Bewakingsdiensten draaien overuren 'Dit is toch eigenlijk geen oorlog!' Zuid-Holland: geen fusie met drie andere provincies Verpleeghuisplannen liggen goed op schema Vraag naar beveiliging door dreiging aanslagen <Duö ilirutus Boeren kunnen flora bij slootkanten redden VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 21 Mogelijk over aantal jaar wèl in discussie DEN HAAG - Provinciale staten van Zuid-Holland zien een fusie met Noord-Holland wel zitten, maar denken dat realisatie pas over een paar jaar kan. Zij nemen daarmee afstand van de motie die hun Noordhollandse collega's deze week aannamen. In deze motie werd gedeputeerde staten, het da gelijks bestuur, gevraagd om voor eind 1992 met een uitgewerkt fusie plan met de provincies Zuid-Hol land, Utrecht en mogelijk Flevoland te komen. De algemene teneur tijdens de be handeling van de samenwerkings overeenkomst tussen de Randstad provincies was dan ook dat de PvdA- en WD-fracties van Noord- Holland wat al te hard van stapel lo pen. Wel werd door provinciale sta ten een motie aangenomen van de PvdA-fractie. In deze motie wordt gedeputeer de staten gevraagd om over twee jaar een evaluatie van de samenwer kingsovereenkomst te maken. Het bestuur moet dan met een model komen zoals hij de toekomst van de randstadprovincies zien. Alle frac ties willen het voorlopig met de be perkte samenwerking doen die de provincies onlangs zijn overeenge komen. Wel beoordeelden de partijen de plannen zeer positief. "We moeten af van ons streven om de grenzen tussen de provincies heilig te laten zijn", zo zei CDA-woordvoerder D. van Yperen. Hij kon het waarderen dat Noord-Holland zijn eigen posi tie ter discussie durft te stellen. WD-woordvoerder De Monchy heeft even overwogen om met de zelfde motie te komen als in Noord- Holland. Hij zag daarvan echter af toen hij merkte dat daarvoor geen meerderheid te vinden was. De Monchy meent dat de huidige be stuurlijke organisatie niet is afge stemd op de Europese ontwikkelin gen en dat een sterke Randstadpro vincie een goede oplossing zou zijn. Ook de D66-woordvoerster L. Verstegen vindt dat er in de toe komst sprake moet zijn van schaal vergroting maar "dat het Noordhol landse tempo nu te snel is". Leidse universiteit betrokken bij wetenschappelijk instituut in Rome LEIDEN De universiteiten van Leiden, Amsterdam, Utrecht, Nijmegen en Groningen gaan sa men het Nederlands Instituut in Rome besturen. De zes universitei ten hebben dat in een schriftelijke overeenkomst vastgelegd. Het instituut is in 1904 opgericht en doet onderzoek op archeologi sche, historisch en kunsthistorisch gebied. Daarnaast heeft het insti tuut, waar veertien mensen werken, tot taak de wetenschappelijke en culturele uitwisseling tussen Ne derland en Italië te bevorderen. De rijksuniversiteit Groningen krijgt officieel het beheer over het instituut, maar docenten en studen ten van alle bij de overeenkomst be trokken universiteiten kunnen in Rome terecht. Groningen ontvangt ook de bijdrage, jaarlijks 1,8 miljoen gulden, van minister Ritzen (onder wijs) voor het instituut. De laatste jaren is nogal wat ge schoven met de bestuurlijke verant woordelijkheid voor het Neder lands Instituut in Rome. Aanvanke lijk viel het onder de verantwoor ding van de ministeries van WVC en buitenlandse zaken. Die droegen de supervisie enkele jaren geleden over aan het ministerie van onder wijs. LEIDEN Het dreigement van Irak om een Amerikaan se aanval in. de Golf te ver gelden met terroristische aanslagen, heeft de bewa kingsdiensten handenvol werk gegeven. Vooral veel Amerikaanse bedrijven heb ben om permanente beveili ging gevraagd. Hoewel be wakingsbeambten inmid dels volop overuren draaien, kunnen de beveiligingsbe drijven het werk nog aan, zij het soms met enige moeite. Directeur A. Huschka van het ge lijknamige Rijnsburgse bedrijf zegt dat vier klanten na het uitbreken van de Golfoorlog om een constante bewaking hebben gevraagd. Het be treft voornamelijk Amerikaanse be drijven. "We hebben aan die verzoe ken kunnen voldoen door een extra beroep te doen op part-timers". De Rijnsburgse beveiliger voorziet nog geen tekort aan mensen. "Maar dan moet die narigheid in de Golf niet te lang voortduren". Gebeurt dat wel, dan denkt Huschka dat hij het aan tal personeelsleden - nu 30 - moet uitbreiden. Nieuwe klanten hebben zich nog niet bij hem gemeld. "Gelukkig niet, zou ik bijna zeggen. Daar heb ik op dit moment echt geen mensen voor". Overigens vindt Huschka dat de werdruk bij hem nog wel mee valt. "Wij bewaken vooral bedrijven in de Leidse regio en een stukje van de Duinstreek. Daar zijn ook weer niet zo veel doelwitten voor terroris tische aanslagen. Niet zo veel in elk geval als in de Haagse regio". Anti-terreurbrigade Directeur E. van Tol van de Leidse Bouvier Bewakingsdienst Holland zegt er de afgelopen tijd niet minder dan 25 procent klanten bijgekregen 'VGZ niet de eerste zorgverzekeraar' LEIDEN - Het ziekenfonds Zorg en Zekerheid uit Leiden heeft met suc ces geprotesteerd tegen een recla mespotje van de ziektekostenverze keraar VGZ uit Nijmegen. In de re clameboodschap hanteerde VGZ de slogan: 'VGZ, de eerste zorgver zekeraar van Nederland'. Daarmee dus suggererend dat ze de eerste in Nederland gestichte zorgverzeke raar zou zijn. VGZ is de titel 'zorg verzekeraar' echter pas in juni 1989 gaan voeren. Zorg en Zekerheid deed dat al een half jaar eerder. Het regionale ziekenfonds diende in septeihber een klacht in tegen het reclamespotje van VGZ bij de Re clame Code Commissie. Die heeft het ziekenfonds nu in het gelijk ge steld. te hebben. Hoeveel klanten hij nu in totaal heeft, wil hij overigens niet zeggen. Volgens Van Tol hebben niet alleen bedrijven, maar ook par ticulieren een beroep op hem ge daan. "Veel 'captains of industrie' en mensen van joodse afkomst heb ben om extra beveiliging gevraagd. Dat betekent dat ze 24 uur per dag een mannetje van ons voor hun deur krijgen". Van Tol heeft zelfs, om aanslagen te voorkomen - een anti-terreur brigade in het leven geroepen. "Dat is een groep bewakers die constant allerlei zaken die bedreigd kunnen worden extra scherp in de gaten houdt". Om aan de extra vraag naar beveiliging te kunnen voldoen, heeft Van Tol 'meer dan 20 mensen' erbij genomen. Hij verwacht niet in de problemen te komen wanneer de oorlog in de Golf - en de dreiging van terroristische aanslagen - aan houdt. De politie merkt vooralsnog wei nig van de angst voor aanslagen, zo blijkt uit de woorden van verschil lende politievoorlichters. Dick Graveland van de Leidse politie stelt dat de agenten het de afgelo pen dagen juist veel rustiger heb ben gehad. "Het lijkt wel of ieder een aan de buis gekluisterd zit. Het is ongelooflijk kalm op straat. Daar door gebeuren er waarschijnlijk ook veel minder dingen die ge woonlijk voor politienieuws zor gen". Objecten die doelwit kunnen zijn voor een terroristische aanslag, zijn er volgens Graveland nauwe lijks in Leiden. De rijkspolitie in deze regio en de gemeentepolitie van Alphen aan den Rijn hebben ook vrijwel geen extra beveiligingswerk. Dat ligt an ders voor de politie in Wassenaar, waar onder meer de Amerikaanse school is gevestigd. Een woordvoer der van dit korps wil echter niets kwijt over deze zaak. "We hebben opdracht gekregen van Binnen landse Zaken om hier geen medede lingen over te doen". Ogenschijnlijk heeft de Ameri kaanse school geen extra bewaking. Men kan zonder problemen vrij om het gebouw, over de speelplaats en langs de lokalen lopen. In het han- denarbeidlokaal staan de werkstuk ken van de leerlingen in het raam kozijn: van papier gefabriceerde ra ketten... DEN HAAG/LEIDEN/ALPHEN - Het verpleeghuisplan voor Leiden, de Bollenstreek en de Rijnstreek loopt geen vertragingen op en is door provinciale staten geaccep teerd. Het plan kan nu naar staatsse cretaris Simons (gezondheid) die het op zijn beurt waarschijnlijk zal goedkeuren. De verwachting is dat nog vóór de zomer het licht voor de bouw van twee zogeheten moeder huizen met dependances in Leiden, op groen wordt gezet. De voortgang van het broodnodi ge plan kwam in gevaar met het be kend worden van de slechte finan ciële situatie van het Leidse ver pleeghuis Elisabeth Gasthuishof. Gedeputeerde Aalbers (gezond heid) sluit echter niet uit dat over drie maanden, wanneer er meer ge gevens bekend zijn, het verpleeg huisplan alsnog wordt bijgesteld. Het uitgebreide plan van de pro vincie moet een einde maken aan de zeer nijpende situatie in Leiden en omstreken, waar geen plaatsen zijn voor dementerende bejaarden. Deze zogeheten geriatische patiën ten worden nu vaak in de Duin- en Bollenstreek geplaatst, ver van hun familieleden vandaan. Aan de ande re kant zijn er in de Duin- en Bollen streek geen plaatsen voor mensen met een lichamelijke handicap die moeten revalideren. Behalve deze onevenwichtigheid in soorten bedden, verkeren de ge bouwen in de Leidse regio niet in goede staat. Er zijn veel te weinig mogelijkheden voor dagopvang en voor ondersteuning van mensen die thuis verpleegd willen worden. In de komende drie maanden wil de provincie precies te weten ko men wat er aan het financiële beleid van Elisabeth Gasthuishof heeft ge- Verdroging duinen dreigt na innamestop van water uit Rijn LEIDEN - Het tijdelijk staken van de inname van Rijn-water door de Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland (WRK) heeft als in direct gevolg dat de duinen ten zui den van Zandvoort versneld ver drogen. Daling van het grondwater peil met enkele centimeters per dag brengt schade toe aan de planten groei en de vogelstand in het ge bied. Aldus een mededeling van de Leidse Stichting Duinbehoud. De WRK legde donderdag de inname van Rijn-water stil wegens veront reiniging van de rivier met de stof anthrachinon-l,8-disulfonzuur, af komstig van Bayer in Leverkusen. In totaal kwam dertig ton van deze slecht afbreekbare stof in de rivier terecht. De innamestop zal ten min ste tot zaterdag gehandhaafd blij- Dit betekent onder meer dat voor de bereiding van drinkwater geput wordt uit de voorraden in de duin gebieden. Normaal gesproken wordt ihgenomen Rijn-water na een eenvoudige zuivering in het duinge bied te zuiden van Zandvoort ge pompt. De plotselinge verandering in dit proces verstoort de natuur, al dus de Stichting Duinbehoud. scheeld. Ook kan pas dan duidelijk worden wat de gevolgen van de gro te tekorten bij het verpleegtehuis zijn voor de provincie. Nadere bij stelling van het plan wordt niet uit gesloten. Gedeputeerde Aalbers zei dat er geen sprake is geweest van frauduleuze handelingen. Aalbers sloot niet uit dat over vier jaar alsnog blijkt dat de Rijnstreek meer verpleegplaatsen krijgt dan nu het geval is. Alphen aan den Rijn en omstreken vinden dat zij in het plan zijn onderbedeeld. Mocht blij ken dat in de anderhalf miljard gul den die de provincie van het Rijk extra mag besteden nog ruimte zit. dan wordt dat besteed aan Alphen aan den Rijn, zo beloofde Aalbers. "Maar dan moeten ze daarvoor nu al wel de plannen maken". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men meldt ons uit Roelof - Arendsveen: gisteren heeft een zeilwedstrijd plaats gehad met ijsschuiten. waaraan zestien schuiten deelnamen. Het was een schoon schouwspel, te zien hoe ze pijlsnel over de ijsvlakte heenvlogen, om in nog minder dan een half uur tijds eene baan van ruim anderhalf uur af te leggen. Het weder was bijzonder schoon, en er was slechts weinig wind. Het muziekcorps der ijs- club liet zijne tonen, onder lei ding van den heer De Goey, uit Leiden, voortdurend hooren. Ook was het bestuur der IJsclub „Leiderdorp-Zoeterwoude er bi j uitgenoodigd. Vier leden had den aan die uitnoodiging vol daan en hebben van deze gele genheid gebruik gemaakt om mede aan den wedstrijd deel te nemen. Te twee uren was de wedstrijd afgeloopen, waarna nog vele liefhebbers zich aan meldden om een tochtje mede te mogen maken, aan welk verzoek bereidwillig werd voldaan. Eene groote menigte was van heinde en verre toegestroomd, van wie velen, op schaatsen, óók van hunnen vlugheid blijken ga ven. Na afloop van een en ander gingen de commissie en de leden naar hunne sociëteit, waar zij het bestuur der IJscklub „L.-Z." op de meest hartelijke wijze heb ben ontvangen. Dit keerde daar na zeer voldaan huiswaarts. Des avonds werden de voor de wed strijd uitgeloofde prijzen op plechtige wijze aan de overwin naars uitgereikt. Vijfentwintig jaar geleden: - Prinses Christina woont sinds begin December niet meer bij haar ouders tn paleis Soestdijk, maar in het huis van dr. Höwe- ler in Amersfoort. De prinses, die eens haar naam Marijke niet meer wilde dragen, halverwege haar derde leerjaar van het In- crementum tn Baarn deze school niet verder meer wilde bezoeken en naar een h.a.v.o.-school in Amersfoort ging, krijgt sedert september les op de academie ,,de Horst" in Driebergen. Leidse onderzoeker in proefschrift Het gaat bergafwaarts met de plantenrijkdom bij slootkanten. Als boeren meer aandacht aan het onderhoud en beheer van de sloten besteden, zou de flora er beter aan toe zijn. (foto wim outunsn) LEIDEN De wilde planten in het polderslandschap kunnen blijven voortbestaan als boeren meer aandacht zouden schen ken aan het beheer van sloot kanten. Maatregelen hoeven de landbouwbedrijfsvoering niet te beperken. Dat concludeert drs. Arco van Strien in zijn proefschrift 'Maintenance of plant species diversity on dairy farms' waar op hij morgen aan de Leidse universiteit hoopt te promove ren. Volgens Van Strien komen bij het gangbare, intensieve graslandgebruik maar weinig plantensoorten voor in het pol derlandschap, in tegenstelling tot vroeger. Van Strien onderzocht welke factoren belangrijk zijn voor de plantenrijkdom op melkveebe drijven in de veenweidegebie- den van Holland en Utrecht. Uit zijn onderzoek blijkt dat alleen langs de slootkanten nog veel soorten zijn te vinden, waaron der allerlei kleurige soorten als dotterbloem en koekoeksbloem. Maar het gaat bergafwaarts met de plantenrijkdom van slootkanten, zelfs tot voor kort heel algemene soorten gaan achteruit. Volgens de Leidse milieubioloog bieden slootkan ten veel meer aanknopingspun ten voor het behoud van de plantenrijkdom dan graslan den. De graslandproduktie is van grote betekenis in een melkveebedrijf. Het probleem is alleen dat veel boeren de slootkanten van weinig waarde achten voor het bedrijf. Ze he- ben daarom niet al te vaste re gels voor het onderhoud. Uit het onderzoek van Van Strien blijkt dat de slootkant- flora rijker is als er minder mest in de kanten komt. Ook belang rijk zijn de volgende maatrege len: er mag niet te veel vee gra zen, het water in de aanliggende sloten moet hoog staan en er mag niet veel bagger op de kan ten worden gelegd bij het jaar lijkse schoonmaken van de slo ten. Volgens de onderzoeker kun nen boeren de neerwaartse trend van plantenrijkdom om buigen door het nemen van be paalde maatregelen die goed in hun werk passen. Zo kunnen boeren bij voorbeeld de hoe veelheid mest op de kanten zon der al te veel moeite verminde ren en het slootbeheer kan vaak worden aangepast. Daaraan kunnen zelfs voordelen voor boeren zitten, conludccrt Van Strien. Zo is het voor de sloot kanten gunstig als de sloten niet elk jaar worden schoongemaakt en dat kan ook voordelig zijn voor boeren, op voorwaarde dat het waterbeheer van de polders niet wordt bemoeilijkt. Boeren zouden volgens de promoven dus op deze wijze dus een steen tje kunnen bijdragen aan het behoud van de wilde flora. Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDERDORP - "Ik maak me absoluut geen zorgen over mijn zoon die op dit moment op het fregat Philips van Almonde vaart in de Golf', klinkt het nuchter uit de mond van G.A. Dekker uit Leiderdorp. Dekker (74) heeft zelf ook gevaren tij dens de Tweede Wereldoorlog en toen ging het er allemaal heel anders aan toe. "Dit is geen oor log", zegt hij stellig. "We kun nen het nu allemaal meebele ven op de tv. Het lijkt in de ver ste verten niet op 1940-1945". Ook mevrouw Dekker heeft de laatste dagen niet wakker gelegen van de oorlog in de Golf. Nu het dan eindelijk zo ver is, hoopt ze dat Saddam Hussein zich snel zal overgeven. Ze denkt wel aan haar zoon op het fregat, Pieter Dekker (44), majoor-hofmeester. Hij is on der meer verantwoordelijk voor de bevoorrading van het schip. Onvoorstelbaar Vader Dekker heeft zich ver baasd over de manier waarop de Golf-oorlog zich voltrekt. "Het is helemaal geen oorlog. Alles is openbaar: we kunnen alles op de televisie, via de radio en in de kranten volgen. Dat was in '40-'45 echt wel anders: toen was alles geheim en hoorde je en wist je he lemaal niets. Nu doen de journa listen hun werk in Baghdad ter wijl de bommenregen voort duurt. Dat is onvoorstelbaar". Dekker zegt met bezorgd te zijn voor zijn zoon omdat bij deze oor log geen onderzeeboten worden ingezet. "En het zijn die onderzee boten die het grootste gevaar vor men voor de fregatten". Voor ra ketten van de Iraakse luchtmacht is hij niet bang. "De fregatten hebben genoeg afweergeschut aan boord". De Dekkers hadden de oorlog wel verwacht. Ze waren er ook als de kippen bij toen gisternacht op het Amerikaanse kabeltelevisie station CNN het nieuws via de sa telliet live de wereld werd inge stuurd. "Fantastisch dat we het nieuws op die manier kunnen vol gen", vindt het echtpaar. Wel vin den ze het vreemd en ook een beetje lachwekkend dat Saddam Hussein zich blijkbaar heeft ver- Pieter Dekker, majoor-hof meester op het fregat Philips van Almonde. slikt in zijn dreigende taal. "Hij verdedigt zich niet of nauwelijks. We hoorden zelfs dat enkele Iraakse vliegtuigen de andere kant opvlogen, wèg van leider Hussein", zegt Dekker een beetje schamper. Dekker senior, wiens vader ook al bij de marine was, vreesde het gebruik van atoombommen. "Ge lukkig dat dat niet is gebeurd", zegt hij en laat een plakboek zien met herinneren aan de Tweede Wereldoorlog. Dat was heel ande re koek, meent de Leiderdorper. De hele buurt leeft met de fam- lie Dekker mee. "Op straat vragen ze of ik al iets van Pieter heb ge hoord". vertelt mevrouw Dekker. We hopen dat onze zoon snel weer thuis komt. Het is ongeveer twee weken varen. We hebben hem dan wel niet uitgezwaaid, maar we zullen hen zeker 'in- zwaaien' benadrukt het twee tal. Leiderdorpers niet bezorgd over zoon op Nederlandse fregat in Golf Op 19 november vertrok hij om de eerste twee fregatten in de Golf af te lossen. Inmiddels zijn er ongeveer 600 Nederlandse mari nemensen in de Golf: op de fre gatten Jacob van Heemskerck, Philip van Almonde en het hospi taalschip de Zuiderkruis. Vanaf de bombardementen gis ternacht staat ook Pieter Dekker onder het commando van de Amerikaanse president Bush. De fregaten zijn (nog) niet direct bij de oorlogshandelingen betrok ken. Ze begeleiden een Ameri kaans vliegkampschip en bieden zo nodig luchtverdediging. "We blijven er toch nuchter onder", zegt mevrouw Dekker. "Mis schien ook omdat onze zoon dat ook was toen hij uit Nederland vertrok. Hij zei: 'Het is mijn baan, ik moet daar naar toe'. Zijn vrouw zei: 'Je kan niet gaan zitten treu ren'. Zij is ook een nuchter type". Dekker junior is al vanaf zijn 16de bij de marine. Het echtpaar Dekker heeft hun zoon dan ook niet uitgezwaaid. Ze hebben nu contact met elkaar door middel van brieven. De laatste brief dateert van 3 januari. Pieter Dekker schreef toen dat hij onder de kust van Iran voer ên hoopte dat Iran buiten de oorlog zou blijven. Ook benadrukte hij in zijn brief hoe belangrijk de post is voor het marinepersoneel en deed zijn beklag over de de vertraging van de brieven. De echtgenote van de hofmeester heeft inmiddels twee keer telefo nisch contact gehad met haar man. Ook wordt ze op de hoogte gehouden van de situatie aan boord door middel van een spe ciale nieuwsbrief die mede door Pieter Dekker wordt samenge steld. Deze nieuwsbrief wordt wekelijks naar Nederland ge stuurd door middel van een fax en is bestemd voor de familiele- Het echtpaar Dekker aan de tv gekluisterd: "We blijven er nuchter onder'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21