Als je Yang maar goed zit Mystiek spreekt nog meer aan dan wetenschap Met de handel in suggestie en bijgeloof is altijd een smak geld te verdienen ZATERDAG 19 JANUARI 1991 EXTRA De menselijke geest is even krachtig als onnozel. Gretig laat hij zich knollen voor citroenen verkopen, zeker waar het genezing van kwalen betreft. Krijgt iemand die zich niet lekker voelt een pepermuntje dat er als een pil uitziet van een ander die er als een dokter uitziet, dat is er een gerede kans dat het pe permuntje helpt waar andere pepermuntjes falen, ledereen heeft recht op zijn eigen bijgeloof. Men komt er dagelijks de wonderlijkste staaltjes van te gen, vooral waar het de bestrijding van aftakelings- verschijnselen betreft. En er is een smak geld in te verdienen. door Asing Walthaus Had ik de bioregulator maar uitgevonden. Die meta len armband met twee kogels met een schrootwaarde van een paar kwartjes, die voor 59,50 gulden over de toonbank gaat. En hoe. Als uitvinder was ik er ten minste zo rijk mee geworden als de Amerikaanse dok ter Albert Adams (1864-1927). Hij studeerde medicijnen in Heidelberg en stelde vast wat een patient mankeerde door hem op de buik te kloppen. Op een dag vond hij een 'dynamizer' uit, een doosje met veel draden, dat zijn werk gemakkelij ker maakte. Hij hoefde niet meer naar de patiënt te ko men en de patiënt niet meer naar hem. Een druppel bloed op een velletje papier was voldoende voor een diagnose. De dynamizer was met een accu verbonden en met het voorhoofd van een gezonde proefpersoon. Het bloedmonster werd tussen de draadjes gefrommeld. Door op de buik van de gezonde persoon te kloppen, kon Abrams uitmaken wat er mis was met de donor van het bloedmonster. Dat kwam, legde hij uit, omdat de dynamizer de trillingen van het bloed versterkte. Door zorgvuldig kloppen kon de dokter zelfs vaststel len welk geslacht de eigenaar van het bloed had, wel ke leeftijd en v^elk geloof. Theosofen en zevendedags adventisten waren het makkelijkst. Trillingen In 1920 volgde een nieuw apparaat, de 'oscilloclast'. Het kon een vastgestelde ziekte door het terugzenden van trillingen genezen. Een eenvoudige methode, goedkoper dan welke medische behandeling ook. Ie dereen die genezer wilde spelen, kon zo n verzegelde doos kopen voor 250 dollar. Bijbehorende instructies werden geleverd voor nog eens 200 dollar. Daar stond onder meer een verbod in om de doos open te maken en de waarschuwing, dat het niet hielp bij sceptische mensen. Sterker nog, het werkte niet eens als zulke hardnekkige twijfelaars in de omgeving waren. Negatieve trillingen, ziet u. Op een dag stuurden een paar wantrouwige artsen hem bloedmonsters van kuikens en cavia's. Abrams stelde nietsvermoedend kanker vast, voorhoofdshol teontsteking en uiteenlopende andere aandoeningen. De doktoren publiceerden die diagnose bij wijze van ontmaskering in Scientific American, trokken een doos open en onthulden dat sommige knoppen aan de buitenkant, om het apparaat zorgvuldig in te stellen, nergens mee in verbinding stonden. De verkoop daal de. Met zulke speurende geesten moet je rekening houden in deze handel. Voor Abrams was het niet zo erg, want hij had al ruim 2 miljoen verdiend. Energie Zoveel geld verdienen met louter suggestie, dat is waarachtig niet gek. Abrams maakte alleen de fout, dat hij geen goede verklaring gaf voor het deels lege doosje en zijn uitglijder met de cavia's. De Britse ci viele ingenieur George de la Warr (1905-1969) pakte het beter aan. Zijn moeder, die heilig in homeopathie geloofde, had hem op een idee gebracht. Hij bedacht een soort energie die in elke mens stroomt en die hem in staat stelde allerlei apparaten te bedenken. Hij maakte net zo'n kastje als dat van Abrams (100 pond), met een behandeldoos (50 pond). Hier hoefde geen gezond mens aan vastgekoppeld te worden, een rubberkussentje, gevoed door die energie, was ge noeg. Een fototoestel voor gedachten, waar een bloed monster in moest van de gedachtenfotograaf (1400 pond). Gedachtenfoto's van leidingwater gaven witte strepen, maar er verscheen een kruis wanneer het wa ter gezegend werd. De verkoop steeg met sprongen nadat De la Warr had meegewerkt aan een boek 'New Worlds beyond the Atom', dat in 1956 verscheen. De bestseller stond vol reclame voor zijn artikelen. In het boek werd na drukkelijk afstand genomen van het 'materialistisch denken'. Altijd slim in deze branche, om meetbare fei ten en alles wat de wetenschap daarover heeft uitge dokterd in twijfel te trekken. Zo voorkom je de moei lijkheden die Abrams op zijn pad vond. Je kunt nu zeggen dat deze zaken van een andere orde zijn, en je ze niet kunt 'meten' of 'bewijzen'. Dat bleek in 1960, toen De la Warr een geding won, tegen hem aange spannen wegens kwakzalverij. Zelfs al betwijfelde de rechter of de apparaten echt werkten. Bron Wie zulk spul verkoopt, of dat nu homeopathische middelen, geneeskrachtige kastjes of bioregulatoren zijn, kan sceptici altijd voor de voeten werpen dat het werkt. Niet constant natuurlijk, maar daar is wel over heen te praten. Dat is deel van de suggestie. Zie Ype en Janny Brandsma uit Sneek, met hun dochtertje Nephtis. Het kind hield maar niet op met hoesten. De dokter kon de ouders vermoedelijk niet naar tevre denheid helpen. Maar toen het paar het rochelende wichtje onderdompelde in de Bonifatiusbron in Dok- kum, was de nare hoest als bij toverslag verdwenen. Monseigneur Bernard Möller, de bisschop van Gro ningen, had een goede verklaring: "Het is niet het wa ter, maar het geloof dat werkelijk heilzaam was in Dokkum". Juist. Het best verkopen middeltjes tegen klein lichame lijk ongemak. Te beginnen bij vetzucht en beginnen de kaalheid. Daarbij hoefje niet dadelijk over trillin gen te beginnen maar is een verwijzing naar de natuur al voldoende. Een bekende Nederlander wil ook nog wel eens helpen. Zo onthult ex-BZN-zangeres Annie Schilder in tal van bladen haar 'afslankgeheim', een pillenkuur. Nu ze de pilletjes heeft, kan ze vreten als een varken zonder merkbare gevolgen. Evert Teunissen, voormalig bondscoach van het Nederlands Zaalvoetbalteam, kon amper met zijn spe lers onder de douche. Dan zagen ze dat zijn hoofdhaar wel erg dun werd. Nu heeft hij gelukkig een middel waarvan Amerikaanse onderzoekers uitvogelden dat 85 procent van de proefpersonen "hun oude haar ge heel of gedeeltelijk hadden teruggekregen". Als het verhaal moeilijker verkoopbaar wordt, kun je de kant op van de wetenschap, of van de mystiek. Liefst van beide iets, dan vindt elke koper wel wat van zijn gading. Zo is er een anti-rimpelsmeersel ("Eeuwi ge jeugd nu te koop") dat adverteert met de tekst: "Massahysterie is ontstaan sinds de geleerden van Amerikaanse en Europese dermatologische onder zoekslaboratoria aangetoond hebben, dat de moderne wetenschap nu in staat is de oorlog tegen rimpels te winnen". Wie wat aan de man wil brengen kan dat ge rust zeggen, want geen mens haalt het in zijn hoofd om dat te gaan controleren. Trouwens, er is ergens ter wereld altijd wel een onderzoeker te vinden die iets aardigs over het produkt wil zeggen. Yin en Yang Mystiek spreekt nog meer aan dan wetenschap. De twintigste eeuw wordt wel eens aangeduid als de eeuw van de wetenschap, maar dat zegt niks. Iedereen hunkert naar mystiek en daar kunnen we mooi op in springen. Het slaat nog meer aan bij mensen met ern stiger problemen dan haaruitval en dikte. Als vuistre gel geldt: hoe ernstiger de kwaal, hoe minder geld een rol speelt en hoe gretiger mensen elke strohalm grij pen. Kijk maar hoe geliefd het Moermandieet is. In het algemeen heeft de lijder weinig kijk op medische za ken, dus kunnen we rustig de aloude trillingen en energiebanen uit de kast halen. Een rommelige ver wijzing naar een leer uit het verre Oosten kan helpen. Dat steekt niet zo nauw, iets met Yin en Yang en even wicht is al voldoende. Scherm flink met verloren kennis van oude volke ren, van Oosterlingen, van Atlantis, kosmonauten voor mijn part. Een compleet wereldbeeld, mits het niet al te moeilijk in elkaar zit, kan men zo kwijt. Leg maar wat verbanden: man en vrouw, Yin en Yang, donker en licht, nacht en dag, koud en warm. de duvel en z'n oude moer. Een glas wijn, in Schotland van een rots gegooid, is genoeg om het zwemwater op de Wad deneilanden wezenlijk te beïnvloeden. Sommige mensen geloven dat. Men kan er cursussen in gaan ge ven en boeken over schrijven. Iriscopie, auralogie, voetreflexologie, niets is te dol. Wel moet men er op hameren, net als De la Warr, dat meetbaarheid geen rol speelt. Wetenschappers zullen op meting aandringen, zodra de verkoop lekker loopt. Dat kunnen we voor zijn, door de wetenschappelijke denkwijze ('materialistisch denken') in twijfel te trek ken. We zeggen dan: "De materialistisch denkende arts snijdt het lichaam open, kijkt erin, ziet geen ziel en zegt meteen: "Er bestaat geen ziel". Dat spreekt aan. Dan voegen we toe dat het gaat om energievelden en kosmische straling die geen enkel apparaat bevre digend oppikt, op de pendel en de wichelroede na. Als het artikel aanslaat zijn er volop twijfelaars. Ver koop van porseleinen oordopjes tegen hoofdpijn en kosmisch suizebollen zou flinke kritiek losmaken. Die kan men over zijn kant laten gaan. De verkoop zal er niet onder lijden. Maar soms is het leuk om er enorm tegen van leer te trekken. Noem de anderen sceptisch, zeg dat ze het kind met het badwater weg gooien en dat het middel werkt. Als het om medici gaat, gooien we hun voor de voeten dat zij zelf ook nog vaak voor raadsels staan, fouten maken en lang niet al les kunnen genezen. Bioregulator Wie schroomt om zulke middelen bij de verkoop in te zetten, moet de enorme omzet die er te halen is steeds voor ogen houden. Hoeveel bioregulatoren er al over de toonbank gingen wil de importeur Mondial niet vertellen. "Zeg maar vele honderdduizenden. Ieder een in Nederland kent wel iemand die er een draagt". Omzetcijfers om van te smullen. De werkelijke uitvinder van de verchroomde draad nagel is onbekend. Het ding ontstond ergens in het verre Oosten, vertelt de bedrijfsvoorlichter, al "hon derden jaren geleden". Een goed verhaal. Al dadelijk trekt een waas van oosterse mystiek over het ijzertje. In Japan nam het dragen ervan een enorme vlucht. Uit dat land importeert Mondial de kleinoden sinds een jaar of drie. Daarvoor waren ze hier en daar in Ne derland al te krijgen, maar Mondial heeft nu het al leenrecht. Een intensieve reclamecampagne met wij len Nico "Foxy Foxtrot" Haak deed de rest. Zoals bij een goed produkt hoort, zijn hier verschei dene aandoeningen op een hoop gegooid, want de bio regulator werkt tegen een hoop dingen tegelijk. Het hangt ervan af om welke hand men hem draagt, zo vertelt de bijsluiter. Wie hem om de rechterpols draagt doet iets aan de Alfagolven, links aan Betagol- ven, lezen we in de bijsluiter. Alfa helpt tegen span ningen, stress, fobieen, hoofdpijn, slapeloosheid, bed plassen, impotentie, "psychische onvruchtbaarheid" en nog een heel trits aandoeningen. Beta is goed tegen verhoogde bloeddruk, aambeien, spataderen, trom bose, onregelmatige menstruatie en hartafwijkingen. Is het geen pracht9 Ook de 'wetenschappelijke beschrijving' in het boekje is een feest van herkenning. Door alles en ie dereen stroomt positieve en negatieve energie. Omdat in de elektronica ook een plus en een min gebruikt worden, is de koppeling naar protonen en elektronen snel gemaakt. Zijn die twee m ons lichaam niet in ba lans dan is het mis en hebben we de armband nodig. Die staat namelijk in verbinding met "kosmische energie, waar de Oosterlingen naar verwijzen in hun behandelingen met acupunctuur. Die Oosterlingen verdelen deze totale Energie in twee tekens- Yin, ne gatieve ionen of elektronen en Yang, positieve ionen of protonen". Eenvoudige, moeiteloze oplossingen voor ingewik kelde problemen, een vleugje mystiek, een mespuntje wetenschap en een bekende zanger als wijlen Nico Haak die het aanprijst. Velen herinneren zich hem als een vrolijke Frans, wiens opgeruimde deuntjes vreug de brachten in menig huishouden. Haak droeg, zo ver zekert de voorlichter van Mondial, al jaren zo'n arm band. Hij stond dan ook helemaal achter de verkoop, die hem een jaarlijks een fiks bedrag (25.000 gulden is genoemd) opleverde. Een beter promotor is er natuur lijk niet te krijgen. In damesbladen en op posters ver kondigde hij: "Ik doe hem nooit meer af'. Zoiets moet altijd lopen en dat doet het ook. In hoogtijweken gin gen er naar verluidt 20.000 van over de toonbank Gouden vondst Een gouden vondst is het idee, om de armband niet eeuwig te laten meegaan. Na twee jaar is de kracht er zo'n beetje uit en moet er weer een nieuwe komen. An ders was de markt natuurlijk snel verzadigd. Het pak te vorige maand echter slecht uit. toen Haak op 51-jan- ge leeftijd aan een hartaanval overleed. De toespelin gen op zijn armband waren niet van de lucht. Het volk is wreed en stelt morbide vragen bij de slogan "Ik doe hem nooit meer af'. Bovendien, al staat het niet met zoveel woorden in het boekje, de armband is juist be doeld om de kans te verkleinen dat iemand zo jong door een hartaanval geveld wordt. De verkoop van de armbandjes nam dan ook af. Bij Mondial heeft men er het volste vertrouwen in, dat het wel weer overgaat. Er komt geen opvolger voor Haak. "Hij zette de trein in beweging, maar nu die eenmaal loopt is dat niet meer nodig Dan krijg je het effect van een gekochte Bekende Nederlander. Dat is niet zo geloofwaardigJuist, juist, juist. Altijd afwegen hoeveel mensen slikken en niet over de schreef gaan. Beter is het, dan nog wat meer op de to- vereigenschappen van het kleinood te wijzen. Want die zijn er, net als bij de kast van Abrams en alle ande re produkten. Het helpt. Het helpt door suggestie, natuurlijk, maar wat dan nog? Medici helpen soms ook door suggestie en die verdienen er een lieve duit aan. Waarom een ander dan niet? Aan goedgelovige mensen is grof geld te ver dienen En je zou toch wel gek zijn als je zulke klanten, die zo bereidwillig geld neertellen, de deur zou wij zen? Van oplichting kan geen sprake zijn, want je ver koopt ze hoop. Niet eens valse hoop, want als het niet uitkomt ligt het aan hen zelf Ze geloofden niet ge noeg, hadden een negatieve uitstraling, er is wel iets te vinden. De menselijke geest is even krachtig als onno zel. Die bioregulator. had ik hem maar uitgevonden. De bioregulator: armband met ongekende krachten(?). Annie Schilder: afslankgeheim.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37