Hoe krijgt de fabrikant méér dealers in de krant met minder moeite? BIJ DE HAND BIJ DE HAND Zwarte Zuidafrikanen eisen hun land terug ft m Ontslag Belgen na rel rond visum terrorist Opstandelingen verwerpen nieuwe regering Somalia Marxisten in Sao Tomé en Principe weggestemd jp 0 M lil öy De wet op de landverdeling, de zo genaamde Land Act, is een van de hoekstenen van de apartheid. Met deze wet werd Zuid-Afrika ver deeld in blanke en zwarte woonge bieden. 87 procent van het land werd toegewezen aan de blanken. De zwarten, veruit de grootste be volkingsgroep in Zuid-Afrika, moe ten het doen met 13 procent. Alsof deze verdeling al niet scheef genoeg is, werden de zwarten ook nog eens opgezadeld met de slechtste stuk ken landbouwgrond. Gebieden met enige mate van industrialisatie lig gen onveranderlijk op het blanke terrein. De kwestie van de landverdeling is een explosief onderwerp. Het gaat niet alleen om de grond alleen, maar ook om de herinnering aan de voorouders en de eigen historie die met de grond verbonden is. Het ge vecht om de teruggave van land krijgt daarmee voor veel zwarten het karakter van een bijna heilige strijd. Alleen al vanwege deze bela denheid en de verbetenheid waar mee zwarten dit gevecht aangaan, zorgt ervoor dat de landverdeling hoog op de politieke agenda staat. Graven Een paar dagen voor Kerstmis be zette een handjevol oude mannen en vrouwen van de bevolkings groep van de Barolong-ba-Modiboa een stuk land rondom het stadje Machaviestad, ongeveer 120 kilo meter ten westen van Johannes burg. In 1971 waren de Barolong uit dit gebied verdreven. Half december bezetten zwarte plattelandsbewoners al Roosboom, een kleine boerderij in de westelijke provincie Natal. In 1975 werden de 350 zwarte bewoners van deze boer derij van hun land gezet en overge bracht naar een overvol en weinig vruchtbaar hervestigingskamp in de buurt. Tekenend voor de houding van deze twee groepen zwarten tegen over de grond was dat men meteen begon met het schoonmaken van de graven van de voorvaderen. "Wij maken ons zorgen over de kuddes van blanke boeren die over het land van onze dierbare verwanten trek ken", schreven de bezetters van Roosboom in een boodschap aan de regering. Bij deze eerste landbezettingen gaat het nog om bescheiden aantal len mensen, maar hun acties wor den nauwlettend gevolgd door an dere zwarten, zegt Richard Clasey, veldwerker van de Associatie voor Rurale Verbetering (Afra). "Sinds 1948 zijn alleen al in Natal 103 ge meenten met een totale bevolking van 100.000 mensen gedwongen ge weest te verhuizen", aldus Clasey. Zij allen kijken met ingehouden spanning naar de afloop van de hui- ANC praat weer met regering JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse regering en het ANC hebben gisteren in Preto ria het overleg hervat dat moet leiden tot formele onderhande lingen over een nieuwe grond wet en de afschaffing van de apartheid. Het ANC en de regeringsdele gatie, die werd voorgezeten door minister van wet en orde Adriaan Vlok, spraken gisteren ok over het onderlinge zwarte geweld, dat vorig jaar in ver schillende woonoorden meer dan 3000 mensenlevens heeft geeist. Dit jaar zi jn al meer dan 100 mensen gedood bij gevech ten tussen zwarte facties. Het voorbereidende overleg tussen de Zuidafrikaanse rege ring en het ANC begon vorig jaar mei. Op belangrijke punten als de terugkeer naar Zuid-Afri ka van ballingen en de vrijlating van politieke gevangenen, werd al overeenstemming bereikt. Veel details moeten echter nog uitgewerkt worden, mede om dat het aanhoudende geweld in zwarte woongebieden het over leg heeft vertraagd. mzsm DINSDAG 22 JANUARI 1991 Guerrillos EU Salvador wacht openbaar proces SAN SALVADOR (IPS) - Het na tionaal bevrijdingsfront Farabundo Marti in El Salvador zal twee van zijn leden in het openbaar berech ten wegens de moord op twee Ame rikaanse helikopterpiloten. Daarbij zullen onafhankelijke waarnemers worden uitgenodigd. De twee guer- rilleros zullen binnenkort worden gepresenteerd aan de pers en aan j mensenrechtenorganisaties, zo heeft het FMLN gisteren in San Sal vador bekendgemaakt. Het duo zou 1 twee van de drie inzittenden van een Amerikaanse helikopter heb ben doodgeschoten nadat deze door het FMLN uit de lucht was gehaald. BRUSSEL (GPD) - Het geblunder van het Belgische ministerie van j buitenlandse zaken rond de toela ting tot Belgie van een beruchte Palestijnse terrorist heeft gisteren de eerste 'slachtoffers' geeist. Een topdiplomaat van het ministerie en de kabinetschef van minister van buitenlandse zaken Mark Eyskens namen ontslag. Het is nog niet duidelijk of zij de enige schuldigen zijn, of dat zo ge poogd wordt Eyskens de dans te la ten ontspringen. Gebleken is im mers dat ook Eyskens wist van de aanwezigheid vorige week woens dag in Belgie van Walid Khaled, de woordvoerder van de Palestijnse terreurgroep van Abu Nidal. Zowel de liberale oppositie als de socialistische regeringspartijen hebben verontwaardigd gereageerd op het gebeurde. Algemeen wordt veroordeeld dat Belgie een Pale stijnse terrorist vrij toelaat op een moment dat de met Irak samenwer- kende Palestijnen oproepen tot ter reuracties in het westen. Bovendien is gebleken dat noch minister van binnenlandse zaken Louis Tobback, noch premier Mar tens van de aanwezigheid van Kha led op de hoogte waren. Het visum is versterkt door de Belgische am bassade in Bayrut, kennelijk onder verantwoordelijkheid van functio narissen op het ministerie. Khaled werd woensdag in Brus sel door de stadspolitie opgepakt, maar na tussenkomst van de direc teur-generaal politieke zaken van het ministerie van buitenlandse za ken, Jan Hollants van Loocke, weer op vrije voeten gesteld. Hij bleek in het bezit van een maar liefst drie maanden geldig toeristenvisum. Herverdeling land explosief onderwerp JOHANNESBURG Als het Zuidafrikaanse parlement terugkomt van reces in februari, zal de kwestie van de ongelijke verdeling van land hoog op de agenda staan. Vooruitlo pend hierop hebben verschillende zwarte groepen op het platteland al zelf actie onderno men door in het verleden onteigend land te bezetten. dige landbezettingen, die als een test-case dienen. Afra is al door drie gemeenten benaderd die ook plan nen hebben om land te gaan bezet ten. Gerechtigheid Star Mogwetse, medewerker van het Plattelands Actiecomité in de provincie Transvaal (Trac), zegt'dat hetzelfde geldt voor een zestal ge meenten in Transvaal. De recente politieke veranderingen in Zuid- Afrika hebben de mensen moed ge geven, meent Mogwetse: "Mensen die acties als deze zelfmoord von den onder het onderdrukkende be wind in het verleden, zeggen nu dat dat de uitspraken van president De Klerk over gerechtigheid en verzoe ning betekenen dat hij het land weer terug wil geven aan hen." De regering heeft al aangekon digd dat de Land Act geschrapt zal worden, om plaats te maken voor vrije verkoop van het land aan de hoogste bieder, ongeacht zijn ras. Volgens Aninka Claasens, onder zoekster aan de universiteit van Witwatersrand, zijn de van hun grond verdreven zwarten daarmee niet geholpen. "De markt voor de aankoop van land zal alleen toegan kelijk zijn voor zwarten die het zich kunnen veroorloven", aldus Claasens. In de praktijk betekent dat dat voornamelijk weer blanken de grond zullen kopen en een handje vol rijke zwarten. De oorpsronkelij- ke zwarte eigenaren van de grond zullen achter het net vissen, denkt Claasens, ook al omdat De Klerk heeft aangekondigd dat hij de ei- gendomstitels van blanke boeren zal beschermen. Bovendien zal het weinige land dat nu beschikbaar is voor herverdeling onder arme zwar te boeren weggekaapt worden op de markt. Als de acties van de mensen in Machaviestad en Roosboom echter massale navolging krijgen, zal de re gering er volgens Claasens niet on deruit kunnen om arbitragerecht banken in het leven te roepen, waar conflicten over het eigendom van land kunnen worden beslecht. NAIROBI (AP/IPS) De opstande lingen in Somalia hebben gisteren de jongste veranderingen in de So malische regering verworpen en ge zegd dat zij zullen doorvechten tot dat het bewind van president Mo hammed Siad Barre omver is ge worpen. "Wij vechten tegen het sys teem", verklaarde Abdul Kadir van het Verenigde Somalische Congres. "Als het systeem nog steeds bestaat is een nieuwe premier voor ons van geen betekenis." De Britse zender BBC haalde ech ter Radio Muqdisho aan die had meegedeeld dat een comité van re bellen, vertegenwoordigers van de regering en Somalische stamhoof den had opgeroepen tot een be stand dat om middernacht zou in gaan. Het bericht is niet bevestigd door onafhankelijke bronnen. Het Verenigde Somalische Con gres vecht sinds 30 december in de Somalische hoofdstad Muqdisho tegen de troepen van Barre, die al enkele maanden met kabinetspos- ten aan het schuiven is in een ver geefse poging de oppositie gunstig te stemmen. Zondag accepteerde Siad Barre het ontslag van de nog maar kort geleden aangetreden re gering van Muhammad Hawadleh Madhra. DHAKA - Volle bak was het op deze trein die in Bangla Desh naar de hoofdstad Dhaka reed. De foto is genomen kort na een gebedsdienst in de moskee in een buitenwijk van de stad. (fotoAP) PROCES De Chinese overheid is begonnen met het proces tegen Liu Xiaobo, een 35-jarige wetenschap per die tijdens de pro-democrati sche beweging in de lente van 1989 een hongerstaking leidde op het Plein van de Hemelse Vrede in Beij ing. SAO TOMÉ (Rtr) - De kiezers in Sao Tomé en Principe hebben zondag bij de eerste vrije verkiezingen sinds de onafhankelijkheid van Portugal 15 jaar geleden, de regerende MLSTP-PSD naar huis gestuurd. Volgens nog onofficiële resultaten veroverde de oppositionele Demo cratische Convergentie Partij (PCD) 30 van de 55 zetels. De Beweging voor de Bevrijding van Sao Tomé en Principe-Sociaal Democratische Partij moet het waarschijnlijhk met maar 20 zetels stellen. De twee kleinere op positiepartijen Democratische Coalitie (CODO) en het Christendemocra tisch Front (FDC) verdelen de rest. Sao Tomé is de tweede van de vijf voormalige Portugese kolonieën in Afrika waar meer-partijen-verkiezingen zijn gehouden. Alle zijn, sinds de val van het communisme in Oost-Europa, bezig afstand te nemen van het marxisme. Bij de parlementsverkiezingen in Kaapverdië vorige week boekte de oppositie eveneens een grote overwinning. Cebuco Bel 020-24 2316 en informeer naar het effect van Co-adverteren in de dagbladen. Aannemers Verbouwen is dat duur? Bel voor gratis advies/offerte voor - verbou wingen - timmerwerk - bad kamer/keukens - onderhoud. Frebouw Tel. 071-760059. Advocaten kantoren Van Roy C.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden, 071-122362/140218. Fax 120504. APK Keuringsstations Morsgarage APK Keuringsstation voor al Uw onderhoud en reparatie. Morsweg 176, tel. 760730. Pim Autoservice Dorus Rijkersweg 21, Ind. terr. "De Waard" Leiden. 071-217860. Autorijscholen Verkeerschool Tempo Autosloperijen Nevar De Graaf B.V. Gebr. Opdam BV. Voorschoterweg 41Val kenburg ZH. 071-315101 Haringkade 2. Katwijk ZH, 01718-28131 Bloemen en planten Henk Kanbier Elektronika KOK Onderdelen speciaalzaak. Scanners, mengpanelen, meetapparatuur enz enz. Nwe Beestenmarkt 20. Lei den. 071-149345 Elektrotechnisch Installatie bedrijven Elfa Leiden Langegracht 1. Leiden. Tel. 071-213121. Fitnesscentra Sportcentrum Foto Film Foto/video Fotiek Fotostudios Lucas Witte fotografie. 071-142626 Handwerken Janny van Groeningen, Morsstr. 28. 50 kussen pak ketten, knoop- kruissteek. Loodgieters Barendse en Zoon B.V. Dirk v.d. Zeeuw Elfa Leiden Kousen/sokken Kousenhuis Gejo Kunstgebitten reparaties Vronkenlaan 23. Leiderdorp, tel. 071-892777. Ook spoed- reparaties. Foto/video reportages Foto Kruyt voor exclusieve bruidsrepor tages. Voorstr. 9, Katwijk 01718-12851. Kerkstr. 4, Rijnsburg 01718-21029 Abr. v Rooyenstr. 106, Noordwijk 01719-12484 Foto Santhorst - fotoreportages - 1 uur fotoservice - verkoop films, lijsten etc. Laan van Ouderzorg 4' a Leiderdorp. 071-892104 Makelaardij 0/6 Abv Makelaardij O/G Leiden den. 071-767963/315135. Muziek Barning Bladmuziek, muziekinstru menten, keyboards. Sta tionsweg 11-17, Leiden, 071-122858. zwanger VBOK Open haarden Inzet-haarden Past in uw open haard. Schoon, veilig, zuinig, 300% meer warmte. Goedgekeurd volgens de DIN-milieunor- men. Vraag nu de gratis fol der aan. Lakeman Verwar ming, J.v. Beierenweg 22, Voorhout, 02522-11371. Showroom geopend vrijdag 13.30-17.30 zaterdag 10.00- 16.00 Reformartikelen Reformhuis Sanitair artikelen De Nie Piano's Barning Leidse pianohandel sinds 1921, Stationsweg 11-17 Leiden 071-122858. Rijwielen MAMMOET gebruikte fiet sen. De grootste en goed koopste in de Randstad. 1500 rijklare klasse-fietsen met garantie v.a. ƒ199,- t/m ƒ999,- Afd. nieuw: partij ATB's (mountainbike) met lichte lakschade. Stations weg 51, Den Haag, 070- 3898964 Schilders- benodigdheden A. v. Borselen Sigaren sigaretten tabak T. Fielemon Uitlaatcenter Uw specialist in montage van UITLATEN. BANDEN. SCHOKBREKERS. TREK HAKEN. Klaar terwijl u wacht. Zeer scherpe tarie ven. Morsweg 84 t/m 66. Tel. 071-769964 Verhuizingen Verhuizingen in binnen- en buitenland. Pianotranspor teur Jan van Duuren, tel. 225999. Verzekeringen Kniese verzekeringen A.P. Produkties Videoreportages van bruilof ten, recepties e.d. 01718-73558. Videotheken Le Carrousel Videotime ïzer H. Welling B.V. Nieuwe Rijn 81, Leiden. Tel. 131775. Alle staalprofielen voor u op maat gezaagd. Vierkante buizen, laswerk, boor- en zaagwerk. Wasmachineonder delen KOK Onderdelen speciaalzaak. Nwe Beestenmarkt 20, Lei den, 071-149345. Zonnecentrum Voor de wintersport nog bruin met een zonnekuur. Tevens verkoop van zonne banken en hemels. Slank Bruin L. Rijndijk 8. 071-210420. In deze wekelijkse service rubriek adverteren onder nemers die met regelmaat hun product- of dienst wil len aanbieden aan de lezers van deze krant. DIT ZIJN DE VOORDELEN Vaste plaatsingsdag, Herkenbare opmaak, Groot leesbereik, Meerdere branche rubrieken, Gratis steunkleur Tekstwissel altijd mogelijk, Aantrekkelijke kortingen. Binnen een jaar: - 13 maal adverteren 4,00 per regel, - 26 maal adverteren 3,50 per regel, - 52 maal adverteren 3,00 per regel. (min. drie regels per advertentie - prijzen excl. B.T.W.) •x X X X OM UIT TE KNIPPEN EN TE BEWAREN - - - X X -

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10