TAD LEIDEN Ouders beklagen zich over vieze klaslokalen Pieterskerk centraal in videofilm over Leiden 'Nieuwe bezuinigingen onaanvaardbaar' Pancras-West wil de auto niet kwijt uit binnenstad 'De magazijnbeheerder is allang niet meer de man ia de blauwe stofjas' Turkse films van Güney in rijksmuseum Volkenkunde LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 21 JANUARI 1991 i inmm*im«||B» f,1,'/1 ü'Ll".1,1 VU I"1 '""Mjffl,111 'Deze stad is het waard om een videotheekje voor aan te leggen' Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Twee Leidenaren heb ben een videofilm gemaakt over de Pieterskerk en de ontstaansge schiedenis van Leiden. De film bevat unieke beelden van leden van het koninklijk huis en Sir Winston Churchill, op bezoek in Leiden. En, uiteraard ontbreekt ook het bezoek van de Ameri kaanse president Bush aan deze stad niet. Fotograaf Kees van den Burg en journalist Willem Buyteweg liepen al een paar jaar rond met het idee om de historie van Lei den op video vast te leggen. "In heel Leiden is er geen film over de ontstaansgeschiedenis van de stad te vinden", weet het tweetal. "Het gemeente-archief beschikt voornamelijk over boeken en prenten. En wat er aan filmmate riaal bestaat geeft geen volledig beeld". Van der Burg en Buyte weg menen dan ook dat hun film in een leemte voorziet. Enkele jaren geleden maakten het tweetal al, in opdracht van de 100-jarige 3 Oktobervereniging, een videofilm over de historie van 3 Oktober en hoe Leidenaren het feest door de jaren heen hebben beleefd. "Daarna bleef het broei en", vertelt Buyteweg. "Wat ons tegenhield waren de kosten. Het maken van een professionele tape is erg duur. Uiteindelijk vonden we twee sponsors, die een bijdra ge wilde leveren, en besloten we aan de slag te gaan". Boerendorp "Toen stonden we voor de inhou delijke kant van de zaak: het ver haal van de stad Leiden, zoals we dat wilden vastleggen. Leiden be gon als een landelijke nederzet ting aan de oevers van de Vliet. Het was de residentie van de gra ven van Holland. Nadat de graven naar Den Haag vertrokken, en daar Het Binnenhof creëerden, groeide Leiden van een eenvou dig boerendorp uit tot een flore rende stad". De graven woonden destijds in het Huis Lokhorst en bouwden een verdedigingswerk en gevan genis aan de Vliet (het Graven steen annex Gerecht) en een ka pel, de latere Pieterskerk. Van den Burg en Buyteweg grepen het verhaal van de Pieterskerk aan om de historie van Leiden op videoband vast te leggen. Die kerk is door de eeuwen heen de spil van de Leidse gemeenschap geweest, zo blijkt uit de film. De gildes hingen er hun gildeborden en de rijke burgerij werd er begra ven. De sporen van die historie zijn nog steeds in de kerk zicht baar. In de omgeving van de Pieters kerk woonden ooit de Pilgrim Fathers. Deze grondleggers van ae Verenigde Staten ontleenden, toen ze in 1620 naar Amerika ver trokken, hun visie op de staatsor ganisatie aan de Hollandse sa menleving. Naast de Pieterskerk is er het Gravensteen en het Ge recht waar in 1856 voor het laatst de doodstraf werd voltrokken. Op een steenworp afstand ligt de La tijnse School waar eens Rem brandt onderricht kreeg. Vorstin Voor het vastleggen van de vroeg ste geschiedenis moesten Van den Burg en Buyteweg zich verla ten op kaarten en prenten of beel den van de historische bebou wing die nog steeds aanwezig is. Vanaf 1924 bestaan er ook bewe gende beelden die Van den Burg opdook uit het Polygoon Archief. In dat jaar bezochten de toenmali ge koningin Wilhelmina en Prins Hendrik Leiden om het 350-jarig bestaan van Leidens ontzet mee te vieren. De hele stad was uitge lopen om de vorstin en prins te Het Koninklijk Huis is altijd een frequent bezoeker geweest van de stad Leiden. Op de video film zien we beelden van konin gin-moeder Emma, de promotie van koningin Wilhelmina en van een redevoering, in de Pieters kerk, van koningin Juliana. Ook is er uitgebreide aandacht voor de promotie tot doctor Honorus Causa van Sir Winston Churchill in 1946. Op deze beelden zien we verder professor Cleveringa die het woord voert als promotor. Uiteraard ontbreekt ook het be zoek niet dat de Amerikaanse pre sident Bush in 1989 aan Leiden bracht. Met Bush, op zoek naar de wortels van de Amerikaanse sa menleving, is het verhaal over de historie van Leiden voorlopig rond en de spilfunctie van de Pie terskerk bewezen: "Een ontmoe tingscentrum bij uitstek in verle den, heden en toekomst". Bahama's De videofilm, eigenlijk een soort extra lange aflevering van 'Ont dek je plekje' met Leiden in de hoofdrol, is vanaf heden te koop. "Voor een zacht prijsje", bena drukken de makers (f 46,75). "In elk geval niet duurder dan een boekje over Leiden". Van den Burg denkt dat de liefhebbers van de Leidse boekjes ook deze film zeer op prijs zullen stellen. Buyteweg: "Het is geen com- rpercieel produkt. Het enige dat wij willen is uit de kosten komen. Als we door de eerste oplage heen zijn (500 stuks) kunnen we echt geen paar weken naar de Baha ma's. Dat willen we ook niet. Als het een groot succes wordt, gaat een deel van de opbrengst naar de Stichting Pieterskerk". "Onze grootste wens is om een vervolg te kunnen maken", ver klaren de filmmakers. "Er zijn items genoeg. Denk maar aan de universiteit of aan de blauwe tram. Het zou toch heel aardig zijn als we de geschiedenis daar van op professionele wijze op film kunnen vastleggen. Leiden is het waard om een klein videotheekje voor aan te leggen. De eerste tape is er. Wij hopen dat er nog een flink aantal banden naast komt te staan" (Dc videofilm 'Pieterskerk in per spectief' is verkrijgbaar bij de VW- Leiden, in dc Pieterskerk (zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur), bij Fotiek Van der Horst (Vijf Mciplein 9) en bij Van den Burg Video Editing LEIDEN - Het oudercomité Leiden heeft in een brief aan de Tweede Kamer haar be zorgdheid uitgesproken over het plan om opnieuw, een bedrag van circa 20 mil joen, te bezuinigen op de schoonmaakvergoedingen voor scholen. Volgens het oudercomité is het huidige schoonmaakniveau al vol strekt onder de maat. Het co mité vindt het onverteerbaar dat nu weer nieuwe bezuini gingen op stapel staan. Uit een onderzoek dat in 1989, in op- dracht van het ministerie van on derwijs, werd uitgevoerd bleek al dat bij 21 geselecteerde scholen in meer dan 60% van de gevallen het schoonmaakniveau onvoldoende is. Volgens het Oudercomité Leiden is er door de politiek niet adequaat op dit onderzoek gereageerd en zou de staatssecretaris van onderwijs ten onrechte de conclusie hebben getrokken dat het wel meevalt met de vervuiling van de scholen. Carnaval voor bejaarden LEIDEN - In het Antoniusclubhuis (Lange Mare) wordt zaterdagmid dag 2 februari (vanaf 13.00 uur) het jaarlijkse carnavalsfeest v'oor be jaarden gehouden. Het feest wordt georganiseerd door carnavalsvere niging De Hutspotten. Optredens worden verzorgd door huiskapel de Dorstvlegels, de Leid se zanger George Julien en Patrick de Ridder met thema's uit musicals als Evita en West Side Story. Het feest is bedoeld voor 55-plus- sers. Op tal van adressen zijn kaar ten in de voorverkoop verkrijgbaar. Inlichtingen hierover via tel. 173225 of 224610. De toegangsprijs be draagt 3 gulden. "Wij constateren dat de scholen niet schoon zijn", aldus H. Bosscher van het oudercomité. Eén en ander blijkt ook uit het toenemend aantal klachten over de reinheid van schoolgebouwen en de daarmee sa menhangende ademhalingsmoei lijkheden en andere klachten over de luchtwegen (CARA). Het Astma Fonds meldde al eer der dat het tal van reakties van ou ders, leerkrachten en schoolbestu ren kreeg over het schoonhouden van schoolokalen. Ouders van kin- Bejaarde vrouw breekt been en wacht uren op hulp LEIDEN Een 79-jarige vrouw heeft in de,nacht van zaterdag op zondag enkele uren op hulp moeten wachten met een open beenbreuk. Zij was in haar wo ning aan deTitus Brandsmalaan van de trap gevallen. Zij sleepte zich naar een stoel in de huiska mer, waar zij herhaalde malen om hulp heeft geroepen. Pas na enkele uren hoorden de buren haar hulpgeroep. De gewaarschuwde politie moest een raampje forceren om de wo ning binnen te komen. De vrouw is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. deren met CARA klaagden dat de lokalen waarin hun kinderen moe ten vertoeven vaak vies en stoffig zijn. De huisstofmijt krijgt zo meer kans en daarmee stijgt de kans op allergische aandoeningen. Onaanvaardbaar Op het verzoek van het Oudercomi té Leiden heeft de Wetenschaps winkel van de rijksuniversiteit het onderzoek van het ministerie nog eens onder de loep genomen. De Wetenschapswinkel meent dat dit onderzoek maar op een deel van de gesignaleerde problemen in gaat. De reactie van de staatsecretaris zou getuigen van onderschatting van de problematiek. Gevreesd wordt dat het realiseren van schone scholen door de politiek op de lange baan wordt geschoven. Het Oudercomité Leiden schrijft in een brief aan de Tweede Kamer leden dat nieuwe bezuinigingen op het schoonmaakbudget onaan vaardbaar zijn. Volgens Bosscher is het de hoogste tijd dat kamerleden de staatssecretaris hierover eens aan zijn jasje trekken. GEKRAAKT Een woning aan de Haarlemmerstraat (70, 70a en 72) is afgelopen zaterdag gekraakt. De po litie is daarvan zondag op de hoogte gesteld, toen buren een brandlucht roken. Het bleek dat de nieuwe be woners de open haard hadden aan gestoken. Vandaag is het onderzoek gestart of de groep van zes krakers nog langer in de woning mag blij- LEIDEN - Bijna iedereen heeft wel eens meegemaakt dat de was machine van het verkeerde type drie dagen te laat wordt afgeleverd. Een goede organisatie van het voor raadbeheer en het transport is een vak apart. De Leidse school De Nieuwe Vaart begint daarom ko mend cursusjaar met een vooroplei ding op het gebied van transport en logistiek. "Want de magazijnbe heerder van tegenwoordig is allang niet meer de de man in de blauwe stofjas maar moet ook met een com puter om kunnen gaan", zegt direc teur J.W. Snik van de school in het Lammenschanspark. Dat er een opleiding op het ge bied van tarnsport en logistiek zou beginnen, was een uitdrukkelijke wens van werkgevers- en werkne mersorganisaties. "In 1992 neemt de concurrentie in de veroerssector toe. Er is echter te weinig goed op geleid personeel. De werkgevers hebben daarom de noodklok ge luid Er moest snel iets op dit gebied op poten worden gezet". De Nieuwe Vaart meldde zich aan als kandidaat voor de opleiding en werd met vijf andere scholen in Boxtel, Bolsward, Coevorden, 01- derzaal en Veendam uitverkoren. Snik: "Onze school kent al opleidin gen op het gebied van administratie en motorvoertuigentechniek. Het ministerie vond dat de nieuwe op leiding goed in ons pakket past. Ook speelt de goede ligging van on ze school mee. Op hetzelfde terrein als het onze bevindt zich een meao en ook de streekschool waar een op leiding tot vrachtwagenchauffeur wordt gegeven". Rotklusjes De opleiding aan de school voor voorbereidend beroepsonderwijs aan het Lammenschanspark duurt in het totaal vier jaar. De eerste twee jaar worden de brugklassen doorlo pen waarbij er ook ruimte is voor in dividuele les voor jongeren met een leerachterstand. Vervolgens kun nen de jongeren de opleiding logis tiek en transport kiezen die nog eens twee jaar vergt. Daarna is het de bedoeling dat zij doorstromen naar de meao of naar een opleiding tot vrachtwagenchauffeur. LEIDEN De wijkvereniging Pan cras-West is tegen het auto-vrij ma ken van de binnenstad. Het wordt bovendien tijd dat de gemeente eens duidelijk maakt welke kant het op moet met het verkeer in de stad. Dat schrijft de wijkvereniging in het laatste nummer van haar pe riodiek. Bestrijding van het autoverkeer is niet het overdag afsluiten van sommige straten met paaltjes zoals de PvdA voorstelt, aldus de wijk vereniging. "Dat leidt tot een onbe zonnen afwisseling van autoluwe straten en autostormen daar tussen door en omheen. Het leidt tot ge vaarlijke verstoppingen op de grens tussen toegankelijke en autovrije stukken". De vereniging wijst er bovendien op dat de gemeente jarenlang de be woning in de binnenstad heeft ge stimuleerd. "Nu die autobezitters er wonen wordt het bezitten van een auto steeds moeilijker gemaakt". "Het is bovendien de vraag of ie dereen nu wel zo gecharmeerd is van Anton Pieck-achtige autovrije stadsgezichtjes. De aanwezigheid van autoverkeer heeft ook duidelijk preventieve effecten ter voorko ming van vandalisme en sociale on veiligheid". Pancras-West geeft de voorkeur aan de 'autoluwe' binnenstad. De buurtvereniging denkt dan aan 'vermindering van het aantal auto bewegingen in de binnenstad, lage re snelheden en ontmoediging van het autogebruik waardoor dat be- CNV-jongeren delen spoorboekjes uit LEIDEN - De CNV-jongerenorga- nisatie deelt van 21 tot en met 25 ja nuari gratis alternatieve spoorboek jes uit aan studenten en scholieren. Dit gebeurt naar aanleiding van de invoering van de OV-jaarkaart. In de boekjes staat veel informa tie over de studiefinanciering. Met name is er veel aandacht voor de be dragen die studenten mogen bijver dienen zonder dat op hun beurs wordt gekort. perkt wordt tot het noodzakelijke' Om dit te realiseren doet de wijk vereniging een aantal voorstellen. Zo wordt gevraagd om gratis par keergarages in de winkelcentra en kort en duur parkeren op straat met effectieve controle en sancties. Ook wil Pancras-West de stad binnen de singels tot woonerf te te benoemen. Daarin bestaat voorrang voor voet gangers en is de maximumsnelheid 30 kilometer per uur. Pancras-West, dat zich tegen verruiming van de horeca-sluitingstijden keert, pleit eveneens voor alcoholcontrole's in het centrum.' De wijkvereniging vraagt de ge meente om duidelijkheid over het verkeersbeleid in de binnenstad. Om een aanzet tot deze discussie te geven houdt de wijkvereniging woensdag in het Koetshuis bij de Burcht een buurtavond (20.15) waarop ook het auto-beleid in het centrum ter sprake komt. Inbreker laat paspoort achter LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Niek Engel- schmanstraat afgelopen zater dag heeft de dader zijn paspoort achtergelaten. De politie kan de man vervolgens enkele uren la ter inrekenen. De 31-jarige Lei- denaar is volgens politiewoord voerder Graveland 'een buiten gewoon goede bekende' van de politie. De man was de woning bin nengekomen door het open schuiven van een raam. Hij nam een geldbedrag mee en een boormachine. Hij liet echter zijn paspoort achter. Vermoedelijk heeft de man dit document ver loren. Bij zijn aanhouding beweerde de dader de boormachine te hebben verkocht. De polit.e gaf de man echter een half uur om de machine terug te bezorgen, anders zou hij worden opgeslo ten. Ongeveer 25 minuten later stond de Leidenaar met het ap paraat in het politiebureau. De Nieuwe Vaart start opleiding transport en logistiek Bij de opleiding hoort ook een stage. De Nieuwe Vaart heeft in middels contact gelegd met de Stichting Vakopleiding Wegver voer voor het regelen van stage plaatsen. "Het is vaak moeilijk om geschikte adressen te vinden voor stages. Het probleem is dat er bij veel bedrijven eigenlijk te weinig tijd is om de stagairs goed te bege leiden. De leerlingen moeten tij dens hun verblijf bij een bedrijf na tuurlijk wel wat leren en niet wor den gebruikt voor rotklusjes". Snik verwacht dat zijn leerlingen uiteindelijk aan de slag kunnen als bijvoorbeeld chauffeur, kraanma chinist, magazijnbediende maar ook als vervoerplannen "Iemand die een goede planning kan maken, is goud waard voor een bedrijf', stelt de directeur van de Nieqwe Vaart. Hij verwacht overigens dat de meeste mensen die een opleiding op dit vakgebied volgen straks zon der al te veel problemen aan de slag komen. "Het bedrni iff n hflflfi grote behoefte aan werknemers in deze sector". Volgens Snik ziet ook het be drijfsleven in dat een goede organi satie van het vervoer veel geld kan besparen. "Bovendien vinden klan ten het snel afleveren van het be stelde produkt erg belangrijk. Het is vaak nog belangrijker dan de prijs". LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde vertoont op een aan tal maandagavonden een serie speelfilms uit Turkije. Aanleiding voor de filmcyclus is de foto-exposi tie 'Istanbul, mensen en emoties' in het museum. In totaal worden er ze ven films vertoond, waarvan er vijf zijn gemaakt door de Turkse regi- seur Yilmaz Güney. Güney is lange tijd de centrale fi- guur binnen de Tukse film geweest. Zijn films kenmerken zich door een sterk engagement, maar er zijn ei genlijk geen helden die overwinnen en de films hebben geen happy end. Güney accentueert vooral de schurkachtigheid en domheid van mensen. Voor het Turkije van de De sterk linkse politieke denk- oude machts- en familiestructuren beelden van Güney, hebben hem de is in de films van Güney geen toe- nodige problemen opgeleverd. Na komst meer: het gaat roemloos ten een veroordeling wist hij in 1981 uit onder, dramatisch weergegeven te- de gevangenis te ontsnappen en gen de achtergrond van een schitte- leefde daarna, tot zijn dood in 1934, 'rend landschap. in ballingschap. De volgende films zijn in het mu seum te zien. 21 januari, Umut- /Hoop. Guney 1970, 28 januari, Agit- /De Klaagzang. Guney 1971; 4 febru ari. Gelin/De Bruid. Lutfu Akad 1972; 18 februari. Firatin Cinlen/De boze geestèn van de Eufraat, Kor- han Yurtsever 1978; 25 februari, Dusman/De vijand, Zeki Okten Guney 1979; 18 maart. Ynl. Si ril Goren Guney 1982 De voorstellingen beginnen om 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt 7,50 gulden. Een passe-par tout kost 30 gulden. Een folder met beschrijvingen van de films is ver krijgbaar bij de portiers van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Directeur J. Snik: "Een goede planner is goud waard". LOON- EN lhsoneels- ADMINISTRA STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9