Dreigende dooi zet ijsmeester onder druk Loslopende hond bron van overlast in duinen Voorschotense baan even open Minstens zeven inbraken in Oegstgeester woningen Wassenaar wil op meer plekken groen vuil ophalen 'Gemeentelijk apparaat niet met tijd meegegroeid' PAGINA 22 REGIO LEIDEN VRIJDAG 18 JANUARI 1991 Lezers Schrijven Rijksweg A4 ZOETERWOUDE - Het gemeente lijk apparaat van Zoeterwoude is onvoldoende met zijn tijd meege groeid. Het werk is niet altijd lo gisch opgezet en de contacten met de lokale politici verlopen stroef. Dat blijkt uit een tussenrapport van een organisatiebureau dat de ge meentelijke bureaucratie doorlicht. Meer geld voor oude kranten Wassenaar WASSENAAR - De gemeente Wassenaar verhoogt binnenkort de garantieprijs voor oude kran ten van zes cent naar een dub beltje per kilo. De papierhandel betaalt op dit moment niets voor oude kranten en geeft slechts zogeheten nul-rekeningen af. Met deze nul-rekening kun nen verenigingen en instellin gen naar de gemeente stappen en geld in ontvangst nemen. De gemeente betaalt graag omdat ze bij de vuilverwerking voor aangeleverd huishoudafval veel meer kwijt is per kilo, ook wan neer de garantieprijs naar 10 cent per kilo stijgt. Het bureau signaleert 'tekortko mingen in het politiek-ambtelijk verkeer'. Het zou daarin vooral ont breken aan 'systematiek en planma tigheid'. Volgens het organisatiebu reau liggen de problemen niet al leen bij het ambtelijk apparaat. De gemeenteraad zou zich meer met hoofdlijnen moeten bezighouden, want 'nu verliest hij zich nog teveel en te vaak in details'. Het rapport is deze week gepre senteerd aan het personeel van de gemeente. Momenteel kunnen ambtenaren en raadsleden reageren op de bevindingen, waarna het bu reau volgende week een definitief rapport met adviezen zal presente- SALARIS RAADSLEDEN - Raads leden van de gemeente Oegstgeest ontvangen dit jaar een salaris van 8388 gulden. Vorig jaar was dat nog 8164 gulden. Daarnaast ontvangen de plaatselijke volksvertegenwoor digers een onkostenvergoeding van 1705 gulden. Dat is 46 gulden meer dan vorig jaar. IJzers Enige enthousiaste schaatsers zijn 's middags alvast het ijs opgegaan. Dat gaat gemakkelijk, omdat er geen hek rond de baan staat. Con trole blijkt moeilijk. "Ik kan niet ie dereen er de hele tijd van af jagen. Ik voel me geen agent", vindt Hoog- eveen. Gevaarlijk is de situatie niet, want de baan bestaat uit een laagje water dat op een weiland is gespo ten. "Er staat hier hooguit 60 centi meter water. Als je door het ijs zakt, krijg je natte benen". Vervelender is dat het gewicht van de 'vroege vogels' scheuren en gleuven veroorzaakt. Wanneer het binnenkort flink zou gaan vriezen, zijn de gaten niet meer op te vullen. Het spuiten van een laag water heeft geen succes, weet Hoogeveen. "IJs is lichter dan water, dus er komt geen mooie nieuwe laag ijs, maar het water loopt gewoon van het ijs af'. Aan de techniek en snelheid van de schaatsers is af te lezen dat ze veel ervaring hebben. "Het zijn ma rathonschaatsers", grinnikt Hoog eveen. "Ze maken gebruik van de gelegenheid om op natuurijs te trai- plaatselijke baan aan de Nicolaas (foto Ellen Mat Politie pakt dieven op A4 Leiderdorp LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft gistermiddag op de rijksweg A4 een 43-jarige Rotter dammer en een 45-jarige man uit Gouda aangehouden. De twee had den een grote pomp op wielen bij zich. Het apparaat is gestolen in Gouda en heeft een waarde van 25.000 gulden. De mannen zijn over gedragen aan de politie in Gouda. nen". Rond de vaten is een 400-me- ter baan uitgezet. Wanneer het deze winter opnieuw gaat vriezen wil de plaatselijke ijsclub allerlei wedstrij den organiseren. Hoogeveen kan het niet nalaten om de jongens enige bemoedigende woorden toe te roepen en advies te geven. Hij is zelf een enthousiast schaatser en al jaren lid van de Voorschotense ijsclub. "Ik heb zelf twee keer de echte en twee keer de alternatieve Elfstedentocht gere den", licht hij toe. Hoogeveen noemt het jammer dat zijn vereniging nog geen nieuw clubhuis heeft: "Wanneer we dat ge bouw hadden konden we met een geluidsinstallatie mededelingen doen over de kwaliteit van het ijs". Ook zou het de controle makkelij ker maken. De ijsmeester verwacht dat de club volgend jaar een nieuw gebouw heeft. Onderzoekers geven aanlijngebod in overweging DUINSTREEK - Loslopende honden vormen de grootste bron van ergernis voor wande laars, trimmers en fietsers in de duingebieden van Noord- en Zuid-Holland. Ook scheldende wielrenners en wandelaars op de fietspaden worden door groepen bezoekers onder de ca tegorie 'overlast' gerangschikt. Dat blijkt uit een onderzoek naar conflicten tussen de beoe fenaars van verschillende vor men van recreatie in de duinge bieden van Wassenaar, Noord- wijk en Schoort Het instituut voor Bosbouw en Groenbeheer 'De Dorschkamp', dat het onderzoek uitvoerde, geeft op drachtgever Staatsbosbeheer in elk geval de overweging een aanlijnge bod voor honden in de betreffende natuurgebieden in te voeren. Dit verbod zou het hele jaar door moe ten gelden en niet, zoals momenteel het geval is, alleen in het broedsei- zoen. Als mogelijke oplossing wordt ook een betere scheiding in het gebruik van het bosterrein voor gesteld. Op natuurpaden, waarvan veel trimmers gebruik maken, op fietspaden en ruiterpaden zouden honden kunnen worden verboden. Ook kan worden gedacht aan spe ciale uitlaatgebieden in de duinen of de aanleg van hondentoiletten. Om de overlast door racefietsers te verminderen, wordt geadviseerd om voor deze groepen alternatieve routes buiten de duinen te zoeken Als dat niet mogelijk blijkt, kunnen andere maatregelen worden over wogen, zoals een betere scheiding van fiets- en wandelpaden of de aan leg van een speciaal fietspad voor alleen wielrenners. Ook kan het ge bruik van bepaalde paden door ra cefietsers worden verboden. De aanleg van gescheiden wandelpa den zou ook een eind maken aan de Populair Een grote groep duinbezoekers ziet de loslopende hond als de belangrijkste bron van overlast. Een aanlijngebod zou één van de oplossingen zijn. <foto Dick iiogewontng) problemen die race- en toerfietsers ondervinden van onoplettende wandelaars. Een andere mogelijke oplossing voor de overlast door wielrenners is het binden van deze sport aan be paalde tijden. Racefietsers zouden bijvoorbeeld alleen vóór tienen en na zessen van de paden gebruik mo gen maken. Een dergelijk verbod (waarvan de juridische haalbaar heid overigens kan worden betwij feld) vraagt een hele intensieve con trole. Als op basis van vrijwilligheid voor deze oplossing wordt gekozen, zou een hele intensieve promotie campagne onder de sportbeoefe naars nodig zijn. Voor het verlagen van de snelheid van de fietsers op de duinpaden zijn hele concrete maatregelen moge lijk. Er kan worden gedacht aan de aanleg van drempels en het uitvoe ren van het wegdek in speciale ver hardingen zoals klinkers en kleischelpen. De aanbevelingen van het onder zoeksinstituut worden momenteel door Staatsbosbeheer nader bestu deerd. Het onderzoek onder de wande laars, trimmers, toerfiotsers en race fietsers in de boswachterijen Schoorl en Hollands Duin (Noord- wijk en Wassenaar) is gedaan aan de hand van tellingen en enquêtes. De gegevens werden verzameld op drie zondagen en één woensdag in het najaar van 1988. Uit het onderzoek blijkt dat de bezoekers van de duin gebieden in Schoorl en Noord wij k/Wassenaar voor ongeveer een derde deel bestaan uit wandelaars en voor tussen de acht en negen procent uit trimmers. Schoorl blijkt verder populairder bij toerfietsers (49 procent tegen 36 procent in Hol lands Duin), terwijl de duinen tus sen Noordwijk en Wassenaar meer racefietsers trekken (met 18 procent het dubbele van het percentage in Schoorl). Een belangrijk deel van de bezoe kers aan de natuurgebieden (43 pro cent) ondervindt geen enkele over last van de andere gebruikersgroe pen. Eenzelfde percentage bezoe kers meldt 'in beperkte mate' pro blemen te ondervinden en 14 pro cent klaagt over 'veel hinder'. De overlast door loslopende honden wordt vooral gemeld door trimmers en, in wat mindere mate, door wan delaars. Deze laatste categorie klaagt ook, net als de toerfietsers, over de grote groepen wielrenners. De racefietsers op hun beurt erge ren zich aan wandelaars op de fiets paden en ook aan loslopende hon den. Uit het onderzoek blijkt dat de problemen zich het meest zullen voordoen op zondagen, als de dui nen het drukst worden bezocht. Vooral tussen 10.00 en 12.00 uur en in wat mindere mate tussen 12.00 en 15.00 uur zijn de verschillende ge bruikersgroepen min of meer ge lijktijdig in de gebieden aanwezig. OEGSTGEEST - In minstens zeven Oegstgeester woningen is vannacht ingebroken of werd een poging tot inbraak gedaan. In alle gevallen is onder een raamklink een gat geboord, waarna die klink vermoedelijk met ijzerdraad omhoog geduwd werd. De politie ziet een 'duide lijk verband' tussen de verschil lende inbraken, zo meldt een woordvoerder. Bij twee woningen met afsluitbare raamklinken aan de President Ken- nedylaan en de Zonnebloemlaan, mislukte de inbraak. In drie wonin gen aan de Salvialaan en twee hui zen aan de Korenbloemlaan wisten de inbrekers wel binnen te komen. In de Korenbloemlaan werd later een deel van de gestolen goederen terugvonden. Daaronder bevonden zich echter ook voorwerpen die niet waren aangegeven door de bewo ners van de vijf huizen. De politie vermoedt daarom dat nog in andere huizen-is ingebroken. Uit de huizen werden twee kleu rentelevisies, een antiek klokje, een pendule, een gouden horloge, een bontjas, een ski-jack, sportschoe nen, een koffiezetapparaat, een pas poort en een rijbewijs, een Chinese vaas, huis- en autosleutels, contant Nederlands en buitenlands geld en een porseleinen kat ontvreemd. De totale waarde van de spullen is nog onbekend. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld in de be roofde buurt. AFSLUITING - In verband met werkzaamheden aan de spoorweg overgang wordt de parallelweg van de Voorschotense Papelaan-west j maandag afgesloten voor door gaand verkeer. Het gaat om het deel tussen de inrit naar de ANWB en de doorsteek naar de Rouboslaan. Za terdag 25 januari gaat de weg weer open. Het gemotoriseerd verkeer I kan gewoon gebruik maken van de hoofdrijbaan van de weg tussen Voorschoten en Wassenaar. (Brom- Jfietsers moeten het voetpad ne men. STILGELEGD - Het werk aan de reconstructie van het Gelderswoud- se Kerkpad ligt momenteel stil. Door de weersomstandigheden kan niet worden geasfalteerd. Zodra het weer het toelaat wordt het werk aan het pad tussen de Gelderswoudse- weg en de Weipoortseweg hervat. Tot die tijd blijft het pad afgesloten voor fietsverkeer. WASSENAAR - Het apart ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (gft) slaat in Wassenaar zo goed aan dat de gemeente dergelijk afval in meer wijken gescheiden wil ophalen. Volgende maand krijgen raadsle den dan ook het verzoek om geld beschikbaar te stellen voor de aan schaf van 2500 containers met een inhoud van 120 liter en de bijbeho rende emmers. In september vorig jaar begon Wassenaar met het gescheiden op halen van gft-afval bij 6000 huishou dens in laagbouwwijken. In okto ber werd 12.630 kilo groen vuil op gehaald, in november 53.750 en in december 146.080 kilo. Het aandeel 'gewoon vuil' daalde in die periode van 788.280 kilo naar 592.480 kilo. De gemeente wil nu ook in de hoogbouw groen vuil apart inzame len, maar beseft dat niet alle bewo ners ruimte hebben voor een contai ner. De plaatsing van een grote ïnza- melbak kan in dergelijke gevallen een oplossing zijn. Meer programma's op kabel Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse abonnees van de kabeltelevisie kunnen binnen enkele weken ook Sportnet/Kindernet en het Duitsta lige RTL-Plus ontvangen. De uit breiding van het aanbod is mogelijk doordat de Casema onlangs het aan tal kanalen heeft uitgebreid van 18 naar 30. Over het 'vullen' van de overige tien extra kanalen, is nog geen beslissing genomen. Van onze redacteur Dorith Ligtvoet VOORSCHOTEN - Een breekijzer, een duimstok er- een zelfgemaakt schepnet. Dat zijn de gereedschappen waarop de Voorschotense ijsmeester P. Hoogeveen tij dens vorstperiodes ver trouwt. Ook gistermiddag, bij het keuren van de ijsbaan aan de Voorschotense Nico laas Maeskade. Om drie uur liet hij schaatsers toe, van daag denkt hij de baan weer te moeten sluiten. Om een uur donderdagmiddag loopt de ijsmeester, die in het dage lijks leven melkboer is, doelbewust naar een van de vaten zonder bo dem die in de baan aan de Nicolaas Maeskade zijn neergezet. Met een breekijzer maakt hij het ijs in de tonnen kapot. "Dat doe ik om de druk onder het ijs te verminderen. Zo wordt voorkomen dat er scheu ren in de baan ontstaan", legt hij uit. Met vingerloze handschoenen en een blauwwitte, met pompoen ge sierde muts is de ijsmeester geheel gekleed op de winterse weersom standigheden. Met behulp van een duimstok meet Hoogeveen de dikte van de ijsbrokken. Aan de kant van de huizen aan de Nicolaas Maeska de blijkt de'laag vijf centimeter dik terwijl het ijs aan de Weteringzijde slechts vier centimeter dik is. Het ijs is een centimeter dikker dan de avond tevoren. Hoogeveen verklaart het verschil in dikte tussen beide zijden van de ijsbaan aan de stand van de zon. "De zon zakt in de loop van de mid dag achter de huizen. Het gedeelte bij de Wetering wordt het langst door de zon belicht". De ijsmeester, die de dikte van het ijs meerdere keren per dag con troleert, is trots op zijn zelfgemaak te schepnet. Hiermee haalt hij alle brokken ijs uit de vaten, zodat de stukken niet aan elkaar kunnen vriezen. Dit zou de druk op het ijs verhogen. Hoewel het ijs op de baan ver vaarlijk kraakt en de temperatuur net boven het vriespunt is, denk Hoogeveen dat de baan veilig ge noeg is voor een beperkt aantal schaatsers. Wel moet hij een hoek van de baan met rood lint afzetten. "Gaat het licht vanavond aan?", vraagt een van de vroege schaatsers belangstellend. Hoogeveen geeft een ontwijkend antwoord. In de vroege avond wil hij het ijs opnieuw keuren om te kijken hoe het zich heeft gehouden. Gelukkig pakt die keuring posi tief uit en wordt de baan 's avonds verlicht. Helemaal van harte gaat het niet: als de weersvoorspellingen wat gunstiger waren geweest, had Hoogeveen liever gewacht op dik ker ijs. "Maar ik gun de Voorschote naren deze laatste kans op ijspret graag". Organisatiebureau kritisch over Zoeterwoude In reactie op de ingezonden brief van P.J. Fritz, naar aanleiding van de nieuwjaarstoespraak van onze voorzitter mr. J.F. Langelaar, wil ik nogmaals de standpunten van de Leiderdorpse Ondernemers Vereni ging (LOV) toelichten. De twee voorgenomen grote pla-| nologische ingrepen in Leiderdorp,: namelijk de capaciteitsverhoging van de A4 en de aanleg van de TGV (hoge snelheidstrein), zijn ook voor de ondernemers in Leiderdorp re den om van zich te doen spreken.) Deze voornemens snijden diep in het woon- en werkklimaat in Lei derdorp. En dat zijn zaken waarin wij de belangen behartigen voor de Leiderdorpse ondernemers, waar onder ook de middenstand wordt gerekend. Wij hebben daarom aangedron gen op een snelle definiëring van het 'Groene Hart' van de Randstad. Dit zal met name bepalen wat de mogelijke alternatieven zijn voor de ingrepen. Welke ingreep het wordt, het mag niet ten koste gaan van de huidige bereikbaarheid en zicht baarheid van de Elisabethhof. Deze twee elementen zijn voor de LOV van grote waarde. Ook is hierbij van belang dat het leefklimaat verder wordt verbeterd. J Hiervoor zijn naar onze mening be slist mogelijkheden, bijvoorbeeld j door ondertunneling van de Oude Rijn. De LOV heeft in deze fase dus niet gekozen voor de oplossing van een verbreding van de A4, maar streeft naar een goede inbreng van haar belangen. C.F.H. Breen, secretaris Leiderdorpse Onderne- mers Vereniging VRIJDAG 18 JANUARI Alkemade ruil- en contactavond Ruilvereni- ging Alkemade, van 19.00 tot 21.00 uur in De Alkeburchl, Roelot- arendsveen. Alphen optreden Alphense band Rock's oil', aanvang 20.00 uur in longeren- centrum Het Kasteel. Hillogom postzegel- en ruilavond Neder landse Vereniging van Postzegel verzamelaars, aanvang 20.00 uur Hoofddorp voorstelling: Helmert Wouden berg (solo): 'Zwarte Kunst', aan vang 20 30 uur in Theater Het Oude Raadhuis. Katwijk bmgo-avond in wijkgebouw 't Trefpunt, aanvang 20.00 uur. Lelden voorstelling 'Amadeus', met o.a. Willem Nijholt en Paul Roltger, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Les Liaisons Dan- gereuses', door FAct. aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Leiderdorp prijsklaverjassen en sjoelen in de kantine van de IJsclub. Maurits- singel. aanvang 20.00 uur. voorstelling 'Bedden', door to neelvereniging To-ver-lei, aan vang 20.15 uur in de Muzenhof, aanvang 20.00 uur, clubgebouw, Bosweg. muziekavond Parbleu voor tie ners van 12 t/m 15 jaar, met muziek van Prince, aanvang 20.00 uur in het JOIN-centrum, Weteringkade. ZATERDAG 19 JANUARI Alphen tentoonstelling over egels, van 14 00 tot 16.30 uur in kinderboerde rij Zegersloot. voorpremière van de voorstel ling: Jenny Arean Solo. aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Boskoop koppel-klaverjastoernooi van de Boskoopse Kaartclub, aanvang 11.00 uur in verenigingsgebouw, Voorkade. Hoofddorp optreden van Theatergroep Nar cis. aanvang 14.00 uur in Theater Het Oude Raadhuis. Katwijk vakantiemarkt in de Rabo-bank Voorstraat, van 10.00 tot 16.00 uur. optreden van Cabaret Dubbel Dwars: 'Er staat een gek om de antiekbeurs in de Groenoordhal- len, van 16.00 tot 22.00 uur. voorstelling 'Amadeus', met o.a. Willem Nijholt en Paul Róttger, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Key Town Jazz Festival, livemu ziek in alle zalen van de Stadsge hoorzaal, aanvang 21.00 uur. vang 20.00 uur in clubgebouw, Splinterlaan. voorstelling 'Bedden', door to neelvereniging To-ver-lei, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Noordwijk filmavond met: Consider it All Joy'. aanvang 20.00 uur in De Ark, Picképlein. Oegstgeest Interpolis voorronde bij niet ro ken bridge-club De Schrandere Vos, aanvang 13.00 uur in hotel Het Witte Huis. Rijnsburg opening tentoonstelling 'Oost Europa? Dat zoeken we op', om 15.00 uur in de bibliotheek, Smit straat. ZONDAG 20 JANUARI Alkemade kindervoorstelling (vanaf 6 jaar): 'Graaf Mobbekont'. door Wim Ak kermans, aanvang 14.30 uur in De Alkeburcht, Roelofarendsveen. Alphen tentoonstelling over egels, van 14.00 tot 16 30 uur in kinderboerde rij Zegersloot

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22