Barricaden rond parlement Estland Vrouwen Hongkong naar China voor abortus Vrees voor bestorming door Sovjets Optreden Uganda tegen export apen gevraagd Gerechtshof laat Italiaans politiek stelsel intact Litouwse minister laakt Westen ZATERDAG 19 JANUARI 1991 BUITENLAND PAGINA 11 TALLINN/VILNIUS (DPA/Rtr/AFP) Om het Estse parlement in Tallinn zijn gisteren barricaden opgeworpen, zo meldt een correspondent van de Zweedse radio. Met hijskra nen werden betonnen blokken, die elk enkele tonnen wegen, geplaatst op de enige toe gangsweg tot de Toompea-heuvel waar regering en parlement zetelen. KAMPALA (IPS) De regering van Uganda wordt momenteel on der grote druk gezet om maatrege len te nemen tegen de export van bedreigde dieren. In een brief aan president Museveni, die in de Ugan- dese pers werd gepubliceerd, ves tigde de in de Verenigde Staten ze telende Organisatie voor Dierenbe scherming IPPL onlangs de aan dacht op de export van gorilla's, chimpansees en andere aapachti- gen. In de Ugandese pers verschij nen de laatste maanden voortdu rend artikelen over de praktijken van dierhandelaren. Tot begin vorig jaar gold er in Uganda een totaal verbod op de ex port van bedreigde diersoorten. Dat was nodig omdat in de twee decen nia van burgeroorlog en chaos daar voor. veel dieren in het oerwoud vrijwel uitgeroeid werden. Stro pers. maar ook soldaten, richtten in de nationale parken die voorheen door duizenden toeristen werden bezocht, ware slachtpartijen aan. Daardoor is nu in Uganda zowel de zwarte als de witte neushoorn uitge storven, terwijl het aantal olifanten, buffels, zebra's en giraffen dras tisch terugliep. Met het oog op de financiële crisis waarmee het land kampt besloot de regering Museveni vorig jaar echter de export van sommige dieren in beperkte mate toe te staan om op die wijze buitenlandse valuta te ver dienen. Volgens de Ugandese rege ring hebben vooral de apen en som mige vogels zich de laatste jaren aardig hersteld. De regering in Kampala recht vaardigde haar beslissing door te wijzen op een rapport van de Ver enigde Naties. Daarin wordt gesug gereerd dat Uganda de zo broodno dige buitenlandse valuta kan ver dienen door de export van dieren die niet met uitroeiing worden be dreigd en die niet dienen als voedsel voor de lokale bevolking. Volgens verschillende Ugandese kranten worden echter ook bedreig de dieren als gorilla's en chimpan sees het land uit gesmokkeld. De dieren zouden tegen lagere prijzen dan normaal op de internationale markt zijn aangeboden. Een handelsonderneming die ei gendom is van een Amerikaan en twee Ugandezen. zou een order uit de Sovjetunie hebben ontvangen voor de levering van drieduizend apen. Op de apen zouden medische experimenten worden uitgevoerd met als doel een vaccin te vinden te gen de ziekte aids. De onderneming zou ook betrokken zijn bij de export van cobra's, pythons, schildpadden, genetkatten, kameleons en hagedis- In Uganda leven 300 berggoril- la's, ongeveer tweederde van alle berggorilla's ter wereld. Gorilla's en chimpansees vallen volgens de Conventie voor Internationale Han del in Bedreigde Dier- en Plante- soorten onder de categorie van de meest bedreigde dieren. Gevreesd wordt dat Sovjet-militai ren dit weekeinde het gebouw be stormen. ondanks beloften van de Sovjet-minister van defensie Jazov dat dit niet zal gebeuren. Volgens de correspondent zijn tot dusver geen troepenbewegingen gesignaleerd. Wel zou de pro-Sovjetbeweging 'In- terfront' de Russische bevolking hebben opgeroepen Estse politie agenten te ontwapenen. "Het is precies hetzelfde scenario als in Letland en Litouwen, en daar om moeten we hetzelfde als zij doen", aldus Tsjernov, de persatta ché van premier Savisaar. Ook in de twee andere Baltische republieken zijn voor de parlementen barrica den opgeworpen en wachten inge steld om een bestorming te voorko- Het Litouwse parlement heeft gisteren besloten een "algemene volksstemming" over de onafhan kelijkheid te houden. Alle burgers van Litouwen zullen zich kunnen uitspreken over een artikel in de Li touwse grondwet, waarin het land omschreven wordt als een "onaf hankelijke democratische repu bliek". Het parlement zal vóór 15 fe bruari de termijn en de voorwaar den voor het referendum vaststel len. De in december aangenomen voorziet in het houden van volks stemmingen. De Litouwse nationalisten willen hiermee aantonen dat een meerder heid van de 3,6 miljoen inwoners, onder wie 20 procent niet-Litou- wers, vóór onafhankelijkheid is. De Letse president Gorbunovs zal volgende week de Zweedse en Britse premiers, Carlsson en Major, en president Mitterrand van Frank rijk bezoeken om de Baltische crisis te bespreken, zo meldde een rege ringswoordvoerder gisteren. Litou- wens president Landsbergis gaf Gorbunovs toestemming ook na mens Litouwen te spreken. BRUSSEL (ANP) "Ze moeten maar zeggen hoeveel onschuldige burgers nog moeten worden ver moord. Dan sturen we een lijst naar de Europese Commissie", zegt de Litouwse minister van buitenland se zaken, Algirdas Saudargas. Hij is door zijn regering naar het buiten land gestuurd om de gebeurtenis sen in Litouwen naar buiten te brengen. Tijdens een persconferentie, gis teren bij het Europees parlement in Brussel wordt er een videoband af gespeeld met beelden van slachtof fers van het militair optreden in de Litouwse hoofdstad Vilnius. Saudargas heeft weinig op met de houding van de Europese Gemeen schap na het militaire ingrijpen. De ministers van buitenlandse zaken waarschuwden Moskou maandag dat alle hulp zal worden bevroren als nog meer geweld en repressie wordt gebruikt in Litouwen. Minis ter Van den Broek zei toen dat niet besloten is de hulp op te schorten om de positie van president Gor- batsjov en zijn hervormingen niet nog verder te compliceren. Volgens Saudargas is Gorbatsjov slechts een marionet. "Dolgedraai de generaals zijn in Moskou aan de macht. Sovjet-generaals geven niet om economische hervormingen maar om tanks, die ook in Duitsland staan". Saudargas beschuldigt Mos kou ervan misbruik te maken van de Golfoorlog door Litouwen te iso leren. Hij windt zich er ook over op dat het Westen wel militair ingrijpt in de Golf en niet opkomt voor de Litouwse strijd voor democratie en onafhankelijkheid. Omdat de verbindingen met Li touwen volgens Saudargas door de Sovjets worden gestoord, is hij niet precies op de hoogte van de actuele toestand in zijn vaderland. Voor zo ver hem bekend worden er nog 68 mensen vermist, naast de 15 doden die vorige week zondag in Vilnius vielen. De Litouwse regering en het parlement in Vilnius hebben Litou wen nog wel onder controle, maar wij "vechten een ongelijke strijd te gen het Sovjet-leger dat beschikt over tanks en kalasjnikov-gewe- Het zijn geen halve maatregelen die de Letten hebben genomen om de Sovjets tegen te houden. Enorme blokken beton moeten het tanks on mogelijk maken tot he hart van de stad door te dringen. (foto EPA) Cubaan trekt weg HAVANA (IPS) - Op Cuba vol trekt zich momenteel een trek naar het platteland. In een poging om de landbouwproduktie op te voeren heeft de Cubaanse leider Fidel Cas tro vele industrie-arbeiders te ver staan gegeven dat er voor hen alleen nog maar werk is op boerderijen. Het aanbod van fruit, groenten en vlees is al jaren mager. Hoge adviseur: Gorbatsjov buigt voor misdaad MOSKOU (AP) - Nikolai Pe- trakov, een topadviseur in eco nomische zaken van Sovjet-pre sident Gorbatsjov, is afgetreden nadat hij een brief had onderte kend waarin de president ervan werd beschuldigd te "buigen voor misdaad" om zijn regime overeind te houden. Dat is giste ren meegedeeld door Gor- batsjovs woordvoerder Grigo- Eelco van der Linden ROME Het Italiaanse Constitu tionele Hof heeft het verzoek tot het houden van drie volksraadplegin gen over veranderingen in de kies wet gisteren voor he grootste deel afgewezen. Slechts een van de refe rendums de minst belangrijke, die voorstelt de voorkeurstemmen bij verkiezingen voor de Italiaanse Tweede Kamer af te schaffen met het oog op de grondwet acceptabel genoemd. Met deze beslissing is zeker een kabinetscrisis voorkomen. Vooral de socialistische coalitiepartners, maar ook de meeste christendemo craten, waren tegen de referendums en verbonden het lot van de rege ring Andreotti aan de uitspraak van het Hof. De Golfoorlog heeft de re ferendumkwestie, waarover maan denlang is gespeculeerd, overigens volledig naar de achtergrond ge drukt. De drie referendums, 600.000 handtekeningen verzameld zijn, moesten de Italiaanse politiek doorzichtiger en slagvaardiger ma ken, de kiezer meer invloed geven op het vormen van regeringscoali ties en de enorme macht van de (re gerende) politieke partijen terug dringen. De twee afgewezen referendums stelden voor het kiezen van de Se- hun functie hebben neergelegd of door Gorbatsjov zijn ontsla gen in zijn ommezwaai naar een meer repressieve politiek. On der de teruggetreden of ontsla gen functionarissen bevinden zich onder meer ex-minister van buitenlandse zaken Sjevardnad- ze, de econoom Sjatalin en de voormalige minister van bin nenlandse zaken Vadim Bata- kin. In de brief, die werd onderte kend door Petrakov en 29 leden van de raad van bestuur van het weekblad Moscow News. werd het Sovjet-regime bekritiseerd omdat het "in zijn laatste stuip trekkingen" de economische hervormingen had geblokkeerd en de censuur op de media op nieuw had ingesteld. Buitenland kort Explosie Bij een explosie bij een Q8-tanksta- tion in Zuidwest-Engeland zijn gis teren twee mensen gedood. Vol gens een woordvoerder van de poli tie, Roger Thomas, is de oorzaak van de ontploffing hoogstwaar schijnlijk een ongeluk. De tanksta tions van Q8 verkopen de benzine van Kuwayt International Petrole um, de oliemaatschappij van Ku wayt. Albanië Terwijl het land wordt geteisterd door een ongeevenaarde stakings golf heeft de Albaanse president Ramiz Alia gewaarschuwd dat het volk geen gemakkelijke tijden te wachten staat. Hij riep zijn landge noten op zich in te zetten voor de redding van de in het slop geraakte economie, zo heeft het staatspers- bureau ATA gisteren meegedeeld. Vluchtelingen In de Kenyaanse havenplaats Mom basa zijn schepen gearriveerd met aan boord 1500 vluchtelingen uit de Somalische hoofdstad Muqdisho. Onder de vluchtelingen bevonden zich twee ministers van de Somali sche regering van president Siad Barre, Ahmed Jama, en de minister van landbouw, Mohamoud Abdi Noor. Roemenen weg Meer dan 100.000 Roemenen heb ben vorig jaar een aanvraag gedaan voor emigratie en 30.000 hebben het land al verlaten. Dit heeft het Roe meense ministerie van binnenland se zaken gisteren bekendgemaakt. De emigratiegolf begon direct na de omverwerping van het communisti sche bewind van dictator Ceauses- cu in december 1989 toen Roeme nen vrijheid van reizen kregen. HONGKONG - Het aantal legale abortussen in Hongkong is het afge lopen decennium alarmerend geste gen. Tegenover elke vier geboorten staat een abortus, een verdubbeling ten opzichte van het begin van de ja ren tachtig. Maar eigenlijk is dit beeld nog geflatteerd omdat een groot aantal vrouwen uit Hongkong de grens overgaat om in het geheim een abortus te laten uitvoeren in Cinha. Als deze illegale abortussen worden meegerekend schat het mi nisterie van volksgezondheid in Hongkong dat tegenover drie ge boorten een geval van abortus staat. De deskundigen kunnen de stij ging van het aantal abortussen, van 10.000 per jaar in 1980 tot 20.000 dit jaar, niet eenduidig verklaren. Ze zijn vooral verbaasd omdat de voor lichting, beschikbaarheid van voor- behoedsmidelen en de medische voorzieningen de afgelopen jaren verbeterd zijn. Een theorie verklaart de toename uit de bevolkingsdichtheid in Hongkong, een van de dichtstbe volkte steden ter wereld, en de krappe hoge flats waar geen ruimte is voor grote gezinnen. "Mensen vinden twee kinderen een maxi mum met het oog op de woonruim te," zegt een maatschappelijk werk ster. 1997 Volgens een andere theorie is de on zekerheid over de toekomst van Hongkong, dat in 1997 in Chinese handen overgaat, een van de hoofd oorzaken voor het gestegen aantal abortussen. Steeds meer mensen zoeken een veilige haven in het bui tenland en emigreren. Elke week verlaten 1.200 gezinshoofden Hong kong. "Vrouwen zijn waarschijnlijk van mening dat het gemakkelijker is te emigreren als ze minder kinderen hebben," zegt Therese Howard, arts van het katholieke Maryknoll Zie kenhuis. Veel vrouwen hebben het krijgen van kinderen uitgesteld tot ze in het buitenland wonen. "Men sen denken dat het beter is voor hun kinderen als ze geen stempel 'gebo ren in Hongkong' in hun i i van de dichtstbevolkte steden ter wereld. De krappe flats bieden grote gezinnen geen i nadese of Australische paspoort hebben staan," aldus Howard De vice-voorzitter van een organi satie die strijdt voor het ongeboren leven, dokter Patrick Chan, zegt dat ook de wens geld te kunnen sparen om de emigratie te kunnen betalen meespeelt bij beslissingen over de gezinsgrootte. "Steeds meer vrou wen moeten werken om geld te kunnen sparen. Ze vrezen dat ze moeten stoppen met werken als ze zwanger zijn," aldus Chan. De ironie wil dat Hongkongse i, die de grootte van het ge- zoveel mogelijk willen beperken om te ontsnappen aan het toekom stige Chinese beheer over Hong kong, juist naar China gaan om abortus te laten plegen. Volgens cij fers van de Organisatie voor gezins planning in Hongkong (HKFPA) gaat 30 procent van de vrouwen uit Hongkong die een abortus laten uit voeren naar de Chinese stad Shen zhen, dat net over de grens ligt. Drukke dagen Op drukke dagen zoals tijdens weekeinden en vakanties passeren dagelijks meer dan honderd vrou wen de grens voor een abortus in een van de acht ziekenhuizen van Shenzhen. De operaties zijn daar goedkoper, het is anoniemer en er worden zelfs abortussen uitgevoerd bij een zwangerschap van acht maanden. De kosten voor een legale abortus in een prive-khnwk in Hongkong kunnen oplopen tot een bedrag van 400 dollar. Daarom kie zen vrouwen soms voor een illegaal uigevoerde abortus in Hongkong, of gaan ze naar China waar ze 100 dollar betalen voor een abortus. Voorheen woedde een fikse con currentie onder de Chinese zieken huizen, die op zoek waren naar de fel begeerde buitenlandse valuta voor de aankoop van modernere, medische apparatuur, om zoveel mogelijk vrouwen uit Hongkong binnen de ziekenhuisdeuren te krij gen. Taxichauffeurs werden door de ziekenhuizen ingehuurd om te gen extra verdiensten klanten naar bepaalde klinieken te vervoeren. Vooral jonge vrouwen gaan naar China voor een abortus. Ongeveer de helft van de vrouwen onder de 26 jaar die een abortus heeft laten ple gen. ging hiervoor naar China, aldus de HKFPA. Sommige artsen zijn van mening dat de verplichte ge sprekken die voorafgaan aan een le gale abortus in Hongkong vooral jonge vrouwen en tieners afschrik ken. Dat zou een reden kunnen zijn om de ingreep in China, waar geen vragen worden gesteld, te laten uit voeren. "Sex is nog steeds een ta boe-onderwerp op school, binnen het gezin en in de media m Hong kong. Vrouwen vermijden liever zulke gesprekken omdat het hen in verlegenheid brengt," aldus Marga ret Kwan, een arts die aan het hoofd staat van de HKFPA. Eén kind Het strikte "een-kindbeleid" in Chi na, en het feit dat de werkeenheid er bepaalt hoeveel kinderen een vrouw mag krijgen, hebben ertoe geleid dat in China geen ruimte is voor ethische discussies of een emotionele reactie op abortus zoals in het Westen. In China is abortus, ook bij zwangerschap in een verge vorderd stadium, een medische in greep. De ziekenhuizen is Shenzhen zijn goed uitgerust en hygiënisch. Maar een van de bezwaren tegen het abor- tusverkeer is het probleem van de complicaties die zich kunnen voor doen tijdens of na de ingreep, vooral als vrouwen al een paar maanden zwanger zijn. Op de kwaliteit van de Chinese artsen valt over het alge meen niet veel aan te merken. "Ik zou niet willen beweren dat de Chi nese artsen niet bekwaam zijn. Ten slotte hebben ze veel ervaring om dat abortussen, als gevolg van het een-kindbeleid. veel worden uitge voerd," aldus Kwan. naat en de gemeentebesturen ingrij pend te wijzigen. De senatoren, die in Italië bijna net zo veel macht heb ben als de leden van de Kamer, zou den moeten worden gekozen vol gens het Britse systeem: degene die de meeste stemmen behaalt, wordt de (enige) afgevaardigde in de Se naat. Nu bestaat een ingewikkeld sys teem van evenredige vertegenwoor diging. waarbij degene die alleen 65 procent van de stemmen krijgt, de zetel wordt toegewezen, hetgeen praktisch nooit voorkomt. Door al lianties met kandidaten uit andere colleges in de regio komt men uit eindelijk aan die 65 procent, maar de kiezer snapt er tegen die tijd meestal niets meer van. Ook voor de gemeenteraden werd voorgesteld het systeem van even redige vertegenwoordiging te verla ten en te kiezen voor zeteltoewij zing bij meerderheid van stemmen. Hierdoor kan. volgens het promo tieteam van de referenda, de kiezer veel meer invloed uitoefenen op de samenstelling van het gemeentebe stuur. Maar net als voor de Senaat redeneerde het Constitutioneel Hof dat een dergelijke ingreep in de kieswet niet met een referendum kan worden beslist Of het 'goedgekeurde' referen dum zal worden gehouden is overi gens de vraag. De kans is groot dat de regering kiest voor een kleine wetswijziging om het naar de stem bus gaan van de Italiaanse bevol king te voorkomen. Daarmee zou men ook het promotiecomite een plezier doen. want zij beschouwen het goedgekeurde referendum als een doekje voor het bloeden, ver oorzaakt door de twee andere afge keurde referendums. W arschaupact- landen bereiden conferentie voor BUDAPEST (AP) - Maandag ko men in Budapest de ministers van buitenlandse zaken van Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije bijeen om een topconferentie voor te be reiden die de drie landen binnen kort houden over hun lidmaatschap van het Warschaupact. De top wordt volgende maand ge houden in het 35 kilometer ten noorden van Budapest gelegen Vi- segrad. Een topontmoeting van alle Warschau-pactlanden, die uitsluit sel moet geven over de toekomst van het militaire bondgenootschap, is eind november opgeschort. Er is nog geen nieuwe datum vastge steld. Hongarije heeft gezegd zich zo snel mogelijk uit het Warschaupact te willen losmaken. Tsjechoslowa- kije heelt zich sterk gemaakt voor een afbouw van de militaire struc tuur van het pact. Polen en Honga rije hebben negatief gereageerd op een Tsjechoslowaaks voorstel om de ontbinding van het Warschau pact extra vaart te geven in verband met de gewelddadige onderdruk king van de onafhankelijkheidsbe weging in Litouwen. Zuidafrikaanse kranten mochten agent beschuldigen JOHANNESBURG (AP) - Twee Zuidafrikaanse kranten die een hooggeplaatste politiefunctionaris ervan hadden beschuldigd te heb ben afgeweten van moordcomplot ten tegen anti-apartheidactivisten, zbn gisteren door een rechter vrijge sproken van laster. De politiefunctionaris, luitenant- generaal Johan Neethling. had het Vrye Weekblad en de Weekly Mail aangeklaagd wegens smaad omdat ze in 1989 hadden bericht dat hij gif had geleverd voor het ombrengen van anti-apartheidactiviston Dirk Coetzee, een voormalige politieman die zei deel te hebben uitgemaakt van een doodseskader, diende als bron van de kranten Een door de regering benoemde commissie zei dat de politie waar schijnlijk geweld heeft gepleegd te gen de activisten, maar dat er geen bewijs was voor het bestaan doodseskaders die banden haddden met de regering of de vei ligheidstroepen. Niettemin oordeel de rechter Knegler dat de verhalen van Coetzee geloofwaardig waren

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11