Sovj oo rlog etunie uit te trachtte stellen Luchtaanval leidde nooit tot overgave Raketaanval Israël ook psychologische klap CNN na 12 uur weer rechtstreeks uit Baghdad Israël kan aanvallen met Scuds (nog) niet afweren EG: vredesconferentie Midden-Oosten na oorlog 'Busli, vijand van God collega van de Duivel 'Kruisraketten' gaven doorslag bij aanval VRIJDAG 18 JANUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 9 'Laatste poging conflict op vreedzame wijze op te lossen' MOSKOU (GPD) Sovjet-president Gorbatsjov heeft Washington kort voor het uitbre ken van de Golfoorlog gevraagd de aanval op Irak uit te stellen. Volgens de Sovjetunie was het "een laatste poging om het Golfconflict op vreedzame wijze op te lossen". NEW YORK (AP) De Iraakse au toriteiten hebben het Amerikaanse kabeltelevisiestation CNN vanoch tend, na ruim 12 uur, weer in staat gesteld om rechtstreekse uitzendin gen vanuit Baghdad te verzorgen. Het station had in de loop van giste ren te horen gekregen dat de directe uitzendingen onmiddellijk dienden te worden gestaakt. CNN-verslaggever John Holli- man begon zijn bericht vanochtend met de mededeling dat alles wat hij zei van te voren door de Iraakse cen suur was goedgekeurd en dat hij op het moment van spreken nauwlet tend in de gaten werd gehouden door een Iraakse regeringsfunctio- "De Iraakse regering heeft CNN meegedeeld dat zij 55 vliegtuigen heeft neergeschoten sinds de vijan delijkheden uitbraken. Zij zeggen ook dat 23 kruisraketten zijn neer- gehaald, en dat een aantal van de ra ketten niet is geëxplodeerd", aldus Holliman in zijn eerste streng door de Iraakse autoriteiten gecensu reerde bericht. De geallieerde strijdmacht heeft de Iraakse cijfers als zwaar overdre ven van de hand gewezen. Washing ton zegt dat een Amerikaanse F-18 Hornet van het vliegdekschip Sa ratoga in de Rode Zee door een Iraakse raket is getroffen en dat de piloot vermoedelijk is omgekomen. Londen heeft bevestigd dat twee Tornado-jachtbommenwerpers, beide met een tweekoppige beman ning, verloren zijn gegaan. De be manningen worden vermist. Daar naast is officieel bevestigd dat de Kuwaytse luchtmacht een toestel verloren heeft. Gistermiddag omstreeks vijf uur zei een van de drie CNN-verslagge- vers dat zij "de uitzending voor CNN vanuit Baghdad afsluiten en hopen dat we binnenkort weer con tact met jullie kunnen opnemen". Vervolgens vertelde een CNN-pro- ducent vanuit Baghdad dat de om roep in opdracht van het Iraakse mi nisterie van informatie uit de lucht werd gehaald. "We hebben te horen gekregen dat we niet langer live mo gen uitzenden en dat bandopnames voortaan aan de Iraakse censuur moeten worden voorgelegd". Van het CNN-team in Baghdad maken naast Holliman ook 'anchorman' Bernard Shaw en verslaggever Pe ter Arnett deel uit. De Irakese televisie is gisteren om 17.00 uur plaatselijke tijd (twee uur vroeger dan Nederland) plotse ling uit de lucht gegaan na zware ontploffingen, kennelijk veroor zaakt bij de voortdurende geallieer de luchtaanvallen. Dit heeft het Iraanse persbureau Irna gemeld in een uitzending die in Nicosia werd opgevangen. "Er waren drie oorver dovende explosies en tien minuten (werd) het geluid van luchtafweer gehoord" nadat de televisie in Bag hdad stil viel, meldde Irna. Een uur voor de luchtaanval op Bagdad begon, werd minister Bes- smertnych (buitenlandse zaken) door zijn Amerikaanse collega Ja mes Baker telefonisch op de hoogte gesteld. "President Gorbatsjov droeg me op onmiddellijk president Bush te bellen met het verzoek niet door te gaan met deze militaire ac tie. Er zou tijd moeten zijn voor een laatste beslissende poging om pre sident Saddam Hussein te bewegen zijn troepen uit Kuwayt terug te trekken", aldus Bessmertnych. Volgens de Sovjet-minister werd Saddam echter door communicatie problemen niet tijdig bereikt. De boodschap van het Kremlin aan Hussein arriveerde (via de Sovjet ambassadeur) pas bij zijn bunker toen de militaire acties al waren be gonnen. De versie van Bessmertnych spoorde niet geheel met een eerder op de dag afgelegde verklaring van diens onderminister Aleksandr Be- logonov. Hij zei dat de oorlog al was begonnen op het moment dat Bes smertnych Washington terugbelde over Gorbatsjovs voorstel. "We zijn de Amerikanen dankbaar dat ze ons van tevoren waarschuwden, maar het was beter geweest als dat nog een uur eerder was gebeurd", aldus Belegonov. Ook president Gorbatsjov onder streepte gisteren in een vier minu ten durende en van tevoren op band opgenomen tv-toespraak de pogin gen van het Kremlin om de vijande lijkheden te beëindigen. Maar hij liet er geen twijfel aan bestaan dat de schuld voor het militaire optre den bij de Iraakse president lag. "De Iraakse leiding heeft de acties geprovoceerd door geen gehoor te geven aan de eisen van~de Verenig de Naties om de Iraakse troepen uit Kuwayt terug te trekken", aldus Gorbatsjov. Het Kremlin, zo blijkt uit de ver klaringen, steunt het geallieerde op treden tegen Irak, maar maakt ook duidelijk dat de oorlog snel moet worden beëindigd. Bovendien poogt Moskou bij de Arabische we reld de indruk te wekken dat tot op het laatste moment is geprobeerd de Amerikanen van militaire actie te weerhouden. Een gisteravond ge publiceerde resolutie van de Op perste Sovjet onderstreept dat nog eens. Het Sovjet-parlement vraagt nadrukkelijk aan parlementariërs overal ter wereld hun invloed en mogelijkheden te gebruiken om de oorlog zonder uitstel en onmiddel lijk te beëindigen. De verklaringen van het Kremlin geven aan dat de Sovjet-steun voor het geallieerde optreden niet zon der voorwaarden is. Belogonov zei gisteren dat de vijandelijkheden kunnen worden gestopt zodra de Iraakse leiding verklaart zijn troe pen uit Koeweit terug te trekken. Ook kantte hij zich tegen het be trekken van meer landen bij het conflict. Hij noemde in de eerste plaats Turkije, dat eventueel een tweede front tegen Irak zou kunnen openen. De opperbevelhebber van de Sovjet-strijdkrachten generaal Moissejev zei donderdag nadrukke- punt van de politieke leiding steunt. Hij noemde het uitbreken van de vijandelijkheden "een tragedie voor het Iraakse volk en de Arabische wereld". Volgens Moissejev zijn alle Sovjet-troepen in het zuiden van het land (de Sovjet-grens in de Transkaukasus is slechts 250 kilo meter van Irak verwijderd) in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht. Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL Het is na de Iraakse aanval met Scud-raketten op Is raël en Saudi-Arabie nog ondui delijk of een nieuwe fase in de Golfoorlog is ingeluid of dat Sad dam Hussein een militaire wan hoopsdaad heeft gepleegd. Het is onbekend hoeveel Scuds Irak nog heeft na de luchtaanvallen op Iraakse raketbases. De grote vraag is waarom Israël er/liet in geslaagd is de Scuds uit de lucht te schieten voordat zij doel troffen. De Amerikaanse luchtafweer bij de basis in Dhahran deed dat wel door mid del van een Patriot-raket, die de ene Scud-raket op grote hoogte vernietigde. Nederland heeft ook Patriots, waarvan er nu tien in Turkije zijn opgesteld. Ook Israël beschikt sinds kort over Patriots. Maar die zouden nog nauwelijks operationeel zijn. Hoe effectief de Patriots ook zijn, Israël moet er nog mee leren omgaan. Verder beschikken de Israë liërs nauwelijks over luchtafweer tegen- raketten. Israël heeft wat luchtafweerkanonnen en HAWK- raketten die alleen geschikt zijn voor inzet tegen vliegtuigen die lager en langzamer vliegen dan raketten. De Amerikanen hebben lange tijd geen Patriots willen le veren. Ze zijn daarvan pas sinds de Iraakse invasie in Kuwayt te ruggekomen. Voor de Golfoorlog uitbrak had Irak Scud-36 lanceerinrichtingen met totaal zeker duizend raket ten. Een deel daarvan bevond zich op vaste lanceerbases, die waarschijnlijk vernietigd zijn bij de Amerikaanse luchtaanvallen. Maar Hussein beschikt ook over een onbekend aantal mobiele exemplaren, die wellicht niet zijn vernietigd. Hussein heeft de mobiele Scuds tot nog toe verborgen we ten te houden, maar juist door ze te lanceren heeft hij de plaats er van prijsgegeven. Omdat de lan cering gepaard gaat met veel vuur, kunnen Amerikaanse spio- nagesatellieten de bases waarne men en bommenwerpers naar de desbetreffende plekken toestu ren. Dat zal de komende uren en dagen dan ook zeker gebeuren. PARIJS (AP) De ministers van buitenlandse zaken van de Europe.- se Gemeenschap hebben gisteren ingestemd met het voorstel van Frankrijk een vredesconferentie over het Midden-Oosten te houden na het beeindigen van de Golfoor log. "De Gemeenschap en haar lidsta ten zetten zich opnieuw volledig in voor het beleggen van een interna tionale vredesconferentie over het Midden-Oosten op het juiste mo ment", luidde de slotverklaring. De ministers zeiden echter dat de aan val niet zal worden onderbroken om Irak opnieuw de tijd te geven het aanbod te overwegen en zich over te geven. De ministers, van wie het meeren- deel eerder op de dag bijeen kwam met ministers van defensie in een overleg van de Westeuropese Unie (WEU), verklaarden dat alleen een conferentie de spanningen in het Midden-Oosten, waaronder het Li banese en het Arabisch-Israelische conflict, kan oplossen. De ministers van buitenlandse za ken en defensie van de negen bij de WEU aangesloten landen zeiden humanitaire hulp aan de regio te zullen bieden zodra de vijandelijk heden zijn beëindigd. Vooral Egyp te, Jordanië en Turkije zouden kun nen rekenen op financiële bijstand vanwege hun naleving van het em bargo tegen Irak, waardoor zij ern stige schade hebben geleden. Een groep van 106 leden van het Europees Parlement heeft gisteren een verklaring uitgegeven die zegt dat de oorlog in de Golf vrede noch veiligheid zal brengen. De onderte kenaars zijn voor een groot deel af komstig uit de Socialistische fractie - 61 van de 180 (op een totaal van 518 Europarlementariërs), de Groenen (17 van de 29), en de fractie Unitair Europees Links (alle 28). Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Even na een uur van nacht, Nederlandse tijd, bereikten twee salvo's van in totaal acht tot tien Scud-raketten de steden Tel Aviv en Haifa. Voor de Israëlische autoriteiten kwam deze aanval van Irak verre van onverwacht. De Israëlische stafchef waar schuwde de bevolking gisteren al dat ze rekening moest houden met een op handen zijnde Iraakse raket- aanval. Dat bleek ook uit uit de nieuwsberichten op de radio, waar bij een weerbericht 'om veiligheids redenen' ontbrak. Bij chemische oorlogsvoering is de weersgesteldheid op de plaats van het doel van groot belang. Ken nelijk hadden Israëlische deskundi gen uit foto's van de gisternacht door de Britse luchtmacht gebom bardeerde lanceerplaatsen in het westen van Irak geconcludeerd dat niet alle doelen waren geraakt. Bovendien hield men er in Israël rekening mee dat de Irakezen mo biele lanceerinstallaties achter de hand hielden in zwaar gecamou fleerde hangars. Ze zouden die er onder dekking van de nacht hebben uitgehaald. Daarom vertelde een militaire bron dat Israël de komende nacht opnieuw Iraakse raketten kan ver wachten. Maar veel hangt af van de schade die de bombardementen van de geallieerden vandaag nog aanrichten. Ondanks de waarschuwing van gisteren wees niets erop dat het le ger de raketten heeft zien aanko men. Op het moment dat er luchta larm werd gegeven en de sirenes be gonnen te loeien, waren de eerste raketten al gevallen. In sommige buurten van Tel Aviv was zelfs geen sirene te horen. Gasmaskers Kort na het alarm bereikte een tweede salvo Israel, zoals was te ho ren aan twee explosies in Tel Aviv. Op dat moment begon de radio in structies te geven over het opzetten van de gasmaskers. Inwoners van Tel Aviv, Haifa en andere steden be leefden vervolgens drie spannende uren in de met plakband herme tisch afgesloten 'schuilkamer' van hun huis. Onmiddellijk werd een strikt re gime van kracht voor wat betreft de nieuwsvoorziening, waardoor wei nig mensen een idee hadden van wat er precies gaande was. De tele visie vertoonde voornamelijk beel den van Israëlische zangers, zange ressen en komieken, afgewisseld met orders om het gasmasker op dan wel af te zetten. Het luisteren naar buitenlandse radiostations werd onmiddellijk af geraden, om de vorming van valse geruchten te voorkomen. Maar wie die raad in de wind sloeg en bijvoor beeld op de BBC afstemde wist al kort na de aanval dat er ongeveer acht raketten in Israel terecht wa ren gekomen, al waren er geen dui delijke berichten over slachtoffers. De telefoondienst deed de oproep gesprekken kort te laten duren, om de lijnen open te houden voor nood gevallen. Veel Israëliërs belden el kaar op om steun te zoeken en om informatie en geruchten uit te wis selen. Pas ongeveer twee uur na het begin van de Iraakse actie kreeg de bevolking te horen dat er geen che mische strijdmiddelen waren ge bruikt, dat zeven mensen licht wa ren gewond en dat de schade mee viel. Later werd een aantal van twaalf gewonden genoemd. Ziekenhuizen in Tel Aviv kregen te maken met een groot aantal hartpatiënten voor wie de spanning teveel was gewor- Lachen In de loop van de nacht verscheen de burgemeester van Tel Avjv, ge neraal b.d. Shlomo Lahat, op de te levisie om zijn stadgenoten op te vrolijken. "Blijven lachen", raadde hij iedereen aan. "Morgen gaan de cafés en de restaurants weer open en herneemt het leven zijn normale gang. We hebben veel ergere dingen meegemaakt". Hij vertelde dat hij juist was te ruggekeerd van een bezoek aan een plaats waar een raket was terechtge komen: een arbeiderswijk in het zuidelijk deel van de stad. "Ik had me op het ergste voorbereid maar er waren gelukkig alleen licht gewon den". Tegen zes uur (vijf uur Neder landse tijd), toen kennelijk geen nieuw raketsalvo meer werd ver wacht, kregen de Israelis toestem ming de afgesloten kamers te verla ten. Ze kregen de raad voorlopig thuis te blijven, tenzij ze dringend werk buiten de deur hebben, en naar de radio te luisteren. Vanmorgen vroeg was het nog niet precies duidelijk waar in Tel Aviv en Haifa de Al-Husayn-raket- ten (een Iraakse lange afstandsver sie van de Scud-B) waren geland. De autoriteiten besloten dat niet snel bekend te maken om de Irak ezen niet te helpen bij het richten van nieuwe projectielen. De komst van de raketten bete kent vooral een psychologische klap voor de Israëliërs, van wie ve len de idee van een Iraakse raket- aanval schamper van de hand had den gewezen. En de omstandigheid dat ze onder druk van Amerika mis schien niet de zoete smaak van de wraak zullen proeven draagt daar nog aan bij. De eerste reacties zijn dan ook in de trant van: dat krijg je als je je ver dediging aan anderen overlaat. De Israëlische luchtmacht had in de af gelopen maanden met de Iraakse raketdreiging kunnen afrekenen, maar heeft dat op dringend verzoek van de Amerikanen nagelaten om de wankele Golfcoalitie van Wester se en Arabische landen niet in ge vaar te brengen. Het heeft wel steeds gezegd dat het uitvoeren van vergeldingsactie een beslissing is die alleen de Israë lische regering kan nemen. In het algemeen stellen de Israëliërs het meeste vertrouwen in hun eigen le ger. "Nooit hebben we een beroep hoeven te doen op de Amerikanen om ons te verdedigen en dat doen we ook nu niet," verklaarde minis ter van gezondheid Ehud Olmert vanochtend. Hussein scluijft Amerikaanse president DEN HAAG (GPD) - De Iraakse president Saddam Hussein heeft president Bush van de Verenigde Staten woensdag een brief ge schreven, die gisteren na het be gin van de geallieerde aanval werd voorgelezen door Radio Baghdad. Enkele passages uit deze brief: "In de naam van God, de gena dige, de barmhartige, de medele vende: Van Saddam Hussein aan Bush, vijand van God en collega van de Duivel. Het roemrijke volk van Irak en ik hebben goed ge luisterd naar uw hysterische ver klaringen waarin werd gedreigd met verschrikkelijke gevolgen voor Irak en agressie en verwoes ting als Irak niet toegeeft aan uw voorwaarden voor overgave. Ver vloekt zij u. en hopeloos zijn uw doelstellingen "Wij zijn trouw aan de waarden die de almachtige God ons heeft ingegeven, want wij kennen geen angst voor de macht van Satan, de duivel die u op uw schouders meedraagt. Blijkbaar bent u on wetend van de geschiedenis van het grootse volk van Irak. De Irakezen hebben in 1920 de legers van de Britse kolonisators verdre ven met bijlen en kapmessen, als u beseft wat dat betekent Heeft u dan geen wroeging van uw geweten, die u van het kwaad kan weerhouden teneinde u de gruwelijke tol voor de voortgang van het door u begonnen spel te besparen? Vreest God. trek uw legers en die van uw bondgenoten terug van het land dat heilig is voor Ara bieren en moslims. Alleen die toe vlucht, en geen enkele andere, zou tegemoet komen aan de mini male voorwaarde om u en het volk van de Verenigde Staten van Amerika te weerhouden van het pad naar de nederlaag, de smart van agressieve oorlogen, en de vijandigheid van Arabieren en al le moslims. Dat is wat u rest. want wij heb ben noch uw land bedreigd, noch enige daad van agressie begaan jegens uw land en volk. Het zijn jullie die kwamen als agressors, oceanen en zeeen overstaken om ons heilige land te bezetten. Met een duidelijkheid die van pas kan komen bij hen die naden ken voor ze de misdaad begaan, wil ik u zeggen dat u wellicht luchtaanvallen voorbereidt om een bliksemoorlog te voeren, in de overtuiging dat Irak zal zwich ten Dit waanidee zal u in gro te moeilijkheden brengen. Na de eerste stap die u op dit krankzinnige pad zet, wanneer u de agressie begint zult u de grenzen van het strijdtoneel, de wapens die gebruikt zullen wor den, noch de duur van de strijd kunnen bepalen. U zult bemerken dat de lucht macht, waarop u voor een olik- semoorlog vertrouwt, niet als eni ge strijd zal voeren. De slag zal langdurig zijn en er zal veel bloed vloeien." BRUSSEL (GPD) - Het woord 'kruisraket' is in Europa zeer bela den, maar in de allereerste fase van de Golfoorlog hebben de Ameri kaanse kruisraketten woensdag nacht een naar gebleken is door slaggevende rol gespeeld. De uit W02 stammende, maar gemoderni seerde slagschepen 'Missouri' en 'Wisconsin' vuurden in korte tijd honderd 'Tomahawk' BGM-109A kruisraketten af op Iraakse lucht verdedigingsinstallaties. Zij troffen vrijwel alle doel. Het gaat hier om de conventione le uitvoering van de Tomahawk-ra ket, waarvan de nucleaire versie in het begin van de jaren '80 in Europa voor zoveel controverses zorgde. Deze middellange-afstandsraket met een bereik van 2400 kilometer werd uiteindelijk niet in Europa (en in Nederland) geplaatst, maar dat betekent niet dat de ontwikkeling ervan niet gewoon doorging. Die eerste versie was bestemd voor gebruik vanaf land, maar met een paar kleine veranderingen was hij zo geschikt te maken voor ge bruik vanaf oorlogsschepen en vanuit bommenwerpers. De Ameri kanen hebben er 758 van besteld bij de fabrikant General Dynamics. Ruim de helft daarvan is inmiddels afgeleverd. Zij bevinden zich aan boord van 53 onderzeeboten en 35 oppervlakteschepen. Aan de Tomahawks is het te dan ken dat de Amerikaanse vliegtui gen bij hun aanvallen op Irak nau- "Wat gisteren al werd toegege ven door de woordvoerder van de coalitie, is de afgelopen nacht gebleken door de Iraakse aanval op Israël: de luchtaan vallen hebben niet geleid tot de vernietiging van de mobiele Scud-raketten van de Irakezen. Die Scuds kunnen bij wijze van spreken in een garage of een boerenschuur worden verbor gen. De bijbehorende appara tuur kan op vrachtauto's wor den vervoerd. Het is de vraag of de multi nationale troepenmacht er van daag in slaagt die mobiele lan ceerinrichtingen alsnog te ver nietigen. Weliswaar weet men nu vanaf welke plaatsen ze zijn afgevuurd, maar dat wil niet ze gen dat de overige raketten daar in de buurt zijn opgeslagen. Dat is nu eenmaal het hinderlijke van mobiele installaties, ze zijn verplaatsbaar. Dat de op Israël afgevuurde Scud raketten geen chemische lading hadden, heeft velen ver baasd. Over de reden waarom de Iraki's niet naar het zwaarste middel hebben gegrepen, kan ik alleen maar speculeren. De Russen hebben de Scuds gele verd in een conventionele uit voering. Het veranderen van de kop heeft een effect op de bal listische eigenschappen. Er is al vaker gezegd, dat de Irakezen dat niet onder controle hadden. Als, maar dat is weer specula tie, ze de kennis wel hebben, kan het zijn dat de chemische lading niet in de mobiele Scuds is aangebracht, maar uitslui tend in raketten die vanaf de vaste grond worden afgevuurd. En die raketten zijn wel vernie tigd door de luchtaanvallen. Mogelijkheid drie is dat Sad dam Hussein het om politieke redenen nog niet heeft gewild. Huy Maar dat lijkt me eerlijk gezegd de minst voor de hand liggende reden. Een luchtaanval kan nooit een 100-procent-rcsultaat opleve ren. Dat op de eerste dag 80 pro cent van de opdrachten effec tief is uitgevoerd is al een onge looflijk hoge score. Als militair ben je al blij als 60 tot 70 proc ent van de opdrachten succesvol is. Door nieuwe, nog niet in de praktijk geteste systemen in te zetten, hebben de Amerikanen een risico genomen, maar dat heeft gunstig uitgepakt. Een feit is, dat nog nooit in de geschiedenis luchtaanvallen een land tot overgave hebben gedwongen. Dat is in Duitsland in 1944 en later in Vietnam wel gebleken. Toch moeten de geal lieerden troepen doorgaan met de luchtaanvallen. Het positie ve effect daarvan moet uitein delijk zijn, dat met een mini maal verlies aan manschappen, grondtroepen kunnen worden ingezet bij de herovering van Kuwayt. Wanneer dat moment bereikt is. weet ik niet: daar voor moet je de situatie ter plaatse kennen. Opvallend is wel dat de Iraak se artillerie opvallend weinig doet om de opschuivende bewe ging van de geallieerde troepen richting Kuwayt te verhinde ren. Dat zou een indicatie kun nen zijn, dat de Iraakse troepen in Kuwayt zware verliezen zijn toegebracht. Berichten dat de ziekenhuizen vol gewonden lig gen, wijzen daar ook op. Ik verwacht dat de leiding van de multi-nationale troepen macht geen enkel risico wenst te lopen. Dat vereist voorzich tigheid. want de Irakezen heb ben op de grond een kwantita tief overwicht". J.c.L. HUYSER al b.d. J.C.L. Huys' cft eidsch/Alphen» Dagblad iden van de C e Persdienst t r bij de militaire welijks luchtafweer op hun weg vonden. De kruisraketten waren af gevuurd voor de eerste vliegtuigen boven Irak aankwamen en hadden de meeste luchtverdedigingsinstal laties en radarstations uitgescha keld. De Iraakse soldaten hebben de 100 kruisraketten niet eens zien aankomen. Dat komt omdat de kruisraketten uiterst laag over de grond scheren en daardoor onzichtbaar zijn voor radar. Met een snelheid van 800 ki lometer per uur spoedden de raket ten, nauwkeurig de golvingen van het terrein volgend op minder dan tien meter boven de grond, zich naar hun doelen. Daarbij gestuurd door het meest verfijnde computer- besturingssysteem, Tercom ge naamd. Daarin zitten 'kaarten' van het ge bied en gegevens van alle mogelijke hindernissen die de kruisraketten zouden kunnen tegenkomen. Ter com stuurt de 2,65 m. lange raketten dan ook zigzaggend naar hun doel. De lading kan nucleair zijn, maar de in Irak gebruikte Tomahawks wa ren uitgerust met een conventione le kop met een grote explosieve kracht, die binnen enkele meters van zijn doel ontploft. Het grote voordeel van de kruis raketten is natuurlijk dat zij zeer trefzeker zijn, zonder dat een be manning nodig is. De nauwkeurig heid van de kruisraketten was ove rigens het grote vraagpunt. De ra ketten waren nog nooit in echte oor logssituaties beproefd. Lancerin gen in de Amerikaanse woestijn verliepen enkele jaren geleden lang niet allemaal even goed. Van de eer ste tien kruisraketten troffen er maar een paar doel, andere explo deerden na de lancering. Ook de Britse vliegtuigen maak ten bij hun aanvallen gebruik van een wapen dat nog nooit eerder in een echte oorlog getest was, de Alarm, een raket die speciaal tegen radannstallaties wordt afgevuurd. De Britse Tornado-'s vuurden die ra ketten ruim verwijderd van hun doelen af, waarna zij zelf hun weg zoeken naar radarstations, daarbij geleid door de signalen van die ra dars. Tien miljoen voor vluchtelingenhulp den haag (gpd) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) heeft tien miljoen gulden be schikbaar gesteld voor hulp aan vluchtelingen uit Irak en Kuwayt. Van het totale bedrag gaat vijf mil joen gulden naar de VN, drie mil joen naar het Internationale Rode

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9