'Als Beatrix wordt er naar me geluisterd' i Dubbelgangers uit de regio over hun 'vak' Illegale verhuur in Oegstgeest aangepakt ZATERDAG 19 JANUARI 1991 PAGINA 17 REGIO - Op straat kijken en wijzen voorbijgangers ze na. In restaurants verstomt het geroezemoes zodra de regio nale dubbelgangers van ko ningin Beatrix en Joop Do- derer binnenkomen. Terwijl Oegstgeestenaar J. Splinter (53) niet verder komt dan het gratis uitdelen van handte keningen, krijgt de Zoeter- meerse J. Baaij (44) een hoge vergoeding voor haar optre den als koningin Beatrix. In de huislijke woning van Baaij aan de Noord-Aa vertelt Splinter dat hij dolgraag zou willen werken als Doderers dubbelganger. "Een toespraakje houden op bruiloften en partijen, optreden voor kinde ren, een bloemetje geven aan oude ren in verzorgingstehuizen", zo ziet hij zijn toekomst voor zich. Bij voor baat kondigt hij aan dat hij het geld dat hij ermee zou verdienen aan een goed doel wil schenken. Dergelijke dingen doet Baaij al tien jaar. Sinds zij in 1980 meedeed aan een door Privé uitgeschreven dubbelgangerswedstijd, vragen be drijven haar om jubilarissen in het zonnetje te zetten, toespraken te houden en lintjes door te knippen. De laatste twee jaar vindt ze pas vol doening in haar werk, omdat ze nu haar vaste vergoeding van duizend gulden wegschenkt aan Europdo- nor, een organisatie die zich bezig houdt met kankerbestrijding. Troonrede Splinter zou heel graag in contact komen met Henny Huisman. "Het is misschien leuk om dubbelgan gers in de jury van zijn Playback- show te hebben", zegt de man die vorig jaar verkeersopstoppingen veroorzaakte toen hij met dubbel gangers van Bush, Gorbatsjov en Gullit door Brussel liep. Baaij vult aan dat ook zij wel eens aan de Play- backshow heeft gedacht: "Ik wilde als Beatrix een alternatieve troonre de over Europdonor houden, maar dat is waarschijnlijk een te zwaar beladen onderwerp voor zo'n pro gramma". Baaij kwam met het werk van de organisatie in contact toen haar zoon Peter leukemie kreeg. Twee jaar geleden overleed de tienjarige jongen, omdat er niet tijdig een beenmergdonor werd gevonden. Na zijn dood besloot zijn moeder het geld dat ze als Beatrix verdient, aan de afdeling te schenken die zich bezighoudt met beenmergdonors. Deze afdeling heeft een 'telefoon boek' met gegevens van alle been mergdonors over de hele wereld en wordt ingeschakeld als de patiënt geen familieleden heeft met hetzelf de weefseltype. Haar inzet voor de organisatie geeft haar de moed door te gaan. "Vroeger heb ik er vaak aan gedacht op te houden. Nu heb ik voor het eerst echt plezier in wat ik doe. Ik heb het gevoel dat ik nuttig werk doe", licht ze toe. Baaij hoopt vurig dat ze met haar bijdrage kan voor komen dat patiënten sterven bij ge brek aan een beenmergdonor. In twee jaar heeft de Oegstgeestse 60.000 gulden vergaard met behulp van de ijshockeyclub Zoetermeer Panters. Die vereniging organiseer de vorig jaar het Peter Baaij Toer nooi ter nagedachtenis aan de jon gen, die op 4-jarige leeftijd met ijs hockey begon. Het toernooi leverde 28.000 gulden op dat naar Europdo- nor ging. Opa In tegenstelling tot acht jaar gele den betaalt de alternatieve Beatrix haar kleding uit eigen zak, omdat ze wil dat haar volledige honorarium ten goede komt aan Europdonor. Voorheen gebruikte ze haarjronora- rium, dat lange tijd 250 tot 500 gul den bedroeg, wèl voor hoeden, schoenen en jurken. Het is niet zo dat Baaij een uitgebreide 'Beatrix- garderobe' bezit. Omdat ze meestal voor een kleine groep mensen 'op treedt', kan ze een pakje best nog eens aan in een andere plaats. "Ik heb al drie keer op het punt gestaan Beatrix te vragen of ze kleding die ze echt niet meer draagt aan mij zou willen geven, maar dan krabbel ik weer terug", aldus Baaij. Splinter draagt 'onbewust' dezelf de soort kleren als Doderer en vindt dat 'alleen maar leuk'. Zelfs zijn stem zou die van Doderer kunnen zijn. Zijn twee kleinkinderen gelo ven hem dan ook niet als hij zegt dat 'opa' niet te horen is op een cassette bandje van Doderer. Hij vindt dat echter niet zo erg. Baaij heeft wat meer moeite met de gelijkenis. Ook als ze helemaal niet voor Beatrix 'speelt', zijn er nog mensen die haar nieuwsgierig be kijken en over haar fluisteren, om dat ze denken dat ze de koningin is. Zelf vindt ze dat ze meer op Beatrix lijkt wanneer ze in vrijetijdskleding loopt dan wanneer ze Hare Majes teit in avondgala moet nadoen. "Ge lukkig wordt koningin Beatrix steeds vlotter. Vfoeger had ze een beetje het imago van een stijf ie mand. En zo wilde ik niet overko- Beide dubbelgangers tonen inte resse voor de personen op wie ze lij ken. Splinter volgt Doderer naar ei gen zeggen 'op de voet'. Televisie shows en toneelstukken bekijkt hij trouw en in tijdschriften zoekt hij naar nieuws over de echte Joop. Baaij is vooral beroepsmatig geïnte resseerd in Beatrix' doen en laten. Ze observeert Hare Majesteit alleen als ze iets van haar kan leren dat haar eigen optreden ten goede komt. Ze wil niet dat haar werk als Beatrix haar leven gaat beheersen: "Ik wil mezelf blijven en mijn eigen leven inrichten". En tegen Splinter zegt ze: "Je moet bovenal een opa voor je kinderen blijven, hoor". Als dubbelganger maakt het tweetal grappige dingen mee. Een vriendin van Baaij werkt bij de Bij enkorf. Toen ze Baaij in de winkel zag. wilde zij haar een vriendschap pelijke mep op de schouder geven. Tot haar grote verbazing bleek 'haar vriendin' ditmaal de echte koningin te zijn. Een ander incident vond plaats in een casino op Curasao, waar het echtpaar Baaij op vakantie was. Nadat de bedrijfsleider haar uitgebreid had geobserveerd, raap te hij al zijn moed bijeen om te vra Make-ap en speciale kleding hoefden bij J. Baaij (links) en J. Splinter niet te worden ge bruikt. Van na ture lijken ze op respectievelijk koningin Beatrix en Joop Doderer. (foto gen of ze een lid van de koninklijke familie was. Baaij ontkende dat, waarop de man constateerde dat ze zeker incognito was. Splinter was bij de première van Doderers toneelstuk 'Drie is teveel'. Na afloop ging hij naar de foyer zon der te weten dat Doderer daar een feestje hield. Splinter baarde veel opzien toen hij binnenstapte. "Zo stond het dochtertje van mevrouw Blazer met open mond naar me te staren". Doderer keek om en zei vriendelijk gedag. Hij kwam echter niet naar Splinter toe. "Dat ver wachtte ik ook niet. Hij moest alle mensen die hem kwamen felicite ren te woord staan", vertelt Splin ter. Dat was het enige contact dat Splinter ooit met Doderer had. Heiligschennis Ook Baaij heeft de koningin een Bridge De niet-roken-bridgeclub De Schrandere Vos houdt vandaag een Interpolis-voor ronde in Het Witte Huis aan de Rhijn- geesterstraatweg in Oegstgeest. Aan vang 13.00 uur. Winterbingo De Leiderdorpse drum-, fanfare- en ma jorette-verenging Tamarco geeft van avond een winterbingo. De bingo begint om 20.00 uur en wordt muzikaal omlijst door het dansorkest FairpJay. Vioolconcert Een strijktrio bestaande uit T. Olof, M. Maurer en H Ruijsenaars geeft zondag een concert in het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Aanvang 14.15 uur. Cantorij De Cantorij van de Nieuwe Badkapel uit Schevingen opent morgen het nieuwe muziekjaar in de Wassenaarse Dorps kerk aan het Plein. De cantatedienst be gint om 19.00 uur. keer van afstand mogen begroeten. Privé nam haar mee naar Veere waar Beatrix ook op bezoek was. Baaij laat foto's zien van het ver baasde gezicht van de koningin. "Kijk, hier zwaait ze naar me", wijst Baaij. Ze heeft nooit iets van de ko ningin gehoord en verwacht dat ook niet. "Ik denk dat ze zich zo min mo gelijk met dit soort dingen bemoeit. Zolang ik haar niet belachelijk maak, krijg ik ook geen reactie". In het begin had de dubbelganger van de koningin weinig werk. Baaij wijt dat aan het feit dat het lange tijd als heiligschennis werd beschouwd de koningin na te doen. Om die in druk weg te nemen zegt ze altijd tij dens of direct na haar toespraak dat ze een dubbelganger is. "De reacties zijn vaak heel ontroerend. Als Beatrix wordt er naar me geluis terd. Als de aanwezigen dan horen waarom ik optreed als Beatrix en Wat ik met het geld doe, reageren ze alsof ze me al jaren kennen. Ze pak ken me bij mijn arm of geven me een zoen". Het is tijd om op de foto te gaan. Nadat de fotografe enkele plaatjes heeft geschoten, komt Baaij tot de ontdekking dat ze haar pantoffels nog aan heeft. "Mijn pantoffels staan toch niet op de foto, hè", infor meert ze verschrikt, terwijl haar hoedje naar voren glijdt. Golf voelbaar in verenigingsleven regio Leiden REGIO LEIDEN - De Golfoor log beïnvloedt het verenigings leven in de Leidse regio. Zo wil de Zoeterwoudse Mandoline Vereniging haar concertpro gramma voor 1 februari aanpas sen. Op het programma stond naast werk van Haydn en Mo zart ook het nummer 'Israël danst'. "Gezien de oorlog en de bombardementen hebben we dit nummer van ons programma geschrapt", vertelt een woord voerder van de vereniging. De VoorschotensAVassenaar- se afdeling van Amnesty Inter national is nog steeds van plan morgenochtend om tien uur de film 'Good Morning Vietnam' te vertonen in de Greenway-bio- scoop aan de Voorschotense Schoolstraat. Volgens het pers bericht van Amnesty begint de film komisch wanneer een Ame rikaanse disc-jockey naar Viet nam wordt gestuurd om het mo reel van de troepen op te vijze len. Wanneer er contacten ont staan met de plaatselijke bevol king wordt de film steeds wran ger 'Ook de gemeente had boter op haar hoofd' OEGSTGEEST - De ge- ontkent dat de plaatselijke bestuur- meente Oegstgeest gaat op- ders de kwestie laks hebben aange treden tegen de illegale ver- pakt. Ter verdediging wijst ze op de hl„,r ..an houten hnuwselq discussie over de bouwplannen in Huur van nouten DOUWSeis de Overveerpolder, het gebied Op het volkstumencomplex waarin de volkstuintjes liggen, langs de Haarlemmertrek- Doordat lang onduidelijk was wat vaart. Ongeveer tien mensen fr de polder gaat gebeuren i r;,i rxr\ heeft de gemeente de kwestie rond verblij\en in de lage huisjes de hujsjes aj ^ie tijd laten rusten, met dunne, niet. geïsoleerde Daarnaast zou de betreffende ge- wanden en enkele beglazing, meentelijke afdeling het 'razend Ze betalen daarvoor een kale druk' hebben. "Maar we zijn nu zo- huurprijs van gemiddeld 350 gulden per maand. Met deze verhuurder zelf is iets merkwaardigs aan de hand. Naam Hoewel deze misstand reeds in no- en telefoonnummer zijn het afgelo- vember 1989 werd gesignaleerd in Pen Jaar veranderd, iriaar de deze krant, heeft de gemeente de persoon die deze keer de telefoon bewoners pas deze week geschre- opneemt 'weet niets van volkstuin- ven dat ze 'voor de zomer' moeten huisjes Er staan zoveel van die vertrekken. dingen, daar weet ik niets van af'. Van het begin af aan heeft de ge- Bij volgende pogingen om contact meentevoorlichter toegegeven dat te leëëen wordt de telefoon niet de huisjes niet permanent bewoond rneer opgenomen, mogen worden. Bovendien moet De verantwoordelijke wethouder verhuurde woonruimte voldoen H.A. Rijks was gisteren niet voor aan 'minimale eisen van volkshuis- commentaar bereikbaar, maar col vesting en volksgezondheid'. Daar lega-wethouder A.J.W.F.M. Kohl- is in de huisjes langs de Haarlem- beck van voorlichting licht toe mertrekvaart nauwelijks sprake waarom het allemaal zo lang heeft van. Cilinders met propaangas moe- moeten duren. Kohlbeck noemt het ten kamertjes van vier bij 3,5 meter terrein langs de Haarlemmertrek en een hoogte van ruim twee meter vaartweg 'een ingewikkeld gebied', verwarmen. Geisers zijn aange- "Juist vanwege de discussie over bracht in vochtige douche-en toilet- eventuele woningbouw die we dit gelegenheden. jaar hebben gevoerd leek het ons Keukens zijn te vinden in aan- niet verstandig om onrust te zaaien bouwtjes en de douches en toiletten bij de mensen die een volkstuin zijn niet meer dan afgescheiden ver- hebben". bindmgsgangen die de bewoners Kohlbeck 2egt ook dat de gemeente moeten delen Het vocht is er defim- de be, van de bewoners ï?fJn n8-»P vLg''zwaar heeft laten wegen' bij de be- Elektriciteitsdraden liggen ingegra- u j snel j actie te komen ven en telefoondraden lopen van De me|s(e bewoners zljn studenten het ene naar het andere houten die moedljk ejders onderdak kun- sJe' nen komen. "Deze illegale toestand LclkS duurt al jaren en daarom moeten we de bewoners enige maanden de tijd In het voorjaar van 1990 heeft de geven om iets anders te vinden. En gemeente een ambtenaar het ge- dat is in de randstad nog moeilijk bied in gestuurd om alle (illegale) genoeg". activiteiten te registreren. Vooraf Ondanks excuses als het gebrek beloofde de gemeente dat ze kno- aan ambtelijke capaciteit, de vertra- pen zou doorhakken zodra het rap- gende discussies rond de Overveer- port klaar is, maar uiteindelijk over- polder en het belang van de huur- legde ze pas in december 1990 voor ders ontkent Kohlbeck de eigen het eerst met de verhuurder van de verantwoordelijkheid van het ge- panden. In februari wordt nog- meentebestuur niet. "We hebben maals met deze man gesproken en het gebied in de afgelopen jaren pas dan worden 'definitieve afspra- zichzelf maar zo'n beetje laten ont ken' gemaakt. wikkelen. Ook de gemeente heeft De voorlichter van de gemeente boter op haar hoofd Speelmatten Bijna alle Leiderdorpse raads commissies hebben zich de afge lopen weken gebogen over de aanschaf van speelmatten voor de plaatselijke 'parabowls'-vereni- ging. Per mat zou het magistrale bedrag van achtduizend gulden neergelegd moeten worden en dat voor een sport die niemand kende. Raadsleden lieten zich dan ook geduldig uitleggen dat deze typisch Britse jeu de boules- variant in ons land sterk in op komst is. Hoewel de pasopgerichte para- bowls-vereniging nog niet actief leden heeft geworven, is er al een wachtlijst. De vooral oudere spor ters kunnen onmogelijk allemaal tegelijk hun ovale parabowls-bal- len laten rollen op het ene speel- matje, dat de vereniging van Sportcomplex De Does huurt. De raadscommissies bogen zich daarom over de vraag of de gemeente nieuwe speelmatten voor de vereniging moet aan schaffen. "Als een basketbal-ver eniging De Does afhuurt, zijn de netten en de basketballen ge woon bij de huurprijs inbegre pen. Bij parabowls wordt echter geen standaardmateriaal ge bruikt", verklaart een gemeente woordvoerder. "Omdat de gemeente ouderen- sport wil bevorderen, hebben de commissies besloten drie nieuwe matten te kopen. De speelmat die er al is, wordt overgenomen van De Does". De gemeenteraad spreekt op 28 januari het laatste woord over de speelmatten. LE Spelfouten In de reglementen van de Voor- burgse taalprijzen zijn enkele foutjes geslopen, zo geeft de ge meente kort na de prijsuitreiking toe. Zoeterwoudenaar G. van der Hoeven, die de taalprijs begin dit jaar als eerste ontving, is namelijk niet een gemiddelde ambtenaar die is vergeten hoe normale men sen elkaar een brief schrijven. lezen van gemeentestukken, ot die nou door voorlichters of door andere ambtenaren zijn geschre ven". LE Kwispeldienst Hondebezitters die slecht ter been zijn of anderszins minder mobiel hoeven sinds kort geen wroeging meer te koesteren over het feit dat zij hun viervoeter on voldoende beweging kunnen ge ven. Al enige maanden opereert namelijk vanuit Oegstgeest hon- denuitlaatservice 'De Kwispel dienst'. Het viervoeterbureau is een ini tiatief van Tanja Coster, de enige werkneemster van het bedrijf. De 24-jarige Oegstgeestse haalt de honden met de auto bij de klan ten op, laat ze vervolgens een uur lang rennen in de vrije natuur en levert ze dan weer keurig bij baas je of vrouwtje af. Coster weet hoe ze met de die ren om moet gaan. "Ik ben eigen lijk altijd al met honden in de weer geweest", vertelt zij. In het verleden werkte ze regelmatig als vrijwilliger in het asiel van Oegst geest, maar in het asielwerk zijn weinig betaalde banen te verge ven. Coster behaalde het diploma dierenasiel- en pensionhouder en het diploma hondentrimmer en hoopt nu via de kwispeldienst brood op de plank te krijgen. "Duur is het niet", vindt Coster. "Ik werk met een soort strippen kaart met twintig uitlaatbeur- ten". Over klandizie heeft de Oegstgeestse niet te klagen. "Tot nu toe loopt het goed, ik heb tien vaste adressen. De ene dag ben ik op stap met twee honden, de an dere dag met zeven". Dieren van .diverse rassen, groot en klein en met verschillen de karaktereigenschappen, kun nen het volgens Coster prima met elkaar vinden. "Het is heel leuk om te zien hoe hele kleine en hele grote honden met elkaar omgaan. Een teckel-puppie van vier maan den oud is dikke maatjes met een Duitse herder-teefje". Van der Hoeven is voorlichter op het Voorburgse gemeentehuis en weet dus uitstekend hoe hij de valkuilen van de Nederlandse taal moet ontlopen. Toch ontving hij de taalprijs, een prijs voor ambtenaren die 'be grijpelijk Nederlands' schrijven. Zijn collega-voorlichter Peter Zuidgeest voldeed met zijn be grotingskrant eveneens aan de voorwaarden en ki-eeg de publici- teitsprijs. Dat Zuidgeest beide prijzen zelf had bedacht èn in de jury zat, deed daarbij ineens niet terzake. "We hebben de prijs samen met twee andere ambtenaren van an dere afdelingen gekregen. Zuid geest heeft zich teruggetrokken uit de jury toen de begrotings krant ter sprake kwam en we wa ren allebei echt verrast toen we hoorden dat we de prijs kregen", verweert Van der Hoeven zich te gen een venijnig stukje in het Binnenlands bestuur, het blad van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Hij voegt daar echter aan toe dat de prijzen binnenkort grondig geëvalueerd moeten wor den. "Om volledige zuiverheid te bereiken, mogen de voorlichters volgend jaar waarschijnlijk niet meer meedoen". Onmiddellijk na de uitreiking van de prijzen, liet Rotterdam de wereld weten dat de Maasstad vo rig jaar al een prijs voor schoon schrijven had uitgereikt. De Voorburgse voorlichter heeft zich daar nooit wat van aangetrokken. Schoonschrijven is iets anders dan helder taalgebruik, zegt hij stellig. Hoe het ook zij, de inwoners van Voorburg en andere gemeen ten zijn gebaat bij duidelijk taal gebruik, vindt Van der Hoeven: "Niemand heeft er wat aan als de burger het zweet uitbreekt bij het De Oegstgeestse T. Coster met vijf van haar kwispelende klanten: "En teckel-puppie van vier maanden oud is dikke maatjes met een Duitse herder-teefje(foto Hicico Kuipers) ZATERDAG 19 JANUARI Alphen tentoonslelling over egels, van 14.00 tot 16.30 uur in kinderboerde- voorpremière van de voorstel ling: Jenny Arean Solo, aanvang 20.30 uur in het Parklheater. Boskoop koppel-klaverjastoernooi van de Boskoopse Kaartclub, aanvang 11.00 uur in verenigingsgebouw, Voorkade. Katwijk vakantiemarkt in de Rabo-bank Voorstraat, van 10 00 tót 16.00 uur. optreden van Cabaret Dubbel Dwars: 'Er staat een gek om de hoek', aanvang 20.15 uur in Tripodia. Leiden antiekbeurs in de Groenoordhal- len, van 16.00 tot 22.00 uur. voorstelling 'Amadeus', met o.a. Willem Nijholt en Paul Röttger, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Key Town Jazz Festival, live mu ziek in alle zalen van de Stadsge hoorzaal, aanvang 21.00 uur. Leiderdorp winter-bingo bi) Tamarco, aan vang 20.00 uur in clubgebouw, Splinterlaan. voorstelling 'Bedden', door to neelvereniging To-ver-lei, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. 'Consider it All Oegstgeest Interpolis voorronde bij niet ro ken ,bridge-club De Schrandere Vos, aanvang 13.00 uur in hotel Het Witte Huis. Rijnsburg opening tentoonstelling 'Oost Europa? Dat zoeken we op', om 15.00 uur in de bibliotheek, Smit- gedroomd', door Stichting Jeugd- comedie Amsterdam, aanvang 14.00 üur in De Warenar. ZONDAG 20 JANUARI Alkemade kindervoorstelling (vanaf 6 jaar): 'Graaf Mobbekont', door Wim Ak kermans, aanvang 14.30 uur in De Alkeburcht, Roelofarendsveen. Alphen tentoonstelling over egels, van 14.00 tot 16.30 uur in kinderboerde rij Zegersloot. optreden van het Hoefzangkoor olv Dime Houweling, aanvang 14,00 uur in dienstencentrum Wes- terhove. optreden:'Folk uit de regio', aan vang 20.30 uur in het Parktheater. Katwijk pool-toernooi, 11.00 uur in het Snookercentrum, Badslraat. Leiden antiekbeurs in de Groenoordhal- len, van 11.00 tot 18.00 uur. vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus, van 10.00 tot 14.00 uur in het clubgebouw, Voorschoterweg. kindervoorstelling: 'De Weglo pers', door Jeugdtheater Hofplein, aanvang 15.00 uur in het LAK-The- ater, Cleveringaplaats. voorstelling:'Amadeus', met o.a. Willem Nijholt en Paul Röttger, aan vang 20.00 uur in de Leidse Schouwburg. Leimuiden zondagmiddag-jazz met Ruud Bogaard en zijn Jazz Friends, vanaf 15.00 uur in bar-rest, Nautique, He renweg. Oegstgeest concertserie Groene Kerk: strijk trio Theo Olof, Matthias Maurer en Harro Ruijsenaars, aanvang 14.15 uur in het Groene Kerkje, Haarlem merstraatweg. Wassenaar oncerl door de Cantorij van de Nieuwe Badkapel uit Schevenin- gen olv Jaap Hillen, aanvang 19.00 uur in de Dorpskerk. MAANDAG 21 JANUARI Leiden openbare bijeenkomst senioren PvdA, mmv Emielle Fallaux met vi deobeelden over Rusland, 14.00 uur wijkgebouw Aktief. Berlagestr.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17