De keuze van bezoekers en suppoosten Town: weer alles erop en eraan Ensemblewerk ontbreekt bij Surinam Music Ensemble Rotterdam juiste thuishaven geslaagd Story International 0. Internationaal gezelschap exposeert in Coup d'Art j MAANDAG 21 JANUARI 1991 KUNST PAGINA 23 LEIDEN - Het programma van de Leidse Jazzweek omvat elk jaar weer een aantal vertrouwde punten. Zo is er de acht-daagse Leidse jazz- marathon in de Waag, de kroegen tocht op de woensdagavond en het Key Town Jazz Festival op de slot- avond in de Stadsgehoorzaal. Een 1 bedrag van 37,50 - en dan ben je er nog niet - voor het laatste evene ment vormt voor menigeen altijd nog een forse drempel. Ongetwijfeld is het overigens on- ier meer die drempel die de drukte >p een aanvaardbaar niveau houdt. I Was er afgelopen zaterdagavond in de meeste zalen van de Stadsge hoorzaal nog sprake van een gezelli ge drukte, een groter publiek leidt gemakkelijk tot opstoppingen. Nu reeds was het hier en daar niet ge makkelijk om een zaal binnen te ko men. De organisatie weet de iets kleinere opkomst in vergelijking met vorige jaren aan de Golfoorlog. Het programma-aanbod was als vanouds gericht op een breed pu bliek. Met de stijlen Blues en Boogie, Swing, Latin en Dixeyland als hoofdmoten kregen de jazz-lief- hebbers een afwisselend festival aangeboden. De Blues en Boogie werd ge bracht door de uit Frankrijk afkom stige Otis Grand the Dancekings Otis Grand met zijn enthousiaste band in de Grote zaal en door het André Valkering Qua omvang veel bescheidener An- was het met de Duitse Bart's Bones Boogie Trio van eigen bodem. Otis dré Valkering Boogie Trio betoon- en Silvia Droste in de foyer en met Grand heeft een enthousiaste band de zich aanmerkelijk subtieler. Een de Nederlandse Jump'n Jive in de die veel geluid maar niet zoveel ver- virtuoze rechterhand liet de piano Grote zaal. Bart s Bones brachten rassingen produceert. Het alleen al hier en daar schitteren. Swingtime muziek van o.m. Count Basy en en kele ballads. Opvallend was de vier man sterke blazerssectie die uitslui tend uit trombonisten bestond. Jump'n Jive wordt o.m. gestuwd door drie zangeressen die te zamen met een aantal de pan uit swingen de instrumentalisten de klok een aantal decennia terugzetten. Het wat oudere publiek hield de Grote zaal hierbij goed bezet. Meer in trek bij de jongeren waren Nueva Man- teca en Nicky Marrero uit "Hol land". Zij leverden in muzikaal op zicht een zeer onhollandse, buiten gewoon spectaculaire prestatie. Stevige latin, met lof voor de per cussionist. Veel zwoeler en op een andere manier even aantstekelijk werkt het Ricardo Insunza Quintet uit Brazilië. In een langgerekte en flink uitge buite "Black Orpheus" bezorgde de altsaxofonist de Kleine zaal niet al leen qua temperatuur een subtro pisch klimaat. Ook de liefhebbers van Dixieland kwamen aan hun trekken. Behalve The Little Stre- amband traden de winnaars op van het Dixieland-concours: de Willick Square Jazz Band. De opstelling met tafels en stoelen in de diverse zalen verhoogde de sfeer. Ook de vertoning van Video Jazz Films ont brak niet aan het geheel. Kortom, ook dit jaar was het Key Town weer een jazz-festival met al les erop en eraan, dat blijkbaar voor overigens overwegend jongere ou deren en oudere jongeren een trek pleister vormt en een geslaagd be sluit van de Leidse jazz-week ge noemd mag worden. Een wat uitge breider programma-(boekje) zou volgend jaar overigens niet mis staan. MARCEL VAN BAARLE. Jubileumexpositie in Venlose museum Van Bommel-Van Dam Van onze correspondent Henk Meutgeert Het is een vraag die dikwijls bij je opkomt als je een museum bezoekt: wat zouden de suppoosten aan de wand hangen of op de vloer zetten als zij het voor het zeggen hadden? Het Venlose museum Van Bommel-Van Dam geeft met zijn jubileumtentoonstelling 'Met betrekking tot een collectie' (het museum bestaat 20 jaar) een antwoord. Niet alleen twee suppoosten doen dat, maar ook een 'bezoeker', een 'vriend' van het museum en een 'cultureel ambtenaar'. Om maar enkelen uit de rij te noemen. Enige beperking daarbij was dat de keus moest worden gemaakt uit de collectie van het museum. VENLO In 1967 schonk het echt paar Van Bommel-Van Dam zijn kunstcollectie aan de gemeente Venlo, drie jaar later werd het naar hen vernoemde museum geopend. Het aardige van een tentoonstelling als deze (die in een heel korte perio de werd gemaakt, maar dat is er be slist niet van af te zien) is dat ze een indruk geeft van wat het echtpaar door de jaren heen bij elkaar bracht. De Van Bommels verzamelden niet zoals bijvoorbeeld mevrouw Kröl- ler met 'het hoofd', maar met 'het hart', dus zonder plan. Dat, verklaart de diversiteit van hun verzameling e zeer wisselende kwaliteit. Behangetje maar met de suppoosten te be ginnen, hun kqus uit de collectie laat zien hoe die kwaliteitsverschil len liggen. Pierre Lücker, daar sinds de opening van het museum werkzaam, koos onder andere voor landschappen van Hans van lepe- Beeldhouwer Manzu overleden ROME (GPD) De Italiaanse beeldhouwer Giacomo Manzu is op 82-jarige leeftijd aan een hartover val overleden. Manzu wordt gere kend tot de grootste Italiaanse beel dend kunstenaars van deze eeuw. Manzu, afkomstig uit de Noordi- taliaanse stad Bergamo, verkreeg wereldfaam met de bronzen deur die hij in opdracht van stadgenoot paus Johannes maakte voor de Sint Pieter. In 1964, na meer dan 15 jaar arbeid, voltooide hij het werk dat hij 'De deur van de dood' doopte. ren en Peerke Bust. Beiden schil ders die tot een vereenvoudiging van dat landschap komen. Vooral Bust, die tot vlakverdelingen komt door heggen, wegen en erfafschei- dingen ook als duidelijke scheidslij nen te gebruiken in zijn landschap pen, die daardoor een zekere ro buuste abstractie bereiken. Daar tegenover hangt de keus van suppoost Piet Lommen, ook al 20 jaar werkzaam in Van Bommel-Van Dam. Hij nam alle schilderijen van Nardus van de Ven, zo'n 30 stuks, en liet de witte muur van een behan getje voorzien om dat alles wat hui selijker te maken. Het kinderlijk- naieve werk van Van de Ven kan als een illustratie worden gezien van het met 'het hart' kiezen van de Van Bommels. Artistiek gezien stelt het weinig voor. Hoe persoonlijk de keuzen zijn bewijst Jos Schatorjé, kunsthistori cus en werkzaam bij het Venlose Goltziusmuseum. Hij wordt bin nenkort vader (het verzoek om aan de expositie mee te doen bereikte hem toen hij de babykamer aan het schilderen was) en koos daarom voor een presentatie rond 'het moe derschap', waarin ikonen, een mid deleeuws beeld en een merkwaar dig schilderij van M.A. Kuiten brouwer van dieren met hun jongen figureren. Cultureel ambtenaar Van den Brandt koos voor de 'vrouw' in de collectie en dat resulteerde in een mooie presentatie van onder an dere zeven 'Amsterdamse Joffers', de schildersgroep met namen als Lizzy Ansingh en Jo Bauer, maar ook van een zelfverzekerd zelfpor tret van Giselle Kuster. Opvallend is ook de keus van directeur Thei Voragen van Van Bommel-Van Dam. Hij laat een aantal achterkan ten van schilderijen zien. Kees van Bohemen schrijft zijn naam met zwier op de achterzijde van een schilderij en een werk van Schoon hoven is, blijkens diverse labels, half Europa rond geweest. Neef Bijzonder en zeer persooonlijk is de keus van de 'bezoekster' in de per soon van Ursula Jobson. Ze zag bij na alle exposities in het museum als vorm van zelfstudie, en kreeg bege leiding van de educatief medewerk ster. Ze zet een realistisch werkje van Berserik tegenover werken van Lataster, Armando en Van Bohe men. Van deze drie koos ze een vroeg en laat werk, om hun ontwik keling te illustreren en als illustratie van haar eigen ontwikkeling als 'kunstkijkster'. En dan zijn de 'neef van de verza melaar', die voor de etnografische collectie koos, 'de criticus', 'de kun stenaar', 'de vrienden' en 'de scho lieren' nog niet genoemd. Ook hun keuzen gunnen een blik in de de pots van het museum, met werken van bijvoorbeeld Nico Molenkamp, Edgar Fernhout, Kees Verwey en Eugène Brands. Maar ook met wer ken van heel wat mindere kwaliteit, die de depots waarschijnlijk zelden zullen verlaten. Daarmee stelt 'Met betrekking tot een collectie' in we zen een vraag die ook voor veel an dere musea in ons land geldt. Wat moeten we aan met onze collecties als een groot deel daarvan door de omvang ervan of door de kwaliteit niet of nauwelijks de museumzalen haalt? (Tentoonstelling 'Met betrek king tot een collectie' tot en met 3 maart in Museum Van Bommel- Van Dam, Deken van Oppcnsingel 8 Venlo. Open: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 16.30 uur, zater dag en zondag van 14 tot 17 uur). LEIDEN - De op een na laatste dag van de Leidse Jazzweek wordt traditioneel gedeeld door het Keytown Festival in de Stads gehoorzaal en Hot House in de Waag. Voor die laatste organisatie is het een mogelijkheid om wat modernere jazz aan een breder publiek te presenteren, aangezien nog altijd, zij het in steeds minde re mate, de nadruk van de week ligt op de oudere stijlen. Zoals het Surinam Music Ensemble giste ren echter te werk ging, kon niet onverdeeld als een goede reclame voor de nieuwere jazz worden be schouwd. De bezetting waaritT' het SME aantrad, was al een an dere dan aangekondigd was. Als blazer nam alt-saxofonist Paul van Kemenade de honneurs waar, terwijl ook de keyboard- speler Robin van Geerke in het geheel niet aangekondigd was. Een van de leiders van het SME, basgitarist Pablo Nahar, verbleef in het buitenland en werd kundig vervangen door Leslie Joseph. Het begin van het concert voor spelde weinig goeds. Niet alleen was het geluid te hard en te one venwichtig, zodat bijvoorbeeld de bijna hysterische saxofoon van Van Kemenade de percussie van Jogi Gillis overstemde, ook had men moeite met de ingewik kelde overgangen. Het gebrek aan coördinatie kon niet opge vangen worden door Eddy Veld man, de tweede vaste leider en de drummer van het ensemble. Waar de naam van de band een smake lijke mengelmoes van swing en bijvoorbeeld kaseko beloofde, werd het publiek overspoeld met een brij van richtingloze en onlo gisch klinkende fusiongeluiden. Pas in het laatste nummer van de eerste set - inmiddels was al bijna drie kwartier vergaan - werd dui delijk waar de goede reputatie van het SME op gebaseerd was. De meest opvallende solist was van het begin af gitarist Franky Douglas die ondanks de slechte omstandigheden erin slaagde om in ieder geval stilistisch een steeds andere vorm aan zijn im provisaties te geven. Wel moest de luisteraar zijn uiterste best doen om daar daadwerkelijk iets van te horen. Meer door vakman schap dan door inventiviteit viel het solowerk van vibrafonist Jeroen Goldsteen op. Hij was de enige muzikant die weinig last had van de slechte versterking. Na de pauze leken de musici be ter naar elkaar te luisteren, hoe wel nog steeds de gitaar en de saxofoon veel te hard werden weergegevan. In elk geval kwam de ijzersterke ritmesectie einde lijk tot zijn recht, omdat het mate riaal meer ruimte liet voor de swingende percussie van Veld man en Gillis. Ze vertoonden in hun slagwerk dat varieerde van vierkwarts-swing tot met synco pen gevuld Caraibisch werk, een souplesse die maar zelden wordt gezien in Nederland. Echt aanstekelijk werd het des ondanks niet en de muziek moest het meer hebben van goed solo- werk dan meeslepend ensemble- werk. Het leek erop dat de band leden nog niet genoeg met elkaar gespeeld hadden en dat trachtten op te lossen door te drijven op hun routine. Daarom werd de toe vlucht te vaak genomen tot lange soli. Het meest tot de verbeelding spraken ook in de tweede helft de ideeën van Douglas, terwijl Van Kemenade zich nog altijd te snel naar een climax blies. Opvallend was ook het verloop onder het pu bliek dat al snel halveerde tijdens de laatste set. Het is te hopen dat bij een volgend bezoek aan Lei den het SME zich meer de tijd laat om zich in te spelen en een hechte eenheid te worden. KEN VOS ROTTERDAM In het Rotterdam se Bibliotheektheater traden gister middag de laatste schrijvers op in de eerste aflevering van Story Inter national. Het succes daarvan met vele uitverkochte middagen en avonden is al zo groot, dat er alle re den is om nu al aan een tweede afle vering te denken. Zo dachten de buitenlandse schrijvers er ook over, de Turken en de Engelsen, de Belgen en de Hongaren. 'Wat een niveau!' von den zij van dit goed georganiseerde literaire festival. En zij waren ver rukt over de gemoedelijkheid en het informele karakter van de ont moetingen tussen auteurs en pu bliek na de optredens. De buitenlandse gasten hadden echter één klacht. Lang niet alle Ne derlandse en Vlaamse schrijvers konden zij in vertaling volgen. Door mee te werken aan het Annie M.G. Schmidt-vertaalproject waren zij onder de indruk geraakt van het ni veau van de Nederlandse literatuur. Nu wilden zij ook graag weten wat een gepensioneerd rechter als Hugo Pos en een Indisch-Nederlandse psychologe als Marion Bloem te vertellen hadden. Met opzet noem ik Bloem en Pos. Ik mag Paul Middellijn vergeten die een re cept voor vissekop-soep zo smake lijk weet voor te lezen datje het wa ter in de mond komt. Waarom moet Story International blijven als een onafhankelijk van Poetry International opererend lite rair feest? Omdat deze eerste afleve ring door schrijvers als Schmidt en de Engelsman Anthony Horowitz duidelijk maakte hoe belangrijk jeugdliteratuur is. Liever gezegd: de jeugd heeft recht op boeken die voor hen worden geschreven, ver halen die literatuur genoemd mo gen worden; Als volwassene sta je er niet bij stil. Voor de jeugd wordt veel rotzooi, veel pulp geprodu ceerd. Story International biedt een norm voor jeugdliteratuur. Het tweede argument voor een blijvende traditie van Story Inter national is de cargo-cultuur die een week lang met de Nederlandse taal in het Bibliotheektheater werd ge vierd. Want Hollanders staan er niet bij stil dat het Nederlands een oce aanreus is met een lading bijeenge gaard uit vele thuishavens. Indone sië, Suriname, Belgie. Een interna tionale havenstad als Rotterdam is bij voorkeur de plek waar dit varen de taaischip zijn uitvalsbasis heeft. xpositie met werk van George Harris, Ire- e Werner, Ria Koot, Denis Manac, Vladimir 'ikarev, Alexander Kalugin en Natascha Di- 17.00 u n do. v i 10.00-21.00 u LEIDEN -In de galeriegids '90-'91 van het maandblad Kunstbeeld viel al te lezen dat de Leidse gale rie Coup d'Art de komende tijd de (vaak moeilijke) weg van de inter nationale kunst wilde inslaan. De huidige groepstentoonstelling brengt kunstenaars van verschil lende nationaliteiten bijeen, te weten V. Dikarev, N. Dikarev en A. Kalugin uit de Sovjetunie, de Franse beeldhouwer D. Manac, de Amerikaan G. Harris en de Ne derlandse kunstenaressen Ria Koot en Irene Werner. De presen tatie van deze zeven omvat werk in uiteenlopende technieken, zoals schilderijen, tekeningen, grafiek, schulptuur, keramiek en kleden. De bijdrage van George Harris laat een kleurrijke opeenvolging van werken zien die bij nadere be schouwing vanuit diverse bena deringen gemaakt zijn. Deze ver schillen zijn te verklaren door de keuze voor zowel recente als ou dere stukken. De bijna tachtig-ja rige Harris wilde eigenlijk met schilderen stoppen, maar hij is voor deze expositie door de knie ën gegaan en heeft nieuw werk gemaakt. Voor een van deze aqua rellen gebruikte hij een bestaan de compositie van een liggende naakte figuur, waarbij hij niet al leen het model maar ook de ach tergrond opbouwde uit geometri sche vlakken. Kubistische inspi ratie spreekt verder uit twee bij elkaar behorende composities 'Rythme d'été' en 'Transfigura tion'. De wijze waarop Harris rechthoekige kleurpartijen in ge boren vormen tegen elkaar afzet roept sterk het werk van de Fran se kubist Robert Delaunay (1885- 1941) in herinnering. Enkele bloemstillevens in een vrij inge houden palet zijn nauwelijks inte ressante toevoegingen aan dit di vers samengestelde werk. Irene Werner woont sinds enige jaren in Frankrijk, waar zij Geor ge Harris ontmoette. Momenteel krijgt zij lessen van hem. Haar werk geeft een ontwikkeling te zien van een intuïtieve land schapsverbeelding naar een meer uitgesproken figuratieve werk wijze. Zelf omschrijft zij een van haar nieuwe schilderijen als een figuratief - impressionistisch landschap, waarin zij de wisselin gen van atmosfeer en kleur heeft willen vastleggen. Ria Koot werkt afwisselend in Nederland en Frankrijk. Enkele schilderijen dienden als uitgangspunt voor de compostie van haar vloerkleden. De titels, die verwijzen naar ster renbeelden en hemellichamen zoals Aquarius en Saturnus, heb ben een nauwe relatie met de as trologie. Het 'Franse' aandeel op deze tentoonstelling wordt besloten met een groot aantal sculpturen van Denis Manac. Zijn werk be staat uit menselijke figuren en en kele abstracte, spits toelopende objecten van marmer, albast en onyx, die overdadig aandoen naast stukken in kalksteen of hout. Coup d'Art richt de blik tevens op een drietal Russische kunste naars. Zeer opvallend is dat in het werk van Alexander Kalugin en Vladimir Dikarev de fantasie ^n het surreële een grote rol spelen. In de soms ingekleurde etsen van Kalugin zijn situaties uit het da gelijks leven op een grappige ma nier vastgelegd. Maar de vrolijke chaos in 'Schip vol idioten' maakt het contrast met het verval, even eens een thema in zijn voorstellin gen, heel groot. In slechte staat verkerende gebouwen, huizen en kerken en de soldaat die als vo gelverschrikker is afgebeeld, ge ven met tal van andere anekdoti sche elementen een duidelijk commentaar op het leven in Rus land. Vladimir Dikarev heeft zich in zijn tekeningen (ten onrechte aangeduid als grafiek) ondubbel zinnig laten inspireren door de Spaanse surrealist Dali zoals in de weergave van het landschap en de vrouwenfiguren duidelijk blijkt. Ook de seksuele symbo liek, de vorm van de concertvleu gel in een zeer surrealistische om geving wijzen in deze richting. De keramiek van Natascha Di- kareva tenslotte omvat naast de stukken toepassing van Russi sche motieven, waaronder de ui vormige koepel, op gebruiks voorwerpen geïnspireerde objec ten. Op deze groepsexpositie is een zeer heterogeen gezelschap sa mengebracht, waarbij eenheid niet mag worden verwacht; het enige gemeenschappelijke is het feit dat het getoonde werk voor het merendeel buiten de grenzen ontstaan is, dus internationaal. NANCY STOOP BEVERLY HILLS - 'The Godfather III', die in zeven categorieën was genomineerd voor de Golden Globes, is de grote verliezer geworden. De filom uiel afgelopen zaterdag niet een prijs ten deel. 'Dances With Wolves' van Kevin Costner won drie Golden Globes in een ceremonie die werd overschaduwd door ongerustheid over de Golfoorlog. Het western- epos werd onderscheiden als beste speelfilm, Costner kreeg een onderscheiding voor de beste regie en Michael Blake kreeg de prijs voor het beste scenario. Als beste mannelijke acteur in een drama-film werd Jeremy Irons onderscheiden. Hij speelde Klaus von Bulow in "Reversal of Fortune". De Fransman Gerard Depardicu werd als beste mannelijke acteur in een komische film onderscheiden voor zijn rol in "Green Card". Depardieu speelde ook de hoofdrol in "Cyrano de Bergerac" die als beste buitenlandse film werd onderscheiden. Tot beste actrice in de categorie drama werd Kathjj Bates uitgeroepen voor haar tiertoUcinc van een geobsedeerde fan van een romanschrijver in "Misery". In de categorie musical of komische film ging de hoofdprijs voor de beste vrouwelijke rol naar Julia Robert in "Pretty Woman". Foto: Producer Jim Wilson en acteur-regisseur Kevin Costner poseren met twee van de drie gewonnen Golden Globes. uoio An

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23