Gezocht: Zwartkijker Z M Z M 2 m 2 M m SPREEKUUR Het leed van een miskraam door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 19 JANUARI 1991 EXTRA PAGINA 29 De Dienst Omroepbijdragen van PTT Nederland haalde in 1990 840 miljoen gulden binnen. Vijfentwintig miljoen gulden meer dan een jaar eerder, maar dat wil niet zeggen dat ze bij de Dienst tevreden zijn. In maart gaat een publiciteitscampagne van start, die het aantal zwartkijkers moet terugdringen. Vooral de Hilversumse omroepen zullen daar blij mee zijn. De omroepbijdrage en de STER-opbrengst zijn de twee pijlers waar de omroepverenigingen op steunen. De belangstelling voor de STER loopt door toedoen van RTL 4 terug. Een verhaal over vallende televisies, stof op een leeg tafeltje en controleurs die vooral niet de held mogen uithangen. door Marcel Gelauff -V* i i \p- J L v' iédAA Op-jacht naar zwartkijkers. De omroepbij dragen zijn im mers, met de op brengsten van de STER, van levensbelang voor de omroe pen. STER-di- recteur Smeekes (on der) zal binnen kort bekendma ken dat inkom sten uit de etherreclame zijn teruggelo pen als gevolg van de concur rentie van RTL4. (fotos C.PI» Het proces-verbaal is geschreven in de gebruikelijke droge taal van de opspo ringsambtenaar. Alsof het elke dag zo gaat. Nauwkeurig somt hij op hoe laat hij aanbelde en wat hij aantrof. De bood schap komt erop neer dat de controleur van de Dienst Omroepbijdragen bij een bezoek aan een woning in het dorp Lichtenvoorde niet meer kon doen dan constateren dat de aanwezige televisie met een hamer totaal was vernield. Dat betekende dat de ambtenaar on- verrichterzake kon vertrekken, want de Mediawet bepaalt nu eenmaal dat de om roepbijdrage betaald moet worden voor "iedere technische inrichting door mid del waarvan televisieprogramma's kun nen worden waargenomen". En op een gebroken beeldbuis valt weinig meer waar te nemer. De televisie slopen lijkt een effectieve manier om althans voorlopig van de Dienst Omroepbijdragen verlost te wor den. "Maar als zo'n geval zich voordoet komen we na een poosje weer terug, want zo iemand haalt natuurlijk een nieuwe tv in huis". Jelly verzorgt bij de Dienst de opleidingen. Hij is jarenlang zelf als controleur langs de deuren ge gaan en geeft nu nieuwkomers enig in zicht over de kneepjes van het vak. De omroepbijdragen zijn naast de STER-gelden van levensbelang voor de Hilversumse omroepen. De dienst haal de in 1990 840 miljoen gulden op, wat een stijging van 25 miljoen gulden betekent ten opzichte van het jaar daarvoor. Om dat geld op tafel te krijgen, wordt jaar lijks ongeveer 34 miljoen gulden uitgege ven. In 1989 was het nettoresultaat van de STER ruim 477 miljoen gulden. Wat de STER in 1990 aan inkomsten binnen haalde, wil directeur Smeekes pas bij de presentatie van zijn jaarverslag in april officieel vertellen. Maar het resultaat zal ongeveer vijf procent lager liggen dan in 1989. Verdacht Jelly legt uit dat een "verdacht adres" waar bot wordt gevangen, altijd opnieuw met een bezoek wordt vereerd. Soms na een paar uur of na een paar weken. De zwartkijker moet het gevoel krijgen dat het geen zin heeft de omroepbijdrage te ontduiken. De angst voor de deurbel, daar gaat het'om. Het kan een paar jaar duren, uiteindelijk komt iedereen die niet betaalt een keer aan de beurt. En aan kantoortijden houdt de Dienst Omroep bijdragen zich al lang niet meer. Het liefst komen ze 's avonds langs, als rede lijkerwijs mag worden verwacht dat de zwartkijker thuis is. Zo tussen vijf en acht uur, als de aardappelen net opstaan. Vroeger, toen het huishouden uitslui tend en alleen een zaak was voor de vrouw, was het nog lonend overdag op pad te gaan. Maar het grote aantal een- en tweepersoonshuishoudens ligt dat te genwoordig wat.anders. "Het controlewerk verschuift steeds meer naar de avonduren", zegt adjunct directeur R.M. Peters van de Dienst Om roepbijdragen. Peters zetelt in een saai, grijs kantoorpand in een Haagse buiten wijk. Van daaruit en vanuit een depen dance in Groningen wordt het binnenha len van de omroepbijdragen -georgani seerd. De omroepbijdrage bedraagt nu 168 gulden per jaar en wordt door middel van een halfjaarlijkse aanslag van 84 gul den geïnd. In dat bedrag is een toeslag van een tientje opgenomen voor de fi nanciering van de regionale omroepen. Het aantal televisies en radio's dat in huis staat, doet er niet toe. Wie alleen een of meerdere radio's bezit, betaalt 49 gulden per jaar en daarvan gaat 3 gulden naar de regionale omroepen. Draagbare radio's en autoradio's zijn gratis. Werkwijze Het is aan de Dienst Omroepbijdragen om ervoor te zorgen dat iedereen betaalt. De werkwijze die wordt gehanteerd is simpel. In de loop der jaren is een com puterbestand opgebouwd, waarin ieder een is opgenomen die naar het postkan toor is gegaan om de aanwezigheid van een televisietoestel of radio te melden. Dat heeft geleid tot 4.885.000 geregi- streerden. Wanneer uit de computeruit draai blijkt dat de nummers 1, 2, 3, 4, 5", 6 en 8 in een bepaalde straat betalen, krijgt de bewoner van nummer 7 vroeg of laat bezoek van een controleur. De rest kan rustig slapen. Bij de Dienst wordt nadrukkelijk ge sproken van geregistreerden en niet van adressen, omdat in een pand meerdere mensen kunnen wonen die geacht wor den te betalen. Peters: "De Mediawet zegt dat elk gezin of iedereen die een zelf standig huishouden voert, de omroepbij drage moet voldoen. Bij een rijtjeshuis is dat gemakkelijk vast te stellen, maar bij een grachtenpand in Amsterdam kan dat heel anders liggen. Wij hanteren als stel regel dat elke bewoner van een studen- tenpand met een televisie op zijn kamer zelfstandig woont en dus de volle mep moet voldoen. Wanneer er een gezamen lijke huiskamer is waar een tv staat, zijn ze een stuk goedkoper uit. En als je op geeft datje alleen een radio hebt, komen we ook langs. We gaan ervan uit dat ver reweg het merendeel van de Nederlan ders televisie heeft". Wie eenmaal in het computerbestand van de Dienst Omroepbijdragen zit, komt er maar moeilijk uit. Feilloos kan Peters nagaan, wanneer voor het eerst is betaald. Of de rekening elk half jaar trouw is voldaan, wanneer waar naartoe is verhuisd en/of de desbetreffende gere gistreerde ook na de zoveelste verhui zing is blijven betalen. Big brother is watching you, geeft Peters toe. Maar: "Dat is inherent aan het systeem. Onze wettelijke taak is het innen van de om roepbijdrage, dus dat proberen we tegen de laagst mogelijke kosten te doen. Elke gulden die wij niet uitgeven, kan naar de omroepen". Aanmaningen Er is geen verbinding tussen de compu ter van de Dienst en de kabelexploitan ten. Volgens Peters is dat onhaalbaar, omdat er in Nederland meer dan 800 ka belexploitanten zijn. In totaal werken er 300 mensen bij de Dienst Omroepbijdragen. Die houden zich bezig met het versturen van nota's, herinneringen, aanmaningen en met het Eén op de tien zwangerschappen eindigt in een miskraam. Hoe naar dat ook is, het .is bijna altijd een gevolg van ernstige af wijkingen bij het kind en dus een soort beschermingsmechanisme van de na tuur. Sport, seks en spanningen zijn in elk geval niet de oorzaak van miskra men. Een zwangerschap ontstaat als op het moment van de eisprong het vrijkomen van een rijp eitje uit de eierstok zaad cellen in de eileider aanwezig zijn; een van die zaadcellen versmelt met de eicel. Het bevruchte eitje begeeft zich binnen enkele dagen door de eileider naar de baarmoeder, graaft zich daar in, en groeit vervolgens in hoog tempo uit tot een kind. Drie maanden na de bevruch ting zijn alle organen en lichaamsdelen ontwikkeld. Eigenlijk hoeft het kind al leen nog te groeien. Een miskraam heet in medische taal een abortus. Dat lijkt verwarrend, omdat in de 'volksmond' een abortus iets heel anders is. In feite is deze laatste abortus een opgewekte miskraam, oftewel een 'abortus provocatus'. Een miskraam wordt meestal een 'spontane abortus' ge noemd. Om verwarring te voorkomen zal ik het verder over miskraam hebben. De meeste miskramen treden op in de eerste dertien weken van de zwanger schap. De oorzaak ligt vrijwel nooit bij de moeder, doorgaans is er iets met het kind aan de hand. Bij onderzoek van de afgestoten vrucht blijkt in een deel van de gevallen zelfs helemaal geen kind aanwe zig te zijn: een 'windei'. Bij ruim de helft van de vruchtjes zijn er duidelijke afwij- opsporen van zwartkijkers. Daarvoor zijn 135 controleurs in dienst. "Op dit moment wordt gewerkt aan een uitbrei ding van het aantal controleurs. Op een advertentie hebben we 300 brieven ge kregen. Uiteindelijk zullen er niet meer dan 5 overblijven, verwacht ik. De selec tie is zwaar. We doen rollenspelen en ne men ook een psychologische test af'. Peters en Jelly zeggen dat de controles kingen in de chromosomen - de erfelijk- heidsd'ragers waardoor het kind niet levensvatbaar is. Soms worden er andere ernstige afwijkingen geconstateerd, bij voorbeeld een open ruggetje. Kennelijk is een miskraam een teken dat er bij de 'aanleg' van het kind iets is misgegaan. Gaat het in een later stadium van de zwangerschap mis wat veel zeldzamer is dan moet de oorzaak veelal bij de moeder worden gezocht. Er is dan meestal sprake van een aangeboren afwijking van de baarmoeder, suiker ziekte of van een infectieziekte (rode hond, toxoplasmose). Hieruit valt af te leiden dat op een mis kraam geen miskraam hoeft te volgen; ie mand die een miskraam achter de rug heeft naderhand net zo veel kans op een gunstig verlopende zwangerschap als vrijwel iedere andere vrouw. Eerst na een derde miskraam kan wor den gedacht aan habituele abortus, ofte wel een 'gewoonte-miskraam'. Dan wordt er nader onderzoek gedaan naar oorzaken die bij de ouders kunnen lig gen; een dergelijk onderzoek levert zel den iets op. Overigens hoeven vrouwen ook na een derde miskraam niet te wan hopen. Bij een groot deel van de vrouwen kent nadien een volgende zwangerschap alsnog een goed vérloop. Miskramen zijn niet zeldzaam: zoals gezegd eindigt een op de tien zwanger schappen voortijdig. Waarschijnlijk gaan er zelfs nog veel meer mis. Maar dan gebeurt een en ander in een zó vroeg stadium dat de vrouw zelf niet eens op de hoogte is geweest van haar zwanger- over het algemeen zonder problemen verlopen. Niet meer dan twee a drie pro cent van de zwartkijkers zou moeilijkhe den veroorzaken. Bedreigingen van con troleurs komen nauwelijks voor, een en keling heeft wel eens een klap gehad. De controleurs van de Dienst hebben de in structie gekregen dat als het gevaarlijk dreigt te worden ze er onmiddellijk van door moeten gaan, om daarna onder poli- schap. Ze verkeert dan in de veronder stelling een normale menstruatie te heb ben. Een voortijdig einde van de zwanger schap kondigt zich aan door gering bloedverlies en lichte krampen in de buik. Maar bloedverlies komt in de eerste drie maanden heel veel voor, bij ongeveer een kwart van de vrouwen, en hoeft niets te betekenen. Het kan bijvoorbeeld optre den rond de tijd van de eerste wegblij vende menstruatie. Het wijst erop dat het bevruchte eitje doende is zich in te graven in de baarmoederwand: een 'inneste ling sbloeding'. Bij ongeveer de helft van de vrouwen gaat het bloedverlies over. In andere gevallen zal het bloedverlies juist toenemen, zullen er steeds heftiger kram pen ontstaan, en zal ten slotte het vrucht je worden uitgedreven. Niemand kan iets doen aan een mis kraam. Vroeger hebben medici, in defou- tiebegeleidmg terug te komen. Jelly: "De held uithangen, daar heb ben we niks aan. Dat is het allemaal niet waard. We hebben een vaste manier van optreden. We legitimeren ons en vragen of we binnen mogen komen om te kijken of er een televisie staat. Als dat wordt ge weigerd, vertellen we dat het dan helaas wat onplezierig wordt, omdat we met po litie moeten terugkomen. De meesten tieve veronderstelling verkerend dat hor moontekort de oorzaak was, hoge doses vrouwelijke hormonen toegediend om miskramen te voorkomen. Niet alleen had dat geen heilzame werking, het heeft ook geleid tot de DES-affaire. Dochters van vrouwen die met het hormoon DES waren behandeld, bleken afwijkingen aan de schede en de baarmoeder te krij gen. Er was, en bestaat nog steeds, een - zeer kleine kans op het ontstaan van kanker van de vagina op jonge leeftijd. Daarnaast hebben DES-dochters een gro tere kans op vruchtbaarheidsproblemen en op het krijgen van miskramen. Andere maatregelen tegen miskramen hebben evenmin mogen baten. Zoals gezegd kan sporten, seks of span ning nooit de oorzaak zijn van de mis kraam, net zo min als oververmoeidheid, een val of een stoot in de buik. Wel kan dat soms zo lijken doordat het bloedver gaan dan overstag, want politie voor de deur. dat ziet er zo vervelend uit voor de buren". Mocht de van zwartkijken verdachte persoon een onverzettelijke houding blijven aannemen, dan komt de contro leur terug met een zogeheten last tot bin nentreden. Dat is officieel stuk. onderte kend door een hulpofficier van justitie (in de praktijk de dienstdoende wacht commandant op het dichtstbijzijnde po litiebureau). Het verschaft de controleur de bevoegdheid om ook tegen de wil van de bewoner diens huis te betreden. Verdoezelen Jelly somt moeiteloos de smoezen op die zijn controleurs zoal te horen krijgen Ik kijk alleen naar Duitsland Ik wist het niet Ik betaal al voor de kabel Ik kijk nooit, die televisie is niet van mij Ik ben het vergeten Ik was ziek "Zulke verhalen hebben we al honderd keer gehoord. Mensen zeggen ook vaak dat ze hem net in huis halen, terwijl je de afdrukken van de pootjes in het stof ziet staan en er een dikke laag stof ligt". Gauw naar het postkantoor hollen heeft geen enkele zin. omdat het tijdstip van de controle wordt vastgelegd en het postkantoor registreert hoe laat de om roepbijdrage wordt voldaan. Verhalen over het snel verdoezelen van televisies zijn er ook. Wageningse studenten pleeg den ze uit raam van hun studentenflat te gooien. Hier en daar wordt wel eens wat in een schuur aangetroffen. De zwartkijker die wordt betrapt, krijgt een navordering van maximaal vijf jaar en er dient een half jaar omroepbij drage vooruit te worden voldaan. Justi tie legt daar meestal een boete van hon derddertig gulden bovenop. Vijfhonderd gulden ben je alles bijelkaar zo kwijt, knikt Peters. Binnen de Dienst circu leert een schatting dat de zwartkijker ge middeld een keer per vier jaar wordt be zocht. Peters: "Als we ergens een leeg te levisietafeltje aantreffen, gaan we een poosje later nog eens kijken". In 1989 werden ruim 65.000 zwartkijkers betrapt. Cijfers over 1990 zijn nog niet beschik baar. Opvallend is overigens de juridische sterke positie die de Mediawet toekent aan de controleurs. Een politieman mag alleen een woning betreden wanneer hij een strafbaar feit vermoedt. De contro leur van de Dienst Omroepbijdragen heeft al voldoende aan het simpele feit dat de omroepbijdrage volgens opgave van de administratie niet is betaald. Miljoen Peters wil geen uitspraken doen over het aantal zwartkijkers in Nederland. "Ik weet het gewoon niet. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft tachtig procent van de huishoudens in Nederland een televisie, maar het Soci aal Cultureel Planbureau gaat uit van meer dan 97 procent. En dat percentage komt ook uit een enquête van Intomart naar voren. "Er zijn in Nederland onge veer zes miljoen huishoudens en wij heb ben bijna vijf miljoen televisies geregi streerd. Dat zou betekenen dat er een miljoen zwartkijkers zijn. Dat lijkt ons erg veel. Het is maar de vraag wat je een huishouden noemt". Toch achten ze het bij de Dienst Om roepbijdragen de moeite waard om in maart een omvangrijke publiciteiscam- pagne te beginnen. Blijkbaar wordt het aantal zwartkijkers groot genoeg geacht om de boer op te gaan. "We merken steeds vaker dat mensen niet weten dat ze de omroepbijdrage moeten betalen. Of ze denken dat het abonnement op de kabeltelevisie al voldoende is. Het aantal huishoudens stijgt nog steeds, dus ook het potentieel. We hebben een reorgani satie achter de rug en drie jaar gewerkt aan een nieuw, veel beter en actueler computersysteem. We hebben nu de tijd en de gelegenheid om naar buiten te tre den. Bovendien bestaan we in mei vijftig jaar, dus dat kunnen we gelijk meepak ken". lies optreedt na het vrijen of na inspan ning, maar dat is toeval. Een miskraam kan gewoon door de huisarts worden begeleid. Eventueel zal die inwendig onderzoek doen om te zien of de baarmoeder openstaat (als signaal van een op gang zijnde miskraamt Te vens zal de medicus de patiente aan een zwangerschapstest onderwerpen, om na te gaan of de zwangerschap nog 'intact' is. Volledige zekerheid wordt hierdoor niet verkregen. Desgewenst kan een echo- onderzoek worden gedaan. Al vanaf het moment dat een vrouw twee weken over tijd is. kan aldus worden vastgesteld dat de vrucht in leven is. Het hartje kan men dan zien kloppen. Het uiteindelijke afstoten van de vrucht gaat gepaard met toenemende krampen en bloedverlies; de pijn kan zelfs aan weeén doen denken. Uiteinde lijk heeft uitdrijving plaats van het vruchtje, dat er uit ziet als een wit-grijs bolletje, geheel omgeven door fluwelige vlokjes. Zodra de vrucht in zijn geheel is uitgedreven, zal het bloedverlies snel af nemen en na korte tijd geheel stoppen. Als het vruchtje blijven hangen, of als er stukjes weefsel achterblijven, zal het bloedverlies aanhouden. Soms zelfs heet hevig. Dan is een curettage nodig, waar mee de baarmoeder van binnen ivordt schoongemaakt. In driekwart van de ge vallen echter is de uitdrijving compleet, en kan de vrouw gewoon thuisblijven. Een miskraam is niet alleen lichame lijk een ingrijpende gebeurtenis. De gees telijke gevolgen van een miskraam moe ten evenmin worden onderschat. Veel vrouwen beleven het als het verlies van een kind, en moeten een waar rouwpro ces doormaken, al is dat uiteraard voor iedereen verschillend. Begrip vanuit de omgeving en tijd om het verlies te verwer ken is daarvoor nodig.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29