REISBURO LEIDEN 1- De hele wereld bij u om de hoek si Indonesië low-budget: zelf je schemerlampje meenemen, maar lachen tot je er bij neervalt Voor al uw reizen Pelikaanstraat 25 Leiden Tel. (071 )-132222-132422 ZOMERVAKANTIE VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 29 Onderkomens tijdens een low budget-reis door Indonesië. Oceaan: "Meneer, we genieten elk uur van de dag. Als dit er niet was zouden wij er met onze bij el kaar gesprokkelde centjes nooit voor in aanmerking komen. Dat zou veel te begrotelijk worden. Dit kan voor ons nog net". Met die twee uitersten is de groep nog lang niet in kaart gebracht. Natuurlijk is er ook de koopjesja ger die heel Yogyakarta afloopt op zoek naar honderden guldens korting op een nieuwe Canon-ca mera, en die inderdaad succesvol en glimmend van trots terug keert. En dan is er de jongedame die zich van niets en niemand iets aantrekt en de hele dag 'zoek' is. Ook is daar het klaagtype ("heb ben ze hier niet gewoon gebakken aardappelen en doperwtjes?"), en niet te vergeten de grootspreker ("ik ben hier al zes keer geweest, mij hoefje niets te vertellen"). Maar voor het merendeel zijn het goed geluimde jongeren in de leeftijdsgroep van 20 tot 60 jaar die geen kapitalen te besteden hebben en die navenant hun ei sen stellen. Maar wat heet eisen stellen als je tijdelijke nachtver blijf grenst aan een bloemrijke patio met een fraaie vijver en een batterij kooien vol tropische vo gels. Ik had er op een nacht het genoe gen om half vier gewekt te wor den door een luidruchtige solo van een kakatoe, die weldra al z'n gevleugelde vrienden op gang kreeg. Binnen een mum van tijd was er geen houden meer aan, en begroette het hele spul de nog jonge dag luidkeels in koor. Tot overmaat van ramp begon een half uur later de naburige mos kee-omroeper zijn parochianen met het geluid van een schorre stoomlocomotief toe te roepen, waarmee de nachtelijke chaos compleet was. Maar ik had dit is lamitische fluitconcert voor twin tig vogels en luidspreker voor geen goud willen missen. En dat schemerlampje, dat kun je natuurlijk ook zelf in je bagage meenemen. Wie daar de lol van inziet, is precies het type reiziger dat met Djoser gouden tijden te gemoet gaat. Voor meer informatie: Djoser (071-126400/131756/149400) De naam Djoser verwijst naar de gelijknamige stokoude piramide in Egypte, waar Herman van der Velde zo'n zes jaar geleden aan zijn toeristische avontuur begon. Al gauw boekte hij met z'n informele aanpak veel succes bij het type low-budget reiziger dat zich ongaarne in het gelid van een groepsreis ziet ingedeeld maar toch ook weer niet alles zelf wil regelen. Op dit moment leiden Van der Velde en z'n medewerkers jaarlijks zo'n honderd groepen vrijzinnige vakantiegangers tegen dumpprijzen door Egypte. Turkije, Marokko, Indonesië, Thailand en India/Nepal. Wat Djosqr onderscheidt van het doorgaans nogal slordige low budget-reiswereldje is de aansluiting Bij de Stichting Garantiefonds Reisgelden, wat inhoudt dat de vooruit betaalde reissom altijd kan worden teruggevorderd indien Djoser, de vervoerder of accommodatieverschaffer zelf door financieel onvermogen de overeengekomen tegenprestatie niet nakomt. Boven op de Puncak-pas, op weg naar Bandung, had Herman van der Velde nog een beetje bedrukt zitten kijken toen de chauffeur van het reisbusje voor de geza menlijke lunch een heus fast-food restaurant had uitgekozen. Mooi uitzicht hoor, al die wandelende lampekappen temidden van oog verblindend groene theeplanta ges, maar aan deze eetschuur viel geen eer te behalen. Een paar dagen later nam hij zelf het heft weer in handen. Toen de reis naar het Zuidjavaanse para dijsje Pangandaran voerde, trap te hij halverwege welhaast zelf op de rem bij het passeren van een houten kot langs de weg waarin een moeke onder primitieve om standigheden een fabuleuze rijst tafel in de aanbieding stond te to veren. "Wat een wereldtent!" had Van der Velde bij voorbaat al uit geroepen, en na te hebben afgere kend (hoofdelijk omgeslagen 1,75 per persoon): "Duur hè?" Wéér een paar dagen later, toen de Djoser-groep zich per becak een weg baande door het drukke centrum van Yogyakarta, voltrok zich onder de verbaasde blikken van autochtonen andermaal een curieus Hollands tafereeltje. Van der Velde, voor wie het allemaal niet snel genoeg ging, sprong van de driewieltaxi, wisselde van plaats met de berijder en begon eigenhandig het tempo van de Hollandse karavaan op te voeren. Gillend van het lachen: "Leuk land hè?" In een hotel in het Egyptische As- wan liet hij een half jaar geleden op de kamers nog eigenhandig 15 airo-installaties installeren, de manager in opperste verwarring c.q. verrukking achterlatend. Na lang gezeur had hij ze zelf maar gekocht, uiteraard als voorschot op de kamerhuur van 'zijn' groep. Het was gewoon snikheet in die kamers, vond hij, en dat doe je je gasten toch niet aan. Wie 's nachts achter elke deurspleet de Stille Kracht vreest, moet niet met Djoser naar Indonesië gaan. Maar de eigenzinnige reiziger die het avontuur niet schuwt en toch bij voorbaat onder de pannen wil zijn, is er in goede handen. En humor komt ook goed van pas. door Willem Schrama Te veel energie Wie gezien het voorafgaande meent van doen te hebben met een reactionaire neo-koloniaal, zit er helemaal naast. De enige ver klaring is te vinden in het feit dat sommige mensen gewoon te veel humor en energie hebben. Zo ie mand is Herman van der Velde. Nooit van gehoord? Kan wel zijn, maar toch is deze 29-jarige ex- egyptoloog uit Leiden zonder twijfel de gekste, de goedkoopste en misschien ook wel de gezellig ste touroperator van Nederland. Zijn formule leunt kort gezegd op een vijftal pijlers: 1) het organiseren van avontuur lijke vakanties voor alle leeftijds groepen (ook alleenstaanden) waarbij zo veel mogelijk contact met de bevolking de voorkeur ge niet boven het genot van overma tig comfort; 2) het regelen van scherp geprijs de vliegtickets bij gerenommeer de luchtvaartmaatschappijen, zonder onnodige tussenstops; 3) ter plaatse zelf (zonder tussen komst van commissionairs) de contacten leggen met vervoersor ganisaties en eigenaars van in alle opzichten behoorlijke hotels en pensions, maar waar echte luxe ontbreekt; 4) een netwerk van enthousiaste free lance reisleiders in de landen waar Djoser actief is; 5) en niet in de laatste plaats: het 'sfeertje'. Wat Van der Velde daar precies mee bedoelt is niet zo een-twee drie uit te leggen, maar we doen een poging. Waar de gemiddelde Indonesië-toerist zich 's morgens na het ontbijt gereedmaakt voor museum- of tempelbezoek of iets van dien aard, neemt Van der Vel de z'n clubje mee naar een stuk ongerepte jungle aan de zuidkust van Java waar die dag zojuist een derderangs karate-film wordt op genomen. Een bloederig gebeu ren, waarbij een houten pop als stand-in dient voor een scène waarin een hoofd wordt afgehakt. En dan begint de pret. Precies op het moment dat een verwilderde zwaardvechter dat vonnis vol trekt, moet een techneut met be hulp van een fietspomp krachtig een lading ketchup door het strot- tehoofd persen, maar dat gaat et telijke keren mis. Als de gewraak te scène uiteindelijk perfect ge timed wordt opgenomen, zit ie dereen al onder de rode spetters, maar de dag kan niet meer stuk. Vrijheid-blijheid Die tempels en musea slaan ze bij Djoser overigens geenszins over, maar alleen gaat hier het motto vrijheid-blijheid in volle hevig- naburig reservaat. Of dat het bus je 's avonds laat tijdens een hevi ge regenbui totaan het chassis in de modderige zandgrond vast loopt, na alweer een spontaan be zoek aan een plaatselijke besnij denisceremonie. Of een goed af gericht aapje dat op een strand je handdoek wegpikt en 'm pas te ruggeeft als je bij z'n baas een ba naan hebt gekocht. Van die din gen. Oud-Indiëgangers die soms met veel poeha nog een toefje van de toenmalige verhoudingen willen smaken, zien ze om die reden bij Djoser liever niet dan wel in de groep. Degenen daarentegen, die dit fascinerende land met open blik en niet al te veel vooringeno menheid willen ontdekken, koestert Van der Velde als z'n ei gen kinderen. Bont gezelschap Wat voor mensen zitten er nou in zo'n groep? Een in cultureel en maatschappelijk opzicht bont ge zelschap, dat kan varieren van een enigszins geëxalteerde jonge dame met post-relationele pro blemen - voor wie bijna de ANWB-Alarmcentrale inrukte, maar toen het zo ver was bleek de gekte voorbij - tot een vut-gerech- tigd echtpaar dat de reis van z'n leven maakt en 's avonds net zo gemakkelijk aanschuift bij een spontaan georganiseerde barbe cue op een strand aan de Indische heid op. Wie er die dag de voor keur aan geeft op eigen houtje de boel te verkennen, die gaat z'n gang maar. Zo ook tijdens deze reis. Als na een bezoek aan Yo gyakarta de halve groep het initia tief neemt de snikhete bus even te laten voor wat ie is en op eigen ge legenheid per trein nog even Sur- akarta en Surabaya bezoekt alvo rens via het niet zo interessante Malang de overtocht naar Bali te maken, dan is dat geen punt. Met de reisleiding worden goede af spraken gemaakt - ook in geval het allemaal fout mocht lopen - en gaandeweg de reis worden ze weer opgepikt. Het spreekt dus voor zich dat de verwende toerist, die voor z'n du re geld een van top tot teen ver zorgde vakantie wil zien, bij Djo ser aan het verkeerde adres is. Hier geen internationale hotels met blinkende lobby's en bedien den die als knipmessen voor je buigen, maar schone en gezellige onderkomens (soms zelfs met kleuren-tv) waar het bedschemer- lampje wel eens ontbreekt, maar waar allervriendelijkste mensen zich bij tijd en wijle zowat de juk beenderen uit de wangen lachen als Van der Velde weer bezig is. "Te duur" probeert een hotel manager maar eens een Hollands cliché. "Wilhelmina" antwoordt de Djoser-directeur prompt. Of dat je in een lokaal restau rantje zit te eten waar in het duis ter van de avond zojuist een buf fel passeert die ontsnapt is uit een V GA LPANTIEFONOS RElSG£LO€N

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29