Israël sluit even de gelederen Wachten op het verschrikkelijke 'Zeer zeker band kerken en Israël' Angst en vrees in Baghdad voor aanval Israël PAGINA 2 DINSDAG 22 JANUARI lgi OORLOG IN DE GOLF Blijken van solidariteit nit de hele wereld voor Tel Aviv en Haifa GEESTELIJK LEVEN RIGA De pauselijke afgevaardigde in de Sovjetunie, Francesco Co- lassuono, loopt door de gebarricadeerde straten van de Letse hoofdstad Riga, om de situatie ter plekke in ogenschouw te nemen. Evenals andere kerken, heeft de RK Kerk zich ernstig bezorgd getoond over de situatie in Estland. «foto ap> Kerldeiders na kritiek rabbijn: UTRECHT/AMERSFOORT- /HAREN (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland zal door de oorlog in de Golf zijn 'dubbele loyaliteit' met Israël en de Palestijnen moeten her overwegen, vindt de her vormde synodevoorzitter ds. B. Wallet. Vooral de houding van de PLO vraagt hierom. "Maar ik wil op dit moment van mijn standpunt geen gebruik ma ken om de Raad van Kerken aan te vallen. Daarvoor zijn de tijden te ernstig", zegt Wallet. Hij maak te in mei 1990 al bezwaar tegen de verklaring waarin de Raad bij de Nederlandse regering aandringt op erkenning van de PLO. Het "buitengewoon moeilijke begrip" dubbele loyaliteit komt dezer dagen wel onder zeer grote spanning te staan, aldus Wallet. Zelf legt hij het zo uit: "Vanuit de verbondenheid met Israël, in wie tenslotte alle volken gezegend zullen worden, is de kerk aan spreekbaar op de problemen van de omringende landen". De verbondenheid met de Pale stijnen is volgens Wallet toch van een andere orde. "De diepste laag van de verbondenheid betreft Is raël". De aanvallen van Irak op Is raël hebben dat de afgelopen da gen opnieuw duidelijk gemaakt. "Er is zondag overal gebeden vanuit de verbondenheid met Is raël, want die is in de Hervormde Kerk zeer diep verankerd". Wallet vindt de kritiek van de Amsterdamse rabbijn L.B. van de Kamp op de kerken niet terecht, hoewel hij begrip voor zijn hou ding heeft. "Hij wil duidelijkheid van de kerken". De rabbijn zei za terdag dat de kerken gefaald heb ben, omdat ze na de Iraakse aan val op Israël hebben gezwegen. Wallet wijst.erop dat de kerkelij ke Israël-organen vrijdag duide lijke taal hebben gesproken "en daar staan wij geheel achter". "Onze solidariteit met Israël staat buiten discussie". De verklaring van de Israël-or ganen, waarin geschokt wordt ge reageerd op de aanvallen, is ook voor Wallets gereformeerde colle ga ds. E. Overeem "de stem van de kerken". Misschien had ook het synodebestuur nog een keer Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV De ontwikkelingen in het Midden-Oosten worden niet meer geteld in jaren of maanden, maar in etmalen en uren. Vijf dagen na het begin van de Golfoorlog heb ben de staminstincten ervoor ge zorgd dat interne tegenstellingen zijn verdwenen en oude relaties zijn versterkt. De Arabische massa's kijken, al of niet met toestemming van hun re geringen, verlangend in de richting van Baghdad. In Israel prijzen op positieleiders de politiek van het kabinet Shamir en de wat gedeukte verhouding met de Verenigde Sta ten en niet alleen gerepareerd maar zelfs fonkelend opgepoetst. In de afgelopen dagen vlogen Amerikaanse Galaxy transport vliegtuigen af en aan, zwaar beladen met militair materiaal. Een onbe kend aantal batterijen Patriot- luchtafweerraketten is in stelling gebracht, in afwachting van een nieuw salvo Iraakse Scud-raketten. De militaire censuur verbiedt het geven van bijzonderheden, maar de Israëlis hebben de afgelopen twee dagen veelal met eigen ogen kun nen constateren dat het gaat om een grootschalige operatie. De Patriots zijn geleverd met be manning. Over een week of drie moet het Israëlische leger het zelf kunnen, maar voorlopig helpen Amerikaanse militairen bij het ver dedigen van het luchtruim. Een on gekende ontwikkeling. Nog maar drie dagen geleden verklaarde mi nister van volksgezondheid Ehud Olmert met gepaste trots dat Israël nooit Amerikanen of welke buiten landers dan ook voor zich had laten vechten en dat het zoiets ook nooit zou toestaan. Dat, zei hij, is altijd het devies geweest van het Israëlische volk. Peiling Toch zijn de Amerikanen er nu, niet alleen met de hartelijke steun van de regering waarvan Olmert deel uitmaakt, maar ook met de hartelij ke steun van de bevolking. Dagblad Yediot Achronot publiceerde een peiling, waaruit bleek dat niet min der dan 91 procent van de onder vraagden het eens is met het besluit van de regering om nu geen militai- Van onze correspondent Margrcet Vermeulen AMSTERDAM "Oorlog is wach ten. Het lijkt misschien anders als je naar de televisie kijk, maar er ge beurt niet zoveel in een oorlog. Oor log is wachten. Op het verschrikke lijke. Op het verschrikkelijke dat kan gebeuren. Wat Israël door maakt, is niet af te meten aan het aantal raketten dat valt, maar datje moet gaan slapen rhet een gasmas ker naast je". De mengte van tweeëneenhalf- duizend toehoorders in de Amster damse Apollohal applaudisseert uitbundig als D66-leider Hans van Mierlo zijn definitie van oorlog geeft. Voor het licht vermanende slot aan het eind van zijn betoog krijgt maar een klein deel van het publiek de handen weifelend op el kaar. "We verwachten dat Israël ook de wereld wil helpen. Dat Israël wil meewerken aan de vrede, die toch ooit voor alle mensen in het Mid- re actie te ondernemen tegen Irak. En 97 procent beoordeelt het al gemene regeringsbeleid op dit mo ment als "goed" of "zeer goed". Ge vraagd naar hun moreel op dit mo ment gaf 94 procent antwoorden als "in orde", "hoog" of "zeer hoog". Al moeten we daar onmiddellijk aan toevoegen dat de situatie wel volko men hopeloos moet zijn voor een Is raëli tegen wie ook zegt dat hij de moed laat zakken. Niettemin hebben de raketaan- vallen van Saddam Hussein onge wild een reeks positieve ontwikke lingen op gang gebracht. Opeens is er steun voor Israël, niet alleen in de Verenigde Staten, maar zelfs in doorgaans nogal sceptisch gestem de Europese landen. Op het minis terie van buitenlandse zaken stro men de telegrammen binnen en de burgemeesters van Tel Aviv en Hai fa melden honderden solidariteits betuigingen van collega's overal in de wereld. Steun De sympathie laat zich ook vertalen in politiek krediet. Als de Golfoor log is afgelopen zal het Palestijnse vraagstuk hoog op de agenda staan, daar twijfelt niemand aan. Israël re kent erop dat de actieve steun van de PLO aan Saddam Hussein die or ganisatie bij de komende bespre kingen buiten spel zal plaatsen. En ook dat Israëls eisen voor veilige grenzen extra aandacht zullen krij gen. Dat neemt niet weg dat onderhan delingen over een regeling van het Palestijnse vraagstuk ondenkbaar zijn zonder Palestijnen, in welke vorm dan ook. En net als de Israë liërs hebben de Palestijnen het idee dat hun positie na de Golfoorlog sterker zal zijn dan ooit tevoren. Saddam heeft er met zijn raketten immers voor gezorgd dat een actie ve koppeling tot stand is gekomen tussen het Golfconflict en andere vraagstukken in de regio. Regeling Het is dus goed mogelijk dat uitein delijk blijkt dat de Golfoorlog en de raketaanvallen op Tel Aviv een re geling van het Palestijnse vraag stuk alleen maar moeilijker hebben gemaakt. De Palestijnen kunnen er van uitgaan dat Amerika niet graag den-Oosten komen moet. Daar zijn concessies voor nodig, ook van Is raël", aldus Van Mierlo. Solidariteitsmanifestaties zijn er om de saamhorigheid te vergroten en emoties te delen. "Deze avond is niet vóór de Golfoorlog of tegen de Golfoorlog. Deze manifestatie is voor een land dat niets met de oor log te maken heeft, Israël", vatte Ronnie Naftaniël van hét Centrum voor Informatie en Documentatie Israel (CIDI) de idee van de solidari- teitsbijeenkomst samen. De geschiedenis van het joodse volk zal zich niet herhalen, zo be zwoer spreker na spreker. "We zijn een volk met een goed geheugen. In de jaren '30 stonden we alleen met onze waarschuwingen. Nu niet. Hussein meent wat hij zegt, zoals Hitier precies deed wat hij in zijn dagboek had geschreven. Maar Is raël weet zich te verdedigen, een tweede holocaust zal niet gebeu ren". zegt de voorzitter van het Ne- nogmaals een armada naar het Mid den-Oosten stuurt en er is altijd wel een Arabische leider bereid te ver klaren dat het oplossen van zijn ei gen problemen en die van het Pale stijnse volk in een moeite doorgaan. Het Israëlische kabinet zal er ver der rekening mee moeten houden dat het met de eenheid binnen de ei gen stam is afgelopen zodra de oor log voorbij is. De lastige vragen die derlands-Israëlitisch Kerkgenoot schap. "Opnieuw wordt gepoogd de ja ren '40-'45 te herhalen. Opnieuw wordt gepoogd het joodse volk naar de gaskamers te voeren. Laten we massaal achter Israël gaan staan. Dat is een eed van trouw zweren dat ze kunnen blijven leven in vrede in hun land", luidde de oproep van Hartog, voorzitter van het Is- raël-comité Nederland. De Israëlische ambassadeur in Nederland, M. Bawly, werd gister avond met voetengeroffel en luid gejoel ontvangen. "Sinds 1981 wordt Israel veroordeeld. Jaar in jaar uit kregen we het verwijt dat we een nucleaire fabriek hadden ver nietigd in Irak. Dat verwijt kwam van de landen die Irak bewapen den. Het zijn dezelfde landen die nu Irak bevechten". dan kunnen worden gesteld kondi gen zich nu al aan. Een ervan zal zijn waarom Israël er niet voor heeft ge zorgd dat het tijdig over Patriots kon beschikken. Of misschien: waarom hebben de Amerikanen de batterijen niet eerder geleverd? De komst van het Amerikaanse defensiematerieel betekent ook niet dat Israël zijn plan voor een aanval op Irak heeft opgegeven. Dagblad Kritiek op de westerse alliantie kwam ook van WD-leider Bolkes- tein: "Europa is verdeeld. De Bel gen zijn bang. De Duitsers kijken de andere kant op. De Fransen varen gewoon hun eigen koers, en die wordt weer bepaald door commer ciële belangen", aldus Bolkestein, in wiens ogen de VS louter lof toe komt. "Amerika is de magneet. Amerika is, of we het nu leuk vin den of niet, het enige land dat lei ding kan geven in een crisis als deze". Intussen dwingt het beheerste op treden van de Israëlische regering vrijwel alom respect en bewonde ring af. "Terwijl koelbloedigheid en geduld toch niet onze sterkst ont wikkelde eigenschappen zijn", stel de de Israëlische ambassadeur. "Wie zichzelf beheerst, is sterker dan wie een stad onder vuur Ha'aretz schreef gisteren: "Zal Is rael in de loop van het conflict uit eindelijk tegen Irak in actie komen? Ik durf te wedden van wel! Israël zal met Irak de rekening voor de raket lanceringen vereffenen. Spoedig zal worden bepaald wanneer dat zal ge beuren. Het zal afhankelijk zijn van de ontwikkelingen en van wat er zal gebeuren met de Israëlische bevol king". Een van de be zoekers op de drukbezochte so- lidariteitsbij- eenkomst voor Israël in de Am sterdamse Apol lohal. (foto ANP) neemt", meende Wallet, voorzitter van de Generale Synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk. In veel toespraken werd alvast vooruitgelopen op hoe het Midden- Oosten er na de Golfoorlog zal uit zien. "Met het winnen van de oorlog is de vrede nog niet bereikt", waar schuwde PvdA-leider Wóltgens. Pas na afloop van de oorlog kunnen kwesties aan de orde komen als wa penbeheersing, democratie en men senrechten in het Midden-Oosten, stelde hij. Eén ding staat vast, vindt WD- leider Bolkestein. Er moet een bete re controle komen op de export van wapens. De WD-leider noemde het 'onverteerbaar' dat de westerse alli antie fabrieken voor chemische oor logsvoering moet bombarderen die met behulp van vooral Duitse leve ranties op poten zijn gezet. mend voor de Iraakse burgers dan de supersonische gevechtsvliegtui gen, die niet eens zichtbaar waren. Naarmate de aanvallen voortduur den, leken ze zich te verplaatsen naar doelen rondom de stad en le ken zwaardere bommen te worden gebruikt. Toen wij zaterdag Bag hdad verlieten duurden de bombar dementen nog altijd voort. In de auto op weg naar de Jordaanse grens zagen we in de buurt van Ramadi, ongeveer 125 ki lometer van Baghdad, een fabriek in brand staan. Bij Rutbah, de laatste Iraakse stad voor de grens, zagen we een grote krater in de buurt van een dam en een brug, die allebei waren omringd door batte rijen luchtafweergeschut. De kra ter, die een diameter had van meer dan 30 meter en een diepte van drie meter, was gezien het grote aantal Irakezen dat zich erom had verza meld blijkbaar net geslagen. Discussie Onze chauffeur hield zijn blik steeds angstvallig gericht op de lucht. Halverwege stond hij erop dat we hem alvast het afgesproken bedrag van 3.000 dollar uitbetaal den. Er ontstond een discussie en we stopten, tot we door een Iraakse legerpatrouille werden gemaand verder te rijden en de zaak verder te regelen als we bij de grens waren aangekomen. Fotograaf Dominique Mollard van pers bureau Associated Press verliet als een van de laatste buitenlandse journalisten Baghdad Hij kwam zondag in Jordanië aan na 30 dagen in de Iraakse hoofdstad te zijn geiveest. Raad van Kerken in Midden-Oosten wil wapenstilstand BAYRUT (ANP) - De Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) heeft tot een onmiddelijk staakt-het-vuren in de Golfoorlog opgeroepen. In een gezamenlijke verklaring met een delegatie van de Canadese Raad van Kerken (CCC) zegt de MECC dat de oor log het lijden van de bevolking in het Midden-Oosten verergert. De MECC en de CCC-delegatie roepen alle betrokken landen op de onderhandelingen te hervat ten over de terugtrekking van hun troepen. De kerken van het Midden-Oosten leren ons, aldus de verklaring, dat een alomvat tende en duurzame vrede niet al leen met een oplossing van het Golfconflict wordt bereikt. "Op dit kritieke moment van de geschiedenis in het Midden-Oos ten is de solidariteit tussen de kerken en die tussen de slachtof fers een morele kracht tegen de oorlog en een teken van hoop voor de harmonie en vrede die is beloofd aan alle kinderen van Abraham moslims, christenen en joden in het gebied". In de verklaring wordt geen melding gemaakt van de Iraakse aanvallen op Israël, een land dat zijn best deed buiten de oorlog te blijven. zijn solidariteit moeten uitspre ken, maar dat zou dan op een her haling zijn uitgedraaid, meent hij. Van de Kamp moet uit het uit blijven van zo'n reactie geen ver keerde conclusies trekken. Bo vendien is het erg lastig om de verbondenheid met Israël precies uit te drukken. "Israël leeft in de harten van de mensen. In heel wat kerken is zondag de Naam van Israël, Gods Volk, uitvoerig aangeroepen", aldus Overeem. Hij vindt niet dat de loyaliteit met Israël èn de Palestijnen moet worden heroverwogen. "Ik heb grote zorgen over Israël en grote zorgen over de Palestijnen". Uit de verbondenheid met het Pale stijnse volk moet overigens niet worden afgeleid dat de gerefor meerde synodevoorzitter zijn "handtekening zet onder alles I wat Arafat zegt". Loeiend stom Overeem beklemtoont dat in oor- logstijd nuanceringen verdwij-1 nen. "Het is natuurlijk loeiend stom dat Palestijnen 'Leve Sad-j dam Hussein' roepen, want deze man moet niet lang leven. Maar in hun uitzichtsloze situatie is het wel begrijpelijk dat ze het roe pen". "Uit het feit dat Arafat partij heeft gekozen, blijkt hoe hij in het nauw zit", zegt ds. W. R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. Hij vindt het voorbarig om op dit moment uitspraken te doen over de PLO, waar het rabbijn Van de Kamp volgens hem veel meer om te doen was. "Men verwacht dat wij ons distantiëren van de PLO, maar dat doen we niet". Hoewel dubbele loyaliteit juist op dit moment "een heel lastig begrip" is, blijft de Raad van Ker ken eraan vasthouden. "Wij blij ven vinden dat Israël recht op een veilig thuis heeft en dat de Pale stijnen datzelfde recht hebben. Zonder deze twee ingrediënten komt er geen oplossing van het conflict in het Midden-Oosten". Ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, hekelt in een persoonlijke verklaring deze hou ding van de Raad, alsmede die van het IKV "dat in dit tijdsge wricht aan een vredesdemonstra tie deelneemt, waarbij impliciet wordt ingespeeld op anti-Ameri kaanse en anti-Israël-gevoelens". Van der Graaf roept op te bre ken met "organen die stem geven aan de kerken, ook naar de joodse gemeenschap toe, terwijl ze de kerken in feite niet echt vertegen woordigen. Hoe lang tolereren we dat in de hoogst ernstige crisis waarin Israël zich ongevraagd be vindt, de ernst van de situatie wordt versluierd door ver menging met de Palestijnse kwestie en door verhulde sympa thie met de PLO?". Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Koc- kengen P. van der Kraan Bleskens- graaf, te Opijnen en Tuil K. Schaap Hoogkerk, te Rotterdam-C. (toez.) J Bogaard Katwijk aan Zee; aangeno men naar Boskoop R. de Reuver Se- baldeburen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Amsterdam-N. drs. L.P. Miedema Zut- phen (voor het maatschappelijk reacti- veringswerk aan de dr. J. C. Sikkel stichting) Gcref. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor Gouda en voor Rotterdam-O. T Wendt Bunschoten-Oost. voor Hoog kerk en voor Hoogvliet-Spijkenisse D.W.L. Krol Aduard. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Rijssen J.J. van Eckeveld Zeist, te Amsterdam-N. i.c.m. Zaandam A. Elshout Scheveningen; bedankt voor Aalst en voor Rotterdam-C. A Bac Bo degraven. voor Poortugaal G.J. van Aalst Benthuizen, voor Wolphaarts- dijk M. Mondria Waardenburg. Angst en paranoia hebben de Iraakse hoofdstad in hun greep. Meer nog dan de luchtaanvallen van de geallieerde troepen vrezen veel inwoners van Baghdad een mogelijke vergeldingsaanval van Israël. Beperkten de geallieerde aanvallen zich tot nu toe vooral tot miltairc doelen en regeringsdoelen; veel Irakezen, voor wie Israël een aartsvijand is, gaan ervan uit dat een Israëlische aanval lang niet zo zorgvuldig doel zal treffen. Van AP-fotograaf Dominique Mollard BAGHDAD Toen de schade van de eerste aanvallen van donderdag beperkt bleek te zijn. maakte zich een gevoel van opluchting meester van de Iraakse bevolking. Vrijdag, na de eerste Iraakse raketaanval op Israel, was er zelfs sprake van een uitgelaten stemming, veroorzaakt door het gevoel dat het eindelijk was gelukt de 'vijand' te treffen. Het duurde echter niet lang voor het tot de inwoners van Baghdad doordrong dat Israël wel eens terug zou kunnen slaan. Geen gesprek ging meer ergens anders over. De Iraakse media maakten er geen mel ding van dat Israel had besloten vooralsnog te wachten met een ver geldingsaanval. De voortdurende geallieerde aan vallen, in combinatie met de angst voor Israëli had velen die ik sprak zaterdag tot aan de rand van paniek gebracht. Zaterdag was ook de dag dat de westerse journalisten te ho ren kregen dat ze weg moesten uit Irak. De autoriteiten hielden ons - Vliegtuigen werpen hun bommen af, terwijl het luchtafweer op een gebouw in het centrum van Baghdad ratelt. In de Iraakse hoofdstad bestaat vooral vrees voor een Israëlische aanval. (fotoEPAi voor dat ze niet langer konden in staan voor onze veiligheid, hoewel drie medewerkers van het Ameri kaanse televisiestation CNN wel mochten blijven. Sinds de eerste bommen op Bag hdad neerkwamen, waren velen van ons het 400 kamers tellende Al- Rasheed hotel vrgwel niet meer uit geweest. Vrijdagavond echter maakten Newsweek-fotograaf An dy Hernandez en ik een vijf kilome ter lange wandeling door de stad. Tegen functionarissen van het mi nisterie van informatie hadden we gezegd dat we eten moesten kopen, omdat het hotel zün gasten met goed bediende. Op een paar na waren alle winkels gesloten. De straten waren vrijwel verlaten. De weinige mensen die we tegenkwamen droegen bijna alle maal een geweer bij zich, ook de tie ners. Toen de aanvallen begonnen, begonnen ze te schieten, daardoor een veel grotere bedreiging vor-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2