Golfoorlog kan nog maanden gaan duren 'Israël moet bij strijd worden betrokken' Zondag 20 Januan 1991 GOLFOORLOG 5 PLO-adviseur Imad Shakkour volgt ontwikkelingen vanuit Jordanië door GPD-verslaggever Taco Slagter AMMAN. Als Pales tijn die het hebreeuws perfect beheerst, zat hij donderdagnacht gespan nen te luisteren naar „kol Israël", de Israëlische ra dio. Uitstekend te ont vangen in Jordanië en een betrouwbare nieuws bron voor Palestijnen. Ook voor dokter Imad Shakkour, vertrouweling van PLO-leider Arafat en als diens adviseur belast met de portefeuille 'Is raëlische aangelegenhe den'. Zouden de Israëliërs de Iraakse raketaanval direct wreken, vroeg hij zich opgewonden af. „Ik hoopte van wel", zegt hij in de coffeeshop van het Inter continental Hotel in Amman, tegenover twee Nederlandse journalisten. „Israël moet op een of andere manier bij de oor log worden betrokken. Alleen dan is na deze oorlog eindelijk een gerede kans dat er een al lesomvattende vrede komt in het Midden-Oosten. En met een onafhankelijke staat voor de Palestijnen". Shakkour is de eerste hoog geplaatste Palestijn binnen de PLO die met buitenlandse ver slaggevers praat. We vinden hem via een Palestijnse collega, die onze bezwaren deelt dat het tijd wordt dat de PLO in Jorda nië eens iets van zich laat ho ren. Ze maakt een afspraak voor ons. Stipt op het afgespro ken tijdstip meldt Shakkour zich in het hotel. Het is een frêle man met vermoeide maar door dringende ogen, heeft een snor retje en ziet er ouder uit dan zijn leeftijd (49) rechtvaardigt. Arafats adviseur woonde tot 1967 in Jeruzalem en studeerde politocologie aan de Hebreeuw se Universiteit van Israëls hoofdstad. Hij woont in Tunis, waar de PLO haar hoofdkwar tier weer heeft en belandde per ongeluk twee dagen geleden in Amman na een bezoek met Arafat aan Baghdad. Na een tussenlanding in Amman stapte Shakkour uit voor een familie bezoek. Een dag later was het oorlog. „Nu zit ik hier vast", zegt hij met een glimlach. „Maar ik heb daardoor een uit stekende gelegenheid de ge beurtenissen in Israël van dichtbij te volgen." Val Over de vraag of de Palestij nen niet opnieuw in de val zijn gelopen van een Arabische dic tator die het Palestijnse vraag stuk misbruikt als middel om diens eigen ambities te verwe zenlijken, kijkt Shakkour even verbaasd op. Even lijkt het of we hem een oneerbaar voorstel hebben gedaan. Maar hij her stelt zich en antwoordt. Uitvoe rig, maar wel met veel nuances. „Voor de Palestijnen begon de tragedie niet in 1948 toen de staat Israël werd uitgeroepen", zegt hij. „De ellende voor ons kwam voort uit dat beruchte Verdrag In het noorden van Israël wacht een batterij 40mm-luchtdoelgeschut op de komende ontwikkelingen. van Sykes-Picot uit 1916, waar mee de Fransen en de Engelsen in de Eerste Wereldoorlog op hun overwinning van de Turken vooruitliepen door alvast de resten van het Ottomaanse Rijk onder elkaar te verdelen. In het Midden-Oosten ontstonden sta ten met kunstmatige grenzen, naar willekeur getrokken zoals dat de toenmalige koloniale machten dat uitkwamen. Maar dat was niet de enige ramp voor de Palestijnen. Met de Balfour- verklaring van 1917 beloofden de Britten aan de zionisten dat zij in principe een joodse staat mochten vestigen in het man daatgebied Palestina. Twee be langrijke stappen binnen het jaar die de noodlottige bestem ming van de Palestijnen en" de andere Arabische volken be paalden." Voor de chaotische, zowel geografisch als politiek, Arabi sche orde die hieruit ontstond, en in samenhang met de belof ten aan de zionisten, gebruikt Shakkour de vergelijking van de afbeeldingen aan weerszij den van een munt. „Die twee gezichten op dit muntstuk gin gen vanaf het begin niet samen. Ze waren veroordeeld tot el- kaars vijanden, hoe nauw ze ook met elkaar waren verbon den. Maar de Britten en de Fransen vonden het wel best. Als koloniale heersers was het alleen in hun belang dat de boel zo verdeeld was." Volgens de Palestijnse politi coloog hebben drie belangrijke Arabische leiders van de afge lopen vijftig jaar, Al Husseini (Palestijnse leider van het eer ste uur), Nasser en Sadat (de eerste en de tweede president van Egypte) ieder op eigen wij ze geprobeerd die tegenstelling op die munt ongedaan te ma ken. „Maar het is hun niet ge lukt", vervolgt hij. „Ze maak ten kapitale blunders. Saddam Hussayn van Irak doet opnieuw poging. Maar wel op een lier die de Palestijnen voor hét eerst echt tot de verbeelding spreekt. Saddam wil een nieu we Arabische orde scheppen die de voorgaande ordening op zijn kop zet. De Arabische wereld zal krijgen waar ze recht op heeft." Creatie Israël In de visie van Shakkour wil de Al Husseini de opgelegde Arabische orde corrigeren door de 'creatie Israël' te vernietigen. „Maar", zegt hij, „je kunt niet de ene kant van de medaille veranderen zonder ook de an dere zijde te wijzigen. Kop en munt vormen nu eenmaal een onafscheidbare eenheid. Al Husseini legde zich neer bij de bestaande orde. En dat was zijn grote fout." Nasser deed het volgens de PLO-adviseur net andersom. De legendarische Egyptische leider keerde Israël de rug toe en trachtte eerst orde op zaken te stellen binnen de verdeelde Arabische wereld. „Nasser be moeide zich intens met de on derlinge onenigheid tussen de Arabische landen. Zijn politie ke en militaire interventies in Jemen en Soedan zijn daarvan een goed voorbeeld. Hij riep al le Arabieren op tegen hun lei ders op te staan. In naam van het pan-Arabisme. Maar hij faalde faliekant. Zich bewust van die oncontroleerbare woeli ge Arabische wereld richtte hij zich ten slotte op Israël. Nasser begon een oorlog tegen Israël die hem diep vernederde. Bin nen zes dagen was hij door de Israëliërs verslagen. De tweede misrekening van een belangrij ke Arabische leider was een feit." Anwar Sadat maakte het vol gens Shakkour nog bonter. „Sadat dacht die twee anti polen met elkaar te kunnen ver zoenen. Hij zag Israël en de Arabische orde niet als een te genstelling. Sadat accepteerde de politieke feiten zoals die wa ren en ondernam positieve stappen om die met elkaar te laten samengaan. De vrede tus sen Egypte en Israël kwam er. maar de verdeeldheid binnen de Arabische wereld werd er al leen maar grote door en de Pa lestijnse kwestie bleef bestaan." Na deze uiteenzetting valt beter te begrijpen wat Shak kour met de nieuwe Arabische orde van Saddam Hussayn be doelt. Volgens hem wil de Iraakse leider beide kanten van de munt opnieuw laten smeden. Saddam staat een orde binnen de Arabische wereld voor waar bij de kaarten van het Midden- Oosten opnieuw worden ge schud, waarbinnen ruimte is voor de Palestijnse staat en waar de tegenstellingen tussen arm en rijk worden verkleind, tenminste, zo ziet Shakkour het. En dat verklaart naar zijn inzicht de provocatie van Sad dam Hussayn Kuwayt bij Irak in te lijven en daarmee een oor log met het Westen te forceren. Saddam Hussayn heeft hier mee grote verdeeldheid binnen de Arabische Liga veroorzaakt. Met opzet. Anders zal er nooit een nieuwe orde bereikt kunnen worden. En tegelijkertijd be trekt hij de andere kant van de medaille erbij: Israël." Raketten Om die reden hoopte Shak kour maar dat Irak er raketten op zou afvuren. „Niet omdat het mij plezier doet als daarbij mensen om het leven komen", zegt hij ter verduidelijking. „Geenszins. Het zou zelfs beter zijn geweest als Irak die raket ten in de Middellandse Zee had laten ontploffen. Als waarschu wing aan Israël dat de gewa pende arm van Irak zo ver kan reiken, zou dat voldoende zijn geweest. Op dat punt bestaat er een meningsverschil tussen de PLO en Irak. Saddam Hussayn denkt met het vergroten van het front nog meer chaos te zaaien en daarmee zijn doelstellingen van een nieuwe Arabische orde sneller te kunnen bereiken. De PLO meent dat met de Iraakse aanvallen op Israël de vrede in het Midden-Oosten sneller dichterbij komt." Maar dan moet Israël wel wraak nemen op Irak. En dat is tot op heden niet gebeurd. Een teleurstelling voor Shakkour, die er zo van overtuigd is dat Is raël in de Golfoorlog moet wor den gezogen, willen de bizarre plannen van Saddam Hussayn een kans van slagen maken. Hij denkt dat Israël de verleiding moeilijk kan weerstaan wraak te nemen. „Als ik politiek leider in Israël was, zou ik het niet doen", geeft hij eerlijk toe. „Voor Saddam Hussayn wordt het dan moeilijker die andere kant van de medaille te veran deren. Alleen een nieuwe Ara- bisch-Israëlische oorlog is in het voordeel van de Palestij- Shakkour maakt door zijn uitspraken de indruk dat hij een groot bewonderaar van Saddam Hussayn is. Maar ook dat nuanceert hij. „Saddam Hussayn is een dictator. Ik zou niet graag willen dat mijn dochters later m Palestina zo zouden moeten leven als de dochters in Irak. Toch ben ik als Palestijn blij dat een figuur als Saddam Hussayn is opgestaan. Hij vervult een historische rol voor de Arabieren. Zoals de grote Babylonische koning Hasmmoerabi dat deed. Maar Saddam Hussayn kan de Arabi sche orde alleen herbouwen. Als leider zal hij er een onder deel van uitmaken, maar hij zal niet 'de' leider van de Arabieren zijn. Geen nieuwe Nasser, want dan vervallen we weer in dicta turen. In de nieuwe orde zullen uiteindelijk alleen democrati sche staten levensvatbaar zijn. In een politieke en economische gemeenschap, waarin voor mijn part ook Israël past". Het zijn opmerkelijke uit spraken voor een hoge PLO- functionaris. Ook zijn voorzit ter Yasser Arafat deelt zijn op vattingen, beweert ShaWcour. Hoewel hij het niet met zoveel woorden zegt, is het pact vai PLO met Baghdad slechts de gelegenheid aangegaan. Dit keer zijn de Palestijnen oppor tunisten en liften ze mee op de oorlogsmachine van Irak on eindelijk eens hun doelstellin gen te bereiken. ..Niet wij heb ben Saddam Hussayn in de i men gesloten, maar hij is op o afgekomen en heeft ons ideaal omhelsd. Daar maken we dank baar gebruik van, omdat zijn principes over een andere Ara bische orde naar ons oordeel juist zijn. Maar dat wordt door de westerse wereld niet begre pen." Stinkend rijk Om die reden heeft Shakkour totaal geen begrip voor het i delijden dat de wereld heeft met de van hun land beroofde Kuwayti's. Naar zijn mening vormen die niet eens een volk. „Om je een volk te kunnen noe men, moeten er per honderd duizend inwoners er toch ten minste drie kapper of boer 2 In Kuwayt was er niet een als een arbeider werkte", grapt hij. Dan weer serieus: „Het pro bleem met Kuwayt kunnen de Arabieren zelf wel oplossen. Daar hebben we de Amerika nen niet voor nodig. Maar daar gaat het hen niet om. Het is de olievoorraad in het Midden- Oosten waar het om draait. Maar Bush denkt dat Saddam Hussayn niet alleen de olieprijs wil bepalen maar ook de kosten van een flesje cola. Dat is onzin. Maar Irak wil wel dat de uit olie ontsproten welvaart over alle Arabieren eerlijk wordt verdeeld en niet het voorrecht blijft voor stinkend rijke sjeiks en hun onderdanen." Over het verloop van de Gol foorlog is Shakkour uiterst somber. „We kunnen hier niet spreken over dagen of weken. Het gaat heel lang duren", zegt hij treurig. Het komt hem ech ter niet over de lippen dat Irak uiteindelijk in deze oorlog hoogst waarschijnlijk ten onder zal gaan. „Hoe dan ook, wij krijgen onze onafhankelijke staat", zegt hij ter omzeiling van het waarschijnlijk enig juiste antwoord op de afloop van de Golfoorlog. „Als het al lemaal anders verloopt, wach ten we wel weer 23 jaar (23 jaar geleden woedde de Zesdaagse Oorlog tussen Israël en de Ara bische landen). Wij hebben geen haast, in het geheel niet." Die laatste woorden komen ei minder geloofwaardig uit dan zijn these over een nieuwe Ara bische orde. Na twee uur praten neemt hij afscheid. De ferme handdruk voelt gemeend 1 Snel beent hij door de coffee shop naar de uitgang. Zijn ogen spieden in het rond. zoals gedu rende het hele interview. Pales tijnse leiders zijn hun leven nooit zeker. En zeker niet als je zo over Saddam Hussayn hebt gesproken. Angst in Tel Aviv. In een hotel wachten gasten, met gasmaskers, op een nieuwe Iraakse luchtaanval. Geschokte inwoners van Tel Avw zoeken een goed heenkomen na dat de stad voor de tweede keer is getroffen door een Iraakse raket - aanval. door GPD-correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL. De Golfoorlog is nu ruim drie dagen oud. Na de militaire euforie - als je dat woord ten minste mag gebruiken - van de eerste dagen, begint steeds duidelijker te worden dat de strijd van de coa litie tegen Irak geen 'walk-over' zal worden. Ameri kaanse militairen gaan ervan uit dat de oorlog nog weken, zo niet maanden zal duren. Niet dat Irak weerstand van enige betekenis levert; het lijkt er eerder op dat Saddam Husayn nauwelijks iets doet en gewoon afwacht. Maar de Ame rikaanse. Franse. Britse en Saudische piloten blijken veel meer moeite dan verwacht te hebben met het uitschakelen van de Iraakse luchtmacht, het luchtafweer en vooral de zo ge vreesde Scud-raketten. Die laatste baren de gealli eerden de meeste zorgen nadat Irak elf Scuds op Israël afvuur de. Een groot deel van de aan- valscapaciteit is er sinds vrij dag op gericht de resterende lanceerinrichtingen - Irak zou er totaal ongeveer vijftig vaste en dertig mobiele hebben gehad - uit te schakelen, al was het al leen maar om Israël buiten de Golfoorlog te houden. De afgelopen dagen hebben honderden bommenwerpers ruim vierduizend 'sorties' ge maakt, en daarbij minstens het dubbele aan raketten en bom men afgeworpen. Maar Uit de aarzelende, hypervoorzichtige manier waarop het Amerikaan se opperbevel in Riyad ant woordt op vragen naar cijfers en resultaten, blijkt wel dat het allemaal niet van een leien dak je loopt. Een Israëlische militair staat te westelijke Jordaanoever. aanvallen leek het er even op alsof de geallieerde luchtmacht de Iraakse tegenstanders van de kaart had geveegd. Er kwamen berichten dat de Iraakse lucht macht volledig zou zijn vernie tigd, dat het luchtafweer zou zijn uitgeschakeld. Het leek een kwestie van dagen of de oorlog in de lucht zou zijn beslist in 'ons' voordeel. De video-show van generaal Norman Schwarzkopf, vrijdag in Riyad, versterkte dat beeld nog. De televisiebeelden van voltreffers door de Amerikaan se bommenwerpers wekten de indruk dat Saddam Husayn geen schijn van kans had. Dat is misschien ook wel zo. maar het feit dat daarna tot op heden nog eens tweeduizend aanvallen no dig waren, zet aan het denken. Mondjesmaat Ook de cijfers die de Ameri kanen mondjesmaat naar bui ten brengen bewijzen dat. Eerst werd gezegd dat tachtig pro cent van de aanvallen succesvol was geweest. Als dat waar is zou er geen militaire bunker meer overeind staan, geen vliegveld meer een startbaan hebben en geen Iraaks vliegtuig meer gevreesd hoeven te wor den. Maar dat is duidelijk niet Later werd het aantal succes sen al naar 50 procent terugge schroefd en de volgende 'tegen valler' kwam toen werd toege geven dat slechts tien Iraakse gevechtsvliegtuigen werkelijk zijn neergeschoten. Over het lot van de 500 andere werd niets medegedeeld, maar het feit dat de Amerikanen vliegvelden blijven bestoken geeft aan dat er nog heel wat intact moeten zijn. Dat is nog iets anders dan in zetbaar. Als de vliegvelden vol doende zijn bestookt, is geen startbaan meer geschikt om van op te stijgen. Startbanen kun nen echter worden geperoreerd, dat duurt een paar dagen. Dat betekent dat ae bommenwer pers er binnenkort weer een keer 'overheen moeten' Dat zal veel blijven vergen van de ge vechtskracht van de coalitie. Ook wordt het gerucht steeds sterker dat Irak voor en direct na het begin van de oorlog tien tallen vliegtuigen naar het noorden van het land heeft overgebracht Daar bevinden zij zich buiten het bereik van de geallieerde vliegtuigen, acht honderd tot duizend kilometer van hun bases in Saudi-Arabié. Hoeveel vliegtuigen er zo zijn verdwenen, is niet bekend. i een Hawk-raket op de bezet - Irak heeft ze in elk geval nog niet ingezet. Logisch. Het front in het zuiden ligt ook voor hen te ver weg en in directe luchtge vechten zouden zij geen schijn van kans maken. Sinds zater dag bestoken de Amerikanen vanaf de basis Incirlik in het dichterbijgelegen Turkije de bases waar deze vliegtuigen en eventuele raketlanceerinrich- tingen worden vermoed. Twee weken Amerikaanse militaire leiders zeggen nu al dat de luchtoorlog nog zeker twee weken zal gaan duren. Pas dan hopen zij er ze ker van te zijn dat alle Iraakse vliegtuigen. Scud-raketten en luchtafweer zijn uitgeschakeld En pas dan kan met een gerust hart begonnen worden aan de grondoorlog, die nodig is om Kuwayt te bevrijden van de ze ker 400.000 Iraakse soldaten Die grondoorlog maakt de meeste kans snel afgelopen te zijn als de Iraakse eenheden verstoken zijn van luchtsteun, verstoken zijn van bevelen om dat hun commando-structuur is vernietigd, en verstoken zijn van moreel-verhogende berich ten over succesvolle aanslagen op bijvoorbeeld Israel. Maar ook dan zal die grondoorlog nog vele weken gaan duren De Amerikaanse legerleiding begint dan ook steeds pessimis tischer te ogen Tot nog toe zijn weinig slachtoffers gevallen, tenminste als we de Ameri kaanse berichten mogen gelo ven. Vergeten we niet dat in een oorlog alle partijen er alle be lang bij hebben hun verliezen te bagatelliseren en die van de vij and te overdrijven. Dat zal hier niet anders zijn. De grote veldslag om de be vrijding van Kuwayt moet nog beginnen De Amerikanen zijn dit weekeinde begonnen met het murw bombarderen van de Iraakse stellingen in het emi raat. De grote slachting - aan beide zijden - moet nog begin nen. De generaals zullen dan niet meer bijna opgewekt kun nen praten over slechts tien 'ca sualties'. Dan gaat het om grote cijfers. De waarheid over de eerste dagen van de 'War in the Gulf, en over de weken die nog zullen volgen, zullen we pas weken of maanden nadat de strijd gestre den is te horen krijgen, ook al wordt deze oorlog 24 uur per dag op het scherm in de huiska mer gebracht. Geen oorlog van deze omvang wordt gemakke lijk gewonnen. Voor euforie is dan ook geen enkele reden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5