Bewaking doelwitten is nooit afdoende ER IS MAAR EEN GOEIE LEYENAAR: DE GIJSELAAR DE TIJD, VAN TOEN 'Kinderen vinden oorlog lollig' Congrescentra regio Leiden hebben last van Golfoorlog 'Foor ons is het eenfeesf 0uö Ambtë PAGINA 10 MAANDAG 21 JANUARI 1991 Leidse mediapsycholoog Van der Voort over oorlogstelevisie: Beroepsbevolking provincie groeit naar verwachting met zeven procent DEN HAAG - Volgens het statis tisch jaarboek 'Zuid-Holland in cij fers 1990' groeit de Zuidhollandse beroepsbevolking de komend? vijf tien jaar met gemiddeld zeven pro cent. Dat betekent een toename van 62.300 mannen en 40.000 vrouwen op de arbeidsmarkt. Het percentage 50-plussers dat zich aanbiedt op de arbeidsmarkt stijgt met veertig procent. Bij de jongeren tot 25 jaar is er sprake van een afname van ruim veertien pro cent. Verwacht wordt dat de be roepsbevolking in de Rotterdamse regio groeit met bijna elf procent en in de Haagse regio met ruim negen procent. Het statistisch jaarboek dat pas is verschenen, bevat veel gegevens van bijvoorbeeld het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). In het boek worden zestien onderwerpen besproken zoals demografie, ar beidsmarkt, energie, milieu en toe risme. In veel gevallen wordt een vergelijking met Nederland ge maakt. LEIDEN - Tienduizenden kinde ren volgen deze dagen, al dan niet samen met hun ouders, de talrijke uitzendingen over de Golfoorlog. Tot nu toe zijn de televisiebeelden vrij zakelijk geweest en lijkt het wel alsof er nog geen druppel bloed is gevloeid. Op een enkele gewonde na, die dan ook nog in staat is voor 't de camera zijn verhaal te doen, wekt de televisie-verslaggeving de in- druk alsof het eerste slachtoffer in 1 deze Golfoorlog nog moet vallen. Het is om die reden dat psycho loog prof. Tom H A. van der Voort, hoogleraar bij de Vakgroep Kind en Media van de Leidse universiteit, nog vri j laconiek is over het feit dat zoveel kinderen het oorlogsnieuws live te zien krijgen. "De oorlog wordt nu zelfs min of meer verheer lijkt", zegt hij. "Ik heb de indruk dat kinderen het allemaal nogal lollig en spannend vinden'. Het wordt al lemaal een beetje in de spelsfeer ge- i trokken en je ziet dan ook dat er op schoolpleinen driftig oorlo&je wordt gespeeld". Van der Voort is ervan overtuigd dat dit gaat veranderen zodra de te levisiebeelden een ander karakter krijgen. "Kinderen zien heel goed in dat dergelijke beelden van een an dere orde zijn dan wat ze bij 'The A- team' en soorgelijke programma's krijgen voorgeschoteld. Bij de ver slaggeving over de Vietnam-oorlog, waarbij soms de grofste details te zien waren, bleek dat kinderen in dat geval eerder angstig worden dan dat ze deze gewelddadigheden verlekkerd tot zich nemen". Volgens Van der Voort kan het voor kleuters in de jongste leeftijd geen enkel kwaad de beelden te vol gen. "Zij hebben geen idee wat er gebeurt; het gaat ze volledig boven de pet". Anders ligt dat volgens hem bij iets oudere kinderen in de lagere-schoolfase. "Sommige kin déren zijn er heel gevoelig voor en krijgen slaapproblemen of nacht merries. Het hangt erg af van het ty pe kind. sommigen kunnen het ook heel goed van zich af laten glijden. Ik denk dat iedere vader of moeder dat van zijn eigen kind weet". Van der Voort is er in het alge meen een tegenstander van kinde ren bij dergelijke beelden weg te houden. "Het is wel raadzaam om met de kinderen mee te kijken en er vervolgens over te praten. Dat kan heel goed, zeker als ze een jaar of tien zijn. Als je het in de taboesfeer gaat brengen, prikkel je eerder de nieuwsgierigheid. We moeten er niet te bangelijk over doen, het is maar een klein percentage dat er echt niet tegen kan". Overigens denkt de Leidse hoog leraar dat beelden van bij voorbeeld standrechtelijke executies, zoals die nog in de Vietnam-oorlog te zien waren, nu niet meer zouden worden uitgezonden. "Tijdens de Falkland- oorlog hebben de Britten de journa listiek met succes buiten de oorlog weten te houden. De Amerikanen moesten dat nog leren, maar inmid dels volgen ze hetzelfde beleid Tom van der Voort: 'De oorlog wordt min of n Leidse terrrorisme-deskundige Schmid: Schmid: Opblazen vliegtuig heel eenvoudig LEIDEN - De congrescentra in de regio Leiden ondervinden lichte hinder van de Golfoorlog. Veel Amerikanen annuleren hun boekin gen. uit angst voor terroristische aanslagen. Het congrescentrum Leeuwen horst in Noordwijkerhout, waar hoofdzakelijk wetenschappelijke congressen worden gehouden, zegt dat 'hier en daar' een Amerikaan het laat afweten. Echt dramatisch is het echter nog niet, laat directeur De Ja ger weten. Het overkoepelend orgaan van de horeca beklaagde zich eerder deze week over het feit dat boekingen worden geannuleerd als gevolg van de Golfoorlog. Maar, beweert De Ja ger, Leeuwenhorst heeft daar nog geen last van gehad. Volgens hem laten de wetenschappers zich niet zo gauw afschrikken. De Jager kan zich wel voorstellen dat vooral de horecawereld in Am sterdam klaagt. Want juist hier blij ven de Amerikanen weg. "Op dit moment", aldus de directeur van Leeuwenhorst, "is er geen Ameri kaan die nu, op welke plek dan ook in Europa, voor een internationaal congres boekt. We merken dat ei genlijk pas op langere termijn. In dien het ons dreigt te overkomen, dan richten we ons op eigen land en op andere landen in Europa. Deze markt maakt toch al voor tachtig procent gebruik van de voorzienin gen in Leeuwenhorst. Wij hebben zo n 25 grote en kleinere congressen per jaar". Het Leidse Holiday Inn geeft toe hinder te ondervinden van de oor log. "Veel vergaderingen zijn afge zegd en internationale boekingen zijn geannuleerd. We hebben net een afzegging gekregen van een Amerikaans bedrijf in Nederland Oud-Leidenaar nieuwe directeur Vogelbescherming UTRECHT - Oud-Leidenaar Jan F. Bonjer (33) is per 1 april benoemd tot directeur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels in Zeist. Bonjer, nu nog chef verslaggeverij en nieuwsdienst bij NRC Handelsblad, volgt S. Wold- hek op. Woldhek is benoemd tot di recteur van het Wereld Natuur Fonds. Het directeurschap van de Vogelbescherming wordt tot april waargenomen door J. Kluiters. Bonjer is geboren in Leiden en studeerde daar biologie. Hij was enige tijd correspondent voor het Leidsch Dagblad in de gemeente Warmond. Daarna werkte hij voor de Winschoter Courant, was enige tijd free-lance wetenschaps-journa- list, en kwam tenslotte in dienst bij NRC Handelsblad. Bonjer woont nu m het Gelderse Heukelum. Hij verklaart zijn over stap naar de Vogelbescherming uit zijn belangstelling voor biologie. "Ik heb altijd al een deel van mijn leven aan vogelbescherming willen besteden. Bij deze vereniging wer ken goede ornitologen (vogelken ners, red.) en mensen met veel erva ring". Volgens Bonjer gaat het goed met de 91 jaar oude vereniging: "We hebben ongeveer 65.000 leden en hopelijk groeit dat aantal nog". dat voor enkele dagen twintig ka mers en drie zalen had gereser veerd. Ik hoorde dat het geen door gang kon vinden, omdat topmensen van grote bedrijven een vliegver bod opgelegd hebben gekregen. Al die annuleringen dragen er wel toe bij datje als hotel behoorlijk wat fi nanciële schade lijdt". Woordvoerders van hotel Huis ter Duin en Hotel Oranje in Noordwijk zeggen vooralsnog geen nadelige gevolgen te hebben ondervonden van het oorlogsgeweld in de Golf. LEIDEN Een afdoende beveiliging tegen terreurda den is onmogelijk. In feite is alles van waarde een wel kom object voor een terro rist. Het meest effectief in de strijd tegen terrorisme is te rughoudendheid door de media. Dat is kort samenge vat de boodschap van de grootste terrorisme-deskun- dige in Nederland, Alex P. Schmid. De van oorsprong Zwitserse histori cus is docent politieke wetenschap pen aan de Leidse universiteit. Hij is de auteur van het standaardwerk 'Political terrorism", waarvoor hij in 1985 werd onderscheiden met de prijs voor het beste politicologische werk. Volgens Schmid is het wel moge lijk om aan te geven wat de meest populaire doelwitten zijn voor een aanslag. Bewaking van die doelwit ten heeft wel enig effect, maar kan nooit volledig zijn. Bovendien zal het probleem zich slechts verplaat- Schmid: "Als op Schiphol de toe gang tot de vliegtuigen goed is be veiligd, dan wordt de vertrekhal van het vliegveld het doelwit. Is dat ook goed beveiligd, dan ga je met luchtdoelraketten vliegtuigen neer halen. Dat is momenteel het groot ste gevaar: dat luchtdoelraketten, die vanaf de schouder zijn af te vu ren, hier zijn binnengesmokkeld". Schmid legt vervolgens uit hoe eenvoudig het is vliegtuigen op te blazen, maar dringt erop aan die de tails toch vooral uit de krant te hou den. De ervaring heeft geleerd dat bij sommige terreurdaden de ken nis over de techniek uit de media af komstig was. Reëel Schmid noemt het Iraakse dreige ment om terreurdaden te plegen zeer reëel. Hij wijst op de 57 ver schillende Palestijnse terreurgroe- peringen, die hij in zijn handboek heeft opgesomd, en op de funda mentalistische groeperingen. Schmid onderscheidt twee manie ren waardoor terroristen in West- Europa actief kunnen worden. De eerste manier is dat mensen in West-Europa, voornamelijk mos lims, spontaan reageren. Een twee de mogelijkheid is de meer profes sionele: slapende agenten die wor den geactiveerd. Schmid omschrijft terrorisme als oorlogsmisdaden in vredestijd, al beaamt hij dat het heel moeilijk is een objectieve definitie te geven. "Een soldaat draagt een uniform. Hij draagt zijn geweer openlijk. Hij is gebonden aan de Conventie van Genëve en mag geen burgers aan vallen. Anders begaat hij een oor logsmisdaad. Het militair resultaat van terreuracties is vaak minimaal. Men moet het hebben van de echo van de media, van intimidatie of chantage. Het slachtoffer van de ter reur is onbelangrijk. Het is slechts de generator van de boodschap". Schmid: "Een voorbeeld. Toen enkele jaren geleden de IRA een aanslag had gepleegd op Ameri kaanse militairen in Limburg, vroeg een journalist aan een IRA- woordvoerder: Waarom doen jullie dat? En het antwoord was heel ont wapenend: Zodat jullie, journalis ten, komen vragen waarom wij dat doen". "Als je indruk wilt maken op het Amerikaanse publiek, dan hoef je maar ergens heen te gaan waar de Amerikaanse media aanwezig zijn. Je hebt dan het maximale publiek en de minste risico. De media bren gen de terrorist naar het publiek, dus hoeft de terrorist niet naar het publiek, niet naar de VS, te gaan". Persvrijheid Terrorisme bestaat volgens Schmid dan ook uit twee dingen: geweld en propaganda. Het geweld is wel enigszins te bestrijden, maar nooit uit te bannen. En bij de propaganda loopt je aan tegen de persvrijheid. Schmid benadrukt de eigen verant woordelijkheid van de media. "Ie- der van dat de overheid dereen is verantwoordelijk voor pleegt. "De overheid is vaak zelf zijn doen. De houding van 'publish partij in een conflict. Maar als de and be damned' is altijd al twijfel- media zo professioneel zijn als ze achtig, maar in tijden van crises be- zelf zeggen, dan zou ze zichzelf be gint het crimineel te worden". perkingen kunnen opleggen als het Toch is Schmid er geen voorstan- gaat om pseudo-geweld". Supermarkten varen wel bij hamsterwoede LEIDEN/REGIO - Voor sommige supermarkten heeft de <ïolfoorlog zo zijn positieve kanten. Nederlan ders blijken te hamsteren, waar door de omzet van de grootgrutters stijgt. "Voor ons is het een feest want er wordt verschrikkelijk veel verkocht", aldus L. Eugster van Hoogvliet. Reden voor het bedrijf grotere voorraden van veelverkochte pro- dukten aan te leggen. Blikken brui ne bonen, koffie, thee, macaroni, spaghetti, suiker, rijst, plastic zak ken en waspoeders worden volop gehamsterd. De aanvoer ging een paar dagen geleden niet zonder problemen, zo vertelt Eugster. De produkten wer- U kent misschien het wat pom peuze monument bij het begin van het Rapenburg, de bank, ge noemd naar oud-burgemeester De Gijselaar. In vroeger jaren zongen de le den van het Leidsche Studenten Corps: "Er is maar ene goeie Leyenaar En dat is de Gijselaar". Al tijdens zijn leven werd deze burgemeester min of meer een le gende. Zijn populariteit in de kring van het corps hing mis schien samen met het feit, dat De Gijselaar in zijn studententijd zelf lid was geweest van deze vereni ging. Een actief lid, dat ijverig deelnam aan de aktiviteiten van het corps. Maar niet alleen bij de studenten was deze burgemees ter populair. Ook bij de - laten we zeggen - gewone Leidenaars was De Gijselaar een gewaardeerd man. In de jaren van zijn burge meesterschap. van 1910 tot 1927, toonde hij zich een goed bestuur der en een echte burgervader. Be stuurlijke kwaliteiten waren in de jaren van zijn burgemeesterschap ook beslist noodzakelijk. Leiden veranderde snel en veelvuldig en al deze veranderingen brachten problemen en spanningen met zich mee. Al jaren kampte Leiden bij voorbeeld met ruimte-proble men. De voor woningbouw en in dustriële vestigingen noodzake lijke grond was in de Sleutelstad niet te vinden, wel bij de buurge meenten. Na lang aandringen werd in 1920 iets aan dit probleem gedaan. Tweemaal zo groot De grenswijzigingen in dat jaar maakten Leiden twee maal zo groot. Leiden kende voor 1920 een oppervlakte van 564 ha. in 1920 kreeg de stad er 689 ha bij. Ook het inwonertal groeide en wel met 4.700 burgers. De stad tel de na 1920 ongeveer 65.000 inwo ners. De buurgemeenten verloren als gevolg van deze correcties Oegstgeest 1.600, Zoeterwoude 2.100 en Leiderdorp 100 inwo- Door deze uitbreiding kreeg Leiden de ruimte om de woning bouw krachtig ter hand te nemen. Veel nieuwe straten werden toegevoegd aan de stedelijkeplat- tegrond. Om een indruk te geven van de Leidse expansie noemen we er een aantal: J.W. Frisostraat, Amaliastraat, Mauritsstraat, Mar- nixstraat, Lusthoflaan, Javast- raat, Atjehstraat. Dit overzicht is verre van kom pleet, het heeft alleen maar de be doeling u een indruk te geven. Zoals veel oud-Hollandse ste den kende ook Leiden het pro bleem van industrie in de binnen stad. Textielindustrie, conserven- industrie, naast allerlei meer am bachtelijke bedrijven en bedrijf jes. Deze economische aktivitei ten maakten de verkeerssituatie in Leiden nog problematischer. De vele smalle grachten en talrij ke hoge en lichte bruggen belem merden de opkomende auto meer dan in Leidse ogen goed was. Ook Leiden wilden deel hebben aan de moderne tijd en veel stedelijk schoon werd opgeofferd voor het moderne verkeer, waarvan niet alleen de auto deel vanuit maakte, maar zeer zeker ook de geëlektri ficeerde tram. Bruggen die te smal, te hoog en te licht waren werden zo mogelijk vervangen. Dit lot trof de Pauwbrug. de Kraaierbrug, de Verversbrug. de Patersbrug en de Huigbrug. Jam- Ravage Erger, maar misschien onvermij delijk was de ravage die werd aangericht in bepaalde delen van de stad. De eerlijkheid gebiedt te sproken landelijk karakter, met aan beide zijden een ononderbro ken rij oude olmen. In de jaren 1917 - 1923 werden deze bomen gerooid om plaats te maken voor een klinkerweg van 16 meter breed. Deze vooruitgang eiste ook toen al een hoge tol. Ook de Rijnsburgerweg werd l LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN zeggen, dat tijdgenoten de veran deringen vaak wel positief beoor deelden. Wat voorbeelden om u enig idee te geven over wat Leiden toen werd aangedaan. We beginnen met de Hoge Rijn dijk. Deze toen ongeveer 6 meter brede weg had tot 1917 een uitge- "verwoest". Deze straat, onge veer 6 meter breed, telde veel bo men. Alleen aan de rechterkant stonden huizen. Ook deze weg moest worden gereconstrueerd, het verkeer naar Oegstgeest en de kustplaatsen vereiste een bredere passage. De bomen werden ge rooid en de Rijnsburgerweg werd verbreed tot 23 meter. Niet alleen de toegangswegen tot de stad werden aangepakt, ook in de stad werd er met regel maat vrij hardhandig ingegrepen. De voorbeelden zijn talrijk, in dit verhaal één voorbeeld. De verkeerssituatie rond Ko- revaarstraat, Breestraat, Leven daal en Gangetje was een pro bleem. De laatste straat had toen ook nog de structuur van een gracht. De brug, die toegang gaf tot de Hogewoerd, was voor auto en tram te smal. In deze situatie werd het mes gezet. De brug naar de Hogewoerd werd verbreed en verlaagd. De Korevaarstraat werd verbreed tot 18 meter. Over de Zoeter- woudsesingel werd een brug ge bouwd. U begrijpt wat dergelijke ingre pen voor het uiterlijk van de stad betekenen. Het moderne verkeer bleek niet alleen in Leiden, maar ook in de andere oud-hollandsche steden een ramp. Vergaande konsekwenties Nu moeten we oppassen dat we niet een negatief beeld geven van de ontwikkeling van Leiden tij dens het burgemeesterschap van De Gijselaar. In de stad werd bij voorbeeld veel en lang niet altijd lelijk gebouwd. De brandweer kreeg een nieuwe onderkomen aan de Garenmarkt. De politie, lange tijd gehuisvest in het stad huis, kreeg een eigen onderko men in de Zonneveldstraat. De HBS kreeg een door velen als mooi omschreven nieuw gebouw aan de Rijndijk. Werden aan de ene kant veel bomen gekapt, veel zorg werd er toch ook besteed aan het op peil houden van de groenvoorzienin gen in de stad. Het Kooipark werd aangelegd. Veel kleine plantsoenen werden gerealiseerd, onder andere langs Prinsesseka- de, Bruggravenlaan, Koninginne- laan, Groenhovenstraat, Hyacin tenstraat en Meidoornstraat. Tijdens de ambtetermijn van De Gijselaar had Leiden, ge dwongen door nieuwe ontwikke lingen, een aantal beslissingen moeten nemen met vergaande konsekwenties voor het uiterlijk van de stad. Moet je het nu tragisch of van zelfsprekend vinden dat Leiden in onze tijd zich nog steeds ge plaatst ziet voor een tweetal pro blemen die al zo'n 80 jaar oud zijn: namelijk tekort aan ruimte en on oplosbare verkeersproblemen? BRAM VERHOOG den snel verkocht terwijl de r voorraad niet direct kon worden ge leverd. Omdat de schappen heel snel leeg zijn, zal het personeel meer tijd besteden aan het bijvullen, deelt Eugster mee. Albert Heijn in Leiden en de Kon- mar in Katwijk vinden het niet no dig grotere voorraden van de 'felbe geerde' produkten aan te leggen. Tijdens de Golfcrisis steeg de ver koop, maar sinds de oorlog is uitge broken, is het hamsteren niet dra matisch groter geworden, aldus de verschillende woordvoerders van de supermarkten. Zij wijzen er op, dat er absoluut geen enkele reden is om te hamsteren. Niettemin blijken berichten over hamsteren tot ge volg te hebben, dat dit fenomeen zich als een soort 'onomkeerbaar proces' laat gelden. Praten en schrijven over hamsteren wakkeren de hamsterwoede bij veel mensen aan. Om die reden hebben Digros- filialen van het hoofdkantoor in Lis- se opdracht gekregen geen gege vens te verstrekken over de ver koop. 21 januari 1991 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Duizenden stroomden Zondag van Den Haag naar Schevenin- gen om ook aan het strand al daar het schoone wintertoneel te ziendat zich door de aan zee ge vormde ijsschotsen daar ver toont. Er waren velen, die deze steile ijsheuvels beklommen, hoe wel zulk een tochtje, wegens de gladheid van de hoogte, niet zon der gevaar was. De stoom- en paardentrams konden het groote aantal nieuwsgierigen nauwelijks vervoeren. De Sche- veningse weg wemelde van wan delaars, terwijl ook velen per ar- reslede langs den goed gebaan- den sneeuwweg (Oude Scheve- ningse V/eg) zich naar zee lieten brengen. Natuurlijk ontbrak de schilder Mesdag er niet, en toen iemand hem vroeg, of ook zijne kunst dit indrukwekkend ge zicht niet zou doen aanschou wen, verzekerde hij, dat een doek op zijn atelier daarvan reeds getuigenis kan geven. Op een der ijsbergen gleed gisteren eene dame uit, met het gevolg dat zij met haar aangezicht te gen een uitstekende ijsklomp te rechtkwam en eene hevige bloed ende wonde bekwam. Door het langzaam voorbijdrijven in zee van het ijs is de richting van de stroom duidelijker dan onder gewone omstandighden waar te nemen en viel op te merken, dat. vooral bij eb, de stroom geheel naar het zuiden trekt, naar den kant van het ververschingska- naal. Vijfentwintig jaar geleden: - Johan Kaart heeft vijftig jaar op het toneel gestaan en hij zal daarom op 2 februari in de Am sterdamse Stadsschouwburg op grootscheepse wijze worden ge huldigd. Die avond zal de toneel groep Ensemble 'Struisvogeleie ren' van Roussin spelen onder regie van Guus Verstraete. Jo han Kaart vervult in deze tragi komedie samen met Magda Janssens en Lily Bouwmeester de hoofdrollen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10