Palestijnen merken haat Nederlanders Grote produktie Duphar na uitbreken Golfoorlog Palestina Comité telefonisch bedreigd Nieuwszender CNN ook aan boord Zuiderkruis Bonden honden rekeni ui met gevolgen Golfoorlo Marineschepen alert op mijnen ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 9 Van onze correspondent Ger Dijkstra DEN HAAG De verdraag zaamheid ten opzichte van de 700 Palestijnen in Neder land loopt snel terug. Na de Iraakse aanval op Israël werd het Palestina Comité in Amsterdam zelfs telefo nisch bedreigd. Ook Leila Shadid, vertegenwoordig ster van de PLO in Neder land, signaleert een groeien de onverdraagzaamheid. Niet alleen tegenover Pale stijnen, maar ook ten opzich te van joden. "Onlangs werd ik in een lift aange sproken door een man, die mij op de tv had gezien. Prima, dat jullie de jo den doden, zei hij. Ik heb ge schreeuwd dat we dat juist hele maal niet willen. Dat we met ze wil len samenleven, samenwerken. Toen de lift stopte rende hij hard weg". Het gebouw van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO aan de Raamweg in Den Haag ligt er verla ten bij. De ramen zijn geblindeerd. De zwart-witte-groene vlag van de toekomstige Palestijnse staat hangt alleen aan de binnenkant. Niets wijst erop, dat in dit pand de verte genwoordigers van Jasser Arafat verblijven. Zelfs bij het kantoor van de commandant van de Koninklijke Marechaussee, toch de naaste bu ren, is het bestaan van een PLO- kantoor in Den Haag niet bekend. De geüniformeerde receptionisten, aan wie de verslaggever de weg vraagt: "De PLO....wat betekent dat?". Leila Shadid leidt sinds septem ber vorig jaar het PLO-kantoor. In de boekenkast in het kantoor van de 40-jarige Palestijnse staat een bio>- grafie over de Israëlische generaal Moshe Dayan broederlijk naast een serie over de geschiedenis van Pa lestina. Zij vindt dat niet vreemd. Haar gevoel voor samenwerking met de joodse staat gaat erg ver. "Daarom kom ik ook niet goed over op de tv of in de Nederlandse pers. Ik ben te positief ingesteld voor een Palestijnse. Men ziet hier liever een PLO-vertegenwoordiger die zwaait met een gebalde vuist". Tragedie Een koperen plaquette aan de wand toont Palestina in de volledige om vang: Israël en de bezette gebieden samen. Kijkend naar de plaquette en verwijzend naar de geschiedenis van haar land zegt ze: "ïk denk dat het belangrijkste hoofdstuk van de serie nu wordt geschreven. Ik hoop dat het geen tragedie wordt voor twee volkeren, die in de historie hun portie toqh al wel hebben ge had". Haar medewerkers zien er ver moeid uit. Dagen zitten ze nu al ach ter het tv-scherm om de ontwikke lingen in de Golf te volgen. Zorgen zijn er om de familie, om vrienden. Die wonen niet alleen in Israël en de Westbank, maar ook in Irak, Jorda nië. Kuwayt en Saudi-Arabië. Sha- nid lijkt nog het meest fris. Eenmaal op haar praatstoel, volgt een mono loog over de positie van de Palestij nen tussen de strijdende partijen. En waarom Israël niet buiten de Golfcrisis kan blijven. DEN HAAG (GPD) - De in druk werd gisteren even ge wekt dat in Israël mensen zou den zijn gestorven nadat ze zichzelf hadden ingespoten met anti-gasmiddelen wegens ver meende aanvallen uit Irak met chemische wapens. Later bleek dit niet te zijn gebeurd. De slachtoffers, twee vrouwen en een 3-jarig meisje, overleden omdat ze de beschermende stic ker van de zuurstoftoevoer van hun gasmasker niet hadden ver wijderd. Deskundigen ontkennen overigens dat het injecteren met anti-gasmid- delen dodelijk kan zijn. Wel kan de gebruiker na het innemen behoor lijk ziek worden. Inspuiten terwijl er geen sprake is van een gasaanval, moet dan ook worden afgeraden. Het gaat om zogeheten auto-in- jectoren. spuiten die deel uitmaken van aan de bevolking (tegelijk met gasmaskers en dergelijke) uitge reikte pakketten. Dergelijke pak ketten zitten ook in de uitrusting van militairen bij oorlogvoering. Die hebben dan drie spuiten met anti-gasmiddelen bij zich. Ze kun nen een dosis innemen bij ontplof fingen, waarvan chemische effecten uit lijken te gaan. Maar zelfs alle drie de spuiten achter elkaar zijn niet dodelijk, zo weten onderzoe kers bij TNO te vertellen. Officieel heeft de PLO de invasie in Kuwayt veroordeeld. Maar het vertrouwen in de Palestijnen is in het westen beslist niet groot. Arafat is immers een vriend van Saddam Hussein? "Dat is hij niet. Voor de PLO is Saddam Hussein ëen van de Arabische staatshoofden. Maar hij is voor ons niet de nieuwe Hitier, die het westen van hem heeft ge maakt, met president Bush'voorop. Het is zelfs gevaarlijk om hem te vergelijken met Hitier, te gemakke lijk ook. Hitler was verantwoorde lijk voor de holocaust, die zes mil joen joden het leven kostte. Door te veronderstellen dat er nieuwe Hit- Iers zijn, worden zijn daden achteraf gelegimiteerd. Dat geeft voedsel aan een golf van anti-semitisme. Als ik een Amerikaanse jood was, zou ik Bush een proces aan doen". Nieuwe Saddam "Als Saddam Hussein zou verdwij nen van het toneel, dan komt er een nieuwe Saddam in de persoon van Assad van Syrië of een Gaddafi van Libië. Alleen als de Palestijnse kwestie wordt opgelost kan een vre desproces op gang komen". Leila Shadid staat voor de moei lijke taak om het Nederlandse volk uit te leggen wat de positie van de Palestijnen is. Enerzijds tegen de inval in Kuwayt, anderzijds ook te gen de oorlog tegen Irak. Niet ge makkelijk, zo heeft ze ervaren. Ook al vanwege de sympathie die de massa in Nederland koestert voor Israël. Dat er haat bestaat tegen de Pale stijnen in het algemeen en de PLO in het bijzonder, heeft woordvoer ster Mia van Boxtel van het Palesti- na-comité in Amsterdam de laatste dagen ervaren. Scheldkanonnades via de telefoon en een heel serieuze bedreiging, die door de politie wordt nagetrokken, vormen het be wijs. "Maar ook anti-semitische tele foontjes. Daarin worden de Arabie ren aangemoedigd door te gaan met de aanval op Israel. Eindelijk ie- 'Geen strijd tussen islamieten en christenen DEN HAAG (GPD) - Minister Da- les (binnenlandse zaken) wil voor komen dat de Golfoorlog spannin gen veroorzaakt tussen Nederlan ders en de islamitische gemeen schap in ons land. Om haar solidari teit te betuigen heeft de minister gisteren overleg gehad met islami tische organisaties In de Golfoor log is er geen sprake van een mili tair en politiek conflict tussen de westerse en Arabische wereld. Er wordt geen strijd gevoerd tussen is lamieten en christenen. Bovendien, de islamieten in Nederland steunen Hussein absoluut niet", betoogde Dales. De minister heeft gisteren aan al le burgemeesters een brief gestuurd waarin zij benadrukt om direct in te grijpen als islamitische doeleinden eventueel door aanslagen worden bedreigd. Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft nog geen ex tra bewaking ingezet bij moskees en andere islamitische verenigin gen. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog zijn er nog geen anti-is lamitische acties geweest. Uiteraard wordt men van het spul goed ziek. Militairen hebben vaak een mengsel van oxim en atropine bij zich. zo vertelt de arts-farmaco- loog O.L Wolthuis, verbonden aan het Medisch-Biologisch Laborato rium TNO in Delft. Atropine op zich zorgt dat de inwerking van het ze nuwgas in het lichaam vermindert, maar helpt niet lang. Oxim is meer afdoende, grijpt het gas aan en mand die iets doet tegen die rotjo den, zei vanmorgen iemand tegen me. Daar zijn we heel ongelukkig mee. Steun uit anti-semitische hoek stellen wij absoluut niet op prijs". A/B ZUIDERKRUIS (ANP) - Rond de drie Nèderlandse marine schepen in de Perzische Golf is het ook op de tweede dag van de strijd niet tot concrete gevechtshandelin gen gekomen. De posities van beide fregatten, de Jacob van Heems- kerck en de Philips van Almonde. en het bevoorradingsschip Zuider kruis zijn nauwelijks veranderd. De fregatten bevinden zich in de onmiddellijke nabijheid van de twee Carrier Battle Groups rond de ruimt het op. Het gas remt namelijk de functies van spieren en klieren en moet via enzymen (splitsing»- of ontledingsstoffen) worden aange vallen. Tegen mosterdgas is weinig te doen. Dit strijdgas geeft blaren op de huid. tenzij een beschermend pak wordt gedragen. Bij een verras singsaanval dient dan onmiddellijk huidontsmettingspoeder te worden AIB ZUIDERKRUIS (ANP) - Stomverbaasde gezichten gister middag in de diverse verblijfs- ruimten van het Nederlandse be voorradingsschip Zuiderkruis in de Perzische Golf. Plotseling ver scheen de Amerikaanse nieuws zender CNN op het televisie scherm. Rechtstreeks met de beelden zoals die ook in Neder land en overal elders in de wereld op dit moment veel worden beke- Verantwoordelijke man voor deze aangename verrassing is de marinier en kikvorsman korpo raal Jan den Dekker uit het Zeeuwse Yerseke, die op het schip al langer bekend stond als een zeer fanatieke "zipper". Hij pleegt zelfs regelmatig zijn eigen satellietschotel van anderhalve meter doorsnee mee aan boord te Amerikaanse vliegdekschepen Midway en Ranger, waar vandaan ook gisteren weer luchtaanvallen op doelen in Irak en Kuwayt wor den uitgevoerd. Wel zijn de bemanningen extra alert op de aanwezigheid van mij nen. Er zijn in de Perzische Golf in middels 33 van deze projectielen ge vonden. De Nederlandse marinelei- ding in de Golf heeft sterke aanwij zingen dat het hierbij om mijnen gaat die in november 1990 voor de kust van Kuwayt zijn gelegd. gebruikt, zo wordt militairen geïn strueerd. In Israël zal het in het algemeen gaan om spuiten met atropine. Deze auto-injectoren hebben een veer- werking. Is de veer ontgrendeld en de spuit tegen het bovenbeen gezet dan dringt de naald automatisch door de huid heen en loost de in houd van de ampul Pijnstiller Atropine is volgens eén zegsman van Duphar, het farmaceutisch con cern in Weesp en de enige Neder landse producent van dit soort mid delen, het meest gevraagd ter be strijding van zenuwgas. Atropine kan dus ook gecombineerd worden verstrekt met oxim (eventueel in pillen van 220 mg). Verder worden soms gecombineerde pakketten ge maakt. waarin behalve atropine en oxim zich ook nog een pijnstiller be vindt. Die pijnstiller k.n zijn pyridostig mine, een middel dat hogere weer stand geeft in gevallen als dreiging met zenuwgas. Dit spul kan ook te voren worden ingenomen. Maar dat is weinig effectief, aldus Wolthuis, want militairen bij voorbeeld zou den dan dagen achter elkaar veel ta bletten per dag moeten slikken en dat is niet bevorderlijk voor hun li chamelijke gesteldheid. "Het gaat natuurlijk niet om won dermiddelen", zo zegt de woord voerder van Duphar, "maar een en Die schotel blijkt bij navraag echter niets met de ontvangst van CNN op de Zuiderkruis te maken te hebben. Den Dekker: "Eigen lijk had iedereen het kunnen vin den. CNN wordt sinds de oorlog is uitgebroken kennelijk opge pikt door een tv-station in Du- bavy. die het gewoon op kanaal 33 uitzendt. Zolang wij een stabiele koers varen en er een rustig zeetje is. is de ontvangst eigenlijk geen enkel probleem Eerder verwierf Den Dekker Om de schepen tegen deze mij nen te beschermen zijn de posten aan de 20-millimeterkanons conti nu bezet. Het inmiddels weer zeer fraaie weer in de Perzische Golf en het daarbijbehorende goede zicht is in dat verband een gunstige factor. De Zuiderkruis is daarnaast voor zien van twee Britse Seaking-heli- kopters die. behalve voor de aan- en afvoer van voorraden, ook voor het opsporen van mijnen worden ge bruikt. ander kan worden gebruikt naast gasmaskers en beschermende pak ken. Dodelijk zijn deze stoffen ze ker niet. wel zijn er allerlei onaange name bijverschijnselen na het inne- Behalve bij Duphar worden de anti-gasmiddelen ook in de Ver enigde Staten. Frankrijk. Zweden en Groot-Britannie geproduceerd. Duphar meldt dat de betrokken produktie-afdeling het met de aan maak en levering de afgelopen maanden sinds augustus vorig met zijn hobby al enige faam door ervoor te zorgen dat de beman ning van de Zuiderkruis, tijdens een reis naar Leningrad, via zijn schotel op Eurosport een groot deel van het WK Voetbal live kon volgen. "Ik mag nu eenmaal graag een beetje met dat spul spe len". aldus Den Dekker. Overigens heelt eerste officier Ter Haar inmiddels bepaald dat er alleen op een aantal vaste tijd stippen naar CNN mag worden gekeken. "De mensen bleven met DEN HAAG (ANP) De onderhan delaars van de vakbonden volgen de Golfoorlog op de voet en zullen ter dege rekening houden met even tuele nadelige gevolgen daarvan voor de economie bij hun cao-on derhandelingen. Voorzitter J. Ste kelenburg van de FNV zei dit giste ren in de Sociaal-Economische Raad (SER), die het advies vaststel de over het sociaal-economische be leid op middellange-termijn voor de tussenbalans van het kabinet Lub- bers-Kok. Stekelenburg onderstreepte dat KLM vliegt niet naar Tel Aviv AMSTERDAM/SCHIPHOL (ANP) De KLM heeft alle vluchten op Israel gestaakt nadat donderdagnacht Iraakse Scud-ra- ketten op Tel Aviv en andere Is raëlische doelen waren terechtge komen. Ook de vluchten op Syrië en Dubayy zijn zolang de Golfoor log duurt opgeschort, zo maakte de Nederlandse luchtvaartmaat schappij bekend. De KLM-vlucht naar Tel Aviv, die voor maandag gepland stond, gaat niet door. El Al handhaaft wel haar vluchten. Als gevolg van de verscherpte veiligheidsmaatregelen moeten passagiers de komende tijd 'tot nader order' rekening houden met ongemak op Schiphol. Het ongemak ontstaat onder meer omdat parkeergarage P7 in de kelder van het stationsgebouw is afgesloten. Bovendien zijn ver scheidene doorgangen, toegangs deuren en trappen afgegrendeld. Daarnaast raden de rijkspolite en de luchthaven passagiers aan zich door zo weinig mogelijk mensen te laten wegbrengen of ophalen. jaar zeer druk heeft gehad. Maar dat kwam mede doordat de onder delen in de standaarduitrustingen van militairen (zoals deze spuiten en tabletten) moesten worden ver nieuwd Uiteraard maakte Duphar deze produkten grotendeels voor de ex port. Hoeveel en waarheen kan niet worden gezegd, dat zijn defensie geheimen. De woordvoerder ver meldt slechts "Naar bevriende na ties. de Verenigde Staten en NAVO- landen". name tijdens het eten langer zit ten dan normaal en dat bracht het personeel in de keuken enigszins in de problemen", aldus Ter Haar Den Dekker vindt het in ieder geval niet erg. "CNN is een zen der die elk uur een hoop zaken herhaalt. Dus ook al mag de tele visie maar een beperkte tijd aan staan. iedereen hier heeft inmid dels die beelden van de aanval op Baghdad gezien". Wat zijn eigen gevoelens rond de strijd in de Golf betreft, spreekt Den Dekker vooral van 'opluchting*. "De tegenstand van Irak is tot nu toe veel minder groot geweest dan we van tevoren hadden venvacht Maar laten we niet te vroeg juichen Wij zitten hier in ieder geval redelijk veilig De meeste zorgen heb ik nog over de situatie thuis Daar zitten ze hem ongetwijfeld te knijpen". het leeuwedeel van de cao's pas over eén tot twee maanden afloopt, zodat er geen reden is tot paniek over onverantwoorde looneisen. De SER onthield zich verder van een bijstelling van het concept-advies aan het kabinet wegens de Golfoor log. Indien daartoe aanleiding is zul len de sociale partners zo snel mo gelijk om de tafel gaan zitten met de betrokken bewindslieden om het sociaal-economische beleid bij te stellen. Stekelenburg herhaalde die in het advies schriftelijk vastgeleg de toezegging nog eens. De discussie in de Sociaal-Econo mische Raad spitste zich toe op het komende advies dat de SER nog voor de zomer wil uitbrengen over aanscherping van het beleid om de toename van de arbeidsongeschikt heid en het ziekteverzuim terug te dringen. Op papier is de hele SER het op het laatste moment eens ge worden over de noodzaak van een nieuw advies, maar daar eindigt de unanimiteit, zo bleek in de discus- S'FNV en CNV willen de mogelijk heden van toepassing van de Wet ar beid gehandicapte werknemers (WAGW) bij het nieuwe advies be trekken Daarbij dient het door de werkgevers verfoeide instrument van oplegging van een verplicht percentage arbeidsongeschikten in de bedrijven weer van stal gehaald te worden. De werkgevers willen de hoogte en duur van de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen in de dis cussie betrekken. De vakbeweging wijst dat op voorhand van de hand Ziekenhuizen paraat voor slachtoffers DEN HAAG (GPD) - Op het ministerie van wvc i dedirectk civiele verdediging en vredesca- lamiteiten (CVVC) in staat van paraatheid gebracht in verband met de Golfoorlog Vanuit het CVVC moet de opvang van ge wonden en andere slachtoffers van de Golfoorlog in ons land worden geregeld. Het CVVC valt onder het landelijk coördi natiecentrum dut in verband met de oorlog op Binnenlandse Zaken is opgezet. Vanuit het CVVC zal bepaald worden in welk ziekenhuis slachtoffers van de Golfoorlog die in Nederland aankomen, uit eindelijk terechtkomen In eer ste instantie zijn daarvoor in 18 ziekenhuizen 505 bedden be schikbaar. Dat aantal kan bin nen 48 uur worden opgevoerd tot 3935. Mocht het nodig zijn dan kunnen de Noodwet ge neeskundigen en de Noodwet arbeidsvoorzieningen in wer king treden zodat ziekenhuizen meteen extra personeel krijgen. In acute noodsituaties, zoals het uitbreken van een oorlog hier, kunnen vanuit het CVVC meteen 30.000 ziekenhuisbed den worden vrijgemaakt, öp 23 plaatsen in ons land staan bo vendien nog opslagplaatsen waar in totaal 23 000 ziekenhuis bedden staan, inclusief opera- tiemateriH.il, verband- en ge neesmiddelen. Het CVVC is 24 uur van de dag bereikbaar en heeft eigen communicatiesystemen Teza men met Sociale en Buitenland se Zaken zijn scenario's ge maakt voor de opvang van men sen die uit het Golfgebied terug komen. Het CVVC moet -.ok zorgen voor maatschappelijke zorg. inclusief voeding, huisves ting en psycho-sociale hulpver lening. Doden Israël geen gevolg van injecties met anti-gasmiddelen Nederlandse reders verklaren kust Israël tot oorlogsgebied ROTTERDAM (ANP) De Nederlandse reders hebben gisteren de Mid dellandse Zee voor de kust van Israel tot oorlogsgebied verklaard De maatregel is genomen in verband met de Iraakse raketaanval afgelopen nacht op Israel. De reders achten het niet uitgesloten dat er ook raketten in zee terecht komen. Dat hebben de reders gisteren laten weten. De oorlogsregehng voor zeelieden is nu van toepassing op vrijwel de he le Perzische Golf en een zone van twaalf mijl voor de Israëlische kust. Zee lieden kunnen alleen op basis van vrijwilligheid in deze gebieden varen en hun gage wordt verdubbeld. De zecliedenbond FWZ is het nog steeds niet eens met het beleid van de reders, die van dag tot dag bekijken of de regeling moet worden aangepast. De FWZ vindt dat de regeling ook moet gelden voor de Golf van Oman. de Rode Zee. het Suezkanaal en het oosten van de Middellandse Zee. De noodzaak daarvan blijkt volgens FWZ-bestuurder E. Sarton onder meer uit een telex die hij van de bemanning van een schip van.het Neder landse bergingsbedrijf Wijsmuller heeft ontvangen. De ongeruste beman ning meldt dat het in de Rode Zee het afschieten van raketten heeft kun- Het schip is vanuit de Perzische Golf op weg naar Suez. Rampenbestrijding: gasmaskers bij aanslag Botlek onbruikbaar ROTTERDAM (GPD) - Echt bang zijn de meeste bellers niet. Meer bezorgd, zegt voorlichter Jan Goeijenbier van de gemeente Rotterdam over de gisteren inge stelde informatie-telefoon. Het speciale info-nummer, te draaien door Rotterdammers met vragen over de gevolgen van de Golfoor log voor hun stad. blijkt een suc ces. In tweeeneenhalf uur tijd kwamen er al honderdvijftig on geruste telefoontjes binnen De bellers wordt eerst duidelijk gemaakt dat er geen enkele reden is om zich zorgen te maken over de veiligheid in het Rotterdamse gebied. Verder wordt iedereen geadviseerd om de media te vol gen. Wim den Boef. hoofd van het bureau Rampenbestrijding, is zeer verbaasd over het grote aan tal mensen dat vraagt of ze een gasmasker zullen aanschaffen. "De gevaren in het Botlekgebied zijn even groot en even klein als voorheen. Gasmaskers zijn dan ook volkomen overbodig en, bij een aanslag in de Botlek, ook nog eens onbruikbaaf. Voor iedere giftige stof moet een andere filter op het masker worden ge schroefd".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9