Massa(zelf)moord Bedrijven afhankelijk van dollar en olieprijs #1^/ MS SAS, het elitekorps onder de elitekorpsen ENKWIJZER Oorlogsdreiging bezorgt ondeniemers nachtinemes DONDERDAG 17 JANUARI 1991 EXTRA EDITIE PAGINA 7 Er zijn bedrijven met belangen in de Golf, waar menige captain of industry dezer dagen z'n hart vast houdt. Nogal wat managers hebben al heel wat slapeloze nachten achter de rug. Of - erger - nachtmerries. Want wat zijn de gevolgen van deze oorlog voor hun personeel en materieel? Indirect zullen echter veel meer bedrijven duidelijke gevolgen van het militair conflict ondervinden. In hoeverre betekent de nu begonnen Golfoorlog een nieuwe aanval op de wereldeconomie? door Marien van den Bos Al voor de Iraakse inval in Kuwayt wa ren tekenen zichtbaar van een afzwak kende economische groei in de geïndus trialiseerde wereld. Vooral in de An gelsaksische wereld met het Verenigd Koninkrijk voorop werd van een aan staande recessie gesproken. De oorlog in de Golf betekent een nieu we aanval op de nog altijd verwachte, maar veel gematigder groei van de we reldeconomie. Hoofdrolspelers daarbij zijn de dollarkoers en de prijs van ruwe olie: de eerste zal, nu de oorlog is begon nen, nog verder dalen; de tweede daaren tegen naar alle waarschijnlijkheid op nieuw fors stijgen. Conflict Twee economen van het secretariaat van de olie-exporterende landen (OPEC) in Wenen hielden het er eind vorig jaar op dat de ruwe olie bij handhaving van de blokkade van Irak ongeveer op hetzelfde niveau zal blijven als de laatste weken het geval was; tussen de 20 en 25 per vat (159 liter). Nu lijkt hun een prijs van tussen de 25 en 35 per vat niet onwaar schijnlijk. Maar zelfs bij prijsstijgingen tot boven het niveau van 40 (zoals een decennium geleden tijdens de Iraanse crisis en de daaropvolgende oorlog met Irak) valt de olie mede als gevolg van de inflatie en de lagere dollarkoers nog altijd goedkoper uit dan destijds. De geïndustrialiseerde wereld zal dan ook minder ernstig getroffen worden dan een decennium geleden, aldus de OPEC-economen. De echte slachtoffers zijn de olie-importerende ontwikkelings landen. de landen die grenzen aan de conflicthaard (Turkije, Egypte, Jorda nië) en de in een overgangssituatie ver kerende Oosteuropese landen. Maar de geruststellende woorden die vanuit het oliekartel opklonken, mogen dan gelden voor de Nederlandse economische be drijvigheid in het algemeen, in een aantal sectoren kunnen de klappen harder aan komen dan elders. Daarbij is in diverse sectoren het ener giekosten-aandeel in het totale bedrijfs kostenpakket van vitaal belang, met na me voor de glastuinbouw en voor trans portondernemingen gaat dat op. Dollar Mocht de dollarkoers nog verder dalen, dan zal dat los van het matigende ef fect op de olieprijzen voor diverse branches bijzonder negatieve gevolgen hebben. De instrumentenbranche, de vliegtuigbouw (Fokker) en sommige sec toren in de voedings- en genotmiddelen industrie (bierbrouwerijen bijvoorbeeld) halen een groot deel van hun omzet in de VS en in dollargebonden economieën in Oost-Azie. De afdeling Bedrijfstakonderzoek van tie-industrie en de elektrotechnische in dustrie. Al met al waren deze bedrijfstak ken in 1988 tezamen goed voor een kwart van de produktiewaarde van de veertig onderzochte s het Economisch Bureau van de Amro Bank heeft veertig Nederlandse bedrijfs takken onderworpen aan een analyse, toegespitst op hun gevoeligheid voor olie en/of dollarontwikkelingen. Volgens onderzoeker J.J.P. Jongen van de Amro Bank worden ten minste dertien bedrijfstakken meer dan gemid deld getroffen. Een Golfoorlog heeft waarschijnlijk vooral op de zeevaart, de luchtvaart, de vliegtuigbouw en de scheepsbouw een zeer negatieve wer king. Een nog altijd 'sterk negatief effect' treedt op in de chemische industrie, het Acht bedrijfstakken blijken volgens de studie tamelijk ongevoelig voor een lagere dollarkoers, een hogere olieprijs en voor een ernstiger recessie. Het be treft de landbouw, de voedings- en ge notmiddelenindustrie. elektriciteitsbe drijven, groothandel in agrarische pro- dukten. groothandel in consumenten goederen. de detailhandel in voedings middelen. communicatiebedrijven en de zakelijke dienstverlening. Steviger wegvervoer, de binnenvaart, de auto-in- dustrie en de bouwmaterialenindustrie. Een 'meer dan gemiddeld negatief ef fect' zullen vervolgens ook ondervinden de rubber- en kunststofverwerkende in dustrie. de detailhandel (uitgezonderd voedingsmiddelen), de metaalproduk- Plussen' komen er bijna met voor in de tabellen van Jongen. De 'offshore-activi teiten' op de Noordzee kunnen natuur lijk profijt trekken van een hoge olie prijs. maar bij de aardolie-industrie zélf is dat misschien in veel mindere mate het geval. De daling van de dollarkoers ver schaft wellicht de landbouw, textielin dustrie en de hout- en meubelindustrie een voordeeltje vanwege de mogelijk heid die dan ontstaat om grondstoffen goedkoper in te kopen. Maar de vraag is of de papierindustrie ook gebaat zal zijn met een zwakkere dollar, dit in verband met de dreigende overcapaciteit in deze branche. De laatste plusjes zijn alleen te vinden in die sectoren waarin Nederlandse be drijven via dochterondernemingen be langen in de Verenigde Staten hebben Een collega-onderzoeker bij de Amro Bank. P.M. Feenstra. schreef echter eer der al (in het vakblad voor economen ESB) over de gevolgen van een combina tie van lagere dollarkoers, hogere olie prijs en hogere rente: 'Alle factoren wer ken in de richting van een verder afne mende winstgroei, hoewel die per sector zal verschillen. Essentieel is dat in verge lijking met de uitgangspositie eind jaren zeventig de Nederlandse bedrijven er thans gemiddeld genomen beter voorstaan". Een handelslobby in Abu Dhabi, nu enkele jaren geleden. Minister van den Broek zegt het met tulpen als hij zijn beoogde handelspartner over de streep tracht te trekken. (foto gpd> Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - Tijdens de oorlog om de Falk land eilanden opereerden ze als terroris ten die een compleet squadron vijandelij ke vliegtuigen opbliezen. Bij de gijzeling in de Iraanse ambassade te Londen wa ren ze de terreurbestrijders die terroris ten doodschoten. Ze zijn inzetbaar op de Noordpool, in de woestijn en in de jungle. Ze kunnen uit vliegtuigen springen, heli kopters besturen en vanuit een onderzee boot naar land zwemmen. In de Saudische woestijn en wijde om streken bevinden zich diverse elitekorp sen. De Amerikanen hebben hun com mando's, de Fransen hun roemruchte 'le gionnaires' (leden van het Vreemdelin genlegioen). Maar weinig militaire des kundigen betwijfelen dat de SAS-com- mando's waarschijnlijk de best opgelei den zijn. De vraag is alleen: kunnen zij een rol vervullen in de Golf? "Tijdens de Falkland-oorlog werd de SAS achter de vijandelijke linies ge dropt, onder meer om de positie van de Argentijnse eenheden door te geven. Dat zal in Kuwayt niet nodig zijn. Daar heb ben we de AWACS-vliegtuigen en andere spionage-middelen voor", zegt dr Philip Toole, die als hoogleraar militaire techno logie aan de universiteit van Cambridge verbonden is. "Het is echter denkbaar dat de SAS wordt ingezet om bepaalde dingen op vij andelijk gebied op te blazen. Weliswaar kunnen veel doelen vanuit de lucht wor den vernietigd, maar de vraag is met wel ke precisie. De kruisraketten worden ge acht heel nauwkeurig te zijn, maar dat werd ook gezegd van de raketten waar mee de Amerikaanse F-lll vliegtuigen destijds Tripoli (de Libische hoofdstad) aanvielen. Veel raketten misten echter hun doel omdat de F-l 11 te laag kwamen aangevlogen". Zouden SAS-commando's, van wie sommigen Arabisch spreken, zelfs inzet baar zijn voor operaties in Baghdad? "Ik denk dat je dat niet kunt uitsluiten", meent dr Toole. "Met name doelen vlak bij bevolkingcentra kunnen beter niet vanuit de lucht worden aangevallen, en het is duidelijk dat een aantal van die doelen in Bagdad ligt". Hoewel het Verenigd Koninkrijk over meer elitekorpsen beschikt, zal voor het echt moeilijke werk achter de vijandelij ke linies waarschijnlijk een beroep op de SAS worden gedaan. De SAS is het neus je van de zalm in het Britse leger. Het is het enige korps dat zijn leden niet uit het gewone volk rekruteert maar uit andere elitekorpsen, zoals de para's. De toelatingseisen zijn zo hoog dat zelfs veel van de goedgetrainde leden van gardetroepen of parachutisten er niet aan voldoen. Vrijwilligers worden onderwor pen aan de opleiding van twee jaar. maar velen haken al na enige maanden af. De opleiding begint met een test van vier weken waarin de gegadigde wordt beproefd op zijn vaardigheden in bergbe klimmen. parachutespringen, skiën, ka noën, zwemmen en duurlopen met zware bepakking onder de moeilijkste omstan digheden. Als hij deze test doorstaat moet hij nog wat schieten op bewegende doelen, alvorens hij, aan handen en voe ten geboeid, in een zwembad wordt ge gooid om te zien of hij zich onder water van zijn kluisters kan bevrijden. Daarna begint de echte opleiding die twee jaar duurt en in een zestal fasen valt te verdelen. Tijdens de eerste twee fases worden de beproevingen van de test nog eens herhaald, zij het dat de duurlopen langer zijn, de bepakkingen zwaarder cn het terrein ontoegankelijker. De derde fa se bestaat uit survival-oefeningen, die van vitaal belang zijn voor soldaten die achter de vijandelijke linies willen over leven. en uit ondervragingen. Weliswaar wordt daarbij niet geslagen, maar voor het overige worden de oorlogs omstandigheden zo natuurgetrouw mo gelijk nagebootst. De rekruten moeten urenlang in ijskoud water staan met kap pen over hun hoofd en worden dagenlang wakkergehouden door met het (denk beeldige) gejammer van medegevange nen die gemarteld worden. Tenslotte wordt de SAS-commando bij een eenheid ingedeeld waar hij nog enke le vaardigheden verwerft. Sommigen le ren hoe zij met een helikopter om moeten gaan, anderen maken zich spionagetech- nieken eigen. En velen doorlopen tussen de bedrijven door nog even de talen school van het leger in Beaconsfield, waar Duits. Russisch. Arabisch, Chinees en andere vreemde talen worden onder- Maar het voornaamste eigenschap waarover een SAS'er dient te beschikken is zwijgzaamheid. Hij wordt ingedeeld bij gewone legereenheden en zijn mede-sol- daten weten gewoonlijk niet dat hij deel uitmaakt van de SAS. Officieel bestaat de SAS niet eens. en er worden dus ook nooit mededelingen gedaan over de om vang van het korps. Voor deze oorlog geldt dan ook: de SAS doet niet mee. Aan de westzijde van de Dode Zee verheft zich een indrukwekkende rots met op de afgeplatte top de ruïnes van wat eens een grote en moeilijk te nemen vesting moet zijn geweest. De plaats is in de hele we reld bekend onder de naam Masada (van het Hebreeuwse woord voor vesting), het is voor alle joden een symbool voor moed en vrijheidszin en het is voor toeristen die naar Israël gaan een absolute 'must'. Op 15 april van het jaar 73 na Christus namen Romeinse legioenen na een lang durige belegering zonder enige strijd de burcht in. Tot hun verbazing troffen ze in de burcht de ontzielde lichamen aan van meer dan 950 joodse mannen, vrouwen en kinderen, die blijkbaar de hand aan zichzelf hadden geslagen. Zoals de gidsen en de folders van Masada vertellen, zou den de verdedigers van het laatste vrije stukje van de joodse staat op heroïsche wijze de dood boven de slavernij verko zen hebben. Massazelfmoord dus. De kreet Masada mag nooit meer vallen' is de formule geworden die recruten van het huidige Israëlische leger tijdens hun inlijvingsplechtigheid uitspreken. Hoe begrijpelijk de mythe van heldhaf tigheid rond Masada ook is, ze doet naar alle waarschijnlijkheid de werkelijkheid geweld aan. Veel van de zogenaamde massazelfmoorden die de geschiedenis boeken zijn ingegaan, blijken bij nadere bestudering vaak voor het grootste deel massamoorden te zijn geweest. De rol van de leider speelt daarbij een beslissen de rol. Deze besluit op een bepaald ogen blik dat gegeven de uitzichtloosheid van de situatie zelfmoord de enige eervolle weg is en dat allen hem of haar in de dood dienen te volgen om zo hun trouw aan hem of aan de bewe ging te bewijzen. Met dit idee en ander tuig gewapend worden de volgelingen of onderdanen eerst geïndoctrineerd en ver volgens voorzover ze dat niet vrijwillig doen. gedwongen mee de dood in te gaan. Uit de overlevering kujinen we opma ken dat er op Masada slechts eën zelfdo ding heeft plaatsgevonden: die van de laatste man. Alle overige r wen en kinderen werden gedood met uit zondering van twee vrouwen en vijf kin deren die aan de slachting wisten te ont snappen door zich in de waterleiding te verstoppen. Uit de overlevering weten we ook, dat de Romeinen bereid waren om het leven van alle bewoners van Masada te sparen als ze zich zouden overgeven, met uitzondering van die van de leider Eleazar Ben Jair en een handvol mensen om hem heen. Maar zelfs als de Romeinen ook hen ge spaard zouden hebben, dan is het nog zeer onwaarschijnlijk dat ze lang zouden hebben geleefd. Want Eleazar en zijn handlangers hadden zich ook bij hun landgenoten zeer gehaat gemaakt, onder meer door overvallen op joodse nederzet tingen in de omgeving van Masada waarbij ze er geen been in hadden gezien de bewoners in groten getale af te slach ten. Masada moet in die laatste uren een oord van angst, ontzetting, ontbering, leed en onderdrukking zijn geweest, een plaats waar honderden mensen werden opgeofferd aan de grootheidsideeën en de uitzichtloze situatie van een groepje des perados. Zulke massa(zelf)moorden zijn helaas niet uitsluitend verschijnselen uit een ver verleden. Een 'modern' voorbeeld daar van vond plaats in 1978 onder de leden van de sekte van de People's Temple, die onder hun geestelijke leider Jim Jones de Verenigde Staten waren ontvlucht en in Guyana een eigen nederzetting hadden opgebouwd. Toen de overigens psychisch gestoorde Jones volledig aan het einde van zijn latijn was en van alle kanten met aanklachten en processen werd be dreigd, gaf hij het bevel tot massazelf moord door de sekte. Maar ook hier draaide het voor een belangrijk deel uit op massamoord. Volgens ooggetuigen werden velen van de sekteleden door Jo nes' gewapende lijfwacht gedwongen het dodelijke mengsel van cyanide en thora- zine te drinken. Soms nemen massafzelfmoorden een vorm aan, waarbij de leider zijn volge lingen dwingt om door te vechten tot ze zelf gedood worden, om daarbij zoveel mogelijk tegenstanders mee de dood in te sleuren. In feite een soort van amok ma ken, zoals dat voorkwam en nog wel voor komt onder de bewoners van de westkust van India en van Maleisië. De voornaamste motieven bij amok zijn eergevoel en wraak. Een onthutsend voorbeeld van amok treffen we aan in een krantebericht uit het jaar 1925: een schip met ongeveer 150 passagiers aan dek had net een uur tevoren de haven van Singapore verlaten toen er grote conster natie op de brug ontstond. Een Maleisiër stormde de brug op en begon met een groot mes in de wilde weg blindelings om zich heen te steken. Het resultaat was dat dertien perso nen, onder wie de kapitein, werden ge dood. en vijf andere zwaar verwond voordat de havenpolitie de man aan boord van het ijlings teruggekeerde schip doodschoot. Veel aanstichters van, of leiders bij massafzelf)moorden zijn een soort van amok-makers die bij hun eigen zelfmoord hele massa's, en bij voorkéur de hele we reld zouden willen meeslepen. Het begint er op te lijken, helaas, dat we wel eens aan de vooravond zouden kunnen staan van een nieuwe massa (zelf)moord. een nieuwe amok, maar deze keer met een omvang en een uitwerking zoals nog nooit eerder is vertoond. Gek door Rene Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden genoeg lijkt het er ook op dat we in het Westen absoluut niet kunnen geloven, kunnen begrijpen, dat er mensen in deze wereld zijn voor wie amok een aantrek kelijk, zelfs eervol perspectief kan zijn. We hebben altijd al grote moeite gehad met de psycho-logica van de zelfmoorde naar en we hebben er grote weerstand te gen de wereld te bekijken vanuit zijn per spectief. En toch zou het in de huidige si tuatie bepaald nuttig zijn om dat eens te doen. Nuttig omdat het zou kunnen hel pen om te begrijpen en mogelijk zelfs te voorspellen, waarom bepaalde manieren van hem aanpakken precies en averechts effect kunnen hebben. De Amerikaanse president George Bush, heeft Saddam Hussein regelmatig afgeschilderd als het symbool van het kwaad in de wereld, door hem voor de duivel. Hitler of ander fraais uit te schel den. Hij heeft, net als tal van andere poli tici in het Westen (vooral na het mislukte overleg tussen Baker en Tariq Aziz in Ge neve), uitgeroepen dat Saddam toch ein delijk eens moet gaan inzien dat zijn si tuatie. militair en economisch, hopeloos Ex-minister van der Stoel zei in NOS-Laat op 9 januari, dat hij hoopte dat het toch nog op tijd tot het verstand van de Iraakse leider zou doordringen, dat zijn situatie uitzichtloos is. Henry Kissinger, ook al een ex-minister van Buitenlandse Zaken, zei dezelfde avond dat als Saddam niet gauw zou maken dat hij wegkwam uit Kuwayt hij en zijn leger en. en passant, ook nog een groot deel van Irak volledig vernietigd zouden worden. Maar deze logica gaat vermoedelijk volledig voorbij aan Saddam's logica. Als de situatie voor hem inderdaad uit zichtloos is dan zal hij natuurlijk niet te rugtrekken. want amokmakers hebben juist de neiging, zijn er m zekere zin zelfs op uit zichzelf in hopeloze situaties te ma- vervolgens hun destructieve en zelfdestructieve nei gingen kunnen uitleven. Wat Saddam nu aan het doen is, namelijk n iet toegeven en oorlog en geweld uitlokken of waar schijnlijker maken, is (vrees ik) weinig anders dan het scheppen van een situatie die goed bij zijn persoonlijkheidsstruc tuur past. Een situatie waarin hij zich psychologisch voelt als een vis in het wa ter. Zoals alle mensen creëert hij voor zichzelf een situatie die hem de meeste kans biedt op het uitleven van sterke, moeilijk te controleren gevoelens. Hij is de held in zijn eigen leven en daarom zal hij alles doen om te voorko men dat hij van zijn eigen gemaakte voetstuk afduikelt. Want internationaal verliest hij door toegeven niet alleen z'n gezicht maar ook is alle heroïek die hij nu heeft bij grote delen van de verpauperde Arabisch massa's dan in een klap ver dwenen. In zijn eigen land zal hij het, net zoals dat met Eleazar ben Jair het geval zou zijn geweest, dan ook met lang meer ma ken. Als hij niet meteen wordt vermoord, wordt hij vermoedelijk afgezet, berecht en ter dood veroordeeld. Zijn zelfbeeld en grandiositeitsgevoelens zullen een derge lijke afgang absoluut niet kunnen ver dragen. Het beste wat hem dus kan gebeuren is dat hij strijdend en zoveel mogelijk dood en verderf zaaiend onder de 'Westerse honden' en hun Arabische handlangers samen met zijn mannen op hel veld van eer zal sneuvelen. Hoe langer hij de onge lijke strijd zal volhouden, hoe belangrij ker zijn plaats zal zijn onder de Arabi sche martelaren. Maar martelaren worden alleen maar gemaakt uit de stof van met-egoïstische, hogere idealen. Zoals Eleazar de onaf hankelijkheid en vrijheid van de joden tot zijn ideaal opblies en daardoor als een joodse held de geschiedenis inging, zo zal Saddam door de Palestijnse kwestie tot zijn ideaal op te blazen als een Arabi sche held de geschiedenis ingaan, aange nomen dat hij sneuvelt, al dan niet door eigen hand. George Bush is een redelijk denkende Westerling, zoals blijkt uit zijn autobio- grafie Looking Forward. Een man wiens hele politieke carrière gebaseerd is op zijn handigheid om de mogelijkheden en onmogelijkheden van bepaalde situaties te berekenen en op basis daarvan rat to nele beslissingen te nemen: "Mijn leven lang ben ik bezig geweest om mijn emo ties in goede banen te leiden, waarbij ik probeerde mijn denken niet te laten beïn vloeden door woede of frustratie". Stammend uit een vermogende en hechte familie en vandaaruit zelf Texaans oliemiljonair geworden - iets waarmee een politieke carrière natuur lijk wel wat gemakkelijker wordt - is het voor Bush vermoedelijk met zo gemakke lijk zich in te leven in het denken en voe len van zijn tegenstrever. Een tegenstre ver die zich vanuit de absolute armoede omhoog heeft moeten vechten en die weer even ellendig zal eindigen als hij begon nen is, wanneer hij niet een heldhaftige afloop weet te forceren. Uit Bush' autobiografie blijkt, dat hij zich omringd weet door een aanzienlijk aantal mensen die hem liefhebben en waarderen. Uit u?at we over Saddam we ten, is er niet of nauwelijks een spoor daarvan m zijn omgeving te vinden. Het zijn vooral angst en vrees die zijn relaties met de mensen om hem heen bepalen, zelfs in de relatie met zijn zoon met wie woede- uitbarstingen en knallende ruzies tot op het punt waarop het werkelijk gevaar lijk dreigt te worden voor de zoon dan blijkbaar geen zeldzaamheid zijn. Een Amerikaanse schrijver heeft eens gezegd dat "het de dood van de liefde is die de liefde voor de dood creeert". Bush, de veel sportende, joggende en nauwkeu rig op zijn gezondheid lettende Wester ling. kan zich vermoedelijk onmogelijk voorstellen dat er mensen zijn wier voor naamste liefde de liefde voor de dood. voor vernietiging en zelfvernietiging is. Daarom kan hij zich ook moeilijk in Sad dam verplaatsen, kan hij ook moeilijk be grijpen dat zijn gescheld op de Iraakse leider alleen maar tot gevolg heeft dat de laatste nog meer redenen ziet om vernie tigend uit te halen. Een van de beroemdste Amerikaanse psychiaters. Karl Menmnger, schreef in 1936 een boek onder de titel Man against Himself. Daarin legt hij uit dat er een ca tegorie zelfmoordenaars is die door twee even sterke motieven worden geleid, na melijk de wens om te doden en de wens om gedood te worden. Naar mijn mening moet George als de bliksem naar de bi bliotheek om hel boek te lenen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7