'Fort Boyard'bloedstollend amusement Extra belangstelling voor tv-nieuws Golf neemt af LEVENDE POPPEN Teveel reclame: boete voor sVeronica Golfiiieuws op korte golf Soap-opera s weer terug Bidstonde O PAGINA 24 RTV-SHOW MAANDAG 21 JANUARI 1991 HILVERSUM De nieuwe chef amusement van de AVRO. Lex de Rooi. wrijft tevreden zijn handen. Zijn ogen glinsteren als hij praat over 'zijn' project: Fort Boyard. Fort Boyard is een bloedstollend spel-amuse- mentsprogramma dat ge heel op locatie in de Atlan tische Oceaan voor de kust van het Franse Bordeaux wordt opgenomen. Vanaf vanavond is het programma in een wekelijkse frequen tie op het scherm te zien. De Rooi ziet de kijkcijfers in ge dachten al stijgen. "Ik heb echt hoge verwachtingen van dit pro gramma. Het kost wat, ruim drie ton per aflevering, maar daar krijgt de kijker dan ook een spektakel voor dat nog nooit op de Nederlandse televisie ver toond is. Ik heb zelfs al een optie voor tien nieuwe afleveringen gertomen". Half augustus werden de afle veringen opgenomen in en om Fort Boyard, een bouwsel in zee dat in 1802 verrees. Het is een im posant, enigszins luguber bouw werk dat op bevel van Napoleon als verdedigingswerk voor de ha vens aan de kust werd neergezet op een kunstmatig eiland. Fort Boyard telt maar liefst 66 ka mers. Gevangenis Ooit werd het fort gebruikt als gevangenis voor politieke gevan genen. Het verdedigingswerk stond daarna jaren leeg en ver loederde. In 1966 werd de Franse De twee nresentatoren van 'Fort Boyard'. Ria Visser (links) en Bas Westerweel speelfilm Les Avonturiers met Alain Delon op,het fort opgeno men. Een Franse televisiepro duktiemaatschappij zag uitein delijk wel wat in het fort als loca tie voor een spectaculaire spel show. Er werd een formule uitge dacht die perfecf^aansloot op de mogelijkheden die het fort biedt. In veertig kamers van het Fort Boyard zijn 'uitdagingen' ge bouwd. Spellen die huivering wekkend, grappig en soms een tikkeltje gevaarlijk zijn. De iet wat lugubere omgeving werkt natuurlijk mee aan een bijzonde- HILVERSUM (ANP) - De bijzondere belangstelling van tv-kijkend Nederland voor nieuws over de Golfoorlog neemt af. Volgens een woordvoerder van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS ligt de totale kijktijd nog wel hoger dan normaal. Zaterdag werd evenals de voorgaande dagen gemid deld vier uuur naar de tele visie gekeken. Een deel van de extra belangstelling laat zich echter- verklaren door reportages over het Euro pees kampioenschap sehaat- Het acht-uur-journaal was zaterdag niet meer het best bekeken programma. De Vara-comcdy Zeg eens Aaa trok 3,3 miljoen kijkers en was daarmee het best be keken programma. Het aeht-uur bulletin trok het vrijwel gebruikelijke aantal van twee miljoen kijkers. De extra journaals op Ne derland 3 trokken zaterdag nog wel flinke aantallen kij kers. Zaterdagochtend om tien uur keken 1,4 miljoen Nederlanders naar het jour naal en 's middags om vijf uur keken 1,5 miljoen Ne derlanders. Het extra jour naal aan het begin van dc zondagnacht haalde altijd nog 400.000 kijkers. De Amerikaanse nieuws zender CNN haalde zater dag een dagbpreik van zeker 930.000 kijkers. De belang stelling voor CNN was in de nacht van vrijdag op zater dag echter erg klein. Er ke ken zo weing mensen, dat de kijkdichtheid niet meer in cijfers valt uit te drukken. Voor kijk- en luisteronder zoek is het nog niet mogelijk de uitbreiding van CNN op diverse kabelnetten in de berekeningen te betrekken. RTL 4 De commerciële zender RTL 4 trekt momenteel bedui dend minder kijkers. Zo trok de speelfilm vrijdagavond slechts 600.000 kijkers ter wijl het dubbele aantal ge bruikelijk is. Alleen de soap 'Goede Tijden, Slechte Tij den' handhaaft haar kijk dichtheid met zo'n twee mil joen kijkers. Het concept van het spel werd aan een groot aantal Europese landen verkocht en de AVRO wist voor Nederland de rechten te bemachtigen. En in augustus konden de Hollanders afreizen om na de Zweden, Duitsers. Spanjaarden en Fransen acht af leveringen op te nemen. Sleutels Het spel draait natuurlijk om de kandidaten, die worden bijge staan door presentator Bas Wes terweel en co-presentatrice Ria Visser (de oud-schaatskampioe ne). De kandidaten moeten in 50 minuten een aantak sleutels zien te bemachtigen. Ze krijgen acht opdrachten in verschillende 'cel len' in het Fort Boyard. exclusief de 'raadsels' die de denker van het team boven in de toren van het Fort moet oplossen. Als die 'denk'-kandidaat faalt, wordt een sleutel in een vangnet in zee ge gooid en moet een 'doe'-kandi- daat de sleutel uit zee halen. Daarmee gaat tijd verloren. Hoe minder tijd, des te minder sleu tels. Alle afleveringen verschil len, alleen het slotspel is steeds hetzelfde. Het hele team moet in twee minuten een schatkist zien te openen, want daarna worden er tijgers losgelaten en moeten de kandidaten zich uit de voeten maken. Kortom, Fort Boyard is geen gewoon amusement maar een bloedstollend programma waar de kijker met het zweet in de handen naar zal kijken. HILVERSUM - Veronica moet 70.000 gulden boete be talen wegens het overtreden van de Mediawet in het tv- programma Veronica-sport. Dat heeft het Commissari aat voor de Media besloten. Veronica overweegt nog in beroep te gaan tegen de uit spraak bij de Raad van Sta te. Het bewuste programma werd afgelopen zomer ip dc aanloop naar het Wereld kampioenschap voetbal uit gezonden. In het tv-pro- gramma werd volgens het commissariaat te nadrukke lijk reclame gemaakt voor een bureau dat cruisereizen naar de wedstrijden van het Nederlands elftal organi seerde. Volgens het commis sariaat was er sprake van een niet toegestane vorm van reclameuiting. Veronica bestudeert mo menteel de uitspraak van het commissariaat. Pas daarna wordt een standpunt ingenomen over een eventu ele beroepsprocedure. LONDEN - Hayley Spicer (links) en Natalie Johnson, twee blonde, blauwogige meisjes uit Londen, hopen de - volgens ons twijfelachti ge - eer te hebben tot 'levende poppen' te worden uitgeroepen. De dames doen mee aan een competitie van poppenfabrikant Mattel, bekend van de Barbie's. Er hebben zich voor deze verkiezing maar liefst 3000 meisjes aangemeld. De winnares wordt eind deze maand bekendgemaakt. (foto HILVERSUM (GPD) Via de Teletekst-pagina's van de NCRV is sinds het afgelopen weekeinde continu nieuws over de Golfoorlog te volgen dat wordt uitgezonden door radiostations die met normale apparatuur in Nederland niet te ontvangen zijn. De NCRV-Gulf-Monitoring-Service is een initiatief van de redactie van het radioprogramma voor computerhobbyisten Bulletin. Met een tiental korte golf-ontvangers en andere geavanceerde computerapparatuur wordt de ether afgezocht naar het laatste nieuws. Berichten die nog niet via andere kanalen in Nederland gepubliceerd zijn, worden doorgegeven via de NCRV- Teletekstpagina's 340 tot en met 344. WASHINGTON (AFP) - Na twee dagen afwezigheid zijn de populaire 'soap-opera's' weer teruggekeerd op het Amerikaanse televisiescherm. De grote televisienetwerken ABC, CBS en NBC hadden de uitzending van de populaire serie's stopgezet na het uitbreken van de oorlog in de Golf. Vrijdagmiddag maakten de netwerken echter een einde aan twee lange dagen van permanente berichtgeving over de operatie „Woestijnstorm". Vanaf dat moment was het - ondanks de oorlog - weer tijd voor het lief en leed in „Another world" (NBC) en „As the world turns" (CBS). Dode en zwaargewonden bij rockconcert SALT LAKE CITY (AP) - Tijdens een concert van de hardrock-groep AC- DC in de Amerikaanse staat Salt Lake City zijn vrijdagavond een tiener om het leven gekomen en twee anderen levensge vaarlijk gewond geraakt toen het 14.000-koppige publiek bij het podium naar voren drong. In een afzonderlijk ongeluk tij dens hetzelfde optreden liep een andere jongen zwaar hoofdletsel op bij een val van een zeven meter hoge trap, aldus de politie. Soms had ik het gevoel dat de li ve-beelden, die de televisie uit Baghdad en Tel Aviv over de wereld stuurde, het draaiboek van een toekomstige oorlogsfilm vormden. Bij de beelden van verslaggevers, die zich bij het jankende geluid van het luchta- larm, dat wij tot nu toe alleen kenden van de eerste maandag van elke maand, op het dak van hun hotel waagden, moest ik denken aan die Zweedse came raman in Chili, die zijn eigen dood registreerde; hij richtte zijn camera op een groep mili tairen, die van een vrachtwa gen sprong, een van hen maakte woedende gebaren naar hem en schouderde daarna zijn ge weer; er klonk een schot en heel langzaam stortte het beeld ter aarde. Aanvankelijk zagen we ook nog beelden van de Iraakse tele visie. die toonden hoezeer Sad dam Hussein geliefd is bij het volk. In feite werd de westerse kijker geconfronteerd met het schrikbeeld van een despoot, wiens handen en militaire tenue gekust werden door on derdanen die hem aanbaden als een door God gezonden lei der. Als zodanig vertegenwoor digt hij juist datgene wat wij met een zucht van verlichting achter ons hebben gelaten. Ook zijn gezwollen taal, over 'satan Bush' en de 'moeder van alle veldslagen'en de gretigheid waarmee het woord 'bloed' in zijn teksten terugkeert, verwijst naar een achterlijke uithoek van de geschiedenis. Voortdu rend glijdt zijn hand over kin derhoofdjes. Die arme kinderen hebben er natuurlijk geen idee van dat 'de Iraakse ambassa deur in Engeland gezegd heeft dat zijn land tot de laatste druppel bloed van het laatste ageerde met de opmerking dat deze handelwijze geen enkele zin had, aangezien 'God aan de mens de vrije wil had gegeven'. Met andere woorden, men moest de Schepper niet met dergelijke problemen lastig vallen. De rab bi was te verbijsterd om te ant woorden. In een landelijke krant trof ik een ingezonden brief aan waar in eveneens geprotesteerd werd tegen de wijze waarop mensen hun verantwoordelijkheden verlegden naar de Allerhoogste. Dit keer ging het echter niet om een gelovige, zoals de conserva tieve katholiek Luns, maar om een vrijdenker: "Eerlijk gezegd kan ik hier niet het kleinste beetje respect voor opbrengen, want het is een laffe houding en verder niets. Ga nou niet huilen als ik het volgende vertel: God bestaat niet, net zomin als Sin terklaas en de Verschrikkelijke Sneeuwman. Dit is de twintig ste eeuw! Bijgeloof hoort niet thuis in onze maatschappij". Religie en oorlog komen dezer dagen soms ook op een onver wachte wijze met elkaar in bot sing: zo heeft menige orthodoxe jood het moeilijke besluit moe ten nemen om zijn lange baard af te scheren. Deze daad onder gaan zij als een vorm van hei ligschennis. Het probleem was echter dat de gasmaskers, die zij van de Israëlische autoritei ten tijdens een aanval dienen te dragen, niet goed op het bebaar de gezicht aansloten. Maar niet iedereen was bereid zijn baard haar te verwijderen; voor hen worden nu in allerijl nieuwe maskers ontworpen. Tot in Nederland toe heeft de oorlog zijn weerslag op geves tigde christelijke tradities: zo liet de grafische sector de zon dagsrust even voor wat die was, en maakte gisteren zo de ver schijning van extra-krante nedities mogelijk. kind zal doorvechten. Zou Sad dam ook een groot dierenvriend zijnIk vermoed van niet - Ara bieren zijn geen hondenliefheb bers, en een langharige Perzi sche kat, of een Syrische goud hamster komen om politieke re denen al niet voor vertroeteling in aanmerking. Het is opvallend hoezeer de godsdienst in deze oorlogsda gen op de voorgrond treedt. In het Witte Huis vraagt Bush, in het gezelschap van de evange list Billy Graham, de christelij ke God om raad en bijstand. Op een havenkade in Koeweit ver zocht een geknielde Saddam Hussein aan de God vandemos- li ms om de ch ristenhonden in de diepste kerkers van de hel te gooien. En in Israël vertrouwt het volk op de bescherming van Jah weh. Van een oecumene is in de woestijn, waar de drie grote religies honderden jaren gele den hun soorsprong vonden, geen sprake. Bovendien worden overal ter wereld gebedsdiensten georga niseerd. Tijdens een discussie op de Belgische televisie, waar ook de heer Luns te gast was, maakte een rabbi bekend dat hij urenlange bidstonden voor de vrede hield. Waarop Luns re- R, BONGAPB '5 TUP VOOR JB WARME BEDJE |Gerrit Jan Zwier PAN L O O PT M 'N HOR LOGB WAARSCHIJNLIJK IETSJE

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24