EG dreigt hulp aan Sovjetunie te staken Mandela dreigt met geweld als uitblijft succes Verkiezingen Hessen weer nek-aan-nek-race Noorse koning Olav overleden Letten hoopvol door verloop Golf-oorlog VRIJDAG 18 JANUARI 1991 BUITENLAND PAGINA 15 Ernstige waarschuwing aan adres Gorbatsjov PARIJS/WENEN/MOSKOU/VILNIUS (AP/AFP/UPI) - De Europese Gemeenschap heeft gisteren gedreigd alle hulp aan de Sovjetunie, inclusief de acute voedselhulp, stop te zetten als Moskou doorgaat met het harde optreden tegen de Baltische republieken. De Sovjet-regering heeft Litouwen gisteren beloofd het parlement niet te zullen aanvallen. Wel zijn militairen in de Baltische republiek begonnen met het oppakken van jonge dienstplichtingen. De Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken Poos zei gisteren na afloop van EG-beraad in Brussel dat "alle vormen van hulp worden opgeschort als de repressie en het gebruik van geweld doorgaan of er ger worden". De spanningen tussen Moskou en de Baltische republie ken kwamen daar aan de orde marge van beraad De Sovjet-minister defensie Een woordvoerder van de Sov- Jazov heeft met de Estse premier jetunie verwierp het voorstel. Het Savisar overeenstemming bereikt inmenging betekenen in de OSLO (GPD/AP) Koning Olav V van Noorwegen is gisteravond overleden aan de gevolgen van een hartaanval. De 87-jarige monarch, de oudst regeren de vorst in de wereld, verbleef in z'n winterresiden- tie in de buurt van Olso. Hij was herstellende van een eerdere hartaanval in juni van het vorig jaar. Het nieuws dat rond half elf 's avonds bekend werd, kwam als een schok. Ofschoon zijn zoon Ha- rald al sinds de zomer van het vorig jaar de rege- ringstaken had overgenomen van zijn vader, waren er de afgelopen maanden duidelijk tekens dat de oude vorst aan het herstellen was van z'n ziekte. Met de dood van Olav is z'n zoon als Harald V auto matisch koning van Noorwegen geworden. Hij is de derde monarch van het land, dat in 1905 onafhanke lijk werd van Zweden en de eerste in Noorwegen ge boren koning sinds 1370. Olav werd in 1903 geboren in Denemarken. Op 2- jarige leeftijd ging hij naar Noorwegen waar z'n va der, de Deense prins Carl tot koning Haakon VII werd gekroond van de prille Noorse natie. Olav was bijna een halve eeuw kroonprins. Pas in 1957 nam hij de troon over na de dood van z'n vader. Olav genoot een net zo grote populariteit als zijn vader en kwam zelden in opspraak. Soms sprak hij zich uit over nationale kwesties. Daarbij riep hij vaak op tot tolerantie en begrip. "Koning Olav heeft het unieke vermogen om de juiste dingen op het juis te moment te zeggen", schreef de krant Verdens Gang in 1988. In de Tweede Wereldoorlog bood Olav. toen nog kroonprins, aan om in Noorwegen te blijven en het verzet tegen de nazi's te leiden. Het verzet wees zijn aanbod echter van de hand omdat het teveel risico's met zich mee zou brengen en stond erop dat hij met de koninklijke familie en de regering naar het bui tenland zou vluchten. Vanuit zijn Londense balling schap leidde hij de ondergrondse strijd tegen de Duitse bezetters. Koning Olav was tot vorig jaar sportief actief. Op de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam won hij een gouden medaille bij het zeilen. Ook de skisport bedreef hij tot op gevorderde leeftijd. Hij was ook altijd aanwezig bij belangrijke schaatswed strijden. Pas vorig jaar ging zijn gezondheid sterk achteruit. De EG-ministers besloten een waarschuwing te richten aan het adres van Sovjet-president Gor batsjov om hem ertoe te bewegen een einde te maken aan de harde op stelling en het gebruik van geweld tegen de Baltische republieken Poos noemde geen tijdschema, maar zei dat sancties tegen de Sov jetunie zonodig op zeer korte ter mijn, "misschien morgen al", van kracht kunnen worden. De hulp aan Estland, Letland, en Litouwen zal worden voortgezet, en de EG zal maatregelen nemen om te voorko men dat deze hulp naar elders in de Sovjetunie wordt doorgesluisd. Voedselphulp De EG-hulp aan de Sovjetunie om vat onder andere acute voedselhulp ter waarde van een miljard dollar, en technische hulp waarvoor in 1991 500 miljoen dollar wordt uitge- reau TASS. Sommige dienstplichti ge militairen zullen volgens TASS in Estland dienen. Anderen zullen tenminste hun militaire training in de Golfoor- de Baltische republieken voltooien velen zullen hun militaire dienst de Baltische republieken uitzit- trokken. Hiertoe werd een maand voorzitter In Litouwen zijn Sovjetmilitairen begonnen met het oppakken van Litouwse jongeren die de dienst plicht in het Sovjetleger hebben ontdoken. Volgens een verklaring van het Litouwse parlement open den Sovjetmilitairen een "massale, gewelddadige jacht" op jonge dienstplichtigen. Elf jongeren zou den zijn opgepakt in de Litouwse hoofdstad Vilnius. Afgezant Een speciale afgezant van Gor batsjov heeft gisteren met de Li touwse president Vytautas Lands- bergis gesproken en gezegd dat het doden van Litouwers tijdens het op treden van het Rode Leger moet worden onderzocht Landsbergis noemde de besprekingen met de geleden tijdens een EG-top in Rome besloten. Maandag had de EG-mi- nisterraad al laten doorschemeren i parlementscom- etnische zaken, Taraze- vich, vruchtbaar. Tarazevich sprak negentig i Moskou wellicht ten met Landsbergis, daarna spra- zou worden opgeschort. Toen werd echter gezegd dat de voedselhulp daarvan zeer waarschijnlijk was uit gesloten. Verzet ontkent bestand Somalia ken zij samen het Litouwse parle ment toe. Het parlementsgebouw werd door honderden met jachtge weren bewapende Litouwers be waakt tegen een aanval van het Ro de Leger. "Mijn missie is om u en uw wetti ge Litouwse regering en parlement bijstand te verlenen in hoe het nor male leven te herstellen en manie ren van constructieve samenwer king met de unie te vinden," zei Ta- De Somalische razevich voor het parlement. Hij zei NAIROBI (AP) verzetsbeweging Verenigd Soma- dat het bloedvergieten moet lisch Congres (USC) heeft gisteren den onderzocht, ontkend dat een staakt-het-vuren is bereikt met de regering van presi dent Barre. De regeringsgezinde ra dio Muqdisho had woensdag ge meld dat verzet en regering van So malia een bestand waren overeen- gekomenn na gesprekken in de So malische hoofdstad tussen leiders van het USC en president Barre. Woordvoerder Salad vap het USC herhaalde gisteren evenwel dat zijn rebellenbeweging elke vorm van onderhandelingen met de regering afwijst. Hij zei ook dat het USC een communiqué voorbereidt waarin alle rebellengroeperingen wordt ge vraagd zich te verenigen en hun strijd tegen de regeringstroepen te coördineren. Generaal-majoor Nauman, een af gevaardigde van het Sovjet-minis terie van defensie, verklaarde tij dens een persconferentie in Vilnius dat Sovjet-soldaten geen poging zouden doen het parlementsge bouw te bestormen. "Het leger heeft dat gewoon niet nodig", zei Nauman. "Laat het parlement wer ken zolang het Litouwse volk dat nodig vindt". Volgens Litouwse volksvertegenwoordigers heeft het parlement toegegeven aan een eis van Moskou om de bevolking van Oliepijpleiding Een groep van tweehonderd guer rillastrijders in Guatemala heeft woensdag een oliepijpleiding opge blazen. Dat heeft het Guatemalteek se leger gisteren' bekendgemaakt. Via de pijpleiding wordt olie ge transporteerd vanuit oliebronnen in het noordoosten van Guatemala, in de provincie Alta Verapaz. De guer rillastrijders verspreidden pamflet ten onder bewoners van naburige dorpen waarin zij de indiaanse be volking opriepen om zich aan te sluiten bij de guerrillastrijd. Lachmon Ontevredenheid in de politieke par tij VHP, waarvan Jagernath Lach mon al 42 jaar voorzitter is, heeft woensdag geleid tot de oprichting van een Comité Democratische Structuren VHP. Het comité streeft naar het afzetten van de huidige VHP-leiders. "De huidige VHP-top is vastgeroest in een ouderwetse wijze van politiek voeren", aldus co mité-voorzitter Mitrasingh. Ballonvaart Hij z JOHANNESBURG/LUSAKA (GPD/Rtr/IPS) Het Afrikaanse gebeurd. Nationale Congres (ANC) zal in Zuid-Afrika de macht overnemen als het geen overeenstemming krijgt met de blanke minderheids regering over het beéindigen van de apartheid. Dit heeft Mandela, de Geweld Het aantal terreuracties van ultra rechtse blanke terreurgroepen is vorig jaar spectaculair toegenomen, zo blijkt uit jaarcijfers over politiek vice-voorzitter van het ANC giste- geweld in Zuid-Afrika. Over de hele ren gezegd in de Zambiaanse hoofd- linie is het aantal terreuracties in stad Lusaka. Zuid-Afrika afgelopen jaar bijna verdubbeld vergeleken met 1989. "Op dit moment gebruiken we ar- Volgens de Zuidafnkaanse on- gumenten en overreding. Als dit derzoeker Booyse werden er vorig geen succes oplevert, zullen we ge- jaar 370 terreurdaden gepleegd, te gen 193 in 1989. Het gaat hierbij ech ter alleen om het aantal geregi streerde acties, volgens Booyse nog niet de helft van het aantal inciden ten dat werkelijk heeft plaatsgehad. Een flink deel van de stijging komt voor rekening van de activi teiten van ultra-rechtse blanke ter reurgroepen. In 1989 wa weid gebruiken", aldus de ANC-lei- der na een tweedaags bezoek aan Zambia. "We zijn erg ver van het verkrijgen van stemrecht. De enige manier om dit bereiken is door mas sale acties", voegde hij toe. De vice-voorzitter van het ANC beschuldigde Pretoria van het ge bruik van burgerwachten om het geweld tussen zwarten onderling te rnaaf bij aanslagen betrokken, verhevigen, wat recent nog veel maken blanke terreuracties de helft slachtoffers heeft geëist. Van het totaal uit. ruim 185 aansla- cioohfincr £en dus Een andere factoi 1 het O g toenemende geweld in de zwarte De Zuidafrikaanse politie heeft gis- woonoorden. teren tien mensen, onder wie een Volgens Booyse neemt vooral het vrouw, gearresteerd die betrokken aantal aanslagen op politieke tegen- zouden zijn geweest bij het bloed- standers. Aanslagen op infrastruc- bad in het zwarte woonoord Sebo- keng, zestig kilometer ten zuidei van Johannesburg. Ook zijn gewe ren en munitie in beslag genomen. Het zwaar ge barricadeerde parlementsge bouw in de Letse hoofdstad Riga. Letland hoopt dat het Sovjet- Verzet De Sovjetunie verzet zich tegen het houden van een bijzondere bijeen komst van de Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Euro pa (CVSE) om te praten over het mi litaire optreden in Litouwen en de toestand in de andere Baltische re publieken. De vier neutrale landen RIGA (AP) Letse parlementari- vroege (Oostenrijk, Finland, Zweden, Zwitserland) en drie var democratieën in Centraal-Europa (Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen) hadden woensdag tijdens een vergadering van CVSE-experts ders in de Wenen het voorstel gedaan tot blieken hadden de een dergelijke bijeenkomst. val al af- r onafhankelijkheid dag. toen Sovjet-tanks in de buurre- schuldigde de politie er zaterdag turele doelen r aanslagen op de veiligheidstroepen bleef ongeveer gelijk. Volgens de onderzoeker zal deze trend zich doorzetten. Bovendien kan het aan- De slachting, waarbij 35 mensen tal terroristsche aanslagen toene- om het leven kwamen en 46 mensen men als gevolg van de Golfoorlog, gewond raakten, vond plaats in de Een fundamentalistische islam 1- nacht van vrijdag op zaterdag. Een tische groepering in de Kaappro- groep mannen vuurde met automa- vincie heeft al de "heilige oorlog" tische AK-47-geweren in het wilde verklaard tegen Amerikaanse in- weg op een bijeenkomst van naar stellingen en bedrijven in Zuid schatting 300 mensen die een nach- Afrika. telijke rouwdienst hielden voor een Het opschorten van de gewapen- vermoorde ANC-activist. Bij wraak- de strijd door de anti-apartheidsbe- acties werden zaterdag twee vrou- weging ANC lijkt weinig effect te wen via de halsbandmethode (waar- hebben gehad op het aantal terrors bij het slachtoffer een brandende tische incidenten, aldus Booyse. autoband wordt opgehangen) ver- Wel denkt hij dat het geweld van moord en vijf huizen in de as ge- blanke groepen terug zal lopen, na- legd. dat de Zuidafrikaanse politie eind Over de motieven van de daders vorig jaar een groot aantal militante was gisteren nog niets bekend. Wel blanken arresteerde. Dat geeft vol- bestonden er grote spanningen tus- gens Booyse aan dat de politie vat sen aanhangers van de zwarte oppo- heeft gekregen op de blanke ter- sitie-organisatie ANC en de Zulu- reurgroepen. beweging Inkatha. Het ANC be- In totaal lieten in 1990 4000 men- hopen dat verder ingrijpen door het strevende Letten een militair ingrij- publiek Litouwen het gebouw i op de hoogte te zijn geweest v volg pen onwaarschijnlijker maakten, de televisie bestormden. Die actie de aanval. De politie beweerde dat ste aantal sinds de Boerenoorlog De Baltische bevolking heeft door kostte 15 doden en 229 gewonden. De discussie zou volgens het voorstel moeten gaan over de vraag of de vorig jaar gesloten Akkoorden van de CVSE in Parijs door de Sov jetunie niet zijn overtreden. Het voorstel werd ook ondersteund door België. de Baltische Sovjet-repu- haar massale demonstraties laten geuit dat zien dat zij haar onafhankelijkheid de westerse landen zo langdurig duur zal verkopen, door de oorlog in beslag zouden Sovjet-leiding weet n worden genomen dat de havikken harde maatregelen tegen de Balti- Slovenië, Kroatië de Sovjet-leiding hun onderdruk kende maatregelen onopgemerkt zouden kunnen voortzetten. Druvios Skulte, een lid van de buitenlandse zaken het Letse parlement, zei dat het sche republieken kan 1 der internationaal protest te ken. plaatse polshoogte had geno men, maar op verzoek van ANC- aanhangers weer was ingerukt. Minister Vlok (politie) heeft Se- bokeng gisteren tot 'onrustgebied' verklaard en van 21.00 tot 04.00 uur een avondklok ingesteld. ANC-lei- ScUTlGll 111 V6FZ6t der Nelson Mandela bracht gisteren een bezoek aan het woonoord, dat de macht over te nemen". Later verleden jaar een van de brandpun- de stemming omgeslagen, zei ten was van het geweld tussen aan hangers van het ANC en Inkatha. Een woordvoerster van de Letse gering, Birzniece, zei dat veel parle- het gebouw waren de luchtaanval op Irak gistermorgen vroeg bekend werd. "Toen we het hoorden dach ten we: 'O nee, nu zullen de Sovjets de gelegenheid gebruik maken De 4,3 inwoners van de Duitse deelstaat Hessen kiezen De Britse multi-miljonair Richard parlement. De conservatieven en Branson en zijn Zweedse co-piloot liberalen haalden daar vier jaar Per Lindstrand hebben gisteren ge- geieden zegge en schrijve 1800 schiedenis geschreven door als eer- stemmen meer dan de toenmalige sten met een heteluchtballon de rood-groene regering. Walter te steken. Het Wallmann, tot dat moment milieu- Stille Oceaan duo beëindigde de vlucht vanuit Ja pan om 10.45 uur plaatselijke tijd de Canadese wildernis op 240 kilo- belooft'het meter van Yellowknife, zo zei Lori Levin, woordvoerster van de bal- lonvaarders. De reis heeft minder dan 48 uur geduurd. De ballonvaar- ders hebben een afstand van 9.600 kilometer afgelegd en verdubbel- BERLIJN De zittingsperiode den daarmee bijna het oude record het Hessense parlement loopt pas dat met 4.900 kilometer eveneei handen was van Branson Lindstrand met een vlucht ove Atlantische Oceaan. minister in de regering-Kohl, werd minster-president. En ook dit keer pannend te worden in Hessen. april af, r Cougar In de Amerikaanse staat Colorado ii 18-jarige jogger tijdens premier Walter Wall- zijn liberale coalitiepart ner Wolfgang Gerhardt hadden af gelopen zomer besloten dat de 20ste januari gestemd zou worden. Ze wa ren er bij hun besluit, naar later bleek, terecht van uitgegaan dat Ko- Genscher de algemene verkie- in de luwte van Bonn hun dunne meerderheid te kunnen verdedigen. In het begin liep alles zoals de partijstrategen in het Hessense Wiesbaden hadden voorzien: Kohl en Genscher wonnen royaal en een regeerakkoord leek er snel te ko men. Toen dreigde het helemaal fout te lopen. De coalitiepartners Bonn rolden vechtend over nieuwe lasten om de eenwor ding te betalen. Wallmann kreeg het benauwd toen de liberale FDP en christendemocraten CDU-CSU steeds hoger pokerden met de tol heffing op autosnelwegen als inzet. Hij liet Kohl schriftelijk weten daar niet mee akkoord te gaan. Als jullie werkelijk aan de auto, de Duitse heilige koe, komen, kan ik het wel vergeten, was vrij vertaald Wall- manns boodschap. tegen Belgrado BELGRADO (AP) - De Joegosla vische deelrepublieken Slovenie en Kroatië hebben gisteren overleg ge voerd over de mogelijkheid om ge zamenlijk verzet te bieden wanneer het Joegoslavische leger probeert de macht over te nemen. De repu blieken hebben al aangekondigd een presidentiele order uit de hoofdstad Belgrado om 'illegale pa- maanden door het land, vechtend ramilitaire strijdkrachten' te ont- Hans Eichel (49) en sinds 15 jaar tegen de opvatting dat rood-groen binden, naast zich neer te leggen ol als burgemeester de toekomst alweer achter zich De order uit Belgrado komt er op dat heeft. Zijn boodschap is duidelijk: neer dat alle paramilitaire eenheden WÊÊfÊÊ na de afgang op 2 december, toen de voor 1 !i i.mu.iri na 1 -n v. .1 <l«-n -ut baden zetelt worden overschaduwd Intussen heeft zijn partij daar ook Groenen tot hun eigen verbijstering bonden. Slovenie en Kroatië, waar door schandalen, die voor een deel positieve kanten aan ontdekt: een uit het parlement in Bonn vlogen, sinds begin dit jaar centrum-recht dateren uit de tijd dat hij burge- kandidaat die het tegenovergestel- gaat het nu in Hessen om het poli- se regeringen aan de macht zijn, tieke overleven van de partij. Voor hebben hun territoriale strijdkrach- Fischer en zijn in deze deelstaat do- ten echter uitgebreid en gezegd de minerende 'realo's' zijn deze verkie- supervisie van het federale. Joego- zingen de laatste kans om de men- Slavische leger niet langer te erkon- sen een geloofwaardig rood-groen nen. De Kroatische president Tudj- alternatief aan te bieden. "Wie de man ontkende gisteren dat 'Belgra- •sliert". De r Schandalen De vier jaar dat Wallmann in Wies- meester van Frankfurt was. Hon- straat derden ambtenaren hadden steek penningen aangenomen van onder nemers, Wallmann onderhield rela ties met twijfelachtige vertegen woordigers uit het rosse leven, liet de belichaamt van glamourboy La- fontaine wordt helemaal niet kans loos geacht. In tegenstelling tot Lafontaine vergeet Eichel de traditionele kie- 1 de SPD, de arbeiders, zijn tuin verzorgen door de gemeen- ale sector en grote delen van het absolute CDU-FDP-staat verhinde- do' telijke plantsoenendienst en had ambtenarenapparaat, niet. Eichel iel dienstbode die op de stedelijke richt zich verder op milieubewuste begroting stond. Uiteindelijk be taalde hij de gemeente 85.000 mark (ongeveer 95.000 gulden) terug. Ook tijdens zijn regeringstijd Wiesbaden kwa groepen en sociaal-liberaal denken- kiezers, die zich door de regering Hessen groen kie- fooorlog bezig zen", luidt zijn boodschap. Het is uitsluitend aan zijn onvermoeibare ingrupen de Gol- regelmatig Kohl-Genscher verkocht voelen t kleine of grotere schandalen aan het op Groenen, die de milieupartij licht. Niets leek dus normaler dan hebben afgeschreven. De liberalen willen in Hessen de Groenen als derde politieke macht aflossen. Ondanks nietszeggende leuzen als 'Geen mens gedijt zonder In Bonn werd het alarmsignaal dat de SPD de eens rode burcht Een coalitie-uitspraak doet SPD- vrijheid' en 'Hessische liberalen: veldloop aangevallen en gedood zingen van 2 december zouden door een cougar, een Amerikaanse bergleeuw. Het stoffelijk overschot van. Scott Dale Lancaster werd gang woensdag gevonden. De cougar die wat Verder rekenden ze erop dat de regering voor de stembus- Hessen zou zijn beëdigd, positieve uitwerking op hem had aangevallen werd opge- hun kansen moest hebben. Bij ge spoord en doodgeschoten. brek aan eigen thema's meenden z opgepikt. De tolplannen verdwe- Hessen nen en er werd haast gezet achter sociaal-democraten het regeerakkoord, zodat het kabi- aiiemaal pais en vre net toch nog voor de verkiezingen faie nederlaag in Hessen rond was. Officieel omdat de Duitsers niet met een demissio nair kabinet de door crises in Sov jetunie en Midden-Oosten onzekere toekomst in wilden gaan. Maar Hes- heroveren. Maar bij de lijsttrekker Eichel niet. Hij wil dat macht in de deelstaat worden het ook 1 a de catastro- Oskar Lafontai- ring te vormen is. En dat bij de algemene verkiezingen. streep door de reken kandidaat, die migen "het charisma heeft kraker opgeklomn Het zal erom spannen Vier jaar geleden was de uitslag CDU 42,1 procent. SPD 40,2, Groenen: 9.4 en FDP 7.8 procent Volgens de laatste peilingen schommelen beide grote partijen nu rond de 40 pro cent. zitten de liberalen op negen en Groene minister in Hessen, trekt al de Groenen op acht procent. Vredesplan Liberia MONROVIA (AP) - De dl serende strijdende partijen in Libe ria zijn gisteren overeengekomen een begin te maken aan vredesbe sprekingen. Gedacht wordt aan de benoeming van een overgangsrege ring zonder de huidige interim-lei der Amos Sawyer, die door rebel lenleider Charles Taylor niet wordt erkend, maar waarmee de rebellen beweging van Prince Johnson op goede voet staat. De burgeroolog in Liberia heeft ai 12 000 mensen het leven gekost.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15