Patriots Nederland toch niet naar Israël Leiding afvalbedrijven vaak crimineel' Crisiscentra werken nu op halve kracht REUZE-DROOGTROMMEL OP TRANSPORT Amsterdamse kerken bang voor terroristische aanslag Twee doden bij schietpartijen Journalisten Elsevier uit Algiers gezet Golfoorlog versterkt racistische gevoelens' Amerikaanse afweerraketten voldoende beschenning DEN HAAG (ANP/GPD) De verplaatsing van de Nederlandse Patriots van Turkije naar Israël is voorlopig van de baan nu de Verenigde Staten een aantal Patriots daar hebben ge plaatst. De luchtverdedigingseenheden moeten Israël beschermen tegen eventuele Iraak- se raketaanvallen. In Den Haag bleef het afgelopen weekeinde onduidelijk wie het ini tiatief heeft genomen om over ver plaatsing van de Nederlandse Pa triots te praten. Premier Lubbers sprak vrijdag voor het eerst over de mogelijkheid de raketten te ver plaatsen, maar het is goed mogelijk dat het initiatief afkomstig is van de Israëlische ambassadeur in Neder land. De WD wil morgen ophelde ring vragen over de rol die pretni de ambtelijke top van Buitenlandse Zaken. Daarin maakte de ambassa deur duidelijk het aanbod zeer te waarderen en noemde hij het van grote politiek-psychologische bete kenis. Maar hij verklaarde ook dat de steun in de Tweede Kamer Israël vooralsnog niet op het bod ingaat, omdat voor bescher ming de Amerikanen Patriots vol staan. Volgens een woordvoerder Lubbers en minister Van den Broek Buitenlandse Zaken was het idee (buitenlandse zaken) hebben speeld. Premier Lubbers stelde vrijdag voor de televisie dat de Patriots naar Israël zouden kunnen worden verplaatst. Naar aanleiding daarvan had zaterdag een gesprek plaats tus sen de Israëlische ambassadeur en Nederlandse Patriots naar Is raël te verplaatsen afkomstig van minister Van den Broek, waarna premier Lubbers het aanbod op in directe wijze via de tv naar buiten zou hebben gebracht. De kwestie is echter in de ministerraad van vrij dag niet aan de orde geweest en mi- tjes te zijn binnengekomen. Tot r Inmiddels hebben zich honder- Vervoer munitie ROTTERDAM (ANP) - Het Natio naal Territoriaal Commando (NTC) en het containersoverslagbedrijf ECT ontkennen dat munitietrans porten via de Rotterdamse haven plaatshebben. "Er geldt al jarenlang een besluit om niet grootscheeps munitie via de Rotterdamse haven te verschepen", aldus de ECT- woordvoerder. Het Amerikaanse schip dat zaterdagmorgen vanaf objecten. Of daaronder ook kerken i de her- sterdam v ECT is vertrokken was niet beladen met munitie, zo stellen beide woordvoerders. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De bezetting op het Landelijk coördinatiecen trum (LCC) en het nationaal voor lichtingscentrum (NVC) op het mi nisterie van binnenlandse zaken in Den Haag is gehalveerd. De reden hiervoor is, wat wordt genoemd, de relatief geringe activiteit in de Gol foorlog. Een woordvoerder van het LCC meent dat de kleinere bezetting geen gevolgen hoeft te hebben bij noodgevallen. "Iedereen blijft op roepbaar", verklaarde hij. Zaterdag kwamen er vooral telefoontjes van lokale bestuurders, politiemensen en soms 'gewone' burgers binnen bij de centra op Binnenlandse Za ken. "Als het zo doorgaat kunnen we straks wel weer met pieperdien sten gaap werken", verzuchtte één van de betrokken ambtenaren. Het LCC is een ambtelijke coördi natiecentrum waarin tachtig ambte naren alkomstig van alle departe menten samenwerken. Er werkten bij het begin van de Golfoorlog con tinu 45 mensen in het centrum. Dat is nu teruggebracht tot twintig. Bij het NVC werden voorlichters van de verscheidene ministeries in ploe gendiensten ingezet. De normale bezetting was vier mensen. Dat is inmiddels teruggeschroefd naar twee. Vanuit het LCC moeten de secre- rissen-generaal, de hoogste ambte naren, van algemene zaken, financi ën. defensie, buitenlandse zaken, justitie en binnenlandse zaken wor den opgeroepen wanneer de rege ring maatregelen naar aanleiding van de Golfoorlog nodig acht. Ook moet vanuit het LCC het kernkabi net bijeen geroepen te worden. De raketaanval van Irak op Israël, zaterdagochtend vroeg, leidde niet tot het bijeenroepen van de secreta rissen-generaal. Ook het kernkabi net kwam niet bijeen. Premier Lub bers ging zaterdagmiddag naar De venter om te spreken over sociale vernieuwing en naar Dalfsen, voor een toespraak tijdens het tienjarig jubileumcongres van het CDJA, de CDA-jongerenorganisatie. Duiker overleden WARTENA (ANP) - Een 31-jarige duiker uit Leeuwarden is vrijdag onder het ijs van een poel in moei lijkheden geraakt en verdronken. De man nam samen met een vriend een kijkje onder het ijs. toen het mondstuk van zijn duikpartner mankementen vertoonde. De dui kers probeerden op een apparaat het wak weer te bereiken, maar raakten in paniek toen ook het tweede apparaat het door bevrie zing of ondeugdelijkheid begaf. De vriend wist het wak te bereiken en dook daarna nog enkele malen on der om de man uit Leeuwarden te vinden, maar die bleek door het troebele water onvindbaar. Het slachtoffer werd een paar minuten later op anderhalve meter van het wak onder het ijs gesignaleerd. nister Ter Beek (defensie) was vrij dagavond niet eens op de hoogte van het voorgenomen aanbod. Overigens had de verplaatsing van de Patriots naar Israël voldoen- kregen. CDA, WD en D66 toonden geen bezwaar, de PVDA wilde haar standpunt pas bepalen als een con creet verzoek op tafel ligt, aldus Ka merlid Melkert. D66-leider Van Mierlo en het PVDA-kamerlid Stemerdink zei den gisteren voor de tv niet goed te begrijpen waarom nu pas (Ameri kaanse) Patriots naar Israël zijn ge bracht. Al maanden dreigt Irak met aanvallen op Israël. Van Mierlo noemde het "slordig" dat de Ver enigde Staten - waar steeds is bena drukt dat Israël buiten de oorlog moet worden gehouden - van te vo ren onvoldoende aandacht heeft ge schonken aan de bescherming van Israël. Stemerdink voegde daaraan toe niet te begrijpen dat de VS, Duitsland en Nederland, de drie landen die de moderne Patriot heb ben, geen plan hebben gemaakt om Israël te beschermen. AMSTERDAM (GPD) Verschil- lefoontje van een man die zei Ira- lende kerkgemeenschappen in Am- kees te zijn. Volgens Oosterom sterdam houden rekening met aan- klonk de anoniem gebleven man slagen, nadat de afgelopen dagen te- zeer geëmotioneerd. "Hij vertelde dat zich had vóórbereid op een druk lefonische bedreigingen zijn bin- uit welingelichte kringen te hebben weekeinde, heeft het uiteindelijk nengekomen. Speciale veiligheids- vernomen, dat aanslagen werden bijzonder rustig gehad. Er is geen maatregelen zijn tot nu toe niet ge- voorbereid op openbare gebouwen sprake van een verhoogde vraag nomen. en christelijke kerken in Amster- naar geestelijke bijstand, aldus Enkele uren na het uitbreken van dam". weekeindehoofd A. Voerman giste- de Golfoorlog kreeg hervormd pre- Al eerder blijken bij andere ka- ren. De tien extra bedden die gereed dikant ds. J. Oosterom van de Em- tholieke, gereformeerde en her- staan voor mensen in acute, psychi- makerk in Amsterdam-Oost een te- vormde kerken dergelijke telefoon- sche nood zijn niet gebruikt toe zijn deze bewust geheim gehou- den vrijwilligers gemeld bij het akerkgangers niet te veront- joods coördinatiecentrum in Am- r werk in Israël. De vrij willigers hebben beroepen die a ëren van medicus tot chauffeur en technicus. Er wordt pas een beroep vormde Willem de Zwijgerkerk Amsterdam-Zuid wil daarom nig vertellen. Politiewoordvoerder Klaas Wil- op hen gedaan als de regering ting geeft toe dat "op kleine schaal raël daarom bedreigingen zijn geuit, zoals altijd woordvoerder het geval is in dit soort situaties". Al centrum, in de weken voor het uitbreken van In Israël is voorlopig nog genoeg de oorlog werden door de Amster- plakband voorhanden om de ramen te beschermen en kamers te vrijwa ren van gifgas. De oprichting van een actiegroep in Nederland die vallen, wil Wilting niet zeggen. Wel plakband voor Israël wilde worden de dreigementen onder- len, gaat dan ook niet door. zocht. r zijn eindbestemming: Abbekerk. Voor het transport werd de rijksweg A7 bij Auto gebruikt bij aanslag in Rijswijk in Leiden teruggevonden DEN HAAG (GPD/ANP) schietpartijen in Den Haag 6 wijk zijn zaterdag twee i het leven gekomen. Twee raakten zwaar gewond. In Rotter- dag zijn gisteren op verschillende plaatsen twee mannen levenloos aangetroffen. Hun doodsoorzaak is nog niet bekend. De schietpartij in Den Haag had plaats in een café aan de Vaillant- laan. Een 36-jarige inwoner van deze stad kwam 's middags de kroeg binnen en schoot onmiddel lijk op twee bezoekers. Eén van hen, een 29-jarige Hagenaar, werd dode lijk geraakt. Het tweede slachtoffer, een 48-jarige, eveneens in Den Haag woonachtige man, is ernstig ge wond naar het ziekenhuis overge bracht. Hij verkeert inmiddels bui ten levensgevaar. De politie heeft de dader aange houden. Het is de broer van de Ha genaar die enkele weken geleden is ontvoerd en voor een bedrag van 120.000 gulden is vrijgelaten. De po litie vermoedt dat de dader de ont voering van zijn broer heeft willen wreken. Auto uitgebrand In Rijswijk i 66-jarige tuinder in zijn kas neerge schoten door een nog onbekende man. Het slachtoffer overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. De echtgenote van de tuinder raakte bij de schietpartij ernstig gewond. De dader kwam 's middags het tuindersbedrijf binnen en wilde in formatie hebben over de aankoop van bloemen. Na een kort gesprek trok de man een pistool en schoot vervolgens op het echtpaar. De tuinder werd in de borst getroffen. De toestand van zijn vrouw noemde de politie gisteren bevredigend. De dader vertrok na de schietpartij in een auto, die werd bestuurd door een tweede man. De politie weet nog niet wat het motief voor de moord is geweest. In de kas wordt niets vermist. De twee mannen zijn nog voortvluchtig. Op de Hooglandse Kerkgracht in Leiden werd zaterdagavond een auto teruggevonden die vermoede lijk door de daders is gebruikt. T\vee Leiderdorpers zagen dat een auto had vlam gevat en dat een man snel in de richting van de Haarlem merstraat wegrende. Uit onderzoek bleek dat de auto was gestolen in Oud-Loosdrecht. Het brandje in de auto kan door een van de Leiderdor pers met zijn jas worden geblust. De Rotterdamse politie heeft gis teren op verschillende plaatsen in de stad twee dode mannen aange troffen. In beide gevallen is de doodsoorzaak nog niet duidelijk, zo zei een woordvoerder van de politie gisteren. Eén overledene, een 24-ja- rige Fransman, werd gevonden in een achtertuin van een huis aan de Palmstraat. Op hem wordt vandaag sectie verricht, op het eerste gezicht was zijn doodsoorzaak niet vast te stellen. De ander, een 49-jarige man uit Spijkenisse, lag dood in een bed in een huis aan de Snellinckstraat. De op hem verrichte sectie leverde nog geen doodsoorzaak op. Van daag volgt nader onderzoek. DEN HAAG (ANP) - Een ver slaggever en een fotograaf van het weekblad Elsevier zijn giste ren Algerije uitgezet. De twee arriveerden zaterdag volgens af spraak in Algiers om de Alge rijnse minister van buitenlandse zaken te interviewen. Onmiddelijk na aankomst op het vliegveld van Algiers moest het verslaggeversteam echter al le apparatuur afgeven. Het duo werd vervolgens naar een hotel gebracht, waar het onder ka merarrest werd geplaatst. De apparatuur kregen de verslagge vers bij vertrek beschadigd Plundering De Amsterdamse politie heeft zater dagmorgen 23 jongeren aangehou den die samen een sportzaak aan de Admiraal de Ruyterweg hadden ge plunderd. De groep, bestaande uit 21 jongens en twee meisjes in de leeftijd van negen tot achttien jaar, i ruit in om binnen te ko- ging er vervolgens vandoor afvalmakelaar i: DEN HAAG Een bedrijf dat chemisch afval kwijt wil, maakt een redelijk snelle kans met een illegale afvaltransporteur of een malafide met een uitgebreide collectie dure sportkleding. Brand jutehandel Een brand bij Max Wolf in Veghel, waar jutezakken worden gemaakt, 1 heeft gisteravond voor miljoenen guldens schade aangericht. De oor zaak van de brand is onbekend. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Verstekelingen Op containerschip Kagoro dat dit weekeinde afmeerde in de Rotter damse haven, zijn acht verstekelin gen aangetroffen uit verschillende Afrikaanse landen. Zes van hen meldden zich direct na aankomst van het schip, twee anderen werden aangëtroffen bij het lossen van de Kagoro. Zij werden met uitdro gingsverschijnselen opgenomen in het ziekenhuis. Aanrijding Bij een botsing op de Nieuwe Leeuwarderweg in Amsterdam- Noord zijn zaterdag twee mensen gedood en vier anderen gewond ge raakt. De oorzaak van het ongeluk is nog onduidelijk. te gaan. Yvon- der Meer, hoofd van de sectie milieucriminaliteit van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) zegt het zonder omhaal van woor den. "Milieucriminelen halen be drijven over met mooie praatjes, een overtuigende brochure en aller lei goedkope aanbiedingen", weet ze uit ervaring. "Dan komt er een meneer met een goed verhaal, die geen zeshonderd maar vierhonderd gulden per vat rekent. En dat scheelt hoor. Na afloop krijgt het bedrijf een rekening waar keurig op staat: 'Voor U milieuhygiënisch vernietigd, etc.' Niet zelden is zo'n milieucriminaliteit,-die politie reScri°mgine£n slagen «nog te vaak in hun malafide praktijken verborgen te houden, vindt Van der Meer. En als politie en buurtbewo ners ook geen argwaan koesteren, kunnen milieu-misdadigers rede lijk ongestoord hun gang gaan. "Daarom zijn tips zo belangrijk. Als °Yfr, het publiek, ik noem maar wat, een vrachtauto ziet met vaten en daar over heen puin, zou er weieens wat mis kunnen zijn met die lading". ken mensen in de top die heel be wust hebben gekozen voor illegale praktijken. Om één reden: het ver dient zeer goed en de pakkans was jarenlang klein". De hoge prijzen die voor het ver nietigen of storten van gevaarlijk en chemisch afval worden berekend (circa vijftig gulden voor verwer king van een ton huisvuil en 1600 gulden voor een ton chemisch afval) werken malafide praktijken in de Yvonne van hand, aldus het rapport. De indruk der meer: "Niet mag niet gewekt worden, vindt Van zelden is zo n re- der Meer, als zouden alle afvaltrans- kening nog ver- porteurs en -makelaars het niet zo nauw met de wet en de zorg voor het milieu nemen. "Want dat is denk ik niet waar. Ik ga ervan uit dat het me rendeel van de tussenpersonen en vervoersbedrijven legaal werkt". Milieucriminaliteit wordt steeds internationaler en dat is niet aan Ne derland voorbij gegaan. "Wij lopen ochtends werd er reguliere vracht bij de bestrijding van dergelijke gestort, met als gevolg dat er geen misdrijven voorop. In het buiten haan naar die stortplaats kraaide", land moet je echter vaak eerst uit- j leggen wat milieucriminaliteit is. Onderzoek Na 1992 zullen de Europese landen Uit het vorige week gepubliceerd heel intensief moeten samenwer- onderzoek van de sectie Milieucri- ken. Wij zijn daar klaar voor, vele Nederlandse vrachtauto minaliteit en de CLIM (Centraal andere echter nog niet. Zij hebben nachts om vier uur leeg de Landelijk Informatiepunt Milieu- altijd voorrang gegeve AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Israël (CIDI). Het gebeurde ook al dag na de eerste aanval van de geal- ten aanzien van de joodse gemeen- lieerden op Baghdad vulde de 25-ja- schap nadat Israel Libanon was bin- rige Turk Ekrem Ozcelik zijn tank nengevallen. Na de moordpartij in bij een benzinestation. Een taxi- de kampen Sabra en Chatila werd er chauffeur stapte uit zijn auto en riep zowel door joden in Nederland als enthousiast: "Zo. die moslims heb- m Israel geprotesteerd, "maar tege- ben we mooi te pakken gehad". Oz- lijkertijd kregen we te horen dat we celik: "Ik ben geen fanatiek mos- als joden niet deugden", aldus Naf- lim, maar op dat moment voelde ik taniel. me enorm kwaad worden". De veroordeling van islamieten De oorlog in de Golf heeft onmis- vanwege de daden van Sadam Hus- kenbare gevolgen voor Koerden, jo- sein is waanzin, aldus de CIDI-di den, Palestijnen, Turken en Marok- recteur. Een bevolking die wordt kanen die in Nederland wonen. De onderdrukt, vindt hij. kun je niet onderstroom van racistische gevoe- verantwoordelijk stellen voor de lens in de Nederlandse maatschap- daden van het regime. "Dat kun je pij wordt erdoor versterkt, zo vreest pas als een volk iets heefl te vertel- Ahmet Daskapan, adjunct-direc- len. Het baart me zorgen dat de we- het Regionaal Centrum reld. inclusief de joodse bevolking. Buitenlanders in Den Haag. dat onderscheid tussen volkeren regimes niet maakt". Leila Jaffar, voorzitter de Die angst verwoordde hij gister- avond tijdens een discussieavond stichting Joods-Palestijnse Dia- in Paradiso in Amsterdam, over de iOGg. hekelde de bijdrage van de ve- gevolgen voor de in Nederland je arabisten en andere deskundi- woonachtige islamieten en joden. gen die door de media gretig wor- In dit stadium van de oorlog bleek den geciteerd. Volgens haar wordt het overigens moeilijk de discussies het onbegrip voor islamieten verder valst ook". te beperken tot dat thema; als zelf dwaalden de ongeveer 150 deel nemers steeds af naar de Palestijns- joodse kwestie. Daskapan noemde het tijdens de forum-discussie overigens een goe- aangewakkerd door het beeld dat van de Arabier wordt geschapen. "Hij zou alleen een harde aanpak begrijpen, niet rationeel zijn, gedre ven door de godsdienst". Temidden dergelijke 'barbaren' wordt Is- wijk en hebben politie en buurtbe- buurt had alleen geklaagd c dit soort delicten, had al een oogje vervoersbedrijf dat illegaal stortte, maar er waren geen harde bewijzen. Yvonne van der Meer; "We hoor den van de politie in het buitenland de zaak dat Nederlanders meeleven raei blijkbaar gezien als een enclave met het Israëlische volk. "Maar ik i westerse beschaving. hoop ook op medeleven met andere gemakshalve voorbij wordt gedaan, volken in het Midden-Oosten. Het aldus Jaffar. aan het feit dat Israel al gaat niet alleen Tel Aviv, Oosten". Daskapan toonde zich bang voor de toekomst. "Vooral als ik kijk naar de vele stemmen die de Centrum Partij en Centrum Demo craten kregen bij de gemeente raadsverkiezingen". grens overkwam. Ze vonden dat delicten) bleek dat maar liefst ecu gek. Het ging om een auto van het kwart van het leidinggevend perso- - - - vertrouwden, neel van 116 afvalbedrijven, die v~~ Deze onderneming, zo bleek, loste dacht werden van milieu-criminal tot negen uur in de ochtend allerlei teit, zich ook bezig heeft gehouden die L B.i of nationaliteit Daarom pleit ook ik nadrukkelijk verantwoordelijk worden gehou- voor de oprichting van een Europe- den voor iets waar ze part noch deel gevaarlijke troep vlak bij wijk zonder dat iemand het wist. De teit. "Bij veel v recherchedienst, waardoor ook criminali- de milieucriminaliteit die bedrijven wer- aanpak kan krijgen". hebben is niet Europese Ronnie Naflaniel van voor Informatie en Irak, de olie of lange tijd de Gaza-strook het hele Midden- bank bezet "Van Marokkanen hoor ik vaak dat Nederlanders hen vragen wan neer zij aan de Jihad heilige oorlog mee gaan doen", vertelde ze. Vol gens Jaffar geeft het Westen de Ara bische wereld niet de kans de eigen problemen zelf op te lossen. "Het moet snel en op de westerse manier; oorlog dus. Ik vrees dat de islam en de Arabische wereld de nieuwe vy- and wordt in het Westen, als alterna tief voor het vroegere vijandbeeld van het oostblok"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3