TAD LEIDEN 'Het paradijs breekt niet aan als ik daar kom' Disney-theater naar Leiden 'Het heeft onze aandacht, we hebben het in behandeling' s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JANUARI 1991 Slachtoffer van schietpartij niet in levensgevaar LEIDEN - De 34-jarige Leide- naar die gisterochtend zwaar ge wond raakte na een schietpartij op de Volmolengracht is buiten levensgevaar. Het slachtoffer werd door meerdere kogels in het bovenlijf getroffen. Na een operatie in het Academisch Zie kenhuis is zijn toestand stabiel, aldus een politiewoordvoerder vanochtend. De dader kon gisteren kort na de schietpartij worden aange houden op de Geregracht. De politie heeft daarbij het pistool moeten trekken omdat de man. toen hem gesommeerd werd zijn handen omhoog te doen. aanvankelijk één hand in zijn binnenzak stak. Kennelijk be dacht hij zich en stak alsnog zijn handen in de lucht. Later bleek de maji een geladen pistool in zijn binnenzak te hebben. Over de toedracht van de schietpartij kon de politie vandaag nog geen mededeling doen. Na de melding van de schiet partij, gisterochtend, haastte een surveilance-auto van de po litie zich zo snel naar de plaats van het misdrijf dat daarbij een ongeval ontstond. Bij het ver- keerssluisje op de Maresingel raakte de politie-auto een ande re personenwagen. De bumper van politie-auto raakte licht be schadigd. De andere auto liep een deuk en een lekke band op. Directie Elascon LEIDEN In het artikel over het bedrijf Elascon in deze krant van af gelopen vrijdag is abusievelijk ver meld dat de heer Hubert Ouds hoorn directeur is van het bedrijf Elascon. Hij is echter hoofd com mercie van het bedrijf. H.J.A. Ever- steijn is algemeen directeur. Man aangehouden voor mishandeling LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend een 25-jarige Leide- naar aangehouden die vorige week een 55-jarige man mishandelde bij een seksavontuurtje. Het slachtof fer was, tijdens de kroegentocht, door de man en twee dames uitge nodigd voor een afzakkertje bij hen thuis. In de woning begonnen de dames een striptease op te voeren. Voor ze aan seks toekwamen wilde de vrouwen geld van de man. Het slachtoffer had daartegen geen be zwaar. maar toen hij wilde betalen bleek zijn geld verdwenen. Toen de man niet kon betalen werd hij door de 25-jarige vriend van de vrouwen in elkaar geslagen en de deur uitgesmeten. Buiten werd hij door een taxi naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht waar diverse fracturen en kneuzingen werden geconstateerd. Dankzij een verklaring van de taxichauffeur kon de politie het adres van de da der achterhalen. De man is aange houden wegens zware mishande ling. Hij zegt tot zijn daad te zijn ge komen omdat het slachtoffer, toen die zijn geld niet kon vinden, tegen de vrouwen begon te schelden. Geen ontslagen bij reorganisatie gemeente Leiden LEIDEN - Bij de reorganisatie van gemeentelijke diensten vallen geen gedwongen ontslagen. Volgens het college van B en W is de voorgestel de organisatieverandering geen be zuinigingsoperatie. Doel is de ge meente zo goed mogelijk te organi- Aanleiding voor de reorganisatie was de zogeheten Schouwburgaf faire. Bij de Leidse Schouwburg ontstond een financiële chaos. Door de samenstelling van gemeentelijke directies bleek het onmogelijk om de uitgaven van de verschillende diensten goed te controleren. Het college heeft besloten het aantal van 29 gemeentelijke direc ties flink terug te brengen. De dien sten worden geheel zelfstandig. Dat wil zeggen dat ze verantwoordelijk zijn voor de uitgaven die ze doen, de ambtenaren die er werkzaam zijn en de organisatie. B en W denken dat grotere dien sten beter in staat zijn 'de uitdagin gen van de jaren '90 goed op te pak ken'. Een van die uitdagingen is vol gens het college de sociale vernieu wing, waarbij een groot aantal van de huidige directies is betrokken. De komende twee maanden be zoekt wethouder A. van Bochove (personeel) alle directies. De door het college vastgestelde nota 'Sce nario's voor organisatievernieu wing' wordt dan met de ambtena ren besproken. Naar aanleiding van de discussies wordt een eindvoor stel opgesteld. Het is de bedoeling dat de reorganisatie aan het einde van dit jaar wordt doorgevoerd. Stevenshofdreef deels afgesloten LEIDEN - In verband met de aan leg van de riolering wordt een deel van de Stevenshofdreef de komen de tijd afgesloten voor verkeer. Het weggedeelte tussen de Anne Frankweg en de Dobbedreef is mi nimaal tot 8 februari niet te gebrui ken door auto- en fietsverkeer. Ove rigens is het de bedoeling dat de eerste tijd steeds een weghelft open blijft. De politie weet niet of dit de weghelft is voor in- of uitgaand ver keer. Automobilisten worden via bor den door de wijk geloodst, fietsers worden omgeleid via de Rijndijk en de Dijkhoflaan. De politie is van plan de eerste tijd een oogje in het zeil te houden om na te gaan of de omleiding goed werkt. "We verwachten geen grote problemen", aldus woordvoerder D. Graveland. LEIDEN - Het Disney Theater doet op 2 maart de Stadsgehoorzaal in Leiden aan. De theater-tournee wordt georganiseerd door het weekblad Donald Duck in samen werking met de NCRV. In 1991 wor den er in twaalf verschillende ste den voorstellingen gegeven. Behal ve Donald Duck, Goofy en Mickey Mouse werken ook Jochem van Gelder en Melline Mollerus, bekend van het NCRV-televisieprogramma Disney Club, mee aan de voorstel ling. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. De bezoekers kunnen zich thuis al voorbereiden op de theatervoorstelling. Wie kaartjes koopt ontvangt een folder waar in staat hoe kinderen mee kun nen doen aan een teken- of liedjes- wedstrijd of aan een kwis op het to neel. Tekenaars van het weekblad Donald Duck geven een demonstra tie strip tekenen/inkleuren en er kunnen liedjes en tekeningen wor den ingeleverd waarvan de leukste en orgineelste tijdens de voorstel ling op het toneel worden gepresen teerd. Op zaterdag 2 maart worden er twee voorstellingen gegeven, van 13 15 tot 14.30 uur en van 15.45 tot 17.00 uur. Toegangskaarten zijn vanaf drie weken voor de voorstel ling te koop bij de VW of de Stads gehoorzaal. Buurtvereniging vindt overleg met gemeente zinloos Van onze redacteur Willem Spierdijk LEIDEN Overleg met de ge meente, heeft dat zin? Buurtvere niging Pancras-West meent van niet. De buurtvereniging heeft onlangs slechte ervaringen opge daan met de gemeente. Zij voelde zich gepasseerd bij het maken van plannen voor de Kaasmarkt. Wethouder Van Rij van ruimtelij ke ordening had zonder overleg een bureau ingeschakeld voor het uitwerken van een plan voor het parkeerterrein in de binnenstad. Pancras-West heeft daarop het overleg met de gemeente opge schort. Overlegresultaten In de wijkkrant PANgeCRAS geeft Pancras-West een over zicht van de 'overlegresultaten' van de buurt tot nu toe: "Horeca-overlast: Het hui dige systeem van sluitingstij den wordt losgelaten voordat het oude is uitgewerkt. Café De Illegale krijgt ondanks harde afspraken dat verdere uitbrei ding is uitgesloten, in het be stemmingsplan gemeentelijke medewerking voor uitbrei ding". "Verzakking van De Burcht: al vijf jaar geen resultaat, on danks toezeggingen". Een kordate stap, maar de wijk geeft in de buurtkrant PANge CRAS wel toe dat dat eerder over leg op andere punten tot nu toe weinig tot niets heeft opgeleverd. Secretaris-penningmeester R. van Son kan eigenlijk nauwelijks een positief resultaat opnoemen van het overleg met de gemeente. Dat contact heeft geregeld plaats tussen een ambtenaar en een aan tal wijkvertegenwoordigers. Van Son: "We kwamen wel steeds braaf opdraven op die bij eenkomsten, maar het is eigenlijk altijd hetzelfde liedje. De ambte naar zegt altijd: het heeft onze aandacht en we hebben het in be handeling. Voorbeeld is de kwes- "Herrie op De Burcht: Er kwam een hek rond De Burcht. De herrie gaat door tot ver na middernacht zonder dat de ge meente daar iets van zegt. Dit terwijl er dienaangaande vast ligt dat vergunning kan worden gegeven tot 22.00 uur". "Verkeersveiligheid: Ver plaatsing van reclamezuil, glas bakken en papierbakken zodat je komend vanaf de Kaasmarkt niet tot midden op de Hooi gracht hoeft te gaan staan om te zien wat er uit de Pelikaans traat komt". "Toiletwagens buitenfees ten: Dank zij initiatief van café De Bonte Koe op 3 oktober één toiletwagen. Inzet van gemeen te niet zichtbaar". tie rond de verzakking van De Burcht. De houten keringen on der aan de heuvel zijn verrot. De modder loopt soms bij de omwo nenden door de gang. Die kwestie speelt al zeven jaar. Vorig jaar werd er gezegd dat er binnen en kele maanden een plan zou zijn. Het is er nu nog niet". Succesje Een ander dieptepunt is de plaat sing van de papierbakken in de wijk. "Ze werden op de meest on handige plaatsen neergezet. Op plekken waar niemand langsliep of zelfs midden op een wegge deelte voor voetgangers, zodat die het deel voor auto's opmoe ten. Na overleg zijn er wel een paar verplaatst, maar het ding dat voetgangers de weg verspert, staat er nog steeds". Vorig jaar verkeerde de buurt vereniging in de veronderstelling een succesje te hebben behaald. Er kwam een hek rond De Burcht en de heuvel werd 's nachts afge sloten. "Achteraf bleek het eigen lijk allemaal voort te komen uit het plan 'Schone Stad' en eigen lijk weinig te maken te hebben met onze wensen op dit vlak", zegt Van Son. Absoluut dieptepunt in de ogen van Pancras-West was wel de gang van zaken rond het nieuwe bestemmingsplan. De buurt werd bij het maken van dit nieuwe stuk betrokken. "Je zit dan echt te millimeteren over bijvoorbeeld goothoogtes. Het vergt enorm veel tijd om steeds de veranderin- De Burchtheuvel. "De modder loopt soms bij de omwonenden in de gang". gen in een nieuw concept te be studeren en daar commentaar op te geven. We hebben daar enorm veel energie ingestoken. Vervol gens geeft de wethouder een bu reau opdracht een plan te maken zonder rekening te houden met het bestemmingsplan". Kaasmarkt Deze kwestie was voor het be stuur van de wijk vereniging re den het overleg op te zeggen. "Te meer ook omdat we zelf al bezig waren met plannen voor de Kaas markt. In overleg met architec tenbureau Van Reijzen was er een plan gemaakt", aldus Van Son. "We wilden dat plan al enkele maanden geleden in het openbaar bespreken, maar op verzoek van de gemeente is dat toen niet ge beurd". De buurt wil zelf graag betrok ken blijven bij de plannenmakerij betrokken blijven, omdat een enorme bouwmassa wordt ge vreesd. Volgens het nu nog gel dende bestemmingsplan mogen er 130 woningen komen. "Veel te veel", meent Van Son, "Wat ons betreft mogen er best woningen komen op de plaats van de oude gebouwen, maar moet een ge deelte open blijven. Het is een van de laatste open plekken in de binnenstad". Hoe het nu verder moet tussen Pancras-West en de gemeente is niet duidelijk. Van Son. "Teke nend is dat de gemeente nog niets van zich heeft laten horen. We hebben alleen een ontvangstbe vestiging gehad van de medede ling dat we het overleg opzeg gen". Ontvvildcelingshiüj met zelf gefinancierde terreinwagen zondheidszorg in het district: cam pagnes die van overheidswege of door internationale gezondheidsor ganisaties worden gesteund. Bij voorbeeld een inentings- en anti- diarree programma. Bovendien doet het dienst als een soort huisart senpost. Aids In het district vormen aids, ge slachtsziekten en de droogte de grootste problemen. Spaans: "Iede re week sterven er mensen in het ziekenhuis aan aids. Naar schatting is 30 tot 40 procent van de mensen seropositief, dat is een gigantisch probleem. Vanuit de overheid wor den er wel programma's gelan ceerd, maar er is een gedragsveran dering nodig, en dat gaat heel moei lijk". Mberengwa is een van de droog ste gebieden van Zimbabwe, daar door is de ondervoeding enorm. Dat de blanken in Zimbabwe, slechts één procent van de bevolking, de vruchtbaarste grond bezitten, is nog een overblijfsel uit de koloniale tijd. "Op die droge gebieden kun nen de Zimbabwanen alleen in ei gen levensonderhoud voorzien met wat akkerbouw en een beetje vee teelt. Maar als ze geld willen verdie nen, moeten ze in de stad gaan wer ken", vertelt Spaans. Het meren deel van de mensen op het platte land bestaat dan ook uit vrouwen en bejaarden. De mannen werken en wonen in de steden. De arts wil graag dat zijn kennis en enthousiasme over het Afrikaan se land wordt overgedragen op an deren. Op scholen in Den Haag en Utrecht zijn al praatjes gehouden, waar misschien een soort thema- week uit voortkomt. Ook heeft de stichting contacten gelegd met een verzekeringsmaatschappij in beide steden, waar een informatieblaadje is verspreid. Daaraan wordt dan ui teraard de vraag om een financiële bijdrage gekoppeld. Spaans: "Het zou ontzettend fijn zijn als dat geld voor die terreinwagen er komt, maar als we mensen enthousiast kunnen maken, is het al de moeite waard om er mee bezig te zijn. Wij willen vooral de positieve kanten van Afrika benadrukken." Spaans beschouwt zichzelf als werknemer in Zimbabwe meer als een gastarbeider dan als een weldoener. "Ik denk dat je een be scheiden rol moet aannemen. Je moet je er steeds van bewust zijn datje daar te gast bent", zegt hij. Hij is ook nu al druk bezig het Shona, de taal van de Zimbabwaanse be volking, te leren. Relativerend zegt hij: "Bovendien breekt het paradijs natuurlijk niet aan als ik daar kom. Dat ziekenhuis draait al een flink aantal jaren en blanke artsen ko men en gaan". (De Stichting Sense Voor Ontwikke lingswerk is bereikbaar onder tele foonnummer 070 - 3972697). LEIDEN Voorlopig komt de financiering van de ter reinwagen voor Zimbabwe nog geheel voor zijn eigen (spaar)rekening. Maar een eenmansactie is het niet, want de de Leidse arts Wil- bert A. Spaans, die half maart voor driejaar naar een plattelandsziekenhuis in Zimbabwe vertrekt, krijgt steun van de stichting Sense voor Ontwikkelingswerk, een organisatie die vrienden en familie in het leven heb ben geroepen. Via acties, ge koppeld aan informatie over Zimbabwe proberen zij het benodigde geld bij elkaar te krijgen. "Mensen uit mijn omgeving rea geerden enthousiast op mijn nieu we baan", vertelt Spaans. "We heb ben toen de koppen bij elkaar gesto ken om te kijken of de achterblij vers misschien ook een steentje voor Zimbabwe bij zouden kunnen Omdat het transport in Zimbab we een groot probleem is, zeker voor de medische verzorging, werd besloten de aandacht eerst daar op te richten. Als Spaans vertrekt zal hij de door hemzelf gefinancierde terreinwagen meenemen ("als wij daar zitten kan je hem belastingvrij invoeren"). Maar bij zijn vertrek uit Afrika zal hij hem moeten verko pen, omdat hij het zich financieel niet kan veroorloven de wagen aan het ziekenhuis te schenken. "En de enigen die zo'n wagen kunnen beta len in Zimbabwe zijn de blanke boe ren. Dus dan heeft het district er nog niets aan", meent Spaans. Daar om wordt hier in Nederland tijdens zijn verblijf in Afrika geprobeerd het geld voor de wagen bij elkaar te brengen, zodat die daar kan blijven. Op het gebied van ontwikkelings samenwerking zijn al veel stichtin gen werkzaam. Het voordeel van deze kleine stichting Sense Voor Ontwikkelingswerk is volgens Spaans dat het contact heel direct is. "Mensen kunnen mij bij wijze van spreken schrijven en dan schrijf ik morgen terug. Mensen hier kunnen de informatie van mij uit de eerste hand krijgen". Er werd gekozen voor de stichtingsvorm "zodat het duidelijk is dat het geld niet. op mijn girorekening ver dwijnt", aldus Spaans. Het is zeker de bedoeling dat Sen se in de toekomst meer gaat doen. "Maar", zegt hij, "het moet niet zo zijn dat wij hier dingen gaan verzin nen. Als ik daar zit kan ik horen wat Wilbert Spaans: "Het is een combinatie van iets met je idealen doen en de uitdaging om in een compleet ander land met een andere cultuur te werken". men wil en wat men kan. Je moet uitgaan van de vraag van de Zimba bwaanse bevolking.". Ideaal Spaans, in 1987 afgestudeerd aan de Leidse universiteit, is tijdens zijn studie min of meer toevallig in het ontwikkelingswerk gerold. "Het is een combinatie van iets met je idea len doen en de uitdaging om in een compleet ander land met een ande re cultuur te werken", vertelt hij. "Als je over de grens gaat kijken waar groepen in de knel zitten en je bent in de medische hoek werk zaam, ontdek je dat er bepaalde din gen zijn waar je je steentje aan kunt bijdragen". De arts is al eerder in Zimbabwe geweest, maar niet om te werken. In Botswana heeft hij drie maanden stage gelopen en daaraan gekop peld reisde hij zeven weken door Zimbabwe. "Juist omdat ik er ge weest ben, wilde ik graag terug". In oktober was de zaak rond en wist hij dat hij in Zimbabwe kon gaan wer ken. Hij wordt uitgezonden door de 'Dienst over grenzen' in Zeist. Zijn werkplek zal het district Mberengwa zijn in het Zuiden van Zimbabwe. Het district is 50.000 vierkante kilometer groot (dat is on geveer 1/8 van Nederland) en telt 200.000 inwoners. In Mberengwa zijn 5 ziekenhuizen, die samen over 516 bedden en zeven artsen be schikken. Het hospitaal waar Spaans gaat werken, staat in de plaats Musume en moet een gebied van 2500 vierkante kilometer met 80.000 inwoners beslaan. Het heeft 160 bedden en twee artsen, van wie Spaans er een gaat vervangen. Een plattelandsziekenhuis zoals dat waar Spaans gaat werken, heeft naast de 'normale' functie de ver antwoordelijkheid voor de basisge- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13