te veroveren. In '92 komt er voor het onderste seg ment nog een nieuwkomer. Onder de Pony kom een mini-auto die vooral de hegemonie van Panda, Cuore en Alto moet doorbreken. Hyundai stevent duidelijk af op het bereiken van kwaliteit a la Ja pan. Wil met de Lantra dan ook meer in de richting van prestige gaan. De naam voor deze 4-deurs se dan buiten Europa is Elantra, waar mee men refereert aan 'elan trans port'. Vervoer met een vleugje on derscheiding voor niet te veel geld. De auto is 436 cm lang, heeft een wielbasis van 250 cm en een spoor breedte van 143 cm. Bij de statische presentatie bleek de ruime Lantra ook achterin goed te zitten, genoeg been- en hoofdruimte. De koffer ruimte van 352 ltr is te vergroten door het neerklappen van de deel bare achterleuningen. Nieuw is de 1.6i-motor met 16 kleppen. Het is een geheel in eigen Hyundai stevent met de Lantra af op kwaliteit en prestige. beheer gebouwde 84 kW sterke krachtbron, die moet uitmunten in souplesse. Enerzijds sportief van vorm en aan de andere kant zuinig in kruissnelheden. Het onderstel van de Lantra belooft een plezierige wegligging. De investering van 2,6 miljard tussen '87-'92 moet Hyuandai als 'nieuwste wereldmerk' het begin van de stijgende roem brengen, die een paar Japanse merken intussen hebben vergaard. De importeur vindt de lancering van de Lantra daarin zonder meer een heel belang rijk moment. Dit jaar moeten er dui zend van verkocht worden, hetgeen het totaal aantal te verkopen Hyun dai's voor '91 op 6000 stuks brengt. De importeur over de toekomst: „Het programma voor volgend jaar is de tweede trap van onze raket. Naast de Hyundai mini gaan we ook starten met de voldoende naar onze wensen aangepaste kleine truck. Die valt in de categorie L300 van Mitsubishi met laadvermogens van 800-1000 kg. Verder komt er nog een Scoupé met een 12-kleps turbomo tor en aangepast onderstel. Ik ver wacht dat we dan als merk in de breedte zowel in techniek, presta ties als prijzen goed in de markt zit ten". Hallenweg 2, Leiden. Tel. 071-225575. Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Nederlands kabinet zou vandaag beslissen DEN HAAG (GPD) - De Turkse re- gering heeft Nederland gevraagd om stationering van Hawk-raketten j op haar grondgebied. Het kabinet I zou mogelijk vandaag besluiten aan de Turkse wens tegemoet te komen. De Hawk is een verouderd wapen, dat oorspronkelijk is ontworpen om Sovjet-projectielen uit de lucht te schieten en militaire vliegbases te Oplossing en prijswinnaars kerstpuzzel I)e sleutelwoorden die uit de kerstpuzzel gehaald moesten worden zijn: GEBOORTEBE WIJS en PAARDENKENNER. Uit de vele goede oplossin gen trokken wij de volgende prijswinnaars: mevrouw A. de Wit - Ilak- steeg, Meyelaan 13. 2352 AN Leiderdorp. Zij krijgt voor 100 gulden VVV-geschenkbonnen; J. van Duijn, Prins Maurits- straat 4 (voor 75 gulden ge- srhenkhonnen); T.G. Brouwer, Sehapedel 6. 2202 VC Noordwijk (voor 50 gulden gesehenkbonnen); Mevrouw G. Kanne-Bik Kennedylaan 13, 2324 ES Lei den, G. Nievaart, Etta Palm straat 82,2331 MG Leiden en G. Zwanenburg Zwetkade 1, 2381 AA Zoeterwoude ontvangen een geschenkbon van 25 gul den. verdedigen tegen laag-inkomende vijandelijke vliegtuigen. Het is onduidelijk hoeveel Hawk- batterijen Turkije wil hebben en waar de Nederlandse militairen die de Hawks bedienen, worden gesta tioneerd. De Hawk is een heel ander wapen dan de veelbesproken Pa triot. De Hawk kan zich slechts op eën doel tegelijk richten en de raket kan pas worden afgeschoten als een vijandelijk projectiel of vliegtuig re latief dicht in de buurt is. Voordeel van de Hawk is, dat het een betrekkelijk eenvoudig te be dienen wapensysteem is. De Hawk is gekoppeld aan een computer, die vijandelijke projectielen op de ra dar kan zien aankomen. Indien no dig kan een Hawk-batterij worden bediend vanuit de computer-cen trale, zodat de manschappen geen gevaar lopen. Hawk staat voor 'Homing all the way killer', een Amerikaans wapen dat in de eerste plaats is ontworpen tegen luchtdoelen op geringe hoog te. De Nederlandse vliegbases wor den onder andere door de Hawk be schermd en ook bij de Patriot-squa drons in Duitsland staan Hawks op gesteld. Wordt een Hawk-squadron naar Turkije gestuurd, dan moeten onge veer 150 manschappen mee. Elk squadron bestaat uit twee lanceer- inrichtingen, waarop elk drie raket ten. Zonodig kunnen nieuwé raket ten binnen drie minuten na een eer ste salvo op de lanceerinrichting worden geplaatst. De raketten zijn iets meer dan vijf meter lang, wegen 636,5 kilo. bereiken een snelheid van 2200 kilometer per uur en heb ben een vliegbereik van 35 kilome ter. De Hawk reikt tot 15 kilometer hoog. De raket heeft een zelfzoekend electronisch besturingssysteem, dat zich richt op de energie die van het doel afkomt. Bij een misser ver nietigt de Hawk zichzelf in de lucht. De raket dateert uit de jaren zestig, maar in 1974 werden enkele verbe teringen aangebracht. Het bereik werd groter en het aantal storingen nam af. DEN HAAG (ANP) - De oorlog in de Golf heeft de Vereniging Sociale Advocatuur Nederland doen beslui ten de acties voor een hogere ver goeding uit te stellen. "In het licht van de Golfcrisis vinden wij onze ei sen voor meer geld onbelangrijk. Iraakse diplomaten pas morgen land uit DEN HAAG (ANP) - De vijf leden van de Iraakse ambassade die maandag te horen kregen dat zij binnen 24 uur het land moesten ver laten, kunnen op zijn vroegst pas morgen weg. Dit heeft de Iraakse consul Al Akram, gisteravond des gevraagd verklaard. De Iraakse di plomaten beschikken inmiddels over een visum voor zowel Algerije als Tunesië, maar naar verwachting gaat er pas morgen een vlucht naar een van deze beide landen. Gisteren begaf het gezelschap zich tever geefs naar Schiphol. De lanceerinstallatie is aan meer dere radars gekoppeld. De nieuwste daarvan is de Flycatcher-radar, een produkt van Hollandse Signaal (HSA). De Flycatcher is een zeer moderne radar, die zo precies is, dat de vlucht van een meeuw continu kan worden gevolgd. Vliegtuigen kunnen de Flycatcher niet ontgaan. Maar we komen er zeker op terug", zo heeft co-voorzitter mr. S. Land gisteren desgevraagd verklaard. De VSAN zou gisteren een actieweek beginnen om de eis voor een 25 pro cent hogere vergoeding kracht bij te zetten. Op de afgelasting van diverse car navalsoptochten zijn gisteren nega tieve reacties gekomen. De Lim burgse afdelingen van Horeca Ne derland vinden dat carnavalsvere nigingen te snel hebben tot de afge lasting hebben besloten. Volgens de ondernemersorganisatie is een dergelijk besluit 19 dagen voor car naval te vroeg omdat "in deze perio de de internationale toestand nog zodanig kan wijzigen dat alsnog normale carnavalsviering kan plaatsvinden". De geallieerde aanval tegen Irak heeft de instemming van de over grote meerderheid van het Neder landse volk, zo bleek gisteren uit een enquête. DEN HAAG (ANP) - De Golfoor log kan als alibi dienen voor de Ver enigde Staten om de Europese Ge meenschap (EG) nog een extra kans om het GATT-overleg te redden. Nu de EG bereid is het landbouwbeleid te hervormen, is er een kans het vastgelopen GATT-handelsoverleg vlot te trekken. Dat heeft Engering, directeur-generaal buitenlandse economische betrekking van het ministerie van economische zaken, gisteren verklaard. Het lopende handelsoverleg in het kader van de GATT (algemene overeenkomst inzake tarieven en handel), de zogenaamde Uruguay- ronde, had begin december in Brus sel tot een goed einde moeten wor den gebracht. Maar door flinke ge schillen over de landbouw tussen de EG en de rest van de wereld mis- Golfoorlog kan GATT-overleg alsnog redden lukte dat. Volgens de handelspart ners was de EG niet bereid tot fun damentele hervormingen, terwijl zij die noodzakelijk achtten. In januari kwamen nieuwe plan nen van EG-landbouwcommissaris MacSharry naar buiten. Die zouden het gemeenschappelijk landbouw beleid "dicht bij de werking van de wereldmarkt brengen", aldus Enge ring. MacSharry wil de prijzen van landbouwprodukten laten bepalen door vraag en aanbod en vooral de armere boeren inkomenssteun ge- De Europese Commissie heeft deze grondgedachte geaccepteerd en heeft daarmee "een nieuwe weg ingeslagen", aldus Engering. Over de uitwerking van het plan verschil len Frans Andriessen, lid van de Eu ropese Commissie belast met bui tenlandse betrekkingen, en MacS harry nog flink. Tot nu toe bepaalt de politiek de Europese landbouw prijzen. Die zijn erg hoog, waardoor grote overschotten zijn ontstaan en de EG veel geld kwijt is om de over tollige produkten met subsidie op de wereldmarkt te dumpen. Een complicatie van de Golfoor log is wel dat Amerikaanse functio narissen, die de onderhandelingen moeten voeren, het advies gekregen zich om veiligheidsredenen niet buiten Washington te wagen. DIYARBAK1R - Nederlandse militairen van het in Diyarbakir gelegerde Patriot-squadron informeerden giste ren bij een plaatselijke groenteman naar de kwaliteit van de Turkse bloemkolen. Moto anpi

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10