Veel rollen, maar geen scenario in Golf Sterke anti-oorlogsstemming in Duitsland REPORTAGE Vriend politie STANDPLAATS Economie en strategie spelen door elkaar heen ZATERDAG 19 JANUARI 1 Waarom is de wereld ten strijde getrokken in de Golf. De pacifisten protesteren dat ze niet willen sterven voor olie. De idealisten zeggen dat het Westen bereid moet zijn om voor de democratie te sterven. De realisten vinden dat Irak een te machtige regionale mogendheid is geworden, waar door het gevoelige machtsevenwicht en in het bijzonder Is raël worden bedreigd. De economen maken hun rekensom metje, en vertellen wie er na afloop van de oorlog de win naars en de verliezers zullen zijn. Tenslotte zijn er de 'per- versen', die vinden dat een oorlog goed zou zijn voor de Amerikaanse economie. PARIJS Er is niets vreemds aan de stelling dat de Golf van le vensbelang is voor de olievoorzie ning van de wereld. Irak be/.il 18 procent van de wereld-oliereserve, en Kuwayt 12 procent. Door zijn in vasie van 2 augustus heeft Saddam Hussein de hand weten te leggen op ongeveer een derde van de wereld- reserve. waardoor hij een krachtige greep krijgt op de olieprijzen en de produktiequota's. Aangezien Irak een groot land is, dat erop is ge brand na de lange oorlog met Iran met hoge olieprijzen het herstel te financieren, hoeft het geen verwon dering te wekken dat de directe re actie van het Westen sterk gekant was tegen de annexatie van Ku wayt. Aan de andere kant, om Kuwayt te presenteren als een symbool van democratie is zeer vergezocht. Ku wayt heeft een totale bevolking van ongeveer twee miljoen mensen, van wie 600.000 de Kuwaytse nationali teit hebben; 300.000 zijn Bedouien, en meer dan een miljoen zijn bui tenlanders. Van de meer dan 600.000 Kuwayti's zijn de mannen die ouder zijn dan 21 de enigen met stemrecht; zij moeten bovendien kunnen aantonen dat hun voorou ders op zijn minst sinds 1921 in Ku wayt woonden. Deze beperkingen betekenen dat Kuwayt slechts 62.000 inwoners had die hun demo cratische rechten konden uitoefe nen. Maar dat is nog niet alles. Het par lement werd aan het eind van de ja ren zeventig ontbonden, in 1981 in ere hersteld, en in 1986 opnieuw ontbonden. De stelregel van de heersende familie Al-Sabah is ge weest: "We moeten regeren, of winst maken, maar we kunnen niet allebei". Dat neemt niet weg dat de enorme oliewinsten van de afgelo pen vijftien jaar het land hebben ge transformeerd tot een casino-eco nomie. Het fiasco van Souk Al-Ma- nakh in 1982 een parallelmarkt voor aandelen waar enorme som men geld omgingen heeft ertoe geleid dat geld uit de nationale re serve is afgevoerd naar de kluizen van de familie van de emir, om hun persoonlijke en speculatieverliezen goed te maken. Frankenstein Er is daarnaast geen twijfel over mogelijk dat Irak een formidabele regionale militaire mogendheid is geworden. Dat is in niet geringe ma te te danken aan de hebzucht van de Westerse democratieën en hun han delsdrift, waarbij enorme hoeveel heden wapens aan het land werden verkocht. Een van de lessen van de Golfcrisis moet zeker zijn dat we moeten ophouden om 'Franken- steins' te creëren in allerlei gebie den in de wereld. "Ik ben banger voor de politie dan vooreen zogenaamde 'marginaal' zegt mijn buurman. Hij doet iets met film en reclame en maakt de indruk alsof hij weet waarover hij praat. Dat de politie in Brazilië nietje beste vriend is. had ik al begrepen. Vorig jaar schoot een agent een meisje van een brommer omdat de bestuurder een stopteken zou hebben genegeerd. Meisje dood en die agent maar zeggen dat hij in de lucht had gevuurd. Het was één incident in de rij van vele. Prompt verschenen er in de krant tips. Hoe moet je je gedragen om problemen met de politie te voorkomen? Ik citeer; "Bij voorkeur 's avonds niet stilstaan voor een etalageruit. Dan denkt de politie dat je een diefstal wilt plegen. Niet in groepjes op het trottoir rondhangen. Overvallen worden meestal met groepjes gepleegd". Rio de Janeiro^ Ineke Holtwijk Mijn toch al minimale vertrouwen in de plaatselijke Hermandad heeft nu opnieuw een forse knauw gekregen. Dat komt door de affaire- Petichakis. De Griekse reder Konstadinos Petichakis arriveerde enkele dagen voor Kerstmis op de luchthaven van Rio de Janeiro. In zijn koffertje transporteerde hij 60.000 dollar, de salarissen voor de bemanning van een van zijn schepen in Rio. Op het vliegveld werd de Griek door de politie apart genomen. Een routine klus. leek het. Ga de auto maar vast halen, gebaarde hij een medewerker die aan de andere kant van het glas de reder opwachtte. Maar toen de collega terugkeerde, was de reder verdwenen. Met vier kogels werd zijn levenloze lichaam de volgende dag gevonden, niet ver van de luchthaven. Het geld was weg. De moord werd het begin van een feuilleton van onthullingen datje niet bij elkaar had kunnen verzinnen. Derrick zou er een kleur van hebben gekregen. Uit verhoren is vast komen te staan dat er een bende van politieagenten en luchthavenpersoneel op het vliegveld opereert. Zij hebben het voorzien op passagiers met veel dollars op zak. En dat zijn er nogal wat, aangezien Brazilië geen vrij deviezenverkeer kent. De reizigers bij wie men flink wat groene flappen vermoedde werden zonder duidelijke reden apart in een kamertje genomen en onderzocht. Mineira. geschikt voor mijnbouw, noemen de agenten dat onderling. De slachtoffers die in het zweethokje hun geld kwijtraakten, dienden meestal geen klacht in omdat ze zelf fout zaten. De export van dollars is verbodenvoor de invoer van grote hoeveelheden gelden regels. Men vermoedt dat er meer dan één dode is gevallen. Vorig jaar werd het lijk van een Angolees gevonden die ook naar hd zweetkamertje was gevoerd. En 1 inmiddels heeft zich ook een Braziliaanse touroperator gemeld I die over de affaire in de krant las en nu heeft verteld hoe hij op het nippertje hel vege lijf heeft kunnen redden maar wel de inhoud van zijn koffertje is kwijtgeraakt. De wereld zit raar in elkaar. De t verdachte agenten zijn vorige week\ voorgeleid aan de officier van justitie. Collega's hielden een solidariteitsmanifestatie in het gerechtsgebouw. En de advocaat j bleek thuis een gestolen auto voor j de deur te hebben staan en er een collectie wapens op na te houden. J Bij mij voor de deur staat iedere I dag een patrouilleauto van de politie. Om gespuis uit de buurt te houden, zeggen de agenten. Vraag: moet ik mij nu veiliger voelen? Mijn buurman vindt van niet. Britse recruten ontvangen de zegen voor de strijd in het Midden-Oosten. Het is echter niet duidelijk waar voor zij precies vechten. (foto El'A) Wat betreft de rekensommen van de economen over de economische gevolgen van een oorlog in de Golf, de meesten zijn het erover eens dat een korte oorlog slechts marginale gevolgen zou hebben. Als er een langere oorlog in het vooruitzicht ligt, gaat dit natuurlijk niet langer op. Deze zou kunnen leiden tot de vernietiging van vele olievelden, van communicatiefaciliteiten en in het bijzonder van de scheepvaart communicatie, tot veel hogere olie prijzen, hoge rente, en een daling van de aandelenkoersen. Japan zou waarschijnlijk in een recessie te rechtkomen, de arme landen zou den nog verder worden gemargina liseerd, en ga zo maar door. Pervers Economen zijn altijd veel beter in het achteraf verklaren van gebeur tenissen. Hun voorspellingen over de economische gevolgen van een Golfoorlog blijven daarom inder daad erg vaag, vooral waar het gaat om de gevolgen voor de Verenigde Staten. Dit brengt ons op het 'per verse' standpunt dat een oorlog op middellange termijn goed zou zijn voor de economie van de Verenigde Staten. Aan het begin van 1990 waren er voor de Verenigde Staten drie grote uitdagingen. De eerste was hoe men zich moest aanpassen aan het demi- litariseringsbeleid van de Sovjetu nie, dat niet alleen de druk weghaal de van de bewapeningswedloop, maar ook de afweging van aanzien lijke vermindering van het aantal manschappen en het materieel no dig maakte. De tweede was hoe het hoofd moest worden geboden aan een ver slechtering van de economische si tuatie, die komt op een moment dat de Europese economische integra tie zich voltrekt dankzij de positieve interactie met de Oosteuropese lan den. Tevens zai Japan ongetwijfeld een inkomen per hoofd van de be volking realiseren dat het dubbele is van dat in de Verenigde Staten, een proces dat bovendien gepaard gaat met de realisering van een aan tal technologische doorbraken. Verbluft De derde uitdaging was hoe moest worden omgegaan met de dreigen de tekenen van een ernstige reces sie die duidelijk begonnen te wor den, hoe de kosten van de catastrofe met de spaarbanken, en meer re cent, van de instorting van de on- roerend-goedmarkt moesten wor den opgevangen. De soepelheid van de Sovjetunie ten aanzien van het ontwapenings- vraagstuk was voor de Amerikanen gênant, omdat ze, in tegenstelling tot de behoeftige Sovjets, in termen van hun produktiesysteem niet voorbereid waren op een omscha keling. Dus gingen ze op zoek naar een vijand of gevaar om de voort gaande omvangrijke uitgaven aan bewapening te rechtvaardigen, ten einde een ernstige recessie te ver mijden. De invasie van Saddam Hussein van 2 augustus kwam als een geschenk uit de hemel. Toen de vijand, en daarmee de rechtvaardiging voor de voortdu rende hoge defensie-uitgaven ge vonden was, zo vervolgt deze 'per verse' redenering, ging de Ameri kaanse regering op zoek naar een manier om de internationale con currentieverhoudingen bij de han del te wijzigen in het voordeel van de Amerikanen en ten koste van Europa en Japan. De Amerikanen waren verbluft door de snelheid waarmee de beide Duitslanden in staat bleken zich verenigden, on danks de hoge kosten die daarmee gemoeid zijn, zoals het betalen van de terugtrekking van de Sovjettroe pen. De Westeuropese economieën maakten een zeer krachtige indruk, en leken snel op weg naar een pan- Europese markt een integratie die de Amerikaanse economie tot een dreumes zou degraderen. Knoop De enige kostenfactor waarmee de Europese en Japanse groei, meer dan de Amerikaanse, kan worden afgeremd, is de olieprijs. Een prijs van 30 dollar per vat zou de energie- besparingsmaatregelen in de Ver enigde Staten, die de afgelopen tien jaar waren verwaarloosd, aanmoe digen. Ook zou een hoge olieprijs leiden tot de hervatting van de bin nenlandse produktie uit dure bronnen in Texas, Oklahoma en Wyoming. Toch zouden de Europe se economieën, die 90 procent van hun olie moeten invoeren, en Ja pan, dat 95 procent van zijn olie in voert, het zwaarst worden getrof fen. De Verenigde Staten importe ren 50 procent van hun oliebehoef te. Nu deze twee grote doelstellingen zijn verwezenlijkt handhaving van een sterke wapenindustrie en verzwakking van de Westeuropese economieen met uitzondering van Groot-Brittannie, dat netto een olie-exporteur is, kan de Ameri kaanse regering zich vervolgens wijden aan de crisis bij de banken en de oplossing van de onontwarba re knoop van het begrotingstekort. Een oplossing voor die proble men kan in elk geval voor een deel worden geleverd door de Golfcrisis. De Arabische wapenaankopen, ook al zijn die, gezien de grote noodzaak tot de inzet van Amerikaanse man schappen grotendeels ineffectief gebleken, kunnen ongehinderd doorgaan. Het beste bewijs hier voor werd onlangs geleverd door de wapenbestelling van Saudi-Arabie ter waarde van 20 miljard dollar, de grootste order in de geschiedenis voor Amerikaanse produkten. Ook is het niet onvoorstelbaar dat de heersers in Kuwayt overgehaald kunnen worden om de wankelende Amerikaanse banken te steunen met aanzienlijke extra deposito's. Als de voorzichtige sjeik Jaber al- Ahmad hiertoe niet bereid is, kan hij waarschijnlijk wel worden be wogen tot omvangrijke beleggin gen in Amerikaans schatkistpapier. Mentaliteit Dit is zeker een perverse redene ring, maar tot op zekere hoogte zijn alle argumenten die zijn aange voerd voor de oorlogvoering in de. Golf zo niet pervers, dan toch wei nig overtuigend geweest. Ik zou de situatie in het kort als volgt willen samenvatten: Saddam Hussein is Kuwayt om economi sche redenen binnengevallen. Hij kon dat doen omdat het Westen en de Sovjetunie een regionale 'Fran-1 kenstein' hebben geschapen. Ge confronteerd met de internationale reactie veranderde Saddam de inva sie in een conflict tussen de islam en het Westen en Israel. De Amerikanen strijden duidelijk voor economische belangen (olie), j voor strategische belangen (Irak als regionale militaire bedreiging) en voor Israël. De Europeanen en vooral de Fransen en de Britten begrijpen meer van de Arabische mentaliteit dan de Amerikanen, hetgeen zou verklaren waarom ze zich met de huidige situatie niet goed raad weten. Het meest opmerkelijke bij dit al les is het feit dat het ons ontbreekt aan de concepten, de instellingen, en de visie om ons in staat te stellen in deze situatie adekwaat op te tre den. Louis Emmcrij is directeur van het Ontwikkelingscentrum van de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling in Parijs. Saddam Hoessein heeft nog enkele bewonderaars m het Midden-Oosten, zoals dit Palestijnse jongetje m Jordanië dat het overwinningsteken maakt. De rol van de Palestijnen is bijzonder dubbelzinnig in het Golf-con- flict. (foto AP» BERLIJN - Tienduizenden scho lieren die spontaan de straat op gaan om te demonstreren tegen de Golfoorlog, honderden bur gers die zich bereid verklaren Amerikaanse deserteurs te ver bergen, blokkades van Ameri kaanse legerplaatsen en een Groene regionale minister, die oproept tot collectieve dienstwei gering. De Duitsers blijken nogal pacifistisch in deze dagen. Uit een opinie-onderzoek blijkt dat 80 procent van de Duitsers te gen een gewelddadige verdrij ving van de Iraakse dictator Sad dam Hussein uit Kuwayt is, 75 procent is tegen de inzet van Duitse soldaten aan de Golf en de helft van de ondervraagden vindt dat de politici in binnen- en bui tenland hebben gefaald bij het zoeken naar een vreedzame op lossing. Onder de militairen is zelfs 59 procent ontevreden over de politiek. "Geen bloed voor olie". Onder dat motto verzamelen zich elke dag tienduizenden Duit sers in steden en dorpen. Ze de monstreren of bidden voor de vrede. De machtige vakbond IG Metal, met drie miljoen leden de grootste bond ter wereld, wil sa men met de andere bonden, de kerken en de politieke partijen oproepen om met enkele minuten stilte het hele land tot nadenken te brengen. De vakbondsleden worden opgeroepen aan geweld loze demonstraties deel te nemen. De bond verlangt dat de regering- Kohl duidelijk stelt dat de in Tur kije gelegerde Duitse soldaten niet aan de oorlog deel zullen ne men. De IG Medien gaat nog een stap verder. Voorzitter Pfennig eist dat Bonn de soldaten direct terugroept. In veel kranten staan adverten ties met de handtekeningen van duizenden burgers die tegen elke vorm van geweld zijn. "Zeg nee. soldaten van de Bundeswehr, als jullie bevel krijgen in de Golf ten strijde te trekken", luidt de tekst van een advertentie van de Groe nen. De vredesgroepen, die na het ontspanningsproces in Europa op sterven na dood leken, zijn verrast door de geweldige res pons. Vooral ook omdat overal massaal scholieren aan de acties deelnemen. In Frankfurt, waar de scholierenraad dinsdag had opge roepen tot een vredesmars, ver schenen woensdag tot verbazing van de organisatoren meer dan 10.000 jongeren. De opgetrom melde politie stelde spontaan een luidsprekerwagen ter beschik king. In Berlijn. Hamburg, Frank furt, Wiesbaden en andere grote steden worden Amerikaanse di plomatieke missies of kazernes geblokkeerd, op scholen houden leerkrachten toespraken waarin wordt gewezen op de waanzin van een gewapend conflict. De re- gering-Kohl, minister van buiten landse zaken Genscher voorop, wil verder onderhandelen met Saddam Husayn. De ere-voorzit- ter van de SPD en Nobel-laureaat Willy Brandt zegt manend dat de mensen die tegen een oorlog zijn niet automatisch van een anti- Amerikaanse houding mogen worden beticht. Bij alle politici valt te beluisteren dat juist de Duitsers uit hun geschiedenis hebben geleerd dat een oorlog met alle mogelijk middelen ver meden dient te worden. In de meeste media worden heel duidelijk de Amerikanen verantwoordelijk gesteld voor de escalatie. Natuurlijk willen ook de Duitsers dat Saddam Husayn zich terugtrekt, maar minstens even pertinent wordt gesteld dat te vroeg voor een gewelddadige oplossing is gekozen. In alle kran ten komen Duitsers aan het woord die de verschrikkingen van de door hen zelf ontketende Tweede Wereldoorlog aan den lij ve hebben ondervonden en hun boodschap is duidelijk: 'Nooit meer oorlog'. Het doorgaans ob jectieve actualiteitenprogramma Monitor beschuldigde de VS er zelfs van door middel van geweld een nog grotere misdaad te be gaan dan Irak met zijn bezetting van Kuwayt. De machtige boulevardkrant Bild gaat dit pacifisme, gecombi neerd met anti-Amerikanisme, te ver. In een voor de krant extreem lang commentaar werd woensdag de politiek van de regering-Kohl hard aangevallen. Over het door Bonn gesteunde Franse plan, waarin een verband wordt gelegd tussen Kuwayt en het Palestijnse probleem, schrijft het blad: 'Men hoeft alleen maar Kuwayt te be zetten en ijzeren zenuwen te to nen, dan al ondernandelen Parijs en Bonn over zaken die met de overval van Irak niets te maken hebben. De diepe teleurstelling van de Amerikanen, Britten en Is raëliërs over de houding van Bonn is begrijpelijk". Bild verder: "Genschers rol is zeer eigenaardig. Hij zegt: Om een oorlog te voorkomen, mag men niets nalaten. Daarin heeft hij ge lijk. Iedereen die ten oorlog trekt, is te betreuren. Ons diepe medele ven geldt de soldaten, hun moe ders, kinderen en vrouwen. En bovenal met mensen die mogelijk het slachtoffer van deze oorlog worden. Wij willen echter geen oorlog. Maar zoals Parijs en Bonn handelen, wordt de oorlog niet verhinderd, alleen maar verscho ven. Verschoven naar een datum waarop Irak (dan met kernbom men) veel sterker en het bloedbad nog veel groter zal zijn. Het alter natiefis niet oorlog of vrede, maar een beperkte oorlog of een we reldcatastrofe". Het is opvallend dat Bild, met dagelijks ongeveer 16 miljoen le zers. het aandurft zo tegen de pa cifistische stroom in te zwem-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2