Maatregelen tegen terroristische acties Frankrijk laat vuile werk aan anderen Vmirbommen bij betogingen mv.utbww.w.i fi VN hebben greep op oorlog totaal verloren VRIJDAG 18 JANUARI 1991 PAGINA 11 Amerikanen moeten zich 'on-Amerikaans' Ideden MOSKOU/PARIJS (GPD/IPS/ANP/AP) Britse en Amerikaanse burgers in de Sovjetu nie hebben van hun ambassades advies gekregen voorzorgsmaatregelen te nemen tegen eventuele terroristische acties als gevolg van de Golfoorlog. De Britse ambassade ver stuurde gisteren een waarschuwing; de Amerikaanse deed dat al een week eerder. ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse reders hebben gisteren bijna de gehele Perzische Golf tot oor logsgebied verklaard. Dat betekent dat sinds dinsdag het gebied flink is uitgebreid. De reders in de KNRV hebben dat na overleg met de zeelie- denbond FWZ bekend gemaakt. Zeelieden die daar varen doen dat alleen op basis van vrijwilligheid. Hun gage wordt bovendien verdub beld. Het gaat om het gebied ten wes ten van 55 graden oosterlengte. Overigens hebben marinecomman danten van de geallieerden daar de koopvaardijschepen geïnstrueerd niet meer te varen ten westen van 54 graden oosterlengte. De FWZ dringt er echter op aan het oorlogs gebied nog meer uit te breiden, des noods zonder verdubbeling van de gage. Daar willen de reders voorals nog niet aan. Zij zeggen echter da gelijks de situatie opnieuw te willen beoordelen. Ook de kleinere reders in de VN- RK zij vertegenwoordigt 80 pro cent van de Nederlandse reders Zeelieden alleen vrijwillig naar Perzische Golf principe eigen beleid erop aan dat het oorlogsgebied waar het verhoogde risico dient te gel den, wordt uitgebreid met de Golf van Oman, de Rode Zee en het oos telijk deel van de Middellandse Zee, inclusief het Suezkanaal. In die ge bieden zou dan geen oorlogstoeslag hoeven gelden maar zouden zeelie den daar alleen hoeven varen op ba sis van vrijwilligheid. "De reders moeten zeelieden die daar niet heen De verzekeringspremie voegt zich wel naar de verdubbelde willen geen poot dwars zetten", al- gage in de als oorlogsgebied aange wezen Perzische Golf. Volgens de KNRV varen in het gebied nog 1, mogelijk 2 schepen van de Amsterdamse reder Spliet- hof. Een woordvoerder van Shell schepen is inmiddels flink hoger. Tankers zei dat er zich sinds gister- De EVO spreekt van een toeslag van 750.000 dollar per schip dat door het Suezkanaal vaart. Dat is een gevolg van internationale afspraken die in werking treden in geval van oor- tuatië voortduurt, geen tankers die logsdreiging of uitgebroken oorlog, richting uit. "Het kleine aantal schepen in die Van berger Smit Tak vaart de gebieden is het bewijs dat de pre- middag geen tanker meer in het gebied ten westen van 55 graden oosterlengte bevindt. Het bedrijf stuurt, zolang de huidige Smit New York in het gebied. Vol- flink zijn gestegen", aldus de gens de VNRK is het aantal kleinere woordvoerder van de VNRK. koopvaardijschepen in het gebied kan me voorstellen dat reders ertoe schikken zich De Nederlandse ambassade zag daartoe nog geen aanleiding. Een woordvoerder ambassade ze dat burgers van landen die niet de eerste lijn tegen Irak vechten doelwit zullen zijn van terroristen. We hebben bovendien nog geen in structies uit Den Haag ontvangen. Onze enige voorzorgsmaatregel is het ook overdag afsluiten van de toegangspoort tot de ambassade". gegooid bij een internationale boek winkel en een Britse school. De ver- de Nederlandse antwoordelijkheid werd opgeëist Wij geloven niet door een tot dan toe onbekende groep, die zich noemt het Comité voor Directe Actie tegen Oorlog. met de FWZ. Shell-tankers voert i de afspraken tien", aldus e Olieterminals in Saudi-Arabië open DUBAI (Rtr) - De Saudische olieter minals aan de Perzische Golf die binnen het bereik van Iraakse ra ketten liggen, hebben gisteren on gestoord kunnen draaien. De instal laties bevinden zich een paar hon derd kilometer ten zuiden van Ku- wayt. Saudi-Arabië, dat sinds de inval van Irak in Kuwayt zijn olieproduk- tie met drie miljoen vaten per dag heeft opgevoerd, is van plan de olie ongestoord te laten vloeien, zo zei den Saudische functionarissen gis teren. "Ras Tannurah en Juaymah (olieterminals) zijn nog steeds in be drijf en er is geen opdracht gegeven om de activiteiten te stoppen". Nog steeds kunnen schepen bij de termi nals laden. Gisterochtend is de olie tanker Star Carribbean geladen te Juaymah en voor de rest van de dag staan zeker nog drie tankers op het schema. De Zeeliedenbond FWZ dringt brengt.' De Britten en Amerikanen den vooral opgeroepen tot zichtigheid bij het gebruik vi auto. Dankzij de speciale kenteken platen voor buitenlanders in de Sovjetunie, waarbij ieder land een eigen nummer heeft, zijn die ge makkelijk als Brits of Amerikaans herkenbaar. Tot de geadviseerde maatregelen behoren ondermeer afsluiten van de benzinedop, controle van de auto na onbewaakt parkeren, steeds wis selende routes naar het werk, attent zijn op achtervolgers en tips om die af te schudden. De Britten waar schuwen, met vermelding van de kentekencodes, speciaal voor ver dachte automobielen uit Irak, van de PLO, Iran, Libië en Yemen. De ambassade gaat er kennelijk vanuit dat eventuele terroristen geen ge bruik zullen maken van Sovjet-au- Een woordvoerder van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft gisteren ontkend dat de PLO heeft opgeroepen tot terroris tische acties tegen Amerikaanse en Europese doelen. In een interview met de Franse televisiezender An tenne 2 zei hij dat het enige doel van de de PLO is om verzet te bieden tegen de Israëlische bezetting van de Wes telijke Jordaanoever en de Gaza- strook. "Onze oproep tot mobilisatie be treft alleen de Palestijnen die de in- tifadah voortzetten", aldus woord voerder Sharif. Hij reageerde op be richten in de Franse pers dat de PLO zou hebben opgeroepen tot een "heilige oorlog" tegen Ameri kaanse en Europese doelen. Chemische en biologische oorlogsfaciliteiten 4 Militaire basis 4 Raket lanceer- inrichting Kernreactor c.:. Olieveld Olieleiding Olieraffinaderij Uitwijzing Ook elders in de wereld zijn maatre gelen genomen tegen terroristische aanvallen. Belgie heeft gisteren be sloten zeven van de negen Iraakse diplomaten in Brussel uit te wijzen. Als reden voor het besluit werden door het ministerie van buitenland se zaken veiligheidsoverwegingen genoemd. Nadere bijzonderheden Wilde een woordvoerder van het mi nisterie niet geven. De regering heeft een speciaal veiligheidsplan in werking te laten treden. In Brussel wordt rekening gehouden met terroristische aansla gen. Met onmiddellijke ingang is er een scherpe bewaking ingesteld bij ministeries en ambassades. Ook bij plaatsen die van vitaal belang zijn voor de Belgische economie zoals de luchthaven van Zaventem en de Antwerpse haven zijn extra Geheime dienst Datzelfde doen de Amerikanen. Zij raden bovendien hun burgers aan zich zo on-Amerikaans mogelijk te kleden en adviseren gebruik van het openbaar vervoer. In het rond schrijven van de Amerikaanse am bassade wordt vermeld dat er rege lingen zijn getroffen voor nauwe sa menwerking met de Sovjet-gehei me dienst. "De ambassade en de Sovjet-autoriteiten zijn op het mo ment niet op de hoogte van specifie ke dreigementen aan het adres van Amerikanen in de Sovjetunie, maar de mogelijkheid van ten-oristische ligheidsmaatregelen genomen. Ook andere "aanslaggevoelige" gebou wen, zoals synagogen en moskeeën, hebben een intensieve bewaking Het Amerikaanse leger heeft zijn gekregen. Verder besteden de vei- scholen in Duitsland gesloten en ligheidsdiensten aanzienlijk scherpe veiligheidsmaatregelen ge- aandacht aan de beveiliging nomen in ambassades, op vliegvel- ambassadeurs van bepaalde lan den en andere plaatsen die doelwit den. zouden kunnen worden van pro- Iraakse terroristische aanvallen. In India en Italië veroorzaakten bom explosies donderdag lichte schade. De Amerikaanse ambassade in Londen is gesloten voor bezoekers. Afspraken met personen die een vi sum nebben aangevraagd zijn afge zegd. De Londense luchthaven He athrow wordt zwaar bewaakt. Met machinegeweren gewapende poli tiemannen patrouilleren in de aan komst- en vertrekhallen. De vlieg velden in de Verenigde Staten zijn sinds gisteren maximaal beveiligd, zo heeft de Amerikaanse lucht vaartdienst bekendgemaakt. Ook is de bewaking aan de Amerikaans- Mexicaanse grens versterkt en wor den elektriciteitscentrales, dam men en regeringsgebouwen extra bewaakt. Krachtige bom In de Indiase hoofdstad New Delhi kwam een krachtige bom tot ont ploffing in het kantoor van Ameri can Airlines. Het kantoor was geslo ten op het moment van de aanslag. De politie houdt er rekening mee dat de aanslag het werk is geweest van "Iraakse agenten". In Milaan werden brandbommen naar binnen uit Kuwayt te krijgen, kwam giste ren bijeen. De besprekingen namen minder dan een half uur in beslag. Slechts enkele ambassadeurs van op de situatie in de de vijftien permante leden van de de Veiligheidsraad Veiligheidsraad wilden de pers te woord staan. Zij vertelden dat tijdens de verga dering voornamelijk de stand NEW YORK - De VN hebben geen greep it Golf. Toen groen licht gaf aan het gebruik geweld, beschikte de organisatie niet over eeq militaire stafleden, die toezicht moet zaken in de Golf werd meegedeeld. houden op de militaire activiteiten. De Verenigde Staten hebben tot op heden laten weten niet voor een der gelijke commissie te zijn. De krachteloosheid van de Ver- Er werden geen resoluties, of zelfs maar voorstellen daartoe bespro ken. Ook was er geen oproep tot een staakt-het-vuren te beluisteren. Wel hadden de Cubaanse VN-ambassa- enigde Naties (VN) op dit moment deur, Ricardo Alarcon, en zijn Ye- van de Golfoorlog werd misschien menitische collega Abdalla Saleh nog het beste geïllustreerd door de Al Ashtal hun ongenoegen geuit manier waarop de secretaris-gene- over de opstelling van de Veilig- de oorlog begon met zijn persverklaringen. "Wat kan ik jullie vertellen, vrien den", zei Perez de Cuellar. "Na al mijn inspanningen, na alle inspan ningen van zoveel landen en per soonlijkheden staan we nu voor een oorlog. Als secretaris-generaal van de Verenigde Naties kan ik alleen verdrietig zijn over het begin inzetten Volgens de voorzitter van de Vei ligheidsraad is de rol van de VN nog niet uitgespeeld. "Als Irak uit Ku wayt vertrekt zal het laatste aanbod van Perez de Cuellar aan Baghdad nog steeds geldig zijn", aldus Bag- beni. Dit aanbod betreft maatrege len voor VN-toezicht op de Iraakse terugtrekking, en indien nodig het vredesmacht. Ook de vijandelijkheden", aldus de VN-topman. Later op de dag verklaarde Perez lische kwesties in wijder verband i de Cuellar dat de tijd nog niet rijp is behandeling te nemen, voor diplomatieke inspanningen om een einde te maken aan de vijan delijkheden in het Golfgebied. "Ik denk niet dat het al tijd is voor di plomatie. Hetgeen betekent dat ik weinig kan doen", aldus de secreta ris-generaal. Volgens Perez is vrede afhankelijk van de capitulatie van Irak. Geen half uur De VN-Veiligheidsraad, die de afge lopen maanden veelvuldig bijeen is gekomen en twaalf resoluties heeft aangenomen met de bedoeling Irak *In Berlijn mondden de betogingen ernstige ongeregeldheden. AMSTERDAM (AP) Over de hele wereld hebben gisteren honderdduizenden mensen deelgenomen aan protesten tegen de Golfoorlog. Op sommige plaat sen kwam het tot botsingen met de politie. Radicale Duitse anti-oorlogsdemonstranten hebben stenen en vuurbommen gegooid naar een Amerikaan se diplomatieke missie in Berlijn. Volgens een politie woordvoerder braken gisteravond gevechten uit tus sen groepen betogers en aanwezige eenheden van de oproerpolitie. Er waren in heel Duitsland zeker 100.000 demonstranten op de been. Duizenden Amerikanen in diverse steden in de VS demonstreerden tegen de luchtaanval op Irak. In Bos ton probeerden ongeveer 400 demonstranten de toe gang te blokkeren tot een regeringsgebouw. Zij wer den tegengehouden door 80 politieagenten met wa penstokken. Er werden 40 arrestaties verricht. In San Francisco verbrak de politie een menselijke keten rondom een regeringsgebouw, door de demon stranten met wapenstokken op de handen te slaan. Ook in San Francisco werd een brug korte tijd geblok keerd. In New York namen zo'n 5.000 mensen deel aan een demonstratie, die werd verstoord toen een be schonken automobilist op de menigte inreed. Daarbij raakten zeven mensen gewond. In Pakistan vielen meer dan 30 gewonden, toen de politie met de wapenstok insloeg op militante islami tische studenten, die door het hele land demonstraties hielden. De politie zette ook traangas in. Alle grote ste den in Pakistan, dat 11.000 manschappen heeft bijge dragen aan de multinationale strijdmacht, bereidden zich voor op nieuwe protesten en mogelijk nieuw ge weld op vrijdag, de islamitische rustdag. Deelnemers aan de tientallen demonstraties in de hoofdstad en in steden als Lahore, Peshawar, Quetta en Karachi droegen grote posters met de afbeelding van de Iraakse president Saddam Husayn met zich mee. In Lahore werden de ramen van het kantoor van de Saudische luchtvaartmaatschappij ingegooid. El ders werden bioscopen en winkels geplunderd. In Constantine in Algerije plunderden jongeren een visakantoor van het Franse consulaat en een kantoor van Air France. In Parijs negeerden ongeveer 15.000 mensen een de monstratieverbod en verzamelden zich op de Place de la Republique om te protesteren tegen de Franse deel name aan de oorlog. De demonstranten riepen "Mit terrand, moordenaar" en "Bush, moordenaar". De po litie vuurde traangas af op een deel van de demon stranten nadat ongeveer tien jongeren stenen begon nen te gooien door de ramen van een bank. Ook in Lyon, Bordeaux en Toulouse werd gedemonstreerd. Kuwayt klaar om eigen munt in te voeren LONDEN (Rtr) Kuwayt kan met onmiddellijke ingang de ei gen munteenheid weer invoeren in het land. Volgens een Ku- waytse bankier in Londen zijn er volop nieuwe dinars gedrukt om het geldverkeer in de olie- staat weer te nomaliseren nadat Irak de bezetting heeft opgege ven. Na de inval van Irak zijn de dinars vervangen door de gelijk namige Iraakse variant. Inmiddels is de zwarte handel in de Kuwaytse dinar volop op gang gekomen, aldus de bankier donderdag. Volgens schattin gen van de Kuwaytse autoritei ten was op het moment van de Iraakse inval 400 miljoen Ku waytse dinar in omloop. De koers van de door de Irakezen verboden munteenheid is in de afgelopen tien dagen gestegen van 1,30 Amerikaanse dollar naar 1,95 dollar. Vóór de invasie kostte een dinar 3,50 dollar. De Iraakse dinar noteert nu 3,23 dollar. Reiswereld past voor Golf voorwaarde aan HOOFDDORP (ANP) - Het be stuur van de reisorganisatoren, verenigd in de ANVR, heeft donderdag na het uitbreken van de oorlog de voorwaarden voor reizen naar de Arabische wereld aangepast. Dit maakte de AN VR gisteren bekend. Reizigers die de komende we ken nog moeten vertrekken naar een direct betrokken ge bied (Tunesië, Israël) krijgen de keuze tussen: overboeken naar een andere bestemming met verrekening van eventueel prijs verschil, doch zonder omboe- kingskosten; een andere ver trekdatum naar de oorspronke lijke bestemming. Voor reizigers naar 'nog niet betrokken gebieden' gelden de eerste twee mogelijkheden. Rei zigers waarvan door een nega tief reisadvies van Buitenlandse Zaken of door overmachtssitua ties als gevolg van de oorlog in het algemeen, de vakantie voor tijdig moet worden-afgebroken, ontvangen volgens de ANVR geen vergoedingen in enigerlei PARIJS Frankrijk kijkt zo goed als passief toe hoe de geallieerde luchtmachten bezig zijn het regiem van president Saddam Hussein als een kwaadaardig gezwel chirur gisch te verwijderen. Aan hun tele visieschermen gekluisterd, volgen de onderdanen van president Mit terrand het landen en opstijgen van de jachtbommenwerpers beschil derd met de trotse tekens van de US Air Force. Ze vergapen zich aan de stunts van de Amerikaanse tv-re- porters die overal opduiken waar hun Franse collega's onvindbaar zijn. Ze vergelijken de historische toespraak van president Bush met het sonore geprevel van hun eigen Frangois Mitterrand. Als gisteravond laat de strijd in de Golf bijna een etmaal heeft ge duurd, hebben de Fransen wat hun eigen militairen in het strijdgebied betreft nog niet meer dan ëén enke le bescheiden heldendaad kunnen noteren. Dat 'huzarenstukje' werd gisterochtend door minister van de fensie Jean-Pierre Chevènement zelf op een persconferentie uit de doeken gedaan: 12 Jaguar-jacht bommenwerpers (25 jaar oud) heb ben een aanval uitgevoerd op een militair vliegveld in Kuwayt. Vier van de toestellen waren geraakt, waarvan één ernstig. In dat ernstig geraakte toestel zat een piloot die ook geraakt was. De minister wees er met klem op dat de Franse pilo ten op bevel van Parijs hun aanval niet op Iraks grondgebied hadden uitgevoerd en dat hun doel militair was geweest. Schampschot De rest van de dag kwam het thema van de Jaguars en de gewonde pi loot tot vervelens toe op de scher men terug. Na veel gezeur bleek dat de piloot niet ernstig was gewond: een schampschot onder de haarlijn was het geweest en niet meer. Op de televisieschermen is Frankrijk in de Golf vrijwel afwe zig, afgezien dan van de raid bij het krieken van de donderdag. Andere' aanvallen bleven uit. Intussen gaat de oorlogsmachine voort en wagen Amerikanen, Britten, Saudiërs en Kuwayters boven Irak hun levens om het straks mogelijk te maken dat Kuwayt kan worden bevrijd zonder dat de grondtroepen nog door de Irakezen worden aangeval len. De Fransen weten hoe ze het Tot nu immers hebben president Mitterrand en minister van buiten landse zaken Dumas gedacht dat deze houding de beste was als uit gangspunt voor nieuwe Franse di plomatieke offensieven als de oor log straks voorbij is. Al uit het laatste en doodgeboren vredesvoor stel dat de Fransen bij de Veilig heidsraad indienden, bleek dat pre sident Mitterrand alleen maar dui delijk wilde maken dat hij de oorlog in ieder geval niet begonnen zou zijn, als ze al zou uitbreken. Ze brak twee dagen later uit. Schuivende panelen Terwijl de tijd verstrijkt en de Fran se oren tuiten van alles wat er via de televisie uit de Golf op hen afkomt, vindt er een vreemde verschuiving van décors plaats. Sinds Frankrijk had besloten aan de geallieerde krijgsmacht in de Golf mee te doen, had het er uitgezien of het tot verve lens toe op de buis vertoonde over jarige vliegkampschip 'Clemen- ceau' met al die andere kruisers en bevoorradingsschepen en de regu liere troepen plus de het Vreemdelingenlegioen van betekenis zouden gaan spelen. Nooit zagen de Fransen iets over Britse of Amerikaanse troepenver plaatsingen, noch werd hen duide lijk gemaakt dat Frankrijk maar op de zesde plaats staat in de ranglijst van buitenlandse legers in de Golf. Dat zelfs-Nederland een minuscule bijdrage had geleverd die ondanks zijn omvang in dat land de gemoe deren tot kookhitte had opge zweept, ontging de Fransen omdat het uitzicht hen op de rest van de wereld door hun eigen oude 'Cle- ontnomen werd. Op de avond van gisteren blijkt ineens dat de wereld er anders uit ziet dan de meeste Fransen dach ten. Want na de een kwart eeuw oude Jaguars en de man met het schampschot gebeurde er niets meer op eigen militair terrein. Mi nister van defensie Chevènement heeft zichzelf intussen onmogelijk gemaakt door zich niet alleen als pa cifist te ontpoppen en toch aan te blijven als minister van defensie. Chëvèmenent gaat er prat op dat zijn soldaten niet verder gaan dan Kuwayt en het vuile werk aan de overkant van de grens aan de ande ren over laten. Hij is er trots omdat Geschipper Minister van buitenlandse zaken Roland Dumas ijvert tezelfdertijd al weer onophoudelijk voor het heil van zijn eigen troetelkind en dat van zijn president: de internationale Midden-Oostenconferentie. Daarop dachten de Fransen met al hun ge schipper en hypocrisie de rol van grote mogendheid te kunnen spe len. Sinds gisteren begrijpen de Fran sen voor hun schermen dat die hoop vervlogen is. De Verenigde Staten zullen als enige overwinnaars uit de strijd in de Golf te voorschijn ko men. De Nieuwe Wereldorde waar over President Bush het heeft, zal alleen door president Bush worden bepaald en door niemand anders. President Mitterrand en minister Dumas hebben daarbij gesteund voor hun overijverige schildknaap Chevènement - gemeend de ande ren te slim af willen zijn. "Het was alleen om strategische reden dat we ons tot Kuwayt beperken", sprak minister Dumas gisteren op de WEU-conferentie in Parijs ineens schijnheilig. In de 'Nieuwe Wereld orde' weet niemand meer wie dat is: Roland Dumas. Rode Kruis roept strijdenden op tot 'humaan gedrag' GENEVE (AP) - Het Internationa le Comité van het Rode Kruis (ICRK) heeft gisteren de strijdende partijen in de Golfoorlog opgeroe pen op zijn minst minimale normen van 'humaan gedrag' in acht te ne men. Volgens ICRK-president Sommaruga, kunnen de gevechten uitmonden in onmetelijk leed voor de burgerbevolking. "De vuurkracht die ontketend kan worden doet ons het ergste vre zen. We zijn vastbesloten erop aan te dringen dat humaniteit ook in het heetst van oorlog de boventoon moet voeren", aldus Sommaruga. Hij wees op de internationale huma nitaire bepalingen die in 1949 in de conventies van Genève zijn vastge legd. "Chemische en biologische wa pens zijn illegaal en het gebruik van nucleaire wapens is ook niet vere nigbaar met de overeenkomsten van Geneve." Irak en alle landen van de internationale strijdmacht hebben de conventies van Geneve ondertekend. Dat zijn internationa le verdragen die bepalen hoe strij dende partijen krijgsgevangenen en burgers moeten behandelen. Al weken is het ICRK bezig met het opzetten van voedselhulp en medische hulpprogramma's en het heeft de staf in het Midden-Oosten uitgebreid. Ook zijn voorbereidin gen getroffen voor de opvang van vluchtelingen. Hieronder zijn kam pen die tot 300.000 mensen kunnen herbergen die vluchten voor het oorlogsgeweld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11