Israël overspoeld met materieel Y S Tactiek Irak gebaseerd op oorlogservaring Israël ergert zich aan demonstraties Manila wijst Iraakse diplomaat uit 'Bijna geen installaties Scud-raketten verwoest' Poos prijst TelAviv voor kalmte RIYAD - De Amerikaanse legerpolitie bekijkt de schade die in het centrum van de Saudische hoofdstad Riyad werd veroorzaakt door een Patriot-raket. De raket was afgevuur om een Iraakse Scud-raket te onderscheppen, maar raakte op onverklaarbare wijze uit de koers en ontplofte vlakbij een leegstaand kantoorgebouw. (foto EPA) NICOSIA (AP) Bij de geallieer de bombardementen op Irak zijn vrijwel geen lanceerinrichtingen van Scuds uitgeschakeld. Er zijn nog zo'n 140 mobiele lanceerders operationeel in ondergrondse bunkers in het westen van Irak. Een anonieme woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO zegt dit in een inter view met de Libanese krant Ad- Diyar. Volgens een recente schatting van de Amerikaanse strijdkrach ten zou Irak nog maar over 36 mo biele lanceerinrichtingen be schikken. Een voorlichtingsoffi- cier gaf echter al toe dat het wer kelijke aantal veel groter kan zijn. De PLO-zegsman bevestigde dat. Volgens een verslaggever van persbureau AP, die tot het afgelo pen weekeinde in Baghdad was, hebben Iraakse militairen van pauzes in de geallieerde luchtaan- vallen gebruik gemaakt om gela den, mobiele lanceerinrichtingen uit Baghdad te verplaatsen. Ook in de hoofdstad waren de Scuds tijdelijk in bunkers onderge bracht. Vrijdagochtend alleen al werden minstens acht lanceer ders uit de stad gereden. Volgens de PLO-woordvoerder zijn ook 400 Iraakse gevechtsja gers, waaronder de meest moder ne, in veiligheid gebracht. Dat is niet in Baghdad gebeurd, maar in ondergrondse bunkers in het on herbergzame berggebied van de Kurden, in het noordoosten van Irak. Dat zou de opgevoerde luchtaanvallen op dat gebied ver klaren door Amerikaanse jacht bommenwerpers vanuit Turkije. Volgens de PLO'er wil Irak voorlopig niet meer dan 300 vlieg tuigen inzetten en de rest "sparen voor de periode na de oorlog". Hij zei dat in Irak als sinds 1984 op grote schaal bunkers zijn ge bouwd. Er zou zelfs een complete chemische fabriek en een kernre actor zijn overgebracht naar zo'n bomvrij ondergronds complex. Ook in Kuwayt zijn de afgelo pen maanden op verschillende Herinnering opgeroepen aan Auschwitz WASHINGTON Gisteren bezochten mensen het monument voor de gevallenen van de Vietnam-oorlog in Washington. De Golfoorlog herinnert veel Amerikanen aan de doden van Vietnam, een reden om te demonstren. <f°l«> ap> PAGINA 5 Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV Amerikaans militair materieel stroomt nog altijd Israël binnen om het land te helpen bij de defensie tegen Iraakse Scud-raketten. De hoeveelheid aangevoerd defen siematerieel is nu al groter dan in de oktoberoorlog van 1973. Inmiddels zet ook een vlieg- dekschip koers naar de Middellandse Zee, eveneens om Israël te helpen bij het oplossen van het rakettenprobleem. MAANDAG 21 JANUARI 1991 LUXEMBURG/WASHINGTON (AP/AFP/Rtr) - Het besluit van de Israëlische regering om de twee d Iraakse raketaanvallen met direct te I vergelden, is in Israël zelf, en vooral daarbuiten, met instemming be groet. De EG heeft het land gisteren geprezen voor zijn zelfbeheersing. De Luxemburgse minister van bui- 1 tenlandse zaken en voorzitter van de Europese ministerraad, Jacques Poos, heeft dit gisteren zijn Israëli- sche collega David Levy verteld. I Poos drukte Levy nog eens op het I hart dat Israël er onder de huidige omstandigheden beter aan doet zijn oog-om-oog-politiek te laten varen en 'de anderen laten handelen'. "Het ziet ernaar uit dat Israël be grijpt wat er op het spel staat," zei Poos. Hij hield Levy voor dat de Iraakse aanvallen een bewuste po ging zijn om Israël tot een tegenaan val te provoceren, waardoor de in ternationale coalitie vrijwel zeker een aantal Arabische deelnemers zou verliezen. Minister van defensie Moshe Arens zei gisteren overigens dat het niet de vraag is öf Israël de Iraakse aanvallen zal vergelden - alleen wanneer en hoe. "We hebben nie mand enige garantie gegeven. We weten echter dat de Verenigde Sta ten bepaalde zorgen hebben vanwe ge zijn grote militaire aanwezigheid in dit gebied en we zullen hiermee terdege rekening houden", aldus Arens, die zondag werd geïnter- viewd door het Amerikaanse televi- I siestation CBS. Het gematigde optreden van de (premier heeft ook al zijn eerste vruchten afgeworpen. "De Ameri- j kaanse regering heeft ingestemd met alle Israëlische verlangens op het gebied van militair materieel om zo Israël ervan te weerhouden dat het zich gaat wreken", aldus een goed geïnformeerde Israëlische Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV In Israël groeien de anti-Duitse en anti-Franse senti menten. Vooral na de Iraakse raket- j aanvallen op Tel Aviv ergeren de Is raëliërs zich in toenemende mate aan de televisiebeelden van vredes- demonstranten in Frankrijk en Duitsland, die de westers-Arabi- sche coalitie ervan proberen te weerhouden op te treden tegen het Irak van Saddam Hussein. Commentaren in de media herin neren eraan dat de Duitse indus trieën en de Franse overheid te hard hebben meegeholpen aan de op bouw van het Iraakse oorlogsappa raat, met hun enorme voorraden chemische wapens. "Duitsland heeft die verschrikkelijke formule weer wakker geroepen: Duitsland plus joden is gas", zei het Knesseth- lid Michael Bar-Zohar gisteren voor de Israëlische radio. Hij noemde de huidige ontwikkelingen weerzin wekkend. "Sinds de vroege jaren zeventig heeft Duitsland gewerkt aan de Iraakse voorbereiding voor een che mische oorlog. Alle mensen die nu leidinggevende posities bekleden in Irak hebben in Duitsland gestu deerd, hebben daar technische bij stand ontvangen van Duitse indus trieën die al die chemische fabrie ken hebben gebouwd. En om ze dan nu weer te zien demonstreren tegen die oorlog, terwijl we heel goed we ten dat voornamelijk met Duitse hulp de Irakezen erin zijn geslaagd al die non-conventionele chemische wapens te fabriceren. Dat is iets dat je niet onverschillig laat, en dan j druk ik me voorzichtig uit". Gasmasker I "Frankrijk is nog erger. Wat Duits- land betreft gaat het om bedrijven, en niet om regeringspolitiek, maar in Frankrijk was het regeringsbe leid. De Fransen hebben de nucleai- I re reactor van Osirak gebouwd en j Frankrijk heeft Irak voorzien van i de modernste produkten van hun wapenindustrie, zoals de Mirage Fl- straaljagers. de Exocet-raketten, al les bij elkaar voor zeven miljard dol- j lar. President Mitterrand doet net I alsof hij een vriend van Israël is, I maar op het laatste moment doet hij, om een oorlog te voorkomen, nog een poging Israël op te offeren om Saddam Hussein tegemoet te j komen. En zo iemand beweert nog onze vriend te zijn". Het idee dat ze 46 jaar na de oor- I log en in hun eigen land een gas- I masker bij zich moeten dragen, wekt bij veel oudere Israëliërs trau matische herinneringen op. Zo schrijft commentator Yosef Lapid in het dagblad Ma'ariv: "De gedach te die mij, in mijn afgesloten kamer en met mijn gasmasker op, bang maakt is dat ze mij mijn hele leven lang hebben geprobeerd te ver moorden. De meeste van mijn her inneringen als kind hebben te ma ken met het feit dat Duitsers en Hongaren achter me aan zaten en dat ik probeerde aan hen te ontko men. Vluchten uit een trein, vluch ten uit het ghetto, vluchten van een groep die naar een vernietigings kamp werd geleid. Er was iets onbe leefds, iets uitdagends in de koppig heid waarmee ik er op stond in le ven te willen blijven. Had ik er in toegestemd te sterven, dan hadden de Duitsers en de Hongaren zich met ernstiger zaken kunnen gaan bezig houden. Ik vroeg me niet eens af waarom ze me eigenlijk wilden vermoorden. Dat leek me vanzelf sprekend. Zozeer zelfs dat ik me schuldig voelde dat ik er niet aan meewerkte. En nu zit ik met dat ab surde masker voor mijn gezicht orri- dat een of andere Arabier in Bag hdad me wil laten stikken. Ik ken Saddam Hussein niet, ik heb hem nooit kwaad gedaan. Het is vreemd dat hij niets belangrijkers te doen heeft dan te proberen een raket op mijn hoofd te gooien. Hij moet er wel van bezeten zijn. Er zullen wel mensen zijn op de wereld die nie mand nog ooit heeft geprobeerd te vermoorden. Dat moet een interes sant gevoel zijn: 's ochtends op te staan in de wetenschap dat nie mand je gaat vermoorden. Deze keer zwijg ik niet, deze keer wil het echt weten. In alle ernst vraag ik mij af: waarom hebben ze mijn hele le ven lang me geprobeerd te ver moorden?" Demonstraties In een groot aantal Spaanse steden is gisteren massaal gedemonstreerd tegen de Golfoorlog. Zowel in de hoofdstad Madrid als in Barcelona protesteerden 50.000 personen te gen de aanwezigheid van drie Spaanse oorlogsschepen in de Golf. De demonstranten eisten tevens een direct staakt-het-vuren en nieu we onderhandelingen tussen Irak en de geallieerde strijdkrachten. Ook hadden kleinere demonstraties plaats in Valladolid, Bilbao, Palma de Mallorca, Murcia en in Torrejon, waar een Amerikaanse luchtmacht basis is gevestigd. MANILA (AP/GPD) - De Filipijn- se autoriteiten hebben vanmorgen een hoge Iraakse diplomaat uitge wezen omdat deze betrokken zou zijn bij een mislukte bomaanslag za terdag op een Amerikaanse biblio theek in Manila. De Verenigde Sta ten reageerden op de aanslag, waar bij één van de daders omkwam, door Amerikaanse culturele centra in verschillende steden op de Fili- pijnen te sluiten. Volgens de Filipijnse minister Manglapus (buitenlandse zaken) heeft de bij de aanslag betrokken di- plomaat, de eerste secretaris van de Iraakse ambassade Muwafak al- Ani, 72 uur om het land te verlaten. Voor zijn betrokkenheid bij de ge beurtenis zaterdag zouden sterke aanwijzingen bestaan. Toen explodeerde een bom te vroeg in de buurt van de biblio theek van de Amerikaanse informa tiedienst. Bij de ontploffing kwam een Iraakse dader om het leven en raakte een tweede gewond. Deze is door de politie gearresteerd. De Amerikaanse ambassade in Manila verklaarde gisteren dat de De Amerikanen willen met hun wa pen-luchtbrug Israël ertoe bewegen niet zelf in te grijpen in het Golfcon- flict door een vergeldingsactie te gen Irak. Dat zou het conflict kun nen uitbreiden naar Jordanië waar door Amerika's Arabische coalitie partners in verlegenheid worden gebracht. Israël blijft zich overigens het recht voorbehouden zelf op te treden tegen de mobiele raketlan- plaatsen bunkers gebouwd op een diepte van 8 tot 12 meter on der de grond. Rond de Iraakse ha venstad Basra liggen bunkers die plaats bieden aan totaal 400.000 manschappen plus wapenuitrus ting en voorraden, zei hij. "Irak spaart al deze militaire reserves, voor wanneer de luchtaanvallen voorbij zijn, en de grondgevech- ten met de westerse alliantie be ginnen," aldus de PLO-zegsman. De Iraakse zaakgelastigde in Bayrut, Hikmat Khodeir, zei te gen de krant dat zijn land nog over meer dan voldoende Scuds beschikt om Israel onder vuur te nemen, "zolang als de oorlog te gen Irak duurt". Hij waarschuw de dat Irak gebruik zal maken van chemische wapens, mocht Israël het in zijn hoofd halen om kern wapens te gebruiken. "En we dan nog andere verrassingen in pet to," zei de gezant kryptisch. aanslag op de bibliotheek vermoe delijk onderdeel vormt van de door Irak aangekondigde terreurcam- pagne tegen de Verenigde Staten en andere landen van de internationale troepenmacht. De ambassade heeft de 140.000 op de Filipijnen wonen de Amerikanen aangeraden hun kinderen voorlopig niet naar school te laten gaan. Gisteren is bij een Britse bank in Bayrut een aanslag gepleegd, waar bij geen gewonden vielen. De ver antwoordelijkheid voor deze actie is nog niet opgeëist. Ook niet opge- ceerinrichtingen in het westen van Irak. De voorzitter van de parlements commissie voor buitenlandse zaken en defensie, Eliahu Ben-Elisar, zei gisteren dat de Amerikanen en de Britten zich niet voldoende inspan nen bij het vernietigen van de in stallaties in Irak "omdat ze niet hun eigen burgers verdedigen". Israëli sche militaire deskundigen wijzen er overigens op dat het ontdekken van de verdekt opgestelde Iraakse raketwerpers uiterst moeilijk is. Ruggegraat van de Amerikaanse luchtafweer in Israël vormen de Pa triot-raketten die in staat zijn Scud- raketten in het laatste deel van hun vlucht te onderscheppen. Israël heeft inmiddels een onbekend aan tal batterijen ontvangen, aange voerd met reusachtige Galaxy- transportvliegtuigen. De Amerika nen leverden ook bemanningen en daardoor waren sommige batterijen gisteren al operationeel. Geen garantie De Patriot-raketten kunnen waar schijnlijk over twee of drie weken door Israëlische bemanningen wor den bediend. Het systeem biedt overigens geen waterdichte garan tie voor het onderscheppen van de Scud-raketten. Bij sommige proe ven is een percentage treffers ge boekt van tachtig. Het systeem is ei genlijk ontwikkeld voor het onder- ëist is een aanslag op de Italiaanse ambassade in Bayrut. Die werd gis teravond door een granaat getrof fen. Er zijn geen gewonden geval len, wel werd net als bij de Britse bank materiële schade aangericht. Amerikaanse inlichtingendien sten hebben vandaag gewaar schuwd dat Palestijnen en andere door Irak gesteunde Arabische ter roristen binnen 48 uur aanslagen zullen plegen op ambassades van de VS en hun coalitiegenoten en Ame rikaanse bases in zuidoost-Azie. scheppen van snelle en laagvliegen- de vliegtuigen. De Israëlische stafchef, luitenant- generaal Dan Shomron, zei gisteren dat de terughoudende reactie van zijn land op de Iraakse raketaanval len. voortkomt uit een positie van kracht. "We hebben gezamenlijke belangen met de Verenigde Staten en geen belang bij het vergroten van hun problemen in de campagne te gen Saddam Hussein". Palestijnen in de bezette gebie den sloegen gisteren massaal voed sel in, toen het leger in een aantal plaatsen twee uur lang het uitgaans verbod introk. Het leger is eveneens gisteren begonnen met de distribu tie van gasmaskers in Bethlehem. Ramallah en Kalkiliya, gebieden die een hoge prioriteit hebben ge kregen omdat ze dicht bij Israëli sche steden liggen. Sinds de Golfoorlog is uitgebro ken, hebben zich in de Gazastrook geen ongeregeldheden voorgedaan. In een vluchtelingenkamp bij Na blus, op de Westelijke Jordaanoe- ver, kwam zaterdag een vrouw om het leven door een rubberkogel van het Israëlische leger. Ze behoorde tot een groep demonstranten die hun vreugde uitten over de Iraakse raketaanvallen op Tel Aviv. Veroordeeld Faisal al-Husaini, de belangrijkste Palestijnse leider in de bezette ge bieden. heeft inmiddels verklaard dat hij de aanvallen op Baghdad en Tel Aviv veroordeelt. "We zijn niet gelukkig met de rakettën op Bag hdad en evenmin met raketten op Tel Aviv. Ik ben tegen het oplossen van problemen door middel van oorlog", zei hij. Op het vliegveld van Tel Aviv heerste gisteren een grote drukte. El Al, de enige maatschappij die Is raël nu nog met de buitenwereld verbindt, verzorgde vijftien ingaan de en uitgaande vluchten. Die wa ren allemaal volgeboekt. Veel in het buitenland wonende Israëliërs ke ren terug naar hun land. om uiting aan hun solidariteit te geven. Men sen, die Israëel willen ontvluchten, kwamen zonder ticket naar het vliegveld in de hoop er daar nog ëen te kunnen bemachtigen. Daarnaast vluchten steeds meer inwoners uit Tel Aviv, vooral mensen met jonge kinderen, naar andere steden. Ho tels in plaatsen als Jeruzalem, Eilat en Tiberias, zijn tot de laatste kamer bezet. Ook verhuizen Israëliërs tij delijk naar joodse nederzettingen in bezet gebied. Hurd hoopt op dood Saddam na overwinning LONDEN (AP) De Britse minis ter Hurd (buitenlandse zaken) heeft gisteren gezegd dat het beter zou zijn als Saddam Hussein "zijn ver nedering en nederlaag niet over leeft". In een interview voor de Brit se televisie zei Hurd echter niet te willen beslissen "wie over Irak moet regeren, laat staan om Irak in stukken te delen of het zelf probe ren te regeren". "Het is duidelijk dat hij hier niet uit tevoorschijn zal komen met het soort militaire machine waarmee hij erin ging." De minister zei dat de multi-nationale coalitie niet van plan is om na de oorlog legers in het Midden-Oosten te houden. "Rege lingen voor hulp aan marine en luchtmacht zijn een andere zaak". 'Rol Israël beslissend voor verloop oorlog' CAIRO (GPD) Als Israel buiten het Golfconflict blijft, zal Irak grote moeite hebben om de oorlog langer dan drie weken vol te houden. Dat zegt dr. Taher Sahid, directeur van het Centrum voor Strategische Stu dies van Al Ahram, de grootste krant in Egypte. Sahid is van mening dat Saddam Hussein een strategische fout maakt door zijn luchtmacht deels ondergronds te houden en deels te rug te trekken in het noorden van Irak. "Irak laat toe dat de geallieer de strijdkrachten de vliegvelden en commando-centra vernielen, zon der het de Amerikanen erg lastig te maken", aldus Sahid gisteravond in een uitzending van de Egyptische televisie. De Egyptische deskundige ver moedt dat Saddam Hussein zgn chemische en bacteriologische wa pens als laatste troeven in zijn mouw houdt. 'Tot nu toe heeft het geallieerde leger de burgerbevol king in Irak ontzien. Saddam Hus sein weet dat dit kan veranderen, wanneer hij chemische wapens te gen Saudi-Arabie of Israel inzet "Als Israel zich wel daadwerkelijk in de strijd mengt, zijn de ontwikke lingen volstrekt onvoorspelbaar", aldus Sahid. "Het zwaartepunt van de oorlog in de Golf is het afgelopen week einde heel duidelijk verlegd van Irak naar Kuwayt. De multi-na- tionale troepenmacht wil er zeker van zijn dat de weerstand is ge broken, alvorens de eigenlijke aanval over de grond begint. Het Iraakse concept voor de verdediging van Kuwayt is geba seerd op ervaringen die zijn opge daan in de acht jaar durende oor log tegen Iran. De Irakezen be heersen de kunst van de verdedi ging als de besten. Dat hebben ze in die oorlog meerdere keren la ten zien. Het verdedigingsplan houdt re kening met steeds weer nieuwe aanvalsgolven. In de oorlog met Iran waren dat in eerste instantie geoefende soldaten, naderhand kleine kinderen. Het herhaaldelijk uitvoeren van aanvalsgolven door grond troepen is het zwakke punt van de geallieerde krijgsmacht. Daar voor hebben ze te weinig man kracht, vooropgesteld dat ze de gigantische offers in mensenle vens zouden willen brengen. Op de grens van Saudi-Arabië en Kuwayt liggen momenteel drie Iraakse verdedigingslinies achter elkaar. Mijnen, greppels met olie die in brand kunnen wor den gestoken, weer mijnen en in gegraven tanks daarachter vor men een hecht verdedigings front. De meest vooruitgeschoven troepen zijn ingegraven infante risten, die ontzettend moeilijk uit hun schuttersputjes zijn te ver drijven. Dat is alleen mogelijk als zij uit pure ellende hun stellingen verlaten, maar daarvan is mo menteel geen sprake. Achter de verdedigingslinies staat de artil lerie van de Iraakse landmacht opgesteld. Deze beschikt over de mogelijkheid chemische wapens af te vuren. Het artillerievuur zou door de tankbemanningen, die de geallieerde troepenbewegingen volgen, kunnen worden geleid. Mocht het de aanvallers lukken Huyser (archieffoto) door de Iraakse verdedigingsli nies te stoten, dan wacht daar de tactische reserve. Die zet een te genaanval in met tanks, zodra de eerste geallieerde troepen zijn doorgebroken. Als dit op meerde re plaatsen gebeurt - of zelfs een tweede front wordt geopend door de geallieerde troepen - dan kan de tactische reserve van Irak deze doorbraken niet meer stoppen. Als zo'n situatie zich voordoet, treedt de strategische reserve van Saddam Huöseins troepen in ac tie. Die reserve wordt gevormd door de Republikeinse Garde, het meest geharde en ervaren onder deel van de Iraakse strijdmacht. Ik hoor wel eens verhalen van mensen die denken dat de Gar disten, met een holbak getooid, Arabische volbloeds berijden. Niets is minder waar. De Republi keinse Garde is een elitekorps. Deze Irakezen vormen het groot ste gevaar voor de grondtroepen van de multi-nationale troepen macht. Onderdelen van de Garde zijn mogelijk ook ingedeeld bij de tac tische Ze zijn er niet alleen om de vijand tegen te houden, maar ook om te voorkomen dat infanteristen op de loop gaan. Zij schieten hun ei gen mensen desnoods terug in de schuttersputjes. Wat nu gebeurt met de hevige bombardementen op de Iraakse' troepen in Kuwayt, is het oprol len van de vijand in omgekeerde richting. Voordat grondroepen massaal worden ingezet, wordt gepoogd de Republikeinse Garde via aanvallen door de lucht on schadelijk te maken. Als dat lukt, is de kans groot dat de infanterie- onderdelen voor aan het front in storten. Zeker is echter dat het wel eens een langdurige zaak kan worden. Tenzij de bombardementen zo succesvol zijn dat de Republi keinse Garde snel en effectief wordt uitgeschakeld. En vervol gens het moreel van de Iraakse grondtroepen breekt Viersterren-generaal b.d. J.C.L. Huyser geeft exclusief voor het Lcidsch/Alphens Dagblad en de veertien andere bladen van de Ge meenschappelijke Persdienst dage lijks commentaar bij de militaire ontwikkelingen in het Golfgebied.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5