In het kielzog van de walvis l/GNK ZOMERVAKANTIE Alle grote touroperatours vorig jaar in buitenlandse handen iWt 3 VRIJDAG 18 JANUARI 1991 't Was me het jaartje wel in de Nederlandse reiswereld. Fusies, overnames en faillisementen volgden elkaar in een razend tempo op en bovendien ont kwam vrijwel geen touroperator aan een stoelendans in de direc tiekamer. Bij zowel Arke, Hotel plan. Holland International als Evenementsreizen bijvoorbeeld, verschenen plotsklaps n;euwe gezichten achter de bestuursta fel. Dikwijls op die plaats neer gezet door lieden die fin het bui tenland) echt aan de touwtjes trekken. Een mooi voorbeeld in dat op zicht was het feit dat Frans van Steenis (voormalig Hotelplan- directeur) al hoog en breed wist dat hij per 1 januari 1991 lid zou worden van het hoogste be stuurscollege van Holland Inter national (Hl), toen eigenaar Kaufhof Toerism Investments het tijd vond worden de voorzit ter van de directie van Hl, drs. Ab Houtzager, in te lichten. De gebeurtenis geeft ongeveer aan hoe de verhoudingen lig gen. Grote multi-nationals zijn al jaren bezig hun posities op de Europese reismarkt te verster ken. Waarbij Nederland (geen land waar procentueel gezien zoveel mensen op vakantie gaan als óns land) bepaald niet over het hoofd werd gezien. TUI, de op een na grootste reis organisatie van Duitsland, ont fermde zich over de op een na grootste reisorganisatie van Ne derland (Arke), Kaufhof pikte Neêrlands nummer één Holland International in en Migros (Zwitserland) achtte de tijd ge komen zijn invloed op Hotef plan (derde van Nederland) da" nig te vergroten, een manoeuvre die per 1 januari 1991 zijn beslag kreeg. Voeg daarbij het feit dat Neckermann (qua omzet vierde van ons land) altijd al een Duitse reisorganisatie is geweest en het zal duidelijk zijn dat het groot ste deel van het geld dat de Ne derlandse toerist voor zijn reis jes betaalt, naar het oosten ver dwijnt. Internationalisering van de reis branche; het is een trend waar van het einde nog lang niet in zicht is en waaraan ook Neder land zich onmogelijk kan ont trekken. Antoine Cachin, alge meen directeur van Club Medi- terrannée, zei kort geleden te gen een verslaggever van het vakblad Reisrevue, dat tourope rators die zich nu nog niet bezig houden met de internationalise ring van hun bedrijf, op 1 janu ari 1993 (als de Europese gren zen opengaan) te laat zullen zijn. Hij somt daarvoor allerlei rede nen op. waaronder uiteraard de stormachtige, peperdure en bij na niet bij te houden voort schrijding van de technologie en het feit dat er volgens hem een specifieke Europese lifesty le zal ontstaan. Hoe groot die bedrijven zullen worden en hoeveel er van zullen komen, daarover zijn de menin gen verdeeld. Maar dat er maar weinigen de strijd zullen overle ven, staat voor alle insiders vast. De groten zullen steeds groter worden; de kleintjes zullen door allerlei oorzaken (overnames, fusies, faillissementen) verdwij nen. Drs. Ab Houtzager is er zelfs van overtuigd dat straks in Nederland niet meer dan drie. vier, hooguit vijf bedrijven de dienst zullen uitmaken, plus een aantal kleine specialisten. Hout zager: „Grofweg gesteld zal er alleen nog maar plaats zijn voor Albert Heijn en een paar delica tesse-zaken." Dat de Nederlandse consument daarvan de dupe zal worden (ho gere prijzen) gelooft niemand. Hier en daar worden zelfs prijs verlagingen verwacht. Zoveel lijkt wel zeker, de naam van Rganvald Dahl zul je niet op de ledenlijst van Greenpeace aantreffen. Want die, en niemand anders stelt de potige blonde visser van de Lofoten er verantwoordelijk voor dat hij niet meer op wal vissen mag jagen. Toch staat er nog steeds een grimmige harpoen op de voorplecht van zijn vissersboot. Of hij toch niet af en toe een schot waagt op zo'n zeereus? "Nee", zegt hij kortaf "Mag niet, van Greenpeace". door Chris van Twisk In de zomermaanden zit Dahl wel degelijk achter de walvissen aan. Dagelijks laadt hij zijn voor de wal visvangst toegeruste boot met toe risten en trekt van het vissersdorp Andenes uit de zee op. Op wal vissafari. Een bron van inkomsten voor mensen die nog niet zo lang ge leden jacht op de dieren maakten. Waarbij Dahl er overigens geen twijfel over laat bestaan dat 'wha ling' wat hem betreft een heel wat spannender bezigheid is dan het va ren met toeristen. "En ook veel be ter is voor het natuurlijke even wicht in de zee", voegt hij eraan toe. Andenes ligt op de noordpunt van het eiland Andöya, het noordelijk ste brokje van de eilandengroep Vesteralen, boven de Lofoten. Al een stevig eind boven de Poolcirkel. De vissers van Andenes hadden ei genlijk nooit een specifieke belang stelling voor het jagen op walvissen. De walvisjagers zitten op de Lofo ten. Zo ook Ragnvald Dahl uit Svol- vaer. Zijn vader en grootvader joe gen al achter de walvissen aan. 'Whaling' zit 'm dus in het bloed. Nergens in Noorwegen leeft de wal vis zo dicht onder de kust als bij An denes. Dat moet al eeuwen lang het geval zijn. Ooit moeten ook Neder landse walvisjagers Andenes als uitvalsbasis hebben gebruikt. Onderzoekers Het was dus niet zo verwonderlijk dat in 1987 een groep wetenschap pelijke onderzoekers van de univer siteit in het Zweedse Gothenburg in Andenes neerstreek om het myste rieuze leven van de walvis te bestu deren. Wereldwijd wordt er onder zoek gedaan naar dit bedreigde zee- zoogdier. Ook in Andenes leidde het wetenschappelijke geneus op zee tot achterdocht bij de vissers. Zeker de walvisjagers zagen het als iets bedreigends. Maar de weten schappers gaven de Noren het ad vies om de als negatief ervaren be langstelling voor de walvis om te buigen in een positieve richting door hun netten uit te gooien in toe ristisch water. En zo geschiedde. In een oude, houten visopslag werd een walviscentrum gevestigd. Het wordt inmiddels gerund door een plaatselijke organisatie. In het cen trum is een museumpje onderge bracht en onderzoekers vertellen er over de walvis en hun onderzoekin gen. Ook werd in 1988 begQnnen met walvissafari's. Het Wereld Na tuur Fonds verleent hieraan steun. Nodig was dat wel. De eerste zo mers waren de safari's niet lonend. Maar de belangstelling groeit snel. Twee jaar geleden gingen 1400 toe risten de zee op. Vorig jaar zomer werd een tweede boot ingescha keld. De organisatie passeerde de 3000 deelnemers en kwam daarmee voor het eerst uit de kosten. Parijs En je hoeft niet hartje zomer naar Noorwegen. In september wordt Noord-Noorwegen nog door welda dig zomerweer gekoesterd. In Tromsö, Noorwegens noordelijkste universiteitsstad, zitten de terrasjes 's avonds laat nog gezellig vol. Le vendige stad, die zich wervend tooit met de kwalificatie 'Parijs van het Noorden'. Stad ook van de noorde lijkst gelegen rooms-katholieke ka thedraal. En dus kwam de paus er afgelopen zomer op bezoek. Be roemde poolvorsers als Nansen en Amundsen begonnen er ooit hun barre expedities. Een museum ver telt ervan. Interessant is ook het pla netarium waar het fascinerende verschijnsel Noorderlicht wordt be studeerd. Van Tromsö vaart de Nordnorge Walvisvangstboot nu vol met toeristen De Lofoten, een eilandengroep die je op de tocht naar Andensen po seert. 'nachts door onwezenlijk stille en maanlicht overgoten fjorden. De Noordnorge is een van de comforta bele boten die de fameuze Hurtigru- te bevaren. Noorwegens schilder achtige 'Rijksweg 1' zoals de Noren de bootverbinding Bergen-Kirke- nes v.v. noemen langs meer dan der tig havens aan die adembenemende mooie Noorse kust. Zeearenden De volgende ochtend is het alweer ontschepen in Rishamn op het ei land Andoya. De bus rijdt langs al weer zo'n schitterende kustweg naar het stille Andenes. Het plaatsje heeft duidelijk de eerste stappen op het toeristische pad gezet. Er is een hotel en een prima restaurant. En een pension, zowaar gedreven door een Nederlandse. Ze schijnt haar ondernemende buur al zover te heb ben gekregen dat die dit jaar met het verhuren van fietsen begint. De afgelopen zomer werd aan het water ook een rorbucamping geopend. Hele mooie, uiterst comfortabele houten vakantiewoningen, een mo derne versie van de vroegere vis sershutten op palen. Het toerisme komt er dus dank zij de walvis heel geleidelijk op gang. Wat de toerist er mag verwachten? Vooral stilte, rust, zuivere lucht, een imposante kustlijn. En eilandjes die voer voor vogelaars zijn. Je kunt er boottochtjes naar toe maken om van dichtbij bijvoorbeeld majestu euze zeearenden in hun weerbarsti ge element te zien of kleurige Pape gaaiduikers. Kraaienest Met vijftig opvarenden gaat het de volgende dag op de walvissen af. Onder de hoede van Ragnvald Dahl en opnieuw een weldadig warme zon. Gemêleerd mag je het gezel schap safangangers wel noemen. Sommigen hebben de uitstraling van het grote, ruige Camel-avon tuur. compleet met indrukwekken de wandelschoenen. Maar het me rendeel zijn toch gewone, aardige, ingetogen natuurliefhebbers. Na een dik uur varen en zonnebaden, laat kapitein Dahl van de Kromhout - inderdaad genoemd naar de Ne derlandse motorenfabriek het kraaienest bemannen en neemt een bovendeks aangebracht stuur in handen. Met geoefend oog tuurt hij de zee af. De jager is in hem ontwaakt. We va ren het gebied binnen waar de wal vissen zich ophouden. En zich meestal ook laten zien, al kan wat dit laatste betreft geen garantie wor den afgegeven. De ene dag is de an dere niet. Maar een dag zonder wal vis is dat mogelijk? Niet gauw. zegt een van de altijd meevarende on derzoekers. Dahl is een man die bij het zoeken naar de walvis niet op een uurtje kijkt en niet gauw opge eft. Het moet al gek gaan als-ie er niet een voor je weet te vinden. Manvolk Vandaag mag de buit heel redelijk heten met een kleine tien waarne mingen. Behoedzaam zoekwerk le vert al vrij gauw de eerste walvis op. Niet veel meer dan een spuitende stip aan de horizon. Maar toch, een lichte opwinding maakt zich mees ter van de safarigangers. Zeker vijf tig camera's worden soms wat ner veus in stelling gebracht. Dat valt niet altijd mee. Iedereen probeert aan de goede kant van het schip een plekje aan de reling te vinden. Dan weer een spuitende fontein. Dahl vaart er langzaam en met stille mo tor op af en niet veel later liggen we bijkans langszij van een indruk wekkende potvis. Z'n vette, gladde, grijze rug ligt als een eilandje op het water te glanzen. Het spuitgat is ook duidelijk te zien. Even laat de kolos zich bewonderen, dan zakt-ie log naar de diepte. Er houden zich verschillende soor ten walvissen op in dit gebied. Ook dolfijnen. Het merendeel van de ge signaleerde dieren zijn echter pot vissen, de grootste soort walvissen. Knapen van bijna twintig meter lang en met een gewicht van soms vijftig ton. Althans als het manne tjes zijn. En bij Andenes houdt zich uitsluitend manvolk op. De vrouw tjes die doorgaans niet meer dan dertien meter lang zijn en vijftien ton wegen, leven, vreemd genoeg al dan niet met hun jongen, op heel an dere, warmere plekken van de oce aan. Anders dan de mannen, vor men vrouwtjes scholen. Maar waar om dit gescheiden zwemmen? Ook zo'n vraag waarop de onderzoekers graag een sluitend antwoord willen vinden. Oscar Het lukt deze dag nog enkele keren dicht in de buurt van een walvis te komen. Ook voor de meevarende, ijverig registrerende en toelichting gevende onderzoekers altijd weer een spannend moment. Doorgaans ook een feest van de herkenning. Ze kennen hun kolossale pappenhei mers meestal wel. Aan grote geel witte vlekke op de huid herkent het team al srtel een goede bekende. "Ah. nummer 21. onze Oscar", klinkt het. Maar Oscar zelf is minder geïmpo neerd. Hij proest en spuit nog eens. laat het logge lijf zakken en zwiept tot slot krachtig met de markante staart; als een afscheidsgroet Toch een bijzondere ervaring zo'n ontmoeting in de oneindige stilte van de Noorse kust. Moer informatie over Andene*. v»o waaruit de walvissafari worden Re- houden. bij Skandic in (ironinRen <050- 143.200). Onze lokaties zijn uniek: Esposende BOtir IPovoa de Varzim BEspinho BBarra BCosta Nova INazaré ■Sao Marlinho BPeniche BEriceira BCascais BEstoril BLissabon BMilfontes ■Lagos BPortimao Praia da Rocha Armacao de Pera Praia da Oura ■Vilamoura BQuarteira BQuinia do Lago BCabar.as BMonie Gordo ONTDEK HET ECHTE PORTUGAL OP EEN VOORDELIGE MANIER VONK IS TEVENS AGENT VAN ALLE BIJ DE ANVR AANGESLOTEN REISORGANISATIES. VONK REIZEN;<3RENZEL00S<30ED. WS8UK0 VONK8.V. TERWEEWEG 82 2341 CTOEGSTGEEST TELEFOON 071-175308 173494/173744 y&l/

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31