Componist met voorliefde voor punch meGapooL ZOMERVAKANTIE Evenementenkalender Doorlopende reisverzekering kan voordeliger zijn Na sneeuwteiefoon nu ook ijstelefoon PAGINA 28 VRIJDAG 18 JANUARI 1991 Ook activiteiten in Nederland Ook in Nederland wordt dit jaar het tweehonderdste sterfjaar van Mozart herdacht. Zo is er onder meer een initiatief van de Stichting Vrienden Mozarteum Orchester Salzburg, dat een Mo- zart-week in de Benelux wil houden van 19 tot 25 juni. Tij dens deze week worden vijf con certen gegeven door het Mozar teum Orchester uit Salzburg. De gala-avond vindt plaats in Maastricht. Een van de Hilver- sumse omroepen zal een mati nee-concert uitzenden op televi sie. De stichting 'Kamermuziek in het Groen' heeft op 27 januari Mozarts verjaardag een ex tra concert gepland in Brans Tuincentrum in Eindhoven. WENEN - Tot en met 15 september 1991 in Wenen de tentoonstelling 'Zauber- tone' in het Kunstlerhaus, Karlplatz 5. Dagelijks open van 10.00 uur tot 18.00 uur. - Van mei tot en met oktober de tentoonstelling Requiem in de Nation- albibliothek, dagelijks open van 10.00 tot 16.00 uur - De expositie Mozarts Klangwelt in de Hofburg tot en met oktober van 10.00 tot 18.00 uur. - Mozart Opern Festival van 10 mei tot 8 juni. In de Staatsoper en in Theater an der Wien diverse Mozart-opera's. - De Wiener Volksoper brengt in de periode januari-juni en septem- ber-december elke week een voorstelling van een Mozart-opera in het Duits. - In slot Schönbrunn wordt in juli en augustus tweemaal per week Die Zauberflöte uitgevoerd door de Wiener Kammeroper. SALZBURG - Omvangrijke tentoonstelling in slot Klessheim over huwelijk, gezin, composities. Financiële situatie, positie aan het hof. vrijmetselarij, rela tie met librettisten etc. Open van 23 maart tot en met 3 november 1991 en dagelijks van 09.00 tot 18.00 geopend. - Expositie in 1991 in geboortehuis Mozart aan de Getreidegasse over de rol van Mozart in het muziektheater van zijn tijd en de waarde van zijn opera's. Elke dag open van 09.00 tot 18.00 uur (mei-oktober tot 19.00 uur). - Het Salzburg Festival van 26 juli tot 31 augustus. In 1991 zes grote Mozart-opera's in het Salzburger Landestheater met ster-bezettingen. Ook wordt gedanst op composities van Mozart en staan tal van concer ten van de Wiener Philharmoniker en tal van vermaarde buitenlandse orkesten op het programma. - Tijdens het Paas Festival staat de opera 'Le Nozze di Figaro' centraal in een uitvoering van Michael Hampe begeleid door de Wiener Philhar moniker (van 23 tot en met 31 maart 1991). - Tijdens de Mozart Week. een vast jaarlijks evenement van 25 januari tot 3 februari 1991. staat het latere werk van Mozart centraal. Uitvoeren de orkesten zijn onder meer de Wiener Philharmoniker en het Staats- opernchor. - In juni vinden in het slot en het park van Hellbrunn Mozartfeesten plaats gelardeerd met geliefde werken van Mozart (inclusief ballet en opera). Elke zaterdag en zondag is het raak. Een en ander begint om 19.00 uur. - In augustus vindt de premiere plaats van de opera 'Mozart in New York' van de componist Helmut Eder aan de hand van een libretto van Herbert Rosendorfer. - In het Grosses Festspielhaus in oktober 1991 twee opera-eenakters, j gebaseerd op het leven van Mozart. Het zijn 'Mozart und Salieri' van j Rimskij-Korsakow en 'Der Steinerne Gast' van Dargomyshsky. - In het Salzburger Marionettentheater in januari en van mei tot sep tember een vijftal Mozart-opera's opgevoerd. De hoofdrollen worden J gespeeld door poppen! - Het toneelspel Amadeus. bekend van de film Amadeus, wordt in 1991 uitgevoerd in Kammerspiele onder auspiciën van het Salzburger Landestheater. Er zijn regelmatig voorstellingen van januari tot juni en in de maanden november en december. Dit is slechts een kleine greep uit alle activiteiten. Wie zich vroeg tijdig wil verzekeren van een plaats bij een opera in Salzburg of an dere informatie wil kan zich melden bij Select International, Wes terkade 1 in Utrecht en/of het Oostenrijks Toeristenbureau, Stad houderskade 2 1054 ES in Amsterdam (023-12 96 82). Oostenrijk herdenkt tweehonderdste sterfdag Mozart door Jan Peter Versteege de eerlijkste winkel w van Nederland Wenen en Salzburg staan dit jaar op hun kop. In deze Oostenrijkse steden, maar ook elders in het land, wordt het tweehonderste sterfjaar herdacht van Joannes Chrysostomus Wolfgang Gottlieb Mozart, beter bekend als Wolfgang Amadé Mozart. Op 5 december 1791 gaf Mozart 35 jaar oud de geest en werd hij 'van de armen' begraven in een Weens massagraf. Tijdens zijn leven vierde hij grote triomfen maar vooral na zijn dood werd hij een van de bekendste componisten ter wereld. Oostenrijk is de bakermat van de klassieken, een aanduiding voor een periode in de muziekgeschiede nis waarin werd gecomponeerd vol gens bepaalde strakke grondprinci pes. Strakheid leidt soms tot saai heid Bij de grote klassieke mees ters Joseph Havdn, Ludwig van Beethoven en Wolfgang Amade Mo zart was dat echter geenszins het ge val. Dat is dan ook de reden dat We nen als muziekstad pur sang deze componisten nog steeds hoog in het vaandel heeft. Alleen al de grote standbeelden van de drie heren ge ven aan dat Wenen hen niet wil ver geten. Oostenrijk koestert Mozart al eeu wen en zal dat dit Mozartjaar uitge breid laten merken. In winkels en in de taxfreeshops op de luchthavens kun je allerhande prullaria en cho colade kopen met de beeltenis van Mozart er op. De herdenking met concerten, uitvoeringen van opera's en tentoonstellingen is inmiddels in volle gang. Het circus begon afgelo pen november in het Weense Kunstlerhaus aan de Karlplatz. waar de Mozarttentoonstelling Zau- bertöne te zien is. Mozart werd op 27 januari 1756 in Salzburg geboren. Het geboorte huis aan de Getreidegasse doet te genwoordig dienst doet als muse um. Vader Leopold was kapelmees ter en later hofcomponist in Salz burg en merkte al snel dat zijn zoon. zijn zevende en laatste kind, over bijzondere muzikale kwaliteiten be schikte. Drie jaar oud speelde de kleine Wolfgang al clavecimbel en deed hij vingeroefeningen uit het leerboek van zijn vijf jaar oudere zus Nannerl. Eerste Vijfjaar oud moet de kleine Mozart zijn eerste composities hebben ge schreven in Nannerls muziekboek je. een allegro en een menuet. Later dat jaar schrijft hij nog twee werken voor clavecimbel. Vader Leopold stimuleert zijn zoon in vele muziek lessen en gaat in 1762 met Wolfgang en Nannerl op (concert)reis naar on der meer München, Linz en Wenen. Iedereen is onder de indruk van de beide wonderkinderen. In oktober treedt de kleine virtuoos op voor het keizerlijk paar Frans I en Maria The- resia, dat danig onder de indruk raakt. Wat volgt, is een leven van reizen, concerteren en vooral ook veel com poneren. Het laatste gaat Mozart soms gemakkelijk af, soms kost het veel bloed, zweet en tranen. Regel matig is hij ziek en moet hij rust ne men. Tijdens een van de concertrei zen naar Groot Brittannie wordt Wolfgang getest door een befaamd Brits musicus. Dames Barrington. In diens rapport staat onder meer dat de jonge Mozart (8 jaar toen) in derdaad een 'verbazingwekkende vaardigheid' bezit in het improvise ren, spontaan componeren en mo duleren, het vloeiend overgaan van de ene in de andere toonsoort. Over dat laatste schrijft Barrington: "Tevens was hij een meester in het moduleren en getuigden zijn over gangen van de ene sleutel naar de andere van een uitzonderlijk natu rel en inzicht. Hij speelde op deze manier een hele poos met een zak doek over de toetsen van het clave- cimbeld). Ik wil hier nog aan toevoegen dat de kleine Mozart een onafgemaakte fuga van de beroem de componist Johann Christian Bach resoluut heeft aangepakt en werkelijk meesterlijk heeft vol- Kind Toch is Mozart dan nog maar een kind. Dat blijkt wel uit het volgende citaat uit het rapport van Barring ton: "Hij zag er niet alleen kinder lijk uit, maar gedroeg zich ook niet anders dan kinderen van zijn leef tijd. Terwijl hij voor mij zat te spe len, kwam er bijvoorbeeld een lieve- lingskat van hem binnen. Hij holde er achteraan en het duurde geruime tijd voor hij weer terug was". Vele reizen volgen, het talent van Wolfgang Amade Mozart blijkt niet van voorbijgaande aard. Op 12-jari- ge leeftijd schrijft hij in opdracht van keizer Joseph II zijn eerste ech te opera: La Finta Semplice (It. De geveinsde eenvoud). Jaloezie van de toenmalige Salzburgse collega musici leidt er toe dat vader Leo pold en zijn zoon de eerste opvoe ring afgelasten. Dat komt vooral omdat de heren orkestmuzikanten niet door een klein jongetje gediri geerd willen worden en menig col lega-componist lasterpraatjes rond strooit over het wonderkind. Een jaar later in 1769 wordt de opera alsnog uitgevoerd op voorspraak van de toenmalige aartsbisschop van Salzburg. Het is een groot suc ces en Mozart wordt benoemd tot concertmeester. Een productieve tijd volgt. Hij schrijft honderden composities, zowel voor de grote zaal als voor de salon: 21 opera's en zogenoemde Singspielen, ruim vijf tig concertaria's, tientallen kerk- cantates en missen, ruim dertig lie deren, ruim veertig symphonieën, talloze marsen en veel dans- en bal letmuziek. Verder componeert hij nog eens een onvoorstelbaar groot oeuvre aan werken voor orkest en piano en tal van andere solo-instru menten. Huwelijk Ondanks zijn toewijding en strakke discipline leidt Mozart bepaald geen kluizenaarsbestaan. Hij mag af en toe graag uit de band springen en is bepaald niet ongevoelig voor v rouwelijk schoon. In 1782 trouwt hij Constanze Weber in de Weense Stephansdom tegen de wens van vader Leopold. Kort voor het huwe lijk legt hij de laatste hand aan de opera Die Entführung aus dem Se rail. die onlangs nog door de Neder landse Opera is uitgevoerd. Het wordt net als nu in Amsterdam een eclatant succes. De jonge Mozart staat, daar is vriend en vijand het over eens, in het jaar 1782 ongetwij feld een schitterende toekomst te wachten. Het wonderkind Mozart. Het pad van het kersverse gezin Mo zart gaat echter niet over rozen. Re gelmatig is Mozart ziek en moet hij aansterken v'oor hij weer in staat is toe te geven aan zijn tomeloze com- poneerdrift. Leopold, die zich ten slotte verzoent met zijn zoon. zoekt het gezin Mozart op in Wenen en treft zoon Wolfgang aan in redelijke welstand. Artistiek doet Mozart het ook goed, constateert Leopold te vreden. Want zelfs de grote compo nist Haydn ziet in Wolfgang Amadé zijn meester. Haydn moet na afloop Leopold in het oor hebben gefluis terd: "Als een eerlijk mens voor God zeg ik u dat uw zoon de grootste com ponist is die ik persoonlijk of bij naam ken. Hij heeft smaak en bo vendien een volmaakte kennis van compositie". Leopold glimt uiteraard van genoe gen als hij dat hoort. Wolfgang, die het compliment ter ore komt, draagt vervolgens zes strijkkwartet ten op aan de 24 jaar oudere Haydn en schrijft in een opdracht dat de toen 53-jaar oude meester alle rech ten van deze werken voor viool mag hebben. "Maar ik vraag u", stelt Mo zart bescheiden, "om met toege vendheid de gebreken te bezien die mijn partijdig vaderoog (de zes strijkkwartetten zag hij als zijn zes kinderen) wellicht zijn ontgaan". Punch Geniaal of niet, Mozart bleef een ge teressant als een gemiddeld gezin vader, moeder, twee kinderen per jaar in totaal vijf weken met vakan tie gaat. Dat lijkt veel, maar buiten de zomervakantie en de wintersport zijn dan ook alle eventuele 'tussen tijdse uitstapjes' gedekt. Onder de I dekking vallen bagage, medische I kosten, onvoorziene uitgaven en hulpverlening. De kosten voor zo'n verzekering zijn natuurlijk per verzekerings maatschappij verschillend, maar volgens Unigarant kost een doorlo pende reisverzekering voor vakan ties in Europa ongeveer 280,- per jaar per gezin. Even ter vergelij king: volgens de Consumenten- I bond is een gemiddeld gezin voor drie weken zomervakantie in Span je ook zo'n 190,- aan verzekerings premies kwijt. Kamphuis: "Voor wie het zich kan veroorloven om er wat vaker op uit te trekken, is het zeker de moeite j waard. Behalve dat het Financieel aantrekkelijker is, heb je ook veel minder administratieve romp slomp. Je kunt gaan en staan waar je wilt, je hoeft van tevoren niet te melden dat je vertrekt. Bovendien is de verzekering onbeperkt; je kunt zo vaak weg als jezelf wilt". De doorlopende reisverzekering van de Europeesche - geldig over de hele wereld - heeft als enige beper- king dat een reis niet langer dan 42 dagen mag duren. Het aantal reizen is onbeperkt. Wereldreizigers zullen dus in de meeste gevallen een ande re verzekering af moeten sluiten. Behalve Unigarant en de Euro- peesche hebben onder andere ook de Postbank en VGZ een doorlo pende reisverzekering in hun pak- ket. Oostenrijk ontdekte het zo'n twee jaar geleden: Nederlanders zijn gek op schaatsen. Dit jaar is er zelfs al een brochure vervaardigd met de oer-Nederlandse titel 'Eiserlebnis Österreich'. Negen regio's in de provincies Ka- rinthie. Tirol en Stiermarken pre senteren daarin niet minder dan ne gen verschillende arrangementen waarin uiteraard het schaatsen cen traal staat. Maar in 'Eiserlebnis' wordt ook veel informatie verstrekt over verhuur, de toegangswegen en uiteraard de beschikbare accommo datie. Ook wordt een overzicht ge geven van de te organiseren evene menten. Dinsdag 29 januari wordt de eer ste van een serie toertochten op de Weissensee afgewerkt: afstanden zijn 50, 100 en 200 km. Dat staat ook voor zaterdag 2 februari op het pro gramma, maar dan is ook een 200 km wedstrijdtocht. Nieuw is de triathlon op woensdag 30 januari. Meer informatie in voornoemde brochure (aan te vragen bij het Oos tenrijks Verkeersbureau in Amster dam - 020 - 12.96.82; inlichtingen over de actuele toestand van het ijs is te verkrijgen bij de inmiddels in het leven geroepen Oostenrijkse Ijstelefoon, 09 - 43.4272.362036. woon mens van vlees en bloed. De Ierse zanger Michael Kelly kwam af en toe bij het echtpaar Wolfgang en Constanze thuis en beschrijft hoe het daar toeging: "Hij ontvangt mij altijd aardig en gastvrij en heeft een opmerkelijke voorliefde voor punch, een drank die ik hem in grote hoeveelheden heb zien innemen. Hij houdt ook veel van biljarten en we hebben samen heel wat gespeeld, maar ik verlies altijd. Hij is goedhartig en altijd bereid iets voor een ander te doen. maar lichtge raakt als hij speelt. Bij het minste of geringste houdt hij ogenblikkelijk op". Mozart had een onweerstaanbare drang tot componeren en vergat daarbij nogal eens zijn gezondheid in acht te nemen. Hij stierf letterlijk in het harnas. Zijn laatste composi tie was het Requiem, waaraan hij op zijn sterfbed nog werkte. Het lukte hem niet het werk af te ronden. Ver volgens gaf hij zijn leerling Süs- smayr nauwkeurige instructies om er in zijn geest de laatste hand aan te leggen. Veel muziekliefhebbers zeggen dat Mozart op 5 december 1791 te vroeg is gestorven. Zeker is dat de compo nist in vergelijking met collega's van naam een zeer omvangrijk oeu vre heeft nagelaten. Een oeuvre, dat nog steeds respect afdwingt door de vakkundigheid en vooral ook door de schijnbare eenvoud ervan. Lite ratuur: 'Mozart' van Peggy Woodford uit de Gottmer Componistenreeks en 'Het Leven van Wolfgang Amadé Mozart' van Karla Hoeker. Enkele grote verzekeraars leuren sinds enige tijd weer met een oud nieuwtje: de doorlopende reisverze kering, waarbij vakantiereizen het hele jaar door gedekt zijn. Eén keer per jaar premie betalen en verder 'inpakken en wegwezen' wanneer je maar wilt. Aanlokkelijk, of juist niet? De doorlopende reisverzekering is afgeleid van de al enkele jaren ge leden ingestelde zakenverzekering voor de beroepsreiziger. Directeur Kamphuis van Nederlands grootste reisverzekeraar Unigarant: "De er varingen daarmee waren dermate goed dat we besloten hebben om ook particulieren daarvoor in aan merking te laten komen. Het be staat al wat langer maar sinds vorig jaar proberen we in samenwerking met de ANWB wat meer bekend heid aan de doorlopende reisverze kering te geven". Unigarant mikt daarbij op gezinnen die het zich kunnen veroorloven om meerdere keren per jaar mer vakantie te gaan. Volgens Unigarant wordt een doorlopende reisverzekering al in-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28