Kamer wil hulp aan Moskou opschorten NODIG! Asielprocedures moeten veel sneller Na geweld in Letland: Milieugroepen strijden met bedrijven over verpakking BRANCARDS VOOR TURKIJE Ter Beek schrapt bij Defensie 19.000 banen CDA tegen uitstel tussenbalans 'Wegen bekostigen uit EG-heffing op benzine' Uitstoot koolmonoxyde door industrie gestegen DEN HAAG (ANP/GPD) - Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat een deel van de EG-hulp aan de Sovjetunie moet worden opgeschort na het geweld in Letland. Met name de technische hulp moet worden ingeperkt, vinden CDA, PvdA en VVD. De Tweede Ka mer heeft al eerder met de gedachte gespeeld om de hulp aan de Sovjetunie stop te zetten - vorige week na de geweldadigheden in Litouwen. De partijen schaarden zich toen uitein delijk achter de EG-ministers van buitenlandse zaken, die op dat moment nog geen maat regelen wilden. Volgens CDA-woordvoerder De jet-regime uitoefenen de geweldda- UTRECHT (ANP) - Nog twee maanden krijgen ze de tijd om het zogeheten 'Project Verpakkingen' af te ronden. Het bedrijfsleven en maatschappelijke groeperingen kunnen het echter nog steeds niet eens worden over maatregelen om het gebruik van vervuilende ver pakkingen terug te dringen. De standpunten liggen nog ver uiteen, meent E Matser. namens de stich ting Natuur en Milieu deelnemer aan het overleg. Volgens Matser werkt het bedrijfsleven "de ver keerde kant" op. al baggerslib en bouw- en sloopafval) bedraagt 2,2 miljoen ton. Alders wil dat in het jaar 2000 de verwachte groei van 25 procent wat betreft ver pakkingsafval tot staan wordt ge bracht. Het bedrijfslevi vond het bed nj Isle ven het dan ook genoeg, aldus Matser "Het overleg is toen door het bedrijfslev bedrijfsleven betreft, ligt het over leg op schema, aldus Mulder. Een belangrijk punt van discus sie is de vraag hoe noodzakelijk be paalde soorten verpakkingen zyn. De maatschappelijke organisaties vinden een aantal verpakkingen volstrekt overbodig en willen die verbieden. Het bedryfsleven ziet een al te rigoreuze aanpak niet zo zitten omdat het gebruik laag pitje gezet". Volgens Matser dukten jaarlijk met zo'n 2.5 procent houdt het bednjfsleve keling van "nieuwe, soms dwaa verpakkingen nog steeds niet Het Project Verpakkingen zo'n 15 maanden oud. Minister Al ders van milieubeheer heeft in die periode meerdere malen laten we- sumentenbond schappelijke groeperingen hebben gen. Bovendien zouden de bedrij- groeit. Dat is volgens de bedrijfen nauwelijks te verenigen met het voornemen om het verpakkings aanbod 30 tot 40 procent te reduce- tuur en Milieu. Milieudefensie. Con- len zij behoud en eventuele uitbrei- ten hard te denken c vettelijke Kontakt is zelfs i willig tot gezamenlijke en duidelij- pakkingen en Milieu (SVM). noemt ke standpunten komen. Alders wil echter de doelstelling van Alders al de voortgaande groei in het verpak- ambitieus, kingsafval terugdringen. Het aandeel van verpakkingen het jaarlijkse afvalaanbod van onge- werden gemaakt c Toen de eerste eerste afspraken Kok heeft de EG Gorbatsjov tot i toe het voordeel van de twijfel ge gund. maar is na het gewelddadige ingrijpen van Sovjet-troepen in Ri ga dit weekeinde de tijd aangebro ken voor de EG om een duidelijk signaal af te geven. Dit standpunt wordt gedeeld door de woordvoer ders van PvdA en VVD. Het stopzetten van de technologi sche hulp zou volgens de drie parti j- 'duidelijk voelbaar signaal' Letland en Litouwen aan de gang is. Namens de WD stelde het kamer lid Blaauw dat het kabinet ervoor moet ijveren om de ministers van buitenlandse zaken van Luxem burg, Nederland en Italië naar Mos kou te sturen. Zij moeten daar in een dialoog met de centrale over heid. diplomatieke druk op het Sov- digheden in de Baltische republie ken te staken. Blaauw stelde verder voor dat ons land het militaire op treden in Letland aankaart bij de VN-i de mensenrechten. De liberaal zei dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) in een brief tekst en uitleg moeten ge ven over hetgeen er in Riga is ge beurd. Bovendien dient de be windsman duidelijk te maken wat in Litouwen besloten de ministers van buitenlandse zaken van de EG- landen nog om de Sovjet Unie ver baal te waarschuwen. Lopende hulpprogramma's voor de Sovjet Unie werden echter onverkort voortgezet, ondermeer om de posi tie van president Gorbatsjov niet verder te bemoeilijken. Groen Links heeft gisteren al om overleg met minister Van den Broek gevraagd. De fractie van D66 vindt het nog te vroeg om nu al Litouwen maatregelen te nemen zoals het op schorten van de hulp aan de Sov jetunie. Mede aan de hand van het eventuele overleg met Van de Broek wil D66 een standpunt bepa- r 40 miljoen ton (exclusief mest. ding van hun eigen produkten op. Voorzitter R. Mulder zegt echter niet stil te zitten. Het be drijfsleven werkt volgens hem menteel aan een pla ropese termen getienHHIHI is Het plan wordt eind deze maand hen erwerking haalbaarheid besproken door de 120 bedrijven schattingen De SVM vreest dat de overheid - door maatregelen in te voeren om het aanbod van verpakkingen in te dammen - de vrije keus van de con- de SVM sument wil beteugelen Een moge- lijke invoering van een 'terugname- mo- plicht' voor verpakkingen zou voor Eu- de handel veel extra werk beteke- ergaand nen De kosten van inzameling plus ^M^pkomen volgens de SVM uit op 21 i de nagestreefde vermindering, die in de SVM deelnemen. Wat het cent meer kosten per verpakking. DEN HAAG (GPD) Minister Ter Beek van defensie wil de komende vijf jaar bijna 19.000 arbeidsplaat sen bij de krijgsmacht en het ambte naren van het ministerie van defen sie schrappen. De sanering levert de schatkist al met al iets meer dan an derhalf miljard gulden op. Dat blijkt uit de nog vertrouwelijke con- cepten van de Defensienota, die Ter Beek binnenkort wil publiceren. Defensie is nu nog de grootste werkgever van Nederland, met bij na 130.000 banen. Daarvan zullen er 18.796 verdwijnen; een verminde ring met bijna 15 procent. Voor af vloeiingsregelingen en dergelijke is een bedrag van 600 miljoen voor- Het is overigens volstrekt onze ker wanneer de bewindsman zijn Defensienota zal publiceren. De Tweede Kamer wil dat het stuk er 15 februari is, maar door de ontwik kelingen in de Golfoorlog komt daar waarschijnlijk niets van, heeft premier Lubbers al laten weten. len. Actie voor Afrika brengt ongeveer 30 miljoen op AMSTERDAM - De actie voor Afrika heeft ongeveer 30 mil joen gulden opgebracht. De sa menwerkende hulporganisaties hebben dit gisteren bekend ge maakt. Vorige week werd nog rekening gehouden met een eindbedrag van amper tien mil joen gulden. De Nederlandse bevolking heeft in totaal 20 miljoen overge maakt. Omdat minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king van tevoren had toegezegd twee kwartjes te leggen bij elke opgehaalde gulden, komt het eindbedrag op 30 miljoen. Dit goede resultaat toont vol gens de organisatoren aan dat het Nederlandse publiek het hongerende Afrika niet heeft vergeten. Dit ondanks de aan dacht voor de crisis in de Golf en ondanks de eerdere actie voor de bevolking van de Sovjetunie. "De belofte van Pronk heeft blijkbaar als een stimulans op de actie gewerkt," aldus de hulpverleners in een gezamen lijk persbericht. "Het doel is en blijft om voedsel en medicijnen zo snel mogelijk naar de nood- gebieden te vervoeren," voegen ze daaraan toe. Voor de goede verstaander is dit een stille hint naar de actie 'Hulp de Russen de winter door', die in de weken voor en na de inzameling her haaldelijk Brancards werden gisteren in Zoetermeer ingeladen voor verscheping naar Turkije. Dit gebeurt op verzoek van de Turkse autoriteiten, die om toezending van rampbestrijdingsgoederen hebben gevraagd. Nederland stuurt in totaal ruim 30 ton draagbaren, gaspakken. brandwerende dekens en geneesmiddelen tegen chemische wapens. Vanuit Turkije worden door de internationale strijdmacht bombardementsvluchten op Irak uitgevoerd, (foto anp> DEN HAAG (GPD) Het CDA dat door de Golfoorlog en de moge- de. vindt uitstel van de besluitvorming over de tussenbalans - het finan cïeel beleid prioriteit wtssei- I lijke effecten daarvan besluitvor ming een opener karakter zou krij- de overheid vanaf gen Minister Kok (financien) liet de tussenbalans betreft weten, uitstel van enige maanden zelfs Onderzoek naar moord op kind wordt heropend LELYSTAD (ANP) - Het onder zoek naar de moord op de 9-jarige Salim Thattil wordt heropend Dat heeft de politie van Lelystad giste ren bekendgemaakt. Het stoffelijk overschot van het uit het Duitse Neustadt afkomstige jongetje werd 16 augustus gevon den op een parkeerplaats langs de A6 bij Lelystad. Zowel het Neder landse als het Duitse recherche team die zich met de zaak bezighiel den, werden in december opgehe ven omdat niets meer te doen viel. In het Duitse Neustadt heeft zich echter onlangs een getuige gemeld die op de avond van de verdwijning Salim Thattil heeft zien lopen in ge zelschap van een tot nu toe onbe kende man en vrouw. Het signale ment van die verdachten werd gis teren bekend gemaakt via het tv- programma Opsporing Verzocht. Vijf a zes tips die naar aanleiding daarvan binnenkwamen, zyn bruik baar. aldus de politie. Weer twee doden bij misdrijven ROTTERDAM/AMSTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft maandag in een woning aan de Meerdervoortstraat het lijk ge vonden van een 21-jarige Duitse vrouw. De politie vermoedt dat de touw door een misdrijf om het le- ren is gekomen. Volgens een woordvoerder van de politie moet onderzoek dat r der aantonen, omdat op het eei concrete voorstellen komen om ta- gezicht nog weinig was te constate- zonder overleg met het partijbe stuur ingesteld, zo werd gisteren be kend. De werkgroep moet de overheids taken kritisch gaan bekijken en met der aantonen, omdat op het eerste kabinet op korte termijn de bespre- niet uit te sluiten kineen erover afrondt zodat de Ka- Het CDA wees Eén operatie Een operatie voor het verwijderen van metalen botplaten en schroe- DEN HAAG (GPD/ANP) Auto ven die na een botbreuk zijn aange- mobilisten moeten ongeveer 30 gul- afrondt zodat de Ka- Het CDA r de provinciale staten- het beperken de tussenbalans - waarbij ze- de Golfoorlog te maken hebben. ken af te stoten en drastisch te be zuinigen. In de fractie werd opge merkt dat de werkgroep uit maar liefst dertig leden bestaat en een uit de hand gelopen privé-initiatief van Van Velzen is. Oorspronkelijk zou een kleine groep mensen hem advi- ;igen voorstellen rond de Ook tijdens het afgelopen weekeinde vond de politie twee do den in de stad. een 24-jarige Frans man en een 49-jarige man uit Spij- kenisse. Ook daar wordt de precieze doodsoorzaak nog onderzocht. In een woning in Amsterdam- Zuidoost heeft zich maandagavond iljard moet worden bezui- Deze besluiten kan het kabinet ge- bezuinigingsoperatie te maken. Nu onder nog onduidelijke omstandig- nigd - enkele weken was vertraagd i de christende- door de Golfoorlog, waarschijnlijk mocraten. De Golfoorlog kan vol bracht, is niet meer nodig. Er r gaan betalen om het Euro kunststof (polymelkzuur), die pees wegennet in stand te houden. na verloop van tijd vanzelf chaam oplost. Het nieuwe dingsmateriaal blijkt goed te doen. Dit blijkt uit een onderzoek brandstof waarop drs. F. Rozema aan de Rijks- diesel, elektriciteit) universiteit in Groningen promo veert tot doctor in de geneeskunde. Niet zuurder Varkens- of pluimveebedrijven die willen uitbreiden mogen niet meer ammoniak uitstoten dan ze nu al doen. Dat geldt ook' voor bedrijven die verder dan 500 meter verwijderd zijn van een verzuringsgevoelig bos of natuurgebied. Dat vloeit voort uit een uitspraak van de afdeling Ge schillen van Bestuur van de Raad van State. Rovers aangehouden Het Roof-bijstandsteam van de Am sterdamse politie heeft de afgelo pen week tien mensen aangehou den, die worden verdacht van 74 overvallen in januari, waarvan 66 op bedrijven en 8 op banken en andere geldinstellingen. Korpschef E. Nordholt maakte dat gisteren be kend bij de presentatie van de 'Korpsdoelstellingen 1991', waarbij roof de hoogste prioriteit heeft ge kregen. Vijf jaar cel De rechtbank in Utrecht heeft giste ren een de 30-jarige man uit Utrecht het li- Voor zware vrachtwagens moet erbin- extra heffing komen van maximaal 1000 gulden. Een EG-heffing op (-benzine, 1 Ecu-cent (ongeveer 2,35 cent) per eenheid le vert enkele miljarden per jaar op voor verbetering van wegen binnen de EG. Dit is één van de aanbevelingen van de commissie 'Group Trans port 2000 Plus', die onder voorzitter schap van oud-minister van verkeer Neelie Smit-Kroes de opdracht heeft gekregen de Europese trans portproblemen te bestuderen. Smit-Kroes heeft gistermiddag haar eindrapport aan EG-commissaris Van Miert en minister Maij (ver keer) aangeboden. De commissie vindt dat de bur gers veel meer de echte prijs van hun transport moeten gaan betalen. De kosten per rit moeten daarom omhoog en subsidies op het open baar vervoer moeten zoveel moge lijk worden afgebouwd. Verder be pleit de commissie dat belastingen en heffingen niet langer in de schat kist verdwijnen, maar rechtstreeks gebruikt moeten worden voor het verkeer en het vervoer. De coitimissie-Smit-Kroes her haalt pleidooien voor het 'rekening rijden'. Plannen daarvoor had Smit- Kroes destijds al als minister in Ne derland geïntroduceerd, maar door de Tweede Kamer werd het idee van de hand gewezen omdat het niet uitvoerbaar zou zijn. In het eindrapport van de com missie wordt gesteld dat er in Euro pa op verkeersgebied een crisis dreigt als niet snel maatregelen worden genomen. De wegen raken vol, de luchtvaart neemt enorm toe en het aantal verkeersdoden is op gelopen tot zo'n 50.000 per jaar. de eerste helft van februari De minister-president stelde verder op rente, inflatie, energieprijzen investeringen. gens het CDA alleen effect hebben van het CDA en provinciale en loka- Jarif»o jongen. In de loop van de le bestuurders lid van de werkgroep avond is een 16-jarige jongen gear- geworden. De PvdA-fractie is ook tegen een keuze om de tussenbalans nu maar uit te stellen. Ook deze kamerfractie wil dat het kabinet de gesprekken zo snel mogelijk afrondt. Daarbij dienen de ministers geen acht te slaan op de Golfoorlog en de moge lijke effecten. Besluitvorming zal alleen op hoofdlijnen kunnen Met concrete maatregelen kan dan te zij ner tijd bezien worden of er meer, of juist minder nodig is. De Tweede Kamerfractie van het CDA is gisteren overigens boos uit gevallen tegen partijvoorzitter Wim .„„...JSL». Velzen. Hij zou zich achter de gen door het ministerie DEN HAAG (ANP) De uitstoot van de milieuschadelijke stof kool monoxyde door de industrie is tus sen 1985 en 1987 met 29 procent toe- droeg tussen 1985 genomen. Dat blijkt uit het schermen veel te veel bemoeien beheer gepubliceerde rapport In- met de onderhandelingen over de dustrie]e em.ss.es in Nederland De bezuinigingen. De fractie is vooral ultstoot van zwaveld.oxyde nam af. geïrriteerd over het feit dat Van Vel- dje van stikstofoxyde en koolwater zen op eigen initiatief een werk- stQffen bleef nagenoeg gelijk, groep onder leiding van oud-minis- rapp0rt beschrijft de uitstoot ter Onno Rud.ng (financien) aan het van ongeVeer 1.500 bedrijven. In to- werk heeft gezet. De werkgroep is toal is naar enkele honderden, min of meer vervuilende stoffen geke ken; daarvan zijn er 58 gedetailleerd besproken. Bij de uitstoot van stof fen naar de lucht blijken stijgingen wat vaker voor te komen dan dalin gen. Bij de uitstoot dit juist andersom. De afname van de uitstoot van waveldioxyde (S02). een van de eroorzakers van zure regen, be- 1987 bijna 35 procent. De uitstoot van S02 in Ne- milieu- derland is. vergeleken met andere landen binnen de Europese Ge meenschap. betrekkelijk laag. Be langrijke oorzaak hiervan is het feit dat Nederland veel aardgas ver stookt, dat minder zwavel bevat Overigens wil het ministerie de stijging van de uitstoot in veel ge vallen niet als "algemene trend" be schouwen. Zo leiden betere me tingstechnieken soms tot de ont dekking van tot dusverre onbeken de emissies. Gevolg hiervan is dat de gemeten uitstoot kan toenemen water ligt zonder dat de werkelijke uitstoot stijgt. DEN HAAG - (IPS/ANP/GPD) De overheid moet bij asielaanvragen meteen een onderscheid aanbren gen tussen duidelijk kansloze en kansrijke verzoeken. Zo kan de rechterlijk macht worden ontlast e de doorstroming rest wegens doodslag. In de nacht van 7 juli vorig jaar stak hij voor een café in de Domstad een 21-jarige man dood. Afperser Heineken De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 21-jarige kansloze verzoeken. De laatste groep moet op korte termijn een diepgaand gesprek krijgen, waarna een beslissing volgt over de aan vraag. Deze hele procedure, inclusief het recht van de aanvrager om aan vullende informatie te sturen, mag eer dan zes weken in beslag stelt de commissie. Daarna beroep mogelijk bij de rechter, oorwaardelijke gevangenisstraf gen moeten bovendien recht krij- van vier maanden met een proeftijd van twee jaar en 160 uur dienstver lening veroordeeld wegens afper sing van Heineken BV en het Zie kenfonds ANOZ in maart 1989. In twee brieven aan Heineken eiste de man een geldbedrag van 90.000 gul den. Hij dreigde cyaankali in flesjes bier te stoppen, wanneer hij het geld niet zou krijgen. Bijter veroordeeld Een 19-jarige inwoner van Eindho ven is veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 180 uur dienstverlëmng. De man beet in mei vorig jaar de beheerder van een filmclub in zijn woonplaats een oorlel af. Verhonderdvoudigd De commissie Mulder is vorig jaar asielzoekers juni opgericht. Ze wordt voorgeze ten door Albert Mulder, oud-direc- teur-generaal van het ministerie niet van justitie en oud-lid van de Raad van State. Volgens de commissie onzekerheid te laten, moeten erbo- lijdt het geen twijfel dat de huidige die binnen een nog nader te bepal vendien termijnen aan procedures procedures niet toereikend zijn termijn uitspraak moet doen. Gedu- voor de grote instroom van asielzoe- rende de procedure heeft de asiel- kers van de laatste jaren. Hun aantal zoeker slechts beperkte bewegings- is verhonderdvoudigd van 200 in 1976 tot ruim 20.000 in 1990. In de praktijk krijgen alle asiel zoekers ni sprek met gaan daarna de ambtelijke en rech- worden gesteld. Wordt een termijn overschreden, dan krijgt een asiel zoeker automatisch een verblijfs vergunning. Gedoogde vluchtelin- vrijheid; de uitspraak mag in Nederland worden afge wacht. Wordt de termijn overschre- eerste vluchtige ge- den, dan krijgt de asielzoeker auto- contactambtenaar en matisch een verblijfsvergunning. Dit heeft de zogeheten Mulder - die de regering adviseert over de problemen rond asielzoe kers - gisteren voorgesteld in haar tussenrapport. De voorstellen van de commissie zijn overigens al meteen op een belangrijk punt on deruit gehaald door minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto (beiden justitie). Ze voelen niets voor vervaltermijnen omdat die kunnen leiden tot krampachtige en onzorgvuldig beslissingen. Kosto ziet de oplossing vooral in het ver sterken van de verwerkingscapaci teit. De bewindslieden hebben ïn- terlijke molen in, die vele jaren kan Gedogen blijven draaien. Daar komt nog bij Mulder schat dat tw dat veel asielzoekers een kort ge- procent ding tegen de Staat aanspannen, g tot dertig de asielaanvragers in deze versnelde procedure terecht- 3 af te dwingen dat ze in Nederland komt. Uitgangspunt blijft dat leder- mogen blijven totdat de rechter een een e definitieve uitspraak in hun zaak krijgt heeft gedaan. Het aantal van dit kan doen tegen het besluit soort procedures bedraagt inmid- overheid dels zo'n 5000 per jaar Mulder verwacht richt, die de aanvragen in behande- ruggestuurd kunnen worden ling nemen en een schifting maken hun land van herkomst een ver- tussen zeer kansrijke en vrijwel blijfsvergunning voor een jaar te ge ven. Deze kan verlengd worden; als de situatie in het thuisland na drie jaar nog onveranderd slecht is krij gen ook deze vluchtelingen een offi ciële verblijfsvergunning. Dergelijke asielzoekers, die nu de zogenaamde 'gedoogstatus' heb ben. kunnen nu geen kant op. Ze hebben geen recht op werk, scho ling of een uitkering. Noodgedwon gen blijven ze dus in de speciale op vanghuizen voor asielzoekers wo nen. die daar echter niet op bere kend zijn. Het voorstel van de com missie doorbreekt deze uitzichtloze beroep situatie. Er zijn naar schatting 7000 gedoogde asielzoekers in Neder land. De Vereniging Vluchtelingen- Werk reageerde in een eerste reactie positief op het werkstuk van de commissie Mulder. Een woordvoer der van de vereniging meende dat de voorstellen tot meer duidelijk heid voor de asielzoekers leiden. "De asielzoekers wetren eerder waar ze aan toe zijn. Maar ook het beleid voor de mensen die kenne lijk zonder grond asiel hebben ge vraagd, wordt strenger. Ze krijgen immers eerder te maken met uitzet ting. Als daarover een zorgvuldige beslissing wordt genomen is dat een logisch sluitstuk van het toela tingsbeleid. Een goed verwijde- ringsbeleid maakt zonder meer dtd uit van een goed toelatingsbeleid." óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen' j Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 J Wi| nemen een kwartaalabonnement 76.75' -J Wi| nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode. .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook beilen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3