Reiswereld maakt pas op de plaats Koornbrugsteeg 3 (Stadhuisplein) Leiden, 071-140641 ANVR «sur ZOMERVAKANTIE De vliegvakanties zijn vijf tot zeven procent duurder v: £\xm 4 K x De kogelronde ogen van de Vulkaaneifel Voor al uw zomervakanties VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 27 Voorzichtigheid is troef. Toverden de Nederlandse reisorgani satoren de afgelopen jaren het ene na het andere konijn uit hun hoge hoed (Punta Cana, Puerto Plata, Mombassa, Cancun, Phu ket en meer van dat soort exotica); voor het komende seizoen is er duidelijk pas op de plaats gemaakt. De reden ligt voor de hand. De prijs voor een vakantie-reisje moest door allerlei omstandigheden zodanig worden verhoogd dat niet mocht worden verwacht dat de toerist de portemon- naie net zo makkelijk zou trekken als in voorgaande jaren. Bovendien stonden Saddam Hoessein en George Bush elkaar reeds in oktober (toen de nieuwe gidsen werden samengesteld) zo naar het leven dat geen Nederlandse reisorganisator het in zijn hoofd haalde opnieuw een nog niet ontdekt vakantie—oord op het menu te zetten. Gevolg: bijster opwindend zijn de va kantiegidsen voor de komende zomer niet. v "v V* U- N Wat niet wil zeggen datje binnen een avond bent uitgebladerd. Wie alle brochures met elkaar wil ver gelijken, mag alleen daarvoor al een vakantie uittrekken. Met uit zondering van Neckermann (dat het bij twee bijbeldikke gidsen houdt), begraven de grote Neder landse reisorganisaties de toerist onder zo'n lawine van gidsen, dat de vraag rijst of die door de bo men het bos nog wel ziet. Het Arke-concern is met 22 verschil lende boekwerken verreweg de grootste uitgever in de Neder landse reiswereld; Holland Inter national is met 14 deeltjes goeie tweede. •Prijslijstjes Het belangrijkste nieuws in die stortvloed van veelkleurig druk werk vormen zonder enige twijfel de prijslijstjes. Globaal kan wor den vastgesteld dat een vliegreis naar de zon in vergelijking met vorig jaar 5 tot 7 procent duurder is geworden. Waarbij de brand stoftoeslagen dan nog buiten be schouwing zijn gelaten. Die brandstoftoeslagen varieren van 51 gulden (Spanje) tot 159 (Thai land). Althans tot en met 31 maart. Daarna worden ze aange*" past aan de op dat moment gel dende situatie. Je hoeft geen professioneel kof- fiedijkijker te zijn om te voorspel len dat die toeslagen straks waar schijnlijk omhoog zullen gaan. Maar tegen dat malheur kan de vakantieganger zich voor een groot deel indekken. Althans als hij het boeken van een vakantie niet al te lang uitstelt. Hier en daar namelijk worden mogelijk heden geboden onder een eventu ele verhoging van de toeslagen uit te komen. Wie vóór 1 februari bij Hotelplan zowel boekt als betaalt, hoeft bij een eventuele stijging van de toeslag niet nog eens iets extra's te betalen (bij verlaging wordt het geld terugbetaald) en wie vóór 1 maart een interconti nentale reis boekt (en betaalt) die door een vliegtuig van Martinair wordt uitgevoerd, mag zelfs die hele toeslag vergeten. Of die lokmiddelen de vakantie ganger er van zal weerhouden het door Rob van den Dobbelsteen De Benelux zo verwacht men, zal bij de vakantiegangers heel popu lair worden. Voor wie niet per se de hele vakantie op het strand wil lig gen, heeft bijvoorbeeld Brussel best iets te bieden. (foto archief) deze zomer dichter bij huis te zoe ken, is echter zeer de vraag. Er was het afgelopen jaar al een voorzichtige trend te bespeuren naar vakanties in de omgeving. Het aantal in het binnenland doorgebrachte vakanties steeg met 4 procent tot 5,7 miljoen en voor het eerst sinds lange tijd nam de Stichting Continu Vakan tie Onderzoek (CVO) tussen 1 maart en 1 september een terug val waar van het aantal door Ne derlanders in het buitenland doorgebrachte vakanties: van 7 miljoen in 1989 naar 6,4 miljoen in 1990. Uiteraard hebben de Nederland se reisorganisaties daar onmid dellijk op ingespeeld door het aanbod aan 'regionale' vakanties fors te verhogen. Met succes naar het schijnt, want zowel Vrij Uit, Hotelplan als Holland Internatio nal meldt een 'aanzienlijke' stij ging van het aantal boekingen voor een Benelux-vakantie in de eerste weken van dit jaar. Ook Frankrijk en Duitsland (maar dan wel het 'voormalige westen') mo gen zich in een stevig uitdijende interesse verheugen. Wat overigens niet alleen op het conto mag worden geschreven van de duurder wordende vliegv- kanties. Onderzoeken van onder meer het bureau Trendbox heb ben uitgewezen dat steeds meer vakantiegangers het zat zijn in een groep van hot naar her te rei zen. De enige jaren terug ingezet te individualisering heeft de reis wereld aangezet tot het ontwikke len van zogenaamde 'modules', vakantietrips die bestaan uit ver schillende losse onderdelen. De gids van Jan Doets, mister Ameri ca no. 1, is daar een fraai voor beeld van. Wie met twee personen een zelf samengestelde reis door de Verenigde Staten wil maken en een deel daarvan zelf organi seert (omdat er bijvoorbeeld bij vrienden of familie wordt over nacht), hoeft alleen maar zijn pro gramma te overhandigen. Doets regelt de rest. Bij andere reisorganisaties wordt hetzelfde spoor gevolgd; het komt alleen nog niet zo impliciet naar buiten. Ferdinand Fransen van Arke: "Complete pakketrei zen hebben nog steeds de over hand. Gewoon met z'n allen naar Benidorm en gewoon met z'n al len weer terug naar Amsterdam, dat blijft nog wel een tijdje. Maar de toekomst is aan de individuele reis, daar ben ik rotsvast van overtuigd. Er zal bij ons nog wel een hotel worden geboekt, maar dan rijden ze er zelf heen. Of men koopt bij ons alleen maar een vliegticket en regelt zelf het lo gies." Exotische landen Alleen voor volledig verzorgde verre reizen naar, zoals dat dan heet, 'exotische landen' zal de ge middelde vakantieganger bij het reisbureau blijven aankloppen. De problemen bij rechtstreeks boeken (taal, kosten, garantie dat de kamer inderdaad wordt gere serveerd en dergelijke) in landen als Mexico of Thailand zijn voor de gemiddelde vakantieganger te groot om zelf de telefoon te pak ken. De uitbouw van de reeds be staande trips naar oorden in Mexico, de Dominicaanse Repu bliek, Kenia en Thailand, gaat in de nieuwe gidsen dan ook onver minderd voort. Voor nog geen dertienhonderd gulden (vliegreis en logies) lig je reeds een week te bakken in een tropisch zon. Maar 'exclusief is dat natuurlijk al lang niet meer. Vijftigduizend Neder landers gingen u het afgelopen jaar voor. Valt er dan echt niets opzien barends, niets splinternieuws te ontdekken in de stapel nieuwe zo- mergidsen? Jawel. Wie goed zoekt, stuit bijvoorbeeld in de gids van Holland Cruise Centre op een achtdaagse cruise over de Yom rivier in Thailand. De trip wordt uitgevoerd per Mekhala, een traditionele Thaise bark, en voert de toerist onder meer naar (vrij vertaald) de Roos van het Noorden, het hart van de antieke Siamese beschaving. Het specia le, op vakanties in beauty-farms gerichte reisprogramma van Mo- biplan mag er eveneens wezen (origineel is het in elk geval) net als het Europa Exclusief-pro gramma (met magnifieke en zeer exclusieve accommodaties in Ita lië en Frankrijk) van Vrij Uit. Daar echter blijft het afgezien van wat aanbiedingen van kleine, zeer specialistische touropera tors, wel zo'n beetje bij. Maar niet voor lang, is de ver wachting. Aan plannen immers ontbreekt het de beleidsmakers in de Nederlandse reiswereld geenszins. Cuba mag (wegens de onzekere toestand daar) dan even uit beeld zijn verdwenen; Zuid- Afrika verschijnt zo goed als ze ker reeds de komende winter in de brochures. Ferdinand Fran sen: "En dat wordt een absolute hit, reken maar." Ingesloten tussen de steden Aken. Trier en Koblenz, de Belgische grens en de rivieren de Moezel, Ahr en Rijn, leent de Vulkaaneifel zich uitstekend voor een korte vakantie. Wie geïnteresseerd is in natuur en historie komt er fietsend en wande lend prima aan zijn trekken. De schilderachtige omgeving, wordt gekenmerkt door kogelronde vulkaanmeertjes. De Eifel telt er tien. Ze zijn allemaal beschermd na tuurgebied. Het zyn de gevolgen van vulkaanerupties van ten minste tienduizend jaar geleden. Sommige meertjes blijven ijskoud, andere be reiken in de zomer een temperatuur van 23 graden C. door Peter Bruijns Nog veel ouder dan die vulkanen, zijn de heuvelketens die grote voren door het Eifellandschap trekken. Hier laat moeder Aarde fragmenten van haar oudste gezicht zien. De steile kalkrotsen en de oeroude bos sen bevatten enorme hoeveelheden miljoenen jaren oude fossielen en mineralen. Midden in het gebied ligt Gerol- stein. een 650 jaar oud stadje en een erkend luchtkuuroord. beroemd om het bronwater. De Gerolsteiner bronwaterfabriek vult zo'n 10 mil joen flessen per dag en exporteert zelfs naar de VS. Voor wie niet voor het water naar Gerolstein komt, bieden de Dolo mietenrotsen die Gerolstein omrin gen mogelijk meer perspectief. Ze zijn weliswaar niet zo hoog als de Dolomieten in de Alpen, maar voor rotswandbeklimmers uitstekend geschikt. In het geologisch museum in het idyllische stadje wordt het vulka nentijdperk nog eens dunnetjes uit de doeken gedaan met een perma nente tentoonstelling van fossielen en mineralen. Gerolstein is al meer dan honderd jaar het paleontologi sche Mekka voor wetenschappers en verzamelaars uit de hele wereld. Voor de dierenliefhebbers is een uitstapje naar het herten- en wilde zwijnenpark in Daun heel aardig. Verschillende Duitse diersoorten leven er nog in het wild. Aan de voet van de dubbele. 37 me ter hoge toren van de ruïne van de Kasselburg bij Gerolstein is de die- renbednjvigheid heel wat minder onschuldig. Hier bevindt zich een roofvogel- en wolvenpark. Adelaars met machti ge vleugels draaien er op grote hoogte hun cirkels en valken stor ten zich in een pijlsnelle duikvlucht op hun vermeende prooi. De valke nier en zijn vrouw houden in op dracht van de overheid verschillen de soorten roofvogels in stand. Iets verder, in een rotsravijn, is het juist etenstijd en doen tientallen wolven zich te goed aan grote brok ken vlees. Het is de grootste roedel wolven die nog in West-Europa te vinden is. In Brockscheid, even ten zuiden van het herten- en wildezwijnen- park, staat een anderhalve eeuw oude klokkengieterij. De nazaten van de oprichter August Mark. hou den het bedrijf nog steeds draaien de. De gieterij is nu in handen van de zesde generatie. Op een kwartiertje rijden van Daun staat de Schneidemuhle in Meis burg. Daar kunnen we zien hoe in de Vulkaneifel noodgedwongen eeuwen geleden al efficient met energie werd omgesprongen. De authentieke zaagmolen, die spe ciaal voor toeristen nog steeds in be drijf is. heeft aan een armetierig stroompje water genoeg om meters dikke boomstammen in schijfjes te zagen. Een waterrad met een door snee van zeven meter zet een door dacht stelsel van raderen en leren nemen in beweging, die op hun beurt weer een tweetal zaagbladen aandrijven. Bezoekers krijgen een goede in druk van het technisch vernuft van onze voorvaderen, die met gebruik making van simpele natuurwetten een optimaal resultaat wisten te be reiken. De inmiddels bejaarde Josef Schneider heeft zich zijn hele leven ingezet voor het herstel en behoud van de zaagmolen, die in 1922 in het bezit van zijn familie kwam. GAftAMTlEFONOS RC18GCLDCN IDDELHOEK'S REISBURO De hele wereld bij u om de hoek REISADV1ES&URO

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27