Wegwerp maakt plaats voor hergebruik Orion en LUSV simpel naar zege [•hbiih'j I lm— CBR behandelt klachten over rijexamen slecht n">U I VENTI L Martin Centrum stunt tegen Ceverbo in beker EG-voorstellen maken medicijnen onnodig duur SAMENSTELLING RAYMOND PEIL vi/i/iiimtiiii iminini»»». Volgens de Ombudsman moet het CBR netter met klachten omgaan. De Nationale Ombudsman vindt dat het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) een fatsoenlij ke regeling moet treffen voor de af handeling van klachten van bur gers. In een rapport over het CBR komt de Ombudsman, waakhond over allerlei overheidsorganen en - lichamen, tot deze conclusie na een klacht van een Amsterdamse rij schoolhouder. De rijschoolhouder had in okto ber 1989 een klacht ingediend bij het CBR over het zakken van een leerlinge voor haar rijexamen. Toen deze klacht door het CBR werd af gewezen. wendde de rijschoolhou der zich tot de Nationale Ombuds man om te klagen over de manier waarop het CBR klachten afhan delt. De Nationale Ombudsman heeft nu geconstateerd dat de klachtenre geling van het CBR, die overigens niet naar buiten is bekendgemaakt, op een aantal punten niet voldoet aan de eisen die daaraan uit een oogpunt van zorgvuldigheid aan dienen te worden gesteld. De Natio nale Ombudsman heeft de minister van verkeer en waterstaat inmid dels aanbevolen te bevorderen dat de klachtenregeling voldoet aan de ei^en die door de Nationale Om budsman in zijn jaarverslag over 1988 in het algemeen aan klachten regelingen worden gesteld. De door de Nationale Ombuds man geconstateerde aan de klach tenregeling van het CBR betreffen onder meer het feit dat de indiener van een klacht niet wordt ingelicht over de verdere gang van zaken en de tijd die behandeling van de klacht in beslag zal nemen. Boven dien is niet voorgeschreven dat de klager schriftelijk en goed gemoti veerd wordt meegedeeld of de klacht al of niet gegrond is. Ook ver zuimt het CBR klagers te wijzen op de mogelijkheid desgewenst elders een klacht in te dienen, bij voor beeld bij de Nationale Ombuds- Tenslotte wijst de Nationale Om budsman erop dat de bestaande klachtenregeling van het CBR al leen medewerkers van de buiten dienst betreft. Over andere mede werkers van het CBR die met het publiek in aanraking komen, kan volgens de huidige klachtenrege ling niet worden geklaagd. Voetbalvandalisme Regionale volleybalcompetitie LEIDEN - In de eerste klasse van de regionale volleybalcompeti tie hebben de kampioenskandidaten bij de mannen Orion en LUSV geen steken laten vallen. Orion won met 3-1 van Ridderveld en LUSV gaf Liusna geen enkele kans, 3-0. Bij de vrouwen kwam RVV niet in actie. VCS won zonder problemen met 0-3 van S '70, 15-2, 15-6, 15-5. neemt weer toe UTRECHT (ANP) - Het vandalisme rond voetbalwedstrijden in de ere divisie en de eerste divisie is in het iseizoen 1989/1990^ toegenomen. De politie heeft 1.021 supporters aange houden, 71 meer dan in het seizoen 1988/1989. Het aantal risicosuppor- Iters is toegenomen van 34.413 naar 43.230. Dit blijkt uit de vanochtend ge presenteerde evaluatie van het (voetbalseizoen 1989/1990 van het Centraal Informatiepunt Voetbal vandalisme (CIV) in Utrecht. Het verslag geeft een somber beeld van de ontwikkeling van het voetbal vandalisme. Ondanks een aanzien lijke grotere inzet van reguliere po litie. Mobiele Eenheid (beiden plus i25 procent) en aanhoudingseenhe- iden (plus 73 procent) en preventie ve maatregelen van voetbalclubs blijkt het voetbalvandalisme in om vang te zijn toegenomen. Met de po- litie-inzet was een bedrag van 11,2 miljoen gulden gemoeid. 3 P"is 2 v 150.00,00. Derde prijs 82 v naars, elk bruto 2139,00. Vierde prijs 4063 v naars, elk 43,10. Vijfde pri|S: 74.406 winnaars, 5.00. Cijferspel (vaste prijzen) Zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf cijfers: 1 v naar. Vier cijfers: 23 winnaars. Drie cijfers: 2 winnaars. Twee cijfers: 2153 winnaars. (942 winnaars, elk 45,20. Toto-gelijk Eerste prijs geen winnae iwinnaar. Derde prijs: 8 win 'de prijs: 320 winnaars, elk BUITENL. VOETBAL SCHOTLAND ISchotse beker, tweed' jbeath - Spartans 2-0 WK-EUROPE KLASSE I Eerste race 1 Wallin (Zwe), 2 Chnstensen (Den), 3 Lange (Arg), 21 Dercksen (Ned), 24 Du Rieu IlNed). Vrouwen 1 Reitzer (Fra). 2. Anderson (Zwej, 3 Andersen (Noo), 11 Van Leeuwen (Ned), 16 Beemster (Ned). 25 Vegter (Ned) OPEN AUSTARLISCHE wartfmaies Novotna (Tsj-10) - Graf (Dui'1) 5-76- 8-6 Seles (Joe>2) - Huber (Dui) 6-3 6-1. Mary- Joe Fernandez (VSt/3) - Katenna Maleeva (Bul/5) '6-3 6-2. Orion verspeelde tegen Ridderveld de derde set, 7-15. Niet door eigen falen, dat zij gezegd, maar door goed volleybal van Ridderveld. In de an dere sets gaf het solide werk van Orion echter de doorslag. Weinig fouten en afmaken van de kansen is het waarmerk van Orion en dat re sulteerde tegen Ridderveld in een onbedreigde winst. 15-8, 15-5, 7-15, 15-12. LUSV won simpel van Lius na, 15-13, 15-6, 15-10. Liusna mist, naar de visie van LUSV-coach Pie- ter Goossen. een vaste spelverdeler. De ploeg heeft zeker aanvallende kwaliteiten maar als de spelverde ler geen ritme in die aanval kan brengen dan gaat het natuurlijk wel mis. Nu kon LUSV de rommelige aanvalsacties van Liusna gemakke lijk afstoppen. Aarlanderveen pakte de derde set tegen SKC met 15-12. In de an dere sets was SKC superieur met vaste passes en sterker aanvalsspel, Revanche voor Veste/Sport LEIDEN - De biljarters van Veste- /Sport uit Oegstgeest hebben de derby tegen Centraal I afgesloten met een 5-3 winst. Daarmee waren de rollen omgedraaid. Centraal wist de eerste ontmoeting tussen beide verenigingen met dezelfde cijfers voor zich op te eisen. De revanche die Sport kreeg betekende boven dien dat het weer aansluiting heeft gekregen met de bovenste helft van de ranglijst. Hein jan Salman zorgde voor twee punten door Rob Hilgeman met 35-25 terug te wijzen in 45 beur ten, met moyennes van 0.777 om 0.555. Herman Lijsen deelde met Wil l'Ecluse (30-30) in 48 beurten, wat neerkwam op een gemiddelde van 0.625 voor beide spelers. Ming Pan dolf het onderspit te gen Siem de Groot: 16-25 in 41 beur ten (0,390 om 0,609), terwijl Gijs van Hagen Jan Tolenaar met 25-12 voor bleef in 34 reeksen (0,735 om 0,352). 7-15, 7-15. 15-12. 2-15 DAC 2 was te geroutineerd voor NOVO 2.15-7.15- 6. 10-15, 15-10. Constant goed serve ren was in wezen voldoende om NOVO 2 onder pressie te houden en de aanval van DAC 2 deed de rest. Graficon 2 en Gemini/Kangeroes 3 speelden in de eerste klasse de meest aantrekkelijke wedstrijd om dat beide ploegen goed tegen elkaar opwogen, 15-10, 5-15, 7-15, 15-10. Toch had Kangeroes 3 na een voor sprong van een set tegen twee de beste kansen op de winst. Concen tratieverlies na de wat simpele winst van de tweede en de derde set door vooral goed serveren kostte Kangeroes de winst. Een fel knok kend Graficon 2 greep de kans om tenminste een punt te redden met beide handen. Bij de vrouwen stond Liusna tegen LUSV 2 eigenlijk wat verbouwe reerd te kijken na de 3-0 winst, 15-5, 15-10,15-7. "We hadden meer tegen stand verwacht van LUSV 2. Tegen ons bakten ze er weinig van. In de tweede set telden we zo'n tien foute services bij LUSV", aldus Tineke Cozijn van Liusna. In Up Go en VCO deelden de punten en dat was de juiste krachtsverhouding. 17-15. 7-15, 15-9, 10-15. De lengte van VCO vormde wel een obstakel voor de harde aanval van In Up Go maar de prikballen in het midden bleken moeilijk te retourneren. Wel had VCO goed gezien dat de 3-2-1 opstel ling van In Up Go kwetsbaar was op diepe services in het midden. Daar werden dan ook regelmatig punten mee gescoord. Valken speelde Leython 4 met 3- 0 weg. De Valken aanval was voor de defensie van Leython niet te stoppen toen die eenmaal op gang kwam. 15-10, 15-12, 15-3. LUSV speelde gelijk tegen Leython 3. 12-* 15, 12-15, 15-7, 15-5. De vele fouten van LUSV in de eerste en tweede set maakten het Leython 3 gemak kelijk. In de derde set kwam LUSV beter op service. Dat betekende dat de aanval van LUSV gewicht in de schaal kon gaan leggen en op dat onderdeel weet LUSV van wanten FRANK BONTE t de overwinning LEIDEN Martin Centrum uit Voorschoten heeft gisteravond voor een sensatie gezorgd door in Rotter dam het veel sterker geachte Cever bo in de tweede ronde van de natio nale zaalvoetbalbeker uit te schake len. Na een 0-0 ruststand prijkte er een 1-4 eindstand op het scorebord. Martin Centrum heeft zich door deze overwinning bij de laatste 32 teams gevoegd. Dat Ceverbo overloopt van kwali teit is bekend. In het in een divisie hoger uitkomende zaalvoetbalteam spelen vier internationals, waaron der de Leidenaren Hans van Leeu wen en Mario Faber Het was Hans van Leeuwen die, na een wat af wachtende eerste helft, het thuispu bliek een kwartier voor rust tevre den stelde door de score in het voor deel van Ceverbo te openen. Cees van Tongeren knalde uit een vrije trap Martin Cenrum binnen drie mi nuten langszij: 1-1. De Voorschote naren hoopten dat met deze score het einde gehaald kon worden. Er zat echter meer in het vat voor de bezoekers. Met een schitterende stiftbal zette Peter Hogewoning Martin Centrum op voorsprong. Marcel van der Burg voegde daar een derde treffer aan toe. Nadat het publiek breeduit zijn ongenoegen uitte over de wanprestatie van Ce verbo. scoorde Hogewoning zijn tweede treffer en 1-4. De thuisploeg had inmiddels zjjn doelman gewis seld. waardoor Faber het keepers werk overnam. Het pressievoetbal baatte echter niet. Integendeel. Ce verbo werd vernederd Hogewo ning illustreerde dit het best. Voor open doel weigerde hb 5-1 te scoren, hij verkoos een terugspeelbal rich ting eigen keeper. Wilt u iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Zaalvoetbalprogramma woensdagavond. Landelijke be ker: Bax - Gooiland (21.00 uur). Hoofdklasse: Noordwijk - RGC (21.00 uur). Stoof - Hans van Goo- zen (21.30 uur), Eigeman - Wallv Sport (19.00 uur). Migor - Bola Ra- ga (20.00 uur). Bram Snack Bar - Lugdunum (21.00 uur). Vrijdag avond. Landelijke beker: Rex - Docos (21.30 uur), FC Rolff - Zwarte Wolf (20.50 uur) Bij turn- wedstrijden in Monster hebben Mariska Choufour, José Schou ten. Femke van dei Zwaan. Len- nert Mooy en Bas Witte (allen van Groen Wit) zich geplaatst voor de provinciale kampioenschappen op 23 februari in Hellevoetsluis In het weekeinde van 2 en 3 febru ari houdt De Noordwijkerhoutse manege Bakker dressuurwed- strijden In Tripodia in Katwijk is op 25. 26 en 27 januari de 7de Europese honkbal en softbal cli nic. Aan deze clinic nemen ruim 300 coaches uit onder andere Zwitserland, Frankrijk. Duits land, Belgie en Denemarken deel Er is een toenemende belang stelling van Oostbloklanden voor deelname aan de 9de Wereldgym- naestrada die in juli in Amster dam wordt gehouden. Nadat de Sovjet Unie zich had gemeld met 120 gymnasten, heeft nu ook Tsjechoslowakije meegedeeld met liefst 900 personen naar Ne derland te komen De NSF houdt op dinsdag 5 februari een studiedag over Sport en Discrimi natie. In het panel hebben Ignace van Swieten, Frits Barend. Daan Schotting, Leo Beenhakker en Stanley Menzo zitting Op zater dag 26 januari (Katwijk) en zon dag 27 januari (Vijf Meibad m Lei den) zijn er nationale zwemwed strijden Wielrenner Martin Schalkers is Leiderdorper af. De ex-Katwijker heeft een woning in Voorhout gekocht Jaap van der Kooy (Hazerswoude) uitvaller in Parijs-Dakar is anderhalve ton ar mer en kan voor minstens zes we ken de ziektewet in De Haagse zaalvoetbalclub FV Snoekie (met Robert en Bennie de Roo) klopte, in de eerste divisie, koploper Hoornsche Veerhuys met 4-1 Carisma Darby en Yellowa zgn de twee Nederlandse paarden die deelnemen aan de Prix d' Amén- que Renbaan Nootdorp heeft morgen vanaf 14.30 uur een goed programma De genezing van de blessure van de Wassenaarse doelman Carlo 1' Ami stagneert. Hij heeft nog veel pijn aan de heup Drievoudig Olympisch kampioene Yvonne van Gennip gaat op de televisie (Veronica) schaatslessen geven De Neder landse Triathlon Bond heeft op nieuw de organisatie van het EK toegewezen gekregen. De beste Europese triatleten zullen zich op 17 augustus in Almere melden Bij voetbalclub Zuidvogels is vijf tien mille zoek. Het bestuur van de Huizer club heeft de politie in geschakeld Het vrouwen-water- poloteam van De Zijl/LGB speelt voor de derde ronde van de beker tegen Merwede Gerrit Plomp en Piet Keur mogen bij Feyenoord niet meer meetrainen met de A- selectie Taekwondo-vereniging Leiden onder leiding van Gerard van den Berg organiseert op zon dag 3 februari de Open Westne derlandse kampioenschappen. De plaats van handeling is dc Universitaire Sporthal De wed strijden beginnen om 10 30 uur Thijs Libregts wordt technisch directeur van sportmarketingbu reau Ulti Mate Soccer America Na eerder een mountainbike te hebben ontvangen komen de shorttrackzusjes Velzeboer ook in aanmerking voor een Audi '80 geschonken door autobedrijf Pon aan het NOC Chantal van Duyn (TOP), Marjolein Kriek (Pernix) en Casper van Nierop (De Danaï den) zijn gekozen in h« t Riindelt land jeugdkorfbalteam dat op 30 januari in Wilrijk een wedstrijd tegen de Belgische jeugd speelt Hagenaar Raymond van Barne- veld, de enige Nederlander die aan het WK darts deelnam, komt in de Nederlandse competitie uit voor het Katwijkse Downstairs Woensdag 23 januari vindt ir Utrecht de persvoorstelling plaats van de nationale selecties wielrennen. Petra Grimbergen is de enige renster uit de Leidse re gio Donderdag speelt h. I I.. C-jeugd voetbalelftal in Amster dam tegen de Ajax-jeugd. Aan vang 17.30 uur Trainer Ferry Nijhuis en het Leidschendamse RKAW gaan aan het eind van dit MiXMn uit i lkd.ir Zaterd.ig M januari kiest Zoeterwoude in Don Bosco de sportvrouw, sportman en sportploeg van het jaar 1990 De inschrijving voor de Marathon van Rotterdam op 21 apiril is ge opend De UEFA is positu-f 0111 de kandidatuur van Nederland en Belgie voor de organisatie van het Europees kampioenschap voet bal in 1996 Wielrenner Eric Bos (Swift/Casba) heeft met zijn kop- pelgenoot Mare Steels een twee de plaats behaald bij een ploeg- koers in Gent Schaakverem ging Leithen/Westerkwartier or ganiseert op zaterdag 26 januari een excursie naar het Hoogoven toernooi. Aanmelden 071-720059 sterk voor een landelijk inzame- lingsnet voor kunststoffen. Eetbaar Maar er is meer. Er is inmiddels een aarzelend begin gemaakt met het aanbieden van eetbare en biolo gisch afbreekbare verpakkingsma terialen. En als zich dat doorzet lijkt een einde te komen aan de polys tyreen wegwerpverpakkingen. Onlangs werd een verpakking voor computersoftware geïntrodu ceerd op basis van popcorn en tij dens de recente Horecava konden bezoekers, kennis maken met een eetbare friteszak en bakjes van zet meel en akkerbouwgrondstoffen. Deze produkten kenmerken zich als bijzonder milieuvriendelijk. De friteszak. geïntroduceerd door aard appelgigant Aviko, is gemaakt van aardappel, smaakt ook als zodanig en kan gegeten worden of wegge worpen. In beide gevallen is dat dus niet in het minst belastend voor het milieu. Dat geldt ook voor de zetmeel- houdende bakjes van Worldpack, die in Belgie worden gemaakt. Die bakjes zijn biologisch afbreekbaar. Maar ze kunnen na gebruik ook worden aangewend als diervoe ding. duur mogen anderen dat medicijn niet vervaardigen en op de markt brengen. Octrooi duurt twintig jaar maar gaat al in op het moment van de uitvinding. Vaak duurt het nog jaren voordat een middel echt op de markt is en de fabrikanten vinden het zonde dat die jaren afgaan van de twintig jaar octrooiduur. Daarom zou de effectieve octrooi- duur naar zestien jaar moeten. De consumentenorganisatie vreest dat dat de concurrentie beperkt tussen (dure) merkgeneesmiddelen en ge lijkwaardige octrooivrije prepara ten. De consument zal dus hoge prijzen moeten blijven betalen voor die dure merkgeneesmiddelen. Bo vendien is de effectieve octrooiduur in Japan en de Verenigde Staten maximaal veertien jaar. En dat zijn volgens Weenink de concurrenten van de Europese markt. vermelden dat dit eenmalige ge bruik, alsmede de produktie. toch grondstoffen en energie vergt, die aan duurzamere produkten beter zijn besteed. Zwerfvuil Allerlei produkten worden van kunststof vervaardigd: de beker tjes. servies, bestek, kunstmatige hartkleppen, de bumpers van een auto en de injectiespuiten in de ge zondheidszorg worden ervan ge maakt. Grote hoeveelheden wegge smeten bekertjes, bordjes, bakjes, doosjes en zakjes zorgen voor de no dige vervuiling. De consument ech ter moet wel even de moeite nemen om zijn eenmalig eet- en drinkser- vies na gebruik in de afvalbak te gooien. Want zo'n kunststofbakje of bekertje blijkt tegen alle "weersin vloeden opgewassen, dobbert moei teloos maandenlang in zee en lost alleen werkelijk op bij verbranding. Alhoewel het aardolieprodukt po lystyreen het milieu op zich dus niet aantast, zorgt het wel voor veel af val. Goed verbrandbaar afval welis waar. want de verbranding van deze kunststoffen levert zelfs zoveel energie dat een besparing op fossie le brandstof mogelijk is. Cijfers van onder meer het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygi ëne tonen aan dat de toevoeging van 7 procent kunststof aan het te ver branden afval 30 procent van de to tale warmte (de temperatuur wordt opgestookt tot 800 graden) voor haar rekening neemt. Maar de capa citeit van de verbrandingsinstalla ties is beperkt, dus hoe geringer de afvalberg is hoe beter. Hergebruik In de wereld van disposablesfabri- cage wordt dan ook meegedacht om de afvalberg in Nederland door her gebruik te verminderen. Gerecy cled polystyreen kan opnieuw ge bruikt worden als wegbebakening of beschoeiing van waterwegen. Er kan isolatiemateriaal van gemaakt worden, of tegels, platen, planken, banken en dergelijke. Fabrikanten van wegwerpspul- len. niet alleen beducht voor het milieu, maar ook voor het voortbe staan van hun bedrijven, doen er dus veel aan om te grote afvalopeen- hoping te voorkomen. Want hoe meer disposables opnieuw ver werkt worden, hoe beter dat is voor het milieu. Een aantal fabrikanten biedt in middels dan ook mogelijkheden om met name bekertjes in te zamelen. Daartoe worden speciale bakken neergezet, waar de bekertjes inge gooid kunnen worden. Een ver voersdienst zorgt er dan voor dat de ingezamelde disposables bij een verwerkingsbedrijf worden aange boden. Maar daarbij is de hulp van de consument onontbeerlijk. De inza meling geschiedt nog steeds mond jesmaat. Van de fabrikanten, die nu vaak individueel proberen de ge bruikte produkten in de verbran dingsoven te krijgen, is een aantal Als op voorstel van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) het octrooi op Europese geneesmiddelen wordt verlengd, kunnen fabrikanten niet meer con curreren en blijft de consument te veel betalen. Dat betoogt de Consu menten Commissie voor Europa in een brief aan staatssecretaris Si mons van volksgezondheid. De Europese Commissie wil het octrooi op geneesmiddelen met maximaal tien jaar verlengen. Dat is besloten na 'veelvuldig gelobby' door de Europese geneesmiddelen industrie. aldus mr. A. Weenink van de consumentencommissie een samenwerkingsverband van de Consumentenbond en Konsumen- ten Kontakt. Octrooi biedt de uitvinder van een geneesmiddel voor enige tijd bescherming. Tijdens de octrooi- e weggooibakjes. schaaltjes, bord- s. messen, vorken, bekers en gla- n en de zogeheten blisterverpak- Icingen hebben het nog steeds goed. r goed zelfs. De markt groeit nog Isteeds. Daarbij speelt met name de groter wordende vraag naar de snel- e hap. zonder de erop volgende af- een zeer grote rol. zeker waar A'egwerp-serviesgoed betreft. Een dergelijke gróei wordt overi gens ook steevast begeleid met op- Merkingen. overigens vaak onte- trecht. over het gebruik van 'plastic'. [Voor dè meeste consumenten is na- Lelijk alles van plastic, dus van het Milieuschadelijke pvc gemaakt. J Maar veel wegwerprodukten wor den vervaardigd van polystyreen. ;Een kunststof die in de verbran dingsoven oplost zonder dat daar (schadelijke stoffen bij vrijkomen, zeggen de fabrikanten ervan, vergeten ze gemakshalve te patatbakje kan gewoon worden opgegeten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19