'Ik kan niet spelen alsof er geen crisis is' Oudere jongeren in Voorschoten tijdelijk onderdak Meer zwemploegen bij nachtmarathon Voermans stapt op als raadslid WD Voorschoten MAANDAG 21 JANUARI 1991 ÜH2ZHIH3BS8. PAGINA 11 VOORSCHOTEN - Shunt, de Voorschotense stichting voor dertigplussers, lijkt tijdelijke huisvesting te hebben gevon den. Volgens woordvoerder D. Molleman verkeren de onder handelingen over de huur van een tijdelijke ruimte in een eindstadium. Omdat hij in de loop van deze week een beslis sing verwacht, wil hij nog niet aangeven waar de stichting te recht kan. De stichting zoekt acht maanden na de oprichting tijdelijke ruimte om echt te kunnen beginnen en het be stuur gemotiveerd te houden. "An ders zakt de aandacht toch weg", al dus Molleman. Zijn bestuur heeft al een aantal ruimten bekeken, maar ze voldeden niet aan de eisen van het bestuur. Inmiddels heeft de stichting een nota uitgebracht waarin ze haar doelstellingen op een rijtje heeft ge zet en aangeeft aan welke voorwaar den de bezoekers van de ontmoe tingsruimte moeten voldoen. De nota 'Trente Passé, het gat van Voorschoten' is aan pers en ge meente verstuurd. De stichting streeft naar een ei gen ontmoetingsruimte, die naar ei gen smaak kan worden ingericht. De bezoekers moeten volgens Mol leman 'voor een niet al te hoog be drag' lid kunnen worden. Het cen trum mag geen massaal karakter hebben en is alleen bestemd voor mensen boven de 30. Deze mini mumleeftijd is gekozen, omdat de Slaapmiddelen weg bij apotheek WASSENAAR - Slaapmiddelen en wat kasgeld zijn het afgelopen weekeinde verdwenen bij een in braak in een apotheek aan de Was- senaarse Rijksstraatweg. Het ging om het middel Rohypnol dat de ge bruiker agressief kan maken wan neer hij tegelijkertijd alcohol dr inkt. De inbraak werd tussen zaterdag middag half een en zondagmiddag half een gepleegd. Om binnen te ko men had de onbekende een ruit van de apotheek aan de zijde van de brandgang ingegooid. Een politie woordvoerder kan niet zeggen hoe veel Rohypnol is verdwenen, maar het zou niet gaan om duizenden ta bletten. initiatiefnemers denken dat jonge ren uit zijn op een vorm van ver maak die Shunt hen niet kan bie den. Ook zou de aanwezigheid van jongeren een barrière vormen voor de doelgroep. Hoewel Molleman zegt dat de stichting zich richt op dertigers en veertigers is er bewust geen maxi mum leeftijdsgrens genoemd in de nota. "Sommige mensen van 50 kunnen gemakkelijk met mensen van 30 of 35 jaar omgaan", aldus Molleman. Hij erkent dat dit ook voor mensen van 25 jaar kan op gaan. "Maar we willen voorkomen dat de ontmoetingsruimte op een open jongerencentrum gaat lijken". Zodra de stichting een eigen ruimte heeft, wil ze drie vaste avonden per week open zijn. Op die avonden mag alleen zachte muziek worden gedraaid, zodat aanwezigen gemak kelijk met elkaar kunnen praten. Het bestuur gaat er vanuit dat be zoekers na verloop van tijd toch ac tiviteiten willen onplooien zoals kaartavonden, lezingen en thema avonden. Die moeten dan op andere avonden worden gepland. Wanneer het gaat om tijdelijke huisvesting wil Shunt bescheiden beginnen, maakt Molleman duide lijk. "We denken aan èèn avond per week". De inkomsten moeten in eerste instantie vooral uit de barom- zet komen. Daarnaast verwacht de Voorschotenaar dat zijn bestuur wat eigen geld in de ruimte dient te pompen. Wanneer Shunt eenmaal eigen huisvesting heeft, wil men al leen leden en introducés toelaten. In de gemeentelijke accommoda tienota die vorige maand is versche nen, wordt aangegeven dat de stich ting zelf voor huisvesting moet zor gen. De gemeente wil alleen bemid delen. Hoewel het bestuur zonder overheidsgeld wil draaien, hoopt Molleman dat de gemeente toch iets extra's wil doen in de vorm van aan loopsubsidies, versnelde vergun ningen of garanties voor leningen en hypotheken. Volgens hem vult Shunt 'het gat in Voorschoten'. "Shunt is niet alleen een recreatief clubje, maar voorziet in een behoef te voor mensen die niet naar een ca fé willen, maar op ongedwongen wijze gezelschap zoeken". Hoe groot de behoefte aan een ontmoetingsruimte voor dertig- plussers precies is, kan Molleman nog niet aangeven. "We hebben nog geen donateurs, we willen eerst be ginnen". Wel hebben de bestuursle den veel positieve reacties gehad naar aanleiding van berichten die in de kranten verschenen over de plannen. Dit meisje mag even uitrusten tijdens de nachtmarathon in het zwembad Poelmeer in Oegstgeest. (foto Hieico OEGSTGEEST - Het aantal zwem ploegen dat meedoet aan de Oegst- geester nachtmarathon groeit nog steeds. Het afgelopen weekeinde deden elf wedstrijdploegen mee, drie meer dan vorig jaar. Het aantal 'recreatieve ploegen' bleef met ze ven gelijk. Oegstgeest werd verte genwoordigd door ploegen als Vi- vax, Heemskerk, Witteman en 't Haasje. Wethouder J.P. van der Reijden gaf om middernacht het startschot en wenste de zwemmers een prettig festijn in zwembad Poelmeer, 's Ochtends om half negen reikte hij de prijzen uit. Le Bateau uit Noord- wijk won net als vorig jaar de wis selbeker, terwijl in de recreatieve categorie De Poelduikers uit Oegst geest de beker wonnen. De Poeldui kers trimmen in Poelmeer en had den vorig jaar ook al gewonnen. De zwemmers van Le Bateau, die een triathlonploeg vormen, legden dit jaar in acht uur een record aantal banen af. Zwommen ze vorig jaar nog 39 kilometer, dit jaar kwamen ze boven de 40 kilometer uit. De beste recreanten kenden vol gens zwemonderwijzer K. Westra een sterke start. "Ze bedreigden zelfs een tijdje de laatste ploeg in de wedstrijdcategorie", vertelt hij. Na verloop van tijd eiste de vermoeid heid zijn tol en moesten de Poeldui kers het wat rustiger aandoen. Ze zwommen zo'n tien kilometer min der dan de beste wedstrijdzwem- De zwemmers trokken vanaf twaalf uur 's nachts tot acht uur 's ochtends om beurten baantjes. Elke zwemmer zwom 25 minuten. Vorig jaar bestonden de ploegen nog uit tien personen, nu mochten maar acht zwemmers meedoen. Tussen het zwemmen door konden de deel nemers een paar uur hun luchtbed den en slaapzakken opzoeken die in de kleedkamers en in het leegge pompte instructiebassin waren neergelegd. Westra had het idee dat er 's och tends vroeg iets minder bezoekers waren dan vorig jaar. "Gewoonlijk is het 's ochtends tegen het einde van de marathon juist weer druk. We denken dat de gladheid buiten een rol heeft gespeeld". Beiaardier De Jong past repertoire aan in dorpskerk Voorschoten Van onze medewerker Brenda Filippo VOORSCHOTEN - Boven het geluid van voorbijrazende auto's op de Leidseweg is het carillon van de Hervormde Kerk aan de Voorschotense Schoolstraat duidelijk hoor baar. In deze oorlogstijden speelt beiaardier A. de Jong sombere muziek en vredesliederen, 'omdat de wereld de adem inhoudt': "In geen geval wil ik zware, pompeuze mu ziek brengen die de indruk wekt dat we als geallieerden on overwinnelijk zijn". "Als beiaardier moet je aanvoelen wat de mensen bezighoudt. Op het moment houdt de Golfcrisis de meeste mensen in de ban. Ik kan niet spelen alsof er niets aan de hand is", aldus De Jong. Toch heeft hij niet de illusie dat mensen voort durend ingespannen naar zijn mu ziek staan te luisteren. "Ik ben niet het schilderij, maar de lijst. Die lijst kan ertoe bijdragen dat het schilde rij beter uitkomt". De Jong zorgt ie dere vrijdagmiddag van twaalf tot een uur voor de muzikale omlijsting van de wekelijkse markt in Voor schoten. Hoewel voorbijgangers niet inge spannen staan te luisteren, krijgt De Jong toch veel reacties. Als hij na af loop de kerk uitkomt, zijn er altijd mensen die zeggen dat ze het mooi vonden. Toch zijn er ook klachten. Bij de kerk zijn aan het Voorscho tense Ambachtspad nieuwe wonin gen gebouwd en de bewoners heb ben een tijdje geklaagd over het ge luid van het carillon. De Jong vindt het gezeur: "De bewoners wisten van te voren van het carillon af'. Computer Sinds de zomer heeft de Hervormde Kerk een computer die carillon en kerkklok ieder half en heel uur in beweging zet. De computer, die 26.000 gulden kostte, zendt signalen naar de klepels die dan in een be paald ritme op het klokkenspel te recht komen. De Jong blijft zijn we kelijkse uurtje houden en be schouwt de computer niet als een bedreiging. "Mijn spel is veel per soonlijker dan dat van de computer. Tempowisselingen en de toe- of af name in geluidssterkte, zijn bij de computer niet echt mogelijk". Toch vindt de beiaardier dat de computer veel beter werkt dan zijn voorganger, de muziekrol. Deze rol len werken op dezelfde wijze als de rollen in een draai-orgel. In de rol len zitten gaatjes die kunnen wor den vergeleken met noten. De Jong heeft de rollen altijd zelf gemaakt, maar merkte tot zijn spijt dat de gaatjes regelmatig scheurden. "Daardoor bleven de rollen hangen en waren het carillon en de klok te laat", vertelt De Jong terwijl hij ver schillende rollen laat zien die alle maal geplakt zijn. Roest Nadat de beiaardier bij de gemeente een aanvraag had mgediend, was de computer binnen een jaar geïnstal leerd in de 'dorpskerk'. De Jong zou graag nog een aantal vernieuwin gen willen doorvoeren. Zo verkeren de klokken van het carillon volgens hem in zeer goede staat, maar is de verbinding tussen de klokken en de toetsen aan het roesten. INBRAKEN - Bij een inbraak in een woning aan het Jan van Brakel- plantsoen in Voorschoten zijn zater dag een televisie, een videorecorder en geluidsapparatuur buitgemaakt. Hoe de inbrekers zijn binnengeko men is onbekend, de politie heeft geen braaksporen gevonden. Bij een inbraak in een woning aan de Voorschotense Nassaukade wer den zondag een videorecorder en een kleurentelevisie gestolen. On bekenden hebben het slot van de achterdeur geforceerd. De Jong vindt dat de verbinding aan vervanging toe is, volgens de gemeentevoorlichter moet het héle carillon worden gerenoveerd. "Het carillon moet worden schoonge maakt, de verbinding moet worden vervangen en voor roestige bouten moeten roestvrij stalen bouten in de plaats komen", zegt de voorlichter. "De kosten van de renovatie zijn be groot op 85.000 gulden. De gemeen teraad beslist of de renovatie zal doorgaan". Naast een opknapbeurt wenst de beiaardier al jaren een uitbreiding van het carillon met twaalf klokken. Hoewel er (goedkopere) carillons zijn met 24 en 36 klokken, is alle ca- rillonmuziek geschreven voor een 'volledig' carillon met 48 klokken. Het Voorschotense carillon heeft 36 klokken en De Jong moet alle mu ziek herschrijven voor 'zijn' caril lon. Hoewel De Jong al jaren gele den en aanvraag heeft ingediend, is het onwaarschijnlijk dat het caril lon met twaalf klokken wordt uitge breid. Volgens de gemeentevoor lichter zou dat 3,5 ton kosten. Delft Beiaardier De Jong speelt ook pia no en orgel. Aan het conservatori um specialiseerde hij zich in deze laatste twee instrumenten. Zijn be langstelling voor het carillon ont stond toevallig. Geboren en geto gen in Delft, woonde hij achter de Nieuwe Kerk. Als hij piano of orgel speelde, moest hij altijd ophouden wanneer het carillon weerklonk. "Meestal ging ik dan een kopje thee drinken. Mijn belangstelling werd gewekt naarmate ik beter naar het carillon ging luisteren". De plaatselijke beiaardier L. 't Hart, bij wie De Jong les nam, gaf hem het advies naast piano en orgel een der de instrument te kiezen, 'omdat er met een derde instrument een rede lijke boterham was te verdienen'. Het carillon bleek een goede keu ze. De Jong heeft een dagtaak aan het bespelen van carillons in Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en Voorschoten. Daarnaast speelt hij orgel in de Rotterdamse Goede Her derkerk en begeleidt hij af en toe koren op de piano. Behalve dat De Jong 'een redelij ke boterham' kan verdienen met het carillon, vindt hij het een prach tig instrument. "Aan het carillon voel ik me vrij en heb ik het gevoel dat alles me lukt". VOORSCHOTEN - Het Voorschotense WD-raadslid C M. Voermans-Ne- leman gaat de gemeenteraad in maart verlaten. Het raadslid krijgt het te druk met andere werkzaamheden. Th. Schimmel, de volgende op de kan didatenlijst, zal haar opvolgen. Voermans is het tweede WD-raadslid dat deze raadsperiode afhaakt. Vlak na de verkiezingen gaf J.W. Aeyelts Ave rink zijn zetel op wegens familie-omstandigheden. Voermans is ziekenhuisdirecteur in Voorburg en heeft in december een bestuursfunctie aanvaard binnen het Sectiebestuur Algemene Ziekenhui zen van de Nationale Ziekenhuisraad. Beide werkzaamheden kosten haar veel tijd. Ook familie-omstandigheden spelen een rol in haar beslissing om haar raadszetel neer te leggen. "Ik hield zo weinig tyd over, dat ik een keu ze heb moeten maken". Volgens Voermans werd ze voorgedragen voor de bestuursfunctie en hangt die heel nauw samen met haar functie als zieken huisdirecteur. Van deze functie was voor de verkiezingen nog geen sprake. Voermans spreekt van een erg moeilijke beslissing "Ik ben vroeger ge kozen voor Provinciale Staten, maar vond het raadslidmaatschap een heel eigen uitdaging". Het feit dat ze pas een jaar raadslid is maakte haar beslis sing er niet gemakkelijker op: "Ik heb van de kiezers vorig jaar veel voor keursstemmen gekregen, dat zette me extra aan het denken". Voermans sluit niet uit dat ze over een tijdje, bij veranderde omstandig heden, opnieuw raadslid wordt als haar partij een beroep op haar doet. Of dat deze raadsperiode nog zal zijn, durft ze niet te zeggen. Auto ramt voorgevel café Wassenaar WASSENAAR - Een 69-jarige automobiliste uit Rijswijk is zaterdagavond om tien voor acht tegen een zijgevel van café De Landbouw aan de Wasse- naarse Zijdeweg gereden. De vrouw reed in de richting van de Bezuiden- houtseweg toen ze in de bocht naar rechts de macht over het stuur verloor en met de voorkant van de auto tegen de gevel aan de andere kant van de weg terecht kwam. De vrouw is naar een ziekenhuis overgebracht. Daar bleek dat zij een scheurtje in het borstbeen had. De politie denkt dat de automobiliste door de gladheid is geslipt of dat zij een black-out heeft gehad Een Leidse fietsster van onbekende leeftijd is zaterdagavond om tien over acht met gescheurde enkelbanden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De vrouw was door de gladheid op de Voorscho tense kruising Tromp weg/Zeven Provinciën ten val gekomen. Wassalon toont oude meesters OEGST- GEEST - Een bij zonder korte ex positie werd gis termiddag in Oegstgeest ge houden in een wassalon die voor deze gele genheid 'Galerie Edmondo' was gedoopt. De 80-jarige B. van der Ploeg uit Katwijk ex poseerde daar borduurwerken van schilderijen ters. In de loop der tijd heeft Van der Ploeg al 35 meesterwer ken nagebor- duurd van on der anderen Frans Hals, Claude Monet en Jan Steen. Agent bijna geraakt bij alcoholcontrole WASSENAAR - Een politie agent is in de nacht van zater dag op zondag bijna omver ge reden door een 22-jarige Schiedamse automobilist, die niet wilde meewerken aan een regionale alcoholcontrole in Wassenaar. De agent gaf een stopteken bij een patrouille- post aan de Van Oldenbarne- veltweg. De Schiedammer re ageerde door gas te geven. De agent kon nog net opzij sprin gen. Doordat het kenteken van de wagen was genoteerd, kon de man even verderop bij kruis punt Den Deyl worden aange houden. Daar werd ook een 25- jarige Wassenaarse automobi list in de kraag gegrepen, die te veel had gedronken. Beide mannen zijn overgebracht naar het bureau voor een ademtest. De alcoholcontrole werd ge houden door de politiekorpsen van Voorburg. Wassenaar. Leidschendam en Voorburg. In Voorburg en Wassenaar wer den 's nachts tussen tien en vijf uur tachtig auto's gecontro leerd, terwijl alleen de Schie dammer en de man uit Wasse naar werden aangehouden. Volgens de politie worden steeds minder aanhoudingen verricht bij dergelijke contro les. MAANDAG 21 JANUARI Leiden concert 'Muziek in de Kapelzaal', Nederlandse luitmuziek door Toyo- Noordwijk vergadering Noordwijkse Ver eniging van Postzegelverzame laars, jeugd o leden om 20.15 u Voorstraat. DINSDAG 22 JANUARI Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Hazerewoude lezing 'Een nieuwe kijk op het oude Indié', door Karin Schaedtler, aanvang 20.15 uur in het J.J.B. ge bouw, Rhijnenburcherlaan. Katwijk sporten voor mensen met CARA Zwanenburg. evangelisatie-avond NCGB "Wat gebeurt er in het Midden-Oos ten?', aanvang 19.45 uur in de Christelijk MTS. radio-opnamen voor EO-pra- gramma's, 19.30 uur in Tripodia. buro Gezondheidszorg, blijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel 071- 254654. Noordwijk vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge- ■Vogellust', 20 00 uur in café-rest. 1 Vuurschip, Nieuwe Zeeweg klaverjassen bij de vereniging 'Nooitgedacht', aanvang 20.00 uur in café De Wels, Abraham Rijneburg vergadering commlssio welzijn, 19.30 uur in het gemeentehuis Warmond vergadenng commissie Algeme ne Bestuurli|ke Aangelegenheden, aanvag 20.00 uur in het gemeente huis. WOENSDAG 23 JANUARI Alphen jeugdmstuif volleybal, van 10 30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnbtoemschool. Jong kind! Coninckstraat. uur in Theater Het Oude Raadhuis Katwijk kindervoorstelling De Tover- spi|ker', door Kindertheater Par does. 14 00 uur in Tnpodia. Leidon concert in de Vocalistensene'. mmv Corry Pronk (alt) en Ruud van OkJenhove (piano), aanvang 20.15 uur. Kapelzaal K40. Haze wind steeg concert 'Oude muziek in Oudhe- len', door Ensemble Tempo DelI'A- nma. 20.15 uur Rijksmuseum van Oudheden. Papengracht 29 voorstelling Op glad ijs', kome die met o a. Joop Doderer en Diana Dobbelman. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg denvereniging 'De Binnenhaven mevr Ahlers-Bruten over te 15.00 uur m De Vmkenhof Rijneburg open dag Chrieteli|ke Tumbouw- en Handelsschool, Sptnzalaan, van 15 00 tot 21 00 uur vergadering commies* finan oen, openbare werken en rrvi«eu. aanvang 19 30 uur m het gemeen-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11