Hussein maakt eind van oorlog niet mee' Zorgen over ongefilterde tv-beelden oorlog Weinig ervaring Israël met inzet Patriot-raketten Opperrabbijn kritiseert paus Oorlog kost VS per dag 500 miljoen ZATERDAG 19 JANUARI 1991 :H.?di?i.]jeMua Artsen zonder Grenzen helpen vluchtelingen Grenzen (AzG) stuurt n en materieel naar het Golfgebied. Ze doet dit om meer hulp te kunnen bieden aan de talloze mensen die het het strijdtoneel ontvluchten. AzG heeft dat gisteren in Brussel bekendgemaakt. Op dit moment heeft Artsen zon der Grensen elf hulpverleners in Is raël, Libanon, Syrië, Jordanië en op Cyprus. De komende dagen wordt dat aantal uitgebreid tot twintig. Een vlucht met een team van vijf artsen en een lading hulpgoederen zijn gisteren al in de Jordaanse hoofdstad Amman aangekomen. AzG heeft gisteren dertig ton mate riaal (tenten, dekens, watertanks, medicamenten) met een gecharterd vliegtuig naar Syrië verstuurd. De organisatie richt daarmee waarschijnlijk een vluchtelingen kamp in bij Abu Kamal, in Oost-Sy- rië aan de grens met Irak. In dat kamp kunnen ongeveer 50.000 vluchtelingen worden opvangen. AzG houdt dertig artsen en verple gers achter de hand in Europa. De laatsten kunnen snel worden inge zet om vluchtelingen aan de Iraaks- Jordaanse grens vluchtelingen op te vangen. Perscensuur in Israël uitgebreid TEL AVIV (DPA) - Het Israëlische leger heeft gisteren de perscensuur aangescherpt. De maatregel volgt op een Iraakse raketaanval op de joodse staat in nacht van donderdag op vrijdag. Alle materiaal dat be trekking heeft op aanvallen Israël, moet voor publicatie aan de censor worden voorgelegd, aldus een me dedeling aan de binnen- en buiten landse media in de joodse staat. De maatregel geldt alleen voor berich ten over militaire en politieke on derwerpen. LONDEN/BRUSSEL (GPD) Israël is niet bij machte ge weest om de inkomende Scud-raketten onschadelijk te ma ken. Het land heeft nog te kort de beschikking over de gea vanceerde Amerikaanse Patriot-raketten, die vijandelijke projectielen onschadelijk kunnen maken. Die conclusie trekt kolonel Michael Dewar van het Londense Internatio nale Instituut voor Strategische Studies (IISS). De Patriot-raket werd donderdagnacht in Saudi-Arabië voor het eerst in- zijn manschappen een binnenkomende Iraakse Scud-raket. Israël heeft nog gezet. De Amerikaanse captain James Spangier (links) onderschepte met geen ervaring met dit nieuwe wapen. (foto ad JERUZALEM (AP) - De Israëli sche minister van religieuze za ken Avner Shaki heeft gezegd dat orthodoxe joden op de sabbat, de joodse rustdag, hun radio harder mogen zetten in verband met een dreigende raketaanval door Irak. De joodse religieuze wet ver biedt zelfs de eenvoudigste licha melijke handelingen, zoals het aanzetten van de radio, maar de Orthodoxe joden Israël mogen op sabbat radio harder zetten voorschriften mogen worden gestaan is de radio op een laag vo- overtreden om levens te redden. lume aan te hebben staan op de De belangrijkste rabbijnen van sabbat. Volgens Shaki mag het Israël hebben gezegd dat het toe- toestel met een stok of een elle boog hader worden gezet in een noodsituatie. "Door het op een andere manier bedienen van de radio wordt nog steeds aangege ven dat de sabbat verschilt van de rest van de week", aldus de minis ter. De minister heeft de sirenes die het begin van de rustdag aange ven gisteren niet laten klinken om verwarring met de luchta larm-sirenes te voorkomen. Volgens Dewar duurt het geruime tijd voordat het systeem gebruiks klaar is en geïntegreerd in de be staande luchtverdediging. "De Is raëliërs hebben de Patriots nog maar kort geleden gekregen", aldus de kolonel. Volgens Dewar is een andere mogelijkheid ook niet hele maal uit te sluiten. "Het is denkbaar dat er meer dan acht Scud-raketten door de Irakezen zijn gelanceerd en dat de resterende door Israël on schadelijk zijn gemaakt. Om rede nen van militaire aard zouden de Is raëliërs dit feit kunnen verzwijgen". Dat de Scud-raketten niet waren voorzien van conventionele kop pen, duidt er volgens de meeste mi litaire deskundigen op dat Irak een voudig niet bij machte is om er che mische koppen op te zetten. "Het was altijd al de vraag of de Irakezen over die technologie beschikken", aldus Dewar. "Ze hebben van de Sovjets de raketten gekregen, maar nooit de chemische koppen. En het is tamelijk moeilijk om die erop te zetten. Je moet er de raket voor om bouwen, iets waartoe ze waarschijn lijk niet in staat zijn". Nu de Iraakse dreigementen van een aanval met chemische wapens op Israël waarschijnlijk loos zijn ge bleken, resten Irak weinig midde len om de joodse natie grote schade toe te brengen. Zelfs als Irak nog een aantal mobiele lanceerinrich- tingen over heeft, kunnen de Scuds volgens Dewar niet veel meer scha- Ambassadeur Israël twijfelt niet aan goede afloop Van onze correspondent Ruud Buurman DEN HAAG Het gezicht van Israëls ambassadeur in Nederland is vrijdag getekend door de zware nacht, waarin acht Iraakse Scud-raketten grote schade aanrichtten in Tel Aviv en omgeving. Michael Bawly, sinds oktober de officiële vertegenwoordiger van zijn land in Den Haag, mag dan vermoeid zijn, in zijn stem klinkt geen enkele twijfel als hij zegt: "De Iraakse leider Saddam Hussein zal het einde van deze oorlog niet meer levend meema ken". Hij kijkt daarop even uit het raam van zijn werkkamer aan het Haagse Buitenhof, waar* op dat moment twee politiewagens langzaam voor bij rijden. De ambassadeur wacht een moment geroutineerd op de vraag om uitleg, maar ziet aan de opgetrokken wenkbrauwen van zijn gesprekspartner dat zijn bewe ring de juiste uitwerking heeft. "Nee, u hoorde mij zojuist niet een dreigement van Israëlische zij de uiten. U weet toch wel dat Israël geen partij is in dit conflict? Maar het einde van een dictator die zijn volk in een oorlog' stort, is altijd voorspelbaar. Hussein komt recht streeks om het leven als gevolg van de huidige oorlogshandelingen of, als hij er in slaagt zichzelf te redden, door een binnenlandse revolutie". Ono verwinnelij k Daarmee heeft ambassadeur Bawly volgens hem afdoende afgerekend met de speculatie als zou de Iraakse leider allang weten dat hij de oorlog om Kuwayt verliest, maar dat hij daarna de grote overwinnaar zal zijn als de vrede eenmaal daar is. Hij zou dan immers de Arabische massa's het bewijs hebben gegeven dat hij, Saddam Hussein van Irak, onover winnelijk is en dat hij de aanslag van het machtige Amerika kan weerstaan. De Israëlische ambassadeur maakt een resoluut armgebaar: "Zó loopt het niet. Dictators denken al tijd dat alles oorzaak en gevolg van hun optreden is. Hitier dacht dat ook en u weet hoe die aan zijn einde is gekomen". De aanval van Irak op Israël was voor Michael Bawly niet verras send. "Ik was al bang dat dit zou ge beuren sinds de uitspraak van Iraks minister van buitenlandse zaken JERUZALEM (KNA) - De Israëli sche opperrabbijn Mordechai Eli- ahu heeft kritiek geuit op de verkla ring van paus Johannes Paulus II over de Golfoorlog. De paus had de geallieerde strijdkrachten niet met "de krachten van het kwaad", Irak, mogen vergelijken. Het is veel meer op zijn plaats voor een snelle over winning van de bondgenoten te bid den, aldus de opperrabbijn voor de Israëlische radio. Ook minister Ze- vulun Hammer vah onderwijs be kritiseerde de paus omdat die "de agressor en zijn slachtoffers" op de zelfde lijn had gesteld. Aziz, vorige week in Genève. Ik heb me grote zorgen gemaakt om de eu forie in Israël op de eerste dag v^n de gevechtshandelingen. Deze aan val bewijst dat we nooit te vroeg moeten juichen". Dat het kon ge beuren dat acht van de 23 afgevuur de raketten zomaar Israëlisch grondgebied konden raken, daar over is de ambassadeur niet ver wonderd. Wel dat er daarbij zo wei nig slachtoffers zijn gevallen. Wat nu de reactie van zijn land zal zijn op deze agressie, daarover blijft Bawly wat vaag. "De Verenigde Staten hebben heel snel gezegd dat zij deze aanval namens ons zullen wreken. Maar op wraak zitten wij niet te wachten. Israël zal zich altijd verdedigen en zal deze taak nooit aan een ander overlaten. Dat is niet nodig. We zijn sterk en we zullen met ons hele hart ons volk bescher- Belang Bawly wuift vervolgens de sugges tie weg dat zijn land niets zal doen omdat de Arabische partners van de Verenigde Staten dan zullen beslui ten de coalitie te verlaten om zich daarop tegen Israël te keren. "Na tuurlijk houden we rekening met de behoeften van president Bush. Maar ons belang is niet om Syrië, Egypte en Saudi-Arabië blij te ma ken door niet op deze raketaanval te reageren. Wij willen dat onze bur gers veilig kunnen leven". De aanval van deze nacht ziet de ambassadeur als een provocatie aan Israëls adres. "En Hussein zal het zeker nog een keer doen en mis schien wel vaker. Ik verwacht dat hij een chemische aanval zal probe ren. Maar er komt een moment dat hij niet meer in staat zal zijn ons aan te vallen". Het dilemma waarvoor het land nu staat, is volgens Michael Bawly erg groot. "Moeten we de Arabische volkeren nu ineens de indruk geven dat we niets willen doen na deze aanval? Dan krijgen we de komen de tijd nieuwe aanvallen. Moeten we de indruk wekken dat we de hulp van de Verenigde Staten nodig hebben om onszelf te bescher- "En als we zelf terugslaan, hoe zal de publieke opinie in de Verenigde Staten dan zijn. Zal daar dan niet de indruk worden gewekt dat de VS de hulp van Israël nodig hebben gehad om Irak te verslaan. Er zijn talrijke elementen, die allemaal moeten Ambassadeur Michael Bawly: "Er komt worden afgewogen. Maar het be langrijkste blijft, net als in al die ja ren dat Israël bestaat, dat ons land altijd de aanvallen op Israël met alle middelen zal blijven ontmoedigen". Zelfvertrouwen De ambassadeur vindt het huidige conflict waarin zijn land betrokken dreigt te worden, niet te vergelijken met de oorlogen die de afgelopen veertig jaar zijn gevoerd. "Het is voor ons nieuw dat er een chemi sche aanval dreigt. Met een soort man als Saddam Hussein hebben we ook nog niet eerder te maken ge had. Maar toch is deze situatie voor ons minder dreigend dan bijvoor beeld de Zesdaagse oorlog in 1967. Dat was een oorlog om ons bestaan. Die mag je niet verliezen, want an ders zou er geen Israël meer zijn ge weest. Mochten wij verder in dit conflict betrokken raken, dan be dreigt dat ons bestaan niet. Want we zijn een sterke natie geworden, met veel zelfvertrouwen. Wat er de ko mende tijd ook zal gebeuren, er zal altijd een Israël zijn". Voor de nabije toekomst, na be ëindiging van de vijandelijkheden, is Israël volgens Bawly niet bang. "Saddam Hussein zal geen kandi daat zijn om vrede mee te sluiten. Zijn opvolger? Ik weet het niet. Maar een vredesverdrag zie ik wel met Syrië, Jordanië en Saudi-Ara bië. Voor hun leiders zal het gemak kelijker zijn, zeker omdat Israël al vrede heeft met Egypte. Het princi pe van één schaap over de dam, weet u wel. En al is de vrede met Egypte wat broos, Israël verkiest al tijd nog een 'koude vrede' boven een warme oorlog". De ambassadeur is zo moe, dat hij enkele keren een geeuw nauwelijks kan onderdrukken. "U moet mij ex cuseren. Ik heb niet alleen bezorgd heid over Israël, maar ik heb het vannacht vooral ook te kwaad ge had toen ik aan mijn drie kinderen dacht. Twee van hen zitten in het le ger, een ander woont in Jeruzalem. Toen ik eindelijk hoorde dat de ra ketten weinig hadden uitgericht, ben ik even gaan slapen, maar kort daarna begonnen hier op de ambas sade de telefoons te rinkelen". "Sympathiebetuigingen, aanbie dingen om als vrijwilliger naar Is rael te gaan om te helpen, bezorgde Israëliërs. En een reactie van de Ne derlandse regering, die mij vroeg het gevoel van medeleven van de Nederlandse bevolking over te brengen aan mijn regering". "In mijn eerste column over de Golfoorlog schreef ik over de rol van de media. Een oorlog die rechtstreeks de huiskamers bin nenkomt laat iedereen op het puntje van de stoel zitten. De aan val op Israël, die gisteravond om streeks acht uur door zowel CNN als de NOS werd gebracht, bleek een vals alarm. Maar het had ook echt kunnen zijn. Zoals een assis tent-cameraman van CNN in Je ruzalem, die zonder gasmasker zijn werk deed, ook dood had kunnen zijn bij een aanval met bijvoorbeeld zenuwgas. Dat had den we dan thuis live kunnen Ik wil daarbij de vraag opwer pen of de grenzen van de ethische normen in de tv-journalistiek nu niet zijn bereikt. Ik begin me daarover echt zorgen te maken. Het is goed dat er tv is; dat er beel den komen uit het Midden-Oos ten, maar moet dat dan zo ongefil terd de wereld over? Die beelden roepen voor tal van joodse mensen verschrikkelijke herinneringen op. Mensen die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt of familie en vrien den in Israël hebben, maken zich bijzonder ongerust. Ik zeg dat niet als militair, maar als mens. Als voorzitter van de Pensioen en Uitkeringsraad, die opkomt voor de materiële nood van oor logsslachtoffers, weet ik hoe joodse mensen zich op dit mo ment voelen. Een bericht in een krant of via de radio maakt veel minder emo ties los dan die indrukwekkende beelden. Omgang met de pers is iets waarvoor de hogere legerleiding wordt getraind. Dat heb ik zelf ook meegemaakt. Maar oefening en praktijk verschillen nogal. Wat de reden is dat de Amerikaanse legerleiding beelden laat zien van succesvolle acties tegen Irak weet ik niet. Als het intimidatie van de vijand is, dan vraag ik me af of het iets uitmaakt of een raket via een deur een silo binnengaat. Het Dat de multinationale troepen macht nu ook via Turkse vliegvel den acties onderneemt tegen Irak wil niet zeggen dat de Nederland se troepen in oost-Turkije een ex tra risico lopen. De luchtmacht van Irak is door de luchtaanvallen vrijwel gedecimeerd. Zo er nog vliegtuigen over zouden zijn, kunnen ze niet opstijgen, want de landingsbanen zijn vernietigd. Met vliegtuigen kan Irak zeker niets meer uitrichten tegen de Pa triot-squadrons in Turkije. De weinige mobiele Scud-ra ketten waarover Saddam Hus sein nog beschikt, zullen zeker niet op Turkije worden gericht. Doelen in Israel en Saudi-Arabië zijn voor hem belangrijker. Hoeveel Scuds er nog over zijn is mij niet bekend. Geklassifi- ceerde aantallen ontbreken. On- geklassificeerde gegevens spre ken van 30 mobiele en 30 vaste Scud raketten. Erg veel kunnen er na de recente luchtaanvallen niet meer over zijn. Het feit dat de Irakezen erin zijn geslaagd om nog Scuds af te vuren op Israël en Saudi-Arabie moet betekenen dat nog steeds een vorm van verbinding bestaat tussen de legerleiding en de troe pen in het veld. Er moet immers een opdracht zijn gegeven. Als er geen communicatiemiddelen meer functioneren, dan zou die opdracht per geschreven bericht met een motor-ordonnans of een auto kunnen zijn overgebracht. Aan een voorspelling over de ontwikkelingen in de Golfoorlog durf ik me niet te wagen. Feit is wel, dat als actie wordt onderno men, dat 's nachts tussen twee en vijf gebeurt. In de kleine uurtjes is een verdedigende partij altijd wat minder alert. De aanvaller is fris, want die heeft immers het moment bepaald waarop de aan val wordt ingezet. J.C.L. HUYSER Vleratcrrcn-Kcncraal b.d. J.C.L. de aanrichten dan die van donder dagmorgen vroeg. "De Sovjets hebben de Scud-ra- ket ontworpen voor het afschieten van kernkoppen", aldus Dewar. "Daarom hoefde de raket niet al te nauwkeurig te zijn. Ze landt binnen vier kilometer van het doelwit en kan daarom hooguit steden treffen, geen militaire installaties. Omdat ze echter buitengewoon snel is, boort ze zich diep in de grond. Daar komt ook de explosieve lading van 150 ki lo tot ontploffing, zodat de schade gering is". Onderdelen Voor de Golfoorlog begon, zou Irak de beschikking hebben gehad over rond ongeveer 150 Scud-raketten, waarvoor niet meer dan 35 lanceer- inrichtingen beschikbaar zouden zijn geweest. De Sovjetunie heeft Irak in de jaren zeventigen tachtig totaal bijna duizend Scuds gele verd. Daarvan zouden er in de acht jaar durende 'stedenoorlog' tegen Iran zeshonderd zijn afgevuurd op Teheran, de meeste overigens zon der veel schade aan te richten. Een paar jaar geleden is Irak be gonnen met het ontwikkelen van twee eigen versies van de Scud. de Al-Abbas en de Al-Hussein, met een groter bereik dan de oorspronkelij ke versie. Daartoe moesten de Scuds worden verlengd. Volgens defensiedeskundigen zouden de Iraakse technici de onderdelen van drie oude Scuds nodig hebben ge had om éën tot twee nieuwe te ma ken. Daardoor zouden zij er nog maar 150 tot 200 hebben overgehou- Hoeveel van de 35 lanceerinrich- tingen mobiel waren, is niet be kend. De Amerikaanse luchtmacht heeft tijdens de bombardementen van donderdag alle vaste Scud-lan- ceerinrichtingen verwoest. In de loop van vrijdag deelde de bevel hebber van de Amerikaanse eenhe den, generaal Norman Schwarz kopf, mee dat nog eens vijf tot acht mobiele inrichtingen waren vernie tigd. Irak zou gisteravond nog slechts een klein aantal raketten (zo'n twintig) hebben gehad. WASHINGTON (GPD) - Eén en kele dag van de luchtoorlog zoals die tot nu toe is gevoerd, kost de Amerikanen naar schatting 500 mil joen dollar. Het grootste deel van dat bedrag, 350 miljoen, gaat op aan bommen en raketten. Volgens een berekening van William Ward, een Amerikaanse defensiespecialist die heeft gewerkt voor de presidenten Ford en Nixon, kunnen de volgende cijfers worden gebruikt voor de eer ste dag van Operatie Desert Storm 100 Tomahawk kruisraketten werden gelanceerd, die elk een mil joen dollar kosten. Totaal: 100 mil joen dollar 500 Harm en Strike anti-radar ra ketten werden afgevuurd, die elk 100.000 dollar kosten. Totaal dus: 50 mihoen dollar 20.000 ton aan bommen werden gelost, voor een bedrag van gemid deld 10.000 dollar per ton. Kosten 200 miljoen dollar de schade aan een aantal van de Amerikaanse straaljagers beloopt een bedrag van circa 80 miljoen dol lar. Eén F-18 straaljager werd neer gehaald, en die kost 27 miljoen tenslotte is er door de 1000 inge zette vliegtuigen voor 50 miljoen dollar aan brandstof verbruikt. To taal dus: iets meer dan 150 mihoen Grondaanval Die bedragen zijn al gigantisch, maar de kosten van de huidige luchtopèratie vallen nog mee verge leken bij de kosten van een grond aanval. Want dan hebben WQ he' over een miljard dollar per dag. De Congressional Budget Office, dat voor het Amerikaanse Congres als rekenmeester optreedt, heeft de totale kosten van Operation Desert Storm begroot op een bedrag tus sen 28 en 86 miljard dollar. De grote ruimte tussen bodem en plafond heeft te maken met de onzekerheid over verloop en duur van de oorlog. Een oorlog die minder dan een maand duurt en 3000 Amerikaanse doden en gewonden ten gevolge heeft, kost 28 miljard dollar Maar als de oorlog zes maanden zou duren, voor 45.000 Amerikaan se doden en gewonden zou zorgen. 900 tanks zou uitschakelen en 600 vliegtuigen, dan hebben we het vol gens de Congressional Budget Offi ce over 86 miljard dollar. Het Congres heeft inmiddels uit gesproken. dat de n grnng |Qb mag uitgeven dat nodig wordt ge acht om de oorlog tegen Irak te win-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7