PORT Jan Siemerink mist nog ervaring SpooTTV Koss relativeert waarde van EK-titel Weer boete voor Maradona mr Junior klopt pa Ceulemans MAANDAG 21 JANUAR11991 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 SARAJEVO Direct nadat hij temidden van circa twintig Joegoslavische en 900 Nederlandse schaatsfans in Sarajevo tot Europees schaatskampioen was uitgeroepen, stelde Jo- han Olav Koss zelf de waarde van zijn titel ter discussie. In de wetenschap, dat er 2000 kilometer verderop een land in brand staat, zag de Noor de betrekkelijkheid van zijn triomf in. Hij reageerde dan ook ingetogen, nadat hij voor de tweede keer de complete Nederlandse ploeg het na kijken had gegeven. Koss: „Een schaatskampioenschap heeft niet zoveel te betekenen als er oorlog is". De Noorse ploeg had uit eigen land het verzoek gekregen om zich tijdens en na het schaatstoernooi sober op te stellen. Behalve de Gol foorlog speelde tevens mee, dat Ko ning Olav eind vorige week was overleden. Koss: „Ook dat was een domper voor ons. Hij was de groot ste schaatsfan in mijn land en woon de alle grote wedstrijden bij. Alle sportevenementen in Noorwegen waren dit weekeinde in verband met het overlijden van onze koning Zorgen Koss maakte zich de afgelopen da gen echt zorgen om de wereld. Ook de ernstige luchtvervuiling in Sara jevo, waar in 1914 de Eerste Wereld oorlog werd ingeluid, zette hem aan het denken. Boven de stad, die in een dal ligt, hangt de hele dag een wolk van bruinkooldamp. De zon heeft moeite om door de vuile nevel, die het zicht op de bergtoppen bui ten Sarajevo ontneemt, heen te prikken. Veldkamp vond het maar een 'goor zooitje', Koss ook. „Het st inkt hier. Als je naar buiten gaat, voel je gewoon de vervuiling. Ge lukkig had ik er tijdens het schaat sen niet zo'n last van, maar daarvoor en erna wel. Het slaat op je luchtwe gen. Ik vraag me echt af, waar het met de wereld naar toe moet? Waar eindigt al deze ellende?". Mannenkwartet en Van Gennip genomineerd voor Spelen SARAJEVO (GPD) De Europese kampioenschappen allround voor vrouwen en mannen afgelopen weekeinde in Serajewo, vormden een eerste graadmeter voor de Olympische Spelen van volgend seizoen in Albertville. De BCK (be geleidingscommissie kernploegen, red) heeft met het oog op de Spelen rmen vastgesteld, op grond waar- ri rijders en rijdsters zich reeds dit r Albertville kunnen no- twee tot en met vijf (respectievelijk Visser, Veldkamp, Van der Burg en Bos) stelden zich op hetzelfde moment stilletjes een andere vraag: waar ligt het einde van Koss' mogelijkheden? De Noorse concurrent heeft, zo werd ook in Serajewo bevestigd, ten op zichte van de vorige winter een flin ke progressie doorgemaakt. Tijdens het wereldkampioenschap in Inns bruck greep de man uit Oslo de titel zonder één afstand te winnen. In Se rajewo was Koss veel nadrukkelij ker aanwezig. Op de vijf en tien kilo meter, het domein van de Oranje- equipe, toonde hij zich veruit de sterkste. De Noorse trainer Kris- tiansen: „Koss heeft mede aan in houd op de langere wonnen doordat we c men zijn gaan trainen met onze topskiërs. Hij heeft een veel betere coördinatie gekregen". Bondscoach Ab Krook meende gistermiddag, dat het gat tussen Koss en zijn vier pupillen niet gro ter is geworden, maar dat beeld klopte niet met de werkelijkheid op het ijs. De Scandinaviër was slechts even de. controle kwijt, omdat hij een relatief zwakke 1500 meter afle verde („Ik gaf daarna Leo de beste kansen"). Maar op de tien kilometer had Koss de regie opnieuw strak in handen. Zijn tijd (14.08,38, een per- soonklijk record) is voor buiten baan-begrippen onvoorstelbaar Indrukwekkend "Vooral de de manier waarop hij ti telverdediger Bart Veldkamp klop te was indrukwekkend. Ook Leo Visser, die na zijn winst op de 1500 meter in de slotrit op de tien kilome ter een kleine zeven seconden moest goedmaken, beet zich stuk op de score van Koss. De nationaal kampioen deed in het begin een moedige poging. Visser reed zelfs een ronde of vijf net boven het we reldrecord-schema en had al bijna vijf seconden van zijn achterstand afgeknabbeld, maar hij moest toen zijn aanval afblazen. Visser: „Wat Koss heeft laten zien is uitzonder lijk. Magnifiek. Hij is de juiste kam pioen". Johan Olav Koss is de eerste Eu ropese kampioen uit Noorwegen sinds 1981. In dat jaar won Amund Sjöbrend, nadat Hilbert van der Duim in Deventer over het ijs was gestruikeld. In Sarajevo hoefde er geen meeuw aan te pas te komen om Koss aan de titel te helpen. Hij was zelf sterk genoeg. De student medicijnen heeft de Ne derlandse ploeg in eenzelfde positie gedrongen als de Noren in de jaren zeventig. Het S-kwartet (Stens- hjemmet, Sjöbrend, Storholt en Stensen) moest het vier jaar lang af leggen tegen Eric Heiden. Het Ne derlandse viertal moet oppassen geen kopie te worden van het Noor se team. De ploeg van Krook bezet te voor de tweede opeenvolgende keer tijdens een groot toernooi alle topplaatsen, behalve de eerste en dus belangrijkste. Nederlanders riepen gisteren in koor geen frustraties te hebben overgehouden aan het oppermach tige optreden van Koss. „Koss is niet onverslaanbaar. Maar dat was zelfs Heiden niet. Hilbert van der Duim heeft hem in 1980 geklopt tij dens het WK. Ik had dit weekeinde de topvorm niet te pakken. Als dat wel het geval is, kom ik heel dicht in de buurt van Koss. Nu was er niet tegen hem te rijden, maar een ande re keer ligt dat misschien anders. Ik denk alleen wel, dat hij ons nog heel wat jaren dwars kan zitten. Het is een degelijke en stabiele rijder en niet zoals bij voorbeeld Eric Flaim, een eendagsvlieg", aldus drie Bart Veldkamp, die erkende ontzag te hebben voor zijn Noorse rivaal. „Ik heb bewondering, maar ben niet van plan om voor hem te gaan kruipen. Het is een uitdaging om hem te pakken en die ga ik met twee handen te lijf'. Leo Visser put moed uit het feit, dat geen enkele schaatser de hele winter door in topvorm kan zijn. Koss was al in december op dreef in Heerenveen en heeft, zo bleek in Se rajewo, alleen maar aan kracht ge wonnen. Houdt hij dat vol? Visser: „Wat hij hier heeft laten zien was su per, maar dat kan maar twee of drie keer per jaar. Dit is de eerste wed strijd, die Koss van me heeft gewon nen, maar dat wil niet zeggen, dat ik voortaan altijd de tweede viool moet spelen". GOVERT WISSE ROME (SID) - De Italiaanse voetbalbond heeft Diego Maradona weer een geldstraf opgelegd. De 30-jarige Argentijn kreeg een boete van ruim 15.000 gulden omdat hij weigerde voor de tuchtcommissie te ver schijnen. De commissie wilde weten door welke Italiaanse club Mara dona onlangs is benaderd voor een tussentijdse overstap. Een week geleden werd de nukkige voetballer door de tuchtcommis sie veroordeeld tot een boete van 125.000 gulden, veertig procent van zijn jaarsalaris. Zijn club Napoli had de voetbalbond gevraagd een uit spraak te doen naar aanleiding van Maradona's werkweigenng in no vember. Toen arriveerde hij te laat en op eigen gelegenheid in Moskou voor de Europa Cup-wedstrijd tegen Spartak Moskou. Later liet hij ook ver stek voor de bekerwedstrijd tegen Fiorentina. Eerder verklaarde Maradona in Rome dat hij aan het einde van het seizoen stopt met voetballen. Hoewel hij nog tot medio 1993 onder con tract staat bij Napoli, wil de middenvelder in juni terugkeren naar zijn vaderland. Politie stuurt supporters terug EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepolitie heefl zater dagavond ruim 200 aanhangers van FC Groningen teruggestuurd. Het betrof een groep supporters die zonder kaartje voor de voetbalwed strijd PSV-Groningen naar Eindhoven was afgereisd Omdat het om een zogenaamde risico-wedstrijd ging. werden zater dag in Eindhoven geen kaartjes meer verkocht. Een woordvoerder van de Eindhovense politie heeft dit meegedeeld. De aanhangers van FC Groningen werden opgepakt op grond van een artikel in de gemeentewet. Ze werden tijdelijk 'opgesloten' in een verlaagde toegang tot de kelder van het Eindhovense hoofdbureau van politie. Na het begin van de voetbalwedstrijd werden ze op de trein ge zet richting Groningen. Zweedse ploeg niet naar Japan MUNCHEN (Reuter) - De Zweedse wereldkampioenen tafeltennis Jan-Ove Waldner, Jörgen Persson en Mikael Appelgren, hebben zich teruggetrokken voor het All Stars World Circuit, dat vandaag in Japan begint. De reden is de oorlog in het Golfgebied. „Geen geld ter wereld is belangrijker dan onze veiligheid", gaf Ap pelgren gisteren als commentaar in Munchen, waar Zweden voor de Europese landenbeker speelde. Hij zei dat hij en zijn ploeggenoten ter roristische aanslagen op internationale vluchten vrezen. Om dezelfde redenen trok Zweden de afgelopen week de ploegen te rug voor de Europese kampioenschappen schaatsen en kunstrijden. Politie legt schaatsstadion droog SARAJEVO (ANP) - De Millicija (politie) van Sarajevo heeft op de slot dag van de EK schaatsen de Nederlandse supporters drooggelegd. De 650 man moesten bij de toegangshekken alle meegenomen drank inle veren. Binnen de kortste keren stonden er zo'n 250 flessen op de straat tegels. De politie nam de maatregel uit vrees voor ongeregeldheden. Zater dag waren er op de tribunes tussen de Nederlandse supporters kleine vechtpartijen uitgebroken. Een twintigtal was daarvoor verantwoorde lijk. De politie zag in het overmatige drankgebruik de oorzaak van de botsingen en wilde op de slotdag geen herhaling. Rijnsburger laat in Melbourne kans op kwartfinale liggen Wie tijdens het EK op een bepaal de afstand bij de eerste zes eindigt, wordt door de BCK als kandidaat beschouwd voor de Olympische Spelen. Voor het wereldkampioen schap geldt een plaats bij de eerste acht, als norm. Vijf Nederlanders verdienden in Sarajevo een olympi sche nominatie. Bart Veldkamp (1500 m, 5 km en 10 km); Leo Visser (1500 m, 5 km en 10 km); Ben van der Burg (10 km), Thomas Bos (10 km) en Yvonne val Gennip (1500 m, 3 km en 5 km) reden zich in Joego slavië bij de eerste zes. Wanneer in de eerste maanden van het volgen de seizoen vormbehoud wordt ge toond, wordt de nominatie omgezet in een definitieve toewijzing. Paal breekt af bij korjbalwedstrijd DOORWERTH (GPD) - De korfbal wedstrijd tussen Onder Ons uit Oos terbeek en Vada '25 uit Wageningen in de tweede klasse C is gistermid dag drie minuten voor het einde ge staakt omdat een paal afbrak. Een Oosterbeekse speler pakte het houtwerk vast om niet te vallen. Te gen dit 'geweld' bleek de paal niet bestand. Vlak boven het voetstuk brak deze af. De scheidsrechter staakte vervolgens de wedstrijd om dat er geen andere paal beschik baar was. MELBOURNE (ANP) - Je moet het een keer hebben meegemaakt om te weten dat in de tweede week van een Grand Slam-toernooi alles opnieuw begint. Jan Siemerink miste die ervaring en betaalde daar vanochtend in Melbourne leergeld voor. Goran Prpic, verkou den en doodziek van het gedrag van Kroatische supporters op de tribunes, hield de 20-jari- ge Rijnsburger met 7-6 (3-7) 6-7 (3-7) 6-0 7-6 (9-7) uit de kwartfinales van de Australische Open. De als nummer één geplaatste Stefan Edberg drong wel door tot de laatste acht. Hij versloeg Courier in drie snelle sets. Net zoals Richard Krajicek de dag tevoren, werd Siemerink gepakt op een moment dat het even niet liep. Zes partijen in tien dagen, waarvan twee in de kwalificatie, eisten hun tol. De laatste twee, tegen Carl-Uwe Steeb en Mark Koevermans, waren over de volle vijf sets gegaan. De stijfheid die hij daar aan overhield was niet het ergste. De geestelijke vermoeidheid was een groter pro bleem. „Je krijgt een tevreden gevoel over je. Zo van; het is wel mooi ge weest. Dat is gevaarlijk en je wint er zeker niet de volgende partij mee," aldus Siemerink. „Je moet juist ge concentreerder zijn omdat je betere tegenstanders treft". Het maakt normaal gesproken juist de klasse van mannen als Edberg, Lendl en Becker dat zij in zo'n twee de week in kracht toenemen. En zelfs bij hen gaat dat niet vanzelf sprekend. Dus wat kan men ver wachten van debutanten die tot dusverre de punten bijeensprokkel- den in Challengers en Satelliet-toer nooien, waar heel andere proble men aan de orde zijn. Duo Haarhuis/Koevermans ook in het dubbel uitgeschakeld MELBOURNE (ANP) - Manon Bollegraf en Lise Gregory heb ben zich gekwalificeerd voor de kwartfinales van het vrouwen dubbelspel bij de Open Austra lische tenniskampioenschap pen in Melbourne. De Neder- lands/Zuidafrikaanse combina tie had daarvoor wel 42 games nodig tegen de Amerikaanse dubbel Burgin/Fairbank-Nidef- fer: 5-7 6-4 11-9. Na de uitschakeling in het en kelspel verging het Paul Haar huis en Mark Koevermans ook niet goed in de dubbel. Het duo verloor in de derde ronde met 4- 6 2-6 van het Brits/Amerikaanse koppel Jeremy Bates/Kelly Jo nes en reisde vervolgens af naar het strand van Melbourne. Het enkelspel blijft voor Haar huis en Koevermans hoofdzaak. Wel proberen zij in het dubbel spel over het gehele seizoen ge nomen bij de beste acht combi naties van de wereld te geraken. Die worden aan het eind van het seizoen uitgenodigd voor het toernooi van Sanctuary Cove bij Brisbane, waar het prijzengeld één miljoen dollar bedraagt. Haarhuis en Koevermans bezet ten momenteel op de lijst van de 'vaste' dubbels de zesde plaats. Voor de toekomst zijn de ogen vooral gericht op Krajicek. Maar de mogelijkheden van Siemerink mo gen niet onderschat worden. Probleem was vanochtend dat de sterke punten van de 'lefty' uit Rijnsburg er ditmaal niet uitkwa men. Hij stond vaak niet goed voor de bal en zijn volley miste scherpte. Het serveren lukte niet al te best. Bij een poging kracht te zetten, forceer de hij zich zelfs, waarvoor hij in de tweede set tijdens de wissel behan deld moest worden. Bovendien was hij zo ongelukkig in het begin van elk van de eerste drie sets zijn opslag kwijt te raken, met als gevolg dat er voortdurend sprake was van een achtervolgings in de eerste set maakte hij pas in de tiende game gelijk en arriveerde hij in de tiebreak na een setpoint te hebben weggeserveerd. In dat be slissende spel liet hij kansjes liggen. In de tweede set kwam hij relatief fitter aan de finish. Vroeg servive-verlies werd direct goedgemaakt. Met als gevolg dat hij in de tiebreak veel meer uitstraalde dan Prpic, die buitelend over de baan ging. Bij dat atletisch vertoon had de Joegoslaviër geen last van de vervaarlijke steunconstructie rond zijn rechterknie. Dank zij die 'brace' is Prpic in staat geweest met succes terug te keren tot het internationale circuit na twee jaar van inactiviteit. Lamlendig Toen Siemerink die set echter won, kwam er ineens een lamlendig ge voel over hem. In recordtijd had Prpic de derde set met 6-0 binnen. Als je zoiets in de schoot geworpen krijgt, voelt zelfs een halfverzopen kat zich een leeuw. Zo ook Prpic. Hij had dan ook direct een ant woord klaar toen Siemerink hem vroeg in de vierde set brak. Op nieuw kwam er een tiebreak aan t^ pas. En in dat kort bestek werd het he le verloop van de partij nog eens na gedaan; Siemerink voortdurend in de weer een achterstand goed te ma ken. Vier matchpunten sloeg hij weg, alvorens op het vijfde een vol ley net buiten de achterlijn te plaat sen. „Het was een beetje kramp achtig", aldus de Rijnsburger. „Je merkt gewoon dat de conditie voor dit soort marathons nog niet genoeg Krajicek Nederlagen kunnen soms een heil zamer uitwerking hebben dan een overwinning. Laat dat ook Richard Krajicek een troost zijn. Het verlies in de eerste vijfsetter van zijn leven, 3-6 4-6 7-6 (7-4) 6-3 4-6 tegen de Itali aan Christiano Caratti, na drie uur en een kwartier spelen in de vierde ronde van de Open Australische, was zuur en onnodig. De nederlaag schermde de 19-ja- rige Hagenaar wel af voor iets, waar hij momenteel nog niet aan toe is: op voet van gelijkheid het gevecht aangaan met Becker, Edberg of Lendl. Het spel rond zijn sterke ser vice - ook nu weer zeventien aces - moet nog helemaal worden opge bouwd. Hij staat nog niet eens on der contract bij één van de grote managementbureaus. Soms gaat het nog falikant mis, zoals gisteren. "Triest, intriest. Als het zo slecht gaat, kun je lachen en huilen. Ik koos voor de lach", aldus Krajicek. „Jammer van die kwartfi naleplaats. Ik houd me maar voor; als ik goed speel komen die vanzelf wel". De Hagenaar zelf bleef zitten met de vraag, waarom hij zich het spelle tje van de snelle Italiaan had laten opdringen en niet zelf veel meer in de aanval was gegaan. „Waarschijn lijk onderschatting, maar dan vanuit het onderbewuste. Ik wist heus wel dat die Caratti goed kon retourneren. Anders had hij nooit van mannen als Schapers en Layen- decker gewonnen. Toch liet ik me terugdringen inplaats van service- /volley door te zetten en mezelf voor te houden, dat hij niet kon blijven passeren". Scholiere De 16-jarige scholiere Anke Huber uit Duitsland heeft voor het eerst in haar jonge loopbaan de kwartfina les van een Grand Slam-toernooi bereikt. De landgenote van Steffi Graf won tijdens de Open Australi sche kampioenschappen vrij ge makkelijk van Natalja Zvereva (6-3 BRUSSEL (ANP) - De verhoudingen in het gezin Ceulemans zijn gisteren flink verstoord. Vader Raymond, veelvoudig wereldkampioen, slaag de er niet in de Belgische titel drie banden te veroveren. Verantwoor delijk daarvoor was zijn zoon Kurt, die in de finale net iets sterker was. Het duo beëindigde de vijfsetler met exact hetzelfde gemiddelde: 1,207. Kurt Ceulemans bereikte de eindstrijd via een overwinning in de halve finales op Menheer. Zijn vader trof in de voorlaatste ronde een tegenstander van meer naam, Ludo Dielis. Ceulemans senior won verrassend eenvoudig met 3-0. Na een slechte start volgde het her stel van junior in de tweede en derde set. die hij beide winnend afsloot. In de vierde set had Kurt de titel voor het grijpen. Hij bleef echter op 14 staan, waarna de oudste Ceule mans de stand alsnog gelijk trok. De beslissende reeks werd met 15-12 door Ceulemans junior gewonnen. 6-4) en ontmoet in de kwartfinales Monica Seles, de nummer twee van de wereld. „Dit was een van de beste wed strijden die ik ooit heb gespeeld", kraaide Huber van plezier. Haar doel om spoedig te behoren bij de beste twintig van de wereld, kwam daardoor weer iets dichter bij. Voor Huber was Zvereva de tweede ge plaatste speler van wie ze won. Eer der was ze te sterk voor Manuela Maleeva. Bovendien versloeg ze reeds Pam Shriver, die hard werkt aan een rentree in de top. Huber kwam in de eerste set met 1-3 achter, kreeg de nodige tacti sche tips van trainer Boris Breskvar trok de volgende zeven games ir zich toe. In het negende spel de tweede set forceerde de an de wereld de beslis sende break. Bij de overige kwartfinalisten zijn weinig verrassende namen. Favo riete Steffi Graf won in 36 minuten met 6-0 6-1 van Karina Habsudova uit Tsjechoslowakije en spoedde zich naar het strand. Graf. die het hele toernooi slechts elf games ver speelde, komt nu uit tegen Jana No- votna, die Zina Garrison versloeg. De andere kwartfinales Katenna Maleeva - Mary Joe Fernandez en Gabriela Sabatini - Aranxta San chez. MAANDAG 10.00-19 00 Sportnet Worstelen 18 29-19 00 Ned 1 Sport op I magazine 18.55-19.20 Ned 2 Sportpanorama 19 00-19 30 EURO World Jet Ski Tour 19 00-20 15 Sportnet Bowlen 19 15-19.30 TV 5 Fan de Sport 19 30-20 00 EURO Eurosport News 20 00-23.00 EURO World Masters Snooker 20 15-20 30 Sportnet Sport uit Spanje. 20 30-21 00 Sportnet Spaans voetbal. 21 00-22 30 Sportnet Kickboksen 22 15-22 30 Ned 3 Studio Sport Journaal. 22.15-22.20 Super Sports News 22 30-00 30 Sportnet Paarde sport springconcours in Mechelen 23 00-23 30 Did 1 Sport extra tennis (Australian Open *91) 23 00-00.00 EURO NHL IJshockey 00 00-0100 EURO US College Basket- 00 30-01 00 Sportnet Paarderennen in Frankn|k 01.00-01 30 EURO Eurosport News 01 00-02.00 Sportnet Atletiek Sunkist (in vitational in Los Angeles 08 30-09 00 EURO Eurotxs 09 00-12.00 EURO World Masters Snooker 09.10-11.30 RTL Tennis Australian Open "91 09 45-11 00 Did 2 Sport extra WK Skién 11 00-12.00 Sportnet Worstelen. 12 00-14 00 Sportnet NBA Basketball 12 00-14 30 EURO WK Sk*n voor mar 12 55-14 15 Dtd 2 Sport exlra WK Ski*

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13