Drie minuten vertraging is te veel HK3 Zingen in de trein om de beurs op peil te brengen Vereniging Reizigers Openbaar VERvoer doet moeite trein en bus snéller, comfortabeler en vaker te laten rijden Waar zouden we zijn zonder de trein. Welke trein? De trein die net weg is, omdat je de aansluiting hebt gemist. De trein die uitviel. Of de trein die een uur vertraging opliep?. Aardig op weg met de bus. Welke bus? Die ene per dag op het platteland. Of die snelle in de spits waar je beter zit met een krant je en een croissantje? De stank en de stress van en in de auto in de file zijn niet alles. Maar het openbaar vervoer evenmin. ROVER, de vereniging Reizigers Openbaar VERvoer, doet moei te trein en bus sneller, comfortabeler en frequenter te laten rijden. Dat kan een stuk beter, zo blijkt uit interviews met reizigers. door Pieter van de Vliet en Ron Kragten De pater pikte het niet langer. Weer was de bus te laat. Weer gutste het van de regen. En een abri, ho maar. Vele verzoeken daartoe aan het vervoersbedrijf hadden geen enkel effect gehad. Pater van der Poel uit Gemert sprak in een opwelling een handvol doorregende medestanders bij de halte toe en ter plekke werd kleumend besloten ROVER op te richten. Twintig jaar bestaat de vereniging Reizigers Openbaar VERvoer al weer. De pater leidt als erelid een teruggetrokken leven. Na in den beginne krach tig de voorzittershamer te hebben gehanteerd wil hij nu rust. Vanuit het klooster laat hij weten blij te zijn dat zijn vereniging van reizigers eindelijk wat wil groeien. Toch is de vereniging nog te klein om beroepskrachten in dienst te kunnen nemen. Daarom bemannen toegewijde vrijwilligers de krap bemeten zolder ruimte van een pand aan het Sweelinckplein in Den Haag. Ze zijn er vooral in de spits. Op de wat rustiger uren moet door gebrek aan mankracht met een antwoordapparaat worden volstaan. Wat gezien de groeiende belangstelling voor het openbaar vervoer eigenlijk niet kan. Klaas Wierda, de dienstdoende ROVER op het 'hoofdkantoor', heeft nau welijks tijd om vragen te beantwoorden, zo vaak gaat de telefoon. Helaas niet overwegend mensen die staan te springen om lid te worden. Waarom maar 2000 leden? "Het openbaar vervoer", denkt hij, "is van ons allemaal en tege lijk van niemand". Een gelijkgezinde organisatie als de fietsersbond ENFB heeft tien maal meer leden en kan zich vijf beroepskrachten veroorloven. Klaas denkt dat dit komt, doordat de fiets een instituut is in dit land. Want de fiets mag door permanente diefstal tot wrak zijn verworden, het blijft de fiets. Zelfs een bar rel zonder licht mag zich in de warme liefde van de berijder verheugen. "De ENFB werkt in tegenstelling tot ons met attentiedingetjes, servicezaken zoals landkaarten met rijwielroutes en tips voor het onderhoud van de fiets. Ik zie ons geen dienstregelingen uitdelen. We moeten ons tot prozaïscher zaken beper ken. Overigens timmeren we in toene mende mate anderszins aan de weg. Sinds kort geven we op lokaal niveau cursussen voor verkeers- en milieugroe pen. Zo bevorderen wij de betrokken heid, komen wij ook wat dichter bij de mensen". De OV-kaart voor studenten roept in deze dagen veel vragen op. Aan de voor avond van het uit de hand gelopen 'trein- feest' van de studenten bellen vooral journalisten. Na het onttakelen van de dubbeldekker afgelopen weekeind op Amsterdam CS bellen naast bezorgde burgers nogal wat scholieren die een werkstuk moeten maken. Klaas Wierda had liever gezien dat de omstreden studentenkaart op basis van vrijwilligheid was ingevoerd. Niet zo massaal en niet op zo'n willekeurig tijd stip. Met de komst van de studenten kaart hadden de nieuwe dubbeldekkers moeten gaan rijden. Maar dat nieuwe materieel komt op z'n vroegst in 1992. Enkel spoor "Je moet de condities scheppen voor een groeiende deelname aan het openbaar vervoer. Eerst moet je de infrastructuur verbeteren; vooraf, niet achteraf. Enkel spoor is uit den boze. Ook op dat punt wordt bij de spoorwegen tweeslachtig gewerkt. Neem het traject Zwolle-Em- men; hier en daar is het enkel spoor door dubbel spoor vervangen. Dat bedoel ik: als je iets doet. moetje het goed doen. Als je het écht goed wil doen moet je stop treinen en intercity's onafhankelijk van elkaar laten rijden. Te veel stoptreinen zitten intercity's in de weg. Om dat te veranderen heb je vier sporen nodig. En ongelijkvloerse kruisingen, want de wis sels zijn een crime. Vooral bij knooppun ten als Utrecht CS zie je daar dagelijks de gevolgen van". Die morgen is Klaas weer eens in Utrecht blijven steken. "De trein kwam om tien uur aan, twintig minuten te laat. Daarna bleef hij ruim een half uur staan, voordat er ook maar iets werd omgeroe pen. Er bleek opeens geen machinist meer te zijn. Vijftig minuten te laat kwam ik in Den Haag aan". Ook zonder studenten zijn de treinen te vol in de spits, denkt Klaas. Hij wil trouwens nog wel eens zien of het echt zo naadloos verloopt met het verwerken van de nieuwe reizigers onder de studen ten, zoals de spoorwegen willen doen ge loven. Daarom gaan vrijwilligers van de ver eniging van reizigers binnenkort turven op punten waar de meeste ellende is te verwachten. Blauwbekkende ROVERS turfden op 14 november vorig jaar lang durig op zes belangrijke knooppuntsta tions: Utrecht CS, Rotterdam CS, Lei den, Amersfoort, Zwolle en Eindhoven. De aankomsttijden van ruim vijftienhon derd treinen werden genoteerd. Een kleine 19 procent van de treinen kwam die dag drie tot zeven minuten te laat. En ruim zes procent arriveerde veel te laat (meer dan zeven minuten). Utrecht CS scoorde het slechtst. Meer dan dertig procent van de treinen reed twee minuten te laat het station binnen. Bijna net zo slecht verging het de reizi gers van treinen die de dag van de telling op Rotterdam CS arriveerden. Twee minuten vertraging ziet de actie groep overigens als aanvaardbaar. Maar bij een vertraging van drie minuten kun nen problemen ontstaan met aansluitin gen. Drie minuten te laat kan daarom niet. vindt ROVER. 'Een praktisch voorbeeld: wanneer een reiziger uit Rotterdam naar Grouw moet en komend vanuit Utrecht vijf mi nuten te laat in Amersfoort arriveert, waardoor hij de aansluiting naar Zwolle mist, komt hij een uur te laat in Grouw aan". "De bewering van de NS dat veel ver tragingen aan de reizigers zelf zijn te wij ten, doordat ze ongedisciplineerd in- en uitstappen, hebben we al eerder met meer van deze voorbeelden gelogen straft", meent Wierda. Het kantoortje van ROVER staat bol van buskreten. Dat de bus aardig op weg is en zo. Met dit blije beeld van de bus wil niet gezegd zijn dat de actiegroep geen kritiek heeft. Juist wel. "De beeldvor ming van snel en comfortabel moet voor al nieuwe klanten in de spits opleveren. Er wordt met een krantje, een croissantje en een gereserveerde zitplaats te nadruk kelijk gemikt op de forensenmarkt. Be wust blijft byiten beeld dat de bereik baarheid per bus buiten de spits slechter is geworden. Zo zou je de kreet van de man die in de woestijn uitroept 'Als de bus komt dan pak ik 'm' in ironische zin voor ons eigen platteland kunnen verta len". De reizigersvereniging is vooral bezig geweest met strijd tegen teruglopende frequenties. Veel bezwaarschriften te gen dienstregelingen hebben effect ge had. "Het komt geregeld voor dat ritten ten onrechte verdwijnen", zegt Klaas. Het komt af én toe voor dat door toedoen van de actiegroep een verminderde fre quentie weer wordt opgevoerd. "Maar er zijn nog te veel bussen die maar een keer of vier per dag gaan". De 26-jarige Fred Ligt uit Nieuwegein is secretaris van de Utrechtse afdeling Zingen in de trein (singing in the train) is een mogelijkheid om snel je OV-Studentenkaart er uit te krijgen. Oftewel je gekortwiekte basisbeurs op het oude peil te brengen. Nynke Muntendam en Maria Kerkhof slagen er wonderwel in. Opgetogen stapelen ze guldens op de toog van Hoog Centraal, het trendy café boven de rails in Utrecht CS. De in de trein opgehaalde guldens zijn het bewijs dat muziek en zang van de twee studenten financieel zijn gewaardeerd. Want de kwartjes en dubbeltjes zijn in de minderheid. Jazz, evergreens en zelfs gospels doen het goed tussen de rails, zo blijkt. Maria, vierdejaars studente van de the aterschool in Kampen, en Nynke, na een mislukte studie op dezelfde school nu eerstejaars op het conservatorium, zijn blij met het winstgevende treinreisje. Met een beetje geluk is het mogelijk in krap een uur zo'n zestig gulden op te ha len, precies de maandelijkse korting op de beurs. Al moetje uitkijken niet te veel te verdienen, want dan krijg je last met de belastirigen. Directeur P. Fortuyn van de OV-Stu- van ROVER. In de 'nacht van de OV- kaart' bestuurde hij voor Centraal Ne derland bus 50 van Arnhem naar Rhenen van 21.11 uur. Driekwart van de plaatsen was bezet, waarvan de helft met studen ten van de Wageningse universiteit. Niet meer dan anders. Wat Fred al had voorspeld. Het lawaai rond de studentenkaart vindt hij 'opge klopt', vooral door de spoorwegen. Het is jammer als het mensen ervan weerhoudt het openbaar vervoer te nemen. De kaart bevordert volgens Fred juist de snelheid van het instappen; geen gedoe met geldwisselen. Wat hem betreft krijgt iedereen zo'n kaart. Dat zou enorm in tijd schelen. Fred is een betrokken buschauffeur. Hij begrijpt hoe een passagier zich voelt die de bus voor z'n neus ziet wegrijden, doordat hij buiten z'n schuld de aanslui ting heeft gemist. "Zo jaag je mensen uit het openbaar vervoer". Betere aanslui tingen moeten wat hem betreft de hoog ste prioriteit hebben. Een wat meer naar elkaar toegroeien van de verschillende busondernemingen, wat minder concur rentie, zou volgens hem de kwaliteit van het openbaar vervoer ten goede komen. Dat ondanks de OV-kaart studenten blijven liften kan Fred wel begrijpen. Zelf heeft hij weliswaar geen auto meer. maar hij weet dat liften spannend en ont spannend kan zijn. "Je komt sneller tot een gesprek dan in de trein". Dat wil niet zeggen dat hij een 'Blij dat ik rij'-aanhan- ger is. "Te veel nog wordt gesuggereerd dat autorijden vrijheid is. Evenmin is au torijden in vergelijking met het open baar vervoer goedkoop. Automobilisten vergeten nogal eens de vaste kosten bij De bus is aardig op weg, maar komt niet overal even vaak. de benzine op te tellen. Dat geeft een vals beeld". Vrijheid Hoewel Klaas Wierda van ROVER liever vandaag dan morgen het autogebruik zou willen bevriezen en met onmiddellij ke ingang het bouwen van nieuwe wegen zou willen stoppen, wil zelfs hij iets aar digs kwijt over de 'heilige koe'. Het is dat hij door zijn slechte ogen geen auto kan rijden. "Het lijkt me leuk om het te kunnen, die vaardigheid te hebben. Ik kan me voorstellen dat mensen nog steeds de auto met vrijheid vertalen, alle files ten spijt. Wantje kunt weg, wanneer je wilt. Dat telt vooral in landelijke gebieden, waar de busdienst magertjes is. Begrijp je nu waarom wy de frequentie van die bussen daar willen opvoeren?" dentenkaart BV lijkt gelijk te krijgen met zijn vaak geslaakte en doorgaans gelaakte kreet dat de verhoogde mobi liteit van de studenten tot meer creativi teit zal leiden. Al zeggen de meisjes er meteen bij dat ze het verplichte karakter van de kaart niet zo kunnen waarderen; hun zingen in de trein is toch meer van de nood een deugd maken. Want zestig gulden minder per maand is veel voor een arme student. Aantrekkelij ker Muziek maken in de trein is nog lang geen policy van de spoorwegen. Het mag zelfs officieel niet van de NS. Tenminste, niet op het binnenlandse net, want in barrijtuigen naar het buitenland kan het wild toegaan, wordt er gehost en ge danst. Maar nu studenten min of meer noodgedwongen het materieel bevolken, knijpen de conducteurs in de vaderland se treinen een oogje dicht. Live music in het openbaar vervoer is. mits melodieus, in elk geval aanzienlijk aantrekkelijker dan het gesmoorde gebonk en gejengel van walkmans waarmee menig reiziger afwezig zit te wezen. De uit Friesland afkomstige Nynke en de in Brabant getogen Maria hebben er varing als straatzangers. Als het 'Fries- Brabants orkest na Deetman' maakten ze naam op het Midzomernachtfestival in Zwolle dat was bedoeld als protest te gen de bezuinigingen waarvan theater gezelschappen en orkesten het slachtof fer dreigden te worden. Nu ze vanwege andere bezuinigingen zijn opgescheept met een OV-Studentenkaart kunnen ze hun werkterrein verplaatsen naar de trein. "Zingen in de trein is heel anders. De akoestiek is beter; het is gezelliger. Al leen moet je oppassen dat je geen men sen tegen je inneemt. Je moet het gevoel hebben dat de passagiers de muziek in merendeel willen. Daarom moet je ge woon vragen of ze het leuk vinden. Want op straat kan je doorlopen en dat is toch wat anders dan een andere coupé opzoe ken, omdat de muziek je niet aanstaat". De zingende meisjes zeggen in de trein nog geen mensen te zijn tegengekomen die slechts de stilte zoeken. "De meesten vinden het wel best. We proberen de rei zigers zelf een keus te laten maken uit ons repertoire. De mensen mogen zeg gen wat ze willen horen. Ze ontdooien zichtbaar als je ze erbij betrekt. Er blijkt bij mensen verrassend veel behoefte te bestaan aan onderling contact. Het blijft doorgaans niet bij muziek. Je krijgt hele verhalen te horen. Bijvoorbeeld over het leuke van reizen. Of liever over hoe leuk het zou kunnen zijn. Mensen worden te veel gedwongen beperkt te leven; in hun hart willen ze nomaden zyn". Slapen Met half dichtgeknepen ogen zit Martin Hartsuiker in de goed gevulde intercity naar Amsterdam, die om 7.03 uur is ver trokken. Net als het merendeel van de reizigers in deze vroege trein heeft hij zijn stoel in de meest luie stand gescho ven. Om nog een klein beetje bij te sla pen. Hartsuiker is machinist bij de NS. met als standplaats Amsterdam. Tijdens zijn werk heeft hij in elk geval altijd een zit plaats. maar als forens tussen zyn woon plaats en zijn standplaats is dat wel eens anders. "Nu is het vroeg en nog niet zo heel erg druk. Ik vertrek ook geregeld la ter - tussen half acht en half negen. Dan moetje echt dringen om aan een zitplaats te komen. Dat is niet leuk. Ik vind het ook een beetje lullig als men sen die een kaartje hebben gekocht, moeten hangen in een portaal" Het gevecht om een goed plekje is ook Ed Steenhoek niet vreemd. Hij heeft zich in het halletje bij een van de ingangen van de trein op een klapstoeltje genes teld. "Dat is tactiek", zegt hij. "Ik wil graag wat studeren. Dat gaat hier beter dan binnen". Steenhoek werkt als programmeur bij een bedrijf in Amstelveen. Dagelijks pakt hy de intercity van drie over zeven naar Amsterdam-Amstel. Een beetje te gen wil en dank. Zijn vrouw werkt en heeft dagelijks de auto mee. "Als ze vrij is pak ik de auto. Dan ben ik tenminste verzekerd van een zitplaats en ben ik veel sneller op mijn werk. Ik kan er ook net voor de files zyn en terug kan ik er ook voor zorgen dat ik niet in de ry kom te staan". In de ochtend kan Steenhoek meestal redelijk comfortabel reizen in de trein, maar als hij om tien voor vijf vanaf Am sterdam Amstel de trein terug neemt, dan zit die al bomvol. "Dat is niet leuk. Ik ben er ook helemaal niet bly mee als er nu nog ook nog eens extra studenten by komen met OV-kaarten. Zonder hen kon je al nauwelijks zitten". Klapstoeltje Beleggmgsdeskundige F. Peetoom, werkzaam by de firma Futures Consult in De Bilt, moet lachen om de populaire kreet dat je goed zit in de trein met een krantje en een croissantje. In een van de gangportalen van de intercity van 8.02 uur van Amsterdam Centraal naar Utrecht heeft hij nog net een klapstoeltje kunnen bemachtigen. Anderen zijn min der gelukkig en leunen tegen de wanden. Het is het dagelijkse beeld in deze trein. "Als je in deze trein aan een kop koffie en een broodje wilt komen kun je het vergeten. Het is veel te druk. Je kunt je koffie dan maar beter op het station ko pen", zegt Peetoom. De beleggingsdeskundige, die vrywel dagelyks in dezelfde trein zit, vindt dat veel geld moet worden betaald voor wei nig infrastructuur. "Het is dat je met je auto in de file komt te staan, anders zou ik het wel weten. Minister May-Weggen kan wel met allerlei mooie plannen ko men, maar ze is niet geloofwaardig. Ze is zelf autogek". Weinig reden tot klagen heeft me vrouw P Westerlaken uit Schoorl. die comfortabel zit in een slechts half bezet te eersteklas coupé. Ze is bezig aan het staartje van haar reis vanuit het Poolse Poznan naar huis. De Nederlandse spits mag dan druk zyn, van het aantal passa giers in de trein van 7.03 vanuit Utrecht naar Zandvoort is ze beslist niet onder de indruk. Lachend zegt ze "Ik snap n:ct waar jullie je druk over maken. In Polen staan ze te dringen op de perrons. Daar voel je je een sardientje in een blik. Hier is toch helemaal mets aan de hand". Langzaam groeit de service aan de reiziger. Maar soms is het toch weer wachten omdat de aansluiting is gemist, of (archieffoto onderomdat het treinver- loop ontregeld is. iroto orv

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 39