Dreinende kinderen wachten in niemandsland 'Kerken hebben heel erg gefaald' Rode Kruis bewaakt menselijkheid voor vluchtelingen en krijgsgevangen Ben ter Veer: Stop die man PAGINA 2 MAANDAG 21 JANUARI lggj OORLOG IN DE GOLF GENEVE Het hoofdkwartier van de eenheid van het Internatio nale Rode Kruis die belast is met de hulpverlening in de Golfoorlog is een kamer gevuld met twee compu terschermen, een televisietoestel, een paar telefoons en veel sigaret tenrook. Een veldbed wordt bij de hand gehouden, zodat stafleden bij toerbeurt een dutje kunnen doen. De meest vitale zaak is de com municatie met alle delegaties in de regio", zegt de 45-jarige internist Peter Fuchs die leiding geeft aan de hulpverleningsoperatie die dag en nacht doorgaat. "Deze oorlog is mo gelijk de grootste uitdaging waar voor we ons de afgelopen jaren ge steld hebben gezien", aldus Fuchs. "Maar we moeten ons tegelijkertijd ook bezighouden met 30 andere lo kale en internationale conflicten die stuk voor stuk menselijk leed bete kenen." Hij nam de taak in Geneve op zich na een missie naar het door een bur geroorlog verscheurde Somalia. Minder dan vier uur na het uitbre ken van de Golfoorlog ontbood Ro- de-Kruis-voorzitter Cornelio Som- maruga verslaggevers op een pers conferentie waarbij hij alle partijen opriep de internationale wetten in zake de mensenrechten te respecte ren. Een van de belangrijkste taken van het Internationale Rode Kruis is toezien op de naleving van de be palingen in de Geneefse oorlogs conventies. In de uit 1949 stammende Eerste Geneefse Conventie wordt bepaald dat in krijgsgeweld gewond geraak te of ziek geworden burgers mense lijk worden behandeld, in wiens macht zij zich ook mogen bevinden en ongeacht het geslacht, ras, natio naliteit, geloof en politieke overtui ging van de betreffende personen. In dezelfde conventie wordt gesteld dat veldhospitalen en mobiele me dische eenheden onder alle omstan digheden moeten worden gerespec teerd en nooit mogen worden aan gevallen. De Derde Geneefse Conventie be paalt dat krijgsgevangenen mens waardig moeten worden behandeld en verbiedt onwettige handelingen en nalatigheid die hun dood of ern stige schade aan hun gezondheid tot gevolg kunnen hebben. Krijgs gevangenen moeten volgens de conventie ten allen tijden worden beschermd, vooral tegen geweld, intimidatie, belediging en nieuws gierigheid van de bevolking. De Vierde Geneefse Conventie verbiedt het aanvallen burgerzie kenhuizen en geeft ook regels be treffende de bescherming van bur gers en anderen in bezette gebie den. In de veroordelingen van het Israëlische geweld tegen Palestij- nen op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook deed de Verenig de Naties onlangs herhaaldelijk een beroep op deze conventie. Een diplomatieke conferentie nam in 1977 een extra protocol aan gaande internationale conflicten op bij de conventies. Deze extra voor schriften zijn echter niet onder schreven door onder andere Irak, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nie en Frankrijk, die wel tot de eer dere ondertekenaars van de con venties behoren. Italië en Saudi- Arabie hebben het protocol onder voorbehoud ondertekend; Kuwayt keurde de bepalingen ondubbelzin nig goed. Chaos Het protocol voorziet in de bescher ming van burgers tegen militaire ac ties door onder andere aanvallen van militaire objecten die in steden of andere dichtbevolkte gebieden zijn gesitueerd te verbieden. Aan vallen waarbij een aantal burger slachtoffers te verwachten is dat niet in verhouding staat tot het be oogde militaire resultaat worden verboden. Ook vergeldingsaanval- len op burgers of burgerdoelen zijn uit den boze. In de eerste dagen van de Gol foorlog is mogelijk duidelijk gewor den waarom genoemde landen het protocol niet hebben ondertekend: de geallieerden voerden onder aan voering van de VS luchtaanvallen uit op Baghdad, waarbij volgens hun zeggen nauwelijks burger slachtoffers zijn gevallen, en de Iraakse leider Saddam Hussein heeft een van zijn dreigementen uit gevoerd door burgerdoelen in Israel met Scud-raketten aan te vallen. Het toezien op de naleving van de conventies en het bepalen van de benodigde hulp in oorlogsgebieden is voor het Internationale Rode Kruis een zware taak. Vanuit het hoofdkwartier in Geneve moet con tact worden onderhouden met meer dan 500 waarnemers over de hele wereld. Als de verbinding ondanks de chaos in het oorlogsgebied wel tot stand komt is het maar de vraag of de Rode-Kruis-afgevaardigden daadwerkelijk iets kunnen zeggen over de toestand van de mensen rechten en de schade die burgers en militairen ten onrechte is aange daan. Zo zijn de zeven afgevaardigden in Baghdad nog steeds niet in staat gesteld zich door de stad te begeven om de behoefte aan hulp te inventa riseren. Ook hebben ze nog niet kunnen vaststellen of de piloten van neergeschoten toestellen van de geallieerden het hebben over leefd. Heilig Het Rode Kruis is gisteren wel be gonnen voorraden naar Iran te zen den in afwachting van een stroom vluchtelingen uit Irak. Het Iraanse persbureau IRNA berichtte dat een vliegtuig met voorraden van het In ternationale Comité van het Rode Kruis in Geneve gisteren in de hoofdstad Teheran werd verwacht. Een ander vliegtuig, dat voorraden levert van het Duitse Rode Kruis, zou maandag in Teheran aanko men. Volgens IRNA wil het Duitse Rode Kruis een kamp voor 40.000 vluchtelingen opzetten. Vluchtelin gen zouden zich in woestijngebie den bij de Iraanse grens verzameld hebben. Volgens Seyed Malek Musawi, die gisteren met elf gezinsleden uit Irak in Iran aankwam, is de Iraakse hoofdstad, afgezien van militairen, bijna verlaten. Musawi, die van Iraanse afkomst is, zei dat Irakezen zich in de "heilige" steden Najaf en Karbala hebben verzameld. Veel Irakezen denken dat die steden voor bombardementen gespaard zullen blijven, omdat dat tot woede van moslims over de hele wereld zou leiden. Volgens IRNA kwamen zaterdag in Iran 220 Sudanese, Tu nesische en Eritrese vluchtelingen uit Irak aan. NABIJ AM MAN - Soeda- nese vluchtelin gen uit Irak be horen tot de wei nigen die de danië. Saddam Hoessein laat de Irakezen niet gaan. AL RUWEISHED - Met honderdduizenden zouden ze komen. De chaos zou even groot zijn als vijf maan den geleden, toen er dagen tussen zaten waarbij 70.000 vluchtelingen Jordanië bin nenstroomden. Dat had de UNDRO (de rampenorgani satie van de VN) kort na het uitbreken van de Golfoorlog voorspeld. Hoe schril is ech ter het contrast met die bere kening als we zaterdagmor gen vroeg de grenspost Al Ruweished naderen. Slechts tien volgepakte auto's met slaperige ouders en dreinen de kinderen wachten voor de verwaarloosde douanege bouwen. Van een vluchtelingenprobleem is op dit moment volstrekt geen spra ke. Het is een dooie boel in het woestijndorpje Al Ruweished. zo'n 400 kilometer gelegen van Amman. Op de parkeerplaats even na de slagboom staan enkele Iraakse taxi's die hun menselijke vrachten zojuist hebben afgeleverd. Het zijn Jordaniers die het toch te link von den om in Baghdad te blijven. Gre tig willen ze hun verhalen kwijt over de bombardementen, de kracht van het Iraakse leger en bo venal hun onbegrensde bewonde ring voor Saddam Hussein. Sommigen menen zelfs de Scud- raketten voorbij te hebben zien ra zen. die zaterdagmorgen rond half acht Tel Aviv voor de tweede keer hebben geraakt. En daar zijn ze do lenthousiast over. Maar liefst elf ra ketten zouden grote delen van Is raels dichtbevolkte stad hebben vernietigd, beweerd Mayef Awada, een Jordaanse zakenman, die de eerste drie dagen van de oorlog in het Al Rasheed-hotel in Baghdad doorbracht. Zijn ogen spuwen haat als hij het over de 'zionisten' heeft, die deze oorlog naar zijn mening hebben veroorzaakt. Propaganda Het is duidelijk dat de Jordaniér, gewild of ongewild, een verleng stuk is van de Iraakse oorlogspropa ganda. Volgens hem valt het alle maal mee in Baghdad. Als we Mayef moeten geloven, dan zit geen Ira kees tijdens de bombardementen in een schuilkelder, heeft Baghdad van die tienduizenden tonnen bom men nauwelijks enige schade opge lopen en zijn er tenminste 160 Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen neer gehaald. "Irakezen zijn niet bang", voegt hij er overbodig aan toe. "Ze zijn gewend aan oorlog, dus gaat het leven daar gewoon door". Inmiddels heeft zich een groepje uit Baghdad gevluchte Jordaniers om ons heen gevormd. Ze verdrin gen elkaar om het woord tegen de buitenlandse verslaggevers te mo gen voeren. We worden er niet veel wijzer van. Maar tussen al die opge wonden Jordaniers staat een man met een baard die al die tijd zijn mond heeft gehouden. Als er even een stilte valt, neemt hij het woord. Hij was de afgelopen week ook in Baghdad, maar wil zijn naam niet zeggen. "Het is allemaal wat anders dan wat deze mensen vertellen", zegt hij. "Er is wel degelijk .grote schade aan de stad toegebracht. En niet alle bommen zijn op regerings gebouwen terechtgekomen. Het is er elke dag een hel. Vreselijk. Er zijn vele doden en gewonden. Wel klopt het dat de Irakezen er redelijk rustig onder blijven. Er heerst geen pa niek. Wanneer de luchtaanvallen voorbij zijn en de sirenes het sein 'veilig' geven, begeeft vrijwel ieder een zich op straat. Hoofdzakelijk op zoek naar voedsel. Want dat is er niet zoveel meer". Waarheid Plotseling draait de man met de baard zich om en valt woedend uit tegen de Jordaniér die schuin ach ter hem staat. Het blijkt dat die hem gemeen op de tenen is gaan staan. Met opzet, ten teken dat hij niet zo openhartig moet zijn. "Ik wil de waarheid vertellen", legt hij ons uit. "Gelogen wordt er in deze oorlog al genoeg". Hij vertelt verder dat veel inwoners van Baghdad de stad ver laten. Naar het platteland vluchten om aan de aanhoudende bommen regen te ontkomen. Tussen Bag hdad en de grens met Jordanië heeft hu nauwelijks vluchtelingen gezien. Hij vindt dat niet zo vreemd, want onder geen beding zullen de Iraakse autoriteiten toestaan dat landgenoten de wijk nemen en te genover de westerse pers in Jorda nië over hun angsten verhalen. Dat verklaart meteen waarom het in Al Ruweished zo rustig is. Van verschillende kanten wordt ons bevestigd dat in de nacht van vrijdag op zaterdag in de buurt van Al Rutwa, een Iraaks dorpje op 100 kilometer van de grens met Jorda nië, een Amerikaans gevechtsvlieg tuig naar beneden is gehaald. Ook de man met de baard zegt dat. Hij heeft zelfs de met een parachute ge redde piloot door de plaatselijke be volking zien opbrengen. Hij ver moedt dat de vlieger deel uitmaakte van een squadron dat probeerde de legervrachtwagens uit te schakelen vanwaar Scud-B-raketten worden gelanceerd met bestemming Israël. Deze mobiele installaties staan voor een groot deel in het westen van Irak opgesteld. Angst "Er werd in elk geval hevig gescho ten door luchtafweergeschut", zegt de man met de baard. Maar vliegtui gen zie je nooit. Die zitten veel te hoog. In Baghdad heb ik een keer twee condensstrepen gezien van ge vechtsjagers. Daarom knallen de Irakezen er bij luchtaanvallen ook maar op los. Ze sproeien de lucht vol met kogels en raketten in de hoop iets te raken. Bij nacht gloeit de lucht rood van vuur. Dat is zeer angstaanjagend". Een Canadese cameraman van CBC (Canadian Broadcasting Cor poration) om veiligheidsredenen noemen we zijn naam niet, hij wil nog eens terug naar Baghdad zou later die middag eveneens de aan wezigheid van verplaatsbare lan- ceerplatforms voor raketten beves tigen. "Ik heb twee van die vracht- Slechts handjevol vluchtelingen Irak in Jordanië auto's gezien, maar die reden in de richting van Baghdad. Overigens zijn er erg veel troepen tussen Bag hdad en de Jordaanse grens gele gen. Veel tanks en artillerie. Kenne lijk wordt er nog altijd met een grondaanval van Israël rekening ge houden, maar dat is uiterst onwaar schijnlijk". Ook de Canadees heeft geen on rust in Baghdad opgemerkt. Maar dat alle Irakezen slaafs achter Sad dam Hussein staan, is naar zijn me ning niet waar. "Als de camera draait, staan ze een en al achter hun meester. Maar zodra je geen opna men maakt, spuien ze op gefluister de toon hun kritiek. Velen zijn er absoluut niet mee eens dat Saddam omwille van Kuwayt zijn volk weer in een oorlog heeft gestort. Daar hebben ze na acht jaar van oorlog met Iran hun buik vol van. Stiekem geven ze je briefjes met telefoon nummers van familie ken vrienden in het Westen en vragen je of je ze bellen wil om de groeten te doen. Ik weet niet hoe lang nog Saddam Hussein op de onvoorwaardelijke steun van de Irakezen kan reke- Honger In Al Ruweished zullen de komen de dagen nog veel buitenlandse journalisten de grens met Irak over steken, nu Baghdad hen persona non grata heeft verklaard. Maar die zullen geen gebruik hoeven maken van de transitkampen voor 15.000 vluchtelingen die het Internationa le Rode Kruis in het niemandsland tussen Iraq en Jordanië in gereed heid heeft gebracht. Slechts 300, hoofdzakelijk Egyptenaren en Sudanezen, bevolken op dit mo ment talrijke tenten, voorzien van oliekachels, stretchers en dekens. Een luxe in vergelijking met die zo mermaanden van het afgelopen jaar, toen honderdduizenden vluch telingen het in zandstormen moes ten doen met stukjes plastic en tien tallen van hen omkwamen van de honger en de dorst. Die catastrofe zal zich niet herhalen. GEESTELIJK LEVEN i Jeruzalem, met hun Orthodoxe rabbijn Van de Kamp: AMSTERDAM (ANP/GPD/CIC/KNA) - De kerken hebben heel erg gefaald door te zwijgen na de aanvallen van Irak op Is raël. Dat is volgens de Amsterdamse rabbijn L. van de Kamp de mening van de joodse gemeenschap in Nederland. Noch de paus, noch de Wereld raad van Kerken, noch de bestu ren van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, noch de Raad van Kerken in Nederland hebben in het openbaar de Iraak se aanvallen op Israël veroor deeld. Het protest werd overgela ten aan de 'diep geschokte' Israël- organen en aan stichtingen zoals Christenen voor Israël, die zater dagavond in Apeldoorn een soli- dariteitsmanifestatie met Israël hielden. Het falen van de Nederlandse kerken en de Raad van Kerken onderschrijft volgens de ortho doxe rabbijn opnieuw de heel 'vreemde' rol die zij ten aanzien van de PLO spelen. De secretaris van de Raad van Kerken, ds. W. R. van der Zee, heeft benadrukt dat de Raad ook nu de 'dubbele soli dariteit' wil nastreven met zowel Israël als de PLO. Hij erkende dat de Raad het nu "erg moeilijk". Volgens hem is het nu te vroeg om afstand te ne men van de PLO. "Eerst moeten de kruitdampen opgetrokken zijn en de kaarten opnieuw geschud". Van de Kamp vindt dat de Raad zich al lang had moeten distantië ren van PLO-leider Arafat, die zich keer op keer achter dictator Saddam Hussein opstelt. In joods Nederland ontstaat ten aanzien van de kerken een houding van: 'ach, wat maakt het uit'. Dat is niet goed, zo vindt rabbijn Van de Kamp. Bovendien hebben de 'ge wone' kerkleden beter verdiend. Naar zijn mening is de solidariteit met Israël en de joodse gemeen schap aan de basis veel sterker dan bij de kerkelijke bestuurders. Juist in deze tijd, waarin Israël enerzijds tot het uiterste getergd wordt en anderzijds zich zeer te rughoudend opstelt, was steun van de kerken zeer welkom ge weest. De expliciete steun uit het buitenland maakt het de Israëli sche regering makkelijker om te genover de bevolking die terug houdendheid te verdedigen. De steunbetuigingen van Bush en de Britse premier Mgjor worden ook in de joodse gemeenschap in Ne derland als een geweldige stimu lans ervaren, zo zegt rabbijn Van de Kamp. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de "afschuwelijke bom bardementen" veroordeeld, zon der aan te geven of hij de Irakese aanvallen of de geallieerde bom bardementen op militaire doelen in Irak bedoelde. Zaterdag heeft de paus drie ker kelijke hoogwaardigheidsbekle ders uit Irak ontvangen. Zij over handigden hem de slotverklaring van een kerkelijke conferentie voor de vrede, die begin decem ber in Baghdad werd gehouden. Daarin werd gepleit oplossing door onderhandelingen; over een ontruiming van Kuwayt werd niet gesproken. De delegatie stond onder lei ding van het hoofd van de Chal- dees-Katholieke Kerk, patriarch Raphaël I van Babylon en van de Chaldeeën, met 325.000 zielen de grootste christelijke groep in Irak (18 miljoen inwoners). Deze noemde het uitbreken van de oor log een "daad van waanzin". De patriarch zei "zeer teleurgesteld" te zijn over de houding van de Verenigde Staten en de geallieer den. Kritiek op Saddam Hussein liet hij achterwege. De rk bisschoppen van de Ver enigde Staten hebben wel zonder omwegen de "immorele en onge rechtvaardigde" aanvallen van Irak op de Israëlische burgerbe volking veroordeeld. De Irakese raketten op Israël zijn volgens hen een ondubbelzinnige schen ding van de internationale regels voor de oorlogsvoering. ONDERDENDAM (ANP) - Oud-IKV-voorzitter Ben ter Veer, mede-organisator van de massale vredesdemonstraties in 1981 en 1983, zat zaterdagmiddag thuis, terwijl in Den Haag IKV, Pax Christi en de Raad van Kerken een vredesmanifestatie hielden waaraan enige duizenden men sen deelnamen. "Dat is een heel bewuste keuze. Ik vind dat die man gestopt moet worden. Saddam Hussein is een uiterst riicksichtlos figuur, die vanuit een gevaarlijke ideologie het hele gebied wil beheersen", aldus de polemoloog, nog steeds vertegenwoordiger namens de RK Kerk in het IKV. De leus 'geen bloed voor oor log' van het Komitee Anti-Golf Oorlog is volgens Ter Veer "on voorstelbaar simplistisch en vol strekt onaanvaardbaar". Dat co mité omvat volgens Ter Veer te verwaarlozen groepen ("de oude anti-imperialisten"), waar IKV en Pax Christi zich "Godzijdank" verre van hebben gehouden. "De innerlijke verdeeldheid (niemand wil oorlog, maar toch moet die man weg) is wellicht de voornaamste reden waarom de manifestatie zaterdagmiddag geen honderdduizenden trok". Assemblee Wereldraad. De Wereldraad van Kerken neemt ui terlijk woensdag een besluit of de assemblee volgende maand in Canberra (Australië) doorgaat. Op deze algemene vergadering, die eens per zeven jaar wordt ge houden, worden 950 gedelegeer den van de 311 lidkerken ver wacht. De Wereldraad zal de ko mende dagen intensief overleg voeren met zijn zeven presiden ten (erevoorzitters), met de ker ken in het Midden-Oosten en die in de Verenigde Staten. Cohen Stuart blijft. De theolo gische adviseur van de Hervorm de Kerk in Israël, dr. G. Cohen Stuart blijft in Israël. Vertrek zou zijn "geloofwaardigheid en mijn kerkelijke verantwoordelijkheid onherstelbare schade" toebren gen en hemzelf in "ondragelijke gewetensnood" brengen, zo heeft hij zijn werkgever, de Hervormde raad voor Kerk en Israël, weten. Deze had hem opgedragen naar Nederland terug te keren. De Raad, die ook een afweging heeft gemaakt tussen solidariteit met Israël en de verantwoordelijk heid voor het gezin Cohen Stuart, legt zich bij het besluit neer. Bloedbad zonde. Het bloedbad dat de Sovjet-militairen afgelo pen zaterdag in de Litouwse hoofdstad Vilnius hebben aange richt, is volgens het hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, patri arch Aleksej een "zonde" en een "grote politieke fout". In een ver klaring in de regeringskrant Izvestija, zegt de patriarch dat geen staat het recht heeft "een deel van zijn burgers als vijanden te beschouwen die met wapens moeten worden bestreden". Beroepingswerk Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Wageningen als zend.pred. te Indonesië J. T. Witkamp Ocgst- gcest, die zondag reeds intrede deed; naar Dordrecht (herv.-geref) G. Oud- heusden Culemborg. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Alphen aan den Rijn en Amers- foort-N. A. L. Th. de Bruijne Nijverdal.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2