EIDEN 'Dit kan ons de helft omzet kosten 'Och, we kunnen met z'n tweeën de PPR toch ook wel opheffen" Justitie houdt mogelijk slachtoffer verkrachting aan voor plegen meineed Panorama van Leiden 'De hele buurt wijst ons nu na' CNN in Merenwijk LEIDEN - Bewoners van de Merenwijk kunnen sinds gis teravond de Amerikaanse ak- tualiteitenzender CNN op hun televisie ontvangen. De Stich ting Kabelnet Merenwijk be sloot Duitsland 2 in te ruilen voor deze zender nadat veel kijkers hierom hadden ge vraagd. Het kabelnet van de SKM heeft onvoldoende capa citeit om CNN aan het be staande zenderpakket toe te voegen. CNN blijft in ieder geval tot en met de afloop van de oorlog in de Golf op de kabel. Daarna wordt de programmering op nieuw bekeken. Omdat er sprake is van een technische noodoplossing is de beeldkwa liteit van CNN nog niet opti maal. Dat wordt misschien nog verbeterd. LEIDEN Het is vrijdagavond 18 januari, acht uur. Ér zijn drie mensen in De Pancrat. Alsof het buurthuis aan de Middelste gracht niet het decor is van een historische gebeurtenis. "Och, we kunnen met z'n tweeën toch ook de PPR wel opheffen"? In de Pancrat zullen de Leidse afdelingen van PPR en PSP hun laatste vergaderingen houden. Ze gaan dan officieel op in Groen Links, afdeling Leiden. Het was de bedoeling dat na de ophef fingsvergaderingen een nostal gisch feest zou losbarsten met zestiger-jaren muziek en 'sketsjes en spietsjes'. Dat festijn is afge last in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. De discussie die zich even na achten ontspint gaat daar niet over. "Zullen wij hier gaan zitten en jullie boven?", vraagt Ate Flapper van de PSP aan Rob van Lint van de PPR. "Kunnen we het niet samen doen? Dat wil ik zo even aan de orde stellen", ant woordt die. Flapper vindt dat geen goed idee: "Als we daarover eerst moe ten discussiëren. En we kunnen zijn ogen bij het ons niet opheffen want Tejo is er niet en die moet de zaak finan cieel afhandelen". Tejo blijkt de in Katwijk woonachtige penning meester te zijn. Verteld wordt dat hij geen zin had om naar Leiden te komen, nu het feest niet door gaat. Als je zo redeneert, kun je nooit feest vieren want er woedt altijd wel ergens in de wereld een oorlog, vindt hij. De vijf leden van de PPR gaan de trap op. Het is kwart over acht als Van Lint het woord neemt. "Het feest is afgelast in verband met de Golfoorlog. Ik denk dat het goed is om na afloop even te praten over wat er in Leiden ge beurt aan vredesmanifestaties. En over de demonstratie in Den Haag, morgen". Afgesproken wordt het eventu ele batige saldo over te dragen aan Groen Links. Er wordt een kascommissie ingesteld. En er worden wat stukken overhan digd. "En dan zijn we nu bij het laatste punt in de historie van de PPR en dat is de rondvraag". "Ik raad iedereen aan om op 16 februari wel naar het landelijke congres te gaan. het schijnt wel leuk te worden", zegt Hans van Egdom. "Ik kan me niet voorstel len dat als de zaken in de Golf ver der escaleren, dat er dan een fees telijke gebeurtenis wordt gehou den", tempert Van Lint de vreug de alweer. En dan is het echt afgelopen. Van Lint spreekt historische woorden: "Welnu, ik wil iedereen bedanken en overgaan tot de orde van de Groen Linkse-dag". Ie mand constateert dat-ie nog nooit zo'n leuke vergadering heeft ge had. De PSP is nog niet zo ver. Drie mannen en twee vrouwen halen herinneringen op. Dan meldt Ate de Flapper dat het 'hele histori sche moment van opheffen' niet kan doorgaan omdat de penning meester er niet is. Een anti-cli max, wordt geconstateerd en snel wordt besloten om het dan maar op een wat minder officiële ma nier te regelen. Er wordt een beetje sentimen teel gedaan. Over de vlag van de PSP, bijvoorbeeld. Het was de be doeling dat die op het feest zou worden verloot, maar iemand op pert het idee om het doek be schikbaar te stellen aan de Laken hal. "Want", voorspelt oud-raads- lid Herman Amptmeijer, "over tien of twintig jaar is er weer een heel nieuwe generatie Groen- Links'ers en die krijgt tranen in En wat ook nooit verloren mag gaan, vindt hij. is de Com- pletapot. dat onmisbare onder deel van PSP-vergaderingen 'met die gleuf waarop staat dat voor elk kopje koffie vijftig cent moet worden betaald'. Er wordt nog wat verder gezwijmeld. Maar dan is ook bij de PSP het laatste punt aan de orde. De rondvraag. "Ik wil niet vervelend doen, maar waarom heft de CPN zich van avond niet op", wil één van de twee vrouwen weten. "Daar is het een veel pijnlijker proces", weet Flapper te vertellen. CPN-lid en fractievoorzitter van Groen Links Jan Laurier be vestigt dat. "De afdeling draait in feite niet meer. Maar het is toch een partij waar sommige mensen hun hele leven in hebben geze ten". Er komt binnenkort een congres, verzekert hij. Laurier maakt zich er niet zo druk om. "Ik voel me Groen Links'er en dat ben ik ook". Daarom is hij ook naar De Pancrat gekomen. "Dit is toch een belangrijke stap. Ik wil daar graag getuige van zijn". Het is vrijdagavond 18 januari, negen uur. PSP en PPR zijn niet meer in Leiden. Winkeliers willen geen concurrenten op weekmarkt Stevenshof LEIDEN - De winkeliers in het winkelcentrum De Stevens- bloem in de Stevenshof willen nog twee jaar met rust gela ten worden voordat er een weekmarkt in deze wijk komt. "We zijn er niet tegen maar het is nog te vroeg", zegt de voorzitter van de winkeliersvereniging J. Visser. "Ik heb zelf meegemaakt dat op marktdag je omzet met de helft kan dalen". DEN HAAG/LEIDEN - Een 17-ja- rige Leidse is op last van de Haagse officier van justitie, mevrouw P. Koolschijn, aangehouden wegens meineed. Dat gebeurde tijdens de rechtszaak tegen een 27-jarige in woner van Zoetermeer, die ervan wordt verdacht het meisje te heb ben verkracht. De man stond tevens terecht voor verkrachting van een tweede 17-jarige Leidse. Ook zou hij in een Leidse kledingzaak een vrouw hebben gegrepen. De rechtbank besloot de rechts zaak tegen de Zoetermeerder na het meineedincident aan te houden. In februari komt er opnieuw een zit ting. De Leidse wordt nu door de Haagse politie verhoord. Vorig jaar stapte de Leidse naar de politie om aangifte te doen van de verkrachting. Later verklaarde de Leidse tegenover de rechter- -commissaris dat zij haar verkla ring wilde intrekken. "Ik heb het gevoel dat half Leiden achter me aan zit. Ik durf de deur niet meer uit. Daarom wil ik mijn verklaring in trekken," vertelde zij deze onder zoeksrechter. De Zoetermeerder had de twee meisjes gedagvaard om in zijn zaak onder ede te getuigen. De eerste vrouw verklaarde dat de Zoeter meerder haar op 23 december 1989 na een bezoek aan de Haagse uit spanning The Golden Gate zou thuisbrengen. Hij reed echter niet direct naar Leiden, maar cirkelde rondjes in de buurt van Zoetermeer. Uiteindelijk vergreep hij zich in de buurt van Zoeterwoude aan het slachtoffer. De Leidse moest aan zijn wensen voldoen want anders zou hij haar „poten breken en ver zuipen in de sloot". De andere Leidse hield tegenover de rechtbank vol dat zij haar verkla ring als ingetrokken beschouwde. Zij vertelde onder ede dat zij in een Zoetermeerse flat van een kennis van de verdachte uit vrije wil met hem naar bed is geweest. Daarop verdaagde de rechtbank de zitting voor twintig minuten om het meisje te laten nadenken over de conse quenties van haar verklaring. De Haagse advocaat, mevrouw F. En gels, heeft nog met haar gepraat. Te rug in de zittingszaal bleef het meis je bij haar bewering dat van ver krachting geen sprake was. Daarop liet de officier van justitie de Leidse op verdenking van mein eed inrekenen. Het verhoor door de Haagse politie moet uitwijzen waar om de vrouw haar verklaring in trok. Het openbaar ministerie eist in meineedzaken over het algemeen vijf maanden. De Stevensbloem kende het eerste jaar na de opening moeilijke jaren. Winkels moesten de deuren sluiten omdat de omzet beneden verwach tingen bleef. De leegstand was zor gelijk. Naarmate de wijk groeide, kregen de winkeliers een steviger basis om te overleven. Nu, ruim vier jaar later, draaien alle winkels goed genoeg om er een belegde boterham aan over te houden. Hoewel de slui ting van de spoorwegovergang De Vink gevoelig is aangekomen. De Stevensbloem verloor de klanten uit Voorschoten-Noord voor wie de Stevensbloem aleen nog via een fik se omweg bereikbaar is. "We hebben hier winkeliers die nog maar een jaartje bezig zijn. Geef ze even de tijd. De concurrentie met de weekmarkt kan voor hen een probleem worden", betoogt Visser. De winkeliersvereniging wil de komst van de weekmarkt uitstellen tot 1992 wanneer de spoorwegover gang weer opengaat. De gemeeqte heeft het bezwaar naast zich neergelegd. De winke liers zouden juist handig gebruik kunnen maken van de extra toeloop op de markt, denken zij. Visser, handelaar in dierenbenodigdheden, heeft het allemaal al eens eerder meegemaakt in het winkelcentrum aan de Vijf Meilaan. "Daar kwam zo'n vijf jaar geleden ook een week markt. Ik had het daar altijd hardstikke druk. Maar op dinsdag als de markt er stond, draaiden we de helft minder omzet". Visser verwacht niet veel van die extra toeloop die de ambtenaren voorspellen. "Mensen komen toch alleen maar om lekker te wandelen en te snuffelen op de markt. Die ko men dan echt niet bij ons aan". Hij verdenkt de gemeente er van haast te hebben om de komst van een markt in het naastgelegen Voor- schotense Noord-Hofland voor te zijn. De winkeliers denken nog één troef in handen te hebben: ze mo gen meepraten over welke bran ches wél en welke branches niet op de markt komen. Als het aan Visser ligt, worden alle branches die zich in de Stevensbloem bevinden, niet toegelaten op de markt. Hoewel: "Een groente en fruithandel op de markt zal niet tegen te houden zijn. Maar ik probeer het wel". Wat mag er volgens Visser dan wel komen te staan? "Ik denk aan een CD en platenhandel, boeken, planten, een kaasafdeling, aardap pelen, tijdschriften, speelgoed... Nee, geen handel in dierenbeno digdheden natuurlijk". Hij is zich ervan bewust dat in zijn opsom ming typische marktprodukten als groente en fruit of kleding en stof fen ontbreken. Het zal, zegt hij, dan ook niet meevallen om de 45 kraam pjes naast de Stevensbloem tot te vredenheid van de winkeliers ge vuld te krijgen. LEIDEN - De twee Leidenaren die deze week ten onrechte werden op gepakt omdat ze verdacht werden van een gijzeling, vorige week in het postkantoor in de Merenwijk, zijn flink geschrokken van hun arresta tie. Het tweetal werd gisteren op vrije voeten gesteld nadat de politie tot de conclusie was gekomen dat ze onschuldig zijn. "Maar", zeggen ze, "we worden nu door de hele buurt nagewezen. Daar zijn we eigenlijk een beetje kapot van. De meeste mensen geloven niet dat we echt on schuldig zijn". Hans Devilee (20) en Stefan Koor eman (18) willen hun verhaal graag kwijt. "Kijk, we zijn geen lieverd jes", vertelt Hans zonder er om heen te draaien. "Ik heb in het verleden wel eens wat rottigheid uitgehaald. Geen overvallen of tasjes roven van ouwe mensen. Ook geen wapens of drugs. We zijn geen zware crimine len. Maar, ik heb weieens een auto gepikt of wat anders uitgevreten. De laatste tijd ben ik een stuk rusti ger. Ik heb een vriendin en heb geen zin meer in dat gelazer. Eén keer heb ik gezeten en dat is genoeg. Dat wil ik gewoon niet meer". De Leidenaars werden vorige week vrijdagavond, toen ze op be zoek waren bij een vriend in de Me renwijk, opgepakt door een arresta tieteam. "We hadden een bak koffie gedronken en ik deed net de deur open om weg te gaan", vertelt Hans. "Opeens was het 'bam, politie'. We werden neer buiten gesmeten, op de grond gegooid en kregen hand boeien om en een zwarte bril op. Het leek wel of ze een massamoor denaar te pakken hadden. Die lui van dat arrestatieteam zijn net Ram- bo's. Ik ben me rot geschrokken, zo overdreven als dat er allemaal aan toe ging. Wat een kauwgomballen- bende is dat", lacht Hans. Criminelen Op het politiebureau werd het twee tal in een cel gezet en kregen ze te horen dat ze verdacht werden van de overval op het postkantoor in de Merenwijk. De overvallers hadden een lokettiste, een chauffeur van de PTT en een schoonmaker in gijze ling gehouden in afwachting van een personeelslid dat in het bezit was van de sleutel van de kluis. De lokettiste was de overvallers uitein delijk te vlug af omdat ze kans zag de beveiligde tussendeur dicht te gooien. De overvallers gingen er daarna als een haas vandoor. De auto van de daders, een oud model Opel in de kleur geel, zette de politie op het spoor van de twee Me- renwijkers. Hans: "Ik heb net zo'n autootje. Die zie je bijna niet meer, dus ik kan best begrijpen dat de po litie ons er voor op aankeek. Ik wil Leidenaren bleken onschuldig aan gijzeling in Merenwijk: de Leidse politie ook niet zwart ma ken, we zijn in de cel goed door ze behandeld en die mensen moeten ook hun werk doen. Waar het ons om gaat is dat iedereen nu denkt dat wij het toch gedaan hebben en dat de politie ons heeft vrijgelaten we gens gebrek aan bewijs". "Als we in de buurt op straat lo pen, voel je iedereen naar je kijken. Ze denken allemaal: die jongens zijn vuurwapengevaarlijk, dat zijn zware criminelen. Bij vrienden mo gen we niet meer thuis komen om dat de ouders zeggen: 'die wil ik niet in m'n huis hebben' of 'daar moet je niet mee omgaan want dan kom je op het verkeerde pad'. Sommige mensen vragen ons gewoon: juh, heb je het nou wel of niet gedaan". "Ik wil gewoon dat iedereen weet dat we onschuldig zijn", zegt Hans. "Op de ochtend van de overval la gen we allebei rustig te slapen. M'n vrendin kan dat bevestigen. Zo'n r erval en mensen gijzelen is iets %rat ik nooit zou doen. Ik heb nog nooit mensen kwaad gedaan. Dat doe je gewoon niet". Depressief Een woordvoerder van de Leidse politie verklaarde gisteren even eens dat het tweetal onschuldig is. "We zaten er duidelijk naast. Deze twee mannen hebben niets met de zaak te maken. Daar zijn we nu ab soluut zeker van", aldus de woord voerder van de politie. De Merenwijkers zijn blij met de verklaring van de politie maar me nen dat ze door de aanhouding toch zijn bestempeld als criminelen. Ze hebben er niet alleen een slechte naam maar ook een angstig gevoel aan overgehouden. Stefan vertelt dat het de eerste keer was dat hij in de cel heeft gezeten. "Ik wist dat ik er niets mee te maken had maar als je daar zit wordt je toch wel een beetje bang. Bovendien vrees ik dat Hans (I) en Stefan: "We hopen dat iedereen nu geloofd dat we onschuldig Zijn". (foto EUra Martrn» ik door deze toestand mijn baan kwijt raak". Hans, nog zichtbaar nerv eus, zegt dat de angst hem om het hart is ge slagen toen hij vast zat. "Ik dacht dat ik m'n vriendin kwijt zou raken, m'n huis en dat ik onschuldig vast zou komen te zitten. Er gaat van al les door je hoofd. Daar werd ik erg depressief van. Ik zat de laatste fijd op het goede spoor en dan gebeurt dit me. Echt, het was een afschuwe lijk ervaring. We hebben nu ons zeg je gedaan en hopen dat iedereen ge loofd dat we onschuldig zijn". kunnen opnemen", aldus de schil der. Jan-Willem Bruins werkt al zes jaar als schilder. Hij werkt alleen in opdracht en maakt geen schilderij en. Veel van zijn opdrachten komen vanuit de horeca. Dit heeft hij te danken aan de periode in zijn leven waarin hij zelf in de horeca werkte om zijn studies Nederlands en ge schiedenis te bekostigen. In de loop der jaren heeft hij in meer dan 60 horecagelegenheden in Leiden zijn sporen achtergelaten. De werken varieren van een logo op een raam tot de inrichting van een complete Egyptische graftombe in Scarabé. Deze laatste is inmiddels alweer verdwenen en zo zal het met meer van zijn kunstwerken gaan. Toch is Bruins daar niet rouwig om. "Ik zie mijn werken niet als kunst maar als decoratie. Het is leuk om er een tijdje tegenaan te kijken, maar na verloop van tijd moet het weer weg of vervangen worden". Het Leidse panorama zal voorlo pig nog niet verdwijnen. Aanstaan de zondag verwacht de schilder de laatste hand aan het stadsgezicht te leggen. Hij is er dan bijna drie we ken aan bezig geweest. LEIDEN - De Leidse schilder Jan- Willem Bruins legt op het ogenblik de laatste hand aan een panorama van Leiden. De schildering komt op de muur van een uitbreiding van het restaurant 'Chez Kok' in de Pie- terskerkchoorsteeg. De wandschil dering wordt 16 meter lang en bijna 4 meter hoog. Voor het maken van het kunst werk is Bruins uitgegaan van het Leiden in de jaren 50. Hierdoor is het mogelijk de flats van Leider dorp uit het panorama weg te laten. Enkele andere gebouwen zijn door de sprong terug in de tijd juist weer zichtbaar geworden. De inmiddels afgebroken meelfabriek is in het stadsgezicht terug te vinden en ook de blauwe tram rijdt weer. De foto's, aan de hand waarvan Bruins het panorama maakt, zijn genomen vanaf de omloop van mo len de Valk. "Ik heb ook geprobeerd vanaf andere plaatsen foto's te ma ken, zo heb ik ondermeer op het he- licopterplatform van het AZL ge staan. De stad lag vanuit daar eigen lijk toch iets te ver weg. Anderzijds had ik dan natuurlijk wel molen De Valk en het station in het geheel Jan-Willem Bruins legt de laatste hand aan het panorama van Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN NIEUWE VESTIGING Met ingang van januari 1991 heeft ËU Moret Ernsts. Young een nieuwe vestiging in Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13