Nederland is geschokt door aanval Irak We zijn blij heelhuids thuis te zijn Gevluchte Irakezen vrezen marionetten-regeiing VS Nederlandse hospiken door naar de Golf Nederlandse inijnenjagers vertrekken Instemming met aanval groot En het thuisfront, dat wacht vooral gelaten af Valse bonimeldingen: bewaking verscherpt DEMONSTRATIE OP BINNENHOF VRIJDAG 18 JANUARI 1991 OORLOG IN DE GOLF PAGINA 13 DEN HAAG (ANP/GPD) - In Nederland is geschokt en verontwaardigd gereageerd op de raketaanval van Irak op Israel. De regering is "diep geschokt over de verraderlijke aanval". Uitgesproken wordt de "vurige hoop" dat Israel niet verder betrokken wordt in de Golfoorlog. Tegelijk er kent de regering het feit dat Israël het recht heeft zichzelf te verdedigen. Niet alleen het kabinet, ook de par tijen in de Tweede Kamer zijn ge schokt. CDA-fractieleider Brink man: "De strijd lijkt te escaleren. Daarom en om meerdere redenen is het goed dat de strijd snel wordt be slist". PvdA'er Melkert hoopt "vu rig dat de internationale coalitie te gen Irak in stand en standvastig blijft". De WD heeft er begrip voor als Amerika of Israël vergeldingsacties voor de aanval uitvoeren. Woord voerder Weisglas noemt het overi gens "aannemelijker dat de Ver enigde Staten op deze laffe aanval op onschuldige burgers zal reage ren omdat daarmee de internationa le coalitie tegen een dictator in ieder geval in stand zal blijven". De joodse gemeenschap in Ne derland reageert verontwaardigd. Directeur R. Naftaniél van het Cen trum voor Informatie en Documen tatie Israel (CIDI) zei ontzet te zijn dat Israel nu direct bij de oorlog wordt betrokken. "Het speciale ac tieplan dat wij hebben opgesteld treedt echter nog niet in werking." aldus Nafataniël vanmorgen. "We wachten nog even af. Misschien was dit wel de laatste stuiptrekking van Saddam Hussein". Wat dat actie plan precies inhoudt wil Naftaniél niet zeggen. Overigens staat vrijwel vast dat zich onder de (licht) gewonden in Is rael geen enkele Nederlander be vindt. "Helemaal zeker is dat welis waar niet, maar normaal gesproken zou ik het al wel hebben gehoord in dien ook Nederlanders gewond ge raakt zouden zijn", meldde de Ne derlandse ambassadeur in Israel, J. Horak, vanochtend. De familie Ho- rak maakte enkele spannende uren door tijdens de Iraakse raketaanval. "Te meer omdat het lang duurde voordat definitief vast stond dat het geen aanval met gifgas betrof." De Israëlische ambassade in Den Haag heeft de raketaanval veroor deeld. "Israel is het tweede slachtof- AMSTERDAM (GPD/ANP) - Op verschillende plaatsen in Neder land zijn gisteren en vanochtend bommeldingen binnengekomen, die uiteindelijk allemaal vals ble ken te zijn. In verband met de Gol foorlog en de angst voor terroristi sche aanslagen, is de beveiliging echter wel verder verscherpt. In Nijmegen werd vanochtend het Centraal Station twee uur lang afgesloten voor alle treinverkeer in verband met een bommelding. De gealarmeerde EOD vond een pakje met verdachte inhoud op het sta tion. dat na onderzoek onschuldig bleek te zijn. Ook als gevolg van een valse bommelding is het pand van Ford aan de Amsteldijk in Amster dam vannacht ongeveer 1,5 uur ont ruimd geweest. De ongeveer 100 personeelsleden werden tijdelijk opgevangen in een naburig restau rant. De communicatietoren van de PTT aan de Prinses Beatrixlaan in Den Haag is gisteren een uur ont ruimd geweest wegens een bom melding. Een gebrekkig Engels sprekende man belde de Haagse po litie met de mededeling dat het ge bouw de lucht in zou vliegen. Vol gens een woordvoerder van de poli tie werd de melding in verband ge bracht met de oorlog in Irak wegens de aanwezigheid van een straalzen der op het gebouw, maar later bleek ook deze melding vals. Het ministerie van defensie be sloot gisteren militaire objecten ex tra te beveiligen, zo is van militaire zijde vernomen. Over de aard en de omvang van deze.maatregelen werd niets gezegd. Ook de controle aan de grenzen is sinds gisteren ver scherpt. Er wordt extra gepatrouil leerd langs de grens en bij de grens overgangen heeft een intensievere controle plaats. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft gisteren een speciaal tele foonnummer ingesteld waarop ver ontruste burgers uit het Rijnmond gebied terecht kunnen met hun vra gen in verband met de oorlog in de Golf. Aanleiding hiervoor is het gro te aantal telefoontjes dat sinds het uitbreken van de Golfoorlog bij de meldkamer van de politie, op het stadhuis en bij de regionale radio zender Radio Rijnmond is binnen gekomen. Volgens een woordvoerder van de gemeente uit de ongerustheid fer van Baghdad na de invasie van Kuwayt. De aanval van hedennacht op Israel is opnieuw een oorlogs misdaad van het misdadige regime in Irak", aldus woordvoerder Dan Stan. Hij herinnerde aan de stelling- name van Israël dat het land er alles aan zal doen om de verdediging van haar burgers "en ook van de Pale- stijnen in het land" te verdedigen. De Iraakse ambassade in Den haag kon vanochtend geen reactie geven. De consul was zelfs niet op de hoogte van de raketaanvallen. "Ik heb van mijn superieuren nog geen informatie ontvangen", aldus de consul. Telefonische verbinding inet Israël overbezet DEN HAAG (GPD) - De inter nationale telefoonverbindingen met Israël zijn overbezet. Nadat Irak vannacht raketten op Haifa en Tel Aviv afvuurde, proberen mensen vanuit de hele wereld tevergeefs met familieleden in Israël te bellen. De internationa le telefooncentrale in Israël, waar alle telefoontjes binnenko men, is overbezet en kan bezorg de familieleden niet doorverbin den. Ook veel Nederlanders kun nen Israël niet via de automati sche telefoonverbinding berei ken. PTT-voorlichter F. Lende rink: "Iedereen belt nu naar Te- leplus (aanvraag intern, ge sprekken), zodat, de telefonistes nog een poging kunnen wagen. Dat heeft echter geen zin, want ook die telefoontjes verlopen via de centrale". onder de bevolking zich juist in het Rijnmondgebied, omdat men bang is voor terroristische aanslagen op installaties in het uitgestrekte in dustrie- en havengebied. De infor matietelefoon zou vanaf vanmiddag tijdens kantooruren en alleen op werkdagen door drie mensen wor den bemand. Bij containeroverslag bedrijf ECT blijft ook verhoogde waakzaamheid gelden, zo werd van ochtend gezegd. Van onze correspondent Bill Meyer SCHIPHOL - Met een speciale luchtbrug zijn gisteren alle Neder landse toeristen in allerijl uit Tune sië geëvacueerd. Drie vliegtuigen van Transavia en twee van Marti nair met aan boord 959 Nederlan ders landden gistermiddag kort na elkaar op Schiphol. De meeste toe risten zeiden het jammer te vinden hun vakantie te moeten afbreken. Maar nu de oorlog in de Golf in alle hevigheid is losgebarsten, zijn ze toch blij heelhuids thuis te zijn. De touroperators besloten al vóór het uitbreken van de oorlog de Ne derlandse toeristen uit Tunesië te weg te halen. Volgens woordvoer der Mees van Holland International was het door de grote demonstra ties in verschillende Tunesische steden onmogelijk de vakantiegan gers excursies aan te bieden. Aan leiding tot de demonstraties was de moord op drie vooraanstaande le den van de PLO in Tunis, begin deze week. Vanwege het dreigende, anti-wes terse karakter van de betogingen in en rond de vakantieplaats Monastir Van onze correspondent Berend Schilder ROTTERDAM De eerste scheld- kannonades van boze Nederlanders komen binnen. "Jullie moesten je schamen". En: "Jullie zijn net zo erg als Saddam Hussein". Radio Rijn mond heeft zojuist gemeld dat er een crisiscentrum voor Iraakse vluchtelingen is ingericht in Rotter dam. Dat het daarbij gaat om Irak ezen die Hussein moesten ont vluchten, ontgaat de boze bellers kennelijk. Een handjevol Irakezen zit in het crisiscentrum gebiologeerd naar de nieuwszender CNN te staren. Be richten over een neergestorte Ame rikaanse bommenwerper en een vermiste Britse tornado sijpelen binnen. Op de gezichten valt geen emotie af te lezen. Dan komt Hussein in beeld. Hij inspecteert Baghdad na het eerste nachtelijke bombardement. Ook nu blijven de Irakezen roerloos zitten. De meesten hebben familie, kennis sen en vrienden in Irak. Ze hebben elkaar jaren niet gesproken of ge schreven. Brieven komen 'onbestel baar' en ongeopend terug naar Ne- kregen veel toeristen het advies hun hotel niet te verlaten. Dat gaf voor touroperators de doorslag. Ze huur den vijf vliegtuigen om de Neder landers uit Tunesië weg te halen. De vliegtuigen vertrokken echter niet direct. President-directeur Pe ter Legro van Transavia achtte het te gevaarlijk om midden in de nacht met drie viiegtuigen naar Tunesië te derland. een telefoontje is gevaar lijk omdat dat door Iraakse autori teiten wordt afgeluisterd. Stuk voor stuk hebben de vluch telingen op een of andere wijze op positie gevoerd tegen Hussein. De een als Kurd, de ander als lid van een oppositie-partij. En juist nu 'hun' stad tussen Eufraat en Tigris, waar eens het paradijs moet hebben gelegen, wordt gebombardeerd, blijven ze kalm. "Ziet u". zegt Husham Salah, "Hoe de uitkomst van deze oorlog ook is, er komt een soortgelijk regi me als dat van Hussein. Hij blijft ge woon aan, of hij wordt vervangen door een westersgezind regime dat ook niet naar de bevolking luistert. Het is wel ons belang dat Saddam Hussein ten val komt, maar niet als dat door de Amerikanen gebeurt. Verder zal deze oorlog een hoop slachtoffers maken. En waarom ik vliegen. "Dat is de goden verzoe ken". De toestellen vertrokken na overleg met de Tunesische lucht vaartautoriteiten pas gisteroch tend. De Nederlandse toeristen kre gen 's morgens vroeg in hun kamers te horen dat zijn binnen een half uur gepakt en gezakt in de hal van het hotel moesten staan. Een aantal mensen was gedwongen door de grote spoed bezittingen achter te la ten. De Nederlanders hadden gister middag bij aankomst op Schiphol gemengde gevoelens over hun kor te verblijf in Tunesie. Mevrouw Van Leusden-Drost uit Zeist zei geen en kel moment in grote spanning te hebben verkeerd. "Zo lang je maar in de buurt van het hotel bleef, viel het allemaal erg mee. Ik ben niet ëen keer bedreigd. Het hotelperso neel was uiterst vriendelijk tegen al le westerse gasten". Mevrouw Doop uit Bodegraven was net afgelopen dinsdag in de Tu nesische stad Sousse aangekomen. Ze belandde de volgende dag mid den in een betoging. "Er was overal politie op de been. De demonstran- zo kalm blijf? Oorlog... I lived it" Nederland telt 1300 Iraakse vluchtelingen. Sommigen met offi ciële status, anderen wachten daar nog op. Maar allemaal wachten zij op een mogelijkheid om terug te ke ren naar hun land. Vluchteling Awara zit te worste len met een persverklaring, namens alle gevluchte Irakezen in Neder land. Hij schrijft: "Het regime van Saddam Hussein is weliswaar ver antwoordelijk voor de Golfoorlog en de rampzalige gevolgen ervan, maar de inzet van militaire midde len door de Verenigde Staten en de geallieerde troepen moet ook wor den veroordeeld. Alle troepen moe ten zich terugtrekken. De economi sche boycot, waarmee het allemaal is begonnen, moet sterker worden". Hij peinst. Dan: "Na de val van Hus sein moeten er democratische alter natieven worden ontwikkeld". de ïmer zich b uiten ig in- "Het zoge- n de de g". al- emon- In de PvdA- nd ie- it de enige it het s. De ie mid- grote on- Am- Daar laat ANP) ten riepen leuzen voor Saddam Hussein en tegen president Bush. Het was even spannend, maar ik heb niet het gevoel gehad werkelijk gevaar te hebben gelopen. Op een gegeven moment kwam een recher cheur in burger naar ons toe en ver telde dat we er verstandig aan de den zo snel mogelijk terug te keren naar ons hotel. Dat hebben we toen maar gedaan". Dat zij geëvacueerd zouden wor den, verwachtten de meeste vakan tiegangers wel. De Engelsen en Amerikanen waren reeds in de nacht van maandag op dinsdag al met speciale vluchten opgehaald. De heer Bos uit Brielle voelde meteen na aankomst in Tunesie dat er iets mis was. "De mensen waren vrij agressief. Toen ze ons iets toe riepen over Saddam Hussein deden we maar of ons neus bloedde. Voor al die jonge jongens straalden een ^aat uit tegen alles wat westers was. Daarom zijn ramen van de bussen waarmee Engelse toeristen naar de luchthaven zijn gebracht, met mod der ingesmeerd. Desondanks hoor de ik dat een bus met stenen was be kogeld". Andere Nederlanders bevestigen zijn verhaal. "Het was op een gege ven moment beangstigend. Je wist niet watje te wachten stond", aldus Yvonne Huizing uit Leeuwarden. Haar vriend had zich maar voor de gelegenheid getooid met een Pale stijnse sjaal. Een Amsterdamse toerist had ge hoord dat Nederlanders zelfs gesla gen waren met stokken. "Ik heb 't zelf niet gezien. Maar de sfeer bui ten de stad Sousse was dreigend Ik kreeg wel een steen naar mijn hoofd gesmeten en werd voor rotte vis uit gescholden". Leo Scheenen uit Uden zei echter totaal niets gemerkt te hebben van spanningen rond Sousse. "Ik had wel willen blijven, als ze mij een terugvlucht hadden kunnen garanderen". De angst voor een Amerikaanse marionettenregering na Husseins val zit er goed in. Awara: "Dacht u dat ze alleen maar Kuwayt willen bevrijden? Welnee. Het gaat er om dat Amerika op de een of andere manier controle wil blijven houden op de olielanden. De Sovjetunie wil dat ooft. Hussein heeft daar altijd heel handig op ingespeeld. Soms was hij pro-Amerika, dan weer pro- Rusland. Zo had Hussein jarenlang het voordeel van de twijfel toen hij oorlog voerde met Iran". "Dat kwam de westerse wereld goed uit. Maar geen enkel land heeft zich ooit afgevraagd wat er binnen Irak allemaal met de bevolking ge beurde. Niemand steunde de strijd van de Kurden tegen het Iraakse be wind. Daar had de westerse wereld ook helemaal geen belang bij. Irak was een uitstekende macht tegen Iran". Even later zegt Awara: "Ik weet zeker dat de wereld had moe ten wachten met oorlog voeren. Als ze nog een jaar hadden gewacht, dan had de diplomatie iets kunnen bereiken. Dan was de vrede als gro te overwinnaar tevoorschijn geko- CAIRO (GPD) Het vliegtuig met 53 Nederlandse militaire medici en hospiken dat gistermorgen in Cairo strandde, heeft vanmorgen om drie uur de luchthaven van de Egypti sche hoofdstad verlaten om naar het Golfgebied te vliegen. Het toestel met medici en hospi ken was gisteren van de vliegbasis Soesterberg onderweg naar de Ver enigde Arabische Emiraten (VAR), toen het luchtruim boven Saudi- Arabie onmiddellijk na het begin van operatie Desert Storm werd ge sloten. De piloot week uit naar Cai- BRUSSELDEN HELDER (GPD) Twee Nederlandse mijnenjagers. de 'Zierikzee' en de 'Alkmaar', ver trekken naar het oostelijke deel van de Middellandse Zee. De Zierikzee vaart begin volgende week uit. de Alkmaar ruim een week later. In principe zullen zij niet in het Golf gebied terechtkomen. De schepen maken deel uit van een speciale vlooteenheid van de NAVO. Gisteren besloot het Comité voor Defensieplanning (DPC) van het bondgenootschap om die vooral uit fregatten bestaande eenheid naar de Middellandse Zee te sturen. De mijnenjagers behoren tot de Standing Naval Force Channel, en opereren gewoonlijk alleen in Het Kanaal. Het NAVO-eskader bestaat uit vijf fregatten en drie torpedojagers van de Verenigde Staten, Groot- Brittannie, Italië, Duitsland. Span je. Griekenland. Portugal en Tur kije. Ze hebben samen 2000 mensen aan boord. Het eskader lag voor on derhoud in Italiaanse havens en zou op 23 januari weer uitvaren. Een NAVO-woordvoerder sprak van een 'voorzorgsmaatregel' ter be scherming van de oostelijke flank van de NAVO, in het bijzonder Tur kije. het enige NAVO-land dat aan Irak grenst. De Turkse regering heeft van het parlement inmiddels toestemming om bij een aanval ook acties op Iraaks gebied te mogen uitvoeren. De daar gelegerde geallieerde troe pen mogen ook vanaf Turks grond gebied opereren. De twee Neder landse Patriot-batterijen in Turkije komen pas in actie na een bevel daartoe van het NAVO-hoofdkwar- tier DEN HAAG Zeker acht op de tien Nederlanders (84 procent) vindt het gerechtvaardigd dat de multinationale troepenmacht in de nacht van woensdag op donderdag aanvallen heeft uitgevoerd op Irak. Zeven procent is tegen het ingrijpen. Dit blijkt uit een steekproef onder vijf honderd Nederlanders door het bureau Inter/View in opdracht van RTL 4. Het grote aantal voorstanders van een militair optreden ten spijt, meent slechts 47 procent van de ondervraagden dat de interven tie op lange termijn ten goede komt aan de oplossing van het Golfcon- fliet. Achtentwintig procent van de geenquéteerden heeft hier een ne gatief oordeel over, terwijl een kwart van de ondervraagden zegt geen mening te hebben. Het percentage Nederlanders dat instemt met in grijpen is in ruim een week tijd verdubbeld. Vorige week vond blijkens een onderzoek van Inter/View nog maar 42 procent het gebruik van ge weld om Irak uit Kuwayt te verdrijven goed. Een voorzichtig lachje kan er af bij de aankomst op Schiphol van geëva- cueerde toeristen uit Tunesië. (foto ANF) DEN HELDER-STOLZENAU (ANP/GPD) - In Den Helder is rustig gereageerd op het uitbar sten van de Golfoorlog. De ach terblijvers die familieleden heb ben op een van de Nederlandse schepen volgen de gebeurtenis sen op de voet, maar van paniek is geen sprake. De marineleiding heeft vanaf gisterochtend om ze ven uur een telefonisch informa tiecentrum geopend, waar tien medewerkers 24 uur per dag per manent bereikbaar zijn voor het beantwoorden van vragen. De eerste uren na het uitbreken van de oorlog overwoog de mari ne een informatiecentrum achter wege te laten "omdat niemand er om vroeg". Toen in de loop van de ochtend als nog een tiental telefo nische verzoeken om informatie werd ontvangen, is het centrum alsnog ingericht. Volgens een woordvoerder richten de vragen zich vooral op de veiligheid van de drie Neder landse schepen. De eenheden verblijven in het zuidelijk deel van de Golf en zijn sedert donder dagochtend belast met de be scherming van een Amerikaans vliegdekschip. Ook zijn er enkele verzoeken geweest om contact met de schepen, maar dat weigert de In het centrum zijn ook artsen aanwezig voor opvang van men sen die echt in problemen raken. De marine heeft de sporthal Zweedse ingericht voor het geval de achterblijvers op een geven moment massaal toestromen. In de sporthal staan nu al zo'n tach tig stoelen, tafels en een groot tv- scherm klaar. Een van de achterblijvers is Frieda Oosten. Zij is ,,al dertien jaar marinevrouw". Haar man vaart op de Jacob van Heems- kerek. Voor Frieda Oosten kwam de oorlog niet als een verrassing. „Als betrokken familielid hou je alles toch haarscherp in de gaten. Nee, bang ben ik geen moment geweest. Ik zit zelf in het thuis- frontcomite. Wij achterblijvers hebben veel steun aan elkaar. Het comité is trouwens niet speciaal voor de Golfoorlog in het leven geroepen. Wij zoeken elkaa; op zodra onze mannen een reis moe ten maken die langer dan vier maanden gaat duren". Nuchter laat ze er op volgen: ..Wat dat be treft is het een normale reis". Ina Donker, haar man behoort eveneens tot de bemanning van de Jacob van Heemskerck, hoor de 's morgens om half zes via de televisie dat de oorlog was begon nen. Zij reageert rustig. „Ik hoop dat deze vreselijke toestand snel voorbij is. Ik heb alle vertrouwen in onze jongens. Ze zijn optimaal voorbereid. Bang ben ik dus niet". Ondanks de rustige reacties heeft de marineleiding contact gezocht met het Regionaal Insti tuut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (Riagg). Vol gens Riagg-directeur De Bont gaat het om extra ondersteurting voor achterblijvers, mochten Ne derlandse schepen betrokken ra ken bij de oorlog. Ook in het Duitse Stolzenau waar vandaan afgelopen week twee Patriot-squadrons afreisden naar Turkije, is inmiddels een in- m ingericht. De reageerden hier lis in Den Helder euws over het uit breken van de oorlog. Zij hoorden ook dat hun mannen en vaders in middels na een behouden vlucht in Turkije zijn aangekomen en dat onder hen de sfeer rustig is Vooral dankzij de grote saam horigheid in Stolzenau. er wonen zo'n tweeduizend Nederlanders, hebben de honderd achterblij vende vrouwen en kinderen geen klagen over de opvang. Ludy Schellaert "We steunen elkaar waar mogelijkkunnen optilUUU I schouder uithuilen. We begrijpen van elkaar hoe we ons voelen We wonen dicht bij elkaar, zitten in hetzelfde schuitje. We hebben een comité gevormd dat in over leg met de Koninklijke Lucht macht veel voor het thuisfront kan doen. zoals de opvang van kinderen en ontspanningsavon den". formatiecen achterblijve overigens n rustig op het r Een medewerker van het gisteren opgerichte crisis- et in Den Helder m gesprek met een ongerust familielid. DEN HA Terwijl Tweede 1 binnen "somber e bijsterd" t over de G< log. werd i op het B hof uite sober ged streerd teg gewelddat grijpen, gaat ■naamd o bevrijding Kuwayt er worder derdduize jonge n ingezet vc winsten Texaco. J Shell. dat fractie vo\ dereen dc oorlog de uitweg ui conflict wt demonstra van giste dag werd c avond ge door een vredesdem stratie in sterdam, riepen onf. 2.500 dat het voc de "nooit t

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13