Duisenberg: van pensioen afblijven Golf beheerst overleg grote zeven tappr 'Buitenland juist jaloers op ons' Kranten worden even een Krant op Zondag Transavia stelt vliegtuigorder voorlopig uit Shell zwicht voor dreiging kort geding brandstofprijzen Minder import VS VS wil miljarden van Milken ic3 JAN 13*31 BENZINE 106 DIESEL ri C qOEDtfOFÈfV EG laakt Nederland voor 'stroom-kartel' Brandstofprijzen fors omlaag ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) De president van de Nederlandsche Bank, Duisenberg, heeft gis teren in de Sociaal-Economische Raad (SER) scherp uitgehaald tegen kabinetsplannen om de vut- en pensioenregelingen van het ambtenaren-pensioenfonds ABP uit elkaar te trekken. Volgens Duisenberg wordt in andere landen juist toegewerkt naar systemen zoals het ABP die steeds heeft gekend. "En juist nu zouden wij de andere kant op gaan. Dat moesten we maar niet doen", zei de bankpresident. De regeling voor het ouderdoms pensioen bij het ABP blijft in de ka binetsplannen nog in tact (zij het dat de staat nog een achterstand in de betaling van premie heeft van 15 miljard gulden). Wel overweegt het kabinet al plannen om vut en invali diteitspensioen er uit los te maken. Tot dusver zijn ze in de totale pen sioenregeling geïntegreerd. Nedlloyd De raad van bestuur van het Rotter damse transportconcern Nedlloyd heeft besloten toch een gesprek aan te knopen met Marine Investments. In de week van 28 januari wordt de top van het Luxemburgse investe ringsfonds, die onder leiding van de Noor Torstein Hagen staat, uitgeno digd "een toelichting te geven op haar plan ten aanzien van Ned lloyd". Dit heeft Nedlloyd vrijdag bekendgemaakt. Hagen wil Ned lloyd reorganiseren. Stork Stork heeft een recordjaar achter de rug. De netto-winst bedroeg voor het eerst meer dan 100 miljoen gul den. Het ziet ernaar uit, aldus de di rectie, dat het resultaat dit jaar nog verder zal verbeteren. De offerte portefeuille, een graadmeter voor de toekomstige bedrijvigheid, is on geveer 20 procent groter dan een jaar geleden, aldus directeur Van den Boogaard. Ook de orderont vangsten zijn het afgelopen jaar ge stegen, van bijna 3 miljard naar het recordbedrag van ongeveer 3,3 mil jard gulden. ABN Amro De nieuwe ABN Amro-combinatie heeft toch een winstverwachting over 1990 gepubliceerd. Tijdens de publikatie van de halfjaarcijfers in augustus vorig jaar vond ABN Am ro dat het toen niet mogelijk was een uitspraak te doen over het lo pende boekjaar. Op grond van de cijfers over de eerste elf maanden verwacht de bank thans een winst die licht zal achterblijven bij de ge combineerde winst van 1,422 mil jard gulden. Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen gaan op grote schaal werk uitbesteden. Alleen dan komt het toekomstplan Rail 21 van de spoorwegen op tijd (in 2005) klaar. Grote projecten die worden uitbesteed zijn de aanleg van de Hogesnelheidslijn (HSL) en van de Betuwelijn, de nieuwe goe- derenlijn tussen Rotterdam en het Duitse achterland. De HSL wordt uitbesteed aan het ingenieursbu reau DHV en de Betuwelijn wordt toevertrouwd aan GDW, een combi natie van Grontmij en De Weeger. Het komt erop neer dat vut en in validiteitspensioen voortaan gefi nancierd zouden worden via een omslagstelsel. Daarbij dient elk jaar het totaalbedrag aan uitkeringen te worden gedekt door wat in datzelf de jaar de premies opbrengen. Tot dusver wordt ook voor deze twee voorzieningen het systeem van ka pitaaldekking gehanteerd. Daarbij bouwt de werknemer via de premie afdracht een kapitaal op dat te zij ner tijd genoeg is om zijn vut- of pensioenuitkering uitbetaald te krijgen. Door overschakeling naar het omslagstelsel zou in de grote ABP-pot het kapitaal dat voor vut en invaliditeitspensioen is opge spaard, niet meer nodig zijn. Daar mee zou een bedrag van meer dan 10 miljard gulden vrij komen. Duisenberg zei in de maandelijk se vergadering van de Sociaal-Eco nomische Raad dat! het kabinet zich met zijn plannen nogal tegendraads gedraagt. "Andere landen, ook gro tere dan wij, zijn jaloers op ons sys teem. De OESO (de organisatie van de 24 belangrijkste industriële lan den voor economische samenwer king en ontwikkeling) adviseert voor pensioen- en dergelijke fond- 2.000 banen bij grens op de tocht UTRECHT (ANP) - Door het weg vallen van de Europese bin nengrenzen in 1992 komen er alleen al bij de Nederlandse grensexpedi- tie 2.000 banen op de tocht te staan. Het gaat hierbij om zogeheten doua ne-declaranten en hun assistenten die betrokken zijn bij de afwikke ling van de grensformaliteiten. Ze dreigen straks brodeloos te worden als de papierwinkel aan de grens grotendeels komt te verval len, aldus de vervoersbond FNV. De bond gaat met de werkgevers onderhandelen over vervangend werk. Volgens een woordvoerder van de vervoersbond moet een groot deel van de werknemers el ders in de transportsector aan de slag kunnen, overigens als regel in administratieve functies. Ook moet er een sociaal plan komen. sen juist in de richting van het Ne derlandse systeem van kapitaaldek king". De bonden van overheidsperso neel hebben al laten weten dat zij zich met hand en tand tegen de ka binetsplannen zullen verzetten. In elk geval zullen ze de zaak tot in hoogste instantie bij de rechter uit vechten. ROTTERDAM (ANP) - De brand stofprijzen gaan vandaag drastisch omlaag. Oliemaatschappij Shell, de marktleider in Nederland, verlaagt de prijzen voor benzine en diesel met 10 en 12 cent per liter. De orga nisatie van zelfstandige oliehande laren Novok laat de literprijzen zelfs met 11 en 13 cent dalen. Daardoor komen de adviesprijzen voor de vrije pompen 'de witte pompen' op gelijk niveau met de grote maatschappijen. Shell heeft tot deze verlaging be sloten omdat gisteren is gebleken dat net als de ruwe olie ook de pro- duktnoteringen fors lager blijven, aldus een woordvoerder. Aan de zelftankpompen van Shell gaan door de verlaging advies-literprij- zen gelden van 168 cent voor super gelood, 165 cent voor super plus en 161 cent voor euro loodvrij. Een liter diesel gaat 118,8 cent kosten. De lagere produktnoteringen vol gen op de prijsval van ruwe olie donderdag op de wereldmarkt. Gis teren aan het begin van de middag leek- de ruwe-olieprijs zich na een korte stijging met twee dollar eer der op de dag te stabiliseren rond de twintig dollar per vat. Brent-olie uit de Noordzee, een van de toonaange vende oliesoorten, noteerde tussen 20 en 21 dollar. De olieprijzen zijn gisteren na de recordduik van donderdag verder LEIDEN/AMSTERDAM (ANP) - Om de ontwikkelingen in de Gol foorlog goed te kunnen verslaan, komen verscheidene kranten mor gen uit met extra edities. Dat is een historische gebeurtenis in dit land, omdat in de drukwereld een verbod geldt voor het werken op zondag. Ook het Leidsch/Alphens Dag blad, dat in de nacht van woensdag op donderdag al een speciale gratis editie uitbracht bij de Amerikaanse aanval op Irak. is voornemens mor gen een speciale zondagskrant uit met het laatste Golfnieuws. De krant zal dan aan het eind van de morgen bij de abonnees worden be zorgd en op een aantal verkooppun ten verkrijgbaar zijn. Verscheidene hoofdredacteuren wijzen er op dat de zondag te ver schijnen nummers uitzonderingen zijn en niet bedoeld zijn als een op stapje naar meer. Hoofdredacteur B. Knapen van NRC-Handelsblad verklaarde gisteren het wel goed te vinden om nu "eens te zien hoe het is om niet één dag te stoppen en veertien dagen aaneen door te gaan". Het Leidsch/Alphens Dagblad brengt de zondagse editie uit in sa menwerking met het Haarlems Dagblad, dat tot hetzelfde concern behoort. De extra krant, in een tota le oplage van 155.000 exemplaren, zal acht pagina's bevatten met het laatste nieuws over de Golfoorlog. omlaag gegaan, ondanks de ontwik kelingen donderdagnacht en giste ren in de Golfoorlog. De prijs voor levering in februari van West Texas Intermediate (WTI), de meest ver handelde oliesoort op de termij n- AMSTERDAM (ANP) - Het over leg dat de financiële kopstukken van de zeven grootste industrielan den (G-7) morgen en maandag in New York houden zal meer dan ooit in het teken staan van politieke ont wikkelingen. Traditionele ge spreksonderwerpen als de wissel koersen en de coördinatie van het economische beleid zijn omgeven met grote onzekerheid nu in de Golf oorlog is uitgebroken en de Sov jetunie met de dag instabieler wordt. De enkele weken geleden geplan de vergadering van de VS, Canada, Japan, Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië krijgt daardoor een heel ander decor dan was voor zien. De Franse minister Beregovoy vroeg in december om de bijeen komst van de ministers van financi ën en centrale-bankpresidenten. Frankrijk maakte zich grote zorgen over de zwakte van de dollar, die een na-oorlogs dieptepunt had be reikt. Dit probleem heeft zich in middels voor een belangrijk deel opgelost. De dollar heeft geprofi teerd van de spanningen in de Golf, ook al is de koers na het uitbreken van de oorlog teruggevallen. Een nieuwe stijging van de dollar koers bij een ongunstige wending van de oorlog zou wegens de zwakte van de Amerikaanse economie nog wel in toom te houden zijn. Bij de Het Algemeen Dagblad (200.000 exemplaren). De Volkskrant (100.000) en NRC-Handelsblad (on geveer 100.000) komen ook in de loop van de zondagochtend met de speciale nummers op de markt. Deze kranten worden niet bezorgd, HENGELO (ANP) - Vlak buiten Hengelo is gisteravond plotseling de put van een voormalige zoutbo- ring ingezakt. Er ontstond een kra- tervormig gat met een diameter van ruim 50 meter en een diepte van on geveer drie meter. Het is de eerste keer dat in Neder land zo'n acute verzakking van een zoutboring heeft plaats gevonden. Een woordvoerder van Akzo heeft dit gisteren meegedeeld. Door de verzakking raakte een waterleiding lek, met als gevolg dat boerderijen zonder water kwamen markt van New York, sloot met een verlies van 2,64 dollar op 18,80 dol lar per vat. In Londen moest de no tering van Brent-olie voor levering in maart een daling van 1,40 dollar incasseren tot 18,30 dollar per vat. aandelenkoersen ligt dat minder eenvoudig. Meteen na de aanval op Irak op donderdag leek er geen vuil tje aan de lucht te zijn. De interna tionale effectenbeurzen reageerden enthousiast op het succes van de militaire strafexpeditie tegen Irak. De oorlog zou qua duur en omvang beperkt blijven, zo werd verwacht. Gisteren was het enthousiasme op de beurzen weer wat getemperd na de Iraakse raketaanval op Israel. Naarmate de oorlog langer gaat du ren, wordt het waarschijnlijker dat de koersen weer flink terugzakken. De G-7 moet dan maatregelen ne men om het vertrouwen van beleg gers op peil te houden, zoals dat ge beurde na de internationale beurs krach van oktober 1987. Toen ble ven de economische gevolgen zeer beperkt doordat de centrale banken snel geld in het financiële stelsel pompten. De Japanse centrale bank greep donderdag opnieuw naar dit voorbehoedmiddel met een injectie van 600 miljard yen (f 7.6 miljard). Het zal deze keer echter moeilijker zijn hierover binnen de G-7 consen sus te bereiken omdat de belangen zeer verschillend zijn. Aan de VS zal het niet liggen. Als de aandelenkoersen weer inzakken, zal de Amerikaanse economie,nog dieper in een recessie worden ge drukt. De Amerikanen zullen de maar zijn alleen voor de losse ver koop bestemd en verkrijgbaar op een aantal verkooppunten als sta tions, kiosken en benzinepompen. Van de landelijke dagbladen komt alleen Trouw niet uit met een extra editie. te zitten. De voormalige boorholte, die op 320 meter diepte bevindt, is 300 bij 45 meter groot. De oorzaak van de uitzonderlijk snelle verzakking is voor de bodem deskundigen van Akzo nog een raadsel. Normaal gesproken daalt de bodem boven de boringen hoog uit enkele centimeters per jaar. Het gaat om zestig plekken bui tengebied Hengelo waar tot 1977 zout werd gewonnen. Die boorput ten werden na gebruik afgedekt met cement. BRUSSEL (AP) De Europese Commissie heeft gisteren kritiek geleverd op de Nederlandse rege ring, omdat de complete elektrici teitsvoorziening in handen is van maar vier bedrijven. De Europese Gemeenschap (EG), die fel is ge kant tegen handelsmonopolies, dreigt maatregelen tegen Neder land te nemen als Nederland de si tuatie niet verandert. Volgens de EG wordt de Europe se wet die ex- en import van elektri citeit toestaat feitelijk uitgehold, doordat vier bedrijven een monopo lie-positie op het hoogspannings netwerk in handen blijven houden. Volgens de EC verhindert het huidi ge Nederlandse systeem dat indus triële gebruikers elektriciteit invoe ren uit andere landen van de EG. De Europese Commissie wil dat de vier Nederlandse elektnciteits- produktiemaatschappijen oude contracten met industriële afne mers aanpassen. Die contracten be letten grootverbruikers buiten de maatschappijen om stroom te im porteren. Volgens de Commissie bevatten de contracten beperkende bepalingen voor import en export van elektriciteit. Het gaat volgens de Commissie om afspraken tussen de vier elektri- citeitsproduktiemaatschappijen en de overkoepelende SEP (Samen werkende Energie Producenten), die het Nederlandse stroomnet ex ploiteert. Die afspraken voorzien in een monopolie op import en export van stroom. De verschillende distri- WASHINGTON (KRF) - De Ver enigde Staten hebben in november vorig jaar een tekort op de handels balans geboekt van 9,70 miljard dol lar tegenover een tekort van 10,99 miljard dollar in oktober. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. De invoer van de VS liep ten op zichte van oktober met 5,8 procent terug tot 43,32 miljard dollar. De ex port nam minder sterk af, met vier procent tot 33,62 miljard dollar. De cijfers voor november vormen voor de deskundigen geen verrassing. "Hun ramingen kwamen uit op een tekort van gemiddeld 9,5 miljard. Het ministerie van handel schrijft de vermindering van het handelste kort met 11,7 procent onder meer toegaan een afname van de import van olie. De invoer van olie en olie- produkten nam in november af met 12,8 procent tot 6,3 miljard dollar. In oktober kwam de import van deze produkten nog uit op 7,2 miljard monetaire teugels dan maar al te graag laten vieren om de schade te beperken. Voor Duitsland liggen de zaken heel anders. Daar groeit de economie nog flink en is de Bundes bank vooral bezorgd over het infla tiegevaar. Renteverlaging staat voorlopig dan ook niet op de agen da. De tegenstrijdige belangen speel den al geruime tijd voor het eerste schot in de Golf werd gelost. De Bundesbank wil op zuiver binnen landse gronden haar rentetarieven verhogen. Er was ook rekening mee gehouden dat dat op de tweeweke lijkse vergadering van afgelopen donderdag zou gebeuren, maar de Duitse centrale bank zag er wijse lijk van af. Van zo'n maatregel zou gezien de kwetsbaarheid van de fi nanciële markten een verkeerd sig naal uitgaan. De Duitsers zouden ook moeilijk met een verse renteverhoging bij de G-7 kunnen aankomen. De stem ming bij het overleg in een hotel in de Newyorkse wijk Upper East Si- de zou dan grondig zijn bedorven. Vooral Frankrijk is weinig ingeno men met de stijging van de Duitse rente. De positie van de frank tegen over de mark wordt daardoor ver zwakt, wat tot gevolg heeft dat de Fransen minder speelruimte krij gen om hun eigen economie via ren teverlaging draaiende te houden. Van de regionale bladen komt de Gooi-en Eemlander in ieder geval uit met een zondagsnummer in een oplage van circa 55.000. Enkele an dere regionale bladen beslissen aan de hand van het nieuwsaanbod of een zondagskrant nodig is. Het Utrechts Nieuwsblad komt maan dagochtend vroeg met een extra editie voor de losse verkoop. Ook van Het Parool verschijnt morgen een extra editie, die geheel gewijd is aan de oorlog in het Golf- gebied. De Krant Op Zondag zei gisteren dat het verschijnen van de verschil lende zondagsnummers er op wijst dat zijn krant "iets teweeg heeft ge bracht" op de krantenmarkt. Vol gens hem zouden de kranten het vroeger "absoluut niet in hun hoofd hebben gehaald de lezers zo ge dienstig te zijn. Ze willen het nu niet alleen overlaten aan de Krant op Zondag". De verschijning van de zondagse kranten is mogelijk geworden door de soepele houding van drukkerij en en vakbonden. Het Koninklijk Verbod van Grafische Ondernemin gen (KVGO) en de FNV-bond Druk en Papier benadrukten gisteren dat hun toestemming een uitzondering is en dat werknemers alleen op ba sis van vrijwilligheid mogen wer ken. butiemaatschappijen moeten zich daaraan houden. De stroomproducenten krijgen drie maanden de tijd om haar voor stellen te doen tot wijziging van de bewuste contracten. Deze maatre gel houdt verband met het streven van de Commissie naar een vrije energiemarkt in de Gemeenschap. Monopolies op import en export en exclusieve transportrechten wor den daarom bestreden met een be roep op EG-wetgeving. Eastern Airlines stopt met vliegen MIAMI De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Eastern Airlines is opgeheven. De maatschappij maakte vanmorgen (Nederlandse tijd) bekend dat geen vluchten meer worden uitgevoerd. Aan de beslis sing om ermee te stoppen is een lan ge strijd voorafgegaan tegen zich ophopende schulden, strijdlustige vakbonden en de algehele malaise waaronder de luchtvaartindustrie te lijden heeft. De meesten van de 18.000 werk nemers van Eastern Airlines heb ben te horen gekregen dat ze niet op hun werk hoefden te verschijnen. Gezegd werd dat bezitters van een vliegticket hun geld zullen terug krijgen, hoewel ook wordt gepro beerd regelingen te treffen met an dere luchtvaartmaatschappijen. dollar, zeventien procent meer dan in de maand daarvoor. In volume viel de olie-import met veertien procent terug tot 214,09 miljoen vaten (van 159 liter). De ge middelde pri js van een vat geïmpor teerde olie lag in november slecht veertig dollarcent boven de 29,04 dollar van oktober. Behalve aan olie en olieprodukten voerden de VS ook minder auto's, consumptiegoe deren en voedsel in. Het tekort in de handel met Japan verminderde in november ten op zichte van de maand ervoor van 4,45 miljard dollar tot 3,79 miljard dollar. In de handel met de Europese Ge meenschap bedroeg het tekort 49 miljoen dollar tegen 236 miljoen dollar in oktober. De Japans-Amerikaanse bespre kingen vormen een vervolg op het in juni 1990 yntgebrachte SII-rap- port over het slechten van allerlei structurele belemmeringen in de handel tussen VS en Japan. Hetzelfde geldt overigens voor an dere Europese landen, waaronder Nederland. De sterke positie van de mark is de laatste tijd overigens wel aan eni ge erosie onderhevig. Dat ligt vooral aan de ontwikkelingen in de Sov jetunie. Tot voor kort zag het er naar uit dat de Duitse economie de ko mende jaren krachtige impulsen zou krijgen via samenwerking met de Sovjetunie. Deze visioenen zijn sterk vertroebeld door het onver mogen van dat land om economisch en politiek orde op zaken te stellen. Ook de steun aan de andere Oost- europese landen zal aan de orde ko men. Hetzelfde geldt voor de hulp aan de belangrijkste slachtoffers van de Golfcrisis. Turkije, Egypte en Jordanië. Al met al valt in het maandag uit te geven communiqué van de G-7 weinig spectaculairs te verwachten. De Sovjetunie zal vermoedelijk een waarschuwing krijgen. Wat betreft het geruststellen van de financiële markten zal de G-7 niet veel meer bieden dan de belofte v.in WMk zaamheid en het vooruitzicht op hernieuwde economische groei. ..We zullen de markten laten weten dat we nauw samenwerken en de si tuatie nauwlettend in het oog hou den". aldus een Amerikaanse rege ringsfunctionaris deze week. ROTTERDAM (ANP) - Tot vol gende week vrijdag gaan er geen tankers van Shell naar het 'oor logsgebied', zo heeft Shell toe gezegd. Shell heeft dat besloten nadat de zeeliedenvakbond FWZ gedreigd had met een kort geding. De oliemaatschappij sloot zich aanvankelijk niet aan aan de met de Nederlandse re ders overeengekomen oorlogs regeling, waarbij alleen vrijwilli gers naar de Golf gestuurd zou den worden. In de periode tot vrijdag over leggen de zeeliedenbond en Shell verder over een vrijwilli- gers-regeling. Komen ze er niet uit dan kan het geschil nog altijd voor de rechter worden uitge vochten, zo heeft woordvoerder E. Sarton van de FWZ, mede na mens Shell, bekend gemaakt. Shell-tankers stelt zich op het standpunt, dat het bedrijf inter nationaal zijn eigen regeling heeft. De tankerrederij van Shell betaalt wel dubbele gage aan bemanningen van tankers in de Perzische Golf. De zeelie denbond vindt dat scheepsbe manningen alleen op basis van vrijwilligheid naar het oorlogs gebied gestuurd kunnen wor den. Overigens heeft Shell-tankers donderdag meegedeeld, dat zich momenteel geen tankers van de maatschappij in de Golf bevin den. Bovendien zullen, er, zo lang de oorlog voortduurt, geen tankers naar het gebied ge stuurd worden. AMSTERDAM (ANP) - De char termaatschappij Transavia heeft be sloten de introductie van twee Boeing-757-200-toestellen uit te stellen tot na 1991. Dit is besloten wegens tegenvallende ontwikkelin gen op de vliegchartermarkt, zo heeft Transavia gisteren bekend ge maakt. De twee toestellen zouden ge huurd worden in afwachting van de komst van twee van dergelijke toe stellen die Transavia heeft gekocht. De gekochte toestellen zullen vol gens plan begin 1993 worden afgele verd. Transavia blijft daarom wel doorgaan met voorbereidingen van de introductie van de nieuwe 757- 200-toestellen. Volgens de maatschappij blijven vooral de ontwikkelingen voor de boekingen voor de zomer 1991 sterk achter bij de verwachtingen. Met name de belangstelling voor de be stemmingen in het Oostelijk deel van het Middenlandse Zee-gebied valt tegen. in guldens per liter benzine gelode superbenzine 1,68 per 19 januari jan feb mrt apr mei juni juli aug sept okt nov dec jan te 19901991 diesel 1,18.8 per 19 januari jan feb mrt apr mei juni juli aug sept okt nov dec jan feb WASHINGTON (Rtr/KRF/ANP) De bankautoriteiten in de Verenig de Staten eisen van de vroegere effectenhandelaar Michael Milken en andere functionarissen van de failliete bank Drexel Burnham Lambert een schadevergoeding van zes miljard dollar. Zij hebben gisteren een aanklacht ingediend waarin de betrokkenen ervan worden beschul digd leen- en spaarbanken bewust te hebben misleid bij de verkoop van riskante obligaties ter waarde van miljarden dollars. Het gaat in de zaak om 'junk bonds', obligaties met hoog rendement en overeenkom stig risico die vooral dienden voor bedrijfsovernemingen. AD VERTEN Tl STIJLVOL TROUWEN IN DE 18de EEUWSE HOFSTEDE ENGELBERTHA HOEVE. Sfeervol ingerichte luxe zalen uniek gelegen aan de Oude Rijn voor uw ontvangst, receptie, diner en feestavond. Wij adviseren U graag geheel vrijblijvend c ons bedrijf. Belt U c Voor inlichtingen en reserveringen de mogelijkheden i afspraak! Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden *ZAANDAM Het opschrift bij deze benzine-pomp in Zaandam maakt een fotobijschrift overbodig. Benzine en diesel volgen ruwe olie Plotselinge verzakking zoutboring

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5