Kans op fusie NMB Nationale kleiner Benzine goedkoper, olieprijzen omlaag Hoogovens bezuinigt 'eenvoudig' 135 min. Northwest wil aandeel KLM vasthouden Militaire industrie wint (nog) niet bij Golfoorlog Wie profiteert van Golfoorlog? Fabrikant van verpakte boterhammen ONS GOEIE GELD DINSDAG 22 JANUARI 1991 ECONOMIE PAGINA 5 Van onze correspondent Luuk Sengers DEN HAAG De financiële wereld verwacht dat de fusie tussen de verzekeringsmaat schappij Nationale Nederlanden en de bankcombinatie NMB Postbank niet doorgaat. De verzekeraar Aegon meldt zijn omvangrijke pakket aandelen Nationale-Nederlanden niet aan, als de aandeelhouders van Nationale niet een beter bod wordt gedaan. Andere grote beleggers, zoals bij voorbeeld Robeco. laten zich wat minder krachtig uit, maar ook bij hen is de bereidheid om straks op het bod van de nieuwe holding in te gaan, niet groot. Volgens de opstan dige aandeelhouders is de voorge stelde omruilverhouding bij de fu sie ongunstig voor de aandeelhou ders Nationale. Aegon heeft naar eigen zeggen een belang van 'meer dan vijf pro cent' in concurrent Nationale-Ne derlanden en een ongeveer even groot belang in de NMB Postbank. Daarmee is Aegon onder de opstan dige aandeelhouders één van de machtigste. Maar alléén zal het con cern er niet in slagen de fusie van zijn voornaamste concurrent met de NMB Postbank te dwarsbomen. Want niet alle aandelen hoeven te worden aangemeld om het bod ge stand te kunnen doen. Theoretisch zou 90 procent van- de stukken al voldoende zijn. Niettemin is het vertrouwen van beleggers dat de fusie nog wel door gaat nog maar heel klein. Dat bleek gisteren op de Amsterdamse beurs, waar de koers van NMB Postbank opnieuw daalde. Hoewel de meeste fondsen gisteren daalden als gevolg van de negatieve beursstemming, zien analisten in de daling bij NMB Postbank een aanwijzing dat het fonds niet in trek is, terwijl het een aantrekkelijke belegging is als de fusie met Nationale-Nederlanden zou doorgaan. Nationale noteerde gisteren twee kwartjes lager op 55 gulden. Het fonds is ondanks de algemene beursdaling redelijk overeind ge bleven, omdat er grote vraag was naar de verzekeraar. De grote omzet in Nationale op de beurs de laatste dagen duidt er volgens analisten op dat er nog steeds een grote buiten landse koper aast op het verzeke ringsconcern. Weggekaapt Volgens Aegon is de fusie van Na tionale met de NMB Postbank niet alleen nadelig voor de aandeelhou ders Nationale, maar ook voor de Nederlandse verzekeringsmarkt. De lage beurskoers van de meeste verzekeraars in verhouding tot hun resultaten, werkt nadelig als ze hun eigen vermogen willen uitbreiden door uitgifte van nieuwe aandelen. Algemeen is de verwachting dat door de fusie met de bank de koers winstverhouding van Nationale zal dalen. Terwijl die verhouding bij Nederlandse verzekeraars in het al gemeen juist omhoog zou moeten, aldus Aegon. Verder deed men bij Aegon giste ren grote moeite om de stap tegen Nationale niet op een gewone con currentieslag te laten lijken. "We handelen als aandeelhouder, met als concurrent van Nationale-Ne derlanden", benadrukte een woord voerder van het concern. Maar in fi- nanciéle kringen werd aan die moti vatie getwijfeld. "Aegon voert waar schijnlijk een achterhoedegevecht, uit wraak dat Nationale de NMB Postbank destijds voor zijn neus heeft weggekaapt", aldus het oor deel van een beleggingsanalist. Aegon is na Nationale-Nederlan den de tweede partij op de Neder landse markt en leunt net als Natio nale zwaar op tussenpersonen voor de verkoop van zijn verzekeringen. In dat opzicht heeft Aegon er geen belang bij dat Nationale zijn pro- dukten via het uitgebreide en goe- kopere distributienet van de NMB Postbank gaat verkopen. De aan vallende houding van Aegon duidt erop, aldus de analist, dat de strijd tussen de Nederlandse verzeke raars nu blijkbaar is ontbrand, na dat ze elkaar de afgelopen jaren met rust hadden gelaten. Gelukkig voor Aegon staan ook andere grote aan deelhouders-Nationale niet te trap pelen om hun stukken om te ruilen voor aandelen in de nieuwe hol ding. Speculaties Het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden hield zich gisteren op merkelijk stil onder het verbale ge weld van zijn concurrent. Een woordvoerder herhaalde dat de fu siepartners nog steeds van plan zijn eind deze maand met de prospectus te komen die moet leiden tot de fu sie. Maar hij wilde niet ingaan op de vraag of daarin een andere omruil verhouding voorkomt dan was aan gekondigd. In het verleden heeft Nationale speculaties dat de om- ruilverhouding zou worden gewij zigd, altijd krachtig van de hand ge- Als we het huisorgaan van Natio nale-Nederlanden mogen geloven, zijn de aandelen met de naam van de nieuwe holding die ontstaat door de fusie van Nationale-Nederlan den met de NMB Postbank, al ge drukt. Maar terwijl de verzekeraar zijn personeel onbekommerd infor meert over het 'fusiedraaiboek', worden in het andere kamp, dat van de aandeelhouders, de messen ge slepen. Na een radiostilte van enkele we ken toont ook de Vereniging van Ef fecten Bezitters (VEB), waarbij de meeste grote en kleine beleggers zijn georganiseerd, zich nog net zo strijdbaar als direct na de aankondi ging van de mammoetfusie vorig jaar. Volgens directeur mr. R. de Haze Winkelman doet Nationale er goed aan de fusie deze week nog af te blazen. Het gezichtverlies dat daarvan het gevolg zal zijn, is vol gens hem minder groot dan wan neer na het biedingsbericht blijkt dat veel beleggers hun stukken niet hebben aangemeld. De kans dat de fusie in zijn aankondigde vorm niet doorgaat, schat De Haze Winkel man op meer dan vijftig procent. Niets wijst erop, aldus De Haze Win kelman, dat beleggers die eerder te gen de fusie waren, hun standpunt hebben veranderd. Duurder Het pensioenfonds ABP, dat net als Aegon een aanzienlijk belang heeft in Nationale-Nederlanden, wacht eerst af of de aangekondigde om- ruilverhouding nog wordt veran derd, voordat het een definitief standpunt over de fusie bekend zal maken. Dat deelde een woordvoer der gisteren mee. ABP maakt wel deel uit van de groep oppositionele beleggers die zich vorig jaar al roer de onder aanvoering van Robeco. Gezamenlijk vertegenwoordigen deze beleggers een belang van méér dan 20 procent in Nationale-Neder landen. De opstandige aandeelhouders vinden dat ze er bij een fusie met de NMB Postbank slecht vanaf ko men, omdat ze dan de toekomstige winsten van het verzekeringscon cern moeten delen met aandeelhou ders van de NMB Postbank en om dat de NMB Postbank-aandeelhou ders bij de omwisseling van hun stukken tien gulden per aandeel ex tra krijgen. Nationale-Nederlanden verde digde zich tot nu toe met het argu ment dat een overneming van NMB Postbank door Nationale vele ma len duurder was geweest dan de fu sie. Bij een overname had de verze keraar namelijk een hoge premie moeten bieden op de lage beurs koers van de bank. Volgens de fi nanciële man in de raad van bestuur van Nationale-Nederlanden, drs. A.G. Jacobs, zou de NMB Postbank daardoor bij een overneming min stens tien miljard gulden hebben gekost, terwijl de bank bij de fusie voor een tegenwaarde van 4,7 mil jard gulden in de combinatie wordt opgenomen. Nationale-Nederlanden gaat vooruitlopend op de fusie met NMB Postbank een tweede interimdivi dend uitkeren. De uitkering van een tweede tussentijds dividend is vrij ongebruikelijk, maar heeft alles te maken met de fusie. Zou er, zoals gebruikelijk, pas na een aantal maanden een slotdividend worden uitgekeerd, dan moet er volgens een woordvoerder van Nationale een gecompliceerde verdeelsleutel wor den toegepast. Energieplan Minister Andriessen (economische zaken) heeft besloten om een cam pagne ter vermindering van het olieverbruik vooralsnog uit te stel len. De campagne was bedoeld om in geval van een Golfoorlog, vooral automobilisten ertoe te bewegen minder te rijden, minder hard te rij- - den en door extra aandacht voor bandenspanning en afstelling van de motor, brandstofverbruik te be perken. Volgens een zegsman van de minister zou het starten van de campagne nu geen enkel effect heb ben. Transavia De verhuur van een Boeing 737 van chartermaatschappij Transavia aan Vietnam is op het allerlaatste mo ment uitgesteld. De Amerikaanse autoriteiten geven nog altijd geen toestemming voor de export van technologische produkten naar Vietnam. De directie van Transavia kreeg dit zaterdagavond te horen van haar advocaat in de Verenigde Staten. De Boeing zou gistermor gen naar Vietnam vertrekken voor een periode van tenminste een half jaar. Keukenhulpje dood Jean Mantelet, de uitvinder van di verse keukenhulpjes en de oprich ter van Moulinex, is op 90-jarige leeftijd overleden. Hij was nog maar kort geleden definitief teruggetre den uit het bedrijf, dat hij oprichtte nadat hij in 1932 een machine had uitgevonden waarmee in de keuken voedsel gemalen kon worden. Man telet kwam met het apparaat op de proppen nadat zijn vrouw Fernande herhaaldelijk had geklaagd dat haar puree altijd klonterde. Moulinex kwam steeds met nieuwe apparaten op de markt en groeide uit tot een bedrijf met een jaaromzet van 1,5 miljard dollar. Ballast Nedam Het bouwconcern Ballast Nedam ziet geen aanleiding te stoppen met de projecten die het concern op di verse plaatsen in Saudi-Arabie onder meer in Dahran uitvoert. Bij deze projecten zijn - inclusief de familieleden van de werknemers ongeveer 120 Europeanen betrok ken, voornamelijk Nederlanders. Een woordvoerder van het bedrijf heeft gisteren dat meegedeeld. ROTTERDAM (ANP) - De olieprij zen stijgen, terwijl de benzineprij zen dalen. Nadat afgelopen zater dag benzine en diesel al met 4 cent en meer per liter in prijs daalden, komt daar vandaag nog eens een da ling van 4 cent bij. De advies liter- prijzen aan de zelftankpompen ko men door de prijsverlaging op 161 cent voor super plus loodvrij, 157 voor euro loodvrij en 164 cent voor superbenzine met lood. Een liter diesel gaat 114,8 cent kosten. Lpg blijft voorlopig op het relatief hoge niveau dat sinds begin dit jaar geldt. Op dit moment geldt voor LPG een adviesprijs van 72,9 cent. Normaal ligt de prijs rond de 50 cent. Brandstofhandelaren, verklaren dat door het feit dat de gasprijzen sinds het uitbreken van de Golfcri sis augustus vorig jaar minder dan olie en gasolie onderhevig zijn ge weest aan speculatie. Daardoor treedt sinds het uitbreken van de Golfoorlog in tegenstelling tot de olie geen prijsval in. Wel is de prijs opgestuwd door enerzijds een hoge re vraag in verband met de (nade rende) winter en aan de andere kant een daarbij achterblijvend aanbod. De hoop van de oliemarkt op een snelle afloop van de Golfoorlog, die vorige week nog zorgde voor een daling van de prijzen met ongeveer veertig procent, was gisteren voor een groot deel verdwenen. Daar voor in de plaats kwam de bezorgd heid over mogelijk een langdurige strijd, waardoor de prijzen weer ste gen. Óp de oliemarkt van New York ADVERTENTIE CURSUS CAFÉBEDRIJF f 295.- Binnenkort start o a in Leiden de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f295.- Men kan zich nog aanmelden Er is geen vooropleiding nodig en het examen is op 5 juni De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(ie) te beginnen Er is tegen woordig een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men bezoekt ook een Brouwer^ Met dit Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant. Disco. Kantine, etc beheren De cursus is zowel monde ling als schrifteluk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK'" BRUSSEL Gisteren demon streerden werknemers van Philips België tegen het rigoreuze ont- topman Timmer. Autoverkopen dalen in Europa LONDEN (ANP) De verkoop van personenauto's in West-Eu ropa is vorig jaar met 1,6 procent afgenomen tot 13,25 miljoen stuks, waarmee een eind kwam aan een reeks van vijf achtereen volgende jaren met recordcij fers. Dit blijkt uit een maandag gepubliceerd overzicht van de Britse krant Financial Times, dat is gebaseerd op voorlopige schattingen van de auto-indus trie. De verkoopvermindering in Nederland 1,3 procent en lag onder het gemiddelde. Vooral in de tweede helft van het jaar ging het bergafwaarts. Het uitbreken van de Golfcrisis is daar vermoedelijk niet vreemd aan. Het vroegere West- Duitsland vormde de grootste uitzondering op de algemene ontwikkeling. De verkoop steeg daar vorig jaar met acht procent tot ruim drie miljoen auto's. IJMUIDEN (GPD) - Hoogovens IJmuiden wil dit jaar nog voor 135 miljoen gulden bezuinigen. Het streefcijfer is opgenomen in het ver trouwelijke jaarplan voor dit jaar. Papierfabriek in Voorschoten overgenomen N AARDEN/VOORSCHOTEN - Papierfabriek Steijn Beheer in Voorschoten wordt binnenkort overgenomen door de papier- en kartongigant KNP. Steijn maakt houten en kartonnen verpakkingen en heeft een omzet van 90 miljoen gulden per jaar. Er werken 300 men sen. De overneming zal plaatsvin den tegen betaling in contanten, al dus KNP. Uit het jaarplan zAu blijken dat Hoogovens er van uit gaat het streefbedrag op vrij eenvoudige wijze is te bereiken. Dit zou kunnen door een betere benutting van de produktielijnen en kostenbesparin gen. Het is nog niet bekend of de 135 miljoen onderdeel uitmaken van het voornemen van de directie om tot en met 1995 in het kader van het Masterplan 500 miljoen gulden te bezuinigen. Dit plan verkeert nog in de voorbereidende fase en treedt pas volgend jaar in werking. Hoogovens maakt ieder jaar een jaarplan, waarin het beleid voor dat jaar wordt aangegeven. Dit wordt ter advisering aan de onderne mingsraad voorgelegd. Een woordvoerder van het con cern zegt niet op de cijfers uit het jaarplan te willen reageren. „Het be treft een intern stuk en daar willen we verder niet op ingaan". Over de juistheid van de cijfers wil hij niet meer kwijt dan dat 'ik natuurlijk de laatste ben deze te ontkennen'. AMSTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines (NWA) heeft erzoek ingediend bij het Ame rikaanse ministerie van transport om een besluit betreffende een ver plichte reductie van de deelneming van KLM in de maatschappij te her zien. Dat meldde de Wall Street Journal gisteren. Het departement heeft eerder la ten weten dat de participatie van KLM in Northwest te groot zou zijn in het licht van de bescherming van de Amerikaanse luchtvaart. KLM heeft vanaf augustus 1989 via een deelneming in Wings Holding twin tig procent verworven van de winst, zo legt een woordvoerder van KLM desgevraagd uit. In totaal investeer de de Nederlandse luchtvaartmaat schappij 400 miljoen dollar in NWA waarvan 300 miljoen in achterge stelde obligaties en 100 miljoen in gewone aandelen. Het ministerie van transport in de VS heeft Wings daarna opgedragen het belang van KLM voor een be drag van 250 miljoen dollar te ver kleinen. Wings is daar tot nu toe nog niet in geslaagd en kreeg van 'I' Amerikanen al enige malen uitstel. In Wings Holding zitten behalve de KLM onder meer Alfred Checchi Associates uit Los Angeles. Ban kers Trust Compagny uit New York en een investeringsbank uit San Fransico. De KLM-woordvoerder meent dat de hele kwestie in eerste instan tie vooral Wings aangaat. "Het raakt de KLM nu minder Het is nvt n gens van meet af van de bedoeling geweest dat we een gedeelte van de deelneming in de vorm van de ach tergestelde obligaties, op termijn zouden terugkrijgen. Dat zou nu. wanneer de Amerikaanse overheid het verzoek afwijst, alleen eerder gebeuren." De reden waarom NWA nu een verzoek indient bij de Amerikaanse autoriteiten is volgens de KLM- zegsman duidelijk: "Er is de laatste jaren een andere wind gaan waaien in de Amerikaanse luchtvaart. Al eerder werd duidelijk dat buiten landse participaties eerder geaccep teerd werden." De luchtvaart in de VS wordt al geruime tijd geplaagd door onder meer hogere brandstof prijzen en grotere onderlinge con currentie. noteerde West Texas Intermediate voor levering in februari direct na het begin van de handel al twee dol lar per vat (159 liter) hoger. Uitein delijk sloot de notering op 21,30 dol lar, 2,05 dollar meer dan afgelopen vrijdag. Suezkanaal Gisteren lieten de beheerders van het Suezkanaal weten dat er die dag slechts één olietanker uit het Golf- gebied was gepasseerd. Gemiddeld maken ongeveer vijftig schepen per dag de doorvaart, waarbij vijf tot tien olietankers zijn. Op de Europese valutamarkten ging de koers van de Amerikaanse dollar gisteren in neerwaartse rich ting, na een aanvankelijke opleving. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd bij het slot van de handel 1,6870 gulden genoteerd, maar daar kwam vanochtend al weer een bijna een cent bovenop. De Europese effectenbeurzen zijn gisteren over de hele linie lager ge sloten doordat de aanvankelijke hoop op een snelle beslissing in de Golfoorlog met de dag geringer wordt. De koersverliezen bedroe gen in doorsnee een procent. Ook Wall Street heeft de week ingezet met overwegend lagere koersen, maar de daling was niet zo groot als op grond van de koersbeweging el ders in de wereld mocht worden verwacht. De Dow Jones-index van de dertig grootste industriële fond sen daalde met 16,86 punten tot 2.629,92 punten. DEN HAAG (ANP) - De oorlog in de Golf kan op termijn orders ople veren voor de militaire industrie in Nederland. Dit is de verwachting van J.H. Dibbetz. directeur van Stichting Nederlandse Industriële Inschakeling Defensie Opdrachten (NIID) in Den Haag, een instituut dat de belangen van de Nederland se militaire industrie behartigt. Dibbetz baseert zijn verwachting op het feit dat hoogwaardige tech- nologiën voor oorlogvoering steeds belangrijker worden. Nederland heeft volgens hem bedrijven die zich op dat terrein bewegen zoals Hollandse Signaal in Hengelo, pro ducent van de goalkeeper, het ge- vanceerde afweergeschut waarmee marineschepen zijn uitgerust. Hollandse Signaal vindt het ove rigens nog te voorbarig uit de Golf oorlog conclusies te trekken voor de militaire industrie. Van een stii- Wil de Nederlandse industrie ook in de toekomst kans maken op or ders, dan is het naar de mening van Dibbetz zaak dat bedrijven ook in deze tijd van lagere omzetten de kennis behouden en verder ontwik kelen. De directe invloed van de Golf-oorlog op de Nederlandse in dustrie is volgens directeur Dibbetz van de NIID zeer beperkt. De extra orders beperken zich tot onder meer medicamenten en speciale handschoenen die tegen chemische middelen zijn bestand. Munitiefabriek de Kruithoorn in Den Bosch, de afdeling Special Pro ducts van DAF in Eindhoven en de munitiefabriek Eurometaal NV in Zaandam melden evenmin een ver hoogde activiteit. gende belangstelling voor de Goalkeeper heeft het bedrijf sinds het uitbreken van de Golfoorlog nog niets gemerkt. De cijferende belegger gaat een drukke tijd tegemoet, nu halverwe ge februari de stroom verslagen over het boekjaar 1990 op gang te komt. Door de Golfoorlog wordt het jaarverslagenseizoen met één di mensie 'verrijkt': de wisselende prijzen voor ruwe olie. Koffiedikkij kers hadden verwacht dat die note ringen bij het uitbreken van de oor log gemakkelijk tot 80 tot 100 dollar per barrel (159 liter) zouden kunnen stijgen. In werkelijkheid zijn de no teringen echter met eenderde ge daald van rond 30 dollar tot rond 20 dollar. De ene onderneming zal dolge lukkig zijn met goedkopere olie, ter wijl de andere daarvan een aanslag op de winst verwacht. Een dergelij ke ontwikkeling is natuurlijk heer lijk voor de verwerkers van ruwe olie tot half- en eindprodukten, maar de ondernemingen die olie- putten boren en exploiteren, zijn ongetwijfeld minder verheugd, om dat hun winstmarges zullen dplen. Volkomen ondoorgrondelijk is bijvoorbeeld de positie van de Ko ninklijke/Shell Groep, die zowel bij de winning als de verwerking is be trokken. Hoe de prijsontwikkeling op dit grootste olieconcern van de wereld zal uitwerken, moet dan ook worden afgewacht. Dezer dagen las ik dat het zo gelukkig was, dat de prijsva* voor olie in het nieuwe jaar is gekomen, zodat er geen invloed van te verwachten is op de resulta ten over 1990. Slachtoffer van de aanzienlijk goedkopere olie wordt in elk geval de staat, omdat aardgas en -olie in steeds goedkopere dol lars worden genoteerd en alle hef fingen op de prijs van ruwe olie zijn gebaseerd. door Wim van der Meulen Ik vermoed, dat de prijsdaling bij voorbeeld bij Akzo en DSM bijzon der welkom zal zijn. Deze twee ver werkers van aardgas en -olie tot hoogwaardige heel- en halffabrika ten zullen hun winstmarges vast en zeker zien stijgen als de olieprijs fors daalt. Een heel aardige vraag lijkt mij ook in hoeverre onze fabrieken van hoogwaardige elektronica van de Golfoorlog zullen kunnen profite ren. De alom om zijn precisie zo ge prezen Patriotraket moet uitgerust zijn met een uiterst ingewikkeld elektronisch richtsysteem. Wie ma ken dat? Ik weet het niet, maar vast staat, dat die geduchte en ingewik kelde Amerikaanse wapen de bou wer geen windeieren zal leggen. Het luchtwapen van de VN-strijd- macht zal kapitalen kosten. Denk hier aan de vervanging van versle ten en kapotte onderdelen alsmede aan de vervanging van verloren ge- gane toestellen. Hoe zal het overi gens aflopen met de ontwikkeling van de Stealth 12 voor de Ameri kaanse marine? Toen in dit project al een slordige 50 miljard dollar was gestoken, besloot de Amerikaanse regering het af te gelasten. Wordt in dit besluit volhard nu de Golfoorlog is uitgebroken, of kunnen McDon nell Douglas en General Dynamics toch doorgaan? Ik heb het tot nog toe alleen over olie en wapens gehad. Maar ook tal loze andere concerns en kleinere bedrijven zullen profiteren van de leverantie aan de VN-strijdmacht in het Golfgebied, waar het drinken van alcoholhoudende dranken streng verboden is en de vochtvoor- raden van de legers eigenlijk uur na uur moeten worden aangevuld. Co ca-cola. Pepsi-cola en andere fris- drankenleveranciers moeten daar van weten te profiteren. Ook de le vensmiddelen-aanvoeren moeten een geweldige omvang hebben aan genomen. Ik las onlangs dat een fa briekje ergens in de VS dat al sinds jaren een produkt levert - twee be smeerde en belegde boterhammen in vacauumverpakking de vraag niet kan bijhouden. De staf is ge groeid van 27 tot ruim 80 medewer kers die thans zeven dagen per week in drie ploegen werken. U moet overigens eens beseffen hoezeer de oorlogsinspanning de waarde van de Amerikaanse dollar, die wordt bepaald door het VGflIOU- wen van beleggers in de Ameri kaanse economie, zal aantasten. De kosten van de oorlogvoering wor den geraamd op 26 miljard dollar per maand. Daardoor zal het tekort op de Amerikaanse begroting weer met astronomische bedragen toene men, terwijl in 1990 met man en macht werd geprobeerd dit tekort enigszins in te dammen. De vraag is dan ook op welk niveau de koer van de Amerikaanse dollar zich zal gaan bewegen. Het zou mij niet ver bazen als een vrije val ontstaat, du- pas op een niveau van 1,40 tot 1,50 gulden kan worden afgeremd. .De waarde van de Nederlandse gulden zal niet zozeer door inflatie worden aangetast als die van de Amerikaanse dollar. Of de Neder landse ondernemingen met interna tionale operaties de oorlog in bla kende gezondheid zullen overleven, is weer een andere zaak. Nu al wordt gesproken over grote verlie zen door de KLM. Te denken valt hier ook aan andere transportbe drijven en aan de ondernemingen die in de civiele sfeer materieel en installaties leverden aan de landen rondom de Perzische Golf. De westerse wereld na de uitein delijke zege veel tijd nodig zal heb ben om de allerergste problemen uit de wereld te helpen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5