Centrum '45 klaar voor hulpverlening Agressie tegen verpleegkundigen: zeker 1000 per jaar in ziektewet 'Verpleegkundigen in psychiatrische inrichting vogelvrij' Provincie wil studie naar verplaatsen vliegkamp ZATERDAG 19 JANUARI 1991 unimi'=,vMaaaia. NOORDWIJKERHOUT - Door een klap van een patiënt in psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria belandde verpleegkundige Willie Altelaar in de wao. De Noordwijkerhoutse (45) lijdt na het voorval aan slaap- en concentratiestoornissen, nek-, neus-, en rugpijn en moet sindsdien een bril dragen. Mogelijkheden om materiële en immateriële schadevergoeding te krijgen heeft ze na drie jaar procederen nog niet gevonden. Het is bijna drie jaar geleden dat Altelaar de fatale klap kreeg. Ze werkte toen voor een uitzendbureau in de nachtdienst van Sancta Maria. "De week daarvoor was een drugspatiënt vrijwillig opgenomen", vertelt de j voormalig verpleegkundige. "Hij was de eerste dagen vrij rustig, maar begon zich ineens verbaal agressief te gedragen tegenover vrouwelijke verpleegkundigen. Er moet iets zijn voorgevallen tussen hem en de psychiater, maar ik weet niet wat. De psychiater overlegde nooit met ons". De verslaafde man weigerde medicijnen te slikken waarop de psychiater hem 'in bewaring' wilde stellen. Deze dwangmaatregel I maakt het mogelijk patiënten tegen hun zin te behandelen. De verpleegkundigen waren tegen een 'ibs', omdat ze verwachtten dat de man daardoor nog agressiever zou worden. De patiënt werd na het afgeven van de ibs in een aparte cel opgesloten en op zijn bed vastgebonden. Kort nadat Altelaar met haar nachtdienst was begonnen gaf de man te kennen naar de wc te moeten. Nergens bleek een po te vinden, dus besloot de verpleegkundige de man naar het toilet te laten gaan. Daarbij riep ze de hulp in van twee broeders, die haar zouden begeleiden. Toen de patiënt was losgemaakt deelde hij echter onmiddellijk een klap uit aan de verpleegkundige, midden in haar gezicht. In het ziekenhuis constateerde men in eerste instantie alleen een gebroken neus. "Sancta Maria heeft mij allerbelabberst behandeld. Het hoofd van de afdeling zei dat ik maar even met de taxi heen en weer naar het ziekenhuis moest err dan weer kon gaan werken. Maar ik was voor de eerste keer in 25 jaar psychiatrische verpleging geconfronteerd met geweld. Daar ga je dan toch over nadenken. Thuis kwam ik tot de conclusie dat wat daar is gebeurd in geen enkele verhouding staat tot het werk van een verpleegkundige". Beter luisteren Volgens Altelaar had het voorval voorkomen kunnen worden als er beter naar de verpleegkundigen was geluisterd. "De behandelend arts heeft geen moment gereageerd op de rapporten over het agressieve gedrag van de patiënt. Overleg is heel belangrijk. Dat dat overleg vaak niet plaats heeft, is overigens niet typerend voor Sancta. Ik heb in DEN HAAG - De agressie van psychiatrische patiënten stijgt verontrustend. Jaarlijks komen daardoor enkele duizenden ver pleegkundigen in de ziektewet terecht. De schattingen over de juiste aantallen variëren, maar in de psychiatrische instellin gen noemt men de situatie schrikbarend. Peilingen wijzen uit dat zich per jaar 4500 zoge heten geregistreerde gewelds situaties voordoen. Jaarlijks komen zeker 1000 psychiatrisch verpleegkundi gen voor korte of langere tijd in de ziektewet als gevolg van agressie van patiënten. Dit wordt gemeld vanuit de werk groep psychiatrie van de Neder landse Maatschappij Verpleeg kunde (NMV). Het ziektever zuim varieert van een dag tot drie maanden; een deel van deze verpleegkundigen wordt zelfs geheel arbeidsongeschikt en komt in de wao terecht. Het totaal aantal verpleeg kundigen dat door geweld in de ziektewet terecht komt wordt op enkele duizenden per jaar geschat. De instellingen drin gen aan op een landelijk onder zoek, gezien de verontrustende stijging van de agressie in de Stijging verontrustend - instelling willen landelijk onderzoek sychiatrisch ziekenhuis 1 ïendaal in Den Haag kwa 8 gevallen in een jaar. Als aker psychiatrische zorg. Het gaat om gevallen w aarin verpleegkundigen letterlijk het mes op de keel krijgen, waarin ze gedurende een uur worden gegijzeld of zulke rake klappen krijgen dat ze er gekneusde rib ben aan overhouden. Deze situ aties doen zich in alle psychia trische ziekenhuizen voor. maar tot dusver werd er nog niet op deze schaal melding gemaakt van wantoestanden. In 80 tot 90 procent van de ge vallen waarin zich geweld voor doet zijn daarbij verpleegkun digen betrokken. In 20 procent van die gevallen is de schade die verpleegkundig personeel op loopt zowel lichamelijk als geestelijk zodanig dat men 'even' niet in staat is te werken, aldus een artikel in het blad 'Verpleegkundenieuws'. Dat komt er dan in de meeste geval len op neer dat de betrokkenen een of meerdere dagen verlof krijgen of nemen. Andere verpleegkundigen melden zich ziek naar aanlei ding van een voorval waarbij van geweld sprake was. Voor een aantal betrokkenen eindigt de zaak in langdurige ziekte en arbeidsongeschiktheid. Per in stelling, zo wordt geschat, zijn er gemiddeld een tot twee ver pleegkundigen per jaar die het vak verlaten vanwege deze risi co's en het gevaa. vaak zijn blootgesteld. Er is nog geen landelijke regi stratie van agressiegevallen te gen verpleegkundigen. De in stellingen inventariseren nu zelf het aantal geweldssituaties als onderdeel van de registratie van fouten, ongelukkenn en bij- na-ongevallen. De Geneeskun dige Hoofdinspectie heeft geen precieze cijfers over deze agressiegevallen. Zij doet nu wel een onderzoek naar de maatregelen die worden geno men om de geweldssituaties op te lossen. Het Nederlands Centrum Geestelijke Volksgezondheid (NCGV) wil een onderzoek naar agressie beginnen, maar heeft nog geen subsidie gekregen. Het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegstgeest. hield gedu rende een jaar bij hoeveel ge vallen van dreiging of geweld zich voordeden: het waren er 91, waarbij totaal 78 verpleegkun digen waren betrokken. Het de toename van geweld in deze instellingen wordt genoemd de gedeeltelijke inwerkingtreding van de wet BOPZ Bijzondere Opneming Psychiatrische Zie kenhuizen). Daardoor is het moeilijker geworden patiënten tegen hun zin met medicijnen te behandelen (het zogeheten platspuitcn). Meestal ontstaan nu situaties, waarbij de zaak eerst uit de hand moet lopen voordat ingegrepen mag wor den. De NMV-wcrkgrocp noemt maatregelen als cursussen 'om gaan met agressie' alleen maar lapmiddelen. Eerder denkt men dat het gewenst is dat elke in stelling structurele opvang gaat regelen voor slachtoffers van geweld. Mishandelde verpleeg kundigen hebben vaak last van verschijnselen als schrikachtig heid. vermoeidheid, opwellen de herinneringen, bibberen, woede-aanvallen, hoofdpijn, onbestemde angst, slapeloos heid, denkproblemen en maag- en darmstoornissen. Noordwijkerhoutse belandt na klap van patiënt in wao zo'n vijf andere inrichtingen gewerkt en in 80 procent van alle gevallen werd daar ook slecht overlegd met verpleegkundigen". Twee dagen na de klap diende Altelaar een aanklacht wegens mishandeling in bij de Noordwijkse politie. De man werd een half jaar daarna opgepakt en verhoord. Hij bekende, maar zei zich niet verantwoordelijk te voelen voor zijn daden. Verdere vervolging bieéf uit. Volgens Altelaar is dat omdat justitie het dossier van de zaak is kwijtgeraakt. Via een civielrechtelijke procedure probeerde Altelaar vervolgens materiële en immateriële schade vergoed te krijgen. Ze stelde de inrichting aansprakelijk op-grond van artikel 1403 uit het Burgerlijk Wetboek. De ex-verpleegkundige rekent uit dat ze er door verlies aan inkomen 18.000 gulden per jaar bij inschiet, 50.000 gulden schade heeft geleden en 3.000 gulden aan juridische kosten heeft betaald. Artikel 1403 BW bepaalt dat iemand behalve voor de schade die hij zelf aanricht ook verantwoordelijk is voor de schade aangericht door personen voor wie hij verantwoordelijk is. De rechter oordeelde echter in hoger beroep dat de inrichting niet verantwoordelijk is voor schade die patiënten haar personeel toebrengen. "Daarmee verklaart de rechter het verpleegkundig personeel dus vogelvrij", luidt het commentaar van Altelaar. Communicatie Behalve de slechte communicatie Willie Altelaar: "Door beter overleg tussen psychiater en verpleegkundige had dit voorkomen kunn tussen psychiater en verpleegkundige zijn er volgens Altelaar nog een aantal oorzaken voor het toegenomen geweld in psychiatrische ziekenhuizen. Ze noemt de inwerkingtreding vai de wet Bijzondere opneming psychiatrische ziekenhuizen, waardoor het moeilijker is geworden patiënten tegen hun 2 met medicijnen te behandelen. niet thuis in psychiatrische ziekenhuizen. "Op de afdeling waar ik werkte waren 14 patiënten, van wie er zes verslaafd waren. Mensen met psychosen of depressies zijn ernstig ziek, verslaafden zijn van een ander soort. Ze komen vaak de inrichting binnen om een strafrechtelijke vervolging te ontlopen. Ze kunnen kiezen: of de gevangenis in. of verplicht afkicken in een kliniek. Gespecialiseerde klinieken voor verslaafden zitten vol en dus komen veel van deze mensen terecht in psychiatrische inrichtingen. Maar dit soort verslaafden wil over het algemeen helemaal niet afkicken". Altelaar merkt op dat verslaafden voor hun opname een verklaring moeten ondertekenen. Daarin staat dat ze de verpleegkundigen niet mogen aanvallen, op straffde van ontslag uit de inrichting. "Dat is het enige dat een minuscuul beetje bescherming biedt aan de verpleegkundigen Ze voegt er aan toe dat agressief gedrag van 'gewone patiënten' niet zo erg is. "Dat schaadt je niet. dat is een symptoom van hun ziekte". Verzekering Er zou een verzekering moet komen voor verpleegkundigen, meent Altelaar. Zoiets zou in de cao opgenomen kunnen worden, maar het is ook mogelijk dat inrichtingen verplicht worden gesteld een dergelijke aansprakelijkheidsverzekering af te sluiten. Directeur Verhagen van Sancta Maria lijkt zoiets een goede zaak. "Het is een beetje zuur dat deze mevrouw niets krijgt. Wij zijn als inrichting overigens niet tekort geschoten. Alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen". Onderzoek of vliegtuigen plaats kunnen maken voor woningen. PEN HAAG/VALKENBURG - De provincie Zuid-Holland wil dat minister Alders (ruimtelij ke ordening) een studie verricht naar verplaatsing van het mili taire vliegveld Valkenburg. Dat staat in een reavtie van de Randstadprovincies op de Vier de Nota Extra die de minister eind vorig jaar uitbracht. Gedeputeerde Stolker (ruim telijke ordening en volkshuis vesting) vindt het 'merkwaar dig' dat in de nota, die de inrich ting beschrijft van Nederland tot het jaar 2025, niet wordt ge sproken ove'r dit vliegveld. In eerdere versies van de nota werd Valkenburg naast het vliegveld Ypenburg nog wel ge noemd als een mogelijk te slui ten militair onderdeel. Nu is door Alders alleen Ypenburg aangewezen om te worden gesloten en plaats te maken voor woningbouw. De minister vindt dat drie militaire vliegvelden in Zuid-Holland te veel van het goede is. Het sluiten van het vliegkamp in Valkenburg zou zowel voor de provincie als voor Leiden en de Bollenstreek aantrekkelijk zijn. Deze overheden zijn op zoek naar lokaties voor woning bouw en staan bij voorbeeld voor het moeilijke besluit om de Boterhuispolder aan woning bouw op te offeren. Volgens Stolker moet het ver zoek als een 'schot voor de boeg' worden gezien. "Wij willen de mogelijkheid van sluiting graag overeind houden", aldus Stol ker. Mocht blijken dat de rijks overheid de eerste 10 a 20 jaar niet aan sluiting denkt, dan vindt de provincie het niet zin vol om naar het vliegveld een lokatiestudie te doen. Meer dui delijkheid over de toekomst van Valkenburg moet de defensie nota geven die binnenkort wordt uitgebracht. Stolker vraagt de minister te vens om de Boterhuispolder, groen gebied ten noorden van Leiden, en de Oostvlietpolder niet tot het Groene Hart te re kenen. Uit de huidige kaarten blijkt niet of deze polders nu wel of niet tot het Groene Hart, waar geen woningbouw meer wordt toegstaan, behoren. Deze polders zijn de laatst overge bleven mogelijkheden voor Lei den om woningbouw te plegen. De provincie verschilt met de minister van mening over de termijn waarop de zuidelijke Bollenstreek in de opvang van de woningbehoefte van Leiden moet voorzien. Volgens de pro vincie moet eerst bezien wor den of de Leidse agglomeratie zelf ruimte kan bieden aan der gelijke opvang. Pas in tweede instantie moet de Bollenstreek Leiden te hulp komen. Door Golfoorlog raken mensen weer in psychische nood OEGSTGEEST Centrum '45, de kliniek voor oorlogsslachtoffers in Oegstgeest, heeft een draaiboek klaarliggen voor het geval mensen door de Golfoorlog in psychische nood raken en hulp nodig hebben. De kliniek is de enige in Nederland die zich bezighoudt met medische en psychische behandeling van oorlogsgetroffenen uit de Tweede Wereldoor log. De Golfoorlog kan bij veel mensen met traumatische ervaringen in '40-'45 tot grote angst leiden, verwacht directeur en psychiater, drs. J.N. Schreuder. De man die Altelaar geslagen heeft was volgens Verhagen geen 'strikte verslaafde'. "Verslaafden zonder psychische problemen worden door ons categorisch geweigerd. De man in kwestie was behalve verslaafd ook zeer psychotisch. Hij was hier niet om van zijn verslaving af te komen". Verhagen zegt niets te merken van toegenomen geweld van patiënten. "Er zitten hier 530 patiënten, ik werk hier elf jaar. Er sneuvelt wel eens een bril maar zoiets als met mevrouw Altelaar is gebeurd heb ik nooit eerder meegemaakt". Medische faculteiten maken actieplan voor betere artsopleiding LEIDEN - De medische faculteiten hebben gezamenlijk een actieplan gemaakt om de opleiding tot basis arts te verbeteren. In aanvulling op de internationale eisen komen er nu inhoudelijke eindtermen. Het actie plan gaat over de laatste twee jaar van de zesjarige opleiding tot basis arts. De eindtermen behelzen onder meer de algemene houding van de arts en zijn ethische deskundigheid. Dat heeft de Vereniging van Sa menwerkende Nederlandse Uni versiteiten. bij wie de faculteiten in een overlegorgaan zijn verenigd, gisteren meegedeeld. In die eindtermen wordt ook aan gegeven hoe de co-assistentschap- pen gestructureerd moeten worden. Verder wordt gezocht naar een toet sing van de einddoelen. Het actieplan wordt uitgevoerd in overleg met de artsenorganisatie KNMG, die verantwoordelijk is voor de specialistische vervolgop leiding. Schreuder was gisteravond op de televisie te zien als deskundige gast bij het praatprogramma van de NCRV: Rondom Tien. Hij vertelde daar over de reacties van zijn pa tiënten in de kliniek op de recente- lijke gebeurtenissen in de Golf. Gis termiddag deelde hij mee dat een klaar ligt om honderden i op te kunnen vangen als Is raël direct bij de oorlog betrokken raakt of de gevechten bloediger worden. Centrum '45 behandelt ongeveer 300 a 400 mensen per week. Naast een dagkliniek is er ook een klini sche en poliklinische behandeling. De patiënten zijn veelal verzets mensen, vervolgden als joden, Indi sche mensen en mensen die in Jap penkampen hebben gezeten, en burgers die traumatische ervarin gen hebben. "Op dit moment merken we aan onze patiënten, dat velen behoorlijk bezig zijn met de Golfoorlog", ver telt Schreuder. "We zien dat vooral tijdens de behandeling. Bij velen is er grote angst. De gebeurtenissen roepen herinneringen op aan de Tweede Wereldoorlog". Ook verzetsstrijders reageren hef tig op de gebeurtenissen van de laatste dagen. Schreuder "Waar hebben we het eigenlijk allemaal voor gedaan, vragen ze zich af. 'Is er dan zo weinig veranderd de laatste 45 jaar', reageren ze". Het Centrum krijgt echter nog niet veel telefoontjes of nieuwe aan meldingen binnen. "Dit in tegen stelling tot enkele jaren geleden toen de 'Twee van Breda' werden vrijgelaten (oorlogsmisdadigers- red.). Toen werden we overstelpt met telefoontjes ei hulp nodig hadden" in het Centrum worden behandeld, krijgen een psy chotherapeutische behandeling. Volgens Schreuder zijn er twee din gen mogelijk voor de opvang van patiënten die het extra moeilijk hebben vanwege de Golfoorlog. "Veel praten is belangrijk voor mensen bij wie de herinneringen boven komen. Mensen die echt wor den overspoeld met herinneringen en die daar erg veel last van hebben, geven we extra medicijnen". Praten Veel praten, is erg belangrijk vol gens de directeur van Centrum '45. Ook voor mensen die niet worden behandeld. "Dat is ook een algeme ne tip die ik kan geven. Mensen die last krijgen van herinneringen moe ten daar vooral over praten met mensen in hun omgeving. Zij hoe ven niet onmiddellijk psychisch te worden behandeld maar moeten contact zoeken met anderen. Het is ook afhankelijk van de aard van de mensen. De een blijft het nieuws op de voet volgen, een ander wil de tv en radio liever afzetten en de krant ook niet lezen. Iedereen moet voor al naar de eigen behoeften luisteren en doen waar hij of zij zich prettig bij voelt". Ernstige zorgen maakt Schreuder zich over de situatie als Israel bij de oorlog betrokken raakt of de ge vechten meer mensenlevens gaan eisen. "Dan ben ik bang dat de reac ties van mensen veel ernstiger wor den. Maar we zijn er hier klaar voor: we hebben een scenario gemaakt. Onze kliniek heeft 24 bedden maar poliklinisch kunnen we in enkele weken honderden mensen opvan gen. Ik denk dat we dat aankunnen. Eventueel kunnen we mensen doorverwijzen naar bij voorbeeld Joodse instellingen op dit terrein". Nieuwe kinderpoli in St. Elisabeth LEIDERDORP - De nieuwe polikli niek kindergeneeskunde van het St. Elisabethziekenhuis in Leider dorp is deze week officieel geopend. Kinderen kunnen voortaan terecht in ruime 'kindvriendelijke' spreek- en behandelkamers. De oude po likliniek dreigde uit zijn voegen te barsten wegens een toename van het aantal patientjes Van de verhui- meteen gebruik gemaakt om de po likliniek vrolijker te maken. Lichte kleuren en veel daglicht moeten de kinderen op hun gemak stellen. In de wachtkamer is de ziekenhuiss feer verbloemd door een grote hoe veelheid speelgoed. 0uü4liriiU)£ Honderd jaar geleden stond er in de krant - De heer R te Haarlem, die een kistje kaas bij het Holl. Spoor re clameerde, dal reeds voor weken uit Purmerend aan hem was verzonden, kreeg eene gedrukte briefkaart van de maatschap pij, waarin hem werd te kennen gegeven, dat er een onderzoek maar de vermiste kist thee was ingesteld.En men verwachtte kaas! - Heden kwam P. Van Zonneveld ons verzekeren dat hij het is. die den in den Zuidsingel gevallen lantaarnopsteker, van wiens on geluk wij gisteren melding maakten, gered heeft. Hij bracht den geredde mede. die de waar heid van Van Zonnevelds ken nisgeving in het daglicht stelde. - Naar de heer Af. Kooy ons mede deelt, was hij Zaterdag niet in de gelegenheid om aan de bestel lers van koffie, thee en Van Hou tens cacao de door hen verlang de artikelen te verkoopen, we gens te late aankomst van een en ander. Hel goederenvervoer is tegenwoordig in een woord al lertreurigst, doch de heer Kooy heeft nu zijne maatregelen geno men om de goederen in zijn ma gazijn te krijgen, en zal nu a.s. Woensdag cacao, koffie en thee verkoopen met hetzelfde doel als Zaterdag de sigaren. Vijfentwintig jaar geleden - De openbare ijsbaan op de Zoe- terwoudse Singel te Leiden is thans grotendeels opengesteld voor het schaatsminneud pu bliek. Deze ijsbaan loopt van de Koepoortsbrug Herenstraat tut de Utrechtse brug Hoge Rijn dijki. Bepaalde gedeelten 'ook bij de bruggen) zijn echter door hekken afgezet. Het publiek wordt er dringend op gewezen, dat men zich n iet op de door hek ken afgezette gedeelten mag be gevenNiet alleen levert dit groot persoonlijk gevaar op. ook kan daardoor het ijs op de wel opengestelde baan ernstig wor den beschadigd. Dus WEL RIJ DEN MAAR NIET WA IA Hl F KENNELIJK NIET MAG

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15