Belangrijke zege haalt Fides Pacta uit zorgen Degradatiespook dreigt voor TOP Marco Pikaar naar Dayton MAANDAG 21 JANUARI 1991 JHEZIÏÏ3HHH- SASSFNHEIM Ook na de 13-17 nederlaag tegen Groen Geel kan het met TOP nog alle kanten op. Titelkansen zijn gezien de mi nimale achterstand van drie punten op het leiderstrio zeker nog niet verdwenen. Anderzijds bezet de ploeg van coach Theo Korpo raal thans wel een degradatieplaats, zodat in de komende weken ook het degradatiespook domicilie kan kiezen in Sassenheim. Gezien het getoonde spel van de Sassenheimers zaterdagavond in het duel tegen Groen Geel lijkt mo menteel de laatste optie het meest waarschijnlijk. "Geen felheid, geen agressiviteit", constateerde coach Korporaal teleurgesteld. "We heb ben vanavond niet met elkaar, maar tegen elkaar gespeeld. We liepen de hele wedstrijd achter de feiten aan." Wolsink weer opgenomen in korfbalselectie DEN HAAG (ANP) - Bonds coach Ben Crum heeft Erik Wol sink weer in de nationale korf balselectie opgenomen voor de zaalinterland tegen België op 16 februari in Amsterdam. De spe ler van Oost-Arnhem keerde Oranje ruim twee jaar geleden uit onvrede met het beleid van de coach de rug toe. Wolsink bedankte op 21 no vember 1988 voor Oranje, na een reeks aanvaringen met Crum. De 28-jarige korfballer verweet de bondscoach te weinig inzet te tonen. Onlangs verklaarde Wol sink, die dertien interlands ach ter zijn naam heeft staan, weer beschikbaar te zijn. ,,In een gesprek met de voor zitter van de selectiecommissie en Crum zijn de problemen van de laatste jaren uitgesproken. Ik heb weer plezier in korfbal en wil de komende jaren nog op topniveau meedoen. Dat Crum enige terughoudendheid be trachtte, kan ik begrijpen. Onze karakters botsten in het verle den nogal eens. In mijn rol als aanvoerder stak ik vaak mijn nek uit. Bij mij bestond er aan vankelijk ook enige twijfel, maar die is na het gesprek ver dwenen", aldus de speler, die in de afgelopen weken diverse ma len door Crum werd bekeken. Wolsink stond niet bekend als de rustigste speler. „Mijn me ning verschilde op taktisch ge bied geregeld met die van Crum. Maar intussen is Crum ook ver anderd. Het spelen met pure specialisten is gewijzigd, dus wordt het er voor mij als allroun- der ook leuker op", meent Wol sink. Het naderende wereldkam pioenschap heeft in de beslis sing van de Oost-Arnhemmer zich weer beschikbaar te stellen niet meegespeeld. „Ik wist niet eens of ik die periode vrij zoii krijgen van mijn werkgever. Maar die heeft al laten weten dat dat geen probleem oplevert", zegt de vertegenwoordiger. De Oranje-selectie voor het duel tegen België ziet er als volgt uit: vrouwen: Arianne Bon-Van Leeuwen (DKOD), Jit- te Bukkens (Oost-Arnhem), Da- niëlle Busch (DOS 46), Hanneke van Eek (Fortuna), Mirelle For tuin (Deetos), Ingeborg Meijer- hoven (Rohda) en Jacqueline Poleij (Deetos); mannen: Hans Heemskerk (Fortuna), Aegle Frieswijk (SCO), Marco Lauf (Rohda), Oscar Mulders (Dee tos), Ron Steenbergen (Oost- Arnhem), Erik Wolsink (Oost- Arnhem) en Bram van der Zee (Allen Weerbaar). Alleen Frank Nijenhuis wist zich aan de malaise te onttrekken. Agressief als altijd vormde hij het enige werkelijke gevaar voor de te genstander uit Wormer. Zijn zes treffers vormden daarvan een tast baar bewijs. Waar routinier Nijen huis soms op het randje van het toe laatbare balanceerde, zo mak als lammetjes gedroegen de overige Sassenheimers zich. Vooral het da meskwartet bleek volstrekt niet op gewassen tegen de veel fellere op- ponentes uit de Zaanstreek. Onder de korven leidde dat tot herhaalde lijk balverlies, hetgeen alle overleg uit het aanvalsspel deed verdwij nen. Omdat ook het afstandschot el ke zuiverheid miste, ging er derhal ve nauwelijks nog enige dreiging uit van de TOP-aanval. Gelijk Kort voor rust leek TOP, dat na 2-2 bijna een kwartier zonder treffers bleef, zich te hervinden. Een achter- Groen Geel. stand van 2-6 werd tot 5-7 terugge bracht en direct na de hervatting trok Frank Nijenhuis de stand weer gelijk. "Even dacht ik toen 'ze pak ken het alsnog op' aldus Korpo raal, die de afgelopen week zijn con tract met een jaar verlengde. "Maar het gebeurde niet. In plaats daarvan laten we het weer helemaal afwe ten". Even snel kreeg Nijenhuis er na de gelijkmaker twee om de oren, waardoor de aansluiting weer verlo ren ging. Ditmaal was het definitief. Na 10-11 besliste Groen Geel met LEIDEN Fiks leed afgelopen weekeinde de eerste competitienederlaag tegen KOAG:12-8. Pernix deelde de punten met Oranje Wit (16-16). Fides Pacta behaalde belangrijke punten tegen RODA (20- 15). De Danaïden nam de punten mee uit en tegen Hoogvliet (8-12). Zuiderkwartier trok tegen Victo ria aan het langste eind door nipt te winnen: 13-14. De Algemene won van TOV uit Dordrecht: 13-9. Crescendo verloor van DKV: 15-12. punten van Lian Tieleman negen RODA nam voortdurend de leiding, minuten voor tijd langszij kwamen: Tien minuten voor de pauze kwam 14-14. Robin Arnoldus tekende voor de Leidse ploeg voor het eerst op 15-15 en André de Winter (voor Ar- voordeel door Ilonka van der Steen, Leidse ploeg speelden een belang- rijke rol voor rust, want dubbele kan"s* scores van Heieen Zuurmond (5-5), \\p v; Erika Velders (6-6) en Erica de Rooy 1-9) hielden hun team Slordig balverlies leidde tot )or Oranje Wit, dat daar gre- l van profiteerde: 16-16. Gesterkt door het puntverlies van concurrent Oranje Wit startte lijst- drie treffers op rij het treffen. Gela ten speelde TOP de wedstrijd uit. Veel tijd om deze nieuwe teleurstel ling te verwerken is de Sassenhei mers niet vergund, want volgende week komt hekkesluiter Asko op bezoek. Een tweede nederlaag te gen de Drentse ploeg kan TOP zich nu nauwelijks nog permitteren. Ze ker wanneer het nog titelaspiraties koestert. BRAM VAN GENT Blessure voor Ene Kromhout HOOGVLIET Voor De Danaï den topschutter Eric Kromhout is het zaalseizoert nu reeds voorbij. Tijdens het duel tegen Hoogvliet gistermiddag verstapte hij zich, zonder dat overigens een tegen stander in zijn nabijheid was, en liep daarbij een blessure aan de rechterenkel op. Bij nader onder zoek in het ziekenhuis werd een Oranje Wit. De dames^uit de thur Lepelaar) scoorde direct 16-15. gevolgd door een doelpunt i i - u -goed spelende René van der Vooren (9-7). Henny Piket besloot een ster ke fase van zijn ploeg door middel van zijn vijfde score de 10-8 rust- stand te laten noteren. ploeg van Rob Siemer kon niet het aanvoerder Fiks tegen het in de ei- "We hebben veel getraind op po- juiste antwoord vinden op het spel gen sporthal ongeslagen KOAG. De sitiewisselingen", vertelde Nelis de^Dordtse ploeg^ Telkenmale entourage van de hal werkte in het Vaane en dat pakte goed uit. Na vijf r^gei yan c}e bezoekers. Halverwe- minuten was de marge vergroot ge de eerste helft prijkte een 5-2 sco- naar 13-9 (Sander de Haas). Wilma re op de borden. Reinetta de Mooy Neuteboom zorgde voor 14-10 en en Theo Vreeken brachten hun daarna brak een slordige fase aan team terug in de wedstrijd: rust- voor Fides Pacta, die de Westzaanse stand 5-4. ploeg de gelegenheid gaf om terug De tweede helft speelde Fiks wei- te komen tot 14-13. René van der nig overtuigend. De ploeg wist zich Vooren(6x), Patricia Gottmer en genoeg kansen te creëren, maar kon Henny Piket (8x) doelpuntten naar deze slechts spaarzaam verzilveren. 17-13. Het pleit was daarmee be- Matthijs de Visser (6-5) en Tapja slecht. Een mooie actie van Wilma Huizing (8-7) kwamen wel tot sco- Neuteboom werd afgerond door ren. Vier minuten voor het einde te- Ilonka van der Steen en bracht de kende Theo Vreeken (4x) voor 9-8. uitslag op 20-15. Tegelijk met een dame van KOAG De Danaïden kende een makke- ving Matthijs de Visser in de verde- lijke middag tegen Hoogvliet. Paul diging een schot af. Hierop schonk Husken opende met drie goals op rij de scheidsrechter de thuisploeg een (2-3). Ingrid Slingerland schoot 2-5 strafworp: 10-8. Dit brak het rrforaal op het scorebord. De ploeg van Jan van de ploeg van coach Daan Vreek- ko Breedveld bouwde het over- en, die zag dat de eindstand werd wicht uit door middel doelpunten gebracht naar 12-8. "Dit moest een van Eric Kromhout, opnieuw Hus- keer gebeuren, hier kan ik niet wak- ken en Heiko Locher: ruststand 3-8. ker van liggen", aldus de coach. In de tweede helft kon Hoogvliet Om de degradatiezorgen te ontlo- niet echt een vuist maken. De pen moest Fides Pacta winnen van blauwwitten hadden pech met de RODA. Al na tachtig seconden ging afstandsschoten, maar hadden al Jeanet Smit met een enkelblessure voldoende voorsprong opgebouwd werd de in evenwicht gebrachte stand weer omgebogen in het na deel van de Leidenaars, op slag van rust zelfs twee punten: 8-10. "Er moest meer beweging en agressie komen" meldde Rob Sie mer in de rust aan zijn ploeg. De op dracht werd aanvankelijk niet op gepikt. Oranje Wit liep uit naar 10- 13. De sterk spelende Peter Kuipers (5x) zette zijn team op het goede spoor en zo gebeurde het dat de oranje-kragen mede door twee doel- afgescheurde achillespees gecon stateerd. Gisteravond ging hij nog onder het mes, waarna het herstel nog zeker enige maanden zal duren. Janko Breedveld heeft zijn contract met De Danaïden met één jaar verlengd. Breedveld is nu bezig aan zijn tweede seizoen als trainer/coach. de kant. Een goed schietend LEIDERDORP Het eerste mannenbasketbalteam van BV Leiderdorp zorgde gisteren voor een opmerkelijke pres tatie door tegen BVO Alphen vanuit verloren positie toch nog winnend terug te komen: 75-73. De vrouwen van Lisse boekten in de strijd om de degradatie een belangrijke zege tegen Bestmate Akrides. De mannen van Lisse profiteer den tegen Azimma niet van de misstap van koploper Weert 2. LEIDEN - Marco Pikaar (18) bas- ketbalt het komende schooljaar voor het universiteitsteam van het Amerikaanse college Dayton in Ohio. De boomlange Leidenaar (2.06 meter), die in Nederland bij Leiden en Leiderdorp heeft gespeeld, is aan zijn laatste jaar bezig bij Beaver- creek High in Ohio. Aan het einde van het kalenderjaar kunnen high- school-spelers aangeven voor welke universiteit zij het nieuwe school jaar uitkomen. Pikaar, die diverse aanbiedingen op zak had, koos uit- eindelijk voor Dayton, waar hij een volledige studiebeurs krijgt. Leiderdorp en BVO zijn in hun eer ste divisie duidelijk de zwakste ploegen. Vooral Leiderdorp incas seerde enkele fikse oorwassingen. In het derde competitieduel met BVO, beide ploegen hadden tot gis teren één keer van elkaar gewon nen, leek de ploeg van playing- coach Altonio Campbell af te steve nen op een forse nederlaag. Roe land van der Poel (13 pnt.) en Jack Ginjaar (24) hadden na het wegval len van de Leiderdorpse center Rob Beekhuis - bij een duel om de bal liep hij vroeg in de wedstrijd een oogwond op, die gehecht moest worden - vrij spel onder het bord. Aanvallend kwam de thuisploeg evenmin uit de verf omdat topsco rer Maarten Wals geheel in be dwang werd gehouden door Gin jaar. Vlak voor rust was het verschil al opgelopen tot 24 punten: 16-40. Deksel Na de rust (26-44) waren de rollen omgedraaid. Nu was het BVO dat een deksel op de basket vond. Bij Leiderdorp begon Just Blom (18 pnt.) zich wat meer met het scoren te bemoeien, zodat niet alles meer van Campbell (24) afhing. Halver wege de tweede helft bevond Lei derdorp zich al weer op gelijke hoogte. Toch ging het nog bijna mis met de Leiderdorpers. Frank Kui pers liep in de eerste helft al tegen een technische fout op. Na de wisse ling van baskets kon de forward, die vanwege zijn grote mond eerder dit jaar al uit het juniorenteam was ge zet, opnieuw zijn kritiek op de lei ding niet voor zich houden met als gevolg een tweede technische fout. Gelukkig was dat zijn vijfde fout. Wie gedacht had dat Kuipers hier van geleerd had, kwam bedrogen uit. Ook vanaf de spelersbank be moeide hij zich nog met de wed strijd, wat hem bijna op een derde technische fout kwam te staan. Het is voor Kuipers te hopen dat hij in het vervolg zijn toch niet geringe ca paciteiten gaat etaleren, anders lijkt het seizoen voor hem in het eerste seniorenteam eveneens voortijdig te eindigen. Enkele minuten voor tijd moes- Leidse bowlers azen op promotie SCHIEDAM - Het bowlingteam van Formule Leiden deed gisteren uitste kende zaken. In de trio-league wonnen de Leidenaars in Schiedam met 2-1 van Duivendrecht, tot dan toe de koploper in de eerste klasse. Omdat For mule ook beide andere ontmoetingen won, staat de ploeg nu zelf bovenaan in de op één na hoogste divisie. "Het liep als een trein", keek aanvoerder Frank Scheffer terug op de dubbelslag die zijn team uitvoerde. "Vooral Jan Cornet was niet te stop pen. Hij gooide een serie van 1268, wat neerkomt op een gemiddelde van 211.3. Zijn hoogste serie was 258 en dat heet gooien als een dijk", aldus een opgetogen Scheffer. Die zich samen met Jan Snik overigens ook niet onbetuigd liet. Gastheer Schiedam bijvoorbeeld kreeg geen schijn van kans (3-0) en ook Zoeter.- meer moest buigen voor de Leidenaars. In het beslissende treffen met Dui vendrecht trok Formule eveneens aan het langste eind. Duivendrecht blijft desondanks de enige concurrent van Leiden voor promotie naar de hoofdklasse. Duivendrecht volgt op een punt, Hellevoet- sluis staat al op zes punten achterstand. Vierdeklasser Bonbon Noordwijk verbeterde zijn koppositie. Dankzij twee maximale overwinningen (3-0) en een kleine nederlaag (1-2) vijzelde Bonbon gisteren in Leiden zijn totaal op tot 30 punten, drie meer dan con current Van Dijk. ten de centers van BVO, Erik van der Maas en Van der Poel, met een maximum aan fouten naar de kant, waardoor Leiderdorp inside wat meer ruimte kreeg. Dennis van Kommer bracht vanaf de vrije worplijn zijn ploeg naast BVO: 71- 71. Door scores van Clyde Li-a- Sieuw en Blom werd het 73-73 met nog een halve minuut te gaan. Gin jaar miste vervolgens voor BVO, waarna de thuisploeg de laatste aan val inzette. Het schot van Campbell was te kort, maar de rebound viel in handen van Diederik Hofstede van Leiderdorp. Zijn score bracht de ze ge uiteindelijk bij de ploeg die daar het meeste recht op had: 75-73. Gin jaar bracht de wanprestatie van BVO nog het best onder woorden: "Volgens mij is het moeilijker om zo'n voorsprong weg te geven dan om zo ruim voor te komen" Uit handen Luba Leiden liet tegen Virtus in Werkendam een goede kans voor bijgaan om zich wat omhoog te wer ken op de ranglijst. Tot tweemaal toe werd na rust een voorsprong van acht punten uit handen gege ven. "Iedereen wil dan de wedstrijd beslissen", aldus manager Hans Halvemaan. "Dat kost gewoon pun ten. Een time-out van Ben Ponsioen helpt dan ook niet meer, zodat Vir tus terug kan komen". In de slotfase scoorde Robert Miles (24 pnt) slechts één keer van de lijn, waar door Leiden nog 13 seconden had om de wedstrijd te beslissen. Het laatste schot van Sjors Haverkamp trof echter geen doel: 80-79. "We hadden beter inside kunnen gaan om eventueel nog een persoonlijke fout uit te lokken", meende Halve maan. Martin Hoogendoorn was de Leidse topscorer met 18 punten. De mannen van Lisse lieten afge lopen zaterdag in eigen huis een kostbaar steekje vallen tegen Azim ma. Het schotpercentage van Lisse was nog geen 30 procent. Coach Jo- han Koster hierover: "Ik heb er to taal geen verklaring voor. Normaal vinden we het helemaal niet erg om tegen een zone te spelen. Dan kun nen we lekker aanleggen van achter de driepuntslijn". Ondanks het slechte schot had Lisse toch nog kansen op de zege. Drie scores van center Paul Ruigrok zorgden voor een 61-59 voorsprong. Na het uitval len van Ruigrok scoorde Azimma op de rand van 30 seconden. "Van zo'n bal word je gewoon radeloos. Dan zie je die koppies gaan en dan weetje het wel", aldus Koster. Lisse kwam deze klap inderdaad niet meer te boven: 62-69. Het gat tussen Lisse en koploper Weert 2 blijft twee punten doordat Weert bij de reserves van Festo Voorburg onder uit ging. Vrouwen Eredivisionist Lisse speelde tegen Bestmate Akrides een sterke wed strijd. De IJmuidense ploeg, die evenals Lisse debuteert in de hoog ste divisie, had dit seizoen een vlie gende start. Na vijf opeenvolgende overwinningen was het sprookje echter uit. In de volgende acht wed- basket. Raoul Oudejans flinks) e om nog in gevaar te komen. Halver wege de tweede helft moest Enrico Mud de geblesseerde Eric Krom hout vervangen. Heiko Locher zorgde met zijn doelpunten voor de 6-10 en 8-11 tussenstand. Vlak voor het einde van de wedstrijd wist Erik Peters een prachtige actie van San dra Slingerland trefzeker af te ron den: eindstand 8-12. In Amsterdam ontwikkelde zich tussen Victoria en Zuiderkwartier een spannende en gelijkopgaande wedstrijd, waar de Leidenaars steeds aan de leiding in handen na men. Theo van Leeuwen (4x) liet na een kwartier 5-5 aantekenen. Met scores van Erik van Lunteren en Al- do Spadon werd het eerste gaatje met de tegenstander geslagen (6-8). Op slag van rust wisten de Amster dammers de stand op 8-8 te bren gen. Carla Akse scoorde met haar tweede doelpunt 11-13, wat niet ver hinderde dat Victoria met nog acht minuten te spelen wederom gelijk maakte (13-13). De lichtgeblesseer- de Kitty van der Mark werd de matchwinnares door met haar score de eindstand op 13-14 te bepalen. Crescendo gelukte het niet om in de sleutelwedstrijd tegen DKV punten te behalen. Degradatie lijkt onafwendbaar. Na de 6-6 ruststand kwam zijn ploeg eVen aan de leiding door Marlies Brouwer (8-9), waar DKV overduidelijk op antwoordde: 11-9. De groenwitten kwamen nog terug tot 11-10 (Henk Albers) en 12- 11 (Debbie Blogg), maar konden niet doorzetten. Nadat Wijnand Al bers met zijn derde treffer 14-12 liet oplichten viel het doek voor de Leidse ploeg: 15-12. De Algemene blijft aansluiting houden met de koppositie na de wedstrijd tegen TOV. In verband met een wintersportvakantie bracht Cor Gravenkamp drie invallers bin nen de lijnen: Miranda van der Lely, Saskia Teleng en Monique Rijsdam. Deze speelden bepaald niet onver dienstelijk, waardoor de witnem- den met goed spel TOV konden be strijden. Saskia Teleng en Arnoud Lambooy zorgden voor een 4-2 tus senstand, terwijl Perry Venema de ruststand op 6-5 schoot. Na de her vatting werd het chaotisch spelen de TOV door schoten van Bep de Mooy ((3x) en Alfred Lambooy (6x) direct met de neus op de feiten ge drukt. De opdrachten van de coach werden goed uitgevoerd waardoor de einduitslag op 13-9 werd be paald. Stormvogels startte fanatiek te gen KNS maar kon de Oegstgeester ploeg niet van zich afschudden. Edwin Kooien scoorde met de re gelmaat van de klok en doorboorde zowel in de eerste als in de tweede helft vier keer de korf mede door het goede afvangwerk van Hendrik van Ruiten. Deze bracht met een score de welverdiende winst naar KNS 14-8. Slechts een helft kon VelOdtM imponeren tegen NIO. Gemakke lijk scorend werd de ruststand be paald op 9-4. Het vlotte spel ver zandde in de tweede helft. Daardoor kon NIO terugkomen tot 13-11. Jeroen van Driel scoorde vijfmaal voor de Leiderdorpers. KLAAS BOSMAN strijden kon maar één keer gewon nen worden. Ook tegen Lisse ging het mis. Fanatiek werkend bouwde Lisse in de tweede helft de voor sprong uit naar 20 punten: 54-34. Akrides ging vervolgens alles of niets spelen, maar de eindsprint werd te laat ingezet: 66-61. Bij Lisse was vooral Joke van der Heuvel op dreef. Scoorde deze forward vorige week slechts twee punten, deze keer was zij goed voor 23 punten en 6 rebounds. "Vooral in de rebound hebben we goed gewerkt. Akrides heeft immers nogal wat lengte", meende Lisse-coach Peter Lapidai re. "We waren ook wel weer eens aan zege toe. Dat motiveert wat makkelijker". Ondanks goed verdedigend werk op Annet Keur kon Olivetti Grasshoppers de thuiswedstrijd te gen Festo Voorburg niet in winst omzetten. Han Wallaart: "Als we van Voorburg hadden kunnen win nen was het deze keer wel. Ik was in elk geval niet onder de indruk van Voorburg. Helaas hadden we wat veel balverlies, waardoor we te moeilijk aan scoren toe kwamen". Na de rust (29-29) kwam Grasshop pers op tien punten achterstand, maar de ploeg gaf ziéh niet gewon nen. Twee steals van Marie-José Al- lers (16 pnt) brachten de Katwijkse ploeg nog dichtbij, maar een opzet telijke fout van diezelfde Allers maakte een einde aan de winstaspi raties van Grasshoppers. 53-60. Op vallend waren de lage scores van de twee topscoorsters in de eredivisie. Zora Malacko noteerde 11 punten, terwijl Keur niet verder dan 8 kwam. De mogelijkheid bestaat dat er vol gend jaar drie ploegen uit de regio in de eredivisie uitkomen. Het Noordwijkse MSV gooit namelijk hoge ogen in de promotiedivisie. Nu sterspeelster Renate Sluys de knoop heeft doorgehakt om niet naar de Verenigde Staten terug te keren is een last van haar schouders gevallen. Tegen DAS scoorde Sluys zelf 35 punten, waaronder zes drie punters. terwijl ze ook haar teamge notes diverse malen in stelling bracht. Door deze 78-47 zege blijft MSV op een tweede plaats staan achter de reserves van Rotterdam- Zuid en met twee verliespunten voorsprong op PSV. MARTIN HOEKSTRA ATLETIEK - Het dagelijks be stuur van de Internationale Ama teur Atletiek Federatie (IAAF) heeft de organisatie van de wereldbeker marathon in 1993 aan San Sebastian (Spaans Baskenland) toegewezen. San Sebastian kreeg de voorkeur boven Athene en New Delhi De IAAF heeft Athene gevraagd de or ganisatie op zich te nemen in 1995. Óp 13 april, precies 99 jaar na de eer ste loop tussen Marathon en Athe- De IAAF wees de organisatie van de wereldkampioenschappen in door in 1993 toe aan Toronto. De WK halve marathon in 1992 wordt in het Engelse Gateshead gehou den. Tunjn in 1992 en Londen in 1993 organ: M dl lirules van het Grand Prix-circuit

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17