Nederlandsche Bank komt naar Wassenaar Leiderdorpse brandweer wil toch vrouwelijke vrijwilligers Werken aan het spoor bij NS-station Distributiecentrum langs Rijksstraatweg Kasteel Duivenvoorde krijgt brandmelder BLOEMBOLLEN IN VLAMMEN OP Nieuwe openingstijden weekmarkt Wassenaar PAGINA 16 REGIO LEIDEN DINSDAG 22 JANUARI 1991 OEGSTGEEST - Kisten met hy- acintebollen zijn de afgelopen nacht verloren gegaan bij een brand in een zogenaamde trek kas aan de Oude Rijnsburger- weg in het kassengebied van Oegstgeest. De brand onstond vermoede lijk door een defecte kachel die werd gebruikt om de kisten met bloembollen te verwarmen. De brand ontstond om vier uur 's nachts en werd opgemerkt door een omwonende. De brandweer, die voor alle zekerheid met twee wagens was uitgerukt, kon de brand snel blussen. Er was geen gevaar voor omwonenden, (foto Geld gestolen bij serie inbraken LEIDERDORP - Inbrekers hebben de afgelopen nacht zes tot zeven wo ningen in de omgeving van de Lei- derdprpse Hoofdstraat 'bezocht'. Het ging onder meer om woningen in de Kastanjelaan, de Ericalaan en de Hoofdstraat. De onbekenden hadden het vooral gemunt op geld. Welke bedragen zijn buitge maakt, kon een politiewoordvoer der vanochtend nog niet zeggen. Hij wist evenmin of meer goederen zijn verdwenen. De inbrekers kwamen binnen via de achterdeuren van de woningen. LEIDERDORP - De Leider- dorpse brandweer is toch op zoek naar vrouwelijke vrijwilli gers. Vorig jaar meldde com mandant M. van den Berg nog dat de Leiderdorpse brandweer 'nog niet rijp' was voor de komst van vrouwelijke colle ga's. Bovendien zou de komst van vrouwen forse investerin gen vergen. Die obstakels zijn nu overwonnen. De brandweer zoekt zes nieuwe vrijwilligers en vrouwen zijn daarbij meer dan welkom. "We zoeken met name vrijwilligers die overdag opgeroepen kunnen worden", verklaart ondercomman dant A. Vons. "Ze moeten dus wo nen en werken in Leiderdorp, en vrouwen voldoen vaak aan die eis. Bovendien moeten we toch meer met vrouwen gaan werken, onder meer omdat de politiek dat eist". Hoe 'rijp' het brandweerkorps in middels voor vrouwelijke collega's is, durft Vons niet te voorspellen: "Ik heb uitlatingen gehoord over vrouwen van brandweermannen die het er moeilijk mee zouden heb ben, maar het zal in de praktijk wel meevallen. Voor de jongere colle ga's is het zeker geen probleem. Al leen de ouderen vinden het mis schien even moeilijk". De brandweerkazerne aan de Si mon Smitweg moet speciaal voor de brandweervrouwen worden voorzien van extra kleedkamers en toiletten. Vons: "Met die aanpassin gen houden we nu rekening in de verbouwingsplannen die er toch al lagen. Afgezien van die investering, zijn brandweervrouwen toch al duurder. Het verloop onder vrou wen is veel groter, heb ik in andere gemeenten gezien. Na een aantal ja ren wordt het werk voor vrouwen te zwaar, terwijl mannen het kunnen volhouden tot ze 55 jaar zijn. De ba sisopleiding en de vervolgcursus kosten 3600 gulden, op maat gesne den kleding ongeveer zeshonderd". Omdat er meer vrouwén moeten worden opgeleid zijn de kosten dus hoger dan voor mannen. De nieuwe vrijwilligers moeten voor het zware werk een goede con ditie hebben en bij voorkeur een technische opleiding hebben geno ten. De minimale lengte is 1.65 me ter. "Het belangrijkste is dat ze in het korps passen. Het moet klikken met de anderen, want het is een vriendenclub", stelt Vons. De sollicitanten hebben tot 1 fe bruari de tijd om zich aan te mel den. De zes nieuwe vrijwilligers lo pen eerst een paar maanden mee, voor ze de basisopleiding gaan vol gen. Vons: "Over het algemeen valt er niemand uit in die kennisma kingsperiode. Maar als dat wel ge beurt, is er tenminste nog niet geïn vesteerd in de opleiding". Voorlopig is het nog wachten op de eerste aanmelding. "Ik kan me wel voorstellen dat mensen er eerst goed over willen nadenken", zegt Vons. "Vrijwilligers zijn toch min stens twee avonden per week kwijt aan de oefen- en de opleidings avond. We wachten de sollicitaties af. Daarna beslist het korps met wie we in zee gaan". De tunnelbak aan de westzijde van de spoorwegovergang aan de Voorschotense Papelaan-west. De werk zaamheden vorderen gestaag. Rechts op de foto de Dobbewijk. VOORSCHOTEN - De Neder landse Spoorwegen (NS) zijn op dit moment bezig met het egalise ren van de spoorbaan bij het Voorschotense station aan de Pa pelaan-West. Hierdoor komen al le rails vlak te liggen. Het uitein delijke doel is de uitbreiding van de spoorbaan van twee naar vier sporen in 1994. In verband met de werkzaam heden is de parallelweg tussen de inrit naar de ANWB aan de Pape laan-West en de doorsteek naar de Rouboslaan, tot en met vrijdag af gesloten. Fietsers en bromfietsers moeten afstappen en via het voet pad de spoorbaan oversteken, au tomobilisten dienen de hoofdweg te nemen. Volgens de politie, die extra surveilleert, heeft de afslui ting nog niet tot problemen ge leid. De gemeente had de provincie gevraagd de ventweg naast de Pa pelaan-West gedurende de jaren lange werkzaamheden aan de spoorbaan af te sluiten voor auto mobilisten. Voorschotenaren, met name omwonenden, hadden daar om gevraagd. Ze vinden de verkeerssituatie ter plaatse bij zonder gevaarlijk voor fietsers. De provincie, de eigenaar van de weg, vindt deze tijdelijke ver keersmaatregel niet nodig. In de toekomst moet een tun nelbak de bestaande overweg vervangen. Bouwvakkers hebben voor de aanleg van defce tunnel- bak een diep gat gegraven in het weiland naast de Papelaan-west. De spoorwegovergang bij Voorsc het spoor komt straks de verdubbeli In dat gat is een betonnen vloer gestort. De grote hoop zand die tot ergernis van omwonenden aan de 'Wassenaarse' kant van het spoor in het weiland was gedepo neerd is nu in de bouwput ge stort. Eiland Aan de 'Haagse' zijde van de tun nel komen uiteindelijk twee ei landperrons die via de tunnel in verbinding staan met een nieuw te bouwen stationsgebouw. Het parkeerterrein bij het spoorge- bouw wordt omgetoverd tot voor plein van het nieuwe stationsge- iten-centrum. Aan deze kant van van twee naar vier sporen, (foto's Wim Dijkman) bouw. Nu ligt het achthoekige ge bouw nog ten noorden van de weg. De NS zullen op het hele traject tussen Leiden en Den Haag eerst alle werkzaamheden aan de west zijde uitvoeren. Vervolgens wordt gewerkt aan de oostzijde. De komende stap in Voorschoten is het aanleggen van nieuwe rails. Na verloop van tijd kunnen de huidige treinen overgaan op de nieuwe sporen. Uiteindelijk wor den ook de oude rails vervangen door nieuwe en is de spoorbaan verdubbeling een feit. Weer protest tegen fietsers op voetpad Florijn Leiderdorp LEIDERDORP - Het voetpad langs de Leiderdorpse Florijn is een ge vaarlijke sluiproute geworden voor fietsers en bromfietsers. Volgens bewoners van de Florijn is het pad zo onveilig geworden dat kinderen er niet meer kunnen spelen. WASSENAAR - De Neder landsche Bank wil deze zo mer beginnen met de bouw van een nieuw distributie centrum langs de Wasse naarse Rijksstraatweg. En kele honderden meters van kruispunt Den Deyl, op de plek van de voormalige Tor- ro-supermarkt, wil ze bin nen twee jaar gebouw neer zetten met hooguit twee bouwlagen. Onder het maai veld komt een grote en hoge kluis voor de opslag van bankbiljetten en munten. In het kantoortje kunnen klan ten staatsobligaties kopen en verzilveren. Voor en achter het pand is een bre de groenstrook gedacht, net als bij het kantoorpand dat naast de vesti ging wordt opgetrokken. De Am sterdamse planontwikkelaar Hillen Roosen bv bouwt dat tweede pand, met een bruto kantooropper vlak van 3875 vierkante meter. Dé bouwlocatie van de Neder landsche Bank ligt, anderhalf jaar na de Torro-brand, grotendeels braak. De twee huizen die er staan, wijken voor de nieuwbouw. Een van die huizen staat leeg, voor de bewoners van het andere huis heeft de gemeente vervangende woon ruimte gevonden. De meeste bo men op het terrein kunnen ge spaard blijven. In het pand, dat gaat bestaan uit een laag garage-gedeelte en een iets hoger kantoor, komt het agent schap voor de regio Den Haag/Lei den. Op dit moment is dat agent schap gevestigd aan het Haagse DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Dè provincie trekt op korte termijn 25.000 gulden uit voor de aanleg van een brandmeldinstallatie in het Voorscho tense kasteel Duivenvoorde. De stichting die het kasteel beheert tracht al jaren het monument van een brandmelder te voorzien, maar slaagde er maar niet in om het benodigde geld bij elkaar te krijgen. Tegelijk met de aanleg van de brandmeldinstallatie, wordt de inbraak beveiliging gerenoveerd. Samen kosten de klussen ruim 100.000 gulden. De provincie Zuid-Holland vindt het onverantwoord dat een kasteel met dergelijke cultuurhistorische waarde nog langer zonder deugdelijke brandpreventie blijft. De 25.000 gulden komt uit provinciaal monumen tenfonds. Noordeinde. Het is een heel oud pand dat onmogelijk aan de nieuw ste veiligheidseisen van de bank kan voldoen. De aan- en afvoer van geld wordt er bemoeilijkt door de toenemende verkeersdrukte in het hartje van Den Haag. Voorlichter AG. Groothoff denkt dat de vestiging langs de Wasse naarse verkeersader beter bereik baar zal zijn. "De Rijksstraatweg is een drukke weg, maar terzake kun- digen hebben ons verzekerd dat de weg ontlast zal worden", zegt hij. "We hadden natuurlijk ook in de polder kunnen gaan zitten, maar wilden graag in de buurt van de af nemers blijven". Gelikt Het agentschap bedient banken in het gedeelte van Zuid-Holland bö- ven Rotterdam. Den Haag en Lei den zijn in dat gebied belangrijke gemeenten met veel banken die geld (laten) halen en brengen. De administratie van het agentschap houdt bij hoeveel geld er geladen en gelost is in de goed beveiligde gara ge boven de kluis. De aanwezige economen hebben de taak om sig nalen uit het regionale bedrijfsle ven op te vangen en door te geven. In totaal werken bij het agent schap zo'n 30 mensen. Volgens wet houder Ch.B. Aptroot van financiën en economische zaken hoeft er dan ook geen grote parkeerplaats bij het gebouw te komen en krijgt het pand allure: "Het gaat er gelikt uitzien. Het wordt een invulling op niveau, mooi in het groen gelegen". Hij hoopt dat de Nederlandsche Bank ervoor zal zorgen dat meer be drijven zich zullen vestigen in het gebied vol open gaten en vervallen Het terrein langs de Wassenaarse Rijksstraatweg waar de Nederlandsche Bank een distributiecentrum wil ves tigen. Links het pand van autodealer Fred Menken, rechts de huisjes die moeten wijken voor het agentschap, (foto Hielco Kuipers) Ook bij het uitrijden uit garages zijn er geregeld 'hachelijke situa ties' door de vele 'voorbijschieten de' wielrijders, zo klagen de bewo ners in een brief aan burgemeester en wethouders. "Door het uitblij ven van maatregelen wordt onze woon- en leefsituatie in ernstige ma te aangetast", aldus de Leiderdor pers. Het voetpad stond al eerder ter discussie, nadat bewoners bij het college hadden geklaagd. De ge meente wilde door het plantsoen dat grenst aan de Florijn een fiets pad aanleggen, maar dat plan bleek niet haalbaar. panden tussen kruispunt Den Deyl en de Rozenweg. Burgemeester en wethouders vinden dat deze entree van de gemeente er zieligjes bijligt en willen haar al jaren de allure ge ven die de Nederlandsche bank be looft. Massale, verkeersaantrekken- de produktiebedrijven zijn er uit den boze, beschaafde dienstverle nende bedrijven lijken mooi in het plaatje te passen. Aan de dorpskant is, door de komst van bank en het pand van Hillen Roosen, weinig ruimte over tussen Den Deyl en Rozenweg. Aan de overkant zou meer mogelijk zijn. De gemeente heeft de panden van Ton Bakker en Suzi Wong aan gekocht en wil ook de eigenaren van de omliggende panden bij de plannen betrekken. Als zij meewer ken zouden er bijvoorbeeld een paar geschakelde kantoorgebouw tjes kunnen komen. Volgens wethouder Ch.B. Ap troot hebben verschillende bedrij ven interesse getoond, ook Wasse naarse. Met toezeggingen wacht de gemeente tot de plannen voor het héle gebied zijn afgerond. Volgens de gemeentebestuurder duurt dat nog enkele maanden, maar kunnen de plannen van de Nederlandsche Bank binnen enkele weken ter inza ge worden gelegd. Burgemeester en wethouders willen de plannen van de bank graag verdedigen en zijn bereid mee te werken aan de vereis te wijziging van het bestemmings plan. Wanneer de plannen van de beoogde buurman ter visie worden gelegd, weet Aptroot niet. Gemeen te en bedrijf hebben nog geen over eenstemming bereikt over de bouwplannen. kort voor Den Deyl. Ze weet echter niet of de wens werkelijkheid zal worden vóórdat de Nederlandsche Bank zich aan de Rijksstraatweg vestigt. Volgens de woordvoerder van de bank is het absoluut noodza- kèlijk dat de ventweg er ligt als het distributiecentrum klaar is: "We kunnen onze zware wagens name lijk niet zó de Rijksstraatweg op la ten rijden". De ongeduldige opstelling ver baast wethouder Aptroot en hij vraagt zich af of de bank zélf de weg wil aanleggen, zonder overleg met gemeente, Rijkswaterstaat en ande re betrokkenen. AUTODIEFSTAL - Een personen wagen is de afgelopen nacht gesto len van een parkeerplaats aan de Rietschans in Leiderdorp. De dief stal van de oude auto werd vanmor gen ontdekt. WASSENAAR - De Wassenaarse weekmarkt krijgt andere openings tijden. Was tot nu toe de markt van 15 april tot 15 oktober van negen tot vijf uur open en van 15 oktober tot 15 mei van tien tot vier, in de toe komst is er iedere dinsdag van ne gen tot vijf markt op het terrein aan de Berkheistraat. Volgens gemeentevoorlichter W. Issendonck is de nieuwe regeling veel efficiënter en werd in de prak tijk de hand gelicht met de verschil lende tijden: "Ook in de winter maanden was de markt vaak al om negen uur open". De verschuiving is voorgesteld door de marktcom- missie en heeft niets te maken met de nieuw opgezette toeristenmarkt in Katwijk, benadrukt de woord voerder. Toen Katwijk vorig jaar de zomer se toeristenmarkt van donderdag naar dinsdag verschoof, de dag van de Wassenaarse weekmarkt, protes teerde de buurgemeente bij de pro vincie tegen deze 'concurrentie'. De provincie heeft het bezwaar tegen de Katwijkse markt terzijde gescho ven en Wassenaar laat het er verder bij zitten. Ventweg In 1988 spraken gemeente en Ne derlandsche Bank al over een mo gelijke vestiging van een distribu tiecentrum langs de Rijksstraat weg. Het Torro-gebouw, eigendom van Intercontinental Estate bv, stond er toen nog en zou pas in mei 1989 in vlammen opgaan. "De afge lopen jaren is er uitgebreid overleg geweest met de gemeente en de bu ren", zegt bankwoordvoerder Groothoff. Volgens hem zijn de plannen voor het gebouw amper aangepast in die periode. Er zou vooral zijn gespro ken over de broodnodige wijziging van het bestemmingsplan, de ge wenste groenvoorziening en de aan leg van een ventweg aan de dorps kant van de Rijksstraatweg. De gemeente wil al jaren het stuk je ventweg aan de dorpskant van de Rijksstraatweg doortrekken tot DINSDAG 22 JANUARI Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur. Hazorswoudo lezing 'Een nieuwe kijk op het oude Indiö'. door Karin Schaedtler. aanvang 20.15 uur in het J.J.B. ge bouw, Rhijnenburcherlaan Katwijk evangelisatie-avond NCGB 'Wat gebeurt er in het Midden-Oos ten?', aanvang 19.45 uur in de Christeli|k MTS. radio-opnamen voor EO-pra- gramma's. aanvang 19.30 uur in Tnpodia. optreden van de a capella pop groep Montezuma's Revenge, aan vang 20,15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. vergadering van de vereniging Vogellust', aanvang 20.00 uur in calé-rest. 't Vuurschip, Nieuwe Zeeweg. klaverjassen bij de vereniging 'Nooitgedacht', aanvang 20.00 uur in café De Wels, Abraham van Royenstraat. Rijnsburg vergadering commissie welzijn, aanvang 19.30 uur in het gemeen- Warmond vergadering commissie Algeme ne Bestuurlijke Aangelegenheden, 20.00 uur in het gemeentehuis WOENSDAG 23 JANUARI Alphen jeugdmstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnbloemschool, Jong kind! Coninckstraat. Hoofddorp optreden van Paul Haenen met 'Heldere Nachten', aanvang 20.30 uur in Theater Het Oude Raadhuis. Katwijk kindervoorstelling: 'De Tover- spijker', door Kindertheater Par does. 14 00 uur in Tripodia. Koudekerk voorlichtingsavond over kanker preventie, mmv voorlichtster van het IKW en een diëtiste van Kruis vereniging Hart van Holland, aan vang 20.00 uur in wijkgebouw De Ridderhof. Leiden concert in de Vocalistenserie'. mmv Corry Pronk (alt) en Ruud van Oldenhove (piano), aanvang 20 15 uur. Kapelzaal KSO, Haze- windsteeg. concert 'Oude muziek in Oudhe den', door Ensemble Tempo DelI'A- nima, aanvang 20.15 uur in het Rijksmuseum van Oudheden, Pa pengracht 29. voorstelling: 'Op glad ijs', kome die met o.a. Joop Doderer en Diana Dobbelman, aanvang 20.15 uur ii de Leidse Schouwburg. bijeenkomst CDA/CDJA Leiden over 'De Golfcrisis', mmv de heren Van Houwelingen en Damoiseaux. aanvang 20.30 uur, hotel Nieuw Mi nerva, Boommarkt Noordwijk bijeenkomst Christelijke Bejaar denvereniging 'De Binnenhaven', mmv mevr. Ahlers-Brutan over land, aanvang 15.00 uur in De Vin- kenhof. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Rijnsburg open dag Christelijke Tuinbouw- en Handelsschool, Spinozalaan, van 15.00 tot 21.00 uur. vergadering commissie finan ciën, openbare werken en milieu, aanvang 19.30 uur in het gemeen- Woubrugge schrijfavond Amnesty internatio nal, van 20.00 tol 22.00 uur in de openbare basisschool, Emmalaan. Warmond bijeenkomst voor verkeersbriga- diers en belangstellenden, aan vang 20.00 uur in basisschool De Waaier. DONDERDAG 24 JANUARI Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16