Ook (dhz-)behanger kan niet zonder gereedschap 'Dat hele eind fietsen zeker' Multimediale markt bestormd met nieuwe mogelijkheden @113 iMfim»— T ii P j i Beschermkoker voor waterpas Kruiwagen uit een doosje Binnenhuis- architecte bouwt interieur op computer Atari met meer computers 1991 in VRIJDAG 18 JANUARI 1991 Het is eigenlijk een beetje vreemd: dhz-ers kopen zonder blikken of blozen de mooiste en duurste gereedschappen voor timmeren en andere houtbewerkingsklussen aan, maar een behoorlijke uitrusting voor behangen schijnt niet interessant genoeg te zijn om er aandacht (en dus zeker geen geld) aan te besteden. Toch is behangen één van de top-tien als het om dhz-klussen gaat. Ruim meer dan de helft van alle nieuwe behangetjes (en ander wandbekledingsmateriaal) wordt zélf geplakt. Wie zuinig is op zijn gereedschap zorgt er wel voor dat het geen (of zo weinig mogelijk) schade oploopt. Het ene ding is gevoeliger dan het andere. Een waterpas moetje in elk geval ontzien. Het kan wel tegen een stootje, vooral als de libellen an- ti-cock uitgevoerd zijn, maar aange bakken vuil kan tot meetfouten lei den. Stanley, fabrikant van een uitge breid waterpassen-assortiment, brengt nu een beschermkoker voor waterpassen. Gemaakt van ver sterkt polytheen, voorzien van een ophangoog en gaatjes in de koker bodem om condensvocht af te voe ren. De draaidop aan de bovenkant kan niet per ongeluk open gaan en houdt vuil buiten. De waterpasko ker kost ongeveer 20 gulden. Behangen doe je weliswaar niet elk jaar, maar het is toch een vaak ge noeg voorkomend karwei om er een redelijke gereedschappenuitrus- ting voor in huis te hebben. Nee, een behangplaktafel hoefje niet per se te kopen; zo'n ding huur je bij de behangleverancier. Een schaar heeft iedereen wel in huis. net als een kwast om het plaksel op de ba nen te smeren. Vaak wordt met zo'n uiterst minimum aan gereedschap gewerkt. Dit hoeft zeker niet tot ge volg te hebben dat het behangkar- wei een duidelijk herkenbaar ama teuristisch karakter krijgt, maar je werkt toch heel wat makkelijker en secuurder als je over een compleet arsenaal(tje) aan gereedschappen beschikt. Behang-afkrabben Enkele fabrikanten leveren sets die de meest noodzakelijke dingen be vatten. Je kunt ze ook 'los' kopen. Zoals al gezegd: een plaktafel is in de meeste gevallen geen noodzaak. Dat geldt ook voor het afstoomap- paraat, waarmee je het oude behang van de wand haalt. Ook dat ding kun je tegen een redelijke vergoe ding huren. Misschien is dat de re den waarom een toch zo handig ding als de elektrische behangstrip- per van Black Decker weinig be langstelling krijgt. Je werkt er stuk ken gemakkelijker mee dan met het professionele (huur)apparaat. Een goedkoop alternatief is de be- hang-afkrabber, die in verschillen de uitvoeringen te koop is. Werken hiermee kost alleen veel meer tijd en je loopt bovendien het risico dat je de pleisterlaag van de wand be schadigt. Voor het verwijderen van oud behang wordt vaak ook een pla- muurmes gebruikt: eerst inweken of stomen en dan dat mes erop. Echt geschikt is zo'n mes niet voor deze Een kruiwagen neemt veel plaats in als hij niet in gebruik is. Een oplos sing voor dat probleem was onlangs te zien op een Duitse tuinvak- beurs: kruiwagens in een platte-doos, gemakkelijk mee te nemen en in de kofferbak van de auto te vervoeren. Thuis zetje de kar in elkaar. Heb je hem lange tijd niet nodig (winter tijd) dan kun je hem ook weer demonteren en 'plat' in een hoekje in de schuur of garage opbergen. De 75 liter grote bak is uit één stuk staal geperst en gegalvaniseerd, dus roestbestendig. Geen verf erop, want die slijt er op den duur toch maar af. Het plaatstaal van de bak is zo stevig dat het frame er geen deu ken in kan veroorzaken. De Haemmerlin kruiwagen uit een doos is voor een adviesprijs van ongeveer 95 gulden in Nederland te koop. Voor meer informatie: Itecc, Schiedam. 010 - 4736033. klus omdat het stalen blad te veel veert. Wil je het op deze manier doen, koop dan een afsteekmes. Het lijkt als twee druppels water op een plamuurmes maar het blad is dik ker en dus 'taaier'. Nadenroller Om behangbanen tegen de wand aan te brengen zie je menige dhz-be- hanger wel met een stoffer wer ken... zo'n ding heb je immers toch in huis. Maar dit leidt vaak tot be schadiging van het (natte, dus kwetsbare) behangpapier. Een 'ech te' vledder is een heel wat beter ding. omdat het vrijwel uitgesloten is dat je met het houten handvat het behang raakt. Ook kun je als dhz-behanger ei genlijk ook geen nadenroller mis sen. Vooral bij het verwerken van zwaardere wandbekledingsmateri- alen is dat het ideale gereedschap om de tegen elkaar stotende banen perfect tegen elkaar aan te sluiten. Er bestaan ook speciale rollers waarmee je in een hoek weggeplak- te baanstroken aandrukt; ook heel geschikt om de 'overlap' van de ba nen langs plint en plafond van een duidelijk zichtbare kerf te voorzien, waarlangs je dan met de schaar het strookje afknipt. Lange schaar Over scharen gesproken: gebruik voor behangwerk liever niet de ge wone huishoudschaar. De speciale behangersschaar heeft geen spitse, maar ronde punten. En een type met bladen bekleedt met teflon werkt heel plezierig omdat het plak sel er minder snel aankleeft. Een goede behangersschaar moet ook bladen van voldoende lengte heb ben: minstens 20 cm, liever nog iets langer. Hoewel de moderne behangplak- middelen heel gemakkelijk in water oplossen, kan een simpel stukje techniek het aanmaken van het plaksel heel wat vlotter en beter doen verlopen: de verfmenger. Dat is een metalen staaf met een uitein de als van een keukenmixer. Je steekt het in de boormachine en ter wijl je het behangpoeder (of het ge concentreerde vloeibare behang- plaksel) in het water strooit laat je de menger lekker draaien. Van klonters in het plaksel heb je dan geen last. Goed gesorteerde verf- en be- hangzaken, bouwmarkten e.d. heb ben een compleet assortiment be- hanggereedschap in huis, hetzij in sets, hetzij los. 'Handboek Fiets' geeft richtlijnen voor fietsbeleid "En jij denkt zeker dat ik dat hele eind ga fietsen". Een veelgehoord excuus om niet de fiets te hoeven pakken. Bedenkers van maatrege len om het fietsgebruik te stimule ren hebben eens de andere kant op geredeneerd en zijn gaan inventari seren waarom mensen niet fietsen. De uitkomsten van het onderzoek staan in het Handboek Fiets Am sterdam dat in februari verschijnt. Het is een uitgave van de verkeers- commissie in de hoofdstad en geeft richtlijnen voor fietsbeleid, ontwer pen voor verkeerssituaties en fiets- voorzieningen. Het handboek is ook voor andere gemeenten uitste kend te gebruiken. De bezwaren die tegen het fietsen bestaan zullen in de grote stad an ders klinken dan in een polderge meente. maar het is toch aardig om er kennis van te nemen. "Mijn fiets is al vijf keer gesto len", zeggen veel stedelingen. Angst voor fietsendiefstal en vor men van vandalisme blijken voor 23 procent van de ondervraagden een reden om niet in het zadel te stijgen. Doe iets fundamenteels tegen fiet- "Ik fiets niet graag in andermans stank", is ook een aardige vrijbrief van niet-fietsers, maar kon niet in percentages worden uitgedrukt. Het handboek heeft als antwoord: maak fietsroutes die drukke auto wegen mijden. Dan is er het veiligheidsaspect. "Fietsen is veel te gevaarlijk", vindt 14 procent van de ondervraagden. Veilige fietroutes over fietspaden, zegt het handboek. "In m'n eentje zeker, dank je lekker", voeren men sen aan als argument om niet 's avonds of 's nachts de fiets te ne men. ook een veiligheidsaspect dat niet valt weg te cijferen. Dan is er natuurlijk altijd het weer als excuus. Niemand zal bewe ren dat regen en wind leuk is op de fiets. Het handboek suggereert schuilplaatsen langs fietsroutes. En ten gerieve van boven genoemde niet-fietsers van lange afstanden stelt het handboek voor recht streekse fietsroutes voor zonder omwegen. Om de percentages compleet te maken: 32 procent van de onder Tip voor trips AMSTERDAM - Het persmuse um in Amsterdam laat tot en met 28 februari de tentoonstel ling 'Paljassen van de pers' zien. Deze expositie toont satirische tijdschriften uit de periode 1848- 1940. Het geeft een impressie van de aard en inhoud van deze geïllustreerde satirische tijd schriften. Het museum is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. De toegang is gratis. Voor meer informatie: 020-668566. BAARN - Tot en met 11 februari laat het kasteel Groeneveld in Baarn de fototentoonstelling 'Het land in de krant' zien. Hu-r presenteren zes fotografen van het NRC Handelsblad een foto beeld van van het afgelopen jaar. Het kasteel is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is ƒ3,- voor pas nfor- vraagde niet-fietsers vindt zichzelf te oud of te slecht van gezondheid om te fietsen; 32 procent zegt een ander vervoermiddel te gebruiken, dat zijn zowel automobilisten als ge bruikers van het openbaar vervoer: 2.6 procent vindt fietsen vervelend of te vermoeiend en tenslotte voert 7.7 procent andere redenen aan. Daar zijn nogal wat mensen onder die zeggen: 'fietsen doe je niet als je een auto hebt'. Het Handboek Fiets Amsterdam verschijnt als losbladige uitgave. Het is een weerslag van tien jaar na denken. onderhandelen en plannen uitvoeren door bewoners, winke liers. belangenorganisaties en amb tenaren. Uiteindelijk heeft Amster dam nu voor dertig miljoen gulden fietspaden in de stad liggen. Hoe steil mag een helling voor de fiets zijn, hoe worden auto's van fietpaden geweerd en wat is een fietsvriendelijk verkeerslicht Op dit soort vragen geeft het handboek een antwoord. Ook niet puur tech nische kwesties worden behandeld, zoals: 'Kan een snelle en comforta bele fietsroute door een park in het donker ook sociaal veilig zijn?' DEN HAAG - In het Haags Ge meentemuseum in Den Haag wordt tot en met 1 april een ex positie gehouden van werken van Karei Appel. Onder de titel 'Ik wou dat ik een vogel was' laat Appel sculpturen en recen te schilderijen zien. Het Haags Gemeentemuseum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Meer in formatie: 070-3381230 LAREN - Het Singer Museum in Laren laat van 13 januari tot en met 10 maart de tentoonstelling zien "Maris - een kunstenaarsfa milie". Deze tentoonstelling geeft een beeld van de werken van de zeven kunstenaars uit deze familie, zoals landschap pen en stadsgezichten, portret ten. sculpturen van paarden en landschappen in aquarel. Het museum is geopend van dins dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De toegangs prijs is 4.50 voor volwassenen en voor pas 65-houders ƒ3. Voor meer informatie: 02153- 15656. ROOSENDAAL - Van 18 tot en met 20 januari wordt in de schouwburg De Kring in Roosendaal een kunst- en an tiekbeurs gehouden. De beurs is vrijdag geopend van 19.00 tot 21.00 uur. zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De toe gangsprijs is 7.- voor volwasse nen en pas 65-houders hebben gratis toegang. Voor meer infor matie: 01650-54400. Digital video interactive van Intel beschikbaar De Multi-mediale markt staat op het punt bestormd te worden. De combinatie van bewegende (film)beelden of kleurige dia's en de computer vormt de sleutel tot alle toekomstige onderwijs en training. De deskundigen zijn het daar wel over eens. Alleen hoe de techniek in elkaar zal steken, daar is men nog lang niet uit. En de vraag is of het antwoord daarop al in 1991 zal worden gegeven. door Hugo van der Heem Leren wordt in de nabije toekomst een pleziertje. Gezeten voor een computerscherm kun je interactief de hele wereld verkennen. Op het kleurige beeldscherm trekt alles watje moet leren, in geluid en beeld aan je voorbij. En zo vaak als je wilt. Of zoveel verschillende beelden als je maar wilt. Het hele leren wordt een grote quiz. Op deze manier kun je^voor je ple zier een encyclopedie uit je hoofd leren. Geen kenner van media en onderwijs twijfelt eraan of klassi kaal onderwijs is verleden tijd als de 'interactieve leerstations' of'onder- wijscabines' klaar zijn. waar je heen gaat met je ceedeetje algebra, schei kunde of topografie. Als het aan Philips ligt zal het inderdaad een speciale cd zijn, de cd-i (Interacti ve). De laserdisc (de beeldplaat) zal vermoedelijk het stokje gauw moe ten overgeven. Duidelijke visie Maar er zijn ook andere fabrikanten met een duidelijke visie. Een be langrijke is Intel, een van de groot ste chipsbakkers ter wereld, die wel een visie móet hebben omdat de fir ma het hart van elke pc, de proces sor bedenkt. Intel heeft halverwege afgelopen jaar een multimediale chipset aangekondigd die in 1991 voluit op de markt moet komen en toe te passen is in al bestaande com puters. Natuurlijk geeft ook Intel toe dat de cd het toekomstmedium is voor multimediaal gebruik. Alleen wil men niet wachten - zoals o.m. Phi lips - totdat er rondom dit medium complete nieuwe huiskamer-appa raten zijn ontwikkeld. Philips denkt aan een soort uitgebreide cd- speler met toetsenbord en scherm: een geïntegreerde computer, ge- luid- en beeldunit. Intel daarente gen vindt dat de miljoenen pe's die over de hele wereld staan opgesteld best kunnen worden aangepast. De aanpassing die de Amerikaan se reuzenfirma voorstaat is de com puter - zoals nu ook al gebeurt - uit te rusten met een extra cd-rom-spe- ler (ook V&D's Headstart heeft zo'n ding al standaard). Daarnaast rust men de snelle personal computer uit met een of twee speciale uitbrei dingskaarten en kan men meteen multimediaal aan de gang. Intel noemt zijn oplossing voor de onderwijs- en zakenwereld: dvi. Dat staat voor digital video interactive, beeld (en geluid) uit de computers dus. Voor dvi heeft men twee uit breidingskaarten voor de pc ont worpen: een afspeel- en opneem- kaart. Ze zijn ontwikkeld rond de speciale multimediale processor chip i750. Middels deze chip kan ge luid. grafiek, tekst, still-video en be wegend videobeeld afgespeeld wor den op de beeldbuis en luidspre kers. Beeldbewerking Helemaal bijzonder is het als men de tweede kaart gebruikt. Dat is de opneem-kaart. Beelden van een still- of gewone videocamera kun nen daarmee binnengehaald en op geslagen worden. Ze zijn dan direct voor de gebruiker beschikbaar en kunnen worden opgenomen in een computer- voorlichtings-, verkoop-, of onderwijsproject. Met geavan ceerde tekenprogramma's, zoals 'superpaint' en dergelijke kan men de beelden ook eerst bewerken voor men ze - aangepast - vastlegt. Intel biedt daarmee dus veel meer dan de consumenten-oplossing, zoals Philips die voor ogen heeft. De Een Sony-werkstation oplossing is ook gedacht voor een grotere en vooral bredere markt. Grappig is dat Philips zich bij de ontwikkeling van die huiskamer- apparatuur van de toekomst heeft gewend tot de grote concurrent van mm Videoprinter maakt afdrukken van archiefbeelden op laserdisc of van het computerscherm. Intel, Motorola. Motorola is die an dere processor fabrikant... De multimediale kaarten van In tel zijn nu beschikbaar. De prijs ligt rond de 4000.- Dit jaar wil men de media-unit terugbrengen tot een pc-kaart. Een probleem is nog de veeleisende videobeelden, die ge weldig omvangrijk zijn en veel pro- cessing-tijd eisen, te comprimeren. Een standaardscherm van 512 bij 480 beeldpunten vraagt in digitale vorm al gauw 750 kilobyte. Bij tv wordt 25 tot 30 maal per seconde van beeld gewisseld. Daarmee on- staat een enorme datastroom, waar een computer bepaald moeite mee heeft. Op dit moment kan de i750-pro- cessor de kwaliteit van ntsc-tv beel den aan, maar in de nabije toekomst moeten de bitstromen door com- pre&sie-technieken zo beheersbaar worden, dat men met een gewone pc 25-30 volledige tv-beelden op het scherm kan vertonen met een nor male Europese pal-kwaliteit. In de periode 92-94 hoopt men de zaak zo te verbeteren dat dvi klaar is voor high definition tv. Voor die tijd kun nen echter al heel wat zakelijke en specialistische markten met betrek kelijk eenvoudige middelen fraaie produkties maken. Intel heeft daar ook de 'media-taal' voor de compu ter voor geschreven, waarmee men de multimedia presentaties op bouwt: de toolbox Kant en klaar Wie liever een kant-en-klaar station voor multi-mediaal gebruik aan schaft. kan terecht bij Sony Indus trial. Daar heeft men complete sta tions gebaseerd op een vga-compu- ter/monitor en een gekoppelde beeldplatenspeler - laserdisc - met onder andere een scanner. De spe ciale, maar vrij dure spelers, kun nen geheel vanuit de computer be stuurd worden, maar ook afzonder lijk interactief gebruikt worden voor zowel de Amerikaanse ntsc- als de Europese pal-norm. Sony Industrial beschikt zelfs over een laserdisc-recorder waar mee tussen de 24 en 36 minuten be wegend beeld op een zijde van de plaat kan worden geschreven. Ook is er nog ruimte voor een computer- besturingsprogramma. Kiest men voor de opslag van dia's, dan kan men op een zijde van de (dubbelzij dige) beeldplaat tussen de 36.000 en 54.000 kleurenafbeeldingen kwijt. Geen wonder dat de fabrikant bij dit archiverings-medium ook een kleurenprinter aanbiedt die kleu renafdrukken kan maken van de ve le opgeslagen beelden. Binnenhuis-architecte Barbara zit voor haar computerscherm. Haar klanten kijken gespannen toe hoe zij met de muis manipu leert. Met afbeeldingen van be stelde meubels wordt gescho ven in de huiskamer van een bungalow, die alleen nog op het scherm bestaat. Alles is precies op schaal. De deuren en ramen zijn via de computer precies aangebracht op de plaats waar ze straks komen in het huis. Als de meubels op de platte grond zijn geplaatst, waar de klanten ze willen hebben, laat de architecte de computer een 3d-perspectief tekenen: zoals de kamer eruit zal komen te zien als men via de kamerdeur binnen komt. Ook laat ze zien hoe het licht door het raam valt. Hoe zit het met de kleuren0 Moet die wand niet zachtgroen0 De computer vult de gewenste kleuren in. Nee, dat is niet zo'n succes. Als we meubels iets ver schuiven en we geven de linker wand een aubergine-kleur? Via het 3d-tekenprogramma maakt men kennis met het toekomsti ge interieur, uit elke willekeuri ge hoek, met de gewenste bouw stenen. Later, als men de bungalow echt betreedt krijgt men een de- ja-vu effect. Dat alles is - onder meer - mogelijk met digital vi deo interactive (dvi). Atari wil door prijsverlaging en het introduceren van nieuwe modellen de aandacht van het publiek vast houden. De st-serie is uitgebreid naar boven met de mega ste. Dit apparaat biedt op basis van de Motorola 68000-proces- sor een uitgebreide machine voor een redelijke prijs. In de minder om vangrijke tt-behuizing is nu een 16 megahertz uitvoering van de 68000 ge stopt, met 16 kb extra-snel cache geheugen. Aan boord zijn voorts een aan sluiting voor een netwerk, een vme-bus en een midi-interface voor muziek Hierbij hoort ook de Yamaha-soundchip voor rechtstreeks hoorbaar ma ken van (stereo)muziek of tonen. De tt-reeks van Atari beschikt over 68030-processor en is daarmee de snelste computer die Atari heeft. De reeks is uitgebreid met een 'instap model' dat rond de 4450,- (incl) kost. Daarvoor krijgt men een echte 32- bits computer met harde schijf van 48 mb en 68882-coprocessor. De klok- snelheid van de goedkopere tt is 32 megahertz. Aan boord zijn alle zaken die ook in de ste aanwezig zijn, met daarnaast vier serieele poorten, in plaats van twee. Ook is de machine uitgerust met een scsi-aansluiting

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17