EIDEN Papierbakken steeds overvol 'Afo een stad niet 24 uur leeft9 is het een dorp9 Elascon gebaat bij overname weru 'Voor het milieu is het beter om ze weg te halen' BOUWPLANNEN? m M LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 JANUARI 1991 Filmpje over referendum kost duizend gulden per minuut LEIDEN Even lijkt het erop dat burgemeester Cees Goekoop helemaal niet is geïnteresseerd in de film waarin hij een hoofdrol vertolkt. Maar dat blijkt mee te vallen. Als de film over het refe rendum een half minuutje draait, stormt hij de kamer in het stad huis binnen. Daar staan videorecorder en te levisie al aan. Daar zitten wethou der Joop Walenkamp en drie ambtenaren om het startsein te geven voor de voorlichtingscam pagne over de volksraadpleging. Een campagne die begint met het tonen van de voorlichtingsfilm. "De film waarvan we dinsdag nog hebben gehoord dat we hem mo gen laten maken", grapt Walen kamp. Hij verwijst daarmee naar de discussie die dinsdagavond tij dens de raadsvergadering nog eens werd aangezwengeld door de WD-fractie. De liberalen vin den het sowieso maar niks dat er een referendum wordt gehouden. En ze waren helemaal veront waardigd toen de meerderheid van de raad (al voor de zomer) be sloot de kosten van het voorlich tingsfilmpje te betalen met abon- neegeld van de stadskabel. De WD werd echter alleen gesteund door de Socialistiese Partij. Zo betalen de kabelabonnees dus voor het filmpje dat 14,5 minuten duurt. "Duizend gulden per mi nuut. Toch wel fijn dat het leven soms zo simpel is", constateert Walenkamp. Maar Goekoop is er, als de piano klanken van Paolo Conté net zijn weggestorven. De op de band vastgelegde kortgeknipte burge meester vertelt waarom het refe rendum zo belangrijk is. "We heb ben de indruk dat de Leidenaars te weinig zijn betrokken bij dat wat de gemeente doet". Hij legt vervolgens uit dat op 6 maart kan worden gestemd over de vraag of de sluitingstijden van de kroegen moeten worden vrij gelaten. "Als de meerderheid daar 'nee' tegen zegt, draaien we het besluit terug. Is het antwoord van de meeste mensen 'ja', dan wordt het besluit definitief'. En dan probeert hij heel enthousiast te zijn. "We verwachten een grote opkomst bij deze dubbele verkie zing", jubelt hij bijna. Vervolgens komen er voorstan ders en tegenstanders van het vrijgeven van de sluitingstijden in beeld en aan het woord. "Een stad leeft 24 uur en pas als het 24 uur leeft heb je een stad. Anders is het een dorp waar iedereen om 12 uur naar bed gaat", beweert een jongeman. Leiden moet brui send worden, vindt hij, en dus moeten de cafés langer openblij- Weemoedig blikt hij terug naar de tijd dat hij in Groningen stu deerde. Dat was nog eens een dol le boel, probeert hij de kijker wijs te maken. Van 1 tot 3 naar 'hoe heet het ook alweer, de Theekist, geloof ik'. "En soms, als we het helemaal op onze heupen had den, gingen we van 3 tot 5 nog naar Quasi Modo. Dat was hele maal lachen, gieren, brullen. En hier is het om 1 uur: kinderbed tijd". En jongeren willen dan nog he lemaal niet gaan slapen, weet hij te vertellen. Welnee, die hebben 'behoefte aan vertier, willen sjans hebben, en soms ruzie maken of discussiëren over maatschappe lijke dingen'. "Want", legt hij uit, "jongeren zijn nog niet helemaal vast". Vast of niet, de kroegen moeten gewoon op tijd dicht, vindt een meisje. "Ik ga altijd om een uur of 1, 2 naar bed want ik werk elke dag. Om daar nu opeens 3 of 4 uur van te maken, tja, dat zijn we in Leiden niet gewend. Eén of 2 uur vind ik een mooie tijd". Puinhoop "Het is echt een puinhoop, als je erin moet slapen", laat een bewo ner van de binnenstad weten. Hij vreest dat de overlast alleen maar erger wordt als de kroegen langer kunnen openblijven. "Ik heb al tijd de meeste last van mensen die al om half zeven naar hun werk gaan", maakt 'de echte' Goekoop een grapje tussendoor. Een bewoner van de Pieters- wijk ziet het wel zitten, met die vrije sluitingstijden. "Ik ver wacht veel minder overlast. Je hebt geen vervelende mensen die om een uur de straat worden op gegooid. Als ik de straat opge gooid zou worden, zou ik ook geïrriteerd zijn", zegt hij. Een eigenaar van een café wordt ook nog aan het woord ge laten. Hij voorziet een grote con currentiestrijd 'want het publiek gaat naar de kroeg die het langst open is'. "En als wij een keer vroe ger dicht gaan, staan bezoekers hier voor een dichte deur. Dan gaan ze op de stoep staan praten en dat geeft weer overlast", voor spelt de kroegbaas pessimistisch. "Leuk, hoor", is het commen taar van Goekoop als de 14,5 mi nuten voorbij zijn. Walenkamp had tevoren al gezegd dat het 'een heel aantrekkelijke film' is. "En dat mag ik zeggen want we heb ben hem niet zelf gemaakt". Het filmpje wordt via de kabel uitgezonden op 9 en 10 februari en op 2 en 3 maart om 18.00 uur. Videobanden zijn ook beschik baar voor organisaties en instel lingen die bijvoorbeeld een fo rumdiscussie over het onderwerp willen houden. Maar dat is niet het enige. Er zijn affiches gemaakt om de Lei denaars attent te maken op het re ferendum. Grote voor in de mu- pi's, kleine voor op andere plek ken. En dan maar hopen dat ge noeg Leidenaars hun stem uit brengen. Want als het er te weinig zijn, dan wordt met de uitslag geen rekening gehouden, heeft de politiek besloten. "Aan de voor bereiding zal het niet liggen", zegt Walenkamp. Kort geding tegen Leidse aannemer tot mei uitgesteld DEN HAAG/LEIDEN - Een kort geding van de Stichting Bevorde ring Aannemersbelangen tegen de Leidse aannemer L. Kooloos is aan gehouden tot 12 mei. Tot die tijd is Kooloos in de gelegenheid een ont heffing voor het aannemersbedrijf aan te vragen. Dit is gisteren door de vice-president van de Haagse rechtbank mr. S. Holtrop besloten tijdens het kort geding van de stich ting tegen Kooloos. De Leidse aannemer L. Kooloos organiseert momenteel de verbou wing van het klooster aan de Oegst- geesterweg tot kantoor voor Cebe: mo. De stichting aannemersbelan gen eiste dat Kooloos de werkzaam heden stopt of onderaannemer wordt. Door middel van kort gedin gen wil de stichting voorkomen dat het aannemersvak zonder de vereis te papieren wordt uitgeoefend. Kooloos zegt dat de vestigingsont heffing slechts noodzakelijk is bij werk van bouwconstructieve aard. Bij het klooster aan de Oegstgees- terweg zou slechts sprake zijn van nieuw schilderwerk en elektrische bedrading en aanbrengen van de montabele wanden, vloerbedek king en bestrating. Kooloos voelt zich gegriefd door de suggestie dat hij een beunhaas zou zijn. Hij zegt slechts met eerste klas vaklieden te werken. Momen teel zou hij bezig zijn met de aan vraag van een ontheffing maar de behandeling door de Sociaal Eco nomische Raad kan enige tijd op zich laten wachten. President Hol trop raadde hem aan tot 12 mei met Aannemersbelangen te overleggen om problemen met de voortgang van het werk aan het klooster te voorkomen. De papierbakken zitten regelmatig overvol waardoor de stapelt kranten LEIDEN - De papierbak ken in de stad zijn met name de laatste weken een bron van ergernis voor omwonen den en winkeliers. Met de re gelmaat van de klok zitten ze vol. Het papier wordt er dan maar naast gezet. Eén wind je en de omgeving van de bak ligt bezaaid met papier. "Als ze een beter milieu wil len, kunnen ze die bakken beter weghalen", aldus een geïrriteerde omwonende van de bak aan de Koningin- nelaan. De afgelopen weken is het aantal klachten over de papierbakken flink toegenomen. De veertig con tainers in de stad zitten regelmatig vol. Eens per week worden ze ge leegd maar dat blijkt te weinig te zijn. Dat heeft ook de gemeentelijke Politie palet onschuldigen op voor gijzeling in Kopermolen LEIDEN - De twee Leidenaren die deze week werden aange houden in verband met de over val op een postkantoor in de Me ren wijk, waarbij ook een aantal mensen in gijzeling werd gehou den, blijken niets met de zaak te maken te hebben. De politie hield de mannen aan omdat ze in een oude gele Opel reden die ook bij de over val was gesignaleerd. Uit de te genstrijdige verklaringen die het tweetal aflegde, meende de politie op te mogen maken dat men op het goede spoor zat. Na diverse verhoren is evenwel vast komen te staan dat het tweetal niet de daders kunnen zijn. "We zaten er duidelijk naast. Deze twee mannen heb ben niets met de zaak te ma ken", aldus een politiewoord voerder. Het tweetal, dat maandag werd aangehouden, is gisteroch tend weer op vrije voeten ge steld. Ook een derde Leidenaar, die is gehoord omdat hij kente kenhouder is van de auto, heeft niets met de overval te maken. De politie is er wel zeker van dat de daders van de overval en de gijzeling, van een oud model Opel in een gele kleur gebruik hebben gemaakt. Het onder zoek zal worden voortgezet. Vol gens de woordvoerder beschikt de politie nog over een heleboel informatie die de komende da gen wordt verwerkt. Grote order en nieuwbouw voor Leids bedrijf LEIDEN Het Leidse bedrijf Elas con krijgt een nieuw kantoor op de hoek van de Agaathlaan en de dr. Lelylaan. De onderneming is nu nog gevestigd in de oude kantoren van de HCG aan de Zoeterwoudse- weg. De HCG heeft Elascon echter vorig jaar verkocht aan de investe ringsmaatschappij Damfrade. Daarom moest het bedrijf omzien naar andere huisvesting. De ver wachting was dat Elascon naar Rid derkerk zou vertrekken, waar ook de produktietak van het bedrijf is gevestigd. Het nieuwe kantoor is geprojec teerd op het crossveldje langs de dr. Lelylaan. Het gebouw is straks al leen via de Agaathlaan te bereiken. De plek was al tijdens de operatie 'Bouwen in bestaande Leidse wij ken' van twee jaar geleden aange wezen als plek waar bedrijven kun nen komen. De voornaamste activiteit van Elascon (40 werknemers) is het pro duceren van dak- en gevelsyste men. Zo heeft het bedrijf dat al van af 1953 in Leiden is gevestigd, on langs een grote order gekregen voor de vuilverwerkingsinstallatie Am sterdam-West. Daarnaast maakt Elascon overkappingen voor bij voorbeeld fietsenstallingen en tri bunes. Ook doet de Leidse onderne ming aan 'projectrenovatie', het ge ven van een nieuw gezicht aan een oud gebouw. Directeur Hubert Oudshoorn noemt de overname van Elascon door Damtrade een goede zaak. Hij zegt dat overleg veel makkelijker gaat. "Als we vroeger een computer wilde hebben, moesten we het eerst voorleggen aan de HCG en die weer aan de HBG. Tegen de tijd dat we het ding hadden, was-ie al weer ver ouderd. Nu gaan dit soort zaken veel efficiënter. Er is meer schwung in het bedrijf gekomen". Elascon merkt dit volgens Ouds hoorn doordat de prestatie per per soon is toegenomen. "Ik merk ook dat ons bedrijf nog steeds een goede naam heeft in de bouwwereld". Afgelopen jaren was het bedrijf in de rode cijfers terecht gekomen. Cijfers over de periode onder de hoede van de nieuwe eigenaar zijn nog niet bekend. "We zijn op 8 okto ber van vorig jaar overgegaan. We hebben net een kwartaal afgesloten, maar de resultaten zijn nog niet be- Opleidingscentrum Naast het kantoor van Elascon wordt een opleidingscentrum voor bouwvakkers gebouwd, officieel getiteld Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw Rijnland- West. Doelstelling van deze stich ting is de begeleiding van de leerlin gen die een opleiding in de bouw volgen. De jongeren, veelal zo'n 18 a 19 jaar oud, komen in dienst bij deze stichting. Zij worden door deze in stelling als leerling bij een bouwbe drijf in de regio ondergebracht. De bouwers hebben zelf geen leerlin gen meer in dienst. Overal in het land zijn deze sa menwerkingsverbanden tussen bouwondernemingen inmiddels van de grond gekomen, die in Lei den als een van de laatste, zo'n twee- ëenhalfjaar geleden. Het instituut is nu nog gevestigd aan de Haagweg in de voormalige LTS. Aan de dr. Lelylaan krijgt de school een eigen gebouw met een praktijkruimte. reiniging gemerkt. "We hebben ex tra ploegen ingezet om de overvolle containers vaker te legen", aldus woordvoerder A. Rasser. Behalve aan de lage papierprijs ("Niemand brengt zelf papier meer naar de handelaren, ze krijgen er niets meer voor"), schrijft hij de toe name van het aantal klachten toe aan de feestdagen. Om vandalisme voor te zijn, werden alle bakken rond de jaarwisseling weggehaald. Een week later werden ze weer te ruggezet. De plaatselijke bevolking werd opgeroepen het papier tot die tijd even op te sparen. Dat deden sommigen, maar ande ren kwamen toch met hun papier en karton naar de plaats waar de con tainers normaal gesproken staan. Bij gebrek aan een bak, werd het pa pier gewoon op de stoep gezet. Dat ging door het stormachtige weer zwerven. "Het was een enorm zooi tje", aldus een bewoner van de Ko- ninginnelaan. Hij zegt regelmatig zijn tuin te moeten ontdoen van pa pier. Troep Rasser van de reiniging heeft ook een verklaring voor de grotere over last sinds de papierbakken begin deze maand weer terug zijn. "Toen kwamen natuurlijk alle mensen die hun papier wel netjes hadden opge spaard. Op zo'n stormloop is de ca paciteit niet berekend". Toen de gemeente hoorde van de problemen zijn meteen twee extra ploegen ingezet om de containers vaker te legen. Dat hebben de om wonenden en winkeliers ook door. Opvallend is dat vrijwel niemand echt kritiek levert op de gemeente. "Als je de reiniging belt, komen ze echt snel", weet een bewoonster. Groenteman W. van de Bos op het Diamantplein klaagt evenmin. "Als het hier weer eens vol ligt, vegen ze het plein ook nog keurig schoon". De winkelier ergert zich er wel aan dat de bakken zo vaak vol staan. "Met een zuidwesten windje ligt mijn winkel vol. Er moeten veel meer bakken komen, ook in de wij ken zelf. Dat zou een hele boel troep schelen". Opvouwen Het is inmiddels vrijwel zeker dat er een groot aantal bakken bij komt. Ook een goede voorlichting aan de gebruikers zou geen overbodige luxe zijn. Rasser meent dat de bak ken vaak vol raken omdat mensen hele dozen naar binnen proppen. "Er zou heel wat meer in kunnen als ze die dingen eerst eens opvou- Voordeel voordeel van bakken tussen de huizen is dat de sociale controle groter is. Containers op verlaten parkeerplaatsen bij win kelcentra zijn vaak doelwit van van dalen. Papier wordt in de fik gesto ken waardor flinke branden ont staan. Het tegendeel gebeurt bij de containers die in dichtbewoonde wijken staan. Op de Koninginne- laan bijvoorbeeld is amper sprake van vandalisme. Zelf grafitty-spui- ters zijn er nog niet gesignaleerd. Het is de buurt dan ook een doom in het oog dat na de jaarwisseling een bak is teruggezet met afgerukte posters, die bovendien helemaal is ondergekladderd. "We hadden hier een keurig schone bak, waarom krijgen we dan vies ding uit een an dere wijk terug?" vraagt een me vrouw zich af die recht tegenover de bak woont. Kofferbakken Hoewel de bakken door een parti culier bedrijf worden geleegd, ko men ook ambtenaren van de ge meente in actie wanneer zij voortij dig volzitten. "Daarvan is mij niets bekend", aldus de eigenaar van fiet senwinkel De Molen in het Meren- wijkse winkelcentrum De Koper molen. Zijn winkel staat recht te genover de papierbak op de par keerplaats. "Dat ding is bijna altijd vol, de leging is nog niet achter de rug of het spul staat er al weer naast". De handelaar is niet te spreken over de mentaliteit van de mensen. "Ze komen hier met kofferbakken vol voorrijden. Maar als de contai ner vol zit, nemen ze het echt niet meer mee naar huis. Ze droppen het gewoon op de straat of in de afval bakken van winkels die hier zitten". Maar ook als de papierbak nog niet vol zit, worden de stapels kranten er volgens de winkelier even gemak kelijk naast gezet. "Het is de men sen gewoon te veel moeite die din gen even door de gleuf te schuiven". ADVERTENTIE ADVERTENTIE COLLECTE - De huis-aan-huis collecte van Amnesty International heeft in Leiden 14.000 gulden opge bracht. 4000 gulden hiervan werd opgehaald in de Merenwijk. Dit heeft de Amnesty werkgroep Lei den bekend gemaakt. f natuurlijk kunststof RamentDeuren LEIDEN - De benedenverdieping van een woning aan de Wasstraat is gis termiddag geheel uitgebrand. De bewoners waren op het moment van de brand niet thuis. Ze hadden de gaskachel laten branden om bevriezing te voorkomen. Door oververhitting van de kachel vatte het bankstel vlam en stond weldra de hele woonverdieping in lichtelaaie. De gewaarschuwde brandweer had de brand in 10 minuten onder controle en kon daarmee er ger voorkomen. De bovenverdieping van het pand liep wel veel rookschade op. Volgens de brandweer bedraagt de totale schade ongeveer 100.000 gul den. (foto Hlelco Kuipen) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststol van het kwaliteitsmerk Oeceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien vap Komg-ccriiliciit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Mrkvcu STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19