LEIDSCH DAGBLAD Krij gsgevangenen als schild 30 60°° NODIG! Felle protesten van VS tegen behandeling piloten in Irak BOERENKOOL EN ROOKWORST Raketaanval op Riyad en Dahran Israël houdt handen vrij Slachtoffers in Golfoorlog Schietpartij in Leiden Siemerink uitgeschakeld Sovjet-troepen ontruimen bezet ministerie Letland Regering wijst vier Irakese diplomaten uit Vredesinitiatief MAANDAG 21 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39452 Prijs fl. 1,45 WASHINGTON/LONDEN/LEI- DEN (GPD/AFP/Rtr/ANP) - De Amerikaanse regering heeft bij Irak fel geprotesteerd tegen de behande ling van zeker 3 Amerikaanse pilo- ten die de afgelopen dagen door Irak krijgsgevangen zijn gemaakt. Ook eist de Amerikaanse regering dat het Internationale Rode Kruis de piloten mag bezoeken. Het protest kwam nadat de Iraak- se televisie gisteravond 7 mannen liet zien. van wie werd gezegd dat het Amerikaanse, Britse, Franse en Saudische piloten waren die krijgs gevangen waren gemaakt. Een aan tal van hen zei de oorlog tegen Irak te veroordelen. Zo zei de vermiste piloot Gary Hunter, wiens stem door zijn fami lie werd herkend: "Ik veroordeel de oorlog tegen het vredelievende Irak". Hij liet zijn vrouw weten ge- zond te zijn en zei tegen zijn kinde ren dat ze goed hun best moesten doen op school. De Amerikaanse senator John McCain, zelf in Vietnam als piloot krijgsgevangen gemaakt, zei op tv dat de getoonde militairen 'moeten zijn gemarteld of fysiek mishan deld'. "Anders kun je hen niets la ten zeggen dat tegen hun land is ge richt". Irak zegt dat ze een goede be handeling krijgen. De Amerikanen melden bij acties tegen tot luchtafweerplatforms om gebouwde olieboortorens in de Golf in totaal 23 Iraakse militairen ge vangen te hebben genomen en er 5 hebben gedood. Twaalf Iraki's die na een aanval op vrijdag met bootjes waren ontsnapt zijn in de loop van het weekeinde uit zee op gepikt, zo deelde kolonel Pepin mee. De krijgsgevangenen zijn De Iraakse ambassadeur in Frankrijk liet gisteren weten dat Irak de regels van de Conventie van Genève in 1949 alleen wil toepassen op de geallieerde soldaten die offi cieel als vermist worden opgege ven. "Al wat de geallieerden niet aanmelden, erkennen wij niet. Wij houden ons aan de cijfers die de ge allieerden verstrekken aldus am bassadeur Razzak. Irak schendt daarmee op grove wijze de conventie zegt de Leidse emeritus-hoogleraar humanitair oorlogsrecht, F. Kalshoven: "De af spraken in de conventie dienen op elke gevangen militair toegepast worden, zelfs indien de VS Irakese krijgsgevangenen zouden hebben gedood of slecht behandeld". Irak heeft het oorlogsrecht ook geschonden door gevangen militai ren op tv aan het volk te presente ren, vindt Kalkhoven. 'Het is verbo den om krijgsgevangenen op welke wijze dan ook bloot te stellen aan 'publieke nieuwsgierigheid'. Het is bovendien aannemenlijk dat de be trokken militairen onder dwang verklaringen hebben afgelegd. Dat is ook nadrukkelijk verboden". WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) Irak heeft volgens Radio Baghdad twintig krijgsgevangenen overgebracht naar strategische objecten om als menselijk schild te dienen tegen geallieerde bombardementen. Vermoedelijk gaat het om piloten van de multi-nationale strijdmacht, die de afgelopen dagen gevangen zijn genomen. de- han- deling van de krijgsgevangen door triots die hun "doel Irak "in strijd met de Geneefse c ventie en een oorlogsmisdaad". De VS hebben inmiddels krachtig ge protesteerd. De Iraakse luchtmacht heeft gis teravond twee raketaanvallen uitge voerd op Saudi-Arabië, waarbij tien van de gevreesde Scuds werden af gevuurd. Het Amerikaanse afweer geschut slaagde er in negen projec tielen met Patriot-raketten onscha delijk te maken. Eén Scud-raket be landde in zee. Bij de eerste aanval, om acht uur Nederlandse tijd, werden drie Iraakse Scud-raketten afgevuurd op een olieraffinaderij bij de stad Dahran. De Scuds werden onder schept en onschadelijk gemaakt door vijf Patriot-afweerraketten. Om elf uur werd de hoofdstad Riyad aangevallen. Een woordvoer der van de VS-strijdkrachten zei dat de hoofdstad met zeven Scud-raket ten was bestookt, waarvan er zes door Patriots werden uitgescha keld. De zevende stortte in de Perzi sche Golf. Een van de Patriots kwam op de hoofdstad terecht en richtte flinke schade aan. Op de te levisie werden kraters getoond. zichzelf meesten zochten een veilig heenko- vernietigen voor ze neerstorten. men in de hoofdstad Jeruzalem, dat De aanval kwam enkele uren na vanwege de vele Palestijnen ver- de radiotoespraak van de Iraakse moedelijk geen doelwit zal zijn. Ook leider Saddam Hussein, die de Ara- zijn veel Israëliërs gevlucht naar de bieren opriep een heilige oorlog te- bezette gebieden, gen de multinationale troepen- Na twee nachten zonder aanval macht te beginnen en aanvallen uit nam het normale leven in Israël, te voeren op vijandelijke doelen met uitzondering van Tel Aviv en overal in de wereld. In zijn bekende Haifa, weer zijn normale gang. Veel oorlogsretoriek kondigde Saddam Israëliërs zijn vanochtend, met het aan dat Irak de eindoverwinning zal gasmasker bij de hand, weer aan het behalen. Hij zei ook dat Irak tot nu werk gegaan. De scholen blijven toe pas een heel klein deel van zijn echter gesloten. Ook de universitei- manschappen en materieel heeft in- ten zijn nog steeds dicht, gezet. De VS hebben besloten een ze- Israël ontkent dat het in ruil voor vende vliegdekschip naar het oor- Patriot-raketten afziet van vergel- logsgebied te sturen om Israël te be- dingsacties voor de raketaanvallen schermen. Het gaat om de Forrestal, op Tel Aviv en Haifa. Volgens mi- die nu nog in Mayport (Florida) ligt nister van defensie Arens hebben en is uitgerust met 75 vliegtuigen, de Israëliërs "niemand enige garan- De Amerikanen hebben al 6 vlieg- tie gegeven" en houden zij zich het dekschepen in het gebied. De Ken- recht voor om "op het juiste mo- nedy, America en Saratoga hebben ment en de juiste plaats" terug te hun locatie in de Rode Zee, de Ran- slaan. ger, Midway en Theodore Roosevelt Afgelopen nacht rond vier uur in de Perzische Golf. Nederlandse tijd is Israël opnieuw De multi-nationale strijdmacht opgeschrikt door een vals luchta larm, veroorzaakt door een techni sche storing. Uit angst LEIDEN - Een 34-jarige Leidenaar is vanochtend, omstreeks half elf, zwaar gewond geraakt bij een schietpartij op de Volmolengracht. De man had ruzie gekregen met een andere, 31-jarige Leidenaar. Deze werd later op de ochtend aangehou den. Volgens een politiewoordvoerder ligt vrijwel zeker een oude vete ten grondslag aan deze ruzie. Hierbij trok de 31-jarige man een pistool en schoot enkele kogels af op de ander. Deze werd een aantal malen in het bovenlijf getroffen. Het slachtoffer is met spoed overgebracht naar het AZL en werd direct geopereerd. Zijn toestand was aan het eind van de ochtend redelijk stabiel. De dader ging er na de schietpar tij vandoor in een auto die korte tijd later werd gesignaleerd op de Gere- gracht. De omgeving van de Gereg- racht werd vrijwel meteen door de politie afgezet. De dader kon even later binnen deze afzetting, op straat, worden aangehouden. Hij had het pistool bij zich. Op het poli tiebureau legde de man een beken tenis af. moesten terugkeren omdat ze hun bommen niet konden afwerpen. Vanaf de Turkse basis Incirlik wer den doelen in het noorden van Irak NEW'YORK (AP) -Een overzicht van de slachtoffers die tot dusverre in de bestookt. Golfoorlog zijn gevallen volgens officieel vrijgegeven cijfers. ~ot nu toe zijn meer dan 7000 VERENIGDE STATEN: 12 bemanningsleden van 9 vliegtuigen worden bombardementsvluchten vermist, waaronder een FA-18 Hornet jachtbommenwerper, twee A-6 In- voerci. Vooral de Iraakse hoofdstad truders van de marine, een F-15-E van de luchtmacht en een OV-10 Bronco Baghdad heeft zwaar te lijden onder de luchtaanvallen. Een petrochemi- brand gescho ten. In de buurt van het presiden tieel paleis kwam een kruisraket neer. Gisteren werd een energie- en een communicatiecentrale gebom bardeerd. Volgens de opperbevel hebber van de geallieerde troepen, generaal Schwarzkopf, zijn de kern reactoren in Irak voor jaren niet meer te gebruiken en zal de strijd nog flink wat tijd vergen. De Ku- waytse regering in ballingschap meldde dat het bezettingsleger in het emiraat door de bombardemen ten is verstoken van voedsel vanuit Irak. De multi-nationale strijdmacht meldt dat inmiddels 15 Iraakse vliegtuigen, 10 mobiele lanceerin- richtingen voor Scud-raketten zijn vernietigd en 3 patrouilleschepen tot zinken zijn gebracht. De gealli eerden zelf verloren 12 toestellen. Volgens het Iraakse leger zijn 160 vijandelijke vliegtuigen neerge- .—i de mariniers. Een F-4G Wild Weasel van de luchtmacht stortte f, wegens motorproblemen en een Black Hawk helikopter van het leger ging sche ^fabriek werd verloren door „niet-militaire schade". Twee mariniers raakten licht ge wond door Iraaks granaatvuur aan de Saudi-Kuwaytse grens. GROOT-BRITTANNIÈ: 6 piloten en navigators van de luchtmacht worden met hun drie Tornado GR1 jachtbommenwerpers vermist. ITALIË: 2 bemanningsleden van een Tornado worden vermist. KUWAYT: Een piloot van een A-4 jachtbommenwerper wordt vermist. ISRAËL: 5 doden worden toegeschreven aan hartaanvallen en verstik king door het verkeerd gebruik van gasmaskers. Ongeveer 30 mensen raakten licht gewond door de Iraakse raketaanvallen. IRAK: Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie zijn 5 Iraki's om het leven gekomen en zijn 4 soldaten gewond geraakt bij een geallieer de aanval op olieplatforms. Irak zegt dat 40 burgers gedood en 150 gewond zijn. Ook zijn volgens Baghdad 31 soldaten gedood en 51 gewond geraakt door luchtaanvallen. SHOWROOM-MODELLEN VANDAAG GEKOCHT-MORGEN IN HUIS - NU MET KORTINGEN VAN: Dc nieuwe Europese schaatskampioen, de Noor Johann OlavKoss, geflankeerd door Leo Visser (2de) en Bart Veldkamp (3de) op het erepodium in Scrajevo. «oto anpi Noor troeft Oranje-schaatsploeg af Moe, maar bepaald niet vol daan nam Jan Siemerink gis teren afscheid van de Open Australische tenniskampioen schappen. Hoewel de jonge Jan Siemerink schreeuw* het uit nadat hij een punt heeft verloren tegen de Joegoslaaf Pripic. (foto AP) Rijnsburger kan terugkijken op een sterk toernooi en kwa lificatie bij de beste 16 in Mel bourne, wilde hij meer. En dat zat er ook in. want hij trof van ochtend een zeker niet fitte Goran Pripic tegenover zich. De strijd met de op de we reldranglijst opnieuw hoger ingeschatte tegenstander ging volledig gelijk op, zij het dat de Joegoslaaf op de beslissen de momenten net iets meer in huis had dan de op dit onervaren Siemerink. Die bo vendien tol betaalde voor de 6 partijen in 10 dagen, waarbij vijfsetters tegen Steeb en Koevermans. Siemerink kreeg last van zijn schouder, ser veerde niet zoals hij wel wilde en verloor uiteindelijk na 4 sets. Bij 3 daarvan was er een tie-break nodig om een beslis sing te forceren. Johann Olav Koss nam bij het EK-schaatsen in Scrajevo de handschoen op tegen 4 Ne derlanders. De wereldkam pioen van 1990 deed dat met succes. Hoewel vooral de op het hoogste niveau terugge keerde Leo Visser de Noor het vuur aan de schenen legde, kon ook hij niet verhinderen dat Koss op de 10 kilometer zijn eerste Europese titel veilig stelde. De onttroonde titel houder Bart Veldkamp eindig de als derde. heeft het afgelopen weekeinde op nieuw zware bombardementen uit gevoerd op stellingen in Irak en Ku- Iraakse raketaanvallen zijn gisteren wayt, hoewel veel gevechtsvliegtui gen door het slechte weer voortijdig Zonnige perioden Vannacht mogelijk nog een bui. Minimumtemperatuur van 4 gra den aan de kust tot min 2 graden plaatselijk in het binnenland. Overdag droog en zonnige perio den. Middagtemperatuur rond 4 graden. Zwakke tot matige wind. uit noord tot noordoost. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Op de meeste dagen droog. Kans op mist. Temperatuur 's nachts rond het vriespunt, overdag ruim boven nul. 26 PAGINA'S Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Ctl Panklare gesneden boerenkool, "1 QC zak 300 gram Cfl Verse rookworst, per stuk, O QQ 250 gram éL.OU 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea DEN HAAG (AP) - De Nederlandse regering heeft vandaag vier Iraakse diplomaten en hun chauffeur uitge wezen. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. Alleen de Iraakse ambassa deur en een medewerker mogen in Nederland achterblijven. De 5 Irakezen moeten binnen 24 uur het land verlaten. Woordvoer der Robert van Lanschot zei dat ge zien de huidige betrekkingen tus sen Irak en Nederland de regering het niet nodig acht dat de Iraakse ambassade een grote bezetting heeft. Van Lanschot ontkende dat de uitzetting iets te maken heeft met het advies van Saddam Hus sein om terroristische aanslagen te plegen op westerse doelen. OPERATIE DESERT STORM Nauwelijks vluchtelingen bij grens Jordanië Zware opgave Rode Kruis Irak had Scuds in onder; bunkers Bombardementen sleutel v transportvliegen Persvnjheid in gedrang in Turkije Olie-inkomsten OPEC vorig jaar 42 procent hoger door Golfcrisis pagina 14: Mediapsycholoog Van der Voort over oorlog op tv Hamsterwoede sprekt grootgrut- RIGA (GPD) De speciale Sovjet eenheden die gisteravond het mi nisterie van binnenlandse zaken in Riga na een vuurgevecht met de Letse politie bezetten, hebben dit afgelopen nacht weer ontruimd. Het hoofdbureau van politie is nog in handen van deze 'zwarte baret ten', die officieel 'Omon' heten en onder direct bevel van het Sovjet- ministerie van binnenlandse zaken staan. Bij de schietpartij, waarbij pantserwagens werden gebruikt, zijn 5 mensen om het leven geko men en tenminste 9 gewond ge raakt De ontruiming van het ministerie van binnenlandse zaken kwam na NICOSIA (AP) - De Bewering van Niet-Gebonden Landen komt met een vredesinitiatief om een eind te maken aan de Golfoorlog. Dat zei de Iraanse minister van bui tenlandse zaken Velayati van daag. Het initiatief wordt ge steund door Iran, India, Joegosla vië en Algerije. Joegoslavië pro beert om de Sovjetunie, Egypte en een aantal andere landen achter het initiatief te krijgen. Bij de Be weging van Niet-Gebonden Lan den zijn 101 landen aangesloten. onderhandelingen tussen de presi dent van Letland, Gorboenovs, het departement zelf, de commandant van de zwarte baretten en de chef van de KGB in Letland. Johanson Het gebouw is weer in handen van de aan de regering getrouwe militia en vrijwilligers van het Volksfront In het zwaar gebarricadeerde par lementsgebouw is afgelopen nacht besloten een 'ministerie van zelfver dediging' op te zetten. Hiertoe zou zijn besloten om te voorkomen dat op zichzelf opererende groepen Let ten wraak gaan nemen voor de ge beurtenissen van afgelopen nacht De communistische fractie was af wezig omdat men zich bedreigd voelde. Niet duidelijk is wie dit 'mi nisterie' gaat beheren. Vanmorgen om 4 uur raakte pre sident Gorboenovs betrokken by een incident toen de zwarte baret ten de lobby van Hotel Riga schie tend bestormden. De president werd daardoor gedwongen het ge bouw te verlaten en moest te voet naar zijn kantoor. Daarop trokken de troepen zich weer terug. Deze ac tie zou een wraakoefening zijn voor de beweerde verkrachting van de vrouw van een Sovjet-officier. De bevolking houdt het op pure intimi datie om het onafhankelijkheids streven te breken. (pagina 6: Vijf doden la Riga) Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Q Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis» (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 óók voor de sportpagina's I I I I I I I I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1