LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe aanval op Israël EXTRA NODIG! Lubbers raadt Israël aan: 'Laat je toch niet opjuinen' Kafka Svejk PRAGUE Amerikaanse piloten gevangen genomen Wraakactie op Irak lijkt niet meer te voorkomen Miljoenen mensen op de vlucht voor oorlogsgeweld ZATERDAG 19 JANUARI 1991 OPGfcHiGHi 1 No. 39450 Prijs fl. 1,45 Familie Saddam Hussein zou zijn gevlucht naar Mauritanië CAIRO/NOUAKCHOTT (UPI/Rtr) De vrouw en fa milie van de Iraakse president Saddam Hussein zijn naar Mauritanië gevlucht. Dit heeft de Arabische afdeling van de Britse omroep BBC gisteren gemeld. naar het Afrikaanse land zijn gevlucht in een vliegtuig van Iraqi Airways en verscheidene militaire toestellen. Aan boord zou ook een aantal leden zijn geweest van de Iraakse regering. Mauritaanse regerings woordvoerders ontkenden het gerucht. BAGHDAD (Rtr) - De Iraakse mi nister van informatie heeft gisteren tegen buitenlandse journalisten ge zegd dat Irak een aantal Amerikaan se piloten, dat boven Irak werd neergehaald, gevangen heeft geno men. Zij zullen binnenkort aan de pers worden getoond, zo zei hij. Dit heeft het televisiestation CNN be kendgemaakt. De Iraakse bewinds man zegde de verslaggevers ook toe dat zij de wrakstukken van neerge haalde toestellen mogen zien. Een Iraakse taxichauffeur beves tigde de gevangenneming van pilo ten. Zelf had hij een Amerikaanse piloot gezien die door de militaire politie naar onbekende bestem ming in Irak werd overgebracht. De chauffeur zei dit tegen verslagge vers aan de Jordaanse grens. De taxichauffeur zei dat de politie zijn voertuig aanhield in de stad al- Fallujah, ongeveer 25 kilometer ten westen van de Iraakse hoofdstad. Hij en zijn passagiers kregen op dracht uit te stappen. De piloot werd de auto ingeduwd en afge voerd. Radio Baghdad heeft omgeroe pen dat 72 geallieerde vliegtuigen zijn neergehaald in de eerste 36 uur van de strijd. Amerikaanse militaire woordvoerders zeggen dat tot nu toe zeven vliegtuigen van het bond genootschap zijn neergeschoten. Voor het uitbreken van de oorlog dreigde Irak gevangen genomen Amerikaanse piloten te zullen ver scheuren. TEL AVIV/DEN HAAG (GPD) Israël is vanmorgen rond half zeven getroffen door een nieuwe raketaanval van Irak. In Tel Aviv zijn drie raketten in de buurt van het ministerie van defensie terechtgekomen. Door de actie van de Irak ezen is het vrijwel zeker dat Israël bij de Golfoorlog betrok ken raakt en tot de tegenaanval overgaat. Minister van defensie, Arens, heeft tingen eerder aangekondigd dat het Israë- vernietigd lische leger de Iraakse raketaanval len "tot op Tel Aviv en Haifa van gisteroch tend zeker zal vergelden als De Israëliërs willen niet langer lijd- Scud-rakketten had vijf andere aangeval buiten werking waren ge steld". Het Pentagon, het Amerikaanse volgen. Wan- ministerie van defensie, vermoedt hoe wilde hij niet zeggen, dat Irak nog de beschikking heeft dertig mobiele lanceerinrich- gevreesde Iraakse Scud-raketten te lijst kend of bij de aanval slachtoffers dat deze tot dat moment had afge- zijn gevallen. Aangenomen wordt dat de raketten van een conventio nele lading waren voorziei Iraakse aanval volgde nadat raël eerder in de nacht drie keer vals alarm was gegeven. Gisteravond omstreeks kwart voor acht Neder landse tijd begonnen in Israël sire nes te loeien als waarschuwing wraakacties tegen Irak. Over de problemen die Israëlisch De ingrijpen kan hebben voor de coali- Is- tie zei minister Arens van defensie vóór de tweede aanval van Irak: "Dit is niet iets voor loven en bie den. We zijn het aan onze bevolking verschuldigd actie te ondernemen". Israël valt met 174.000 militairen e JERUZALEM - Een Israëlische familie zoekt met gasmaskers op en de hond in beschermend plastic gewikkeld, in een gasdicht gemaakte kamer in haar woning een veilig heenkomen nadat sirenes voor een mogelijke Iraakse ra ketaanval met gifgas hadden gewaarschuwd. (foto epa> luchtaanval. Meteen daarna 430.000 reservisten weliswaar in het werd ook in Saudi-Arabië alarm ge- niet bij het leger van Irak dat twee geven. Na drie kwartier klonk het miljoen manschappen telt, maar be- sein veilig. schikt wèl over de modernste en Tegen middernacht werd op- best uitgeruste luchtmacht. Boven- begonnen te loeien toen een Sovjet- cho I satelliet de atmosfeer binnendrong en voor de kust van Israël in de Mid dellandse Zee stortte. Bij een derde luchtalarm bleek het te gaan om een onverklaarbaar gebleven explosie aan de noordkant van Jeruzalem. Niets wees er op dat de explosie was veroorzaakt door een raket. DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers heeft Israël gisteravond opge roepen terughoudend te blijven in zijn reactie op de eerste Iraakse ra- ketaanvallen in de nacht van don derdag op vrijdag. Hij was blij dat Israël niet is ingegaan op de "provo catie" van Saddam Hussein om Is raël te betrekken in de oorlog. In Nederland is verontwaardigd gereageerd op die eerste Iraakse ra ketaanval. In een reactie zei de rege ring diep geschokt te zijn door de verraderlijke aanval. Ook de joodse gemeenschap in Nederland was Verdwenen Appels duiken op in Wassenaar ZAANDAM (GPD) De verloren gewaande zes raamstudies die Ka- rel Appel in 1958 heeft gemaakt bij de bouw van de Paaskerk in Zaan dam, zijn terecht. Vijf ontwerpteke ningen blijken in bezit van een in woonster van Wassenaar. De teke- ontstelt. Directeur R. Naftaniel Vernietigd Nederland heeft op het ogenblik Op een persconferentie maakte de vooral op de 30.000 leden reikwijdte tot 1500 kilometer. De multinationale strijdmacht heeft gisteren ondanks het slechte weer opnieuw zware bombarde menten op militaire stellingen in Irak en Kuwayt uitgevoerd. Vol gens de commandant van de Ameri kaanse marine-luchtmacht, kolonel Rietsch, richtten de aanvallen zich de het Centrum voor Informatie en Dp- twee Patriot-eenheden gestatio- opperbevelhebber van de multina- Iraakse Republikeinse Garde. De cumentatie Israël (CIDI) en leiders neerd in Zuidoost-Turkije. Of der- tionale strijdmacht, generaal aanval moest vanwege de dichte be- de joodse gemeenschap kwa- gelijke defensiesystemen ook el- Schwarzkopf, gisteren bekend dat wolking worden afgebroken i meteen bijeen c speciaal ders in de regio zouden kunnen de Amerikaanse luchtmacht ten- mobiele lanceerinrich- gezet. Minister Van den Broek beklem toonde tijdens een mondeling over leg met de Tweede Kamer nog eens dat Israël het recht heeft zichzelf te verdedigen. Hoewel dat een eigen Israëlische verantwoordelijkheid is, hoopt Van den Broek wel dat de regering-Shamir afziet van een te genaanval. r de televisie dat niet uit KLM vliegt niet naar Tel Aviv AMSTERDAM/SCHIPHOL (ANP) - De KLM heeft alle de vermeende verdeeldheid vluchten op Israël gestaakt nadat binnen het Europese kamp. Vooral donderdagnacht Iraakse Scud-i ketten op Tel Aviv en andere Is- ning van het zesde raam blijkt be- voerder van het ministerie waard te zijn door de weduwe van fensie gisteravond de architect van de kerk. De unieke brandgeschilderde ra men van de Paaskerk verkeren in een zeer slechte staat. Sinds enige tijd vallen er regelmatig stukken glas uit de ramen. Bovendien ver bleken de zwart geschilderde glas- delen. Uit voorzorg zijn in het ge bouw plexiglas vangschermen gebracht. De gevonden raamstu dies zijn van belang voor de vraag of de ramen gerestaureerd of door nieuwe vervangen worden. De vijf in Wassenaar opgedoken ontwerptekeningen blijken drie jaar geleden geveild te zijn in Lon den. De tekeningen zijn ingelijst in een frame van 1.20 bij 1.8*0 meter en hangen bij de eigenaresse in Wasse naar aan de muur. Het zijn de enige ontwerpen die nog beschikbaar zijn. de Fransen lijken eigen weg te kiezen, ook waar het de raëlische doelen waren terechtge- positie van Israël in het conflict be- komen. Ook de vluchten op Syrië treft- en Dubayy zijn zolang de Golfoor- Nederlandse Pa- log duurt opgeschort, zo maakte de de Nederlandse luchtvaartmaat schappij bekend. De KLM-vlucht naar Tel Aviv, die voor maandag gepland stond, gaat niet door. El Al handhaaft wel haar vluchten. Het sturen triot-eenheden naar Israël luchtverdediging is niet aan de or de, aldus verklaarde een woord- Stadsgehoorzaal Leiden Hedenavond Aanvang 20.15 uur cj pagina 7: interview met kolonel Dewar: 'Israël heeft te weinig ervaring met Patriot; censuur in Israël; orthodoxe joden in Israël mo gen hun radio harder zetten; Israëlische ambassadeur in Nederland: 'Saddam Hussein maakt eind oorlog niet meer pagina 8: de rol van Navo-lid Turkije in de Golfcrisis; demonstraties; interview met gevluchte Iraakse militair; Norman's Video Horror Show; pagina 9: de Zuiderkruis; Palestina-comité Nederland bedreigd; Nederlandse schepen extra alert op mijnen. Drie Iraakse patrouillevaartuigen werden aangevallen, beschadigd of tot zinken gebracht. Irak beschikt volgens westerse schattingen over 700 vliegtuigen, waarvan nog maar een klein deel is vernietigd, waaron der MIG's-29 en Mirages Fl. Een aantal Iraakse toestellen is op de grond beschadigd. Sovjet-president Gorbatsjov heeft de Arabische leiders gewaar schuwd zich niet te laten verleiden tot een oorlog met Israël, na de rake taanval op dat land. In persoonlijke boodschappen aan de leiders van de Arabische landen riep Gorbatsjov op terughoudendheid en wijsheid te betrachten. Radio Baghdad heeft gisteravond de Saudiërs opgeroepen in opstand te komen tegen koning Fahd. Ook is de moslims gevraagd toe te slaan te gen de belangen van de Verenigde Staten en andere landen die deelne men aan de strijd tegen Irak, waar onder Nederland. Het Jordaanse parlement heeft gisteren Arabische en moslim-landen opgeroepen tot aanvallen tegen de belangen van landen die deel uitmaken van de multinationale strijdmacht tegen Irak. De regering van Iran heeft laten weten dat het zich niet zal mengen in het conflict. Volgens een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken zal Iran zich afzij dig houden, ondanks de druk van duizenden betogers, die de afgelo pen dagen in Teheran hun steun hebben betuigd aan Irak in de strijd tegen de westerse geallieerden. Bewolkt BERLIJN/GENÈVE (AP) - Func- tionarissen van het Duitse Rode Kruis hebben gisteren gezegd dat 100.000 mensen uit Kuwayt en Irak op weg zijn naar Iran om de Gol foorlog te ontvluchten. Het aantal is meer dan zes keer hoger dan schat tingen van functionarissen van de Verenigde Naties in Genève. Voor "de middae'draai- de «rotere omvan8 van het "nU1 vlnrhtplinczpn u/prH p Voorzitter Botho zu Sayn-Witt- De organisatie haalde Iraanse genstein van het Duitse Rode Kruis functionarissen aan die hadden ge- zei in een interview met het televi- zegd dat het merendeel van de ver siestation ZDF dat al 100.000 vluch- wachte 2 miljoen vluchtelingen zal telingen Iran binnen i geko- bestaan uit Iraakse Koerden. De •Half tot zwaar bewolkt en vooral in de ochtend enige tijd regen, mogelijk voorafgegaan door ijzel. Middagtemperatuur ongeveer graden. Wind end van zuid naar west, matig, de kust eerst nog af en toe krach tig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Wolkenvel den maar weinig of geen regen. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Minimumtemperaturen meest iets boven nul. 48 PAGINA'S vluchtelingen werd geen verklaring gegeven. Het bureau voor de coördinatie van noodhulp van de VN (UNDRO) heeft tegelijkertijd in Genève ge zegd, dat zeker drie miljoen Turken die in het grensgebied met Irak wo nen hun huizen zijn ontvlucht uit vrees voor oorlogsgeweld. Zeker 8000 Irakezen zijn om dezelfde re den hun eigen land ontvlucht. i dat het totale aantal vluchte- Koerden hebben al lange tijd de lingen in de hele regio kon oplopen toorn van de Iraakse leider Saddam tot 2 miljoen. Een woordvoerster Hussein moeten verdragen, van het Duitse Rode Kruis, Margitta Zimmerman, zei later dat het aantal van 100.000 betrekking had op dé vluchtelingen die zondagavond Iran zullen zijn binnengekomen. Volgens het Rode Kruis komen de meeste vluchtelingen uit Ku wayt en Zuid-Irak. Ook Jordanië en Syrië zouden worden overspoeld door vluchtelingen; sinds donder dag zijn in Jordanië 10.000 vluchte lingen binnengekomen, zo zegt de organisatie in een verklaring. gers die huis en haard hebben verla ten door hun regering worden ge holpen. Piazzi zei dat zeker 8000 Irakezen richting Iran zijn gevlucht om de grens met dat land over te steken. Eenzelfde aantal Egyptena- ren zou vanuit Irak naar Jordanië zijn vertrokken. Zij worden zo snel mogelijk vervoerd naar de Jordaan se havenstad Akaba, waar ze scheep nacht vanuit Genève een vliegtuig kunnen gaan naar Egypte. Onge- met hulpgoederen naar Bahrayn veer 1.600 vluchtelingen, met name sturen; vandaag zou een tweede Vietnamezen, zijn in Jordanië vast vlucht volgen. Sayn-Wittgenstein komen te zitten omdat dat land dat het het onder andere de be doeling is dat in de Iraanse stad Qas-E Shirin aan de Iraakse grens verband met de oorlog zijn lucht- heeft gesloten. Piazzi zei dat diverse VN-agent- vluchtelingenkamp wordt ge- schappen hulp voorbereiden louwd. 100.000 vluchtelingen in Jordanië, Undro-functionaris Sergio Piazzi Syrië, Iran en Turkije, vier landen ei dat de drie miljoen Turkse bur- die aan Irak grenzen. NETTO-TAPIJT, een landelijke keten van grootschalige tapijtwarenhuizen opent binnenkort een nieuw filiaal in Leiden. Voor deze vestiging zoeken wij op korte termijn een: BEDRIJFSLEIDER M/V AANKOMEND FILIAALBEHEERDER M/V Wie wil er een uitdagende en goed betaalde baan met leuk, afwisselend en interessant werk? Schriftelijke sollicitaties zenden aan: NETTO-TAPIJT hoofdkantoor T. a.v. afd. Personeelszaken Ravenswade 8658 3439 LD Nieuwegein TEL UITJE NETTOWINST! óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Wij nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wij nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 zwart, D 40-46 Na de Golfoorlog zullen de machtsverhoudingen In het Midden-Oosten vermoedelijk danig gewijzigd zijn. Ot niet? "Geen land mag de heerschappij krijgen. EEN NIEUWE ORDE IS NIET NODIG". Het Vrijgegeven' werk van KAFKA is een inspiratiebron voor de Tsjechen. ZINGEN IN DE TREIN om de beurs bij te spijkeren. DENKWIJZER: De zin niet zin. WiEGEDOOD blijft nog een wreed mysterie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1