Piket kan het nog bijbenen T afelteimissers beneden de maat Handbalploeg pijnlijk onderuit in Oslo OPVALLEND I AANWEZIG Wie zei dat eigenlijk? Jurylid kiuistrijden blijft thuis MAANDAG 21 JANUARI 1991 PAGINA 19 WIJK AAN ZEE (ANP) - Leiderdorper Jeroen Piket draait voor alsnog in het Hoogovens schaaktoernooi goed mee in de subtop. Een fraaie overwinning op de sterke Sovjetrus Valeri Salov liet hij gisteren volgen door een behoudende remise tegen de Engelse koploper John Nunn. Door de eerste nederlaag van de andere Brit, Michael Adams, te gen de Joegoslaaf Sokolov deelt Piket na drie ronden de tweede plaats met vier anderen, op een half punt van de nu alleen heersen de Nunn. Leiderdorper Jeroen Piket (links) c t zijn partij tegen Nunn. Piket is sinds de zomer van vorig jaar goed op dreef. Hij werd voor het eerst nationaal kampioen en ze gevierde in open toernooien in Oos tende en Korfu. Na een slechte start in Groningen vorige maand kwam Piket nog uit op de gedeelde eerste plaats. Het rijtje successen leverde de Leiderdorper maar liefst 55 ELO- punten op, waardoor hij met een waarde van 2550 nu na Jan Timman tweede Nederlander is. Adams, die imponerend startte met twee overwinningen, verslikte zich in de Marshallvariant van het Spaans, waar Sokolov zich met Judoka Catsberg verrast Meijer HELMOND (ANP) - Gert Catsburg heeft tijdens de tweede editie van de Coupe Peter Snijders, een inter nationaal judotoernooi met geld prijzen, voor een verrassing ge zorgd. De aankomend ingenieur uit Nijverdal versloeg gisteren in de fi nale van het zwaargewicht de grote favoriet Theo Meijer. Met een vol punt moest de verraste Amersfoor- ter capituleren. Het is de tweede nederlaag van Meijer in het prille jaar. Twee we ken geleden verloor de nummer twee van de wereldtitelstrijd van Essen (1987) van Ben Spijkers in de finale van de nationale titelstrijd al le categoriën. Spijkers hield in Helmond in de eindstrijd de Europese jeugdkam pioen Alex Smeets van zich af. Bij wijze van uitzondering kwam Meij er uit in de zwaarste klasse. De winnaars van het naar de vroe gere bondscoach vernoemde toer nooi incasseerden duizend gulden; voor de andere finalist was er een premie van 500 gulden. De enige buitenlandse zege kwam op naam van de Italiaan Francescoli Giorgi, die de sterkste was in de klasse tot 65 kg. zwart van bediende. De Sovjetrus sen Khalifman en Salov hadden nog iets goed te maken. Met een half punt uit twee partijen stelden ze be paald teleur. Tegen elkaar maakten ze er in elk geval een enerverend spektakel van met als verrassende uitkomst remise door eeuwig schaak. Adams Het rijtje achtervolgers van Nunn bestaat uit Piket, Adams, Sokolov, Hansen en Olafsson. De Deen Han sen liet een zege op Khalifman vol gen door remise met de nog onop vallende Amerikaan Seirawan. De IJslander Olafsson, die in de eerste ronde de Fransman Lautier had af gebluft, beperkte zich daarna tot re mises tegen Sokolov en de derde Rus Tsjernin. John van der Wiel is de 53ste edi tie van Hoogovens moeizaam be gonnen. Hij haalde zijn eerste halfje in de tweede ronde tegen de Joego slaaf Kozul. Het duel werd nog wel afgebroken maar een dag later zon der verder spelen remise gegeven. Gisteren duurde het duel met de IAAF intensiveert dopingcontroles SAN SEBASTIAN (AFP) - De inter nationale atletiekfederatie (IAAF) heeft gisteren tijdens een vergade ring in San Sebastian besloten de strijd tegen doping te intensiveren. Dit jaar zullen twintig verrassings controles buiten de officiële wed strijden worden uitgevoerd. Tijdens dezelfde bijeenkomst be sloot de IAAF de schorsingen tegen de wereldrecordhouders Randy Barnes (kogel) en Harry „Butch" Reynolds te handhaven. „Deze twee Amerikaanse atleten zijn ge schorst en kunnen dit jaar aan geen enkele wedstrijd deelnemen, ook niet nationaal", zei woordvoerder Franco Sava. Amerikaan Fedorowicz ook de vol le zes uur. De resterende stelling zal Van der Wiel, die lange tijd slecht stond, vermoedelijk opnieuw remi se opleveren. Joesoepov Artoer Joesoepov is toch op tijd in Wijk aan Zee gearriveerd om woensdag zijn tweekamp voor het kandidatentoernooi tegen zijn Sov- jetrussische landgenoot Sergej Dol- OSLO (ANP) - Met stevige nederla gen zijn de Nederlandse handbal lers deze wëek op hun plaats gezet. De ploeg van bondscoach Guus Cantelberg eindigde als laatste tij dens het toernooi om de Polar Cup. Het plan van Cantelberg om via een verzwaarde competitie het Neder landse spelpeil op een hoger plan te brengen lijkt te mislukken. Zelden heeft het Nederlands team zulke harde klappen moeten incasseren. Joop Fiege koos in Noorwegen voor een frontale aanval op de oe- fenmeester, die zich naast zijn handbaltechnische werkzaamhe den bezighoudt met het zoeken naar geldschieters. De allrounder van landskampioen E en O, die zich genuanceerd pleegt uit te drukken, verklaarde het vertrouwen in Can telberg te hebben verloren. In Noor wegen werd het in de laatste maan den moeizaam verworven .interna tionale krediet goeddeels ver speeld. Met een moyenne van 23 te gentreffers per wedstrijd - tegen zestien voor - ging Nederland in Os lo af. Ruim een jaar voor het kwalifica tietoernooi om het wereldkam pioenschap in Oostenrijk lijkt Ne derland gedoemd in de mondiale B- Bankzitter Frans Boerefijn was zaterdag de op vallend afwezige tijdens de volley balwedstrijd Rijnmond-Leython. De Leythonspeler had zijn trainer- /coach John Groen vorige week meegedeeld voorlopig te stoppen omdat 'de tijd die ik in volleybal, en met name de training, steek niet op weegt tegen de speeltijd die ik tij dens de wedstrijden krijg'. Met an dere woorden: Boerefijn vindt dat hij te veel op de bank zit. Repliek van coach Groen: "Zo weinig speelt Boerefijn helemaal niet. Bovendien, als hij meer wil spelen moet hij op de training nog beter zijn best doen, zodat ik niet meer om hem heen kan." Overigens kwam de beslissing van Boerefijn om te stoppen niet uit de lucht vallen. Een half jaar gele den, voor aanvang van de competi tie, gaf de ruim twee meter lange Alphenaar reeds te kennen dat, in het geval hij zich niet in de Leython- basis zou spelen, hij in januari over zijn volleybaltoekomst bij Leython zou beslissen. "Wat mijn volleybaltoekomst is? Tot eind februari neemt mijn werk en mijn privéleven al mijn tijd in be slag. Daarna zal ik wellicht weer gaan trainen. Of ik dit seizoen nog wedstrijden voor Leython zal spe len? Ik denk het niet. Wat ik op lan gere termijn doe weet ik echt nog niet, dat kan ik nu nog niet overzien. Nee, ik denk er niet over om terug naar DAC te gaan. Als ik speel dan het liefst zo hoog mogelijk". Niettemin, het was weer Boeref ijn langs de lijn. Geesten Het Engelse rugbyteam heeft na 23 jaar dan eindelijk de ban gebroken. Zo lang al was tegenstander Wales in Cardiff ongeslagen gebleven, maar zaterdag rekenden aanvoer der Will Carling en zijn mannen dan toch af met 'de boze geesten' die in het Arms Park schijnbaar al die tijd rondwaarden. Bij de start van het traditionele Vijflandentoernooi kreeg Wales geen schijn van kans. Gedecideerd maakte Engeland met 25-6 een einde aan de lange reeks van nederlagen. Engeland geldt dit jaar als dé gro te favoriet voor het winnen van de trofee, maar keek tevoren deson danks als een berg op tegen het ope ningsduel in Cardiff. Want met Wales in het Arms Park weet je het maar nooit, of die ploeg nu onerva ren is en een handvol vaste krach ten mist, zoals ditmaal het geval was, doet daar verder weinig aan af. In het rugbygekke Wales groeit de nationale ploeg voor 57.000 toe schouwers altijd ver boven zichzelf uit, dat hebben heel wat sterker ge achte tegenstanders intussen moe ten ondervinden. Engeland bijvoor matov te beginnen. Het organisatie comité had eerder bericht ontvan gen, dat Joesoepov wegens ziekte later zou verschijnen. Het was Joesoepov aan te zien, dat zijn gezondheid momenteel te wensen overlaat. Hij strompelde naar de receptie van zijn hotel en moest daarbij voortdurend onder steund worden. Joesoepov, die be gin vorig jaar bij een roofoverval in de buik werd geschoten en lang groep de rol van figurant te spelen. Vlak voor de Kerstdagen kon Can telberg zich tijdens het Hermes Ga la nog verontschuldigen door te wij zen op een ernstig verzwakte groep. Het verschil met het als voorlaats te finishende gastland Noorwegen bleek zaterdag. Versterkt door drie in de Westduitse Bundesliga spe lende handballers liep het verschil op tot negen treffers: 25-16. De pres tatiecurve bij dergelijke toernooien wil snel wisselen. Bij de Haarlemse handbalweek, in november, zege vierde Nederland nog over de Scan- dinaviërs: 25-21. Op de slotdag van het zeslanden- toernooi kwam Nederland er tegen Denemarken (14-24) evenmin gena dig van af. Het weekeinde was zater dagochtend ingezet met een neder laag tegen Oostenrijk (20-24). Toer- nooiwinnaar werd Duitsland, dat geen punt verspeelde. De negatieve marge tegen de Denen, die evenals Nederland deel uitmaken van de B- groep, was al in de eerste helft tot stand gekomen (rust 6-15). De in de Duitse competitie spe lende Henk Groener was met vier treffers de produktiefste Nederlan der. Het was een opmerkelijk tam duel. Alleen hoekspeler Bart Engel beeld gedurende 23 jaar. Maar zaterdag liep het allemaal anders, was er weinig te merken van het opportunistische spel waarmee de voormalige grootmacht Wales de Naam: Paul Husken Leeftijd: 24 jaar Club: De Danaïden Beroep: Student milieukunde Paul Hüsken trad gistermiddag met name in de eerste helft uit de schaduw van topschutter Eric Kromhout in de wedstrijd tegen Hoogvliet. Voor rust scoorde hij vier maal, na rust volgde nog een treffer. De Danaïden won met 12- 8 en leidt met één punt voor sprong op concurrent HKV uit Den Haag. moest revalideren, blijkt last te heb ben van een hevige jichtaanval. Vol gens de toernooiarts is hij echter, met twee pijnstillende injecties per dag, in staat normaal te spelen, mits er een speciale stoel voor hem wordt neergezet. Tegelijk met Joesoepov - Dolma- tov begint woensdag ook de twee kamp tussen Viktor Kortsjnoi (Zwi) en Gyula Sax (Hon). De duels gaan over acht partijen en worden bij ge lijke stand uitgevluggerd. vaart ging over de schreef. Met drie uitsluitingen (tijdstraf van twee mi nuten) moest hij voortijdig de kleedkamer opzoeken. De ontmoeting met Noorwegen was zaterdagavond de enige moge lijkheid op een succesje. Beide lan den hadden drie keer achtereen ver loren. Ook tegen de Noren was Ne derland al in de eerste helft op een onoverbrugbare achterstand gezet. De handballers moesten zaterdag overwerk verrichten omdat alle laatste jaren het gebrek aan ware klasse soms nog aardig weet te ca moufleren. Met de subliem kickende Öimon Hodgkinson (7 uit 9 kicks raak) aan het hoofd liep En- Hoe kun het dat jij zomaar de eerste drie treffers voor je reke ning neemt? "Dat is iets onverklaarbaars. We hadden een bliksemstart en in korfbaltermen heet het dan datje 'hof bent. alles lukt dan. Maar in de tweede helft ging het minder". H'as het niet zo dat jij de schuttersrol van Kromhout over moest nemen omdat hij goed werd verdedigd? "Ik weet niet of hij goed werd verdedigd. Het kan wel zo zijn dat hij extra bewaking krijgt omdat iedereen hem kent. Daar zou ik wel van kunnen profiteren. Maar Eric Kromhout viel overigens ge blesseerd uit, ik weet niet hoe erg het is met hem". MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse ta- feltennisteam heeft gisteren in München de strijd om de Europese beker voor landenteams gewonnen, In de eindstrijd werd Joegoslavië met 3-0 verslagen. Het Nederlandse team leed in de groepswedstrijden drie nederlagen en kon zaterdag al naar huis. De Duitsers Rosskopf, Fetzner en Bóhm kregen voor de eerste plaats een bedrag overhandigd van ruim 50.000 gulden, de Joegoslaven moesten het doen met 34.000 gul den. Nederland kreeg ondanks de nederlagen tegen Joegoslavië, Frankrijk en wereldkampioen Zwe den toch nog een cheque mee van 8500 gulden. Oranje kwam in Mün chen zelfs niet tot een individuele overwinningen. Paul Haldan. Dan ny Heister en Trinko Keen beleef den een uiterst teleurstellend toer nooi. Na de nederlaag tegen Joego slavië op de openingsdag volgden zaterdag verliesbeurten tegen Zwe den en Frankrijk. sportwedstrijden in Noorwegen op vrijdag wegens het overlijden van koning Olav waren geschrapt. Zon der Robert Fiege en Job Hagreize, beiden geblesseerd, van E en O blijkt de formatie van Cantelberg wel heel veel kansen nodig te heb ben om te scoren. De komst van Lambert Schuurs en Patrick van Olphen, die de start van het toer nooi door werkzaamheden moesten missen, veranderde daar maar wei nig aan. geland vlot weg van de thuisploeg die tot overmaat van ramp zijn rots in de branding, Paul Thorburn. driemaal achtereen een penaltykick zag missen. In de tweede helft druk- Hij heeft zijn achillespees ge scheurd. "Meen je dat? Jeetje, wat erg. Dat wist ik niet. Dat duurt wel een half jaar". Kan Jij zUn rol overnemen, en kan de ploeg zijn verlies opvan gen en de koppositie vasthou den? "Het is denk ik teveel gevraagd om zijn rol over te nemen. Hij is heel apart. Als we spelen kijk ik met veel bewondering naar hem. Als team kunnen we het wel op vangen, we hebben een sterk tweede en daar heb ik vertrouwen in. We zullen wel ons speltype moeten aanpassen. Aanvallend waren wij heel sterk, met steun Bondscoach Jan Vlieg liet Heis ter, tegen Joegoslavië in het enkel spel goed op dreef, zaterdagmorgen tegen Zweden aan de kant. Zijn plaats werd ingenomen doorTrinko Keen. De invaller deed het niet slecht. Hij won de eerste game van Appelgren. Daarna had hij weinig meer in te brengen. Haldan kon het Persson helemaal niet moeilijk ma ken en liet het enkelspel in de laatste groepswedstrijd tegen Frankrijk aan zich voorbijgaan. Tegen de Fransen speelden Heis ter en Keen niet slecht, maar over winningen leverde het niet op. Heis ter ging tegen Eloi in de slotfase twee keer in de fout: 20-22 en 19-21 Keen won de eerste game van Chila, zakte in de tweede ver weg en ging in de beslissende reeks met 19-21 ten onder. AMERICAN FOOTBALL Het Nederlands American Football- team heeft zich in Lelystad ge plaatst voor de kwartfinales van de Europese titelstrijd door een 30-7 overwinning op de Sovjetunie. Bij rust was het al 24-0. De kwartfinale wordt gespeeld in Zweden. Het is voor het eerst dat Neder land aan het toernooi om de Eu ropese beker meedoet. De wed strijd tegen de Russen werd op het laatste moment uit veiligheidsover wegingen van de militaire basis Soesterberg naar Lelystad ver plaatst. Geen alcohol voor schaatssupporters SARAJEVO (GPD) - De Neder landse schaatssupporters kwamen gistermorgen voor een in hun ogen onaangename verrassing te staan. De Joegoslavische organisatoren van het EK eisten, dat de Oranje fans hun flessen met sterke drank inleverden. De dag ervoor hadden dronken Nederlanders voor een op stootje gezorgd. De flessen werden keurig bewaard en mochten na af loop van het toernooi weer opge haald worden. De supporters werden vermaakt met knetterende Nederlandse hoempa-muziek. die uit de luids peakers kwam. Aanvankelijk zou de Nederlandse boerenkapel De Te- letoeters voor muziek zorgen, maar de sponsor (De Telegraaf) annuleer de de reis van het gezelschap in ver band met de Golfoorlog. te Engeland zijn suprematie verder uit met een fraaie try van Mike Teague. In Parijs behaalde Frankrijk voor datzelfde Vijflandentoernooi einde lijk weer eens een aansprekende overwinning. In een bikkelhard ge vecht versloegen de haantjes de winnaar van het vorig jaar, Schot land. met 15-9. De grote man hier was Didier Camberabero die met een paar schitterende kicks en dr opgoals het verzet van de Schotten uiteindelijk brak. De Franse full back Serge Blanco speelde zijn 82ste interland, eert absoluut record in de rugbywereld. Communicatie An Plug stopt aan het einde van het seizoen als teammanager bij de vrouwenhandbalploeg van Fore- holte. Zegt Chris de Bakker, voor zitter van de Voorhoutse eredivisio- nist. Het contract van Plug loopt af en de Voorhouters moeten op zoek naar een opvolger, zo luidt het be richt. Maar de vrouw in kwestie ont kracht het eigenhandig door te zeg gen dat 'ze daar nog helemaal niet uit is'. Plug: "Ik wil kijken wat Fore- holte in de toekomst gaat doen. De club moet professioneel een stukje vooruit vind ik. Mocht dat niet ge beuren, dan stop ik wellicht na vier jaar. Maar een beslissing heb ik nog niet genomen". Een communicatiestoornis? van onze dames, dat wil ik er wel bü zeggen". Heb Je altijd gekorfbald? "Ja, vanaf mijn achtste. Ik ben begonnen bij Warmond, dat al een tU4)e opgeheven is. Heel |aa- mer vind ik dat. In De Danaïden heb ik een prettige club gevon den. Eerst heb ik vier jaar in het tweede gespeeld, het is pas van de afgelopen twee jaar dat ik in het eerste speel". Kunnen Jullie kampioen wor den? "Ik denk het wel. We hebben pas éen wedstrijd verloren, van HKV met 11-12. Toen werden wy eigenlijk overbluft. De laatste wedstrijd van het seizoen spelen we tegen HKV. Dat kan een thril ler worden". Arie Haan in Voetbal Interna tional over hoe een team zou moeten werken: „Als je er in een elftal steeds een speler uittilt, onstdat er irritatie bij de anderen. Vroeger bij Ajax was het altijd Cruijff waar ieder een het over had. Bij de andere spelers viel dat slecht. Wij konden verdomme óók een beetje voetbal len, maar iedereen had altijd maar de mond vol over Johan". Arie Haan in Voetbal Interna tional als reactie op beschuldi gingen van Jan Mulder dat Haan ietwat publiciteitsgeil zou zijn: „Waar ik ben, altijd formeren zich mensen om mij heen, in plaats van dat ik het gezelschap van mensen opzoek. Of dat nu in een bar is of waar dan ook". Henk Hut, voorzitter van Haarlem, in de Roodbroek, het clubblad van Haarlem: „Onze club is veel in het nieuws geweest zowel in de pers als in de Roodbroek". Theo Aalbers, voorzitter van FC Utrecht, in Voetbal Interna tional: „De eerste ja ren waren leuk, we wonnen de beker en later de na- competitie. Toen liep ik voorop, maar in slechte tijden ga ik niet achteraan lopen". Johan Cruijff in de Volks krant over het feit dat de spe lers van Barcelona veel met el kaar praten over de Golfoorlog: „Ik verstop me er niet voor. Maar wat kunnen wij er verder aan doen? Vaak is het beter om over iets anders te praten, over iets leukers te praten. Over voet bal bij voorbeeld". Bert Jacobs, trainer van Vi tesse, tegen Rus Sergei Krutov, die graag terug wil naar de Sov jetunie in VI: „Sergei, denk aan je toekomst, aan jezelf. Het wordt nooit wat met Ruslayid". Marian Laudin, bondsbege- leider van de Nederlandse ten- nisploeg in Melbourne, in de Volkskrant: "Het is toch waanzin om met af gunst te zeggen, goh, die heeft een miljoen verdiend, veel te veel. Nee, je moet zeggen: fantastisch pro beer er nog een miljoen bij te ver dienen. Pas dan kom je ergens. Dat defensieve van Nederlanders leidt nergens toe". Praatjesmaker Ger Blok, as sistent van voetbacoach Guus Hiddink bij Fenerbahce, in VI: „Neem, Beenhakker op het WK. Al die ellende, dat was ondermijn leiding, onder leiding van Ger Blok yiooit gebeurd. Nooit. En dan laat-ie zich ook nog door die Jans- ma in de keuken kijken. Onbegrij pelijk. Waarom vraag je?. Waar om?? Stel: jij wilt op liet strand wat beginnen met je vriendin, en je laat mij in de keuken kijken. Dan steek ik je neer, en doe ik het met je vriendin. Begrijp je"? Guus Hiddink over Ger Blok in VI: „Je kunt geweldig met hem la chen, maar we zijn hier natuur lijk niet alleen om te lachen". Guus Hiddink in VI: „Echte topvoetballers, echte top sporters en ook echte topmensen in bedrijven zijn vaak heel eenvou dige mensen. Niet simpel, maar eenvoudig; in de fijne positieve zin van het woord. Bij de sub toppers, de mensen, die net tegen de top aankijken, daar liggen vaak de problemen. Als je met ech te toppers omgaat, dan blijken dat eenvoudige mensen, prettig in de omgang". Rainer Mund, ex-coach van de DDR-schaatsploeg, nu begelei der van de Oostenrijkse forma tie, over de smalle top in NRC Handelsblad: „We moeteu uitkijken dat het geen mini-kampioenschappen worden met alleen Nederlanders, Noren en Duitsers. Hier in Saraje vo zijn wegens de situatie in de Golf de Zweden niet aanwezig en je mist Tomas Gustafson meteen. Er zijn gewoon te weinig toprij- ders". Rainer Mund over de goldrush van Yvonne van Gennip tijdens de Winterspelen in Calgary: „Als ik Nederlander zou zijn, zou ik waarschijnlijk onzuivere praktijken voor deze opmerkelij ke prestaties hebben aangevoerd. Laat ik het maar niet doen. Dat zou ook niet juist zijn. Daarvoor ga ik te goed met de Nederlanders Ben vgn der Burg in Nieuwe Revue: „Weet je wat humor is? Naar korfballen kijken..." Ben van der Berg in een inter- vieuw met de NOS-radio: „Kijk, ik kan natuurlijk wel al lerlei oorzaken gaan zoeken, maar dat zijn allemaal rotsmoè- zen. Feit is gewoon dat ik slecht heb gereden". Voor sommige beurt alles veel later. NOS-ver- slaggever Henk Kok in Langs de Lijn: „In de baan nu twee Oostduit- DEN HAAG (ANP) - Het jurylid Annette Boeren-Maas is afgelopen weekeinde niet met de Nederlandse ploeg vertrokken naar de Europe se titelstrijd kunstrijden, die morgen in Sofia begint. Het jurylid, dat te vens als chef d'equipe zou fungeren, zag onder meer wegens de Gol foorlog af van de reis. Haar beslissing kwam te laat om een vervanger te sturen. Nederland is in de Bulgaarse hoofdstad vertegenwoordigd door na tionaal kampioene Marion Krijgsman en het ijsdanspaar Joanne en Eerde van Leeuwen. Het toernooi duurt tot zondag. Bereiken de Ne derlandse deelnemers de eindstrijd, dan zal de KNSB hen vrijwel zeker afvaardigen naar het toernooi om de wereldkampioenschappen, medio maart in München. Door de afwezigheid van Engeland. Zweden en het grootste deel van de Zwitserse ploeg, die zich in verband met de oorlog afmeldden, is die kans groter geworden. De Franse uitblinker Didier Camberabero (rechts) lijkt hier meer man dan ovaal weg te trappen in het rugbydu- el tegen Schotland. Dereck Turnbull (midden) wendt voor de zekerheid het reeds verwonde hoofd af.(loto EPA)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19