LEIDSCH DAGBLAD Drie doden in Tel Aviv s. unicef GIRO 604020 NODIG! mwMjyyjAw Nieuwe zware bombardementen op Irak en Kuwayt Vele gewonden en grote schade door Scud-raket Nederland bereid Patriots alsnog in Israël te plaatsen UNICEF NOODHUIPACTIE HELP DE KINDEREN IN DE GOLF Voordeel waar je heel lang plezier van hebt AUTO LEITHON OPGERICHT 1 MAART 1860 Nfl. JÜ4b4 HflJÜII. 1,45 Irak overhandigt verliescijfers aan VN-secretaris NEW YORK/BONN (Rtr/AP) - Irak heeft gisteren in een brief aan VN-secretaris-generaal Pe rez de Cuellar meegedeeld dat tot gisteren door de lucht- en raketaanvallen 41 Irakezen zijn omgekomen en 191 gewond ge raakt. De brief werd overhan digd door de Iraakse VN-gezant Al-Anbari en is de eerst opgave sinds het begin van de Golfoor log. luchtaanvallen vermoedelijk al duizenden Iraakse burgers het leven gekost. Hij verklaarde dat op basis van bronnen die hij persoonlijk kende door vele be zoeken aan Irak in het verleden. De bronnen van Schinzel zeg gen dat het centrum van Bag hdad niet ernstig is beschadigd, maar dat buitenwijken zijn ver woest en 'verscheidene duizen den burgers' zijn gedood of ver wond. Ex-NAVO-functionaris, de Duitse generaal b.d. Opel, zei dat hij van twee VS-soldaten die gisteren uit de Golf waren teruggekeerd, had gehoord van 300.000 Iraakse doden en ge wonden, onder wie meer dan 100.000 in Baghdad. Censor in Israël laat NBC stoppen JERUZALEM (AP) - Het Amerikaanse tv-station NBC heeft vanochtend van de Israëlische militaire censor opdracht gekregen de uitzendingen vanuit Israel over de Iraakse raketaanval op Tel Aviv te staken. Volgens minister Olmert zond NBC een detail uit waarvan zij wisten dat het niet mocht. Hij zei dat NBC de uitzendingen mag hervatten als het station 'oprechte verontschuldigingen aanbiedt en die in de VS uitzendt'. NBC's bureau- chef Rapoport zei dat een verslaggever tijdens een reportage op de plaats van de inslag per ongeluk het woord 'slachtoffers' had gebruikt. De Saudische autoriteiten hebben de grote Amerikaanse tv-netwerken gelast geen exacte locaties van bominslagen te geven. Aanvankelijk moes ten ook camera's van hoteldaken verdwijnen maar die maatregel werd la ter teruggedraaid. De NOS zegt dat een gecensureerd verslag van Golf-correspondenten wordt uitgezonden als het voldoende informatie bevat. Maandagavond was een bijdrage ven Eddo Rosenthal voor een deel gecensureerd. De Is raëlische en Saudische autoriteiten willen met de censuur voorkomen dat Irak via nieuwsberichten informatie ontvangt over de raketaanvallen. TEL AVIV/WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - De multinationale troepenmacht in de Golf heeft vanoch tend weer zware bombardementen uitgevoerd in Irak en Kuwayt. De Israëlische regering kwam vanochtend in spoedzitting bijeen, na de Iraakse raketaanval van gis teravond op Tel Aviv. Een buitenwijk van de stad werd getroffen door een Scud-raket waarbij zeker 3 doden vielen en 98 mensen gewond raakten. Het Iraanse persbureau Irna meld- dat Israël 'met verstand en niet met de twee luchtaanvallen op de ïraak- emotie' zal reageren, se havenstad Basrah. Pas bij de De Amerikaanse president Bush tweede aanval reageerde het lucht afweergeschut van het Iraakse le- zijn naaste adviseurs^ VN-secreta- ger. Irna deelde ook mee dat Iraakse grondtroepen Saudie-Arabië zijn ontwikkelingen van de laatste da- binnengevallen en krijgsgevangene gen met 'diepe smart en bezorgd- hebben gemaakt, maar dat werd heid' beziet, zag geen enkele recht- korte tijd later ontkend door het ge- ..vaardiging voor de Iraakse aanval, allieerde commando in Riyad. De Joodse gemeenschap in Ne- De Franse luchtmacht voerde derland sprak bij monde van rab- vanochtend aanvallen uit op doelen bijn P. Meyers van ,een laffe en ter- in Kuwayt, zo verklaarde minister roristische aanval die niet onbeant- Chevènement van defensie vanoch- woord mag blijven'. Hij achtte het tend. Ook de Iraakse hoofdstad tijd dat het Westen alle banden met Baghdad wordt volgens het Ameri- Irak verbreekt, kaanse ministerie van defensie Israël heeft de VS om 13 miljard voortdurend bestookt, ook al omdat dollar aan noodhulp gevraagd voor het weer in Irak aanzienlijk is verbe- de komende 5 jaar. Het geld terd. Alleen in Kuwayt is nog spra- 1 ke van dichte bewolking. Sinds het begin van de oorlog zijn meer dan 'Raketten op Israël dienen de vrede' in het Midden-Oosten en de belan gen van de Palestijnen. Dat zei de Iraakse VN-ambassadeur Al-Anba- ri gisteren op het Amerikaanse tv- station ABC. "Het is belangrijk dat alle Israë- voerde vannacht spoedoverleg met ljërs de gevolgen, de pijn en het lij- naaste adviseurs. VN-secreta- den van een oorlog kennen, zodat ze generaal Perez de Cuellar die de zlch uiteindelijk zullen realiseren -ï"+ hun belang is, evenals n legitieme rechten aan Al-Anbari beschuldigde de Ame rikanen ervan vrouwen en kinderen te vermoorden met het 'bommenta pijt' dat boven de Iraakse steden wordt afgeworpen. De diplomaat zei dat hij nog steeds dagelijks con tact kan onderhouden met zijn rege ring, ondanks de beweringen van de VS over de vernietiging van het communicatiesysteem. "Alles wordt van minuut tot minuut door gegeven". Paniek in Leiden door luchtalarm LEIDEN - In Leiden-Noord zijn vanmorgen de luchta larmsirenes korte tijd afge gaan. Het loeien veroorzaakte paniekreacties onder de be woners van Noorderkwartier, een deel van de Kooi en de Me- renwijk. Sommige mensen renden de straat op om te we ten te komen wat er aan de hand was. Bij de politie, brandweer en de gemeente kwamen tientallen veront rustte telefoontjes binnen. Het afgaan van de sirenes werd veroorzaakt door een verkeerde handeling bij PTT- werkzaamheden in de omge ving van de Bernhardkade. De sirenes worden in werking ge steld door telefoonlijnen. Vol gens de PTT komt het een paar maal per jaar voor dat er iets mis gaat maar daar wordt ge woonlijk niet op gereageerd. Een politiewoordvoerder noemt het logisch dat in de huidige gespannen situatie het alarm wel schrikreacties ver oorzaakt, vooral bij ouderen. Minister Dales had om die reden juist besloten dat de si renes, die elke eerste maandag van de maand worden be proefd. op maandag 4 februari niet te horen zouden zijn. Ook die mededeling versterkte het gevoel van mensen dat er van ochtend sprake was van een serieus alarm. -Weet u nog dat- het vorig jaar in januari zo hard STORMDE? doeld om de verliezen te compense ren, die Israël door de oorlog lijdt. Sinds het uitbreken van de oorlog 10.000 bombardementsvluchten heeft Israël al voor 3 miljard dollar uitgevoerd. De druk om de aanvallen te ver gelden wordt steeds groter. In vele steden werd gedemonstreerd om de aanval te vergelden. Ambassadeur verliezen geleden. De jaarlijkse Amerikaanse steun aan Israël be draagt 3 miljard. De 12 EG-landen gaan i menwerken om de veiligheid op Shoval in Washington noemde de hun grondgebied te verzekeren. Dat 1 jongste raketaanval 'een oorlogs misdaad'. Volgens minister Olmert van volksgezondheid bestaat er geen twijfel over vergeldingsacties: "De vraag is slechts wanneer en hoe". Maar onderminister Neta nyahu van buitenlandse zaken zei OPERATIE DE .SERT STORM 1 pagina 2: Nederlanders vinden hun draai in Turkije pagina 3 Orions Valkenburg maken mogelijk verkenningsvluchten boven Middellandse Zee pagina 7 Milieugevolgen van oliebran- den zijn marginaal Israël vraagt extra financiële steun aan de VS Kapotte kerncentrales vor men klein Tsjernobyl pagina 8 Nederland overweegt meer militaire hulp Carnaval blijft door Golfoor log binnen de muren pagina 9 Mubarak ziet af van Arabisch vredesplan Tweeslachtige houding van Duitsland Vooral kinderen zijn de dupe van Golfoorlog hebben de ministers van binnen landse zaken vannacht in Luxem burg afgesproken. De plotselinge bijeenkomst van de ministers houdt verband met mogelijke Iraakse terreuracties. In diploma tieke kringen wil men geen ant woord geven op de vraag of er aan wijzingen zijn dat het gevaar van zulke acties is toegenomen. Saudi-Arabië was gisteren drie keer doelwit van Iraakse aanvallen. Volgens de Amerikaanse legerlei ding werden vrijwel alle Scud-ra- ketten door Patriots vernietigd. En kele projectielen stortten neer in onbevolkte gebieden in de woestijn of in zee. Eén van de aangeschoten Scuds, die gisteren op Saudi-Arabië werden afgevuurd, stortte neer op een woonhuis in de hoofdstad ,„n„ mmtavii Riyad. Daarbij vielen 10 gewonden. V UfJl IIlLLILtUl11 In zuidoost Turkije werd voor het eerst (vals) luchtalarm gegeven. Ook werd per ongeluk een Patriot- raket afgeschoten. Oliebranden De geallieerde legerleiding heeft bevestigd dat Irak enkele oliebron nen en -opslagplaatsen in brand heeft gestoken in Al-Wafrah, door Irak bezette neutrale zone tus- Een hulpverlener haalt een wond meisje uit de puinhopen een ingestorte woning nadat een Iraakse Scud-raket is neergekomen in een woonwijk van Tel Aviv. (foto EPA) m f r~ 3fflgr .ét* - i T - DEN HAAG (ANP/GPD) - Een protest tegen de behandeling van meerderheid van de Tweede Kamer geallieerde krijgsgevangenen in is alsnog bereid de Nederlandse Pa- ontvangst te nemen, triot-afweerraketten te verplaatsen van Turkije naar Israël. Dat bleek gisteravond in een debat over de Golfoorlog, dat gedeeltelijk achter drachten ontvangen gesloten deuren plaatshad. Israel Fokker Special Products in de Hoogeveen heeft nog geen extra op- lor levering de Patriot. onderdelen heeft volgens ambassadeur Bawly Volgens een woordvoerder Den Haag geen verzoek inge diend om militaire bijstand uit Ne derland. In het debat zei minister Van den vliegtuigfabriek is de helft van de huidige bestelling inmiddels uitge voerd. Deze bestaat uit 2.000 lan- richtingen en tienduizenden Broek (buitenlandse raken) dat het electromsche onderdelen de v- 'Zeven executies tegen Hussein' Twee Israëlische soldaten nemen vanochtend de schade op die de Iraakse "rf^^hokkendj't'i raket heeft aangericht. a LONDEN (AP) - De Londense krant The Guardian meldt vandaag dat volgens de Iraakse oppositieleider Aziz al-Hakim vorige week in Bag hdad zeven mannen zijn doodge schoten nadat zij hadden gepro beerd op de tv een boodschap uit te Kuwayt en Saudi-Arabië. Ook zenden waarin werd opgeroepen in de gebieden Shuaiba en Mina Ab- het bewind van president Saddam dullah zouden opslagtanks in brand Hussein omver te werpen, staan. Deskundigen verwachten dat De oppositieleider had in Londen de gevolgen beperkt blijven, door- een ontmoeting met Britse dat Al-Waifrah een klein olieveld is functionarissen van buitenlandse met een geringe oliedruk. zaken. Aziz al-Hakim zegt dat twee Pentagon-officials in Saudi-Ara- van de gedode mannen hoge func- bië vermoeden dat de Irakezen de tionarissen waren van de regerende olie-installaties in brand hebben ge- Baath-partij. stoken om luchtaanvallen op de Re publikeinse Garde te verminderen. Want veel van de Amerikaanse bommen zoeken met behulp van ca mera's hun doel uit. Dikke rookwol ken verhinderen dat. President Bush laat het aan zijn militaire top over om het moment te bepalen waarop de Amerikaanse grondtroepen in actie moeten ko men, aldus zijn woordvoerder Fit- zwater. Aziz al-Hakim is de broer van Bakr al-Hakim, de leider van de Ho ge Islamitische Raad, die in 1980 werd opgericht door geestelijken nadat Hussein zich had gekeerd te gen de leiders van de sji'itische meerderheid in Irak. De anti-wes terse beweging, die zegt duizenden gewapende en getrainde mensen in Irak te hebben, ondernam al diverse pogingen om de Iraakse president te vermoorden. voor hulp aan kinderen in oorlogsnood, vluchtelingen en slachtoffers. steeds duidelijker wordt dat de op> gave waarvoor de internationale strijdmacht tegen Irak staat verre van eenvoudig is. Het is ook lijk inzicht te krijgen taire operaties tot nu toe hebben op geleverd, aldus de minister. Hij waarschuwde ervoor dat de stand vastigheid van de internationale co alitie via de publieke opinie op de daarbij op de schokkende tv-beel- den van krijgsgevangenen. Van den Broek gaf toe fout te heb ben gehandeld door zijn collega Ter Beek (defensie) niet in te lichten over het aanbod aan Israel, afgelo pen vrijdag, om Patriots uit Turkije te verplaatsen naar Israel om aan vallen met Iraakse Scuds af te we ren. Israël ging niet in op het aan bod. Gisteren heeft de Kamer het aanbod als het ware herhaald, maar ook daar is (nog) niet op gereageerd. Ambassadeur Bawly wil slechts kwijt dat het hem goed doet dat een grote meerderheid in de Kamer zo'n verzoek welwillend zal benaderen. De Iraakse ambassadeur in Neder land Al Falaki bezocht vanochtend het ministerie van buitenlandse za ken. Hij was daar ontboden om een grond-apparatuur van de Patriot-ra ket. Fokker levert sinds 1986 in op dracht van het Amerikaanse bedrijf Raytheon in Boston belangrijke on- watdemili- derdelen voor de anti-raket-raket. Het gaat om lanceerbuizen, stroom voorzieningen en gedrukte bedra dingen. De Amerikaanse regering heeft Fokker maandag verzocht deze componenten versneld te leve- OPRUIMING KORTINGEN TOT 70% KWAUTïn DESIGN VOORDELIG mooie banken bekleed met prima stof 2 3 ntJ jlediti I7Ü!),* (Jenokova) banken ook los leverbaar Kinderfonds van de Verenigde Naties Plaatselijk mist Veel bewolking maar vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Temperaturen rond of iets boven het vriespunt. Weinig wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veel bewol king maar droog. Plaatselijk mist. Temperaturen rond of iets boven het vriespunt. 26 PAGINA'S MEUBEl£BOlUENABE^ MEUBEfPLElN LEIDERDORP Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. TAltOT Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 21 óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips e.i trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proelabonnemenl voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1