LEIDSCH DAGBLAD Hussein vernietigt olieputten Kuwavt PEARLS 4J "Wordikw echtbiterJ" 8188 'Militaire plannen veranderen niet' Amerikaanse piloot uit Iraakse woestijn gered Grondaanvallen Amerikaanse mariniers Weer Scuds afgevuurd op steden Saudi-Arabië Bril# heeft nu een wereldnaam: FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. 'Vliegtuigen verborgen voor de laatste slag' RED 'N KIND VOOR MAAR VUF TIENTJES STORT OP GIRO 50500 DINSDAG 22 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39453 Prijs fl. 1,45 Amerikaanse satellieten leveren Irak nog dagelijks weerfoto's LEEUWARDEN (GPD) Amerikaanse commerciële weersatellieten voorzien Irak nog steeds van belangrijke beelden, waarvan ook bij mili taire operaties gebruik kan worden gemaakt. Volgens het Amerikaanse luchtvaartblad Aviation Week leveren de weerfoto's gedetailleerde in formatie over de hele Golfre gio. De satellieten worden ge ëxploiteerd door National Oceanic and Atmospheric Ad ministration (NOAA). Een woordvoerder van de maatschappij meldt dat het Amerikaanse ministerie van defensie het leveren van de beelden nog niet heeft verbo den. Irak beschikt daardoor dagelijks over drie gewone op names en drie infraroodopna- mes van de Golfregio. De sa tellieten leveren zulke gede tailleerde foto's, dat bij voor beeld ook grote stofwolken zichtbaar zijn. Voor militaire foto-analisten kunnen die een schat aan informatie bevatten over bij voorbeeld raket-lan- ceerinrichtingen of troepen verplaatsingen. SAUDI-ARABIÈ (AFP) - Een piloot van de Amerikaanse luchtmacht wiens toestel diep in Irak was neer geschoten, is gisteren na een zoek tocht van ruim acht uur door twee vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, door een helikopter op gepikt. De opgepikte piloot maakt het goed. Twee A-10 Thunderbolt li-jagers (bijnaam 'tankmoorde naars') vonden hem in de Irakese woestijn en brachten hem over naar Saudi-Arabië. "Hij is in zijn nopjes dat hij deze nacht hier is", zegt kapitein Paul Johnson, de 32-jarige piloot van een van de twee vliegtuigen, die de zoe- koperatie leidde. De geredde piloot had met zijn schietstoel zijn vlieg tuig kunnen verlaten nadat het Irakese luchtafweergeschut zijn machine had neergehaald. Het is maandag 8 uur plaatselijke tijd als kapitein Johnson en de pi loot van de tweede A-10, de 26-jange kapitein Randy Goff, diens nood signaal opvangen. Nadat ze de zone hebben vastgesteld waar de mel ding vandaan komt, dringen zij diep tot op Irakees grondgebied door. "Mijn hart bonsde in mijn keel", zegt kapitein Goff naderhand. "Het was echt heel bijzonder te denken dat we hem gingen redden". Enkele minuten nadat de heli kopter ter plaatse is aangekomen, ontdekken de twee piloten een zwa re Irakese vrachtauto die op weg is naar de plek waar hun collega zich bevindt. Ze moeten die uitschake len. "Wij konden geen risico nemen". De vrachtauto was nog geen 200 me ter van de piloot en "leek naar hem op weg", licht de kapitein toe. De twee A-10-piloten, die deel uit maken van het 354ste tactische jachtsquadron, zien hoe de piloot van het neergeschoten vliegtuig op rug. Tijdens hun reddingsmissie, die acht uur en 18 minuten heeft ge duurd, hebben ze vier keer moeten bijtanken. Volgens kapitein Johnson hebben ze zich gedurende zeker vier uur in het Irakese lucht ruim bevonden. De reddingsoperatie heeft het moreel verhoogd van de mannen die gedurende verscheidene dagen hun vluchten hebben moeten ver minderen als gevolg van het slechte weer, aldus kolonel Ervin Sharpe, die commandant is van het squa dron. "Dat heeft ons extra gemoti veerd, vooral daarom", zegt hij ter wijl hij wijst naar een televisietoe stel dat de in Irak gevangen geno men Amerikaanse piloten laat zien. WASHINGTON (AP/GPD/Rtr) Irak is begonnen met het opblazen van olieputten en olie-installaties in Kuwayt. Op grond van foto's van de luchtmacht, hebben Amerikaanse militairen geconcludeerd dat opslagtanks bij de raffinaderijen Shuaiba en Mina Abdullah, niet ver van de grens met Saudi-Arabië, in brand staan. Irak heeft voor het begin van de Golfoorlog gedreigd Kuwaytse olie velden op te blazen. Het Ameri kaanse bericht dat nu enkele op slagtanks worden vernietigd heeft echter tot verbazing geleid, omdat voerd op Iraakse stellingen in Ku- de Amerikanen niet gereageerd. ven, en beschikt over het op drie na Overigens bleek gisteren dat grootste leger ter wereld, verklaar- Amerikaanse mariniers zondag de Cheney. voor het eerst in de Golfoorlog ook Irak heeft vanmorgen meege- grondaanval hebben uitge- deeld dat vannacht en vanochtend r dan 20 luchtaanvallen zijn uit- Irak door het internationale embar- wayt. Het ging om artilleriebeschie- gevoerd op woonwijken tekort heeft aan benzine t andere olieprodukten. De directie van een aantal Kuwaytse olie-con cerns gaat er van uit dat de installa ties in brand zijn gestoken om te voorkomen dat de geallieerde troe pen bij een aanval de olie gebrui- I plaats Khafji. De olieraffinaderije !en Mina Abdullah hadden i Iraakse invasie een productiecapa- de i andere ste- hoofdstad Baghdad den. Het totale aantal gevechtsvluch- ten van de geallieerde luchtmacht was gisteren opgelopen tot 8100. Volgens de Amerikaanse lucht- tingen door mariniers. Over het s ces van de aanval - gericht op een Iraakse artilleriestelling in Kuwayt - is niets meegedeeld. Volgens de Britse televisie zijn in middels de eerste militaire nood- hospitaals in gereedheid gebracht macht-generaal Burton Moore zijn ken. De installaties staan slechts 20 bij de grens tussen Saudi-Arabië en gisteren twee Iraakse toestellen kilometer van de Saudische grens- Kuwayt, direct achter de voorste li- neergehaald, waarmee het totaal op nies van de geallieerde troepen. 17 werd gebracht. Aan geallieerde bij Shuaiba Verslaggevers in het gebied zagen zijde gingen tot en met gisteren 19 de gisteren grote kolonnes militaire toestellen verloren. Overigens lijkt voertuigen op de wegen naar de de Iraakse luchtmacht steeds actie- citeit van 400.000 vaten per dag. Het noordelijke grens van Saudi-Ara- ver te worden. Een Britse piloot is niet bekend of de raffinaderijen bië. Langs de wegen zijn tenten- meldde dat er gisteren veel vijande- sinds de invasie op 2 augustus nog kampen en brandstof-depots inge- lijke vliegtuigen in de lucht waren, hebben gedraaid en hoeveel er werd richt, geproduceerd. Een woordvoerder van de Kuwaytse ambassade in Bahrayn zei te geloven dat de Ira- schuwd dat de Golfoorlog lang kan kezen bezig zijn zich voor te berei- duren. Volgens hem heeft Saddam RIYAD (AP/GPD) - Op de steden Dahran en Riyad in Saudi-Arabië zijn vannacht opnieuw zes Iraakse omdat het toen al licht Saudie-Arabië. De Amerikaanse en Saudische Scud-raketten afgeschoten. Eén of autoriteiten hebben geweigerd te twee van de raketten werden door zeggen hoeveel Patriots precies zijn de Amerikanen neergehaald met afgevuurd op de Scuds, wellicht Patriot-afweerraket, de anderen kwamen ver van hun dqelen neer. De Scuds hadden geen chemische lading. Niemand raakte gewond. De zes Iraakse raketten werden vannacht en vanmorgen in drie sal vo's afgeschoten ondanks voortdu rende bombardementen door geal lieerde vliegtuigen. De laatste ra ket-aanval had vanochtend plaats, om kwart over vijf Nederlandse tijd. Dat omdat ze niet willen dat de Irakezen weten hoveel Patriots nog over zijn. Wel werd bekend dat Amerika de fabrikant van de Patriots, Raytheon in Massachusetts, heeft gevraagd de produktie op te voeren. De Amerikaanse generaal Tom Kelly gaf gisteravond toe dat nog steeds niet alle Iraakse lanceerin- stallaties voor Scuds zijn uitgescha keld. Kelly wijt dat onder meer aan ongebruikelijk tijdstip, mist en laaghangende bewolking, waardoor het moeilijk is de doelen te vinden. Irak zou volgens Was hington nog over honderden Scuds beschikken. OPERATIE DE J5ERT STORM pagina 2: solidariteitsbetuiging met Is raël ooggetuigeverhaal uit Bagh dad pagina 7: bomaanslag op Navo-onder- houdscentrum Istanbul Hussein wijst voorstel Gor- batsjov af Kurden melden veel verliezen Irak Bush: Palestijnse kwestie re gelen na oorlog namaak-lanceerinrichtingen leidt tot oorlog zonder bloed beveiliging Rijnmond Saddam woont in atoomvrije bunker bevolking Baghdad haalt wa ter uit Tigris □23*319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Kans op mist Droog, wolkenvelden, ook enkele opklaringen. In de nacht plaatselijk mist en minimumtemperatuur rond het vriespunt. Middagtemperatuur rond 3 graden. Weing wind, kracht 3 of minder. De vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: Rustig en droog weer met een grote kans op mist. Middagtemperatuur rond 3 graden. In de nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. In het weekeinde mogelijk iets zachter. OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) 24 PAGINA'S L. De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie r met het rode driehoekje In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur,enz.)dan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder tijd Op beide brillen 1 jaar garantie Leiden, Haarlemmerstraat 107 (to. C&A) Alphen a/d Rijn, van Manderslootstr. 9 (t.o. C&A) «4 Nobel-comité verlegen met Gorbatsjov OSLO (AP) - Sovjet-president Gorbatsjov is van plan om in de Noorse hoofdstad Oslo alsnog zijn toespraak te houden voor het krij gen van de Nobel-vredesprijs. Bij de uitreiking van de prijs, in decem ber vorig jaar, moest Gorbatsjov verstek laten gaan door "binnen landse problemen". De secretaris van het Nobelcomi- té, Geir Lundestad, vertelde giste ren dat hij een brief van Gorbatsjov ontvangen had waarin deze de uit nodiging voor het houden van de toespraak, hoogstwaarschijnlijk in mei, aanneemt. Een aantal leden van het comité heeft spijt betuigd dat de Sovjet- president heeft ingestemd met een gewelddadig ingrijpen in de Balti- sche republieken Litouwen en Let land. Het is daarom nog niet duide lijk of de uitnodiging aan de Sovjet- president wordt ingetrokken. De kwestie wordt op 18 februari be sproken. Comitélid Kaare Kristiansen denkt dat de komst van Gorbatsjov naar Oslo ongetwijfeld grote pro testdemonstraties zal uitlokken. "Dat zou beschamend zijn voor hem, voor het Nobelcomité en voor Noorwegen", aldus Kristiansen. Hij vond dat het comité in het vervolg voorzichtiger moest zfjn met het toekennen van de vresdesprijs aan actieve politici. Lundestad liet weten dat de naam van Andrei Sacharov, die de Nobel prijs voor de vrede in 1975 ontving, niet geschrapt kan worden van de lijst met prijswinnaars. De weduwe van Sacharov, Jelena Bonner, had hier vrijdag om verzocht. Het comi té heeft benadrukt dat Gorbatsjov de prijs krijgt voor zijn verdiensten in het verleden en niet voor zijn hui dige politieke beleid. In Noorwegen wordt op het ogenblik geld ingeza meld voor de uitreiking van een al ternatieve vredesprijs. Organisato ren tippen als belangrijkste kans hebber hiervoor de Litouwse presi dent Landsbergis. Jeffrey N. Zaun, een piloot van de Amerikaanse marine en gestationeerd op het vliegdekschip Saratoga, legde gisteravond op de Irakese televisie een verklaring af Irak heeft gisteren gezegd dat het land krijgsgevangenen als 'menselijk schild' tegen de 'Amerikaanse aavallen' zal gebruiken. <»°to ap> Iraakse behandeling laijgsgevangenen oorlogsmisdaad genoemd WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) De Amerikaanse presi dent Bush heeft gisteren gezegd dat het Iraakse dreigement geallieerde krijgsgevangenen als 'menselijk schild' bij strategische doelen te plaatsen, niets aan de Amerikaanse militaire plannen verandert. Net als veel andere Amerikanen zag de pre sident gisterochtend ook de tv-beel- den van Amerikaanse krijgsgevan genen die, daartoe duidelijk door de Irakezen onder druk gezet, de geal lieerde oorlog tegen Irak veroor deelden. "Amerika is hierover kwaad", zei Bush, "En ik denk dat de rest van de wereld dat ook is." Hij verzekerde dat de Irakese president Saddam Hussein uiteindelijk verantwoorde lijk zal worden gehouden voor zijn behandeling van krijgsgevangenen. Het misbruiken van de krijgsge vangenen noemde de Amerikaanse minister van defensie, Dick Che ney, een "oorlogsmisdaad." Het In ternationale Comité van het Rode Kruis in Genève heeft gisteren ge zegd dat Irak met het op televisie to nen van krijgsgevangenen en het la ter overbrengen naar strategische doelen de Geneefse Conventies schendt. Het Rode Kruis heeft Irak inmiddels gemaand de richtlijnen voor de behandeling van krijgsge vangenen na te leven. De hoogste Iraakse diplomaat in de VS, Khalid Shewayish, werd gis teren op het ministerie van defensie in Washington ontboden en kreeg een officieel protest overhandigd. Ook de Britse regering heeft giste ren de ambassadeur van Irak op het matje geroepen om te protesteren tegen het overbrengen van gealli eerde krijgsgevangenen naar strate gische doelen. De Britse premier John M^jor sprak maandag zijn "diepe bezorg- heid" uit over de tactiek van Irak, dat bekend heeft gemaakt "meer dan 20" krijgsgevangenen naar stra tegische doelen te hebben overge bracht. Zijn minister van buiten landse zaken, Douglas Hurd, wond zich op over de uitspraak van Abdul Razzak al-Hashimi, de Iraakse am bassadeur in Parijs, die zei dat al leen gevangenen van wie de gealli eerden toegeven dat ze in Iraakse handen zijn, volgens de Geneefse Conventies behandeld zullen wor den. "Hou op met die nonsens...res pecteer elke gevangene die je moge lijk hebt", aldus Hurd in een oproep aan Irak in een BBC-interview. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft inmiddels bericht ontvangen over de eerste gevange nen. Binnen twee weken hoopt het de kampen te kunnen bezoeken waar ze worden vastgehouden, al dus woordvoerder Paul Henri Mo- rand. Met de aanmeldingen van de gevangennames kan het comité na menlijsten opstellen die dan wor den overhandigd aan de staten waar de gevangenen vandaan komen. Krachtens de Geneefse Conven tie möeten de strijdende partijen binnen een week speciale gevange nenkampen opzetten, die na de tweede week bezocht moeten kun nen worden door het comité. NICOSIA (AP) - Volgens militaire experts probeert de Iraakse presi dent Saddam Hussein zijn lucht macht te verbergen om op een later tijdstip een harde slag uit te kunnen delen tegen de geallieerde grond troepen. "Ik geloof niet dat de Iraakse luchtmacht compleet vernietigd is", zo verklaarde Hans-Heino Ko- pietz, een specialist op het gebied van het Midden-Oosten. Hans Bin nendijk van het Internationale In stituut voor Strategische Studies te Londen zei dat de Iraakse lucht macht nog steeds als een bedreiging moet worden gezien. Rechter verbiedt stripfiguur porno HAARLEM (GPD) Tekstschrij ver Wim T. Schippers en tekenaar Theo van den Boogaard mogen ac teur Dolf Brouwers in hun strip niet langer afbeelden in een pornografi sche situatie. Deze uitspraak heeft de Haarlemse rechtbank vandaag gedaan in een zaak van Brouwers tegen het tweetal. In de strip komt een figuur voor, die volgens de rech ter een portret is van Brouwers. fensief is het vernietigen van een zo groot mogelijk aantal van de onge veer 700 Iraakse vliegtuigen. Maar volgens generaal Burton Moore van de Amerikaanse luchtmacht zijn in ongeveer 8.000 missies tegen Irak slechts 17 vliegtuigen neergescho ten. Het vernietigen van de lucht macht is belangrijk omdat de 540.000 man Iraakse troepen in Ku wayt daarmee hun luchtsteun ver liezen en zij hun stellingen en voor raden slecht tegen geallieerde aan vallen kunnen verdedigen. De aan vallen zijn daarom voor een groot deel gericht tegen Iraakse vliegvel den en munitie- en brandstofdepots omdat vliegtuigen zonder deze in frastructuur niet kunnen opereren. De kleine Sana uit Indonesië is gered van lepra. Voor maar f 50,- kunt ook u een kind redden van deze afschuwelijke ziekte. Laat deze kans niet voorbij gaan! Nederlandse Stichting voor Leprabestnjding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam LEPRA IS ONZE ZORG!

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1